man-db 2.12.0-pre1 - en to ro translation catalogue (204 entries)

en: warning: %s: ignoring bogus filename
ro: avertisment: %s: se ignoră numele de fișier fals(bogus)

en: can't determine current directory
ro: nu se poate determina directorul curent

en: can't set effective uid
ro: nu se poate stabili uid-ul efectiv

en: the setuid man user "%s" does not exist
ro: utilizatorul «man» privilegiat(setuid) „%s”, nu există

en: fatal: regex `%s': %s
ro: eroare fatală: expreg „%s”: %s

en: multi key %s does not exist
ro: cheia multiplă %s nu există

en: can't lock index cache %s
ro: nu se poate bloca memoria tampon a indexului %s

en: index cache %s corrupt
ro: memoria tampon a indexului %s este coruptă

en: cannot replace key %s
ro: nu s-a putut înlocui cheia %s

en: only %d field in content | only %d fields in content
ro[0]: doar un câmp în conținut
ro[1]: doar %d câmpuri în conținut
ro[2]: doar %d de câmpuri în conținut

en: bad fetch on multi key %s
ro: preluare incorectă pentru cheia multiplă %s

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
ro: Baza de date %s este coruptă; reconstruiți-o cu «mandb --create»

en: warning: %s has no version identifier
ro: avertisment: %s nu are identificator de versiune

en: warning: %s is version %s, expecting %s
ro: avertisment: %s este versiunea %s, se aștepta %s

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
ro: eroare fatală: nu se poate adăuga identificatorul de versiune în %s

en: [MAN DATABASE]
ro: [BAZĂ DE DATE MAN]

en: The man database defaults to %s%s.
ro: Baza de date »man« implicită este %s%s.

en: emit debugging messages
ro: emite mesaje de depanare

en: can't open %s for reading
ro: nu se poate deschide %s pentru citire

en: [SECTION...]
ro: [SECȚIUNE...]

en: PATH
ro: CALE

en: set search path for manual pages to PATH
ro: stabilește calea de căutare pentru paginile de manual la CALE

en: FILE
ro: FIȘIER

en: use this user configuration file
ro:  utilizează acest fișier de configurare al utilizatorului

en: man command failed with exit status %d
ro: comanda «man» a eșuat cu starea de ieșire %d

en: NULL content for key: %s
ro: Conținut NULL pentru cheia: %s

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
ro: 
    Se actualizează fișierele cat pentru secțiunea %s din ierarhia man %s

en: cannot write within %s
ro: nu se poate scrie în %s

en: cannot read database %s
ro: nu se poate citi baza de date %s

en: unable to update %s
ro: nu se poate actualiza %s

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
ro: avertisment: %s/man%s/%s.%s*: extensii în conflict

en: can't update index cache %s
ro: nu se poate actualiza memoria tampon a indexului %s

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
ro: avertisment: %s: legătură simbolică sau cerere ROFF „.so” eronată

en: warning: %s: ignoring empty file
ro: avertisment: %s: se ignoră fișierul gol

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
ro: avertisment: %s: analiza whatis pentru %s(%s) a eșuat

en: can't search directory %s
ro: nu se poate căuta directorul %s

en: can't chown %s
ro: nu se poate schimba proprietarul lui %s

en: warning: cannot create catdir %s
ro: avertisment: nu se poate crea directorul cat %s

en: can't chmod %s
ro: nu se pot modifica permisiunile lui %s

en: can't change to directory %s
ro: nu se poate schimba la directorul %s

en: can't create index cache %s
ro: nu se poate crea memoria tampon a indexului %s

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
ro: Se actualizează memoria tampon a indexului pentru calea „%s/%s”. Așteptați...

en: done.
ro: efectuat.

en: Purging old database entries in %s...
ro: Se înlătură intrările vechi ale bazei de date din %s...

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
ro: avertisment: nu s-a putut stoca intrarea pentru %s(%s)

en: PATH SECTION NAME
ro: CALE SECȚIUNE NUME

en: EXTENSION
ro: EXTENSIE

en: limit search to extension type EXTENSION
ro: limitează căutarea la tipul de extensie EXTENSIE

en: look for pages case-insensitively (default)
ro: caută paginile fără să facă distincție între majuscule și minuscule (implicit)

en: look for pages case-sensitively
ro: caută paginile făcând distincție între majuscule și minuscule

en: interpret page name as a regex
ro: interpretează numele paginii ca o expresie regulată

en: the page name contains wildcards
ro: numele paginii conține metacaractere

en: warning: whatis for %s exceeds %d byte, truncating. | warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
ro[0]: avertisment: whatis pentru %s depășește un octet, se trunchiază.
ro[1]: avertisment: whatis pentru %s depășește %d octeți, se trunchiază.
ro[2]: avertisment: whatis pentru %s depășește %d de octeți, se trunchiază.

