ManaPlus - en to ar translation catalogue (69 entries)

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
ar: المستوى: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
ar: شراء

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
ar: بيع

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
ar: تجريد من العتاد

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
ar: إلغاء

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
ar: استخدام

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
ar: إسقاط

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
ar: الجردة

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
ar: إضافة

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
ar: مغادرة

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
ar: سمعيّ

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
ar: حجم صوت المؤثرّات

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
ar: حجم صوت الموسيقا

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
ar: إضغط على الزرّ لبدأ المعايرة

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
ar: معايرة

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
ar: تفعيل عصا الألعاب

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
ar: عصا الألعاب

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
ar: إيقاف

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
ar: منخفض

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
ar: مرتفع

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
ar: لا

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
ar: حذف

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
ar: ملء الشاشة

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
ar: مؤشّر مخصّص

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
ar: مرئية

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
ar: يجب إعادة التشغيل لتفعّل التغييرات.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
ar: تطبيق التغيير على OpenGL يحتاج لإعادة تشغيل.

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
ar: واقف

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
ar: عتمة واجهة المستخدم

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
ar: مؤثّرات محيطة

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
ar: الحالة

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
ar: العتاد

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
ar: مهارات

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
ar: تثبيت

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
ar: إنشاء

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
ar: خطأ

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
ar: كلمة السرّ:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
ar: الاسم:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
ar: رجاء أن توزّع %d نقطة

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
ar: يجب أن يكون طول اسمك على الأقل 4 محارف.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
ar: إحصائيات الشخصيّة جيّدة

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
ar: رجاء حذف %d نقطة

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
ar: هل أنت متأكّد من حذف هذه الشخصيّة؟

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
ar: نعم

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Port:
ar: المنفذ:

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
ar: استعمال العتاد

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
ar: انتقاء كمّيّة من المواد للمتاجرة بها.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
ar: انتقاء كمّيّة من المواد لإسقاطها.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
ar: انتقاء كمّيّة من المواد لقسمها.

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
ar: ولوج

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
ar: تسجيل

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
ar: الخادوم:

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
ar: التّالي

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
ar: تبديل الخادوم

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
ar: تبديل الشخصيّة

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
ar: تأكيد:

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
ar: البريد الإلكترونيّ:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
ar: كلمات السرّ غير متطابقة.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
ar: تطبيق

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
ar: تصفير النوافذ

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
ar: اقتراح متاجرة

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
ar: تغيير

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
ar: أنت تقدّم:

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
ar: جارِ الاتّصال...

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
ar: القوّة:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
ar: خفّة الحركة:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
ar: نشاط:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
ar: ذكاء:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
ar: المهارة:
