ManaPlus - en to fr translation catalogue (1909 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
fr: Visible sur la carte

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
fr: Humain

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
fr: esquive

en: miss
fr: raté

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
fr: Tu as été tué par %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
fr: Tu as essayé de prendre un objet qui n'existe pas.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
fr: L'objet est trop lourd.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
fr: L'objet est trop éloigné.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
fr: L'inventaire est plein.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
fr: La pile est trop grande.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
fr: L'objet appartient a quelqu'un d'autre.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
fr: Tu ne peux pas ramasser cette quantité d'objets.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
fr: Ta pile de cet objet est pleine.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
fr: Problème inconnu pour ramasser l'objet.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
fr[0]: Tu as ramassé %d [@@%d|%s@@].
fr[1]: Tu as ramassé %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: get homunculus xp message
en: Homun
fr: Homon

note: TRANSLATORS: get hp message
en: hp
fr: PV

note: TRANSLATORS: get hp message
en: mana
fr: Mana

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
fr: Suivre : %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
fr: Suivi annulé

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
fr: Imiter : %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
fr: Imitation annulée

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
fr: Tu vois %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
fr: Ignorer complètement

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
fr: Afficher '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
fr: Fais clignoter le nom

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
fr: Bulle flottante '...'

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
fr: Bulle flottante

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
fr: [Manaplus-file] : Le fichier manaplus est un fichier XML (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
fr:                   utilisé pour définir des paramètres personnalisés

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
fr:                   pour le client manaplus.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
fr: Options :

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
fr:   -l --log-file       : Fichier historique à utiliser

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
fr:   -a --chat-log-dir   : Répertoire de l'historique de conversation à utiliser

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
fr:   -v --version        : Affiche la version

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
fr:   -h --help           : Montre cette rubrique d'aide

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
fr:   -C --config-dir     : Répertoire de configuration à utiliser

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
fr:   -U --username       : Se connecter avec ce nom d'utilisateur

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
fr:   -P --password       : Se connecter avec ce mot de passe

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
fr:   -c --character      : Se connecter avec ce personnage

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
fr:   -s --server         : Nom du serveur (ou IP) pour la connexion

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
fr:   -y --server-type    : Type de connexion au serveur

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
fr:   -p --port           : Port de connexion au serveur

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
fr:   -H --update-host    : Utilise cet hôte de mise à jour

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
fr:   -D --default        : Choisir le serveur de personnages et le personnage par défaut

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
fr:   -u --skip-update    : Ne pas effectuer le téléchargement des mises à jour

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
fr:   -d --data           : Répertoire des données du jeu à charger

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
fr:   -L --localdata-dir  : Répertoire à utiliser comme répertoire principal

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
fr:      --screenshot-dir : Répertoire à utiliser pour les imprime-écrans

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
fr:      --safemode       : Démarrer le jeu en mode sûr

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
fr:      --renderer       : Définir le type de rendu

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
fr:   -T --tests          : Commencer le test des drivers et la configuration automatique

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -V --validate       : Start validating client data
fr:   -V --validate       : Commencer à valider les données du client

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
fr:   -O --no-opengl      : Désactiver OpenGL pour cette session

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
fr: %s n'existe pas et ne peut pas être créé ! Fermeture du programme.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
fr: Hôte de mise à jour invalide : %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
fr: Impossible de créer le dossier de mises à jour !

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
fr: Erreur : %s n'existe pas et ne peut pas être créé ! Fermeture du programme.

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created!
fr: %s n'existe pas et ne peut pas être créé !

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
fr: Général

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: long button name for debug window. TRANSLATORS: debug window name
en: Debug
fr: Débogage

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
fr: Capture d'écran sauvegardée sous %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
fr: La capture d'écran a échoué !

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
fr: La connexion au serveur a été coupée, le programme va maintenant se fermer.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
fr: Erreur Réseau

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto disable Show beings transparency
fr: Désactivation automatique de l'affichage de la transparence

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto lower Particle effects
fr: Réduction automatique des effets de particules

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto enable opacity cache
fr: Activer automatiquement le cache d'opacité

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
fr: (D) Mouvements par défaut

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
fr: (I) Mouvements inversés

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
fr: (c) mouvements un peu fous

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
fr: (C) mouvements complètements fous

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
fr: (d) double normal et fou

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
fr: (?) déplacement inconnu

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
fr: (%u) mouvement fou numéro %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
fr: (a) mouvements fous personnalisés

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
fr: (?) mouvements fous

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
fr: (0) Aller à la cible distante par défaut

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
fr: (1) Aller à la cible distante de 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
fr: (2) Aller à la cible jusqu'à 2 de distance

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
fr: (3)  Aller à la cible distante de 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
fr: (4) se déplacer à la cible à distance 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
fr: (5)  Aller à la cible distante de 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
fr: (6) se déplacer à la cible à distance 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
fr: (7) Aller à la cible distante de 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
fr: (8) se déplacer à la cible à distance 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
fr: (9) se déplacer à la cible à distance 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
fr: (A) Aller à la cible dans le champ d'attaque

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
fr: (a) Portée de l'attaque des archers

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
fr: (B) aller jusqu'à cible à portée - 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
fr: (?) aller à la cible

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
fr: (D) Suivre défaut

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
fr: (R) Suivre mouvement relatif

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
fr: (M) Suivre effet miroir

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
fr: (P) Suivre comme un familier

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
fr: (?) suivre mode inconnu

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
fr: (?) attaque

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
fr: (D) Attaque défaut

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
fr: (s) Attaquer sans bouclier

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
fr: (S) Attaquer avec bouclier

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
fr: (G) Se déplacer et attaquer

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
fr: (A) Se déplacer, attaquer et ramasser

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
fr: (d) Sans attaque automatique

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (D) don't switch target
fr: (D) ne change pas de cible !

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (C) always attack closest
fr: (C) attaque toujours au plus proche

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (?) targeting
fr: (?) ciblage

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
fr: (S) Ramassage sur 1x1 case

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
fr: (D) Ramassage par défaut sur 2x1 cases

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
fr: (F) Ramassage avant sur  2x3 cases

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
fr: (3) Ramassage sur 3x3 cases

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
fr: (g) Aller et ramasser jusqu'à 4 de distance

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
fr: (G) Aller et ramasser jusqu'à 8 de distance

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
fr: (A) Aller et ramasser jusqu'à la distance max

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
fr: (?) ramassage

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
fr: (f) Utiliser #flar comme sort d'attaque

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
fr: (c) Utiliser #chiza comme sort d'attaque

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
fr: (I) Utiliser #ingrav comme sort d'attaque

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
fr: (F) Utiliser #frillyar comme sort d'attaque

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
fr: (U) Utiliser #upmarmu comme sort d'attaque

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
fr: (?) sorts d'attaque

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
fr: (a) attaquer tous les joueurs

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
fr: (f) attaquer tous, sauf les amis

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
fr: (b) attaque les mauvaises relations

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
fr: (d) Ne pas attaquer les joueurs

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
fr: (?) attaque en PVP

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
fr: (D) Imitation par défaut

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
fr: (O) Imiter les tenues

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
fr: Modificateurs de mode de jeu activés

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
fr: Modificateurs de mode de jeu désactivés

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
fr: Les modificateurs de jeux sont inconnus

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
fr: (N) Vue normale du jeu

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
fr: (D) Vue du jeu mode débogage

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
fr: (u) Vue du jeu mode Ultra 1

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
fr: (u) Vue du jeu mode Ultra 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
fr: (e) vider la vue de la carte avec des collisions

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
fr: (E) vider la vue de la carte

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
fr: (b) Vue de la carte en N&B

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
fr: (?) vue de la carte

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
fr: (O) Présent sur le jeu

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
fr: (A) Absent

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
fr: (?) absent

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
fr: Inactif

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
fr: Ok

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
fr: (G) Mode camera du jeu

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
fr: (F) Mode camera libre

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
fr: Fermer

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
fr: Veux-tu ouvrir la page d'aide ?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
fr: Ressusciter

note: TRANSLATORS: ok dialog button
en: GM revive
fr: Résurection MJ

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
fr: Tu portes plus de la moitié du poids maximal de ton inventaire. Tu n'es plus en mesure de récupérer ta santé.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
fr: Tu portes moins de la moitié du poids maximal de ton inventaire. Tu peux maintenant récupérer ta santé.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
fr: défaut

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
fr: noir

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
fr: rouge

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
fr: vert

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
fr: bleu

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
fr: or

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
fr: jaune

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
fr: rose

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
fr: violet

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
fr: gris

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
fr: marron

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
fr: arc en ciel 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
fr: arc en ciel 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
fr: arc en ciel 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
fr: Très petit (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
fr: Très petite (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
fr: Minuscule (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
fr: Petite (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
fr: Moyenne (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal (13)
fr: Normale (13)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
fr: Grand (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
fr: Grand (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
fr: Grand (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
fr: Très grand (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
fr: Très grand (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
fr: Très grand (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
fr: Énorme (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
fr: (défaut)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
fr: Chinois (Chine)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (Hong Kong)
fr: Chinois (Hong Kong)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
fr: Tchèque

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
fr: Néerlandais (Belgique / Flamand)

note: TRANSLATORS: language
en: English
fr: Anglais

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
fr: Finlandais

note: TRANSLATORS: language
en: French
fr: Français

note: TRANSLATORS: language
en: German
fr: Allemand

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
fr: Indonésien

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
fr: Italien

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
fr: Japonais

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
fr: Polonais

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
fr: Portugais

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
fr: Portugais (Brésilien)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
fr: Russe

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
fr: Espagnol (Castillan)

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
fr: Suédois (Suède)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
fr: Turc

note: TRANSLATORS: language
en: Ukrainian
fr: Ukrainien

note: TRANSLATORS: language
en: Esperanto
fr: Espéranto

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
fr: Magie générale

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
fr: Magie de Vie

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
fr: Magie de Guerre

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
fr: Magie de Transmutation

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
fr: Magie de la Nature

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
fr: Magie Astrale

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
fr: Neutre

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
fr: Ami

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
fr: Négligé

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
fr: Ignoré

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
fr: Effacé

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
fr: Sous liste noire

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
fr: Ennemi

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (NON FREE)
fr: (PAS LIBRE)

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (UNKNOWN)
fr: (INCONNU)

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
fr: non triés

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
fr: par prix

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
fr: par nom

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
fr: par numéro d'identification

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
fr: par poids

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
fr: par nombre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
fr: par type

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
fr: Pas de cible

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
fr: Autoriser une Cible

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
fr: Nécessite une cible

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
fr: Fermeture automatique

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
fr: Sauter

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hungry: %d
fr: Faim : %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Intimacy: %d
fr: Intimité : %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Group: %s (%d)
fr: Groupe: %s (%d)

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
fr: Groupe : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
fr: Guilde : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Clan: %s
fr: %s Clan

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
fr: Rang Pvp : %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Buy shop: %s
fr: Acheter au magasin : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Sell shop: %s
fr: Vendre au magasin : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
fr: Commentaire : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Effects: %s
fr: Effets : %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Chat room: %s
fr: Salon de discussion : %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
fr: Niveau : %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hp: %d/%d
fr: Pv : %d/%d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Particles: %u
fr: Particules : %u

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
fr: Poids : %s

note: TRANSLATORS: named item description
en: Item named: %s
fr: Nom d'objet : %s

note: TRANSLATORS: popup label
en: Cards:
fr: Cartes :

