ManaPlus - en to de translation catalogue (1810 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
de: Auf der Karte sichtbar

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
de: Mensch

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
de: ausweichen

en: miss
de: verfehlt

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
de: Du wurdest von %s getötet.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
de: Du versuchst, einen nicht existierenden Gegenstand aufzuheben.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
de: Gegenstand ist zu schwer.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
de: Gegenstand ist zu weit weg.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
de: Inventar ist voll.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
de: Stapel ist zu groß.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
de: Gegenstand gehört jemand anderem.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
de: Du kannst nicht diese Menge an Gegenständen aufnehmen.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
de: Dein Gegenstandsstapel hat das Maximum erreicht.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
de: Fehler bei dem Aufheben des Items.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
de[0]: Du hast %d [@@%d|%s@@] aufgehoben.
de[1]: Du hast %d [@@%d|%s@@] aufgehoben.

note: TRANSLATORS: this is normal experience TRANSLATORS: get xp message
en: xp
de: EP

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
de: Job

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
de: Folgen: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
de: Folgen abgebrochen

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
de: Imitation abgebrochen

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
de: Du siehst %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
de: Komplett ignorieren

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
de: Drucke '..'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
de: Blinkender Name

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
de: Schwebende '...' Blase

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
de: Schwebende Blase

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
de: [manaplus-file] : Die manaplus-Datei ist eine XML-Datei (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
de:                   genutzt um eigene Parameter zu setzen

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
de:                   zum manaplus Client.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
de: Optionen:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
de:   -l --log-file       : Log-Datei benutzen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
de:   -a --chat-log-dir   : Verzeichnis für Chat-Logs

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
de:   -v --version        : Die Version des Spieles anzeigen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
de:   -h --help           : Diesen Hilfstext anzeigen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
de:   -C --config-dir     : Zu benutzendes Konfigurationsverzeichnis

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
de:   -U --username       : Mit angegebenem Benutzernamen anmelden

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
de:   -P --password       : Angegebenes Passwort benutzen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
de:   -c --charakter      : Mit angegebenem Spieler anmelden

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
de:   -s --server         : Name oder IP-Adresse des Loginservers

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
de:   -y --server-type    : Loginserver-Typ

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
de:   -p --port           : Port des Loginservers

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
de:   -H --update-host    : Update host benutzen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
de:   -D --default        : Voreingestellten Charakterserver und Charakter wählen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
de:   -u --skip-update    :  Herunterladen von Updates überspringen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
de:   -d --data           : Verzeichnis von dem Spieldaten geladen werden sollen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
de:   -L --localdata-dir  : Verzeichnis das als Lokales Verzeichnis benutzt werden soll

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
de:      --screenshot-dir : Verzeichnis zum Speichern von Screenshots

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
de:      --safemode       : Spiel im sicheren Modus starten

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
de:      --renderer       : Renderer-Typ setzen

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
de:   -T --Tests          : Treibertest und automatische Konfiguration starten

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -V --validate       : Start validating client data
de:   -V --validate       : Beginne mit Validierung der Client Data

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
de:   -O --no-opengl      : OpenGL für diese Sitzung deaktivieren

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
de: %s existiert nicht und kann nicht erstellt werden! Beende.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
de: Ungültiger Updateserver: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
de: Fehler beim erstellen des Verzeichnisses für Updates!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
de: Fehler: %s existiert nicht und kann nicht erstellt werden! Beende...

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created!
de: %s existiert nicht und kann nicht erstellt werden!

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
de: Allgemein

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
de: Screenshot gespeichert unter %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
de: Screenshot konnte nicht gespeichert werden!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
de: Die Verbindung zum Server wurde getrennt.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
de: Netzwerkfehler

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
de: (D) Normale Bewegungen

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
de: (I) Bewegungen umkehren

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
de: (c) Mit einigen verrückten Bewegungen bewegen

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
de: (C) Mit verrückten Bewegungen bewegen

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
de: (d) Doppelt normale + verrückte Bewegungen

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
de: (?) Unbekannte Bewegung

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
de: (%u) Verrückte Bewegung Nummer %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
de: (a) Benutzerdefinierte verrückte Bewegung

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
de: (?) Verrückte Bewegung

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
de: (0) Normal zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
de: (1) Mit 1 Abstand zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
de: (2) Mit 2 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
de: (3) Mit 3 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
de: (4) Mit 4 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
de: (5) Mit 5 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
de: (6) Mit 6 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
de: (7) Mit 7 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
de: (8) Mit 8 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
de: (9) Mit 9 Abständen zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
de: (A) Zum Ziel in Angriffsreichweite bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
de: (a) Fernkampf Angriffsreichweite

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
de: (B) Zum Ziel in -1 Angriffsreichweite bewegen

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
de: (?) Zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
de: (D) Normales Folgen

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
de: (R) Relatives Folgen

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
de: (M) Gespiegeltes Folgen

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
de: (P) Haustier folgen

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
de: (?) Unbekanntes Folgen

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
de: (?) Angriff

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
de: (D) Normaler Angriff

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
de: (s) Zu Angriff ohne Schild wechseln

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
de: (S) Zu Angriff mit Schild wechseln

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
de: (G) Bewegen und Angreifen

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
de: (A) Bewegen, Angreifen, Aufheben

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
de: (d) Ohne automatischen Angriff

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (D) don't switch target
de: (D) Ziel nicht wechseln

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (C) always attack closest
de: (C) immer Nächstgelegenen angreifen

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (?) targeting
de: (?) Zielen

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
de: (S) Klein: 1x1 Zellen aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
de: (D) Normal: 2x1 Zellen aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
de: (F) 2x3 Zellen nach vorne aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
de: (3) 3x3 Zellen aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
de: (g) Bis zu 4 Abstände bewegen und aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
de: (G) Bis zu 8 Abstände bewegen und aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
de: (A) Bis zum maximalen Abstand bewegen und aufheben

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
de: (?) Aufheben

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
de: (f) #flar als magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
de: (c) #chiza als magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
de: (I) #ingrav als magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
de: (F) #frillyar als magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
de: (U) #upmarmu als magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
de: (?) Magischer Angriff

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
de: (a) Alle Spieler angreifen

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
de: (f) Alle, außer Freunde, angreifen

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
de: (b) Schlechte Beziehungen angreifen

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
de: (d) Keine Spieler angreifen

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
de: (?) PVP Angriff

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
de: (D) Normale Imitation

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
de: (O) Ausrüstungsets nachahmen

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
de: (?) Imitation

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
de: Spielmodifikatoren sind aktiviert

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
de: Spielmodifikatoren sind deaktiviert

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
de: Spielmodifikatoren sind unbekannt

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
de: (N) Kartenansicht: Normal

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
de: (D) Kartenansicht debuggen

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
de: (u) Kartenansicht: Ultra

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
de: (U) Kartenansicht: Ultra 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
de: (e) Kartenansicht mit Kollision leeren

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
de: (E) Kartenansicht leeren

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
de: (b) Kartenansicht: Schwarz-weiß

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
de: (?) Kartenansicht

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
de: (O) Anwesend

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
de: (A) Abwesend

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
de: (?) Abwesend

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
de: Abwesend

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
de: (G) Kameramodus: Spiel

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
de: (F) Kameramodus: Frei

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
de: Schließen

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
de: Willst du die Unterstützungsseite öffnen?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
de: Wiederbeleben

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
de: Du trägst mehr als die Hälfte die du tragen kannst. Du kannst nun deine Gesundheit nicht mehr regenerieren.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
de: Du trägst weniger als die Hälfte des Gewichts. Du kannst nun deine Gesundheit regenerieren.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
de: Standard

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
de: schwarz

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
de: rot

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
de: grün

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
de: blau

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
de: gelb

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
de: violett

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
de: grau

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
de: braun

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
de: Regenbogen 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
de: Regenbogen 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
de: Regenbogen 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
de: Sehr klein (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
de: Sehr klein (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
de: Winzig (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
de: Klein (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
de: Mittel (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
de: Groß (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
de: Groß (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
de: Groß (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
de: Größer (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
de: Größer (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
de: Größer (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
de: Sehr groß (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
de: Sehr groß (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
de: Sehr groß (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
de: Riesig (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
de: (Normal)

note: TRANSLATORS: language
en: Catalan
de: Katalanisch

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
de: Chinesisch (China)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (Hong Kong)
de: Chinesisch (Hong Kong)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
de: Tschechisch

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
de: Niederländisch (Belgisch/Flämisch)

note: TRANSLATORS: language
en: English
de: Englisch

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
de: Finnisch

note: TRANSLATORS: language
en: French
de: Französisch

note: TRANSLATORS: language
en: German
de: Deutsch

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
de: Indonesisch

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
de: Italienisch

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
de: Japanisch

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
de: Polnisch

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
de: Portugiesisch

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
de: Portugiesisch (Brasilien)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
de: Russisch

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
de: Spanisch (Kastilisch)

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
de: Schwedisch (Schweden)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
de: Türkisch

note: TRANSLATORS: language
en: Ukrainian
de: Ukrainisch

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
de: Allgemeine Magie

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
de: Lebensmagie

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
de: Kriegsmagie

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
de: Verwandlungsmagie

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
de: Naturmagie

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
de: Astralmagie

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
de: Freund

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
de: Missachtet

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
de: Ignoriert

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
de: Gelöscht

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
de: Schwarze Liste

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
de: Feind

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (NON FREE)
de: (NICHT FREI)

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (UNKNOWN)
de: (UNBEKANNT)

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
de: unsortiert

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
de: nach Preis

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
de: nach Name

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
de: nach Id

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
de: nach Gewicht

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
de: nach Anzahl

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
de: nach Art

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
de: Kein Ziel

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
de: Ziel erlauben

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
de: Brauche Ziel

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
de: Automatisch schließen

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
de: Überspringen

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hungry: %d
de: Hunger: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Intimacy: %d
de: Vertrautheit: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Group: %s (%d)
de: Gruppen %s(%d)

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
de: Gruppe: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
de: Gilde: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
de: PvP-Rang: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Buy shop: %s
de: Laden kaufen: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Sell shop: %s
de: Laden verkaufen: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
de: Kommentar: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Effects: %s
de: Effekte: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Chat room: %s
de: Chatroom: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
de: Stufe: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Particles: %u
de: Partikel: %u

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
de: Gewicht: %s

note: TRANSLATORS: named item description
en: Item named: %s
de: Objektname: %s

note: TRANSLATORS: popup label
en: Cards:
de: Karten:

note: TRANSLATORS: popup label
en: Options:
de: Optionen:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
de: Handeln

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
de: Angriff

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
de: Flüstern

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
de: Heilen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
de: Aus Gilde werfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
de: Rang in Gilde ändern

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
de: In Gilde einladen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
de: Atombombe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
de: Bewegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
de: Sprechen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
de: Kaufen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
de: Verkaufen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
de: Kommentar hinzufügen

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
de: Aus Angriffsliste entfernen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
de: Zur bevorzugten Angriffsliste hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
de: Zur Angriffsliste hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
de: Zur Ignorierenliste hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
de: Zum Meister bewegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
de: Feuern

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
de: Füttern

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
de: Umbenennen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
de: Töten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
de: Beute wegwerfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
de: Ablegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
de: Zum Ei zurückkehren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
de: Name zum Chat hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
de: Abbrechen

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
de: Spieler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
de: Aus Gruppe werfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
de: Aufheben

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
de: Zum Chat hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
de: Kartengegenstand

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
de: Entfernen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
de: Teleport

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
de: Kamera bewegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore camera to default view
en: Restore camera
de: Kamera wiederherstellen

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
de: Ausrüstungset

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy equipment from player to outfit
en: Copy from player
de: Kopie vom Spieler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
de: Ausrüstungset leeren

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
de: Zaubersprüche

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
de: Zauberspruch bearbeiten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
de: Leeren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
de: Hervorhebung abschalten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
de: Hervorhebung einschalten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
de: Namen nicht löschen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
de: Namen löschen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
de: Abwesendheitsmodus aktvieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
de: Abwesendheitsmodus deaktiveren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
de: Verlassen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
de: In die Zwischenablage kopieren

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
de: Position der Gilde ändern

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
de: Fenster

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
de: Entsperren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
de: Sperren

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show emotes for:
de: Zeige Emotes für:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
de: Spieler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for pet
en: Pet
de: Haustier

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
de: Humunkulus

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
de: Söldner

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
de: Kartenzeichen umbenennen

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
de: Spieler Kommentar

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
de: Kommentar:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
de: Zum Handeln hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
de: 10 zum Handeln hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
de: Die Hälfte zum Handeln hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
de: Alles -1 zum Handel hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
de: Alles zum Handeln hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
de: Aufbewahren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
de: 10 aufbewahren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
de: Hälfte aufbewahren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
de: Alles -1 ablegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
de: Alles aufbewahren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sub menu for craft
en: Move to craft...
de: Zum Herstellen bewegen...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
de: Abholen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
de: 10 abholen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
de: Hälfte abholen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
de: Alles -1 aufnehmen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
de: Alles abholen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
de: Benutzen

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
de: Fenster: Wegwerfen leeren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
de: Verstecke

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
de: Zeige

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Open yellow bar settings
de: Einstellungen des gelben Balkens öffnen

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
de: Gelben Balken zurücksetzen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
de: Zu Chat kopieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
de: Nach oben bewegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
de: Nach unten bewegen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
de: Ausziehen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
de: Kopieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
de: Einfügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
de: Link öffnen

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
de: Fenster anzeigen

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill
de: Fähigkeit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add skill to shortcurs tab
en: Add skill shortcut
de: Fähigkeiten-Schnelltaste hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill level
en: Skill level...
de: Fähigkeitslevel...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast type
en: Skill cast type...
de: Fähigkeitszauber-Typ...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by x
en: Skill offset by x...
de: Fähigkeits-Versatz in x-Richtung...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by y
en: Skill offset by y...
de: Fähigkeits-Versatz in y-Richtung...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by x
de: Fähigkeitszauber-Versatz in x-Richtung

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by y
de: Fähigkeitszauber-Versatz in y-Richtung

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level header
en: Select skill level
de: Fähigkeitslevel wählen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level
en: Max level
de: Max Level

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type header
en: Select skill cast type
de: Fähigkeitszauber-Typ wählen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
de: Standard

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
de: Ziel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type
en: Mouse position
de: Maus-Position

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
de: Selbst

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
de: Missachten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
de: Ignorieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
de: Schwarze Liste

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
de: Als Feind setzen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
de: Löschen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
de: Befreunden

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
de: Nicht mehr Ignorieren

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
de: Folgen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: imitate player
en: Imitate
de: Imitieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
de: Kaufen (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
de: Verkaufen (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
de: Zu Gruppe einladen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
de: Chat beitreten %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
de: Gegenstände anzeigen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
de: Von der Aufhebeliste entfernen

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
de: Zur Aufhebeliste hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
de: Gegenstand nicht mehr schützen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
de: Gegenstand schützen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
de: Wegwerfen...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
de: Alles wegwerfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
de: Wegwerfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands
en: GM...
de: GM....

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show %s
de: Zeige %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player account info
en: Account info
de: Account Info

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player level
en: Level
de: Stufe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player stats TRANSLATORS: clan window tab
en: Stats
de: Status

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
de: Inventar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
de: Lager

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
de: Einkaufswagen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
de: Befehle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm char commands
en: Char commands
de: Charakterbefehle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: back to gm menu
en: Back
de: Zurück

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: find player position
en: Locate
de: Finden

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
de: IP überprüfen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
de: Gehe zu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
de: Zurückrufen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all party members to player location
en: Recall party
de: Rufe Party

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all guild members to player location
en: Recall guild
de: Rufe Gilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: give party leader status
en: Give party leader
de: Gruppenanführer anzeigen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show menu
en: Show...
de: Zeige...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute menu
en: Mute...
de: Stummschalten...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable immortal mode for player
en: Immortal
de: Unsterblich

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send player to jail
en: Jail
de: Einsperren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore player from jail
en: Unjail
de: Befreien

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killable
en: Killable
de: Kann getötet werden

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player save position
en: Set save
de: Setze Speicherpunkt

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to save position
en: Warp to save
de: Teleport zu Speicherpunkt

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to random position on same map
en: Warp to random
de: zufälliger Teleport

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn player clone
en: Spawn clone
de: Klon erzeugen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave player clone
en: Spawn slave clone
de: Versklavten Klon erzeugen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn evil player clone
en: Spawn evil clone
de: Bösen Klon erzeugen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: break guild
en: Break guild
de: Gilde zerschlagen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
de: Rauswerfen

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Mute %s
de: %s stummschalten

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Mute %d
de: Stummschalten %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Unmute %d
de: Laut schalten %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disguise to npc TRANSLATORS: disguise to monster
en: Disguise
de: Tarnen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn monster
en: Spawn same
de: Dasselbe erzeugen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave monster
en: Spawn slave
de: Sklave erzeugen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster in current map
en: Search
de: Suchen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster spawns in all maps
en: Search spawns
de: erzeugte Monster suchen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show who drops item
en: Who drops
de: Wer verliert Beute

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1
de: 1 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 5
de: 5 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10
de: 10 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 100
de: 100 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1000
de: 1000 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10000
de: 10000 hinzufügen

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
de: GM Befehle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move current item to craft slot
en: Move to craft %d
de: Bewege %d zum Herzustellen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open mail dialog
en: Mail to...
de: Mail an...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: catch pet command
en: Taming pet
de: Hauszier zähmen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: adopt child command
en: Adopt child
de: Kind adoptieren

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave party
en: Leave party
de: Gruppe verlassen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create party TRANSLATORS: dialog header
en: Create party
de: Gruppe erstellen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave guild
en: Leave guild
de: Gilde verlassen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create guild TRANSLATORS: dialog header
en: Create guild
de: Gilde erstellen

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change guild notice message
en: Change notice
de: Notiz ändern

note: TRANSLATORS: skill level for tmw fake skills
en: Level: Unknown
de: Level: Unbekannt

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Self position
de: Standort

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Cast type: %s
de: Zaubertyp: %s

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
de: Normal

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
de: Kurzbefehle

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
de: Fenster

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Craft
de: Handwerk

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
de: Gefühle

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
de: Sonstiges

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
de: GUI

note: TRANSLATORS: palette label
en: Beings
de: Wesen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
de: Wesen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
de: Namen von Freunden

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
de: Namen von Misachteten

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
de: Namen von Ignorierten

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
de: Namen von Gelöschten

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
de: Namen anderer Spieler

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
de: Eigener Name

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
de: Namen von GMs

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
de: Monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
de: Haustiere

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill unit
de: Fähigkeitseinheit

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
de: Gruppenmitglieder

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
de: Gildenmitglieder

note: TRANSLATORS: palette label
en: Particles
de: Partikel

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
de: Partikeleffekte

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
de: Benachrichtigung über aufgehobene Gegenstände

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
de: Benachrichtigung über EP

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hp bars
de: HP Balken

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
de: Balken: Spieler HP

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
de: Balken: Spieler HP (Zweite Farbe)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
de: Balken: Monster HP

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
de: Balken: Monster HP  (Zweite Farbe)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar
de: Homunculus HP-Balken

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar (second color)
de: Homunculus HP-Balken (zweite Farbe)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar
de: Söldner HP-Balken

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar (second color)
de: Söldner HP-Balken (zweite Farbe)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar
de: Elementarer HP-Balken

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar (second color)
de: Elementarer HP-Balken (zweite Farbe)

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hits
de: Treffer

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
de: Spieler trifft Monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
de: Monster trifft Spieler

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
de: Anderer Spieler trifft lokalen Spieler

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
de: Kritischer Treffer

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
de: Lokaler Spieler trifft Monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
de: Lokaler Spieler kritischer Treffer

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
de: Lokaler Spieler verfehlt

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
de: Verfehlt

note: TRANSLATORS: palette label
en: Tiles
de: Kacheln

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
de: Portal hervorheben

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
de: Normale Hervorhebung von Kollisionen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
de: Hervorhebung von Luft-Kollisionen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
de: Hervorhebung von Wasser-Kollisionen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster collision highlight
de: Hervorhebung von Monster-Kollisionen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
de: Hervorhebung von besonderen Bodenkollision

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
de: Hervorhebung von betretbaren Boden

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
de: Fliesenrahmen

note: TRANSLATORS: palette label
en: Ranges
de: Bereiche

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
de: Lokaler Spieler Angriffsreichweite

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
de: Lokaler Spieler Angriffsreichweitenrahmen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
de: Monster Angriffsreichweite

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill attack range border
de: Fähigkeiten-Wirkradius

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
de: Farbe der Anzahl der Gegenstände auf dem Boden

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
de: Stammplatz

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
de: Stammplatzrahmen

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
de: Wegpunkt

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
de: Geld: %s

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Run command
de: Befehl ausführen

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
de: URL öffnen

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
de: Hinzufügen

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
de: Beenden

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
de: Preis: %s / Gesamt: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
de: Ändern

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
de: Charakterpunkte: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
de: Kampf

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
de: Globale Ansage:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
de: Globale Ansage von %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
de: %s flüstert: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
de: %s ist jetzt Online.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
de: %s ist jetzt Offline.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
de: Gilde

note: TRANSLATORS: lang chat tab name
en: Lang
de: Sprache

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
de: Gruppe

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
de: Musik:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
de: Karte:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map name:
de: Kartenname:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
de: Minikarte:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
de: Zeiger:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
de: Partikelanzahl:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
de: Anzahl aktiver Kartenobjekte:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
de: Spielerposition:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
de: Aufrufe anzeigen:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
de: Texturbindungen:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
de: %d FPS (Normales OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
de: %d FPS (Sicheres OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (mobile OpenGL ES)
de: %d FPS (mobiles OpenGL ES)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (mobile OpenGL ES 2)
de: %d FPS (mobiles OpenGL ES 2)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
de: %d FPS (Modernes OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
de: %d FPS (SDL2 Standart)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
de: Texturanzahl:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
de: Partikelanzahl: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
de: Eingehend: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
de: Ausgehend: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
de: Grundlegende Einstellungen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
de: Audio einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
de: Musik einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
de: Spieltöne einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
de: Nachrichtentöne einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
de: Lautstärke der Klangeffekte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
de: Lautstärke der Musik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
de: Musikausblenden aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
de: Tonfrequenz

note: TRANSLATORS: audio type
en: mono
de: Mono

note: TRANSLATORS: audio type
en: stereo
de: Stereo

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround
de: Surround

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround+center+lfe
de: Surround+Mittig+lfe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
de: Tonkanäle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Parallel number of sounds
de: Anzahl an parallelen Geräuschen

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
de: Geräuscheffekte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
de: Geräusch für Informationsdialog

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
de: Geräusch für Anfragedialog

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
de: Geräusch für Flüsternachrichten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
de: Nachrichtengeräusch hervorheben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
de: Geräusch für allgemeine Nachrichten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
de: Geräusch für Fehlermeldungen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
de: Geräusch für Handelsanfragen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
de: Geräusch für Fenster anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
de: Geräusch für Fenster verbergen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
de: Mumble voice chat einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
de: Musik herunterladen

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
de: Fenster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
de: Fenster: Chat automatisch verstecken

note: TRANSLATORS: settings description
en: Chat window will be automatically hidden when not in use.
    
    Hit Enter or hover mouse to show chat again.
de: Chatfenster wird automatisch versteckt, wenn es nicht benutzt wird.
    
    Drücke Enter oder fahre mit der Maus darüber, um es wieder sichtbar zu machen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
de: Chatfokus schützen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enables aggressive protection of input focus in chat window.
    
    Note: no other text inputs will be allowed to receive text input when you typing in chat window.
de: Aktiviert den aggressiven Schutz des Eingabefokuses im Chatfenster.
    
    Hinweis: Keine anderen Texteingaben können empfangen werden, wenn du im Chateingabefeld schreibst.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
de: Farben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
de: Farben von eingehenden Chatnachrichten entfernen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to strip colors from incoming chat messages. All messages will use default chat text color if this enabled.
de: Diese Einstellung aktivieren um Farben von eingehenden Chat zu entfernen. Alle Nachrichten werden die voreingestellte Chattextfarbe benutzen, falls dies aktiviert ist.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
de: Chatfarben-Liste anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to show color selection drop-down in chat window. Chat window will display color selection drop-down.
    
    It allows one to select default color of outgoing chat messages easily, but also occupies some space in chat window.
de: Diese Einstellung aktivieren um die Farbauswahl Dropdown-Liste im Chatfenster anzuzeigen. Das Chatfenster wird die Farbauswahl Dropdown-Liste anzeigen.
    
    Dies erlaubt die einfache Einstellung für die Farbe von ausgehenden Nachrichten, aber belegt auch etwas Platz im Chatfenster.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
de: Magie- und GM-Befehle in jedem Chatreiter erlauben

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to be able to type spells and GM commands in any tab.
de: Diese Einstellung aktivieren, um Zaubersprüche und GM-Befehle in jedem Reiter ausführen zu können.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
de: Begrenzungen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
de: Maximale Zeichen in Chatzeile begrenzen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many characters will be shown in longest lines of text displayed in chat.
    
    Note: long lines can make client slower. Lines longer than this limit will be truncated.
de: Begrenzt die Anzahl an Buchstaben welche als längste Zeile als Text im Chat angezeigt werden können.
    
    Hinweis: Lange Zeilen können den Klienten langsamer machen. Zeilen die länger als die Begrenzung sind werden abgeschnitten.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
de: Maximale Zeilen im Chat begrenzen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many lines chat will keep in scrollback buffer. Chat keeps specified number of last lines of text. Oldest lines exceeding this limit are discarded from scrollback buffer.
    
    Note: keeping too many lines in scroll buffer can slow client down.
de: Begrenzt, wieviele Chatzeilen im Rückholspeicher bleiben. Der Chat speichert angegebene Anzahl von letzten Textzeilen. Die ältesten Zeilen, welche die Begrenzung überschreiten, werden aus dem Rückholspeicher verworfen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
de: Chatlog aktivieren

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this setting, chat logs will be written to disk.
    
    Note: chat logs can take noticeable amount of disk space over time.
de: Falls du diese Einstellung aktivierst, werden Chatlogs auf die Festplatte geschrieben.
    
    Hinweis: Chatlogs können über die Zeit eine deutliche Menge an Festplattenspeicher einnehmen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
de: Debug-Chatlog aktivieren

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this, debug chat tab also will be logged to disk.
de: Wenn du dies aktivierst, wird der Debug Chatreiter ebenfalls auf der Festplatte geloggt.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
de: Chatverlauf anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will load old chat tabs content from logs on startup instead of starting with empty chat tabs.
de: Falls diese Einstellung aktivert ist, wird der Klient alte Logs beim Start laden anstatt das leere Chatreiter angezeigt werden.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
de: Gruppennachrichten über Anwesenheit anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of party members will be shown in party tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
de: Falls diese Einstellung aktivert ist, werden Statusänderungen der Gruppenmitglieder im Gruppenreiter des Chats angezeigt. 
    
    Dies fügt etwas Tumult zum Chat hinzu, aber erlaubt es auch zu sehen, wenn deine Freunde online kommen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
de: Gildennachrichten über Anwesenheit anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of guild members will be shown in guild tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
de: Falls diese Einstellung aktivert ist, werden Statusänderungen der Gildenmitglieder im Gildenreiter des Chats angezeigt. 
    
    Dies fügt etwas Tumult zum Chat hinzu, aber erlaubt es auch zu sehen, wenn deine Freunde online kommen.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
de: Nachrichten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
de: Mitteilungen über Laden verstecken

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, no messages related to built-in ManaPlus shop will be displayed in chat. Disable this setting if you want to see shop-related messages.
    
    Note: technically, ManaPlus shop implemented as usual private messages with special content. If you disable this setting, you will be able to see these messages and get idea when other players are looking at your shop.
de: Falls diese Einstellung aktiviert ist werden keine Nachrichten in Bezug auf den eingebauten ManaPlus-Shop im Chat angezeigt. Aktiviere diese Einstellung falls du Shop bezogene Nachrichten sehen willst.
    
    Hinweis: Technisch gesehen, wird der ManaPlus-Shop mit gewöhnlichen Nachrichten mit besonderen Inhalt realisiert. Falls du diese Einstellung, deaktivierst kannst du diese Nachrichten sehen und  eine Idee davon bekommen wenn andere Spieler deinen Laden ansehen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
de: MVP-Mitteilungen anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to see MVP messages from server.
    
    Note: MVP messages are not used on TMW/Evol/etc servers, so this feature usually makes little difference.
de: Aktviere diese Einstellung um MVP-Nachrichten vom Server zu erhalten.
    
    Hinweis: MVP Nachrichten werden auf den TMV/Evol und ähnlichen Server nicht benutzt, deshalb macht diese Funktion wenig unterschied.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
de: Reiter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
de: Alle Flüsternachrichten in Reitern anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, all whispers (private messages) will be placed in separate tabs, separate tab for each player. If this setting disabled, all whispers will appear in General tab.
    
    Note: putting all whispers to single General tab is known to be confusing. Think twice before disabling this feature.
de: Falls diese Einstellung aktiviert ist werden alle Flüsternachrichten (private Nachrichten) in getrennten Reitern, - einen getrennten Reiter für jeden Spieler -, angezeigt. Falls diese Einstellung deaktivert ist, erscheinen alle Flüsternachrichten im globalen Reiter.
    
    Hinweis:Es ist bekannt, dass es sehr verwirrend sein kann, wenn alle Flüsternachrichten in einem globalen Reiter angezeigt werden. Überlege also zweimal ob du diese Funktion deaktivierst.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
de: Magische Nachrichten im Debugreiter aufzeichnen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, spell invocation will be shown in Debug tab. If disabled, it will be shown in General tab instead.
    
    Note: it does not affects server replies related to spells.
de: Falls diese Einstellung aktiviert ist werden Zauberspruch aufrufe im Debugreiter angezeigt. Wenn deaktiviert werden sie stattdessen im globalen Reiter angezeigt.
    
    Hinweis: Dies hat keinen Einfluss darauf wie der Server auf zusamenhängende Zaubersprüche antwortet.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
de: Servermitteilungen im Debugreiter anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, server messages will be shown in Debug tab of chat. If disabled, server messages will appear in General chat instead.
    
    Note: according to 4144, disabling this could also make you to lose some debug messages from client in Debug tab since these are fake server messages.
de: Falls diese Einstellung aktiviert ist, werden Servernachrichten im Debugreiter des Chats angezeigt. Falls deaktiviert, zeigen Servernachrichten stattdessen im globalen Chat angezeigt. 
    
    Hinweis: Bezugnehmend auf 4144 - Falls dies deaktiviert wird, könnte es sein dass du einige Debugnachrichten im Debugreiter vom Klienten verlieren könntest,  da es sich um gefälschte Servernachrichten handelt.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
de: Handelsreiter aktivieren

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enables trade tab. Trade tab is basically some filter. Messages containing words typical for trades will go to Trade tab. This will make General tab less noisy. If this setting is disabled, all trade related players messages will stay in General tab.
de: Aktiviert den Handelsreiter. Der Handelsreiter ist einfach gesagt ein Filter. Nachrichten, die typische Wörter zu handeln beinhalten werden im Handelsreiter angezeigt. Die macht den globalen Reiter ruhiger. Falls diese Einstellung deaktiviert wird bleiben handelsbezogene Nachrichten im globalen Reiter.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
de: GM-Reiter einschalten

note: TRANSLATORS: settings description
en: If enabled, GM tab will appear in chat. It displays text related GM activity.
    
    Note: this setting only makes difference for GMs (Game Masters) since this tab only appears for GMs.
de: Falls aktiviert, wird der GM-Reiter im Chat auftauchen. Es zeigt Text im Bezug auf GM-Aktivitäten an.
    
    Hinweis: Diese Einstellung macht einen Unterschied für GMs (Game Master) seit dieser Reiter nur für GMs angezeigt wird.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
de: Sprachenreiter einschalten

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, language tab will appear if server supports this feature.
    
    Note: only supported by Evol server yet.
de: Wenn du dieses Feature aktivierst, wird der Sprachenreiter auftauchen, falls der Server dieses Merkmal unterstützt.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
de: Alle Sprachnachrichten anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled and server supports different chats for different languages, you will see messages for all languages, regardless of your language preferences.
    
    Note: it only works on servers supporting language tabs feature, like Evol.
de: Falls diese Einstellung aktiviert ist und der Server verschiedene Reiter für verschiedene Sprachen unterstützt, wirst du Nachrichten in allen Sprachen sehen, ungeachtet deiner Spracheinstellungen.
    
    Hinweis: Dies funktioniert nur auf Servern die, die Sprachenreiterfunktion unterstüzen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
de: Kampfreiter aktivieren

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, Battle tab will appear in chat. This tab will contain messages related to battles, like damage and experience gain, if battle messages are enabled.
    
    Note: client restart required to take effect.
de: Falls dies aktiviert ist, wird der Kampfreiter im Chat erscheinen. Dieser Reiter zeigt kampfbezogene Nachrichten an wie Erhalt von Schaden und Erfahrung, falls Kampfnachrichten aktiviert sind.
    
    Hinweis: Klient muss neu gestartet werden um diese Funktion zu aktivieren.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
de: Kampfereignisse anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, messages related to battle like damage or experience gain will be displayed in Debug or Battle tab. If disabled, no battle messages will be displayed.
de: Wenn diese Einstellung aktiviert ist werden Nachrichten in Bezug zum Kampf wie Erhalt von Schaden oder Erfahrung im Debug- oder im Kampfreiter angezeigt. Falls deaktiviert werden keine Nachrichten zum Kampf angezeigt.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
de: Falls nötig Chatreiter Größe ändern

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, text in chat will be automatically adjusted to adapt to appearance of chat input field when you typing message and when input field of chat disappears. If disabled, chat input area will always occupy its place, which could be otherwise usable for text.
    
    Note: its mostly about jumpy attitude vs less usable space for text.
de: Falls diese Funktion aktiviert ist, wird der Text im Chat automatisch an das Aussehen des Chateingabefeldes angepasst sobald du etwas schreibst oder das Chateingabefeld verschwindet. Wenn deaktiviert, wird das Chateingabefeld immer seinen Platz belegen, was sonst für Text nützlich sein könnte. Hinweis: Es geht um sprunghaftes Verhalten des Chats gegen weniger nutzbaren Platz für Text.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade spam filter
de: Spamfilter für Handel aktivieren

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
de: Zeit

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
de: Lokale Zeit benutzen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, timestamps in chat will use local times. If disabled, server time will be used (often it is GMT+0).
de: Wenn dieses Funktion aktiviert ist, benutzen Zeitstempel im Chat die lokale Zeit. Wenn deaktiviert, wird die Serverzeit benutzt (oftmals ist das GMT+0).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
de: Wörter hervorheben (Mit Komma trennen)

note: TRANSLATORS: settings description
en: Here you can specify some extra words which will also cause highlighting. Use comma to separate words.
    
    Note: frequent highlights are annoying - use it with caution.
de: Hier kannst du ein einige zusätzliche Wörter zur Hervorhebung bestimmen . Benutze durch Komma getrennte Wörter. 
    
    Hinweis: Häufige Hervorhebungen sind lästig - benutze sie mit Bedacht.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
de: Globale Nachrichten von Name ignorieren (Mit Komma trennen)

note: TRANSLATORS: settings description
en: This setting allows you to ignore some global messages if particular sender (NPC, GM) annoys you too much. Global will be moved to Debug instead.
    
    Note: careless use of this feature can make you to miss important announces!
de: Diese Einstellung erlaubt dir einige globale Nachrichten zu ignorieren falls der bestimmte Sender (NPC, GM) dich zu sehr nervt. Globale Nachrichten werden stattdessen zum Debugreiter verschoben.
    
    Hinweis: Unvorsichtige Verwendung dieser Funktion, kann dazu führen, dass du wichtige Ankündigungen verpasst!

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
de: Emotes im Chat anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, button will appear near text input field. This button allows one to invoke composing window, which allows one to insert smiles and text formatting easily.
    
    Note: same window can also be invoked by hotkey when typing, usually F1 by default.
de: Falls diese Einstellung aktivert ist wird eine Schaltfläche in der Nähe des Texteingabefeldes erscheinen. Diese Schaltfläche ruft das Gestaltungsfenster auf. Dies erlaubt dir Smilies in den Chat einzufügen und deinen Text zu formatieren.
    
    Hinweis: Das Fenster kann auch durch die F1 Taste, während du im Chat schreibst, aufgerufen werden.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
de: NdT Servernachricht beim Start anzeigen

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will display server MOTD (message of the day) once you connect to server. Disable it to hide MOTD.
de: Wenn diese Einstellung ausgewählt ist, wird der Klient die Server NdT (Nachricht des Tages) anzeigen, sobald du auf dem Server bist. Deaktiveren, um die NdT nicht anzuzeigen.

