man-db 2.12.0-pre1 - en to sv translation catalogue (202 entries)

en: warning: %s: ignoring bogus filename
sv: varning: %s: ignorerar felaktigt filnamn

en: can't determine current directory
sv: kan inte avgöra aktuell katalog

en: can't set effective uid
sv: kan inte ställa in effektivt uid

en: the setuid man user "%s" does not exist
sv: en manualanvändare "%s" som är setuid finns inte

en: fatal: regex `%s': %s
sv: ödesdigert: reguljärt uttryck "%s": %s

en: multi key %s does not exist
sv: multinyckeln %s finns inte

en: can't lock index cache %s
sv: kan inte låsa indexcachen %s

en: index cache %s corrupt
sv: indexcachen %s är trasig

en: cannot replace key %s
sv: kan inte ersätta nyckeln %s

en: only %d field in content | only %d fields in content
sv[0]: endast %d fält i innehåll
sv[1]: endast %d fält i innehåll

en: bad fetch on multi key %s
sv: felaktig hämtning på multinyckel %s

en: Database %s corrupted; rebuild with mandb --create
sv: Databasen %s är skadad; bygg om med mandb --create

en: warning: %s has no version identifier
sv: varning: %s har ingen versionsidentifierare

en: warning: %s is version %s, expecting %s
sv: varning: %s är version %s, %s förväntas

en: fatal: unable to insert version identifier into %s
sv: ödesdiger: kan inte infoga versionsidentifierare i %s

en: [MAN DATABASE]
sv: [MANUALDATABAS]

en: The man database defaults to %s%s.
sv: Manualdatabasen är som standard %s%s.

en: emit debugging messages
sv: avge felsökningsmeddelanden

en: can't open %s for reading
sv: kan inte öppna %s för läsning

en: [SECTION...]
sv: [AVSNITT…]

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: set search path for manual pages to PATH
sv: ställ in sökväg för manualsidor till SÖKVÄG

en: FILE
sv: FIL

en: use this user configuration file
sv: använd denna användarkonfigurationsfil

en: man command failed with exit status %d
sv: manualkommandot misslyckades med slutstatus %d

en: NULL content for key: %s
sv: NULL-innehåll för nyckel: %s

en: 
    Updating cat files for section %s of man hierarchy %s
sv: 
    Uppdaterar cat-filer för avsnitt %s i man-hierarkin %s

en: cannot write within %s
sv: kan inte skriva inom %s

en: cannot read database %s
sv: kan inte läsa databasen %s

en: unable to update %s
sv: kan inte uppdatera %s

en: warning: %s/man%s/%s.%s*: competing extensions
sv: varning: %s/man%s/%s.%s*: filändelser i konflikt

en: can't update index cache %s
sv: kan inte uppdatera indexcachen %s

en: warning: %s: bad symlink or ROFF `.so' request
sv: varning: %s: felaktig symbolisk länk eller ROFF ".so"-begäran

en: warning: %s: ignoring empty file
sv: varning: %s: ignorerar tom fil

en: warning: %s: whatis parse for %s(%s) failed
sv: varning: %s: whatis-tolkning för %s(%s) misslyckades

en: can't search directory %s
sv: kan inte söka i katalogen %s

en: can't chown %s
sv: kan inte byta ägare på %s

en: warning: cannot create catdir %s
sv: varning: kan inte skapa cat-katalog %s

en: can't chmod %s
sv: kan inte ändra rättigheter på %s

en: can't change to directory %s
sv: kan inte byta till katalogen %s

en: can't create index cache %s
sv: kan inte skapa indexcachen %s

en: Updating index cache for path `%s/%s'. Wait...
sv: Uppdaterar indexcache för sökvägen "%s/%s". Vänta...

en: done.
sv: klar.

en: Purging old database entries in %s...
sv: Tömmer gamla databasposter i %s...

en: warning: failed to store entry for %s(%s)
sv: varning: misslyckades med att lagra post för %s(%s)

en: PATH SECTION NAME
sv: SÖKVÄG AVSNITT NAMN

en: EXTENSION
sv: ÄNDELSE

en: limit search to extension type EXTENSION
sv: begränsa sökning till ändelsetyp ÄNDELSE

en: look for pages case-insensitively (default)
sv: leta efter sidor skiftlägesoberoende (standard)

en: look for pages case-sensitively
sv: leta efter sidor skiftlägesberoende

en: interpret page name as a regex
sv: tolka sidnamn som ett reguljärt uttryck

en: the page name contains wildcards
sv: sidnamnet innehåller jokertecken

en: warning: whatis for %s exceeds %d byte, truncating. | warning: whatis for %s exceeds %d bytes, truncating.
sv[0]: varning: whatis för %s överskrider %d byte, förkortar.
sv[1]: varning: whatis för %s överskrider %d byte, förkortar.