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
fr: Échange

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
fr: Attaque

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
fr: Message privé

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
fr: Soigner

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
fr: Éjecter de la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
fr: Changer la position dans la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
fr: Inviter dans la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
fr: Annihiler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
fr: Déplacement

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
fr: Parler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
fr: Acheter

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
fr: Vendre

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
fr: Ajouter commentaire

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
fr: Enlever de la liste d'attaque

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
fr: Ajouter à la liste de priorités d'attaque

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
fr: Ajouter à la liste d'attaque

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
fr: Ajouter à la liste d'ignorés

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
fr: Aller jusqu'au maître

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
fr: Feu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
fr: Nourrir

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
fr: Renommer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
fr: Tuer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
fr: Abandonne le butin

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
fr: Retirer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
fr: Retourner à l'œuf

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
fr: Ajouter le nom dans la conversation

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
fr: Annuler

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
fr: Joueurs

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
fr: Éjecter du groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
fr: Ramasser

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
fr: Ajouter à la conversation

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
fr: Objet de carte

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
fr: Enlever

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
fr: Téléportation

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
fr: Bouger la caméra

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore camera to default view
en: Restore camera
fr: Restorer la caméra

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
fr: Costumes

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy equipment from player to outfit
en: Copy from player
fr: Copier du joueur

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
fr: Effacer la tenue

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
fr: Sortilèges

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
fr: Éditer le sortilège

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
fr: Effacer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
fr: Désactiver la surbrillance

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
fr: Activer la surbrillance

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
fr: Ne pas enlever les noms

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
fr: Enlève le nom

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
fr: Active la fonction Absence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
fr: Désactive la fonction Absence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
fr: Quitter

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
fr: Copier vers le presse-papier

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
fr: Changer de position dans la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
fr: fenêtre

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
fr: Déverouiller

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
fr: Verouiller

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show emotes for:
fr: Afficher les émoticônes pour :

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
fr: Joueur

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for pet
en: Pet
fr: Familier

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
fr: Homoncule

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
fr: Mercenaire

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
fr: Renommer le panneau de carte

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
fr: Nom :

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
fr: Le joueur commente

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
fr: Commentaire :

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
fr: Ajouter à la transaction

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
fr: Ajouter 10 dans l'échange

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
fr: Ajouter la moitié dans l'échange

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
fr: Ajouter pour échanger tout-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
fr: Ajouter tout dans l'échange

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
fr: Entreposer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
fr: Entreposer 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
fr: Entreposer la moitié

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
fr: Tout entreposer-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
fr: Entreposer tout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sub menu for craft
en: Move to craft...
fr: Passer à l'artisanat...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
fr: Récupérer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
fr: Reprendre 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
fr: Reprendre la moitié

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
fr: Tout retirer-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
fr: Reprendre tout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
fr: Utiliser

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
fr: Vider la fenêtre d'abandon

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
fr: Cacher

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
fr: Montrer

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Open yellow bar settings
fr: Ouvrir la fenêtre de réglages de la barre jaune

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
fr: Remise à zéro des valeurs de la barre jaune

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
fr: Copier dans la conversation

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
fr: Aller vers le haut

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
fr: Aller vers le bas

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
fr: Déshabiller

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
fr: Copier

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
fr: Coller

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
fr: Ouvrir lien

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
fr: Afficher la fenêtre

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill
fr: Compétence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add skill to shortcurs tab
en: Add skill shortcut
fr: Ajouter raccourci de compétence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill level
en: Skill level...
fr: Niveau de compétence...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast type
en: Skill cast type...
fr: Type de jet de compétence...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by x
en: Skill offset by x...
fr: Décalage de compétence par x...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by y
en: Skill offset by y...
fr: Décalage de compétence par y...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by x
fr: Décalage du jet de compétence par x...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by y
fr: Décalage du jet de compétence par y...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level header
en: Select skill level
fr: Sélectionner le niveau de compétence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level
en: Max level
fr: Niveau maximum

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type header
en: Select skill cast type
fr: Sélectionner le type de jet de compétence

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
fr: Par défaut

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
fr: Cible

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type
en: Mouse position
fr: Position de la souris

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
fr: Soi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
fr: Éviter

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
fr: Ignorer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
fr: Liste noire

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
fr: Définir comme ennemi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
fr: Éliminer

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
fr: Être ami

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
fr: Ne plus ignorer

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
fr: Suivre

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: imitate player
en: Imitate
fr: Imiter

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
fr: Acheter (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
fr: Vendre (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
fr: Inviter dans le groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
fr: Rejoindre la conversation %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
fr: Montrer les objets

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
fr: Retirer de la liste de ramassage

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
fr: Ajouter à la liste de ramassage

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
fr: Objet non protégé

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
fr: Objet protégé

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
fr: Abandonner...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
fr: Abandonner tout...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
fr: Abandonner

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands
en: GM...
fr: MJ...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show %s
fr: Montrer %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player account info
en: Account info
fr: Informations du compte

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player level
en: Level
fr: Niveau

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player stats TRANSLATORS: clan window tab
en: Stats
fr: Statistiques

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
fr: Inventaire

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
fr: Entrepôt

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
fr: Panier

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
fr: Commandes

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm char commands
en: Char commands
fr: Commandes du personnage

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: back to gm menu
en: Back
fr: Retour

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: find player position
en: Locate
fr: Localiser

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
fr: Vérifier ip

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
fr: Aller à

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
fr: Rappeler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all party members to player location
en: Recall party
fr: Rapeler le groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all guild members to player location
en: Recall guild
fr: Rapeler la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: give party leader status
en: Give party leader
fr: Donner le chef du groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show menu
en: Show...
fr: Montrer...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute menu
en: Mute...
fr: Bâillonner...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable immortal mode for player
en: Immortal
fr: Immortel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send player to jail
en: Jail
fr: Prison

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore player from jail
en: Unjail
fr: Sorti de prison

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killer
en: Killer
fr: Tueur

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killable
en: Killable
fr: Victime

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player save position
en: Set save
fr: Choisir la sauvegarde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to save position
en: Warp to save
fr: Téléporter vers la sauvegarde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to random position on same map
en: Warp to random
fr: Téléporter aléatoirement

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn player clone
en: Spawn clone
fr: Faire apparaître un clone

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave player clone
en: Spawn slave clone
fr: Faire apparaître un clone esclave

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn evil player clone
en: Spawn evil clone
fr: Faire apparaître un clone maléfique

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: break guild
en: Break guild
fr: Dissoudre la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
fr: Virer

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Mute %s
fr: Bâillonner %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Mute %d
fr: Mettre en silence %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Unmute %d
fr: Redonner la parole à %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disguise to npc TRANSLATORS: disguise to monster
en: Disguise
fr: Se déguiser

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn monster
en: Spawn same
fr: Faire apparaître le même

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave monster
en: Spawn slave
fr: Faire apparaître un esclave

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
fr: Informations

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster in current map
en: Search
fr: Rechercher

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster spawns in all maps
en: Search spawns
fr: Rechercher des points d’apparitions

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show who drops item
en: Who drops
fr: Qui abandonne

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1
fr: Ajouter 1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 5
fr: Ajouter 5

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10
fr: Ajouter 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 100
fr: Ajouter 100

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1000
fr: Ajouter 1000

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10000
fr: Ajouter 10000

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
fr: Commandes de MJ

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move current item to craft slot
en: Move to craft %d
fr: Passer à l'artisanat %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open mail dialog
en: Mail to...
fr: Mail à...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: catch pet command
en: Taming pet
fr: Apprivoisement du familier

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: adopt child command
en: Adopt child
fr: Adopter un enfant

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave party
en: Leave party
fr: Quitter le groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create party TRANSLATORS: dialog header
en: Create party
fr: Créer un groupe

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave guild
en: Leave guild
fr: Quitter la guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create guild TRANSLATORS: dialog header
en: Create guild
fr: Créer une guilde

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change guild notice message
en: Change notice
fr: Changer la notice

note: TRANSLATORS: skill level
en: Level: %d / %d
fr: Niveau : %d / %d

note: TRANSLATORS: skill level for tmw fake skills
en: Level: Unknown
fr: Niveau : Inconnu

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Self position
fr: Position de soi

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Cast type: %s
fr: Type de jet : %s

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
fr: Basique

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
fr: Fenêtres

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Craft
fr: Artisanat

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
fr: Emoticônes

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
fr: Conversation

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
fr: Autre

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
fr: Interface utilisateur (IU)

note: TRANSLATORS: palette label
en: Beings
fr: Créatures

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
fr: Créature

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
fr: Nom des amis

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
fr: Noms méconnus

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
fr: Noms ignorés

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
fr: Noms effacés

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
fr: Autres noms de joueurs

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
fr: Propre nom

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
fr: Nom des MJ

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
fr: PNJs

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
fr: Monstres

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
fr: Familiers

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill unit
fr: Unité de compétence

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
fr: Membres du groupe

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
fr: Membres de la guilde

note: TRANSLATORS: palette color
en: Team %d
fr: Équipe %d

note: TRANSLATORS: palette label
en: Particles
fr: Particules

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
fr: Effets de particules

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
fr: Notification de ramassage

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
fr: Notification d'Exp

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hp bars
fr: Barre de PV

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
fr: Barre de vie du Joueur

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
fr: Barre de vie du joueur (Couleur secondaire)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
fr: Barre de vie des monstres

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
fr: Barre de vie du monstre (Couleur secondaire)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar
fr: Bar des PV de l'homoncule

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar (second color)
fr: Bar des PV de l'homoncule (deuxième couleur)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar
fr: Bar des PV du mercenaire

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar (second color)
fr: Bar des PV du mercenaire (deuxième couleur)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar
fr: Bar des PV de l'élémentaire

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar (second color)
fr: Bar des PV de l'élémentaire (deuxième couleur)

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hits
fr: Coups

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
fr: Joueur touche monstre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
fr: Montre touche joueur

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
fr: Autre joueur touche joueur local

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
fr: Coup critique

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
fr: Joueur local touche monstre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
fr: Joueur local fait coup critique

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
fr: Joueur local manque

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
fr: Coups manqués

note: TRANSLATORS: palette label
en: Tiles
fr: Tuiles

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
fr: Portails mis en valeur

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
fr: Mise en évidence des collisions par défaut

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
fr: Mise en évidence des collision de l'air

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
fr: Mise en évidence des collision de l'eau

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster collision highlight
fr: Mise en évidence des collision des monstres

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
fr: Mise en évidence des collision de terre spéciale

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
fr: Mise en évidence des endroits praticables

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
fr: Bord des tiles

note: TRANSLATORS: palette label
en: Ranges
fr: Portées

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
fr: Portée de l'attaque du joueur local

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
fr: Limites de la portée de l'attaque du joueur local

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
fr: Portée de l'attaque du monstre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill attack range border
fr: Bord de la portée d'attaque de compétence

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
fr: Couleur de la quantité d'objets par terre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
fr: Lieu de vie

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
fr: Limites du lieu de vie

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
fr: Point de route

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
fr: Max.

note: TRANSLATORS: character level
en: Level: %u
fr: Niveau : %u

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
fr: Argent : %s

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Run command
fr: Lancer la commande

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
fr: Ouvrir l'adresse

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
fr: Ajouter

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
fr: Quitter

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
fr: Prix : %s / Total : %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
fr: Éditer

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
fr: Points de caractéristiques du personnage : %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
fr: Combat

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
fr: Annonce globale :

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
fr: Annonce globale de %s :

