ManaPlus - en to da translation catalogue (206 entries)

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
da: Indstillinger:

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
da: Fejl under oprettelsen af opdateringen mappen!

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
da: Gemningen af skærmbilledet fejlede!

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
da: Netværksfejl

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
da: Luk

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
da: sort

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
da: rød

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
da: grøn

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
da: blå

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
da: gul

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
da: lilla

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
da: brun

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
da: Liv-Magi

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
da: Krigs-Magi

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
da: Natur-Magi

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
da: Astral-Magi

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
da: Ven

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
da: Se bort fra

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
da: Ignorer

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
da: Niveau: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
da: Handl

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
da: Angrib

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
da: Snak

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
da: Køb

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
da: Sælg

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
da: Tag af

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
da: Fortryd

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
da: Brugere

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
da: Gem på lager

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
da: Hent fra lager

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
da: Brug

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
da: Standard

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
da: Smid

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
da: Inventarliste

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
da: Grundlæggende

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
da: Skabning

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
da: NPC'er

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
da: Monstre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
da: Partikeleffekter

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
da: Kritisk sår

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
da: Rammer forbi

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
da: Maks

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
da: Penge: %s

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
da: Tilføj

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
da: Afslut

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
da: Pris: %s / Total: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
da: Besked til alle:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
da: Besked fra %s til alle:

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
da: Opret en guild

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
da: Gruppe

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
da: Lyd

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
da: Lydstyrke på effekter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
da: Lydstyrke på musik

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
da: Farver

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
da: Placer alle hviskesamtaler i en tab

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
da: Sådan ser farven ud.

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
da: Fastlåst

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
da: Pulserende

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
da: Regnbuefarvet

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
da: Spektrum

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
da: Tildel

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
da: Tast Konfikt(er) Opdaget.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
da: Tryk på knappen for at starte justeringen.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
da: Justering

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
da: Aktiver joystick

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
da: lav

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
da: mellem

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
da: høj

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
da: Kort

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
da: butik

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
da: Tastatur

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
da: Nej

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
da: Navn

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
da: Tillad handel

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
da: Tillad hviskere

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
da: Slet

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
da: Når ignorer:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
da: Skriftstørrelse

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
da: Ændringerne kræver at du genstarter klienten.

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
da: Fuld Skærm

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
da: Brugerdefineret cursor

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
da: Ændringerne kræver at du genstarter klienten.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
da: Ændringerne til OpenGL kræver at du genstarter klienten.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
da: Ingen tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
da: Tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
da: Bobler uden navne

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
da: Bobler med navne

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
da: deaktiveret

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
da: Gennemsigtighed

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
da: Omgivende FX

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
da: maks

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
da: Nulstil

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
da: Hjælp

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
da: Udstyr

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
da: Færdigheder

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
da: Opsætning

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
da: Opret

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
da: Skift e-mail adresse

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
da: Konto: %s

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
da: Fejl

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
da: Skift adgangskode

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
da: Adgangskode:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
da: Navn:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
da: Du mangler at fordele %d points

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
da: Dit navn skal være mindst 4 bogstaver langt.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
da: Du har brugt alle dine points

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
da: Du skal fjerne %d points

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
da: Bekræft sletning af karakter

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
da: Er du sikker på at du vil slette denne karakter?

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
da: Spil

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
da: Hvisker til %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
da: Ja

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
da: Tag på

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
da: Alle

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
da: Vælg hvor mange genstande du vil bytte.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
da: Vælg hvor mange genstande du vil smide.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
da: Vælg hvor mange genstande du vil lagre.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
da: Vælg hvor mange genstande du vil opdele.

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
da: Log Ind

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
da: Registrer

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
da: Til:

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
da: Næste

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
da: Send forespørgsel

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
da: Skift server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
da: Skift karakter

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
da: Bekræft:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
da: Mand

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
da: Kvinde

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
da: E-mail:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
da: De indtastede adgangskoder stemmer ikke overens.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
da: Anvend

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
da: Nulstil Vinduer

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
da: Anmodning om byttehandel.

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
da: Op

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
da: %s har inviteret med i sin gruppe.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
da: %s har inviteret med i %s's gruppe.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
da: Accepter invitationen

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
da: Copy text   	
    Job: %d

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
da: Foreslå handel

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
da: Bekræftet. Venter...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
da: Accepter handel

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
da: Godkendt. Venter...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
da: Handel: Dig

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
da: Ændre

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
da: Du giver:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
da: Du har ikke penge nok.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
da: Fejlede i at tilføje genstand. Du kan ikke overlappe en slags genstand på vinduet.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
da: Updatere...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
da: Opretter forbindelse...

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
da: ##1  Opdateringsprocessen er ikke færdiggjort.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
da: ##1  Det er varmt anbefalet at

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
da: Udført

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
da: Vælg NPC som ny modstander

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
da: Vælg spiller som ny modstander

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
da: Saml op

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
da: Sid

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
da: Gem skærmbillede som fil

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
da: Slå handler fra/til

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
da: Vælg OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
da: Slå chat til eller fra

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
da: Scroll chat op

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
da: Scroll chat ned

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
da: Gå til sidste chat tab

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
da: Gå til næste chat tab

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
da: Flyt op

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
da: Flyt ned

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
da: Flyt til venstre

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
da: Flyt til højre

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
da: Shortcut %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
da: Gem vinduer

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
da: Hjælpevindue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
da: Statsvindue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
da: Færdigheds-vindue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
da: Minikort

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
da: Chat-vindue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
da: Opsætnings-vindue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
da: Debug-vindue

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
da: Blev smidt af serveren!

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
da: Ukendt genstand

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
da: %s vil gerne handle med dig. Accepterer du?

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
da: Retur bringer focus på chatten.

en: Message closes chat.
da: Besked lukker chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
da: Enter åbner/lukker chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
da: Besked lukker nu chat.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
da: Ignorerer indkomne handels anmodninger

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
da: Accepterer indkomne handels anmodninger

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
da: Forbinder til server

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
da: Logger ind

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
da: unavngivet

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
da: Styrke

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
da: Adræthed

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
da: Helbred

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
da: Intelligens

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
da: Behændighed

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
da: Held

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
da: Tak for købet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
da: Du kan ikke købe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
da: Du har intet at sælge.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
da: Tak for en god handel.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
da: Kunne ikke sælge.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
da: Oprettede en ny guild.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
da: %s er ikke medlem af din gruppe!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
da: Handel annulleret.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
da: Handel er komplet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
da: Du kunne ikke sparke denne bruger af kanalen!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
da: Brugeren er sparket ud af kanalen!