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
de: So sieht die Farbe aus

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
de: Typ:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
de: Verzug:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
de: Rot:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
de: Grün:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
de: Blau:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
de: Statisch

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
de: Pulsierend

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
de: Regenbogen

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
de: Spektrum

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
de: Zuweisen

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
de: Zuweisen rückgängig machen

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
de: Alle Tastenbelegungen zurücksetzen

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
de: Eingabe

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
de: Tastenkonflikt erkannt.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
de: Konflikt zwischen "%s" und "%s" Tasten. Ändere die Tastenbelegung oder das Spiel lässt sich nicht richtig steuern.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
de: unbekannt

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
de: Knopf drücken um die Kalibrierung zu starten

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
de: Kalibrieren

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
de: Joysticks erkennen

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
de: Joystick aktivieren

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
de: Joystick benutzen, wenn das Clientfenster inaktiv ist

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
de: Drehe den Joystick und drücke keine Tasten

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
de: Immer anzeigen

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
de: Bei kleiner Auflösung automatisch ausblenden

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
de: Immer automatisch ausblenden

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
de: Direkte Verbindung

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
de: SOCKS5 Hostname

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
de: Niedrig

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
de: Mittel

note: TRANSLATORS: screen density type
en: tv
de: TV

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
de: Hoch

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xhigh
de: xhoch

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xxhigh
de: xxhoch

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: warn
de: warnen

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: error
de: Fehler

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: critical
de: kritisch

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
de: Sonstiges

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
de: Zugefügten Schaden bei Monstern anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
de: Nur erreichbare Monster automatisch anvisieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Select auto target for attack skills
de: Automatischen Angriff für Angriffsfertigkeiten auswählen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
de: Angriffsbereich vom Monstern hervorheben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
de: Balken: Monster HP anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
de: Zwischen anvisierten Monstern wechseln

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
de: Karte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
de: Teleportpartikel anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
de: Kartenportale hervorheben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
de: Gegenstände auf dem Boden hervorheben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
de: Angriffsbereich des Spielers hervorheben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
de: Erweiterte Minikarte anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
de: Pfad anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
de: Schnelltasten auf der Karte anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
de: Träges Scrollen aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
de: Scrollträgheit

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
de: Scroll Radius

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
de: Größe der Minikarte automatisch anpassen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
de: Kartenanimationen abspielen

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
de: Bewegen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
de: Automatische Korrektur der Position

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
de: Serverseitige Position anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
de: Beim Bewegen angreifen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
de: Nächstes Ziel angreifen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
de: Bewegungen des Spielers syncen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move distance
de: Bewegungsradius des Spielers synchronisieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
de: Programm A: Verrückte Bewegungen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
de: Mausabhängige Bewegungen (Gut für Touchpads)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
de: Eigenen HP-Balken anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
de: Schnelles Aufwerten der Spielerattribute aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
de: Angriffsziele des Spielers einkreisen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
de: Job-EP Nachrichten anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
de: Popups von Spielern anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
de: Abwesenheitsnachricht

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
de: Job zeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
de: Angriffsfilter aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
de: Aufhebefilter aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
de: Reklamenprotokoll aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
de: Unterstützung für Haustiere aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
de: Benachrichtigungen über Gewicht aktivieren

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
de: Laden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
de: Verkauf- und Kaufanfragen akzeptieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
de: Laden-Modus einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
de: Zwischen anvisierten NPCs wechseln

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
de: NPC Dialoge aufzeichnen

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
de: Unterstützung für Bots

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
de: Botunterstützung von Gilden aktivieren und serverseitige Gildenunterstüzung deaktiveren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable manamarket bot support
de: Aktiviere Bot-Unterstützung für den Mana-Markt

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
de: Tastatur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
de: Wiederholungsverzug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
de: Wiederholungszeitraum

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
de: Benutzerdefinierter Wiederholungsintervall

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
de: Kurzbefehlknöpfe

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
de: Proxy Server

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
de: Proxy Typ

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
de: Proxy addresse:port

note: TRANSLATORS: settings option
en: Tunnel through HTTP proxy
de: Tunnel via HTTP proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL version check (do not disable)
de: OpenGL Versionsprüfung aktivieren (nicht deaktivieren)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
de: Debuglog aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ignore logging packets
de: Aufzeichnung der Pakete ignorieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log unimplemented packets
de: Unimplementierte Pakete loggen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
de: OpenGL-Log aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
de: Eingabelog aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
de: Log-Datei hochladen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
de: Serverseitigen Angriff aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
de: Bei Fehlermeldungen Link zur Unterstützungsseite verstecken

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
de: Doppelklick aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
de: Botprüfer einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
de: Schutz bei fehlerhaften-Servern aktiveren (Nicht deaktivieren)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
de: Niedriger Datenverkehrsmodus

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
de: FBO für Screenshots benutzen (Nur für openGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
de: Screenshotverzeichnis

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
de: Netzwerkverzug zwischen Unterservern

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
de: Hintergrund anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
de: Bildschirmraster überschreiben

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
de: Keine Mods vorhanden

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
de: Nein

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
de: Leistung

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
de: Bessere Leistung (Für bessere Leistung aktivieren)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
de: Leistung automatisch anpassen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
de: Hardwarebeschleunigung

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
de: Transparenz des Zwischenspeichers aktivieren (Software, kann viel Speicher verbrauchen)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
de: Kartenreduzierung aktivieren (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
de: Zusammengesetzte Spriteverzögerung aktivieren (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
de: Verzögertes Laden von Bildern aktivieren (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
de: Texturensampler aktiveren (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL context creation
de: ObenGL Kontext-Erstellung aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL direct state access
de: ObenGL Statuszugang aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
de: Bessere Qualität (Für bessere Leistung deaktivieren)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
de: Alphakanalberichtigung aktiveren (Software, kann sehr langsam sein)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
de: Transparenz von Wesen anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
de: Neuordnung der Sprites aktivieren (Für Mod-Unterstützung benötigt).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
de: Kleiner Speicher (aktiviere für niedrigere Speichernutzung)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
de: Erweiterten Zwischenspeicher für Wesen aktivieren (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
de: Zwischenspeicher für Wesen deaktivieren (Software)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
de: Verschiedene Optionen (Aktivieren oder deaktivieren kann die Leistung verbessern)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
de: Textur-Komprimierung aktivieren (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
de: Erweiterung rechteckiger Texturen aktiveren (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
de: Neues internes Texturenformat benutzen (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
de: Texturenatlas aktiveren (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
de: Alle Sprites pro Karte zwischenspeichern (Kann zusätzlichen Speicher verbrauchen)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
de: Alle Klänge zwischenspeichern (Kann zusätzlichen Speicher  verbrauchen)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Critical options (DO NOT change if you don't know what you're doing)
de: Kritische Optionen (NICHT ändern, wenn du nicht weißt, was du tust)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable logging in game (do not enable)
de: Aufzeichnen im Spiel deaktivieren (Nicht aktivieren)

note: TRANSLATORS: screen badges type TRANSLATORS: visible name type
en: hide
de: Verstecke

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at top
de: Oben anzeigen

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at right
de: Rechts anzeigen

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at bottom
de: Unten anzeigen

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show
de: zeigen

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show on selection
de: in der Auswahl anzeigen

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: top
de: Anfang

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: bottom
de: Ende

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
de: Geschlecht anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
de: Level anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
de: Eigenen Namen anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
de: Erweitertes Zielen mit der Maus aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
de: Anvisieren toter Spieler

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names
de: Spielernamen anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names at
de: Position der Spielernamen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
de: Namen automatisch bewegen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Badges
de: Abzeichen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
de: Sicheres Handeln

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
de: Unsichere Zeichen im Namen verwenden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
de: Status anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
de: IP auf Screenshots anzeigen.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
de: Selbstheilung mit Mausklick erlauben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
de: Freunde im Fenster: Wer ist online? gruppieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
de: Gelöschte Spielernamen verstecken

note: TRANSLATORS: settings option
en: Collect players id and seen log
de: Spieler ID abrufen und Log anschauen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
de: Besondere diagonale Geschwindigkeit bei Spielerbewegung benutzen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log players actions (for GM)
de: Spieleraktionen loggen (für GMs)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Create screenshots for each complete trades
de: Erstelle Bildschirmfoto für jeden abgeschlossenen Handel

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
de: Rechtsklick bei langem Klick emulieren (nützlich für Touchpads)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable remote commands
de: Fernbefehle aktivieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow move character by mouse
de: Mausgesteuerte Bewegung aktivieren

note: TRANSLATORS: quick tab in settings TRANSLATORS: settings tab name
en: Quick
de: Schnell

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
de: Beziehung

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
de: Handeln erlauben

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
de: Flüstern erlauben

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
de: Löschen

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
de: Beziehungen

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
de: Wenn ignorierend:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
de: GUI Theme

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
de: Hauptschriftart

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
de: Sprache

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
de: Dicke Schrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
de: Partikelschrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
de: Hilfeschrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
de: Sichere Schrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
de: NPC Schrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
de: Japanische Schrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
de: Chinesische Schrift

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
de: Schriftgröße

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
de: NPC-Schriftgröße

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
de: Theme Info

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
de: Theme geändert

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
de: Starte das Spiel neu, um die Änderungen zu übernehmen.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
de: Klein

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
de: Mittel

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
de: Groß

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
de: Bildschirmtastatur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
de: Bildschirmtastatur Symbol anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
de: Funktion des Tastatursymbols

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
de: Bildschirmjoystick

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
de: Bildschirmjoystick anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
de: Joystickgröße

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
de: Bildschirmknöpfe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
de: Bildschirmknöpfe anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
de: Knopfformat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
de: Knopfgröße

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
de: Knopffunktion %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
de: Vollbild

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
de: FPS Grenze:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
de: Alternative FPS Grenze:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
de: Besten Modus ermitteln

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: High DPI
de: Hohe DPI

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
de: Zeiger anzeigen

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
de: Benutzerdefinierter Zeiger

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
de: Größenanpassung erlauben

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
de: Kein Fensterrahmen

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
de: Kein(e)

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
de: Das Wechseln in den Fenstermodus sowie das Wiederherstellen der vorherigen Auflösung schlug fehl!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
de: Das Wechseln in den Vollbildmodus sowie das Wiederherstellen der vorherigen Auflösung schlug fehl!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
de: Wechsle zum Vollbildmodus

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
de: Änderungen treten erst nach einem Neustart des Programms in Kraft.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
de: Wechsle zu OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
de: Änderungen an OpenGL werden erst nach einem Neustart der Anwendung übernommen.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
de: Benutzerdefinierte Auflösung (zum Beispiel: 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
de: Neue Auflösung eingeben:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
de: Bildschirmauflösung wurde geändert

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
de: Einige Fenster könnten verschoben werden um in die herabgesetzte Auflösung zu passen.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
de: Kein Text

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
de: Blasen, ohne Namen

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
de: Blasen mit Namen

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
de: Aus

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
de: Höchste Qualität

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: normal
de: Normal

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
de: Beste Leistung

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
de: an

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
de: Visuell

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
de: Skalierung

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
de: Benachrichtigungen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
de: Aufhebenachrichten im Chat anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
de: Aufhebenachrichten als Partikeleffekte anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
de: Effekte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
de: Maus- und Tastatureingaben erfassen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
de: Unscharfe Texturen (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
de: GUI Transparenz

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui opacity
de: Gui Transparenz einschalten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
de: Text über Spieler

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
de: Umgebungseffekte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects
de: Partikeleffekte anzeigen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects from maps
de: Partikeleffekte von Karten anzeigen

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
de: Max

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
de: Partikeldetail

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
de: Partikelphysik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
de: Gammakontrolle aktiveren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
de: Spielfenster zentrieren

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
de: Bildschirmschoner erlauben

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
de: Sceenshots

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
de: Wasserzeichen zu Screenshot hinzufügen

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
de: ANG

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
de: Bevorzugte Monster

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
de: Monster angreifen

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
de: Monster ignorieren

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
de: Freunde: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
de: Spieler: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
de: %s in die Gilde %s eingeladen.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
de: Gilde %s hat Abbruch beantragt.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
de: Mitglied in die Gilde einladen

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
de: Wen willst du in die Gilde %s einladen?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
de: Gilde verlassen?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
de: Bist du sicher, dass du die Gilde %s verlassen willst?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
de: Mitglieder: %u/%u

note: TRANSLATORS: Navigation tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Nav
de: NAV

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
de: Portale: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
de: Benutzer %s zur Gruppe einladen.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
de: Gruppe %s hat Abbruch beantragt.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
de: Mitglied zur Gruppe einladen

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
de: Wen willst du zur Gruppe %s einladen?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
de: Gruppe verlassen?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
de: Bist du sicher, dass du die Gruppe %s verlassen willst?

note: TRANSLATORS: Pickup filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Pik
de: AH

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
de: Gegenstände aufheben

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
de: Gegenstände ignorieren

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
de: Sichtbare Spieler: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
de: Zurücksetzten

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
de: Ziel:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
de: Ziel ID:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
de: Art des Ziels:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
de: Ziel Level:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
de: Ziel Rasse:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
de: Ziel Party:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
de: Ziel Gilde:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
de: Angriffsverzug:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
de: Minimaler Treffer:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
de: Maximaler Treffer:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
de: Kritischer Treffer:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Manner:
de: Verhalten:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Effects:
de: Effekte:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
de: Ziel Level:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
de: Ziel Gruppe:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
de: Ziel Gilde:

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
de: Wer ist Online

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
de: HIF

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
de: Hilfe

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
de: TS

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
de: Tötungsstatistik

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
de: Similies

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
de: AUS

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
de: Ausrüstung

note: TRANSLATORS: short button name for cart window.
en: CA
de: EK

note: TRANSLATORS: short button name for map window.
en: MAP
de: KAR

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
de: FÄH

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
de: Fähigkeiten

note: TRANSLATORS: short button name for social window.
en: SOC
de: SOZ

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
de: Sozial

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
de: KB

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
de: ZS

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
de: WW

note: TRANSLATORS: short button name for did you know window.
en: YK
de: WDS

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
de: Wusstest du schon?