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
fr: Message privé de %s : %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
fr: %s est maintenant En Ligne.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
fr: %s est maintenant Hors Ligne.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
fr: Guilde

note: TRANSLATORS: gb tab name
en: GM
fr: MJ

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
fr: Groupe

note: TRANSLATORS: not in clan label
en: Not in clan
fr: Pas dans le Clan

note: TRANSLATORS: clan name label
en: Clan name
fr: Nom de Clan

note: TRANSLATORS: clan master name label
en: Master name
fr: Nom du leader

note: TRANSLATORS: clan map name label
en: Map name
fr: Nom de la carte

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
fr: Musique :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
fr: Carte :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map name:
fr: Nom de la Carte :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
fr: Mini Carte :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
fr: Curseur :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
fr: Comptage de particules :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
fr: Nombre d'acteurs sur la carte :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map atlas count:
fr: Nombre d'atlas de le carte:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
fr: Position du joueur :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
fr: Dessiner les appels :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
fr: Textures se lient :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
fr: %d FPS (Logiciel)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
fr: %d FPS (OpenGL normal)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
fr: %d FPS (OpenGL sécurisé)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
fr: %d IPS (OpenGL moderne)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
fr: %d FPS (SDL2 défaut)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
fr: Comptage des trames :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
fr: Nombre de particules : %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Ping: %s ms
fr: Ping : %s ms

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
fr: Entrée : %d bytes/s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
fr: Sortie : %d bytes/s

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
fr: Paramètres de base

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
fr: Activer le son

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
fr: Activer la musique

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
fr: Activer les effets sonores du jeu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
fr: Activer les effets spéciaux de l'interface

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
fr: Volume des effets sonores

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
fr: Volume de la musique

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
fr: Activer l'effacement de la musique

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
fr: Fréquence audio

note: TRANSLATORS: audio type
en: stereo
fr: stéréo

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround+center+lfe
fr: surround+centre+lfe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
fr: Canaux audio

note: TRANSLATORS: settings option
en: Parallel number of sounds
fr: Nombre parallèle des sons

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
fr: Effets de Son

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
fr: Son des informations

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
fr: Son des requêtes

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
fr: Son des messages privés

note: TRANSLATORS: settings option
en: Guild message sound
fr: Son du message de Guilde

note: TRANSLATORS: settings option
en: Party message sound
fr: Son du message de groupe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Clan message sound
fr: Son du message de Clan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
fr: Son des surlignages

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
fr: Son des messages globaux

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
fr: Son des messages d'erreur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
fr: Son des demandes d'échange

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
fr: Afficher le son des fenêtres

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
fr: Cacher le son des fenêtres

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
fr: Activer la conversation avec mumble

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
fr: Télécharger la musique

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
fr: Fenêtre

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
fr: Automatiquement cacher la fenêtre de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: Chat window will be automatically hidden when not in use.
    
    Hit Enter or hover mouse to show chat again.
fr: La fenêtre de conversation sera automatiquement cachée quand inutilisée.
    
    Appuie sur Entrée ou passe la souris sur la conversation pour l'afficher.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
fr: Protéger la concentration de la conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enables aggressive protection of input focus in chat window.
    
    Note: no other text inputs will be allowed to receive text input when you typing in chat window.
fr: Active la protection aggressive de la saisie concentrée dans la fenêtre de conversation.
    
    Note : aucune autre saisie de texte sera acceptée pour recevoir des saisies de texte lorsque tu écris dans la fenêtre de conversation.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
fr: Couleurs

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
fr: Retirer les couleurs des messages des conversations

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to strip colors from incoming chat messages. All messages will use default chat text color if this enabled.
fr: Active cette option afin d'enlever les couleurs des messages de conversation entrants. Tous les messages utiliseront la couleur de conversation par défaut si ceci est activé.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
fr: Afficher la liste des couleurs de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to show color selection drop-down in chat window. Chat window will display color selection drop-down.
    
    It allows one to select default color of outgoing chat messages easily, but also occupies some space in chat window.
fr: Activer cette option pour afficher le menu déroulant de sélection de couleurs de dans la fenêtre de conversation. La fenêtre de conversation affichera le menu déroulant de sélection de couleurs.
    
    Ceci permet de sélectionner la couleur par défaut des messages de conversation émis, aisément, mais cela occupe de la place dans la fenêtre de conversation.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
fr: Autoriser les messages de magie et commandes des MJ dans tous les onglets de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to be able to type spells and GM commands in any tab.
fr: Activer ce paramètre pour pouvoir écrire des sortilèges et des commandes de MJ dans n'importe quel onglets.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
fr: Limites

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
fr: Limiter le nombre max de car de la ligne de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many characters will be shown in longest lines of text displayed in chat.
    
    Note: long lines can make client slower. Lines longer than this limit will be truncated.
fr: Limite le nombre de caractères qui vont être affichés dans les plus grandes lignes de texte affichées dans la conversation.
    
    Note : les longues lignes peuvent ralentir le client. Les lignes plus longues que cette limite seront tronquées.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
fr: Limiter le nombre max de lignes dans les conversations

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many lines chat will keep in scrollback buffer. Chat keeps specified number of last lines of text. Oldest lines exceeding this limit are discarded from scrollback buffer.
    
    Note: keeping too many lines in scroll buffer can slow client down.
fr: Limite le nombre de lignes de conversation dans l'espace à remonter. La conversation garde un nombre spécifique de dernières lignes de texte. Les plus vieilles lignes qui exéderont cette limite seront supprimées de cette espace à remonter.
    
    Note : garde trop de lignes dans cet espace à remonter peut ralentir le client.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
fr: Historiques

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
fr: Activer l'historique des conversations

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this setting, chat logs will be written to disk.
    
    Note: chat logs can take noticeable amount of disk space over time.
fr: Si tu actives cette option, les historiques de conversation seront sauvegardés sur le disque.
    
    Note : les historiques de conversation peuvent prendre un espace considérable sur le disque avec le temps.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
fr: Activer le débogage de l'historique des conversations

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this, debug chat tab also will be logged to disk.
fr: Si tu actives ceci, l'historique de l'onglet de conversation de débogage sera aussi sauvegardé sur le disque.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
fr: Afficher l'historique de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will load old chat tabs content from logs on startup instead of starting with empty chat tabs.
fr: Si cette option est activée, le client chargera les anciens onglets de conversation ainsi que leur contenu depuis l'historique au lancement, au lieu de se lancer avec des onglets vides.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
fr: Afficher les messages de connexion du groupe

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of party members will be shown in party tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
fr: Si cette option est activée, le statut en ligne des membres du groupe changera et sera affiché dans l'onglet de conversation de groupe.
    
    Ceci ajoute des sons supplémentaires à la conversation, mais permet de voir lorsque vos amis viennent en ligne.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
fr: Afficher les messages en ligne de la guilde

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of guild members will be shown in guild tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
fr: Si cette option est activée, le statut en ligne des membres de la guilde changera et sera affiché dans l'onglet de conversation de la guilde.
    
    Ceci ajoute des sons supplémentaires à la conversation, mais permet de voir lorsque vos amis viennent en ligne.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
fr: Masquer les messages liés à la boutique

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, no messages related to built-in ManaPlus shop will be displayed in chat. Disable this setting if you want to see shop-related messages.
    
    Note: technically, ManaPlus shop implemented as usual private messages with special content. If you disable this setting, you will be able to see these messages and get idea when other players are looking at your shop.
fr: Si cette option est activée, aucun message en relation avec la boutique intégrée à ManaPlus sera affiché dans la conversation. Désactive cette option si tu veux voir ces messages en relation avec ta boutique.
    
    Note : techniquement, la boutique de ManaPlus implémente d'habitude des messages privés avec un contenu spécial. Si tu désactive cette option, tu auras la possibilité de voir ces messages et avoir une idée de quand les autres joueurs jettent un œil à ta boutique.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
fr: Montrer les messages MVP

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to see MVP messages from server.
    
    Note: MVP messages are not used on TMW/Evol/etc servers, so this feature usually makes little difference.
fr: Activer cette option pour voir les messages MVP du seveur.
    
    Note : Les messages MVP se sont pas utilisés sur TMW / Evol / autres serveurs, cette fonction fait alors très peu de différences.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
fr: Onglets

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
fr: Placer tous les messages privés dans des onglets

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, all whispers (private messages) will be placed in separate tabs, separate tab for each player. If this setting disabled, all whispers will appear in General tab.
    
    Note: putting all whispers to single General tab is known to be confusing. Think twice before disabling this feature.
fr: Si cette option est activée, tous les chuchottements (messages privés) seront placés dans des onglets séparés pour chaque joueur. Si cette option est activée, tous les messages privés seront placés dans l'onglet Général.
    
    Note : placer tous les messages privés dans un seul onglet est connu pour être troublant. Penses-y à deux fois avant de désactiver cette fonction.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
fr: Effectuer l'historique des messages de magie dans l'onglet de débogage

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, spell invocation will be shown in Debug tab. If disabled, it will be shown in General tab instead.
    
    Note: it does not affects server replies related to spells.
fr: Si cette option est activée, les invocations de sortilèges seront montrés dans l'onglet de Débogage. Si elle est désactivée, ils apparaîtront dans l'onglet Général.
    
    Note : cela n'affecte pas les réponses du serveur en lien avec les sortilèges.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
fr: Afficher les messages du serveur dans l'onglet de débogage

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, server messages will be shown in Debug tab of chat. If disabled, server messages will appear in General chat instead.
    
    Note: according to 4144, disabling this could also make you to lose some debug messages from client in Debug tab since these are fake server messages.
fr: Si cette option est activée, les messages du serveur seront montrés dans l'onglet de Débogage. Si elle est désactivée, ils apparaîtront dans l'onglet Général.
    
    Note : selon 4144, désactiver ceci ferait disparaître certains messages du serveur, puisque ceux-ci sont de faux messages.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
fr: Activer l'onglet d'échanges

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enables trade tab. Trade tab is basically some filter. Messages containing words typical for trades will go to Trade tab. This will make General tab less noisy. If this setting is disabled, all trade related players messages will stay in General tab.
fr: Active l'onglet des échanges. L'onglet d'échange est en quelques sortes un filtre. Les messages contenants certains mots typiques des échanges iront directement dans l'onglet des échanges. Ceci fera en sorte que l'onglet Général sera moins bruyant. Si cette option est désactivée, tous les échanges en relation avec les messages des joueurs resteront dans l'onglet Général.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
fr: Activer l'onglet de MJ

note: TRANSLATORS: settings description
en: If enabled, GM tab will appear in chat. It displays text related GM activity.
    
    Note: this setting only makes difference for GMs (Game Masters) since this tab only appears for GMs.
fr: Si ceci est activé, l'onglet MJ apparaître dans la conversation. Ceci affichera le text en relation avec l'activité des MJ.
    
    Note : cette option fait de la différence seulement pour les MJ (Maîtres Joueurs) puisque cet onglet ne s'affichera que pour eux.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
fr: Activer l'onglet des langues

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, language tab will appear if server supports this feature.
    
    Note: only supported by Evol server yet.
fr: Si cette fonction est activée, l'onglet des langues apparaîtra si le serveur le permet.
    
    Note : Seulement permis par le serveur d'Evol pour l'instant.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
fr: Afficher tous les messages de langue

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled and server supports different chats for different languages, you will see messages for all languages, regardless of your language preferences.
    
    Note: it only works on servers supporting language tabs feature, like Evol.
fr: Si cette option est activée et que le serveur permet différentes conversations pour différentes langues, tu verras les messages de toutes les langues, peu importe tes préférences de langues.
    