en: can't open %s
sv: kan inte öppna %s

en: FILE...
sv: FIL…

en: The defaults are --man and --whatis.
sv: Standardflaggorna är --man och --whatis.

en: parse as man page
sv: tolka som manualsida

en: parse as cat page
sv: tolka som cat-sida

en: show whatis information
sv: visa whatis-information

en: show guessed series of preprocessing filters
sv: visa gissade serier av preprocessorfilter

en: ENCODING
sv: KODNING

en: use selected output encoding
sv: använd vald utmatningskodning

en: %s: incompatible options
sv: %s: inkompatibla flaggor

en: command exited with status %d: %s
sv: kommandot avslutade med status %d: %s

en: [SECTION] PAGE...
sv: [AVSNITT] SIDA…

en: reset all options to their default values
sv: återställ alla flaggor till deras standardvärden

en: WARNINGS
sv: VARNINGAR

en: enable warnings from groff
sv: aktivera varningar från groff

en: Main modes of operation:
sv: Huvudlägen för drift:

en: equivalent to whatis
sv: ekvivalent med whatis

en: equivalent to apropos
sv: ekvivalent med apropos

en: search for text in all pages
sv: sök efter text i alla sidor

en: print physical location of man page(s)
sv: skriv ut manualsidors fysiska platser

en: print physical location of cat file(s)
sv: skriv ut fysiska platser för cat-filer

en: interpret PAGE argument(s) as local filename(s)
sv: tolka SIDA-argument som lokala filnamn

en: used by catman to reformat out of date cat pages
sv: används av catman för att omformatera för gamla cat-sidor

en: output source page encoded in ENCODING
sv: mata ut källsida kodad i KODNING

en: Finding manual pages:
sv: Hittar manualsidor:

en: LOCALE
sv: LOKAL

en: define the locale for this particular man search
sv: definiera lokalen för denna specifika manualsökning

en: use manual pages from other systems
sv: använd manualsidor från andra system

en: LIST
sv: LISTA

en: use colon separated section list
sv: använd kolonseparerad avsnittslista

en: show all pages matching regex
sv: visa alla sidor som matchar reguljärt uttryck

en: show all pages matching wildcard
sv: visa alla sidor som matchar jokertecken

en: make --regex and --wildcard match page names only, not descriptions
sv: få --regex och --wildcard att matcha endast sidnamn, inte beskrivningar

en: find all matching manual pages
sv: hitta alla matchande manualsidor

en: force a cache consistency check
sv: tvinga fram en konsistenskontroll av cachen

en: don't try subpages, e.g. 'man foo bar' => 'man foo-bar'
sv: prova inte med undersidor, t.ex. ”man foo bar” => ”man foo-bar”

en: Controlling formatted output:
sv: Kontrollerar formaterad utmatning:

en: PAGER
sv: SIDVISARE

en: use program PAGER to display output
sv: använd programmet SIDVISARE för att visa utmatning

en: STRING
sv: STRÄNG

en: provide the `less' pager with a prompt
sv: tillhandahåll ”less”-sidvisaren med en prompt

en: display ASCII translation of certain latin1 chars
sv: visa ASCII-översättningen av vissa latin1-tecken

en: turn off hyphenation
sv: stäng av avstavning

en: turn off justification
sv: stäng av justering

en: STRING indicates which preprocessors to run:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind
sv: STRÄNG indikerar vilken preprocessor som ska köras:
    e - [n]eqn, p - pic, t - tbl,
    g - grap, r - refer, v - vgrind

en: use %s to format pages
sv: använd %s för att formatera sidor

en: DEVICE
sv: ENHET

en: use %s with selected device
sv: använd %s med vald enhet

en: BROWSER
sv: WEBBLÄSARE

en: use %s or BROWSER to display HTML output
sv: använd %s eller WEBBLÄSARE för att visa HTML-utmatning

en: RESOLUTION
sv: UPPLÖSNING

en: use groff and display through gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12
sv: använd groff och visa via gxditview (X11):
    -X = -TX75, -X100 = -TX100, -X100-12 = -TX100-12

en: use groff and force it to produce ditroff
sv: använd groff och tvinga det att skapa ditroff

en: No manual entry for %s
sv: Ingen manualpost för %s

en: (Alternatively, what manual page do you want from section %s?)
sv: (Alternativt, vilken manualsida vill du ha från avsnittet %s?)