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
de: STD

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
de: RS

note: TRANSLATORS: short button name for mail window.
en: MA
de: NA

note: TRANSLATORS: long button name for mail window. TRANSLATORS: mail window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Mail
de: Nachricht

note: TRANSLATORS: long button name for server info window. TRANSLATORS: servers dialog name
en: Server info
de: Server-Information

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
de: FL

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
de: EINST

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
de: Einstellungen

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
de: Taste: %s

note: TRANSLATORS: bank window money label
en: Money in bank: %s
de: Geld in der Bank: %s

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Withdraw
de: Abheben

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Deposit
de: Einzahlen

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
de: Gegenstände erstellen

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
de: Menge:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
de: Erstellen

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
de: Email-Adresse ändern

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
de: Gib die neue E-Mailadresse zweimal ein:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
de: Die neue Emailaddresse muss mindestens %u Zeichen lang sein.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
de: Die neue Emailaddresse darf nicht länger als %u Zeichen sein.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
de: Die eingetragenen E-Mailadressen stimmen nicht überein.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
de: Fehler

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
de: Passwort ändern

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
de: Passwort:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
de: Gib dein neues Passwort zweimal ein:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
de: Gib zuerst das alte Passwort an.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
de: Das neue Passwort muss mindestens %u Zeichen lang sein.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
de: Das neue Passwort darf nicht länger als %u Zeichen sein.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
de: Die Passwörter stimmen nicht überein.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
de: Neuer Charakter

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
de: Bitte verteile %d Punkte

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
de: Haarfarbe:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
de: Frisur:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
de: Rasse:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
de: Schau:

note: TRANSLATORS: one char size female character gender TRANSLATORS: here F is title for friends tab in social window
en: F
de: W

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
de: Dein Name muss aus mindestens 4 Zeichen bestehen.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
de: Charakterattribute OK

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
de: Bitte entferne %d Punkte

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
de: Löschung des Charakters bestätigen.

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
de: Bist du sicher, dass du diesen Charakter löschen möchtest?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
de: Account %s (Zuletzt online %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Switch
de: Wechseln

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Password
de: Passwort

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
de: Spielen

note: TRANSLATORS: character rename dialog header.
en: Please enter new name
de: Bitte einen neuen Namen eingeben

note: TRANSLATORS: char select dialog. player info message.
en: Hp: %u/%u
    Mp: %u/%u
    Level: %u
    Experience: %s
    Money: %s
de: HP: %u/%u
    MP: %u/%u
    Level: %u
    Erfahrung: %s
    Geld: %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
de: Falsches Passwort

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter your email for deleting character
de: Gebe deine E-Mail ein, um den Charakter zu löschen

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter email:
de: E-Mail eingeben:

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
de: Gib dein Passwort ein, um den Charakter zu löschen

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
de: Gib dein Passwort ein:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
de: Anwesend: %s ; %d Spieler sind anwesend.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
de: Flüstern zu %s: %s

note: TRANSLATORS: prefix for moved message to trade tab.
en: Moved:
de: Bewegt:

note: TRANSLATORS: moved message to trade tab warning.
en: Your message was moved to trade tab
de: Deine Nachricht wurde in den Handels-Tab verschoben

note: TRANSLATORS: error message
en: Broken nick detected:
de: Defekter Spielername entdeckt:

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
de: Ja

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
de: Wusstest du schon?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
de: < Zurück

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
de: Weiter >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
de: Dieses Fenster automatisch öffnen

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
de: Server bearbeiten

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
de: Verbinden

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
de: Selbe IP benutzen

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
de: Adresse:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
de: Server Typ:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
de: Beschreibung:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
de: Link der Online-Liste:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Packet version:
de: Paket Version:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
de: Bitte die Adresse und den Port eines Servers eingeben.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog name
en: Select egg
de: Ei auswählen

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
de: Auswahl

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
de: Normale Schrift

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
de: Schriften

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
de: Wusstest Du schon...

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card
de: Karte einfügen

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card %s
de: Lege Karte %s ein

note: TRANSLATORS: insert card dialog button TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: inventory button
en: Insert
de: Einfügen

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
de: Ausrüsten

note: TRANSLATORS: question dialog title
en: Insert card request
de: Anfrage, Karte einzulegen

note: TRANSLATORS: question dialog message
en: Insert %s into %s?
de: Lege %s in %s ein?

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
de: Alle

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
de: Anzahl der Gegenstände zum Handeln auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
de: Anzahl der Gegenstände zum Wegwerfen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
de: Anzahl der Gegenstände zum Aufbewaren auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to send.
de: Anzahl der Gegenstände zum Senden auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to craft.
de: Anzahl der Gegenstände zum herstellen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store to cart.
de: Anzahl der Gegenstände vom Stand zum Einkaufswagen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
de: Anzahl der Gegenstände zum Abholen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve from cart.
de: Anzahl der Gegenstände zum Abholen vom Einkaufswagen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
de: Anzahl der Gegenstände zum Aufteilen auswählen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
de: Zum Einkaufsstand hinzufügen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
de: Zum Verkaufsstand hinzufügen.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
de: Unbekannt.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
de: Statistik zurücksetzen

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
de: Zähler zurücksetzen

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
de: Getötet: %s, Gesamte EP: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
de: Durchschn. EP: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
de: Durchschn.  Monsteranz. zum nächsten Level:  %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
de: Tötungen/Min: %s, EP/Min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
de[0]: Erfahrungspunkte Geschwindigkeit pro %d Min: %s
de[1]: Geschwindigkeit der EP pro %d Min: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
de[0]: Zeit bis zum nächsten Level pro %d Min: %s
de[1]: Zeit bis zum nächsten Level pro %d Min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
de: EP vom letzter Tötung:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
de: Level: %d bei %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp: %s/%s Left: %s
de: Erfahrung: %s/%s übrig: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: 1%% = %s exp, avg mob for 1%%: %s
de: 1 %% = %s exp, durchschn. Monsteranzahl für 1%%:%s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
de:   Zeit bis zum nächsten Level: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
de: Anmelden

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
de: Benutzername merken

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
de: Server wechseln

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
de: Registrieren

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
de: Benutzerdefinierter Updateserver

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
de: Registrierungslink öffnen

note: TRANSLATORS: update hosts group default name
en: default updates
de: Normale Updates

note: TRANSLATORS: mail edit window name
en: Edit mail
de: Nachricht bearbeiten

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
de: Senden

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
de: Nach:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Subject:
de: Betreff:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Money:
de: Geld:

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: Item:
de: Gegenstand:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Message:
de: Nachricht:

note: TRANSLATORS: empty mail message subject
en: empty subject
de: leerer Betreff

note: TRANSLATORS: mail view window name
en: View mail
de: Nachricht anschauen

note: TRANSLATORS: mail view attach / items button
en: Get items
de: Gegenstände nehmen

en: Get attach
de: Anhang herausnehmen

note: TRANSLATORS: mail view window button
en: Reply
de: Antworten

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: Time:
de: Zeit:

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: From:
de: Von:

note: TRANSLATORS: mail view attached money button
en: Get money
de: Geld abheben

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Refresh
de: Aktualisieren

note: TRANSLATORS: mail window button
en: New
de: Neu

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Get old
de: Alt werden

en: Return
de: Zurück senden

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Open
de: Öffnen

note: TRANSLATORS: expired mail message prefix
en: (expired)
de: (abgelaufen)

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
de: Balken: Gesundheit

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
de: Balken: Mana

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
de: Balken: Erfahrung

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
de: Balken: Gewicht

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
de: Balken: Inventarplätze

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
de: Balken: Geld

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
de: Balken: Pfeile

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
de: Balken: Status

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
de: Balken: Job

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
de: Verbleibend

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
de: Job Level: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
de: Warten stoppen

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
de: Weiter

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
de: Absenden

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
de: Gegenstand verkaufen

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
de: Möchtest du wirklich %s verkaufen?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
de: Ausrüstungset: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
de: Zuerst ausziehen

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
de: Abwesendheits-Ausrüstungset

note: TRANSLATORS: quest reward
en: Reward:
de: Belohnung:

note: TRANSLATORS: quest giver name
en: Quest Giver:
de: Autraggeber:

note: TRANSLATORS: quest coordinates
en: Coordinates:
de: Koordinaten:

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
de: Server wechseln

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
de: Spielfigur wechseln

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
de: Bestätigen:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
de: Männlich

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
de: Weiblich

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
de: E-Mail:

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
de: Der Benutzername muss mindestens %u Zeichen lang sein.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
de: Der Benutzername darf nicht länger als %u Zeichen sein.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
de: Das Passwort muss mindestens %u Zeichen lang sein.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
de: Das Passwort darf nicht länger als %u Zeichen sein.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
de: Passwörter stimmen nicht überein.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
de: Falsche E-Mail-Adresse.

note: TRANSLATORS: error message
en: Email too long.
de: E-Mail ist zu lang.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
de: Wähle deinen Server

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
de: Laden

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
de: Wähle deinen Server  ***SICHERER MODUS ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
de: Selbe IP auf Zweitservern des Spiels benutzen

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
de: Serverliste herunterladen...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
de: Auf den Server warten...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
de: Download wird vorbereitet

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
de: Fehler beim Empfangen der Serverliste!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
de: benötigt eine neuere Version

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
de: benötigt v%s

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with free license.
de: ##BServer mit freier Lizenz.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with non free license.
de: ##BServer mit geschützter Lizenz.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer unknown license.
de: ##BServer mit unbekannter Lizenz.

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
de: Unterstützung

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
de: Anwenden

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
de: Fenster zurücksetzen

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
de: Persönlicher Stand

note: TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: publish shop button
en: Publish
de: Veröffentlichen

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
de: Ankündigen

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
de: Links in Ankündigungen anzeigen

note: TRANSLATORS: shop rename dialog title
en: Please enter new shop name
de: Bitte neuen Namen für den Stand eingeben

note: TRANSLATORS: unpublish shop button
en: Unpublish
de: Verstecke

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: player busy
de: Fehler: Spieler ist beschäftigt

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't sell this item
de: Fehler: Kann diesen Gegenstand nicht verkaufen

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't buy this item
de: Fehler: Kann diesen Gegenstand nicht kaufen

note: TRANSLATORS: buy shop request (nick, item)
en: %s wants to buy %s do you accept?
de: %s möchte %s kaufen. Akzeptierst du?

note: TRANSLATORS: sell shop request (nick, item)
en: %s wants to sell %s do you accept?
de: %s möchte %s verkaufen. Akzeptierst du?

