mana - en to he translation catalogue (465 entries)

en: ##1  It is strongly recommended that
he: ##1  מומלץ ביותר שתנסה שוב מאוחר יותר

en: ##1  The update process is incomplete.
he: ##1  תהליך העדכון לא תם.

en: %s has invited you to join the %s party.
he: %s הזמין אותך להצטרף לחבורת %s.

en: %s has invited you to join their party.
he: %s הזמין אותך לחבורה שלהם.

en: %s has left your party.
he: %s עזב את החבורה שלך.

en: %s is already a member of a party.
he: %s כבר חבר בחבורה.

en: %s is not in your party!
he: %s אינו נמצא בחבורתך!

en: %s is now a member of your party.
he: %s הצטרף לחבורה.

en: %s joined the party.
he: %s הצטרף לחבורה.

en: %s refused your invitation.
he: %s דחה את הזמנתך.

en: %s wants to trade with you, do you accept?
he: %s מעוניין לסחור עימך, האם אתה מסכים?

en: -- Help --
he: -- עזרה --

en: /clear > Clears this window
he: נקה את החלון <clear/

en: /close > Close the whisper tab
he: /close > סוגר את לשונית הלחישות

en: /exp > Show/change party experience sharing options
he: /exp > הצג/שנה את אפשרויות שיתוף הנסיון בחבורה

en: /help > Display this help
he: הצג תפריט עזרה זה <help/

en: /help > Display this help.
he: /help > מציג עזרה זו.

en: /invite > Invite a player to your party
he: /invite > הזמן שחקן לחבורה שלך

en: /item > Show/change party item sharing options
he: /item > הצג/שנה את אפשרויות השיתוף של חפץ בחבורה

en: /join > Join or create a channel
he: /join > צור או הצטרף לחדר

en: /kick > Kick a user from the channel
he: /kick > העף משתמש מהחדר

en: /leave > Leave the party you are in
he: /leave > עזוב את החבורה בה אתה נמצא

en: /list > Display all public channels
he: /list > הצג את כל החדרים הציבוריים

en: /me > Tell something about yourself
he: ספר על עצמך <me/

en: /msg > Send a private message to a user
he: שלח הודעה פרטית למשתמש < msg/

en: /op > Make a user a channel operator
he: /op > הפוך משתמש למנהל החדר

en: /party > Invite a user to party
he: /party > הזמן משתמש לחבורה

en: /present > Get list of players present (sent to chat log, if logging)
he: /present > קבל את רשימת הנמצאים (ישלח לרישום, אם פעיל)

en: /q > Alias of query
he: /q > שם נוסף ל-query

en: /query > Makes a tab for private messages with another user
he: /query > יוצר לשונית עבור הודעות פרטיות עם משתמש אחר

en: /quit > Leave a channel
he: /quit >עזוב את החדר

en: /record > Start recording the chat to an external file
he: /record > התחל להקליט את השיחה לקובץ חיצוני

en: /toggle > Determine whether <return> toggles the chat log
he: /toggle > קובע אם <אנטר> סוגר את תיבת הטקסט של הצ'אט

en: /topic > Set the topic of the current channel
he: /topic > קבע את כותרת נושא החדר

en: /users > Lists the users in the current channel
he: /users > רשימת המשתמשים בחדר הנוכחי

en: /w > Alias of msg
he: נמען ההודעה  <w/

en: /where > Display map name
he: הצג את שם המפה <where/

en: /whisper > Alias of msg
he: נמען ההודעה < whisper/

en: /who > Display number of online users
he: הצג את כמות המשתמשים המחוברים <who/

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable experience sharing, or "0", "no", "false" to disable experience sharing.
he: <policy> יכול להיות  "1", "yes", "true" כדי לאפשר שיתוף נסיון, או "0", "no", "false" כדי לבטל שיתוף נסיון.