en: What manual page do you want?
sv: Vilken manualsida vill du ha?

en: For example, try 'man man'.
sv: Prova till exempel ”man man”.

en: No manual entry for %s in section %s
sv: Ingen manualpost för %s i avsnittet %s

en: See '%s' for help when manual pages are not available.
sv: Se "%s" för hjälp när manualsidor inte är tillgängliga.

en: ignoring unknown preprocessor `%c'
sv: ignorerar okänd preprocessor "%c"

en: can't rename %s to %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s

en: can't set times on %s
sv: kan inte ställa in tider på %s

en: can't unlink %s
sv: kan inte avlänka %s

en: can't create temporary cat for %s
sv: kan inte skapa temporär cat för %s

en: can't create temporary directory
sv: kan inte skapa temporärkatalog

en: can't open temporary file %s
sv: kan inte öppna temporärfil %s

en: can't remove directory %s
sv: kan inte ta bort katalogen %s

en: --Man-- next: %s [ view (return) | skip (Ctrl-D) | quit (Ctrl-C) ]
sv: --Man-- nästa: %s [ visa (retur) | hoppa över (Ctrl-D) | avsluta (Ctrl-C) ]

en: 
    cannot write to %s in catman mode
sv: 
    kan inte skriva till %s i catman-läge

en: Can't convert %s to cat name
sv: Kan inte konvertera %s till cat-namn

en: %s: relying on whatis refs is deprecated
sv: %s: förlitande på whatis-referenser är föråldrat

en: mandb command failed with exit status %d
sv: mandb-kommandot misslyckades med slutstatus %d

en: internal error: candidate type %d out of range
sv: internt fel: kandidattypen %d utanför intervallet

en:  Manual page
sv:  Manualsida

en: -t CODE {--suffix SUFFIX | --in-place} FILENAME...
sv: -t KOD {--suffix SUFFIX | --in-place} FILNAMN…

en: CODE
sv: KOD

en: encoding for output
sv: kodning för utmatning

en: suffix to append to output file name
sv: suffix att lägga till på slutet av utdatafilnamn

en: overwrite input files in place
sv: skriv över indatafiler på plats

en: produce fewer warnings
sv: producera färre varningar

en: must specify an output encoding
sv: måste ange en utmatningskodning

en: must use either --suffix or --in-place
sv: måste använda antingen --suffix eller --in-place

en: --suffix and --in-place are mutually exclusive
sv: --suffix och --in-place är ömsesidigt uteslutande

en: can't remove %s
sv: kan inte ta bort %s

en: can't write to standard output
sv: kan inte skriva till standard ut

en: iconv: incomplete character at end of buffer
sv: iconv: ofullständigt tecken i slutet av buffert

en: [-f CODE[:...]] -t CODE [FILENAME]
sv: [-f KOD[:...]] -t KOD [FILNAMN]

en: CODE[:...]
sv: KOD[:…]

en: possible encodings of original text
sv: möjliga kodningar av originaltext

en: [MANPATH]
sv: [MANUALSÖKVÄG]

en: work quietly, except for 'bogus' warning
sv: arbeta tyst, förutom vid felaktig varning

en: don't look for or add stray cats to the dbs
sv: leta inte efter eller lägg till lösa cat-sidor i databasen

en: don't purge obsolete entries from the dbs
sv: rensa inte bort föråldrade poster från databasen

en: produce user databases only
sv: producera endast användardatabaser

en: create dbs from scratch, rather than updating
sv: skapa databaser från grunden, istället för att uppdatera dem

en: check manual pages for correctness
sv: kontrollera att manualsidor är korrekta

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: update just the entry for this filename
sv: uppdatera bara posten för detta filnamn

en: can't write to %s
sv: kan inte skriva till %s

en: can't read from %s
sv: kan inte läsa från %s

en: Processing manual pages under %s...
sv: Bearbetar manualsidor under %s...

en: Removing obsolete cat directory %s...
sv: Tar bort föråldrad cat-katalog %s…

en: Only the '%s' user can create or update system-wide databases; acting as if the --user-db option was used.
sv: Endast ”%s”-användare kan skapa eller uppdatera databaser för hela systemet; agerar som om flaggan --user-db används.

