man-db 2.7.0-pre1 - en to fi translation catalogue (70 entries)

en: can't determine current directory
fi: nykyistä hakemistoa ei voi määrittää

en: can't set effective uid
fi: voimassaolevaa UID:ta ei voi asettaa

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
fi: Tietokanta %s on turmeltunut; luo se uudelleen komennolla mandb --create

en: [SECTION...]
fi: [OSIO...]

en: PATH
fi: POLKU

en: set search path for manual pages to PATH
fi: aseta opastesivujen hakupoluksi POLKU

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: cannot read database %s
fi: tietokantaa %s ei voi lukea

en: warning: %s: ignoring empty file
fi: varoitus: %s: ei huomioida tyhjää tiedostoa

en: done.
fi: valmis.

en: the page name contains wildcards
fi: sivun nimi sisältää jokerimerkkejä

en: FILE...
fi: TIEDOSTO...

en: parse as man page
fi: jäsennä man-sivuna

en: parse as cat page
fi: jäsennä cat-sivuna

en: show whatis information
fi: näytä whatis-tiedot

en: show guessed series of preprocessing filters
fi: näytä arvattu sarja esikäsittelysuotimia

en: ENCODING
fi: MERKISTÖ

en: use selected output encoding
fi: käytä valittua tulosteen merkistöä

en: [SECTION] PAGE...
fi: [OSIO] SIVU...

en: reset all options to their default values
fi: palauta kaikki valitsimet oletusarvoihinsa

en: WARNINGS
fi: VAROITUKSET

en: Main modes of operation:
fi: Päätoimintatilat:

en: equivalent to whatis
fi: whatis-vastine

en: equivalent to apropos
fi: apropos-vastine

en: search for text in all pages
fi: etsi tekstiä kaikilta sivuilta

en: print physical location of man page(s)
fi: näytä opastesivu(je)n fyysinen sijainti

en: print physical location of cat file(s)
fi: näytä cat-sivu(je)n fyysinen sijainti

en: interpret PAGE argument(s) as local filename(s)
fi: tulkitse SIVU-argumentti paikallisena tiedostonimenä

en: SYSTEM
fi: JÄRJESTELMÄ

en: Controlling formatted output:
fi: Muotoillun tulosteen hallinta:

en: STRING
fi: MERKKIJONO

en: DEVICE
fi: LAITE

en: BROWSER
fi: SELAIN

en: RESOLUTION
fi: RESOLUUTIO

en: What manual page do you want?
fi: Minkä opastesivun haluat?

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
fi: ei huomioida tuntematonta esikäsittelintä "%c"

en: mandb command failed with exit status %d
fi: mandb-komento epäonnistui paluuarvolla %d

en:  Manual page
fi:  Opastesivu

en: encoding for output
fi: tulosteen merkistö

en: produce fewer warnings
fi: tuota vähemmän varoituksia

en: must specify an output encoding
fi: tulosteen merkistö on annettava

en: can't remove %s
fi: tiedostoa %s ei voi poistaa

en: iconv: incomplete character at end of buffer
fi: iconv: epätäydellinen merkki puskurin lopussa

en: possible encodings of original text
fi: alkuperäisen tekstin mahdolliset merkistöt

en: FILENAME
fi: TIEDOSTONIMI

en: can't write to %s
fi: tiedostoon %s ei voi kirjoittaa

en: can't read from %s
fi: tiedostosta %s ei voi lukea

en: Processing manual pages under %s...
fi: Käsitellään opastesivuja hakemistossa %s...

en: Removing obsolete cat directory %s...
fi: Poistetaan vanhentunut cat-hakemisto %s...

en: %d man subdirectory contained newer manual pages.
     | %d man subdirectories contained newer manual pages.
fi[0]: %d man-alihakemisto sisälsi uudempia opastesivuja.
fi[1]: %d man-alihakemistoa sisälsi uudempia opastesivuja.

en: No databases created.
fi: Tietokantoja ei luotu.

en: warning: %s
fi: varoitus: %s

en: warning: %s isn't a directory
fi: varoitus: %s ei ole hakemisto

en: warning: $PATH not set
fi: varoitus: polkumuuttujaa $PATH ei ole asetettu

en: warning: empty $PATH
fi: varoitus: tyhjä polkumuuttuja $PATH

en: warning: $MANPATH set, appending %s
fi: varoitus: $MANPATH asetettu, lisätään loppuun %s

en: can't open the manpath configuration file %s
fi: opastepolkujen asetustiedostoa %s ei voi avata

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
fi: varoitus: välttämätön hakemisto %s ei ole olemassa

en: warning: %s does not begin with %s
fi: varoitus: %s ei ala merkkijonolla %s

en: warning: no global manpaths set in config file %s
fi: varoitus: asetustiedostossa %s ei ole asetettu järjestelmänlaajuisia opastepolkuja

en: warning: %s is a dangling symlink
fi: varoitus: %s on rikkinäinen symlinkki

en: %s is self referencing
fi: %s viittaa itseensä

en: KEYWORD...
fi: AVAINSANA...

en: the keyword(s) contain wildcards
fi: avainsana(t) sisältävät jokerimerkkejä

en: do not trim output to terminal width
fi: älä katkaise tulostetta päätteen leveyteen

en: %s what?
fi: %s mikä?

en: warning: %s contains a pointer loop
fi: varoitus: %s sisältää osoitinsilmukan

en: (unknown subject)
fi: (tuntematon aihe)

en: %s: nothing appropriate.
fi: %s: ei mitään sopivaa.

en: compatibility switch (ignored)
fi: yhteensopivuusvalitsin (jätetään huomiotta)