en: <policy> can be one of "1", "yes", "true" to enable item sharing, or "0", "no", "false" to disable item sharing.
he: <policy> יכול להיות אחד מ- "1", "yes", "true" כדי לאפשר שיתוף חפץ, או "0", "no", "false" כדי לבטל שיתוף חפץ.

en: <state> can be one of "1", "yes", "true" to turn the toggle on, or "0", "no", "false" to turn the toggle off.
he: <state> יכול להיות אחד משני משני מצבים. "1", "yes", "ture" כדי לשנות למצב פעיל, או "0", no", falst" כדי לשנות למצב כבוי.

en: Accept Party Invite
he: אשר את הזמנת חבורה

en: Accepting incoming trade requests
he: מאשר הצעות סחר נכנסות

en: Accepting incoming trade requests.
he: מקבל בקשות מסחר נכנסות.

en: Account and Character Management
he: ניהול משתמש ושחקן

en: Account not connected. Please login first.
he: החשבון אינו מחובר. אנא קודם־כל התחבר.

en: Account was not found. Please re-login.
he: החשבון לא נמצא. אנא נסה להתחבר שנית.

en: Account: %s
he: משתמש: %s

en: Add
he: הוסף

en: Agility
he: זריזות

en: Agility %+d
he: זריזות %+d

en: Agility:
he: זריזות:

en: Agree trade
he: הסכם למסחר

en: Agreed. Waiting...
he: מוסכם. ממתין...

en: All
he: הכל

en: Allow trading
he: אפשר מסחר

en: Allow whispers
he: אפשר לחישות

en: Already recording.
he: כבר מקליט.

en: Ammo
he: תחמושת

en: An unknown member tried to say: %s
he: משתמש לא ידוע ניסה לומר: %s

en: Annihilated.
he: הושמדתך.

en: Apply
he: אשר

en: Applying change to OpenGL requires restart.
he: אישור שינויים עבור OpenGL דורש איתחול.

en: Are you sure you want to delete this character?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את השחקן?

en: Arms
he: ידיים

en: Assign
he: שנה

en: Attack
he: תקוף

en: Attack %+d
he: התקפה %+d

en: Attendance written to record log.
he: מקליט שמות נוכחים לרישום.

en: Audio
he: שמע

en: Being
he: נהיה

en: Bereft of life, you rest in peace.
he: נטול חיים, את נח על משכבך.

en: Bubbles with names
he: בועות עם שמות

en: Bubbles, no names
he: בועות, ללא שמות

en: Buy
he: קנה

en: Calibrate
he: כייל

en: Cancel
he: בטל

en: Cannot create a whisper tab for nick "%s"! It either already exists, or is you.
he: לא ניתן ליצור לשונית לחישות עבור הכינוי "%s"! הלשונית כבר קיימת או שמדובר בך.

en: Cannot send empty chat!
he: לא ניתן לשלוח הודעה ריקה!

en: Cannot send empty whispers!
he: לא ניתן לשלוח לחישות ריקות!

en: Cannot shout!
he: לא ניתן לצעוק!

en: Change
he: שנה

en: Change Email Address
he: שנה כתובת דואר אלקטרוני

en: Change Password
he: שנה סיסמה

en: Changes will take effect on map change.
he: השינויים יחולו על שינוי המפה.

en: Channel operators can kick and op other users from the channel.
he: מנהלי חדר יכולים להעיף משתמשים ולהפוך משתמשים אחרים בחדר למנהלים.

en: Channels are not supported!
he: חדרים אינם נתמכים!

en: Character deleted.
he: השחקן נמחק.

en: Character stats OK
he: נתוני שחקן - אישור

en: Chat
he: שיחה

en: Chat Window
he: חלון שיחה

en: Chat creating failed!
he: יצירת שיחה נכשלה!

en: Close
he: סגור

en: Colors
he: צבעים

en: Command: /clear
he: פקודה: /clear

en: Command: /close
he: פקודה: /close

en: Command: /exp
he: פקודה: /exp

en: Command: /exp <policy>
he: פקודה: /exp <policy>

en: Command: /help
he: פקודה: /help

en: Command: /help <command>
he: פקודה: /help <command>

en: Command: /invite <nick>
he: פקודה: /invite <nick>

en: Command: /item
he: פקודה: /item

en: Command: /item <policy>
he: פקודה: /item <policy>

en: Command: /join <channel>
he: פקודה: /join <channel>

en: Command: /kick <nick>
he: פקודה: /kick <nick>

en: Command: /leave
he: פקודה: /leave

en: Command: /list
he: פקודה: /list

en: Command: /me <message>
he: פקודה: /me <message>

en: Command: /msg <nick> <message>
he: פקודה: /msg <nick> <message>

en: Command: /op <nick>
he: פקודה: /op <nick>

en: Command: /party <nick>
he: פקודה: /party <nick>

en: Command: /present
he: פקודה: /present

en: Command: /q <nick>
he: פקודה: /q <nick>

en: Command: /query <nick>
he: פקודה: /query <nick>

en: Command: /quit
he: פקודה: /quit

en: Command: /record
he: פקודה: /record

en: Command: /record <filename>
he: פקודה: /record <filename>

en: Command: /toggle
he: פקודה: /toggle

en: Command: /toggle <state>
he: פקודה: /toggle <state>

en: Command: /topic <message>
he: פקודה: /topic <message>

en: Command: /users
he: פקודה: /users

en: Command: /w <nick> <message>
he: פקודה: /w <nick> <message>

en: Command: /where
he: פקודה: /where

en: Command: /whisper <nick> <message>
he: פקודה: /whisper <nick> <message>

en: Command: /who
he: פקודה: /who

en: Completed
he: הסתיים

en: Confirm Character Delete
he: אשר מחיקת שחקן

en: Confirm:
he: אשר:

en: Confirmed. Waiting...
he: אושר. ממתין...

en: Connecting...
he: מתחבר…

en: Could not create party.
he: לא היה ניתן ליצור חבורה.

en: Could not join party!
he: לא היה ניתן להצטרף לחגיגה!

en: Could not steal anything...
he: לא היה ניתן לגנוב דבר...

en: Create
he: צור

en: Create Character
he: צור שחקן

en: Create Guild
he: צור גילדה

en: Critical Hit
he: מכה קריטית

en: Custom cursor
he: סמן-עכבר מותאם

en: Debug Window
he: חלון ניפוי

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Defense %+d
he: הגנה %+d

en: Delete
he: מחק

en: Dexterity
he: מיומנות

en: Dexterity %+d
he: מיומנות %+d

en: Dexterity:
he: מיומנות:

en: Disregarded
he: מזלזל

en: Do you want your possessions identified?
he: האם ברצונך שיאתרו את חלקי גופתך?

en: Drop
he: השלך

en: Email:
he: דוא"ל:

en: Emote Shortcut %d
he: קיצור־דרך לריגשון %d

en: Emote Shortcut Window
he: חלון קיצור־דרך לרגישון

en: Emote failed!
he: הבעה נכשלה!

en: Enable joystick
he: אפשר ג'ויסטיק

en: Enable/Disable Trading
he: אפשר/בטל מסחר

en: Equip
he: השתמש

en: Equip arrows first.
he: הצטייד בחצים תחילה.

en: Equipment
he: לבוש

en: Equipment Window
he: חלון לבוש

en: Error
he: שגיאה

en: Error creating guild.
he: שגיאה ביצירת גילדה.

en: Error while loading %s
he: שגיאה בעת טעינת %s

en: Exp Notification
he: הודעה על נק' נסיון

en: Exp:
he: נסיון:

en: Experience sharing disabled.
he: שיתוף נסיון מבוטל.

en: Experience sharing enabled.
he: שיתוף נסיון מאופשר.