en: can't open %s
ro: nu se poate deschide %s

en: FILE...
ro: FIȘIER...

en: The defaults are --man and --whatis.
ro: Opțiunile implicite sunt --man și --whatis.

en: parse as man page
ro: analizează ca pagină de manual

en: parse as cat page
ro: analizează ca pagină cat

en: show whatis information
ro: arată informațiile whatis

en: show guessed series of preprocessing filters
ro: afișează setul ghicit de filtre de preprocesare

en: ENCODING
ro: CODIFICAREA

en: use selected output encoding
ro: utilizează codificarea de ieșire selectată

en: %s: incompatible options
ro: %s: opțiuni incompatibile

en: command exited with status %d: %s
ro: comanda a ieșit cu starea %d: %s

en: [SECTION] PAGE...
ro: [SECȚIUNE] PAGINĂ...

en: reset all options to their default values
ro: restabilește toate opțiunile la valorile lor implicite

en: WARNINGS
ro: AVERTISMENTE

en: enable warnings from groff
ro: activează avertismentele de la «groff»

en: Main modes of operation:
ro: Modurile principale de operare:

en: equivalent to whatis
ro: echivalent cu whatis

en: equivalent to apropos
ro: echivalent cu apropos

en: search for text in all pages
ro: caută după text în toate paginile

en: print physical location of man page(s)
ro: tipărește locația fizică a paginii(lor) de manual

en: print physical location of cat file(s)
ro: tipărește locația fizică a fișierului/fișierelor cat

en: interpret PAGE argument(s) as local filename(s)
ro: interpretează argument(ul/ele) paginii ca nume de fișier(e) local(e)

en: used by catman to reformat out of date cat pages
ro: utilizat de catman pentru a reformata pagini cat expirate

en: output source page encoded in ENCODING
ro: afișează pagina sursei codificată în CODIFICAREA

en: Finding manual pages:
ro: Găsirea paginilor de manual:

en: LOCALE
ro: LOCALIZAREA

en: define the locale for this particular man search
ro: definește limba pentru această căutare de manual particulară

en: SYSTEM
ro: SISTEM

en: use manual pages from other systems
ro: utilizează pagini de manual de la alte sisteme

en: LIST
ro: LISTĂ

en: use colon separated section list
ro:  utilizează o listă de secțiuni separate prin două puncte

en: show all pages matching regex
ro: afișează toate paginile care se potrivesc cu expresia regulată

en: show all pages matching wildcard
ro: arată toate expresiile care se potrivesc cu metacaracterul

en: make --regex and --wildcard match page names only, not descriptions
ro: face ca --regex și --wildcard să se potrivească doar cu numele paginilor, nu și cu descrierile

en: find all matching manual pages
ro: găsește toate paginile de manual care se potrivesc

en: force a cache consistency check
ro: forțează o verificare a consistenței memoriei tampon

en: don't try subpages, e.g. 'man foo bar' => 'man foo-bar'
ro: nu probează subpaginile, de ex. „man foo bar” => „man foo-bar”

en: Controlling formatted output:
ro: Controlul formatului de afișare:

en: PAGER
ro: PAGINATOR

en: use program PAGER to display output
ro: utilizează programul PAGINATOR pentru a afișa ieșirea

en: STRING
ro: ȘIR

en: provide the `less' pager with a prompt
ro:  furnizează paginatorul „less” cu un prompter

en: display ASCII translation of certain latin1 chars
ro: afișează traducerea ASCII a anumitor caractere latin1

en: turn off hyphenation
ro: dezactivează despărțirea în silabe

en: turn off justification
ro: dezactivează alinierea textului la margini

en: STRING indicates which preprocessors to run:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind
ro:  ȘIRUL indică ce preprocesoare să se ruleze:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind

en: use %s to format pages
ro: utilizează %s pentru a formata paginile

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: use %s with selected device
ro: utilizează %s cu dispozitivul selectat

en: BROWSER
ro: NAVIGATOR

en: use %s or BROWSER to display HTML output
ro: utilizează %s sau NAVIGATOR pentru a afișa ieșirea HTML

en: RESOLUTION
ro: REZOLUȚIE

en: use groff and display through gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12
ro: utilizează groff și afișează prin gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12

en: use groff and force it to produce ditroff
ro: utilizează groff și îl forțează să producă ditroff

en: No manual entry for %s
ro: Nu există intrare în manual pentru %s

en: (Alternatively, what manual page do you want from section %s?)
ro: (Alternativ, ce pagină de manual doriți de la secțiunea %s?)

en: What manual page do you want?
ro: Ce pagină de manual doriți?

en: For example, try 'man man'.
ro: De exemplu, încercați „man man”.

en: No manual entry for %s in section %s
ro: Nu există intrare de manual pentru %s în secțiunea %s

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
ro: Consultați „%s” pentru ajutor în caz că paginile de manual nu sunt disponibile.

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
ro: se ignoră preprocesorul necunoscut „%c”

en: can't rename %s to %s
ro: nu se poate redenumi %s în %s

en: can't set times on %s
ro: nu se poate stabili ora pe %s

en: can't unlink %s
ro: nu se poate desface legătura(unlink) %s

en: can't create temporary cat for %s
ro: nu se poate crea un cat temporar pentru %s

en: can't create temporary directory
ro: nu se poate crea directorul temporar

en: can't open temporary file %s
ro: nu se poate deschide fișierul temporar %s

en: can't remove directory %s
ro: nu se poate șterge directorul %s

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
ro: --Man-- următor: %s [ vizualizare (return) | omitere (Ctrl-D) | ieşire (Ctrl-C) ]

en: 
    cannot write to %s in catman mode
ro: 
    nu se poate scrie în %s în modul catman

en: Can't convert %s to cat name
ro: Nu se poate converti %s în nume cat

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
ro: %s: încrederea în referințele whatis este învechită

en: mandb command failed with exit status %d
ro: comanda «mandb» a eșuat cu starea de ieșire %d

en: internal error: candidate type %d out of range
ro: eroare internă: tipul de candidat %d în afara intervalului

en:  Manual page
ro:  Pagină de manual

en: -t CODE {--suffix SUFFIX | --in-place} FILENAME...
ro: -t COD {--suffix SUFIX | --in-place} NUMEFIȘIER...

en: CODE
ro: COD

en: encoding for output
ro: codificarea pentru ieșire

en: SUFFIX
ro: SUFIX

en: suffix to append to output file name
ro: sufix de adăugat la numele fișierului de ieșire

en: overwrite input files in place
ro: suprascrie fișierele de intrare în loc

en: produce fewer warnings
ro: produce mai puține avertismente

en: must specify an output encoding
ro: trebuie să specificați o codificare de ieșire

en: must use either --suffix or --in-place
ro: trebuie să utilizați ori --suffix ori --in-place

en: --suffix and --in-place are mutually exclusive
ro: --suffix și --in-place se exclud reciproc

en: can't remove %s
ro: nu se poate șterge %s

en: can't write to standard output
ro: nu se poate scrie la ieșirea standard

en: iconv: incomplete character at end of buffer
ro: iconv: caracter incomplet la sfârșitul preîncărcării

en: [-f CODE[:...]] -t CODE [FILENAME]
ro: [-f COD[:...]] -t COD [NUMEFIȘIER]

en: CODE[:...]
ro: COD[:...]

en: possible encodings of original text
ro: codificări posibile ale textului original

en: [MANPATH]
ro: [CALEMAN]

en: work quietly, except for 'bogus' warning
ro: lucrează silențios, cu excepția avertismentului „fals”(bogus)

en: don't look for or add stray cats to the dbs
ro: nu căutați sau adăugați cat-uri rătăcite la bazele de date

en: don't purge obsolete entries from the dbs
ro: nu înlăturați intrările învechite de la bazele de date

en: produce user databases only
ro: produce baze de date numai pentru utilizator

en: create dbs from scratch, rather than updating
ro: creează baze de date de la zero, mai degrabă decât să actualizeze

en: check manual pages for correctness
ro: verifică paginile manualului pentru corectitudine

en: FILENAME
ro: NUMEFIȘIER

en: update just the entry for this filename
ro: actualizează doar intrarea pentru acest nume de fișier

en: can't write to %s
ro: nu se poate scrie în %s

en: can't read from %s
ro: nu se poate citi din %s

en: Processing manual pages under %s...
ro: Se procesează paginile de manual sub %s...

en: Removing obsolete cat directory %s...
ro: Se elimină directorul cat învechit %s...

en: Only the '%s' user can create or update system-wide databases; acting as if the --user-db option was used.
ro: Numai utilizatorul „%s” poate crea sau actualiza baze de date la nivel de sistem; acționează ca și cum ar fi fost utilizată opțiunea „--user-db”.