    Note : cela fonctionne seulement sur les serveur permettant cette fonction d'onglets de langue, comme Evol.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
fr: Activer l'onglet de combat

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, Battle tab will appear in chat. This tab will contain messages related to battles, like damage and experience gain, if battle messages are enabled.
    
    Note: client restart required to take effect.
fr: Si cette option est activée, l'onglet des Combats sera affiché dans la conversation. Cet onglet contriendra certains messages relatifs aux combats, comme les dégâts et les gains d'expérience, si les messages de combats sont activés.
    
    Note : le redémarrage du client est nécessaire pour prendre effet.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
fr: Afficher les événements de combat

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, messages related to battle like damage or experience gain will be displayed in Debug or Battle tab. If disabled, no battle messages will be displayed.
fr: Si cette option est activée, les messages relatifs aux combats tel que les dégâts ou le gain d'expérience sera affiché dans l'onglet de Débogage ou l'onglet de Combat. Si désactivé, aucun message de combat ne sera affiché.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
fr: Si besoin est, changer la taille des onglets de conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, text in chat will be automatically adjusted to adapt to appearance of chat input field when you typing message and when input field of chat disappears. If disabled, chat input area will always occupy its place, which could be otherwise usable for text.
    
    Note: its mostly about jumpy attitude vs less usable space for text.
fr: Si cette fonction est activée, le texte dans la conversation sera automatique ajusté pour s'adapter aux apparences de champs de saisie de conversation lorsque tu écriras un message et lorsque le champ de saisie de conversation disparaîtra. Si désactivé, la zone d'entrée de conversation occupera toujours sa place, ce qui cependant utilisable pour du texte.
    
    Note : c'est principalement à propos d'attitudes nerveuses contre moins d'espace utilisable pour du texte.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade spam filter
fr: Activer le filtre spam des échanges

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
fr: Temps

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
fr: Utiliser l’horaire local

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, timestamps in chat will use local times. If disabled, server time will be used (often it is GMT+0).
fr: Si cette fonction est activée, l'horodatage de la conversation utilisera l'heure locale. Si désactivée, l'heure du server sera utilisée (souvent, c'est du GMT+0).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
fr: Mots en surbrillance (séparés par une virgule)

note: TRANSLATORS: settings description
en: Here you can specify some extra words which will also cause highlighting. Use comma to separate words.
    
    Note: frequent highlights are annoying - use it with caution.
fr: Ici tu peux spécifier sertains mots supplémentaires qui produira un surlignage. Utilise des virgules pour séparer les mots.
    
    Note : les surlignages fréquents sont agaçants - utiliser avec prudence.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
fr: Ignorer de multiples noms (séparés par une virgule)

note: TRANSLATORS: settings description
en: This setting allows you to ignore some global messages if particular sender (NPC, GM) annoys you too much. Global will be moved to Debug instead.
    
    Note: careless use of this feature can make you to miss important announces!
fr: Cette option te permet d'ignorer certains messages globaux si l'envoyeur est particulier (PNJ, MJ) et t'agacent trop. Les messages globaux seront alors bougés
    à l'onglet de Débogage.
    
    Note : Fais attention lorsque tu utilises cette fonction, tu risques de rater des annonces importantes !

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
fr: Afficher le bouton des émoticônes dans la conversation

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, button will appear near text input field. This button allows one to invoke composing window, which allows one to insert smiles and text formatting easily.
    
    Note: same window can also be invoked by hotkey when typing, usually F1 by default.
fr: Si cette option est activée, un bouton apparaîtra près du champ de saisie de texte. Ce bouton permet d'invoquer la composition de fenêtres, qui permet d'insérer des sourrires et du formatage de texte facilement.
    
    Note : la même fenêtre peut aussi être invoquée par une touche de raccourci en écrivant, souvent F1 par défault.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
fr: Afficher le message du serveur motd au démarrage

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will display server MOTD (message of the day) once you connect to server. Disable it to hide MOTD.
fr: Si cette option est activée, le client affichera le MDJ (message du jour) du server une fois que tu te connecteras au serveur. Désactiver pour ne pas afficher ce MDJ.

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
fr: Voilà à quoi ressemble cette couleur

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
fr: Type :

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
fr: Délai :

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
fr: Rouge :

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
fr: Vert :

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
fr: Bleu :

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
fr: Statique

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
fr: Impulsion

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
fr: Arc-en-ciel

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
fr: Spectre

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
fr: Opacité :

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
fr: Assigner

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
fr: Désassigner

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
fr: Réinitialiser toutes les touches

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
fr: Contrôles

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
fr: Conflit(s) de touche détecté(s).

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
fr: Conflit entre les touches "%s" and "%s". Changes au moins l'une de celles-ci ou bien attends-toi à un possible comportement étrange du jeu.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
fr: inconnu

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
fr: Presser le bouton pour démarrer la calibration

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
fr: Calibrer

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
fr: Détecter les joysticks

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
fr: Activer la manette de jeu

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
fr: Utiliser le joystick si la fenêtre est au second plan.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
fr: Manette

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
fr: Tournes le manche et n'appuies pas sur les boutons

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
fr: Toujours montrer

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
fr: Cacher automatiquement en basse résolution

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
fr: Toujours cacher automatiquement

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
fr: Système proxy

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
fr: Connexion directe

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
fr: Nom d'hôte SOCKS5

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
fr: bas

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
fr: moyen

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
fr: élevés

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: verbose
fr: verbeux

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: debug
fr: déboggage

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: warn
fr: averti

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: error
fr: erreur

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: critical
fr: critique

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
fr: Divers

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
fr: Montrer les dégâts infligés aux monstres

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
fr: Ne viser en auto que les monstres à portée de tir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Select auto target for attack skills
fr: Sélectionner la visée automatique pour les compétences d'attaque

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
fr: Afficher la portée d'attaque des monstres

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
fr: Afficher la barre de vie des monstres

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
fr: Sélectionner les monstres par ordre de distance

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
fr: Carte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
fr: Montrer les particules de téléportation

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
fr: Afficher les portails de changement de carte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
fr: Mettre en évidence les objets sur le sol

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
fr: Afficher la portée d'attaque du joueur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
fr: Afficher les mini-cartes avancées

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
fr: Afficher le chemin

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
fr: Afficher les touches-raccourcis sur la carte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
fr: Activer le défilement paresseux

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
fr: Paresse de défilement

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
fr: Rayon de défilement

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
fr: Redimensionnement automatique des mini-cartes

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
fr: Jouer les animations de la carte

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
fr: En mouvement

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
fr: Auto-correction de position

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
fr: Afficher la position du côté du serveur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
fr: Attaquer en bougeant

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
fr: Attaquer la prochaine cible

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
fr: Synchroniser les mouvements du joueur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move distance
fr: Synchroniser la distance de mouvement du joueur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
fr: Programme de mouvement de fou A

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
fr: Mouvements relatifs à la souris (bon pour les interfaces tactiles)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
fr: Afficher ta propre barre de vie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
fr: Activer les statistiques instantanées

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
fr: Sélectionner les joueurs par ordre de distance

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
fr: Afficher les expériences de compétences

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
fr: Afficher les pop-ups des joueurs

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
fr: Message d'absence

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
fr: Afficher les compétences

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
fr: Activer le mode attaque

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
fr: Activer le filtre de ramassage

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
fr: Lancer le protocole d'avertissements

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
fr: Possibilité des familiers activée

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
fr: Activer les notifications de poids

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
fr: Boutique

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
fr: Accepter les requêtes d'achat / de vente

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
fr: Activer le mode boutique

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: npc dialog name
en: NPC
fr: PNJ

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
fr: Boucler les cibles PNJ

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
fr: Effectuer l'historique des conversations des PNJs

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
fr: Support des bots

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
fr: Activer le support du bot de guilde et désactiver le support par défault

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable manamarket bot support
fr: Activer le support de bot du ManaMarket

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
fr: Clavier

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
fr: Délai de répétition

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
fr: Intervalle de répétition

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
fr: Intervalle de répétition personnalisé

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alt-tab workaround
fr: Activer le palliatif alt-tab

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
fr: Boutons de raccourcis

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show icons on shortcut buttons
fr: Afficher les icônes sur les boutons de raccourci

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
fr: Serveur proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
fr: Type de proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
fr: Adresse du proxy:port

note: TRANSLATORS: settings option
en: Tunnel through HTTP proxy
fr: Tunnel à travers le proxy HTTP

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logging
fr: Diagraphie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL version check (do not disable)
fr: Activer la vérification de version d'OpenGL (ne pas désactiver)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
fr: Activer l'historique des informations de débogage

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ignore logging packets
fr: Ignorer les paquets d'identification

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log unimplemented packets
fr: HIstorique des paquets non implémentés

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
fr: Activer historique OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
fr: Activer l'historique des saisies

note: TRANSLATORS: settings option
en: SDL logging level
fr: Niveau de diagraphie SDL

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
fr: Mettre en ligne le fichier d'historique

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
fr: Activer l'attaque de la part du serveur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
fr: Cacher le lien de la page d'aide quand erreur

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
fr: Activer double-cliques

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
fr: Activer le testeur de robots

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
fr: Activer la protection pour serveurs defaillant (ne pas désactiver)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
fr: Mode traffic faible

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
fr: Utiliser FBO pour les captures d'écran (seulement pour OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
fr: Répertoire des captures d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
fr: Retard du réseau entre les sous-serveurs

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
fr: Montrer le fond

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
fr: Écrasement de la densité de l'écran

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
fr: Pas de mods présent

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
fr: Non

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
fr: Meilleure performance (activer pour une meilleure performance)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
fr: Auto ajuster les performances

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
fr: Accélération matérielle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
fr: Activer le cache d'opacité (Logiciel, peut utiliser beaucoup de mémoire)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
fr: Autoriser la réduction des cartes (Logiciel)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
fr: Activer le délai des sprites composés (Logiciel)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
fr: Activer le chargement des images avec délai (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
fr: Activer l'échantillonneur de textures (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL context creation
fr: Activer la création de contexte OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL direct state access
fr: Activer les fonctions DSA OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
fr: Meilleure qualité (désactiver pour une meilleure performance)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
fr: Autoriser les correction des champs alpha ( Programme, cela peut être lent)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
fr: Afficher les créatures en transparence

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
fr: Activer sprites de réapprovisionnement (nécessaire pour les mods).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
fr: Petite mémoire (autoriser pour une utilisation moindre de la mémoire)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
fr: Désactiver la mise en cache des créatures avancées (logiciel)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
fr: Désactiver la mise en cache des créatures

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
fr: Différentes options (activer ou désactiver peut améliorer les performances)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Try first sdl driver (only for SDL2 default mode)
fr: Essaye le premier pilote sdl (seulement pour le mode SDL2 par défaut)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
fr: Activer la compression des textures (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
fr: Activer l'extension de texture rectangulaire (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
fr: Utiliser le nouveau format interne de texture  (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
fr: Activer les atlas de textures (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
fr: Mettre en cache tous les sprites par carte (peut utiliser de la mémoire supplémentaire)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
fr: Mettre tous les sons en cache (peut utiliser plus de mémoire)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Critical options (DO NOT change if you don't know what you're doing)
fr: Options critiques (NE change PAS si tu ne sais pas ce que tu es en train de faire)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable logging in game (do not enable)
fr: Désactiver l'entrée en jeu (ne pas activer)

note: TRANSLATORS: screen badges type TRANSLATORS: visible name type
en: hide
fr: masquer

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at top
fr: afficher en haut

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at right
fr: afficher à droite

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at bottom
fr: afficher en bas

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show
fr: afficher

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show on selection
fr: afficher sur la sélection

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: top
fr: haut

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: bottom
fr: bas

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
fr: Afficher le sexe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
fr: Afficher le niveau

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
fr: Afficher son propre nom

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
fr: Activer le mode de visée étendu de la souris

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
fr: Viser les joueurs morts

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names
fr: Afficher les noms des joueurs

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names at
fr: Voir le nom des joueurs à

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
fr: Bouger automatiquement les noms

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
fr: Protection des échanges

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
fr: Caractère à risque dans le nom

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
fr: Montrer les Statuts

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
fr: Afficher les adresses ip sur les captures d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
fr: Autoriser la récupération automatique sur clic droit de la souris

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
fr: Regrouper les amis dans la fenêtre de qui est en ligne

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
fr: Cacher les noms des joueurs supprimés

note: TRANSLATORS: settings option
en: Collect players id and seen log
fr: Récupérer les ID des joueurs et l'historique de vue

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
fr: Utiliser une vitesse spéciale pour les déplacements diagonaux des joueurs

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log players actions (for GM)
fr: Enregistrer les actions des joueurs (pour les GM)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Create screenshots for each complete trades
fr: Créer un imprimé écran pour chaque échange réussi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
fr: Imiter le clique droit de la souris par un clique long (utile pour les interfaces tactiles)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable remote commands
fr: Active les commandes à distance

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow move character by mouse
fr: Permettre de déplacer le personnage avec la souris

note: TRANSLATORS: quick tab in settings TRANSLATORS: settings tab name
en: Quick
fr: Rapide

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
fr: Nom

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
fr: Autoriser les échanges

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
fr: Autoriser les messages privés

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
fr: Quand tu ignores :

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
fr: Thème de l'interface

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
fr: Police principale

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
fr: Langue

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
fr: Police grasse

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
fr: Taille des effets de particules

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
fr: Police d'aide

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
fr: Police sécurisée

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
fr: Police d'écriture des PNJ

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
fr: Police japonaise

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
fr: Police d'écriture chinoise

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
fr: Taille de police

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
fr: Taille de police des PNJ

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
fr: Thème

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
fr: Nom :

note: TRANSLATORS: theme copyright
en: Copyright:
fr: Copyright :

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
fr: Info thème

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
fr: Thème changé

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
fr: Redémarres le jeu pour que les changements soient appliqués.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
fr: Petit

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
fr: Moyen

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
fr: Grand

note: TRANSLATORS: touch settings tab
en: Touch
fr: Toucher

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
fr: Clavier d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
fr: Afficher l'icône du clavier d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
fr: Action de l'icône clavier

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
fr: Joystick d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
fr: Afficher le joystick d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
fr: Taille de Joystick

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
fr: Boutons d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
fr: Afficher les boutons d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
fr: Format des boutons

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
fr: Taille des boutons

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
fr: Bouton d'action %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
fr: Plein écran

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
fr: Limite FPS :

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
fr: Limite FPS alternative :

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
fr: Détecter le meilleur mode

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: High DPI
fr: PPI élevé

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
fr: Afficher curseur

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
fr: Curseur personnalisé

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
fr: Activer le redimensionnement

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
fr: Pas d'image

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
fr: Vidéo

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
fr: Aucun

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
fr: Impossible de passer en mode fenêtré, et l'ancienne résolution n'est également pas accessible !

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
fr: Impossible de passer en mode plein-écran, et l'ancienne résolution n'est également pas accessible !

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
fr: Passage en plein écran

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
fr: Les changements ne seront pris en compte qu'au prochain démarrage du jeu.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
fr: Activation d'OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
fr: Le changement à OpenGL requiert le redémarrage du jeu.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
fr: Résolution personnalisée (exemple : 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
fr: Entre la nouvelle résolution :

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
fr: Résolution de l'écran modifiée

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
fr: Certaines fenêtres pourraient être modifiées pour coïncider à la résolution réduite.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
fr: Pas de texte

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
fr: Texte

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
fr: Bulles, sans noms

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
fr: Bulles avec noms

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
fr: aucun

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
fr: meilleure qualité

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
fr: meilleure performance

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
fr: activé

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
fr: Visuelle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
fr: Échelle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
fr: Montrer les notifications de ramassage dans la conversation

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
fr: Montrer les notifications de ramassage avec des effets de particule

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
fr: Effets

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
fr: Prends la saisie de la souris et du clavier

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
fr: Textures floues (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
fr: Opacité de l'interface

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui opacity
fr: Activer l'opacité GUI

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
fr: Bulles de texte

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
fr: Effets ambiants

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects
fr: Montrer les effets de particules

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects from maps
fr: Montrer les effets de particules depuis les cartes

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
fr: max.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
fr: Détail des particules

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
fr: Physique des particules

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
fr: Activer le contrôle de gamma

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
fr: Centrer la fenêtre de jeu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
fr: Autoriser l'économiseur d'écran à fonctionner

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
fr: Captures d'écran

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
fr: Ajouter les marques d'eau dans les captures d'écran

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
fr: Atq

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
fr: Monstres prioritaires

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
fr: Attaquer les monstres

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
fr: Ignorer les monstres

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
fr: Amis : %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
fr: Joueurs : %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
fr: Le joueur %s a été invité dans la guilde %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
fr: Demande pour quitter la guilde %s effectuée.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
fr: Inviter le membre dans la guilde

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
fr: Qui veux-tu inviter dans la guilde %s ?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
fr: Quitter la guilde ?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
fr: Es-tu certain de vouloir quitter la guilde %s ?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
fr: Membres : %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
fr: Portails : %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
fr: /party > Inviter l'utilisateur %s dans le groupe.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
fr: Tu as demandé à quitter le groupe %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
fr: Inviter un joueur dans le groupe

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
fr: Qui voudrais-tu inviter dans le groupe %s ?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
fr: Quitter le groupe ?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
fr: Es-tu certain de vouloir quitter le groupe %s ?

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
fr: Ramasser les objets

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
fr: Ignorer les objets

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
fr: Joueurs visibles : %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
fr: Cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
fr: ID de la Cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
fr: Type de cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
fr: Niveau de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
fr: Race de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
fr: Groupe de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
fr: Guilde de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
fr: Délai d'attaque :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
fr: Coup Mini :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
fr: Coup Max :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
fr: Coup Critique :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Karma:
fr: Karma :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Manner:
fr: Manière :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Effects:
fr: Effets :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
fr: Niveau de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
fr: Groupe de la cible :

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
fr: Guilde de la cible :

note: TRANSLATORS: short button name for who is online window.
en: ONL
fr: OnL

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
fr: Qui est en ligne

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
fr: AID

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
fr: Aide

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
fr: Quêtes

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
fr: Sta

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
fr: Tuer les statistiques

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
fr: Émoticône

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
fr: Statut

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
fr: Equ

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
fr: Équipement

note: TRANSLATORS: short button name for inventory window.
en: INV
fr: Inv

note: TRANSLATORS: short button name for map window.
en: MAP
fr: CRT

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
fr: Cmp

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
fr: Compétences

note: TRANSLATORS: short button name for social window.
en: SOC
fr: Soc

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
fr: Rac

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
fr: Sor

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
fr: Jet

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
fr: Connaissais-tu le

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
fr: BTQ

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
fr: TNU

note: TRANSLATORS: short button name for updates window.
en: UP
fr: MAJ

note: TRANSLATORS: long button name for updates window.
en: Updates
fr: Mises à jour

note: TRANSLATORS: short button name for bank window.
en: BA
fr: CB

note: TRANSLATORS: long button name for bank window. TRANSLATORS: bank window name
en: Bank
fr: Banque

note: TRANSLATORS: long button name for server info window. TRANSLATORS: servers dialog name
en: Server info
fr: Informations du serveur

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
fr: FEN

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
fr: Cfg

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
fr: Configuration

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
fr: Touche : %s

note: TRANSLATORS: bank window money label
en: Money in bank: %s
fr: Argent dans la banque : %s

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Withdraw
fr: Retirer

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Deposit
fr: Dépôt

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
fr: Créer des objets

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
fr: Montant :

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
fr: Créer

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
fr: Filtre :

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
fr: Modifier l'adresse mail

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
fr: Compte : %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
fr: Entre la nouvelle adresse mail deux fois :

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
fr: La nouvelle adresse mail doit être longue d'au moins %u caractères.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
fr: La nouvelle adresse mail doit être longue d'au plus %u caractères.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
fr: Les deux adresses mail ne sont pas identiques.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
fr: Erreur

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
fr: Entrer le mot de passe deux fois :

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
fr: Entre d'abord l'ancien mot de passe.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
fr: Le nouveau mot de passe doit être long d'au moins %u caractères.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
fr: Le nouveau mot de passe doit être long d'au plus %u caractères.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
fr: Les nouveaux mots de passe ne correspondent pas.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
fr: Nouveau Personnage

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
fr: Nom :

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
fr: Distribues %d points

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
fr: Couleur :

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
fr: Coupe :

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
fr: Race :

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
fr: Apparence :

note: TRANSLATORS: one char size male character gender
en: M
fr: H

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
fr: Ton nom doit comporter un minimum de 4 caractères.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
fr: Caractéristiques du personnage Ok

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
fr: Retires %d points

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
fr: Confirmer la suppression du personnage

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
fr: Es-tu certain de vouloir supprimer ce personnage ?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
fr: Compte %s (dernier ouverture le %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Switch
fr: Changer

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Password
fr: Mot de passe

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
fr: Jouer

note: TRANSLATORS: change pincode button
en: Change pin
fr: Changer le code PIN

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
fr: Compte %s

note: TRANSLATORS: character rename dialog header.
en: Please enter new name
fr: Merci d'entrer un nouveau nom

note: TRANSLATORS: char select dialog. player info message.
en: Hp: %u/%u
    Mp: %u/%u
    Level: %u
    Experience: %s
    Money: %s
fr: Pv : %u/%u
    Pm : %u/%u
    Nivau : %u
    Expérience : %s
    Argent : %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter your email for deleting character
fr: Saisis ton adresse mail pour supprimer ce personnage.

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter email:
fr: Écris ton mail :

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
fr: Entre le mot de passe pour effacer le personnage

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
fr: Entre le mot de passe :

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
fr: Présents : %s ; %d joueurs sont présents.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
fr: Message privé envoyé à %s : %s

note: TRANSLATORS: prefix for moved message to trade tab.
en: Moved:
fr: Déplacé :

note: TRANSLATORS: moved message to trade tab warning.
en: Your message was moved to trade tab
fr: Votre message a été déplacé sur l'onglet marchand

note: TRANSLATORS: error message
en: Broken nick detected:
fr: Nom invalide détecté :

note: TRANSLATORS: clan window tab
en: Ally
fr: allié

note: TRANSLATORS: clan window tab
en: Antagonist
fr: Antagoniste

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
fr: Oui

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
fr: Réseau

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
fr: Le connaissais-tu ?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
fr: < Précédent

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
fr: Suivant >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
fr: Ouverture automatique de cette fenêtre

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
fr: Éditer le Serveur

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
fr: Connexion...

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
fr: Utiliser le même ip

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
fr: Adresse :

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Port:
fr: Port :

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
fr: Type de serveur :

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
fr: Description :

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
fr: URL de la liste en ligne :

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Packet version:
fr: Version du paquet :

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
fr: Entre au moins l'adresse et le port du serveur.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog name
en: Select egg
fr: Sélectionner l'œuf

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
fr: Sélectionner

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
fr: Police d'écriture normale

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
fr: Polices d'écriture

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
fr: Savais-tu que...