en: Experience sharing not possible.
he: שיתוף נסיון לא אפשרי.

en: Failed adding item for unknown reason.
he: נכשל בהוספת חפץ מסיבה לא ידועה.

en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
he: נכשל בהוספת חפץ. לשותף למסחר אין מקומות פנויים.

en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
he: נכשל בהוספת חפץ. השותף למסחר שוקל יותר מדי.

en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
he: נכשל ביצירת השחקן. ייתכן כי שם זה כבר תפוס.

en: Failed to delete character.
he: נכשל במחיקת השחקן.

en: Failed to promote member.
he: נכשל בקידום החבר.

en: Failed to send as sender or letter invalid.
he: נכשלה השליחה מכיוון והשולח או המכתב בעלי שגיאה.

en: Failed to start recording.
he: שגיאה בהתחלת ההקלטה.

en: Failed to use item.
he: נכשל בשימוש בחפץ.

en: Female
he: נקבה

en: Finishing recording.
he: מסיים להקליט.

en: For more information, type /help <command>.
he: למידע נוסף, הקלד /help <command>.

en: Friend
he: חבר

en: GM Names
he: שמות המנהלים

en: Game Over!
he: המשחק נגמר!

en: General
he: כללי

en: Global announcement from %s:
he: הודעה גלובאלית מאת %s:

en: Global announcement:
he: הודעה גלובאלית:

en: Got disconnected from server!
he: נותקת מהשרת!

en: Guild
he: גילדה

en: Guild created.
he: גילדה נוצרה.

en: HP %+d
he: חיים %+d

en: HP:
he: חיים:

en: Help
he: עזרה

en: Help Window
he: חלון עזרה

en: Hide Windows
he: הסתר חלונות

en: Huh? What's that?
he: הא? מה זה?

en: I guess this did not run too well.
he: אני מניח שלא הלך לך כל־כך טוב.

en: If <channel> doesn't exist, it's created.
he: אם <channel> אינו קיים, הוא נוצר.

en: If the <nick> has spaces in it, enclose it in double quotes (").
he: אם <nick> מכיל רווחים בתוכו, תחום אותו במרכאות כפולות (").

en: If you weren't so animated, you'd be pushing up the daisies.
he: אתה לא מת עדיין! אה.. טוב, עכשיו כן.

en: If you're the last person in the channel, it will be deleted.
he: אם הינך האדם האחרון בחדר, הוא יימחק.

en: Ignore input 1
he: קלט התעלמות 1

en: Ignore input 2
he: קלט התעלמות 2

en: Ignored
he: מתעלם

en: Ignoring incoming trade requests
he: מתעלם מהצעות סחר נכנסות

en: Ignoring incoming trade requests.
he: מתעלם מבקשות סחר נכנסות.

en: Info
he: מידע

en: Insert coin to continue.
he: הכנס מטבע כדי להמשיך.

en: Insufficient HP!
he: לא נותרו נק' חיים!

en: Insufficient SP!
he: לא נותרו נק' קסם!

en: Intelligence
he: תבונה

en: Intelligence %+d
he: תבונה %+d

en: Intelligence:
he: תבונה:

en: Inventory
he: ציוד

en: Inventory Window
he: חלון ציוד

en: Invite sent.
he: הזמנה נשלחה.

en: Item Shortcut %d
he: קיצור־דרך לחפץ %d

en: Item Shortcut Window
he: חלון קיצור־דרך לחפץ

en: Item sharing disabled.
he: שיתוף חפצים מבוטל.

en: Item sharing enabled.
he: שיתוף חפצים מאופשר.

en: Item sharing not possible.
he: שיתוף חפצים לא אפשרי.

en: Job:
he: עבודה:

en: Job: %d
he: עבודה: %d

en: Joystick
he: ג'ויסטיק

en: Key Conflict(s) Detected.
he: נמצאו קונפליקטי מקשים.

