mana - en to ar translation catalogue (73 entries)

en: Add
ar: إضافة

en: Agility:
ar: خفّة الحركة:

en: Apply
ar: تطبيق

en: Applying change to OpenGL requires restart.
ar: تطبيق التغيير على OpenGL يحتاج لإعادة تشغيل.

en: Are you sure you want to delete this character?
ar: هل أنت متأكّد من حذف هذه الشخصيّة؟

en: Audio
ar: سمعيّ

en: Buy
ar: شراء

en: Calibrate
ar: معايرة

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Change
ar: تغيير

en: Character stats OK
ar: إحصائيات الشخصيّة جيّدة

en: Confirm:
ar: تأكيد:

en: Connecting...
ar: جارِ الاتّصال…

en: Create
ar: إنشاء

en: Create Character
ar: إنشاء شخصيّة

en: Custom cursor
ar: مؤشّر مخصّص

en: Delete
ar: حذف

en: Dexterity:
ar: المهارة:

en: Drop
ar: إسقاط

en: Email:
ar: البريد الإلكترونيّ:

en: Enable joystick
ar: تفعيل عصا الألعاب

en: Equip
ar: استعمال العتاد

en: Equipment
ar: العتاد

en: Error
ar: خطأ

en: Intelligence:
ar: ذكاء:

en: Inventory
ar: الجردة

en: Joystick
ar: عصا الألعاب

en: Level: %d
ar: المستوى: %d

en: Login
ar: ولوج

en: Music volume
ar: حجم صوت الموسيقا

en: Name:
ar: الاسم:

en: Name: %s
ar: الاسم: %s

en: Next
ar: التّالي

en: No
ar: لا

en: Ok
ar: موافق

en: Password:
ar: كلمة السرّ:

en: Passwords do not match.
ar: كلمات السرّ غير متطابقة.

en: Please distribute %d points
ar: رجاء أن توزّع %d نقطة

en: Please remove %d points
ar: رجاء حذف %d نقطة

en: Port:
ar: المنفذ:

en: Press the button to start calibration
ar: إضغط على الزرّ لبدأ المعايرة

en: Propose trade
ar: اقتراح متاجرة

en: Quit
ar: مغادرة

en: Register
ar: تسجيل

en: Reset Windows
ar: تصفير النوافذ

en: Rotate the stick
ar: تدوير العصا

en: Select amount of items to drop.
ar: انتقاء كمّيّة من المواد لإسقاطها.

en: Select amount of items to trade.
ar: انتقاء كمّيّة من المواد للمتاجرة بها.

en: Sell
ar: بيع

en: Server:
ar: الخادوم:

en: Setup
ar: تثبيت

en: Skills
ar: مهارات

en: Sound
ar: صوت

en: Status
ar: الحالة

en: Stop
ar: إيقاف

en: Strength:
ar: القوّة:

en: Switch character
ar: تبديل الشخصيّة

en: Switch server
ar: تبديل الخادوم

en: The password needs to be at least %d characters long.
ar: يجب أن تكون طول كلمة السرّ على الأقل %d محارف.

en: The password needs to be less than %d characters long.
ar: يجب أن يكون طول كلمة السرّ أقل من %d محارف.

en: The username needs to be at least %d characters long.
ar: يجب أن يكون طول اسم المستخدم على الأقل %d محارف.

en: The username needs to be less than %d characters long.
ar: يجب أن يكون طول اسم المستخدم أقل من %d محارف.

en: Unequip
ar: تجريد من العتاد

en: Unregister
ar: إلغاء التسجيل

en: Use
ar: استخدام

en: Video
ar: مرئية

en: Vitality:
ar: نشاط:

en: Yes
ar: نعم

en: You give:
ar: أنت تقدّم:

en: Your name needs to be at least 4 characters.
ar: يجب أن يكون طول اسمك على الأقل 4 محارف.

en: high
ar: مرتفع

en: low
ar: منخفض

en: off
ar: واقف