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
ro: avertisment: nu există directive MANDB_MAP în %s, se utilizează calea voastră de man

en: %d man subdirectory contained newer manual pages.
     | %d man subdirectories contained newer manual pages.
ro[0]: un subdirector man conținea pagini de manual mai noi.
ro[1]: %d subdirectoare man conțineau pagini de manual mai noi.
ro[2]: %d de subdirectoare man conțineau pagini de manual mai noi.

en: %d manual page was added.
     | %d manual pages were added.
ro[0]: o pagină de manual a fost adăugată.
ro[1]: %d pagini de manual au fost adăugate.
ro[2]: %d de pagini de manual au fost adăugate.

en: %d stray cat was added.
     | %d stray cats were added.
ro[0]: un cat rătăcit a fost adăugat.
ro[1]: %d cat-uri rătăcite au fost adăugate.
ro[2]: %d de cat-uri rătăcite au fost adăugate.

en: %d old database entry was purged.
     | %d old database entries were purged.
ro[0]: o intrare de bază de date veche a fost înlăturată.
ro[1]: %d intrări de bază de date vechi au fost înlăturate.
ro[2]: %d de intrări de bază de date vechi au fost curățate.

en: No databases created.
ro: Nu s-au creat baze de date.

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
ro: nu se poate înțelege fișierul de configurație pentru calea de manual %s

en: warning: %s
ro: avertisment: %s

en: warning: %s isn't a directory
ro: avertisment: %s nu este un director

en: warning: $PATH not set
ro: avertisment: variabila $PATH nu este stabilită

en: warning: empty $PATH
ro: avertisment: variabila $PATH este goală

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
ro: avertisment: variabila $MANPATH a fost stabilită, înainte de %s

en: warning: $MANPATH set, appending %s
ro: avertisment: variabila $MANPATH a fost stabilită, se adaugă %s

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
ro: avertisment: variabila $MANPATH a fost stabilită, se inserează %s

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
ro: avertisment: variabila $MANPATH a fost stabilită, se ignoră %s

en: can't parse directory list `%s'
ro: nu se poate analiza lista de directoare „%s”

en: can't open the manpath configuration file %s
ro: nu se poate deschide fișierul de configurare al căii de manual %s

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
ro: avertisment: directorul necesar %s nu există

en: warning: %s does not begin with %s
ro: avertisment: %s nu începe cu %s

en: show relative catpaths
ro: afișează căile cat relative

en: show the entire global manpath
ro: afișează calea globală completă către manual

en: warning: no global manpaths set in config file %s
ro: avertisment: nu există căi de manual globale stabilite în fișierul de configurare %s

en: Checking for stray cats under %s...
ro: Se verifică cat-urile rătăcite sub %s...

en: warning: %s is a dangling symlink
ro: avertisment: %s este o legătură simbolică ruptă(dangling)

en: can't resolve %s
ro: nu se poate rezolva %s

en: %s is self referencing
ro: %s este auto-referinţă(self-referencing)

en: KEYWORD...
ro: CUVÂNTCHEIE...

en: The --regex option is enabled by default.
ro: Opțiunea --regex este activată implicit.

en: print verbose warning messages
ro: imprimă mesaje de avertisment detaliate

en: interpret each keyword as a regex
ro: interpretează fiecare cuvânt cheie ca o expresie regulată

en: search each keyword for exact match
ro: caută fiecare cuvânt cheie pentru potrivirea exactă

en: the keyword(s) contain wildcards
ro: cuvântul(ele) cheie conține metacaractere

en: require all keywords to match
ro: solicită ca toate cuvintele cheie să se potrivească

en: do not trim output to terminal width
ro: nu potrivește afișarea textului la lățimea terminalului

en: search only these sections (colon-separated)
ro: caută numai aceste secțiuni (separate prin două puncte)

en: define the locale for this search
ro: definește localizarea pentru această căutare

en: %s what?
ro: %s ce?

en: warning: %s contains a pointer loop
ro: avertisment: %s conține o referință circulară

en: (unknown subject)
ro: (subiect necunoscut)

en: %s: nothing appropriate.
ro: %s: nimic potrivit.

en: %s:%d: .so requests nested too deeply or are recursive
ro: %s:%d: cererile .so sunt la niveluri prea profunde sau sunt recursive

en: %s:%d: warning: failed .so request
ro: %s:%d: avertisment: a eșuat cererea .so

en: %s:%d: warning: newline in .so request, ignoring
ro: %s:%d: avertisment: linie nouă în cererea .so, se ignoră

en: %s:%d: warning: newline in .lf request, ignoring
ro: %s:%d: avertisment: linie nouă în cererea .lf, se ignoră

en: %s:%d: unterminated quote in roff request
ro: %s:%d: citat neterminat în cererea «roff»

en: compatibility switch (ignored)
ro: comutator de compatibilitate (ignorat)