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Kick failed!
he: העפה נכשלה!

en: Kick succeeded!
he: העפה הצליחה!

en: Large
he: גדול

en: Level: %d
he: רמה: %d

en: Login
he: התחברות

en: Looks like you got your head handed to you.
he: נראה כאילו ראשך נמסר אליך.

en: Luck
he: מזל

en: Luck %+d
he: מזל %+d

en: Luck:
he: מזל:

en: MP:
he: קסם:

en: Male
he: זכר

en: Map
he: מפה

en: Max
he: מקסימום

en: Medium
he: בינוני

en: Member was promoted successfully.
he: החבר קודם בהצלחה.

en: Message
he: הודעה

en: Message closes chat.
he: ההודעה סוגרת את תיבת הטקסט.

en: Message now closes chat.
he: ההודעה כעת סוגרת את תיבת הטקסט.

en: Minimap Window
he: חלון מיני מפה

en: Misses
he: פספוס

en: Money: %s
he: כסף: %s

en: Monsters
he: מפלצות

en: Move Down
he: הזז למטה

en: Move Left
he: הזז שמאלה

en: Move Right
he: הזז ימינה

en: Move Up
he: הזז למעלה

en: Music volume
he: עוצמת מוזיקה

en: NPCs
he: דמויות

en: Name
he: שם

en: Name:
he: שם:

en: Name: %s
he: שם: %s

en: Need a user to kick!
he: צריך משתמש שיעיף!

en: Need a user to op!
he: צריך משתמש שינהל!

en: Network Error
he: שגיאת רשת

en: Neutral
he: ניטרלי

en: Next
he: הבא

en: Next Chat Tab
he: לשונית השיחה הבאה

en: No
he: לא

en: No gameservers are available.
he: אין שרתי משחק זמינים.

en: No text
he: ללא טקסט

en: No, kids. Your character did not really die. It... err... went to a better place.
he: לא, ילדים. השחקן שלכם לא באמת מת. הוא... אה... הלך למקום טוב יותר.

en: Not currently recording.
he: אינו מקליט כרגע.

en: Nothing to sell.
he: אין מה למכור.

en: OK
he: אישור

en: Ok
he: אישור

en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
he: האפשרויות עבור /%s הינם "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

en: Options:
he: אפשרויות:

en: Other Players' Names
he: שמות המשתמשים האחרים

en: Own Name
he: השם שלך

en: Particle Effects
he: אפקטים חלקיים

en: Particle effects
he: אפקטים חלקיים

en: Party
he: חבורה

en: Party name is missing.
he: שם חבורה חסר.

en: Party successfully created.
he: חבורה נוצרה בהצלחה.

en: Password:
he: סיסמה:

en: Passwords do not match.
he: הסיסמאות אינן תואמות.

en: Pickup
he: הרם

en: Pickup Notification
he: הודעה על לקיחה

en: Play
he: שחק

en: Players
he: שחקנים

en: Please distribute %d points
he: אנא חלק %d נקודות

en: Please remove %d points
he: אנא הסר %d נקודות

en: Poison had no effect...
he: לרעל לא הייתה כל השפעה...

en: Port:
he: פורט:

en: Press the button to start calibration
he: לחץ על הכפתור בכדי להתחיל בכיול

en: Previous Chat Tab
he: לשונית השיחה הקודמת

en: Price: %s / Total: %s
he: מחיר: %s / סה"כ: %s

en: Propose trade
he: מציע לחור

en: Pulse
he: פעימה

en: Put all whispers in tabs
he: הכנס את כל הלחישות ללשוניות

en: Quit
he: יציאה

en: Rainbow
he: קשת בענן

en: Received party request, but one already exists.
he: התקבלה הזמנה לחבורה, אך הזמנה זהה כבר קיימת.

en: Recording...
he: מקליט...

en: Register
he: הרשם

en: Relation
he: התנהגות

en: Request for Trade
he: בקשה למסחר

en: Requesting to join channel %s.
he: מבקש להצטרף לחדר %s.

en: Reset
he: אפס

en: Reset Windows
he: אתחל חלונות

en: Retrieve
he: החזר

en: Return now toggles chat.
he: מקש האנטר כעת סוגר את תיבת הטקסט.

en: Return toggles chat.
he: סגירת תיבת הטקסט האוטומטית.

en: Rotate the stick
he: סובב את המקל

en: Sadly, no trace of you was ever found...
he: באופן מצער, מעולם לא נמצא זכר ממך...

en: Saving screenshot failed!
he: שמירת תמונת־מסך נכשלה

en: Screenshot
he: תמונת־מסך

en: Scroll Chat Down
he: גלול שיחה למטה

en: Scroll Chat Up
he: גלול שיחה למעלה

en: Seems you need more money... ;-)
he: נראה שאתה צריך עוד כסף... ;-)

en: Select OK
he: בחר אישור

en: Select amount of items to drop.
he: בחר כמות חפצים להשליך.

en: Select amount of items to retrieve.
he: בחר כמות חפצים להחזיר.

en: Select amount of items to split.
he: בחר כמות חפצים לפצל.

en: Select amount of items to store.
he: בחר כמות חפצים לאחסן.

en: Select amount of items to trade.
he: בחר כמות חפצים לסחור.

en: Sell
he: מכר

en: Send
he: שלח

en: Server:
he: שרת:

en: Setup
he: הגדרות

en: Setup Window
he: חלון הגדרות

en: Shop
he: חנות

en: Sit
he: שב

en: Sit failed!
he: הישיבה נכשלה!

en: Skill Window
he: חלון כישורים

en: Skills
he: כישורים

en: Slots:
he: בשימוש:

en: Small
he: קטן

en: Smilie
he: חייך

en: Sound
he: צליל

en: Spectrum
he: מינסרה

en: Split
he: פצל

en: Starting to record...
he: מתחיל להקליט...

en: Static
he: סטטי

en: Status
he: מצב

en: Status Window
he: חלון מצב

en: Stop
he: עצור

en: Stop Attack
he: הפסק לתקוף

en: Stop recording
he: מפסיק להקליט

en: Storage
he: איחסון

en: Store
he: אחסן

en: Strength
he: עוצמה

en: Strength %+d
he: עוצמה %+d

en: Strength:
he: עוצמה:

en: Submit
he: שלח

en: Switch character
he: החלף שחקן

en: Switch server
he: החלף שרת

en: Talk
he: דבר

en: Target & Attack
he: כוון ותקוף

en: Target NPC
he: כוון לדמות

en: Target Player
he: כוון לשחקן

en: Text
he: טקסט

en: The cold hands of the grim reaper are grabbing for your soul.
he: קור ידיו של המוות הקודר אוחזים בנשמתך.

en: The password needs to be at least %d characters long.
he: הסיסמה חייבת להכיל לפחות %d תוים.

en: The password needs to be less than %d characters long.
he: הסיסמה חייבת להכיל פחות מ-%d תוים.

en: The username needs to be at least %d characters long.
he: שם המשתמש חייב להכיל לפחות %d תוים.

en: The username needs to be less than %d characters long.
he: שם המשתמש חייב להכיל פחות מ-%d תוים.

en: This command causes the player to leave the party.
he: פקודה זו גורמת לשחקן לעזוב את החבורה.

en: This command changes the party's experience sharing policy.
he: פקודה זו משנה את מדיניות שיתוף הנסיון בחבורה.

en: This command changes the party's item sharing policy.
he: הפקודה משנה את מדיניות השיתוף של חפצים בחבורה.

en: This command clears the chat log of previous chat.
he: פקודה זו מנקה את רישום השיחה הקודמת.

en: This command closes the current whisper tab.
he: הפקודה סוגרת את לשונית הלחישות הנוכחית.