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card
fr: Insérer une carte

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card %s
fr: Insérer une carte %s

note: TRANSLATORS: insert card dialog button TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: inventory button
en: Insert
fr: Insérer

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
fr: Équiper

note: TRANSLATORS: question dialog title
en: Insert card request
fr: Insère ta demande de carte

note: TRANSLATORS: question dialog message
en: Insert %s into %s?
fr: Insérer %s dans %s?

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
fr: Tout

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
fr: Choisir le nombre d'objets à échanger.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
fr: Choisi le nombre d'objets à abandonner.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
fr: Choisir le nombre d'objets à stocker.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to send.
fr: Sélectionner le montant d'objets à envoyer.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to craft.
fr: Sélectionner le montant d'objets à fabriquer.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store to cart.
fr: Sélectionne la quantité d'articles à mettre dans ton panier.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
fr: Choisir le nombre d'objet à reprendre.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve from cart.
fr: Sélectionne la quantité d'articles à récupérer de ton panier.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
fr: Choisir le nombre d'objets à séparer.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
fr: Ajouter à la boutique d'achats.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
fr: Ajouter à la boutique de ventes.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
fr: Inconnu.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
fr: Remettre les statistiques

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
fr: Remettre le temps

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
fr: Nbre Tués : %s, total exp : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
fr: Exp. Moy. : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
fr: Nb. de monstres moy. pour niv. suiv. : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
fr: Tués/Min : %s, Exp/Min : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
fr[0]: Rapidité exp pour %d min: %s
fr[1]: Rapidité exp pour %d min : %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
fr[0]: Temps pour le prochain niveau %d min: %s
fr[1]: Temps pour le prochain niveau %d min : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
fr: Exp du dernier tué :

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
fr: Niveau : %d à %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp: %s/%s Left: %s
fr: Exp : %s/%s Reste : %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: 1%% = %s exp, avg mob for 1%%: %s
fr: 1%% = %s exp, moy. monstre pour 1%%: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
fr:   Temps pour le prochain niveau : %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
fr: Connexion

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
fr: Se souvenir du nom d'utilisateur

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
fr: Mise à jour :

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
fr: Changer de Serveur

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
fr: S'inscrire

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
fr: Serveur de mise à jour personnalisé

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
fr: Serveur :

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
fr: Ouvrir l'URL d'inscription

note: TRANSLATORS: update hosts group default name
en: default updates
fr: mises-à-jour par défault

note: TRANSLATORS: mail edit window name
en: Edit mail
fr: Édite ton mail

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
fr: Envoyer

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
fr: Vers :

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Subject:
fr: Sujet :

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Money:
fr: Argent :

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: Item:
fr: Objet :

note: TRANSLATORS: empty mail message subject
en: empty subject
fr: sujet vide

note: TRANSLATORS: mail view window name
en: View mail
fr: Lire tes mails

note: TRANSLATORS: mail view attach / items button
en: Get items
fr: Avoir des objets

en: Get attach
fr: Ajouter une pièce jointe

note: TRANSLATORS: mail view window button
en: Reply
fr: Réponse

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: Time:
fr: Heure :

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: From:
fr: De :

note: TRANSLATORS: mail view attached money button
en: Get money
fr: Avoir de l'argent

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Refresh
fr: Rafraîchir

note: TRANSLATORS: mail window button
en: New
fr: Nouveau

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Get old
fr: Devenir vieux

en: Return
fr: Retourner

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Open
fr: Ouvrir

note: TRANSLATORS: expired mail message prefix
en: (expired)
fr: (expiré)

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
fr: Barre de vie

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
fr: Barre de Mana

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
fr: Barre d'expérience

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
fr: Barre de poids

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
fr: Barre emplacements d'inventaire

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
fr: Barre d'argent

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
fr: Barre de flèches

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
fr: Barre de statut

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
fr: Barre de compétences

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
fr: Niveau : %d (MJ %d)

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
fr: Restant

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
fr: Niveau de métier : %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
fr: Arrêter d'attendre

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
fr: Suivant

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
fr: Soumettre

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
fr: vendre objet

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
fr: Veux-tu vraiment vendre %s ?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
fr: Tenue: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
fr: Retirer d'abord l'équipement

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
fr: Équipement en absence

note: TRANSLATORS: quest reward
en: Reward:
fr: Récompense :

note: TRANSLATORS: quest giver name
en: Quest Giver:
fr: Donneur de Quête :

note: TRANSLATORS: quest npc name
en: Npc:
fr: PNJ :

note: TRANSLATORS: quest coordinates
en: Coordinates:
fr: Coordonnées :

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
fr: Changer de serveur

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
fr: Changer de personnage

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
fr: Vérification :

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
fr: Masculin

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
fr: Féminin

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
fr: Mail :

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
fr: Le nom d'utilisateur doit être long d'au moins %u caractères.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
fr: Le nom d'utilisateur doit être long d'au plus %u caractères.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
fr: Le mot de passe doit être long d'au moins %u caractères.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
fr: Le mot de passe doit être long d'au plus %u caractères.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
fr: Les deux mots de passe sont différents.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
fr: Mail incorrect.

note: TRANSLATORS: error message
en: Email too long.
fr: Le mail est trop long.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
fr: Choisis le serveur

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
fr: Charger

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
fr: Choisis ton serveur  *** Mode Sûr ***

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SOFTWARE RENDER MODE ***
fr: Choisi ton serveur *** MODE RENDU LOGICIEL ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
fr: Utiliser la même ip pour les sous-serveurs de jeu

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
fr: Téléchargement de la liste des serveurs...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
fr: En attente du serveur...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
fr: Préparation du téléchargement

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
fr: Erreur lors du téléchargement de la liste de serveurs !

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
fr: requiert une nouvelle version

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
fr: requiert la v%s

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with free license.
fr: ##BServeur avec licence libre.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with non free license.
fr: ##BServeur avec licence propriétaire.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer unknown license.
fr: ##BServer license inconnue.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: Server
fr: Serveur

note: TRANSLATORS: server info non free comment
en: ##BNon free sources
fr: ##BDonnées propriétaires

note: TRANSLATORS: server info free comment
en: ##BFree sources
fr: ##BSources libres

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
fr: Appliquer

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
fr: Rétablir les fenêtres

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
fr: Boutique Personnelle

note: TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: publish shop button
en: Publish
fr: Publier

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
fr: Annoncer

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
fr: Montrer les liens dans l'annonce

note: TRANSLATORS: shop rename dialog title
en: Please enter new shop name
fr: Merci d'entrer le nouveau nom du magasin

note: TRANSLATORS: unpublish shop button
en: Unpublish
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: player busy
fr: erreur : joueur occupé

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't sell this item
fr: erreur : Ne peux pas vendre cet objet

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't buy this item
fr: erreur : Ne peux pas acheter cet objet

note: TRANSLATORS: buy shop request (nick, item)
en: %s wants to buy %s do you accept?
fr: %s souhaite acheter %s acceptes-tu ?

note: TRANSLATORS: sell shop request (nick, item)
en: %s wants to sell %s do you accept?
fr: %s souhaite vendre %s acceptes-tu ?

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
fr: Demande d'échange

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop - %s
fr: Magasin personnel - %s

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
fr: Augmenter

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
fr: Points de compétences : %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
fr: Compétence choisie: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
fr: Compétence %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %u
fr: Compétence %u

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
fr: Niveau : %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Failed skill: %s
fr: Compétence ratée : %s

note: TRANSLATORS: text skill dialog header
en: Add text to skill %s
fr: Ajouter du texte à la compétence %s

note: TRANSLATORS: text skill dialog field
en: Text:
fr: Texte :

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
fr: Invitation dans le groupe acceptée de la part de %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
fr: Invitation dans le groupe de la part de %s refusée.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
fr: Invitation dans la guilde acceptée de la part de %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
fr: Invitation dans la guilde de la part de %s refusée.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
fr: Tu as reçu une invitation pour rejoindre une guilde mais fais déjà parti d'une autre.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
fr: %s t'a invité à rejoindre la guilde %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
fr: Accepter l'invitation dans cette guilde

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
fr: Tu as reçu une invitation pour rejoindre un groupe mais fais déjà parti d'un autre.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
fr: Tu as été invité à rejoindre un groupe.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
fr: Tu as été invité à rejoindre le groupe %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
fr: %s t'a invité à rejoindre son groupe.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
fr: %s t'a invité à rejoindre le groupe %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
fr: Accepter l'invitation pour ce groupe

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
fr: Vie :

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
fr: Exp :

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
fr: PM :

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
fr: Métier : %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
fr: Compétence :

note: TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d (%s %d)
fr: Niveau: %d (%s %d)

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
fr: Éditeur de commande

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
fr: Magie

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
fr: Autre

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
fr: Symbole :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
fr: Commande :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
fr: Commentaire :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
fr: Type de Cible :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
fr: Icône :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Mana:
fr: Mana :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
fr: Niveau de Magie :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
fr: École de magie :

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
fr: Niveau scolaire :

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
fr: Sauvegarder

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
fr: Proposer un troc

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
fr: Confirmé. En attente...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
fr: Accepter l'échange

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
fr: Accepté. En attente...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
fr: Échange : Toi

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
fr: Tu reçois %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
fr: Changer

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
fr: Tu donnes :

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
fr: Tu n'as pas assez d'argent.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
fr: L'objet ne peux pas être ajouté. Tu ne peux pas ajouter deux fois le même objet dans cette fenêtre.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not trade equipped items.
fr: L'ajout de l'objet a échoué. Tu ne peux pas échanger les objets que tu portes.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
fr: Mise à jour en cours...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
fr: Connexion...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
fr: Afficher toutes les nouvelles (peut être lent)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
fr: ##1 Le processus de mise à jour n'est pas achevé.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
fr: ##1 Il est fortement recommandé de

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
fr: ##1 Essayes de nouveau plus tard.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
fr: Terminé

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
fr: Qui est en ligne - Mise à jour

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
fr: Mise à jour

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
fr: Qui est en ligne -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
fr: Qui est en ligne - Erreur

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
fr: Qui est en ligne - Mise à jour

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
fr: Sélection du monde

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
fr: Changer de Compte

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
fr: Choix du monde

note: TRANSLATORS: long key name. must be short. TRANSLATORS: short key name. must be very short. TRANSLATORS: long key name, should be short
en: key_%d
fr: touche_%d

note: TRANSLATORS: long joystick button name. must be short.
en: JButton%d
fr: JBoutton%d

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
fr: touche inconnue

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
fr: touche u

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
fr: Touches de visée et d'attaque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest monster
fr: Cibler & attaquer le monstre le plus proche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest player
fr: Cibler & attaquer le joueur le plus proche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
fr: Aller à la cible

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
fr: Changer le type de déplacement vers les cibles

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
fr: Aller à l'emplacement de base

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
fr: Définir l'emplacement de base

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
fr: Aller jusqu'au point de navigation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
fr: Arrêter d’Attaquer / Touche modificatrice

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
fr: Désélectionner

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
fr: Monstre visé

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
fr: Cibler le monstre le plus proche (sans filtre)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
fr: Sélectionner le PNJ

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
fr: Viser le Joueur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target mercenary
fr: Cibler le mercenaire

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target skill unit
fr: Cibler l'unité de compétences

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change targeting type
fr: Change le mode de visée