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
de: Handel anfordern

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop - %s
de: Persönlicher Stand - %s

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
de: Hoch

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
de: Fähigkeitspunkte verfügbar: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
de: Fähigkeitenset %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
de: Fähigkeit %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %u
de: Fähigkeit %u

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Failed skill: %s
de: Fähigkeit fehlgeschlagen: %s

note: TRANSLATORS: text skill dialog header
en: Add text to skill %s
de: Text zum Skill %s hinzufügen

note: TRANSLATORS: here P is title for visible players tab in social window
en: P
de: S

note: TRANSLATORS: social window button
en: Menu
de: Menü

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
de: Gruppeneinladung von %s angenommen.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
de: Gruppeneinladung von %s abgelehnt.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
de: Gildeneinladung von %s angenommen.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
de: Gildeneinladung von %s abgelehnt.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
de: Gildenanfrage empfangen, aber es gibt bereits eine Anfrage.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
de: %s hat dich eingeladen, der Gilde %s beizutreten.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
de: Gildeneinladung annehmen

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
de: Gruppenanfrage empfangen, aber es gibt bereits eine Anfrage.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
de: Du wurdest zu einer Gruppe eingeladen.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
de: Du wurdest zu der Gruppe %s eingeladen.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
de: %s hat dich in seine Gruppe eingeladen.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
de: %s hat dich eingeladen, an der Gruppe %s teilzunehmen.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
de: Gruppeneinladung annehmen

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
de: EP:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
de: Kommando Editor

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
de: magisch

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
de: andere

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
de: Befehl:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
de: Kommentar:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
de: Art des Anvisierens:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
de: Symbol:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
de: Magielevel:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
de: Magieschule:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
de: Schul-Level:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
de: Speichern

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
de: Handel vorschlagen

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
de: Bestätigt. Warten...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
de: Handel zustimmen

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
de: Zugestimmt. Warten...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
de: Handel: Du

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
de: Du bekommst %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
de: Ändern

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
de: Du gibst:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
de: Du hast nicht genügend Geld.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
de: Gegenstand konnte nicht hinzugefügt werden. Du kannst keinen weiteren dieser Gegenstände hinzufügen.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not trade equipped items.
de: Gegenstand hinzufügen fehlgeschlagen. Du kannst micht mit ausgerüsteten Gegenständen handeln.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
de: Aktualisiere...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
de: Verbinde...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
de: Alle Neuigkeiten anzeigen (Kann langsam sein)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
de: ##1 Updateprozess wurde nicht abgeschlossen.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
de: ##1 Es wird dringend empfohlen, dass

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
de: ##1 du es später noch einmal versuchst.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
de: Fertig

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
de: Wer ist Online? - Aktualisierung

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
de: Aktualisierung

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
de: Wer ist Online -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
de: Wer ist Online - Fehler

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
de: Wer ist Online - Aktualisierung

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
de: Welt wählen

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
de: Login ändern

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
de: Welt auswählen

note: TRANSLATORS: long key name. must be short. TRANSLATORS: short key name. must be very short. TRANSLATORS: long key name, should be short
en: key_%d
de: Taste_%d

note: TRANSLATORS: long joystick button name. must be short.
en: JButton%d
de: JKnopf%d

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
de: Unbekannte Taste

note: TRANSLATORS: short joystick button name. muse be very short
en: JB%d
de: JK%d

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
de: UTaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
de: Tasten für Anvisieren und Angreifen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest monster
de: Nächstes Monster anvisieren & angreifen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest player
de: Nächstes Spieler anvisieren & angreifen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
de: Zum Ziel bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
de: "Zum Ziel bewegen" -Typ ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
de: Zum Stammplatz bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
de: Stammplatz setzen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
de: Zum Wegpunkt bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
de: Angriff stoppen / Modifikationstaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
de: Anviseren rückgängig machen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
de: Monster anvisieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
de: Nächstes Monster anvisieren (Ohne Filter)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
de: NPC anvisieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
de: Spieler anvisieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target mercenary
de: Söldner anvisieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target skill unit
de: Fähigkeitseinheit von Ziel

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change targeting type
de: Art des Zielens ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target pet
de: Haustier anvisieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Catch pet
de: Haustier fangen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
de: Andere Tasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
de: Aufheben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
de: Aufheben-Typ ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
de: Sitzen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
de: Handeln erlauben/verbieten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
de: Handelsfenster öffnen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Start trade with target
de: Handel mit Ziel starten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Follow selected player
de: Anvisierten Spieler folgen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
de: Kartenansichtsmodus ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
de: OK auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
de: Stoppen oder Sitzen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
de: Zum sicheren Videomodus zurückkehren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your homunculus
de: Humunkulus feuern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open context menu
de: Kontextmenü öffnen

note: TRANSLATORS: input action group
en: Main
de: Hauptsächlich

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
de: Chat wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
de: Chatmodifikationstaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
de: Im Chat hochscrollen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
de: Im Chat runterscrollen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
de: Vorheriger Chatreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
de: Nächster Chatreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear current chat tab
de: Momentanen Chatreiter leeren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
de: Aktuellen Chatreiter schließen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close all chat tabs
de: Alle Chatreiter schließen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select general tab
de: Generellen Reiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select debug tab
de: Debugreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select trade tab
de: Handelsreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select battle tab
de: Kampfreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select gm tab
de: GMreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select lang tab
de: Sprachenreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select party tab
de: Gruppenreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select guild tab
de: Gildenreiter auswählen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers
de: Alle Flüsternachrichten ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers on server side
de: Serverseitig alle Flüsternachrichten ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unignore all whispers on server side
de: Serverseitig alle Flüsternachrichten nicht mehr ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
de: Vorherige Chat-Zeile

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
de: Nächste Chat-Zeile

note: TRANSLATORS: input action group
en: Smiles
de: Smilies

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
de: Smilies anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Craft shortcut %d
de: Herstellungs Kurzbefehl %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
de: Emote Modifikationstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
de: Emote Modifikationstaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote modifier key
de: Haustier Emote Modifikationstaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Homunculus / mercenary emote modifier key
de: Homunkulus / Söldner Modifikationstaste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
de: Emote Kurzbefehlstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
de: Emote Kurzbefehl %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcuts
de: Haustieremote-Kurzbefehle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcut %d
de: Haustieremote-Kurzbefehl %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
de: Auswählen & Bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
de: Nach oben bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
de: Nach unten bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
de: Nach links bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
de: Nach rechts bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
de: Nach Hause bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
de: Zum Ende bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page up
de: Seite hoch

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page down
de: Seite runter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
de: Auswahl 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ctrl
de: Strg

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
de: Bewegungstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player up
de: Spieler nach oben bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player down
de: Spieler nach unten bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player left
de: Spieler nach Links bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player right
de: Spieler nach rechts bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player forward
de: Spieler vorwärts bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet up
de: Haustier nach oben bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet down
de: Haustier nach unten bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet left
de: Haustier nach links bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet right
de: Haustier nach rechts bewegen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
de: Kurzbefehle für die Bewegung zu einem Wegpunkt

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
de: Kurzbefehl für Bewegung zu Punkt %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Input ignore
de: Eingabe ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
de: Eingabe 1 ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
de: Eingabe 2 ignorieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Direction keys
de: Richtungstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct up
de: Spieler nach Oben lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct down
de: Spieler nach Unten lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct left
de: Spieler nach Links lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct right
de: Spieler nach Rechts lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct up
de: Haustier nach oben lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct down
de: Haustier nach Unten lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct left
de: Haustier nach Links lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct right
de: Haustier nach Rechts lenken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
de: Verrückte Bewegungen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
de: Verrückte Bewegungen-Modus verändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
de: N Gegenstände von Slot 0 schnell fallen lassen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
de: N Gegenstände schnell fallenlassen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
de: Zähler für schnelles fallenlassen wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
de: Schnelles Heilen von Ziel oder sich selbst

note: TRANSLATORS: input action name
en: Heal the most injured player
de: Meist verletzten Spieler heilen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
de: #itenplz Spruch benutzen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
de: Magischen Angriff benutzen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
de: Magischen Angriff wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
de: PVP Angriff wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
de: Bewegungsart ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
de: Angriffswaffen-Typ ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
de: Angriffsart ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
de: Folgenmodus ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
de: Nachahmungsmodus ändern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
de: Spielmodifikationstasten aktivieren/deaktivieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
de: Audio an/aus

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
de: Abwesenheitsmodus aktivieren/deaktivieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
de: Rechtsklick mit der Tastatur emulieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
de: Kameramodus wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle ipc mode
de: Ipcmodus wechseln

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show information about position in chat
de: Information über Position im Chat anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show online players number in chat
de: Anzahl der anwesenden Spieler im Chat anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
de: Bildschirmtastatur anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached graphics
de: Zwischengespeicherte Grafiken leeren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached fonts
de: Zwischengespeicherte Schriften leeren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print visible players in chat
de: Sichtbare Spieler im Chat anzeigen lassen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print all visible beings in chat
de: Alle sichtbaren Wesen im Char anzeigen lassen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Load shop items list from disk
de: Gegenstände im Stand von Festplatte laden

note: TRANSLATORS: input action name
en: Save shop items list to disk
de: Gegenstände im Stand auf Festplatte speichern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print debug cache info
de: Debuginformationen des Zwischenspeichers ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Undress selected player
de: Ausgewählten Spieler ausziehen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick disconnect from server
de: Schnell vom Server trennen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable debug particle
de: Debugpartikel deaktivieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Create items (for gms)
de: Gegenstände erstellen (Für GMs)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print configured directories in chat
de: Konfigurierte Verzeichnisse im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print client uptime in chat
de: Online Zeit im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump debug information
de: Debuginformation ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crash client
de: Client Absturz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump graphics info into chat
de: Grafikinformationen im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump tests info into chat
de: Testinformationen im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print OpenGL version in chat
de: OpenGL Version im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print enabled mods in chat
de: Aktivierte Mods im Chat ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump environments into log
de: Umgebung im Log ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump OpenGL state into log
de: OpenGL Status im Log ausgeben

note: TRANSLATORS: input action name
en: Test SDL font speed
de: SDL Textgeschwingkeit testen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload main config
de: Hauptkonfiguration hochladen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload server config
de: Serverkonfiguration hochladen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your mercenary
de: Deinen Söldner feuern

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai start
de: Künstliche Intelligenz des Haustiers starten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai stop
de: Künstliche Intelligenz des Haustiers stoppen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
de: Ausrüstungsset-Tasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Wear outfit
de: Ausrüstungsset anziehen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy Outfit to other outfit
de: Ausrüstungsset zu anderem Ausrüstungsset kopieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy outfit to chat
de: Ausrüstungsset zu Chat kopieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy equipped to outfit
de: Aktuelle Ausrüstung zu Ausrüstungsset kopieren

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show hat in chat
de: Hut im Chat anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
de: Ausrüstungset Kurzbefehle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
de: Ausrüstungset Kurzbefehl %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
de: Kurzbefehle Modifikationstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
de: Gegenstandskurzbefehl Taste

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
de: Kurzbefehlstasten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
de: Kurztaste %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
de: Fenstermenü anzeigen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
de: Fenster ausblenden

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
de: Über Fenster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Bank Window
de: Fenster: Bank

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
de: Fenster: Hilfe

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
de: Fenster: Status

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
de: Fenster: Inventar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
de: Fenster: Ausrüstung

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
de: Fenster: Fertigkeiten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
de: Fenster: Minikarte

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
de: Fenster: Chat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
de: Fenster: Gegenstandskurzbefehl

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
de: Fenster: Einstellungen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
de: Fenster: Debug

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
de: Fenster: Sozial

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
de: Fenster: Emotekurzbefehl

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
de: Fenster: Ausrüstungsets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
de: Fenster: Laden

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
de: Fenster: Schnelles Wegwerfen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
de: Fenster: Tötungsstatistik

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
de: Fenster: Befehle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
de: Fenster: Wer ist online?

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
de: Fenster: Wusstest du schon?