en: This command displays a list of all commands available.
he: פקודה זו מציגה רשימה של כל הפקודות האפשריות.

en: This command displays help on <command>.
he: פקודה זו מציגה עזרה על <command>.

en: This command displays the name of the current map.
he: פקודה זו מציגה את שם המפה הנוכחית.

en: This command displays the number of players currently online.
he: פקודה זו מציגה את מספר השחקנים המחוברים כרגע.

en: This command displays the party's current experience sharing policy.
he: פקודה זו מציגה את מדיניות שיתוף הנסיון הנוכחית בחבורה.

en: This command displays the party's current item sharing policy.
he: הפקודה מציגה את מדיניות השיתוף של חפצים בחבורה.

en: This command displays the return toggle status.
he: הפקודה מציגה את מצב סגירת הטקסט האוטומטית.

en: This command finishes a recording session.
he: פקודה זו מסיימת תהליך הקלטה.

en: This command gets a list of players within hearing and sends it to either the record log if recording, or the chat log otherwise.
he: פקודה זו מקבלת את רשימת המשתמשים המופיעים על המסך, ושולח אותה לרישום, אם הינך מקליט רישום, או אל השיחה.

en: This command invites <nick> to party with you.
he: פקודה זו מזמינה את <nick> להיות בחבורתך.

en: This command leaves the current channel.
he: הפקודה מוציאה אותך מהחדר הנוכחי.

en: This command makes <nick> a channel operator.
he: פקודה זו הופכת את <nick> למנהל החדר.

en: This command makes <nick> leave the channel.
he: פקודה זו גורמת ל-<nick> לעזוב את החדר.

en: This command makes you enter <channel>.
he: פקודה זו מכניסה אותך אל <channel>.

en: This command sends the text <message> to <nick>.
he: פקודה זו שולחת את הטקסט <message> אל <nick>.

en: This command sets the topic to <message>.
he: פקודה זו מציבה את <message> ככותרת נושא החדר.

en: This command sets whether the return key should toggle the chat log, or whether the chat log turns off automatically.
he: הפקודה קובעת אם מקש האנטר יסגור את תיבת הטקסט של הצ'אט או שהוא ייסגר באופן אוטומטי.

en: This command shows a list of all channels.
he: פקודה זו מציגה את רשימת כל החדרים.

en: This command shows the users in this channel.
he: פקודה זו מציגה את המשתמשים בחדר.

en: This command starts recording the chat log to the file <filename>.
he: פקודה זו מתחילה להקליט רישום שיחה לקובץ <filename>.

en: This command tell others you are (doing) <msg>.
he: פקודה זו תאמר לאחרים שאתה (עושה) <msg>.

en: This is what the color looks like
he: כך הצבע נראה

en: Tiny
he: מזערי

en: To:
he: אל:

en: Toggle Chat
he: סגירת הצ'אט

en: Topic: %s
he: כותרת: %s

en: Trade
he: סחרר

en: Trade canceled.
he: המסחר בוטל.

en: Trade cancelled due to an unknown reason.
he: המסחר בוטל מסיבה לא ידועה.

en: Trade completed.
he: המסחר הושלם.

en: Trade failed!
he: המסחר נכשל!

en: Trade with %s cancelled.
he: המסחר עם %s בוטל.

en: Trade: You
he: סחור: אתה

en: Trade: You and %s
he: מסחר: אתה ו-%s

en: Trading isn't possible. Character doesn't exist.
he: מסחר אינו אפשרי. השחקן אינו קיים.

en: Trading isn't possible. Trade partner is too far away.
he: מסחר אינו אפשרי. השותף למסחר רחוק מדי.

en: Trading with %s
he: סוחר עם%s

en: Type /help for a list of commands.
he: הקלד /help לרשימת הפקודות.

en: Unable to buy.
he: לא ניתן לקנות.

en: Unable to equip.
he: לא ניתן ללבוש.

en: Unable to sell.
he: לא ניתן למכור.