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target pet
fr: Cibler le familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Catch pet
fr: Attraper familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
fr: Autres touches

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
fr: Ramasser

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
fr: Changer le type de ramassage

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
fr: S'asseoir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
fr: Capture d'écran

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
fr: Activer / Désactiver les échanges

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
fr: Ouvrir la fenêtre d'échanges

note: TRANSLATORS: input action name
en: Start trade with target
fr: Commencer l'échange avec la cible

note: TRANSLATORS: input action name
en: Follow selected player
fr: Suivre le joueur sélectionné

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
fr: Changer le mode de vision de carte

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
fr: Sélectionner OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
fr: S'arrêter et s’asseoir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
fr: Revenir au mode vidéo sécurisé

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your homunculus
fr: Virer ton homoncule

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open context menu
fr: Ouvrir le menu contextuel

note: TRANSLATORS: input action group
en: Main
fr: Principal

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
fr: Afficher / Cacher les conversations

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
fr: Touche de modification de conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
fr: Défiler la conversation vers le haut

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
fr: Défiler la conversation vers le bas

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
fr: Onglet de conversation précédent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
fr: Onglet de conversation suivant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear current chat tab
fr: Vider l'onglet de conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
fr: Fermer l'onglet de conversation courant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close all chat tabs
fr: Fermer tous les onglets de conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select general tab
fr: Sélectionner l'onglet général

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select debug tab
fr: Sélectionner l'onglet de débogage

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select trade tab
fr: Sélectionner l'onglet d'échange

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select battle tab
fr: Sélectionner l'onglet de combat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select gm tab
fr: Sélectionne l'onglet MG

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select lang tab
fr: Sélectionne l'onglet Langue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select party tab
fr: Sélectionne l'onglet Groupe

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select guild tab
fr: Sélectionner l'onglet de guilde

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers
fr: Ignorer tous les messages privés

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers on server side
fr: Ignorer tous les messages privés du serveur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unignore all whispers on server side
fr: Ne plus ignorer tous les messages privés du serveur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
fr: Ligne de conversation précédente

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
fr: Ligne de conversation suivante

note: TRANSLATORS: input action group
en: Smiles
fr: Émoticônes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
fr: Afficher les sourires

note: TRANSLATORS: input action name
en: Craft shortcut %d
fr: Raccourci d'artisanat %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
fr: Touches des modificateurs d'émoticône

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
fr: Touche du modificateur d'émoticône

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote modifier key
fr: Touche de modification d'émoticône du familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Homunculus / mercenary emote modifier key
fr: Touche de modification d'émoticône des Homuncules / Mercenaires

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
fr: Raccourcis des émoticônes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
fr: Raccourci d'émoticône %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcuts
fr: Raccourcis d'émoticône du familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcut %d
fr: Raccourci d'émoticône du familier %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
fr: Déplacement & sélection

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
fr: Monter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
fr: Descendre

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
fr: Aller à gauche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
fr: Aller à droite

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
fr: Aller au point de repos

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
fr: Arrêt du déplacement

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page up
fr: Page précédente

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page down
fr: Page suivante

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
fr: Sélectionner2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Backspace
fr: Retour arrière

note: TRANSLATORS: input action name
en: Tab
fr: Onglet

note: TRANSLATORS: input action name
en: Mod
fr: Modif.

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
fr: Touches de déplacement

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player up
fr: Déplacer le joueur en haut

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player down
fr: Déplacer le joueur en bas

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player left
fr: Déplacer le joueur à gauche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player right
fr: Déplacer le joueur à droite

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player forward
fr: Déplacer le joueur en avant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet up
fr: Déplace le familier vers le haut

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet down
fr: Déplace le familier vers le bas

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet left
fr: Déplace le familier vers la gauche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet right
fr: Déplace le familier vers la droite

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move homunculus to master
fr: Mouvoir l'homonculus vers le maître

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move mercenary to master
fr: Mouvoir le mercenaire vers le maître

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
fr: Raccourcis de "Aller au point de navigation"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
fr: Raccourci de "Aller au point de navigation" %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Input ignore
fr: Saisie ignorée

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
fr: Ignorer la saisie 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
fr: Ignorer la saisie 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Direction keys
fr: Touches de directions

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct up
fr: Dirige le joueur en haut

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct down
fr: Dirige le joueur en bas

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct left
fr: Dirige le joueur à gauche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct right
fr: Dirige le joueur à droite

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct up
fr: Dirige le familier vers le haut

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct down
fr: Dirige le familier vers le bas

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct left
fr: Dirige le familier vers la gauche

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct right
fr: Dirige le familier vers la droite

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
fr: Mouvements fous

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
fr: Changer le mode de Mouvements Fous

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
fr: Abandonner rapidement N objets depuis l'emplacement 0

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
fr: Abandonner rapidement N objets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
fr: Changer le compteur d'abandon rapide d'objets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
fr: Soins rapides de la cible ou de soi-même

note: TRANSLATORS: input action name
en: Heal the most injured player
fr: Soigner le joueur le plus gravement blessé

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
fr: Utiliser le sort #itenplz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
fr: Utiliser l'attaque magique

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
fr: Changer d'attaque magique

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
fr: Commutateur d'attaque en PVP

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
fr: Changer de type de mouvement

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
fr: Changer de type d'arme d'attaque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
fr: Changer de type d'attaque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
fr: Changer de type de suivi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
fr: Changer de type d'imitation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
fr: Désactiver / Activer les touches de modifications du jeu

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
fr: Son On / Off

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
fr: Activer / Désactiver le mode en absence

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
fr: Emuler le clic droit à partir du clavier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
fr: Changer le mode caméra

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle ipc mode
fr: Changer le mode ipc

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show information about position in chat
fr: Afficher les informations de position dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show online players number in chat
fr: Afficher le nombre de joueurs en ligne dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
fr: Afficher le clavier d'écran

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached graphics
fr: Nettoyer les graphismes du cache

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached fonts
fr: Nettoyer les polices d'écriture du cache

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print visible players in chat
fr: Ajouter les joueurs visibles dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print all visible beings in chat
fr: Ajouter toutes les existences visibles dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Load shop items list from disk
fr: Charger la liste des objets de la boutique depuis le disque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Save shop items list to disk
fr: Enregistrer la liste des objets de la boutique sur le disque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print debug cache info
fr: Afficher les informations de débogage du cache

note: TRANSLATORS: input action name
en: Undress selected player
fr: Déshabiller le joueur sélectionner

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick disconnect from server
fr: Rapide déconnexion du serveur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable debug particle
fr: Désactiver la particule de débogage

note: TRANSLATORS: input action name
en: Create items (for gms)
fr: Créer des objets (pour les MJ)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print configured directories in chat
fr: Ajouter les dossiers configurés dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print client uptime in chat
fr: Ajouter le temps d'utilisation du client dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump debug information
fr: Se débarrasser des informations de débogage

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crash client
fr: Crasher le client

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump graphics info into chat
fr: Se débarrasser des informations des graphismes dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump tests info into chat
fr: Se débarrasser des informations de test dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print OpenGL version in chat
fr: Ajouter la version d'OpenGL dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print enabled mods in chat
fr: Ajouter les mods activés dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump environments into log
fr: Se débarrasser des environnements dans l'historique

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump OpenGL state into log
fr: Se débarrasser de l'état de l'OpenGL dans l'historique

note: TRANSLATORS: input action name
en: Test SDL font speed
fr: Tester la vitesse de la police d'écriture SDL

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload main config
fr: Mettre en ligne la config principale

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload server config
fr: Mettre en ligne la config du serveur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your mercenary
fr: Virer ton mercenaire

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai start
fr: Active l'IA du familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai stop
fr: Désactive l'IA du familier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Feed homunculus
fr: Nourrir l'homonculus

note: TRANSLATORS: input action name
en: Feed pet
fr: Nourrir l'animal de compagnie

note: TRANSLATORS: input action name
en: Drop pet's loot
fr: Laisser le butin de l'animal de compagnie

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return pet to egg
fr: L'animal de compagnie retourne vers son œuf

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unequip pet
fr: Retirer l'équipement de l'animal de compagnie

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
fr: Touches des tenues

note: TRANSLATORS: input action name
en: Wear outfit
fr: Porter la tenue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy Outfit to other outfit
fr: Copier la tenue à l'autre tenue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy outfit to chat
fr: Copier la tenue dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy equipped to outfit
fr: Copier l'équipement porté à la tenue

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show hat in chat
fr: Afficher le chapeau dans la conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
fr: Raccourcis des tenues

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
fr: Raccourci de tenue %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
fr: Touches des modificateurs de raccourcis

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
fr: Touche de raccourcis objets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
fr: Touches de raccourcis

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
fr: Raccourci Objet %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
fr: Afficher le Menu des Fenêtres

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
fr: Cacher les fenêtres

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
fr: À propos Fenêtre

note: TRANSLATORS: input action name
en: Bank Window
fr: Fenêtre de la Banque

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
fr: Fenêtre d'aide

note: TRANSLATORS: input action name
en: Server Info Window
fr: Fenêtre d'informations du Serveur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
fr: Fenêtre d'état

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
fr: Fenêtre de l'inventaire

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
fr: Fenêtre d'équipement

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
fr: Fenêtre de compétences

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
fr: Fenêtre de mini carte

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
fr: Fenêtre de Conversation

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
fr: Fenêtre de raccourcis objets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
fr: Fenêtre de configuration

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
fr: Fenêtre de débogage

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
fr: Groupes et Guildes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
fr: Fenêtre de raccourcis d’émoticônes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
fr: Fenêtre des tenues

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
fr: Fenêtre de la boutique

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
fr: Fenêtre d'abandon rapide d'objets

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
fr: Fenêtre de statistiques

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
fr: Fenêtre de commandes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
fr: Fenêtre - Qui est en ligne ?

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
fr: Connaissais-tu la fenêtre ?

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
fr: Fenêtre de Quêtes

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
fr: Fenêtre de mises à jour

note: TRANSLATORS: input action name
en: Cart window
fr: Fenêtre Panier

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick settings window
fr: Fenêtre de réglages rapides

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clan window
fr: Fenêtre de clan

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
fr: Onglet de dialogue précédent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
fr: Onglet de dialogue suivant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
fr: Onglet de Raccourcis Précédent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
fr: Onglet de Raccourcis Suivant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
fr: Onglet de Commandes Précédent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
fr: Onglet de Commandes Suivant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous inventory tab
fr: Onglet d'inventaire précédent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next inventory tab
fr: Onglet d'inventaire suivant

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear drops window
fr: Vider la fenêtre des abandons

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
fr: Accès refusé. Il y a probablement trop de joueurs sur le serveur.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
fr: Tu ne peux pas utiliser cette identification.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
fr: Erreur inconnue du serveur de personnage.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
fr: Impossible de créer ce personnage. Il est probable que ce nom soit déjà utilisé.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
fr: Mauvais nom.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
fr: Stats incorrectes.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
fr: Cheveux incorrects.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
fr: Case incorrecte.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
fr: Race incorrecte.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
fr: Apparence incorrecte.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
fr: Personnage supprimé.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
fr: Le message privé n'a pu être envoyé, %s n'est pas en ligne.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
fr: Le message privé n'a pu être envoyé, tu es ignoré par %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, you ignored by all players.
fr: Le message privé n'a pas pu être envoyé, tu as été ignoré par tous les joueurs.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
fr: Jeu

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
fr: Requête de départ refusée !