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
de: Fenster: Aufträge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
de: Fenster: Updates

note: TRANSLATORS: input action name
en: Cart window
de: Fenster: Warenkorb

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick settings window
de: Fenster: Schnelle Einstellungen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
de: Vorheriger Sozialreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
de: Nächster Sozialreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
de: Vorheriger Kurzbefehlreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
de: Nächster Kurzbefehlreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
de: Vorheriger Befehlsreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
de: Nächster Befehlsreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous inventory tab
de: Vorheriger Inventarreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next inventory tab
de: Nächster Inventarreiter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear drops window
de: Fenster: Wegwerfen leeren

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
de: Zugriff verweigert. Wahrscheinlich sind zu viele Spieler auf dem Server.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
de: Kann diese ID nicht verwenden.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
de: Unbekannter Charakterserver Fehler.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
de: Fehlschlag beim Erstellen des Charakters. Wahrscheinlich wird der Name schon benutzt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
de: Falscher Name.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
de: Falsche Stats.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
de: Falsche Haare.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
de: Falscher Slot.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
de: Falsche Rasse.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
de: Falsches Aussehen.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
de: Charakter gelöscht.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
de: Flüstern konnte nicht gesendet werden, %s ist offline.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
de: Konnte nicht flüstern. Ignoriert von %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, you ignored by all players.
de: Flüsternachricht konnte nicht gesendet werden. Du wirst von allen Spielern ignoriert.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
de: Spiel

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
de: Anfrage zum Verlassen verweigert!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
de: Nicht registrierte ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
de: Falsches Passwort.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
de: Account abgelaufen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
de: Vom Server abgelehnt.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
de: Du wurdest für immer vom Spiel gebannt. Bitte kontaktiere das GM-Team.

note: TRANSLATORS: error message
en: Client too old or wrong server type.
    Please update client on http://manaplus.org
de: Client ist zu alt, oder falscher Servertyp.
    Bitte aktualisere den Client unter http://manaplus.org

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
de: Du wurdest bis %s gebannt.
    Bitte kontaktiere das GM-Team via der Foren.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
de: Server überfüllt.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
de: Dieser Benutzername ist bereits vorhanden.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
de: Benutzername für immer gelöscht.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
de: Unbekannter Fehler.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
de: Nicht möglich den host " aufzulösen

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
de: Verbindung mit Server abgebrochen.

note: TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: char rename error
en: Character rename error.
de: Fehler beim Umbennen des Charakters.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character renamed.
de: Charakter umbenannt.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Rename not allowed.
de: Umbennen ist nicht erlaubt.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: New name is not set.
de: Neuer Name ist nicht gesetzt.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Character not found.
de: Charakter nicht gefunden.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
de: Konnte Charakter nicht löschen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't cast skill in this area.
de: Kann keine Fähigkeiten in diesem Bereich wirken.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use item in this area.
de: Kann Gegenstände in diesem Bereich nicht benutzen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't equip. Wrong level.
de: Kann das nicht ausrüsten. Falsches Level.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use. Wrong level.
de: Kann das nicht benutzen. Falsches Level.

note: TRANSLATORS: error message
en: Work in progress.
de: Ist in Arbeit.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Message could not be sent, channel %s is not exists.
de: Nachricht konnte nicht gesendet werden, Kanal %s gibt es nicht.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Can't open channel. Channel %s is not exists.
de: Kann Kanal nicht öffnen. Kanal %s gibt es nicht.

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Request parents
de: Eltern erfragen

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Do you accept %s and %s as parents?
de: Akzeptierst Du %s und %s als deine Eltern?

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
de: Verbindung zum Server unterbrochen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
de: Authentifizierung fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
de: Keine Server verfügbar.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
de: Jemand anderes versucht diesen Account zu benutzen.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
de: Dieser Account ist bereits angemeldet.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
de: Geschwindigkeits-Hack festgestellt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server full.
de: Server ist voll.

note: TRANSLATORS: error message
en: Sorry, you are underaged.
de: Tut uns leid, aber du bist minderjährig.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
de: Mehrfache Anmeldung.

note: TRANSLATORS: error message
en: To many connections from same ip.
de: Zu viele Verbindungen von der selben IP.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not paid for this time.
de: Für diese Zeit nicht bezahlt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay suspended.
de: Zahlung eingestellt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay changed.
de: Zahlung geändert.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay wrong ip.
de: Falsche Zahlungs IP.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay game room.
de: Spielraum bezahlen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Disconnect forced by GM.
de: Erzwungene Trennung von einem GM.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ban japan refuse.
de: Japanische IP sind nicht erlaubt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Remained other account.
de: Verbliebender anderer Account.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip unfair.
de: Unsaubere IP.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count all.
de: Jede IP zählen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count.
de: IP zählen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Memory.
de: Speicher.

note: TRANSLATORS: error message
en: Han valid.
de: ?Han? : Bann gültig.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip limited access.
de: Begrenzter IP Zugang.

note: TRANSLATORS: error message
en: Over characters list.
de: Über Charakterliste.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip blocked.
de: IP blockiert.

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid password count.
de: Ungültige Passwortanzahl.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not allowed race.
de: Keine erlaubte Rasse.

note: TRANSLATORS: error message
en: You was banned.
de: Du wurdest gebannt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
de: Unbekannter Verbindungsfehler.

note: TRANSLATORS: error message
en: Map not found
de: Karte nicht gefunden

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
de: Gildenname: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
de: Gilden Meister: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
de: Gilden Level: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
de: Mitglieder Online: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
de: Max Mitglieder: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
de: Durchschn. Level: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
de: Gilden-EP: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
de: Verbl. Gilden-EP: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
de: Gildenburg: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %s rental time for item %s.
de: Verbleibend %s Vermietungszeit für Gegenstand %s.

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
de: Unbekannter Gegenstand

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
de: Account nicht gefunden. Bitte noch einmal anmelden.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
de: Altes Passwort falsch.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
de: Das neue Passwort ist zu kurz.

note: TRANSLATORS: mail message notification
en: You have new mail from %s with subject %s
de: Du hast eine neue Nachricht von %s mit dem Betreff %s

note: TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by unknown source.
de: Du wurdest von unbekannt getötet.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d
de: Unbekannter Fähigkeitsfehler: %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d.
de: Unbekannter Fähigkeitsfehler: %d.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
de: Dein Level ist noch nicht hoch genug!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
de: Unzureichende HP!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
de: Unzureichende SP!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
de: Du hast keine Erinnerungen!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
de: Das kannst du im Moment nicht tun!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
de: Sieht aus, als ob du mehr Geld brauchst.... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
de: Du kannst die Fähigkeit nicht mit dieser Art von Waffe benutzen!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
de: Du brauchst ein weiteres rotes Juwel!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
de: Du brauchst ein weiteres blaues Juwel!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
de: Du trägst zu viel mit dir herum, um das zu tun!

note: TRANSLATORS: error message
en: Fail summon.
de: Beschwörung fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Need spirits.
de: Geister benötigt.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s.
de: Gegenstand %s benötigt.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s and amount %d
de: Gegenstand %s und Menge %d benötigt.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s.
de: Gegenstand %s benötigt.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s and amount %d
de: Gegenstand %s benötigt und Menge %d

note: TRANSLATORS: error message
en: Skill failed!
de: Fähigkeit fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: warp select window name
en: Select warp target
de: Warp Ziel auswählen

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d. You got: %s
de: Gegenstand %s in Anzahl %d verkauft. Du bekommst: %s

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d
de: Gegenstand %s in Anzahl %d verkauft

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
de: Handeln: Du und %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
de: %s möchte mit dir handeln, stimmst du zu?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
de: Stärke:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
de: Beweglichkeit:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
de: Gesundheit:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
de: Intelligenz:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
de: Geschick:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
de: Glück:

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
de: Handel fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
de: Emote fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
de: Sitzen fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
de: Chat erstellen fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
de: Konnte Gruppe nicht beitreten!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
de: Du kannst nicht schreien!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
de: Huch? Was ist das?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
de: Teleport fehlgeschlagen...

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
de: Konnte nichts stehlen...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
de: Gift hatte kein Effekt...

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
de: Über

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
de: oder

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
de: Datei hochgeladen

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
de: Client läuft seit: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
de: Bild-Quellen:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
de: Umgebungsvariablen ausgegeben

note: TRANSLATORS: last seen message
en: Last seen for %s: %s
de: Zuletzt gesehen für %s: %s

note: TRANSLATORS: whisper send
en: Cannot send empty whisper or channel message!
de: Kann keine leeren Flüster- oder Channelnachrichten versenden!

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
de: Kann keinen Flüsterreiter "%s" erstellen!  Möglicherweise existiert der Reiter bereits.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
de: Bitte gib einen Namen an.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
de: Enter schaltet Chat um.

en: Message closes chat.
de: Nachricht schließt den Chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
de: Enter schaltet nun den Chat um.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
de: Nachricht schließt nun den Chat.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: no hat equipped.
de: Kein Hut ausgerüstet.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: equipped hat %s.
de: Hut %s angezogen.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Guild notice
de: Gildennachricht

note: TRANSLATORS: translation error message
en: No translation found for string: %s
de: Keine Übersetzung gefunden für: %s

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
de: Spieler ist bereits %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
de: Spieler erfolgreich %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
de: Spieler konnte nicht %s werden!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
de: Spieler wurde nicht ignoriert!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
de: Spieler wird nicht länger ignoriert!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
de: Ignorieren des Spielers konnte nicht rückgängig gemacht werden!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
de: Spieler ist bereits gelöscht!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
de: Spieler ist nicht mehr gelöscht!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
de: Spieler konnte nicht gelöscht werden!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
de: Freund

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
de: missachtet

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
de: Schwarze Liste

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
de: Feind

note: TRANSLATORS: quick mail message caption
en: Quick message
de: Schnellnachricht

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your homun
de: Homunkulus umbennenen

note: TRANSLATORS: result from command /confget
en: Config value: %s
de: Konfigurationswert: %s

note: TRANSLATORS: result from command /serverconfget
en: Server config value: %s
de: Konfigurationswert des Servers: %s

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
de: Teilen von Gegenständen aktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
de: Teilen von Gegenständen deaktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
de: Teilen von Gegenständen nicht möglich.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
de: Teilen von Gegenständen unbekannt.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
de: Teilen von Erfahrung aktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
de: Teilen von Erfahrung deaktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
de: Teilen von Erfahrung nicht möglich.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
de: Teilen von Erfahrung unbekannt.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing enabled.
de: Automatisches Teilen von Gegenständen aktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing disabled.
de: Automatisches Teilen von Gegenständen deaktiviert.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing not possible.
de: Automatisches Teilen von Gegenständen nicht möglich.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing unknown.
de: Automatisches Teilen von Gegenständen unbekannt.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your pet
de: Dein Haustier umbennen

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
de: Eingehende Handelsanfragen ignorieren

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
de: Eingehende Handelsanfragen akzeptieren

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
de: Verbinde zum Server

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
de: Anmelden

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
de: Betrete die Spielwelt

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
de: Spielfiguren werden abgefragt

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
de: Verbinde zum Spielserver

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
de: Spielserver wechseln

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
de: Anfrage der Registrierungsdetails

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
de: Passwort ändern

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
de: Passwort erfolgreich geändert!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
de: E-Mail ändern

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
de: E-Mail erfolgreich geändert!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
de: SDL2 Standart

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Mobile OpenGL ES
de: Mobiles OpenGL ES

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
de: Sicheres OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Mobile OpenGL ES 2
de: Mobiles OpenGL ES 2

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
de: Normales OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
de: Modernes OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
de: Unbenannt