en: warning: no MANDB_MAP directives in %s, using your manpath
sv: varning: inga MANDB_MAP-direktiv i %s, använder din manualsökväg

en: %d man subdirectory contained newer manual pages.
     | %d man subdirectories contained newer manual pages.
sv[0]: %d manualunderkatalog innehöll nyare manualsidor.
sv[1]: %d manualunderkataloger innehöll nyare manualsidor.

en: %d manual page was added.
     | %d manual pages were added.
sv[0]: %d manualsida lades till.
sv[1]: %d manualsidor lades till.

en: %d stray cat was added.
     | %d stray cats were added.
sv[0]: %d lös cat-sida lades till.
sv[1]: %d lösa cat-sidor lades till.

en: %d old database entry was purged.
     | %d old database entries were purged.
sv[0]: %d gammal databaspost rensades.
sv[1]: %d gamla databasposter rensades.

en: No databases created.
sv: Inga databaser skapade.

en: can't make sense of the manpath configuration file %s
sv: kan inte förstå mig på konfigurationsfilen för manualsökväg %s

en: warning: %s
sv: varning: %s

en: warning: %s isn't a directory
sv: varning: %s är inte en katalog

en: warning: $PATH not set
sv: varning: $PATH är inte satt

en: warning: empty $PATH
sv: varning: tom $PATH

en: warning: $MANPATH set, prepending %s
sv: varning: $MANPATH är satt, lägger till %s före

en: warning: $MANPATH set, appending %s
sv: varning: $MANPATH är satt, lägger till %s efter

en: warning: $MANPATH set, inserting %s
sv: varning: $MANPATH är satt, infogar %s

en: warning: $MANPATH set, ignoring %s
sv: varning: $MANPATH är satt, ignorerar %s

en: can't parse directory list `%s'
sv: kan inte tolka kataloglista "%s"

en: can't open the manpath configuration file %s
sv: kan inte öppna konfigurationsfilen för manualsökväg %s

en: warning: mandatory directory %s doesn't exist
sv: varning: obligatoriska katalogen %s finns inte

en: warning: %s does not begin with %s
sv: varning: %s börjar inte med %s

en: show relative catpaths
sv: visa relativa cat-sökvägar

en: show the entire global manpath
sv: visa hela den globala manualsökvägen

en: warning: no global manpaths set in config file %s
sv: varning: inga globala manualsökvägar angivna i konfigurationsfilen %s

en: Checking for stray cats under %s...
sv: Undersöker lösa cat-sidor under %s...

en: warning: %s is a dangling symlink
sv: varning: %s är en lös symbolisk länk

en: can't resolve %s
sv: kan inte slå upp %s

en: %s is self referencing
sv: %s refererar till sig själv

en: KEYWORD...
sv: NYCKELORD…

en: The --regex option is enabled by default.
sv: --regex-flaggan är aktiverad som standard.

en: print verbose warning messages
sv: skriv ut utförliga varningsmeddelanden

en: interpret each keyword as a regex
sv: tolka varje nyckelord som ett reguljärt uttryck

en: search each keyword for exact match
sv: sök efter exakt matchning för varje nyckelord

en: the keyword(s) contain wildcards
sv: nyckelord(en) innehåller jokertecken

en: require all keywords to match
sv: kräv att alla nyckelord matchar

en: do not trim output to terminal width
sv: justera inte utmatning till terminalbredd

en: search only these sections (colon-separated)
sv: sök endast i dessa avsnitt (kolonseparerade)

en: define the locale for this search
sv: definiera lokalen för denna sökning

en: %s what?
sv: %s vad?

en: warning: %s contains a pointer loop
sv: varning: %s innehåller en pekarslinga

en: (unknown subject)
sv: (okänt ämne)

en: %s: nothing appropriate.
sv: %s: ingenting lämpligt.

en: %s:%d: .so requests nested too deeply or are recursive
sv: %s:%d: .so-begäran nästlade för djupt eller är rekursiva

en: %s:%d: warning: failed .so request
sv: %s:%d: varning: misslyckades med .so-begäran

en: %s:%d: warning: newline in .so request, ignoring
sv: %s:%d: varning: nyrad i .so-begäran, ignorerar

en: %s:%d: warning: newline in .lf request, ignoring
sv: %s:%d: varning: nyrad i .lf-begäran, ignorerar

en: %s:%d: unterminated quote in roff request
sv: %s:%d: oavslutat citat i roff-begäran

en: compatibility switch (ignored)
sv: kompatibilitetsflagga (ignorerad)