en: Unable to unequip.
he: לא ניתן להסיר.

en: Unequip
he: הורד

en: Unhandled trade cancel packet.
he: המסחר נכשל

en: Unknown command.
he: פקודה לא מוכרת.

en: Unknown invite response for %s.
he: תגובה לא ידועה להזמנה עבור %s.

en: Unknown item
he: חפץ לא ידוע

en: Unregister
he: בטל רישום

en: Up
he: למעלה

en: Updating...
he: מעדכן...

en: Use
he: השתמש

en: Video
he: וידאו

en: Visible names
he: שמות גלויים

en: Vitality
he: חיוניות

en: Vitality %+d
he: חיוניות %+d

en: Vitality:
he: חיוניות:

en: Waiting for server
he: ממתין לשרת

en: Warp failed...
he: הפיתול נכשל....

en: We regret to inform you that your character was killed in battle.
he: צר לנו לבשר לכם כי שחקנכם נהרג בקרב.

en: Weight:
he: משקל:

en: When ignoring:
he: כאשר מתעלם:

en: Whispering to %s: %s
he: לוחש אל %s: %s

en: Yes
he: כן

en: You are an ex-player.
he: הינך שחקן לשעבר.

en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
he: אתה סוחב יותר מחצי ממשקלך. אינך יכול לאחות את החיים.

en: You are dead.
he: אתה מת.

en: You are no more.
he: אינך יותר.

en: You are not that alive anymore.
he: אינך חי כל־כך כרגע.

en: You cannot do that right now!
he: אינך יכול לעשות זאת כרגע!

en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
he: אינך יכול להשתמש בכישור עם נשק זה!

en: You don't have enough money.
he: אין לך מספיק כסף.

en: You give:
he: אתה נותן:

en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
he: הורחקת זמנית מן המשחק עד %s.
    אנא צור קשר עם צוות המנהלים באמצעות מערכת הפורומים.

en: You have ceased to be.
he: חדלת מלהתקיים.

en: You have left the party.
he: עזבת את החבורה.

en: You have no memos!
he: אין תזכירים!

en: You have not yet reached a high enough lvl!
he: לא הגעת לרמה גבוהה מספיק!

en: You need another blue gem!
he: אתה צריך עוד אבן כחולה!

en: You need another red gem!
he: אתה צריך עוד אבן אדומה!

en: You screwed up again, dump your body down the tubes and get you another one.
he: פישלת שוב, גופתך תיזרק לצינוק ותקבל אחת חדשה.

en: You're a stiff.
he: אינך מת עדיין. אתה רק נח.

en: You're carrying to much to do this!
he: אתה סוחב יותר מדי בכדי לעשות זאת!

en: You're not dead yet. You're just resting.
he: אינך מת עדיין. אתה רק נח.

en: You're off the twig.
he: אתה מכה כמו גופה.

en: You're pining for the fjords.
he: אתה מת. טוב שיש חברת ביטוח...

en: You've expired and gone to meet your maker.
he: התפוגגת ועברת לפגוש את הבורא.

en: You've kicked the bucket.
he: חדלת מלהתקיים.

en: You've shuffled off your mortal coil, run down the curtain and joined the bleedin' choir invisible.
he: התפוגגת ועברת לפגוש את הבורא.

en: Your metabolic processes are now history.
he: חילוף החומרים שלך הפך להיסטוריה.

en: Your name needs to be at least 4 characters.
he: יש להכניס לפחות 4 תוים בשם.

en: Your plan of breaking your enemies weapon by bashing it with your throat failed.
he: תוכניתך לשבור את נשק האויב באמצות צווארך נכשלה.

en: as particle
he: באופן חלקי

en: high
he: גבוה

en: in chat
he: בשיחה

en: low
he: נמוך

en: max
he: מקסימלי

en: medium
he: בינוני

en: off
he: כבוי

en: unnamed
he: ללא שם