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
de: Haustier

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: skill
de: Fähigkeit

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
de: Stärke

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
de: Beweglichkeit

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
de: Gesundheit

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
de: Intelligenz

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
de: Geschick

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
de: Glück

note: TRANSLATORS: stats page name
en: Extended
de: erweitert

note: TRANSLATORS: inventory type name
en: Npc
de: NPC

note: TRANSLATORS: memory usage chat message
en: Calculated memory usage: %d
de: Berechnete Speicherbelegung: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
de: Vielen Dank für den Einkauf.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
de: Kauf fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You don't have enough money.
de: Kauf fehlgeschlagen. Du hast nicht genug Geld.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. It is too heavy.
de: Kauf fehlgeschlagen. Das ist zu schwer.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You have too many items.
de: Kauf fehlgeschlagen. Du hast zu viele Gegenstände.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
de: Du hast nichts zu verkaufen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
de: Vielen Dank für den Verkauf.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
de: Verkauf fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
de: Du kannst nicht verkaufen, wenn du gerade handelst.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
de: Es ist nicht möglich, einen unverkäuflichen Gegenstand zu verkaufen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
de: Benutzer Online: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
de: Gilde erstellt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are already in a guild.
de: Du bist bereits in einer Gilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
de: Erstellung der Gilde fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
de: Unbekannte Antwort des Servers.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
de: Du hast die Gilde verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
de: Konnte SpielerIn nicht in die Gilde einladen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
de: Spieler hat die Gildeneinladung abgelehnt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
de: Spieler ist nun Teil deiner Gilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
de: Deine Gilde ist voll.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
de: Unbekannte Antwort auf Gildeneinladung.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
de: %s hat deine Gilde verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
de: Du wurdest aus der Gilde rausgeworfen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has been kicked from your guild.
de: %s wurde aus deiner Gilde geworfen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
de: Anwendung des Gegenstands fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
de: Ausrüsten fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip because you have wrong level.
de: Ausrüsten fehlgeschlagen, weil du das falsche Level hast.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to unequip.
de: Ausrüsten fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Couldn't create party.
de: Gruppe konnte nicht erstellt werden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
de: Gruppe erfolgreich erstellt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
de: Du hast die Gruppe verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't leave party on this map.
de: Du kannst die Gruppe auf dieser Karte nicht verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from party.
de: Du wurdest aus der Gruppe geschmissen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't be kicked from party on this map.
de: Du kannst auf dieser Karte nicht aus der Gruppe entfernt werden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
de: %s ist deiner Gruppe beigetreten.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
de: %s ist bereits ein Mitglied deiner Gruppe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
de: %s hat deine Einladung abgelehnt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
de: %s ist nun ein Mitglied deiner Gruppe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
de: %s kann deiner Gruppe nicht beitreten, weil deine Gruppe voll ist.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
de: QQQ Unbekannte Antwort auf die Einladung für %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
de: %s hat deine Gruppe verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't be kicked from party on this map.
de: %s kann auf dieser Karte nicht aus der Gruppe geworfen werden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has kicked from your party.
de: %s wurde aus deiner Gruppe geworfen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
de: Ein unbekanntes Mitglied hat versucht zu sagen: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
de: %s ist nicht in deiner Gruppe!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
de: Du hast %s aufgehoben.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
de: Du hast %s bezahlt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
de: Kann diese Fähigkeit nicht aufwerten!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
de: Zuerst Munition ausrüsten.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
de: Handel mit %s nicht möglich. Handelspartner ist zu weit entfernt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
de: Handel mit %s nicht möglich. Charakter existiert nicht.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
de: Handel abgebrochen durch eine unbekannte Ursache.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
de: Handel mit %s abgebrochen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled, because player is busy
de: Handel mit %s wurde abgebrochen, weil der Spieler beschäftigt ist.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
de: Unbehandelter Pakethandelabbruch mit %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
de: Gegenstand hinzufügen fehlgeschlagen: Der Handelspartner kann nichts mehr tragen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
de: Gegenstand hinzufügen fehlgeschlagen. Handelspartner hat keinen freien Platz in seinem Inventar.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
de: Gegenstand hinzufügen fehlgeschlagen. Du kannst diesen Gegenstand nicht handeln.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
de: Gegenstand hinzufügen aus unbekannten Gründen fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
de: Handel abgebrochen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
de: Handel abgeschlossen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
de: Rauswurf fehlgeschlagen!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
de: Rauswurf erfolgreich!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
de: MVP Spieler: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
de: Alle Flüsternachrichten ignoriert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
de: Alle Flüsternachrichten ignorieren ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
de: Alle Flüsternachrichten werden nicht mehr ignoriert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
de: Das nicht mehr ignorieren aller Flüsternachrichten ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
de: PvP aus, GvG aus

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
de: PvP an

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
de: GvG an

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
de: PvP an, GvG an

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
de: Unbekanntes PvP

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char from account %s is already in your party!
de: Charakter von Account %s ist bereits in deiner Gruppe!

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s blocked invite!
de: %s hat Einladungen blockiert!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char is not online!
de: Charakter ist nicht online!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch failed.
de: Haustierfang fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet caught.
de: Haustier gefangen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch unknown error: %d.
de: Unbekannter Fehler beim Haustierfang: %d.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary duty hour is over.
de: Die Dienstzeit deines Söldners ist vorbei.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was killed.
de: Dein Söldner wurde getötet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was fired.
de: Dein Söldner wurde gefeuert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary run away.
de: Dein Söldner rannte weg.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mercenary unknown state.
de: Unbekannter Status des Söldners.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You feed your homunculus.
de: Du hast deinen Homunkulus gefüttert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't feed homunculus, because you don't have any %s.
de: Du kannst deinen Humunkulus nicht füttern, weil du keine %s hast.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card insert failed.
de: Einstecken der Karte fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card inserted.
de: Karte eingesteckt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Deposit failed. You probably don't have this amount of money with you right now.
de: Einzahlen fehlgeschlagen. Vielleicht hast du diese Menge an Geld gerade nicht dabei.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Withdraw failed. You probably don't have this amount of money in the bank right now.
de: Abheben fehlgeschlagen. Vielleicht hast du gerade diese Menge an Geld nicht auf der Bank.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed.
de: Erstellen des Verkaufsstandes fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. Too many weight.
de: Erstellen des Verkaufsstandes fehlgeschlagen. Zu viel Gewicht.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. No items in store.
de: Erstellen des Verkaufsstandes fehlgeschlagen. Keine Gegenstände im Laden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items within the buy limit were purchased.
de: Allle Gegenstände im Kauflimit wurden gekauft.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items were purchased.
de: Alle Gegenstände wurden gekauft.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying item failed.
de: Kaufen des Gegenstandes ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The deal has failed.
de: Der Handel ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the entered amount of item is higher, than the buyer is willing to buy.
de: Der Handel ist fehlgeschlagen, da die eingegebene Anzahl von Gegenständen höher ist, als die Anzahl, die der Käufer kaufen will.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the buyer is lacking required balance.
de: Der Handel ist fehlgeschlagen, weil der Käufer nicht  genug Geld hat.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Selling item failed.
de: Verkaufen des Gegenstandes ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Items searching failed.
de: Gegenstand suchen ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No matching stores were found.
de: Keine passenden Läden wurden gefunden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: There are too many results. Please enter more detailed search term.
de: Es gibt zu viele Ergebnisse. Bitte einen genaueren Suchbegriff eingeben.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search anymore.
de: Du kannst nicht mehr suchen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search yet.
de: Du kannst noch nicht suchen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No store information available.
de: Keine Ladeninformation verfügbar.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding success.
de: Hautier füttern erfolgreich.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding error.
de: Fehler beim Haustier füttern.

note: TRANSLATORS: notification message
en: A manner point has been successfully aligned.
de: Ein Verhaltenspunkt wurde erfolgreich ausgerichtet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got positive manner points from %s.
de: Du hast postive Verhaltenspunkte von %s bekommen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got negative manner points from %s.
de: Du hast negative Verhaltenspunkte von %s bekommen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room limit exceeded
de: Chatroom-Grenze überschritten

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room already exists
de: Chatraum existiert schon

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s joined room.
de: %s ist dem Chat beigetreten.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s left room.
de: %s hat den Chat verlassen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s kicked from room.
de: %s wurde aus dem Chat gekickt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s role changed to room owner.
de: %s ist jetzt Chatraum-Besitzer.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Room full.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Chatroom voll.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong password.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Falsches Passwort.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Kicked from room.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Aus dem Chatrooom gekickt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Not enough money.
de: Der Beitritt ist fehlgeschlagen. Nicht genug Geld.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too low level.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Zu niedriges Level.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too high level.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Zu hohes Level.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong race.
de: Beitreten fehlgeschlagen. Falsche Rasse.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %d seconds until you can use item.
de: Noch %d Sekunden bis du den Gegenstand benutzen kannst.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully sent.
de: Nachricht erfolgreich gesendet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message send failed.
de: Nachricht senden ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed.
de: Anhängen des Gegenstandes ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Money attach failed.
de: Anhängen des Geldes ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return failed.
de: Zurücksenden der Nachricht ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return success.
de: Nachricht erfolgreich zurück gesendet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message deletion failed.
de: Löschen der Nachricht ist fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully deleted.
de: Nachricht erfolgreich gelöscht.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got attach successfully.
de: Dein Anhang wurde erfolgreich angehängt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting attach successfully.
de: Fehler beim erfolgreichen Anhängen des Anhangs.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Can't get attach. Too many items.
de: Kann Anhang nicht anhängen. Zu viele Gegenstände.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You enter battle field.
de: Du betrittst das Schlachtfeld.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Rental time for %s expired
de: Vermietungszeit für %s abgelaufen

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine success for item %s.
de: Verbesserung für Gegenstand %s erfolgreich.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure for item %s.
de: Verbesserung für Gegenstand %s fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure. Item %s downgraded.
de: Verbesserung fehlgeschlagen. Gegenstand %s heruntergestuft.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine unknown for item %s.
de: Verbesserung unbekannt für Gegenstand %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because weight too high.
de: Gegenstand kann nicht zu Karte hinzugefügt werden, da das Gewicht zu hoch ist.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because too many items.
de: Gegenstand kann nicht zu Karte hinzugefügt werden - zu viele Gegenstände.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item %s bound to you.
de: Gegenstand %s ist an dich gebunden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: End all negative status.
de: Beende alle negativen Zustände.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Immunity to all status.
de: Immun gegen alle Zustände.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All stats +20.
de: Alle stats +20.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant weapon with holy element.
de: Verzaubere Waffe mit heiligem Element.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant armor with holy element.
de: Verzaubere Rüstung mit heiligem Element.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Def +25%.
de: VTG +25%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Atk +100%.
de: ANG +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Flee +50.
de: Flucht +50.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Full strip failed because of coating.
de: Vollständiges Entkleiden wegen Bemantelung fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown skill message.
de: Unbekannte Fähigkeitsbenachrichtigung.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully ignored.
de: Spieler wurde erfolgreich ignoriert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed.
de: Spieler ignorieren fehlgeschlagen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed. Because too many ignores.
de: Spieler ignorieren fehlgeschlagen. Grund: Zu häufiges Ignorieren.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player ignore failure.
de: Unbekannter Fehler beim Spieler ignorieren.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully unignored.
de: Ignorieren des Spielers erfolgreich rückgängig gemacht.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player unignore failed.
de: Fehler bei Aufhebung von Ignorieren des Spielers.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player unignore failure.
de: Unbekannter Fehler beim Aufheben von Spieler ignorieren.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown ignore type.
de: Unbekannter Ignorierungstyp.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch started.
de: Haustierfang gestartet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s died.
de: Spieler %s ist gestorben.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s logged out.
de: Spieler %s hat sich ausgeloggt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s warped.
de: Spieler %s ist gewarped.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s trick dead.
de: Spieler %s täuschte Tod vor.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s unknown remove.
de: Unbekannte Entfernung von Spieler %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You and %s are now divorced.
de: Du wurdest von %s geschieden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were called by your partner.
de: Dein Partner hat dich gerufen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are calling your partner, %s.
de: Du rufst nach deinem Partner, %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. You already have a baby.
de: Du kannst du Kind nicht adoptieren. Du hast schon ein Baby.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. Your level is too low.
de: Du kannst das Kind nicht adoptieren. Dein Level ist du niedrig.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. This player is already married and can't be a baby.
de: Adoption fehlgeschlagen. Dieser Spieler ist bereits verheiratet und kann keine Baby mehr sein.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Saved location for warp skill.
de: Standort für Warp Fähigkeit gespeichert.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. Not enough skill level.
de: Der Standort konnte nicht gespeichert werden. Der Fähigkeitenlevel ist ungenügend.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. You do not have warp skill.
de: Standort konnte nicht gespeichert werden. Der Skill Level ist ungenügend.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy while trading.
de: Du kannst nichts kaufen,  wenn du gerade handelst.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Npc not found.
de: Kauf fehlgeschlagen. NPC nicht gefunden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Shop system error.
de: Kauf fehlgeschlagen. Shop Systemfehler.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Wrong items selected.
de: Kauf fehlgeschlagen. Falsche Gegenstände gewählt.

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
de: Typ: %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
de: Unbekannt:

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
de: Reichweite: %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
de: Boden

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
de: Unbenutzt

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
de: Gültige Optionen für /%s sind "yes","no","true","false","1","0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
de: %d Woche

en: %d weeks
de: %d Wochen

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
de: %d Tag

en: %d days
de: %d Tage

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
de: %d Stunde

en: %d hours
de: %d Stunden

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
de: %d Minute

en: %d minutes
de: %d Minuten

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
de: %d Sekunde

en: %d seconds
de: %d Sekunden