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
fr: Id non enregistrée.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
fr: Mauvais mot de passe.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
fr: Le compte a expiré.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
fr: Rejeté par le serveur.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
fr: Tu as été banni de façon permanente du jeu. Merci de contacter l'équipe des MJs.

note: TRANSLATORS: error message
en: Client too old or wrong server type.
    Please update client on http://manaplus.org
fr: Le client est trop ancien où le type de serveur n'est pas bon.
    Tu peux mettre à jour le client sur http://manaplus.org

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
fr: Tu as temporairement été banni du jeu jusqu'au %s.
    Merci de contacter l'équipe des MJs sur le forum.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
fr: Serveur surpeuplé.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
fr: Ce nom d'utilisateur est déjà utilisé.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
fr: Le nom de l'utilisateur a été éliminé de façon permanente.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
fr: Une adresse vide a été donnée à la commande Network::connect() !

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
fr: Impossible de connecter au serveur "

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
fr: Connexion au serveur terminée.

note: TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: char rename error
en: Character rename error.
fr: Erreur de renommage du personnage.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character renamed.
fr: Personnage renommé.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Rename not allowed.
fr: Renommage non permis.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: New name is not set.
fr: Le nouveau nom n'est pas appliqué.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Character not found.
fr: Personnage non trouvé.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
fr: La suppression du personnage n'a pu s'effectuer.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't cast skill in this area.
fr: Ne peux pas lancer de compétence dans cette zone.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use item in this area.
fr: Ne peux pas utiliser cet objet dans cette zone.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't equip. Wrong level.
fr: Ne peux pas être équipé. Niveau insuffisant.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use. Wrong level.
fr: Ne peux pas être utilisé. Niveau insuffisant.

note: TRANSLATORS: error message
en: Work in progress.
fr: Travail en cours.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Message could not be sent, channel %s is not exists.
fr: Le message n'a pas pu être envoyé, la chaîne %s n'existe pas.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Can't open channel. Channel %s is not exists.
fr: Ne peut pas ouvrir la chaîne. La chaîne %s n'existe pas.

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Request parents
fr: Demande de parents

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Do you accept %s and %s as parents?
fr: Accepte tu %s et %s comme parents ?

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
fr: Tu as été déconnecté du serveur !

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
fr: Échec de l'authentification.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
fr: Aucun serveur n'est disponible.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
fr: Quelqu'un d'autre essaie d'utiliser ce compte.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
fr: Ce compte est déjà connecté.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
fr: Speed hack détecté.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server full.
fr: Serveur plein.

note: TRANSLATORS: error message
en: Sorry, you are underaged.
fr: Désolé, tu es trop jeune.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
fr: Authentification déjà effectuée.

note: TRANSLATORS: error message
en: To many connections from same ip.
fr: Trop de connexions avec la même adresse ip.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not paid for this time.
fr: Non payé pour le moment.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay suspended.
fr: Paiement suspendu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay changed.
fr: Paiement changé.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay wrong ip.
fr: Paie le mauvais ip.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay game room.
fr: Paye la salle de jeu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Disconnect forced by GM.
fr: Déconnexion forcé par le MJ.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ban japan refuse.
fr: Bannir le Japon refusé.

note: TRANSLATORS: error message
en: Remained other account.
fr: L'autre compte subsiste.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip unfair.
fr: Adresse Ip invalide.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count all.
fr: Nombre d'adresses Ip totale.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count.
fr: Nombre d'adresses Ip.

note: TRANSLATORS: error message
en: Memory.
fr: Mémoire.

note: TRANSLATORS: error message
en: Han valid.
fr: Pseudonyme disponible.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip limited access.
fr: Adresse Ip avec accès limité.

note: TRANSLATORS: error message
en: Over characters list.
fr: Au dessus de la liste des personnages.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip blocked.
fr: Adresse Ip bloquée.

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid password count.
fr: Taille du mot de passe invalide.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not allowed race.
fr: Race non permise.

note: TRANSLATORS: error message
en: Access restricted in hours 00:00 to 06:00.
fr: Accès limité de 00:00 à 06:00.

note: TRANSLATORS: error message
en: You was banned.
fr: Vous avez été banni.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
fr: Erreur de connexion inconnue.

note: TRANSLATORS: error message
en: Map not found
fr: Carte non trouvée

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
fr: Nom de la guilde : %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
fr: Maître de la guilde : %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
fr: Niveau de la guilde : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
fr: Membres en ligne : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
fr: Membres maximums : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
fr: Niveau moyen : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
fr: Expérience Groupe : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
fr: Expérience suivante pour la guilde : %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
fr: Château de la guilde : %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %s rental time for item %s.
fr: Il reste %s de temps restant pour l'emprunt de l'objet %s.

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
fr: Objet inconnu

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
fr: Le compte n'a pas été trouvé. Reconnectes-toi s'il-te-plaît.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
fr: Ancien mot de passe incorrect.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
fr: Le nouveau mot de passe est trop court.

note: TRANSLATORS: mail message notification
en: You have new mail from %s with subject %s
fr: Tu as un nouveau mail de %s avec comme sujet %s

note: TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by unknown source.
fr: Tu as été tué par une source inconnue.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d
fr: Erreur de compétence inconnue : %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d.
fr: Erreur de compétence inconnue : %d.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
fr: Tu n'as pas encore atteint le niveau minimum requis !

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
fr: Pas assez de vie !

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
fr: SP insuffisants !

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
fr: Tu n'as pas d'aide-mémoire !

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
fr: Tu ne peux pas faire ça tout de suite !

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
fr: Il semblerait que tu aies besoin de plus d'argent... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
fr: Tu ne peux pas utiliser cette compétence avec ce type d'arme !

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
fr: Tu as besoin d'une autre pierre précieuse rouge !

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
fr: Tu as besoin d'une autre pierre précieuse bleue !

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
fr: Tu portes trop de choses pour pouvoir faire ça !

note: TRANSLATORS: error message
en: Fail summon.
fr: Invocation ratée.

note: TRANSLATORS: error message
en: Need spirits.
fr: Besoin d'esprits.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s.
fr: Besoin de l'équipement %s.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s and amount %d
fr: Besoin de l'équipement %s en quantité %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s.
fr: Besoin de l'objet %s.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s and amount %d
fr: Besoin de l'objet %s en quantité %d

note: TRANSLATORS: error message
en: Skill failed!
fr: La compétence a échoué !

note: TRANSLATORS: warp select window name
en: Select warp target
fr: Sélectionner la cible de téléportation

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d. You got: %s
fr: Vendu objet %s quantité %d. Tu as : %s

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d
fr: Vendu objet %s quantité %d.

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
fr: Échange : %s et toi

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
fr: %s souhaite réaliser un échange avec toi. Acceptes-tu ?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
fr: Force :

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
fr: Agilité :

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
fr: Vitalité :

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
fr: Intelligence :

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
fr: Dextérité :

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
fr: Chance :

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
fr: Échec de la transaction !

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
fr: Émoticône non réalisée !

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
fr: Tu n'as pas pu t'asseoir !

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
fr: Tu n'as pas pu créer la conversation !

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
fr: Tu n'as pas pu rejoindre le groupe !

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
fr: Tu ne peux pas crier !

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
fr: Hé ? Qu'est-ce donc que cela ?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
fr: La éléportation a échoué.

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
fr: Tu n'as rien pu voler...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
fr: Le poison n'a pas eu d'effet...

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: error header
en: Pincode
fr: Code PIN

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter pincode
fr: Rentre ton code PIN

note: TRANSLATORS: dialog caption
en: New pincode
fr: Nouveau code PIN

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter new pincode
fr: Tape le nouveau code PIN

note: TRANSLATORS: dialog caption
en: Change pincode
fr: Changer le code PIN

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter old pincode
fr: Entrer l'ancien code PIN

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Confirm new pincode
fr: Confirme le nouveau code PIN

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong pincode confirmation!
fr: Mauvais code PIN!

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
fr: À propos

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
fr: ou

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
fr: Fichier mis en ligne

note: TRANSLATORS: clear graphics command message TRANSLATORS: clear fonts cache message
en: Cache cleared
fr: Cache effacé

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
fr: Heure de lancement du client : %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
fr: Images des ressources :

note: TRANSLATORS: dump command
en: Orphaned resource images:
fr: Images de ressource inconnues:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
fr: Variables d'environnement effacées

note: TRANSLATORS: upload config chat message
en: Config uploaded to:
fr: Config mise en ligne à:

note: TRANSLATORS: upload config chat message
en: Server config Uploaded to:
fr: Config serveur mise en ligne à:

note: TRANSLATORS: upload log chat message
en: Log uploaded to:
fr: Log mis en ligne à:

note: TRANSLATORS: last seen disabled warning
en: Last seen disabled. Enable in players / collect players ID and seen log.
fr: Dernière vue désactivée. Activation des joueurs / collecter les ID des joueurs vue par le log.

note: TRANSLATORS: last seen error
en: You have never seen this nick.
fr: Vous n'avez jamais vu ce pseudo.

note: TRANSLATORS: last seen message
en: Last seen for %s: %s
fr: Dernière fois vu pour %s : %s

note: TRANSLATORS: last seen error
en: You have not seen this nick before.
fr: Vous n'avez jamais vu ce pseudo auparavant.

note: TRANSLATORS: whisper send
en: Cannot send empty whisper or channel message!
fr: Impossible d'envoyer un message privé vide ou un message de chaîne !

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
fr: Impossible de créer un onglet de discussion privée "%s". Il existe probablement déjà.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
fr: Indiques un nom.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
fr: La touche <Entrée> ferme la ligne d'entrée de la conversation.

en: Message closes chat.
fr: Le message ferme la conversation.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
fr: La touche <Entrée> ferme maintenant la ligne d'entrée de la conversation.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
fr: Le message ferme maintenant la conversation.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: no hat equipped.
fr: pas de chapeau équippé.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: equipped hat %s.
fr: chapeau équipé %s.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Guild notice
fr: Notice de guilde

note: TRANSLATORS: translation error message
en: No translation found for string: %s
fr: Aucune traduction trouvée pour cette chaîne: %s

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
fr: Joueur déjà %s !

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
fr: Joueur %s avec succès !

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
fr: Le joueur n'a pas pu être %s !

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
fr: Le joueur n'était pas ignoré !

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
fr: Le joueur n'est plus ignoré !

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
fr: Tu n'as pas pu arrêter d'ignorer ce joueur !

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
fr: Joueur déjà effacé !

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
fr: Joueur n'est plus effacé !

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
fr: Le joueur n'a pas pu être effacé !

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
fr: ami

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
fr: écarté

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
fr: neutre

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
fr: sous liste noire

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
fr: ennemi

note: TRANSLATORS: quick mail message caption
en: Quick message
fr: Message rapide

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your homun
fr: Renomme ton homun

note: TRANSLATORS: result from command /confget
en: Config value: %s
fr: Valeur de configuration : %s

note: TRANSLATORS: result from command /serverconfget
en: Server config value: %s
fr: Valeur de configuration serveur : %s

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
fr: Partage d'objet activé.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
fr: Partage d'objet désactivé.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
fr: Partage d'objet impossible.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
fr: Paramètre de partage d'objets inconnu.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
fr: Partage d'expérience autorisé.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
fr: Partage d'expérience non autorisé.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
fr: Partage d'expérience impossible.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
fr: Paramètre de partage d'expérience inconnu.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing enabled.
fr: Partage automatique d'objets activé.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing disabled.
fr: Partage automatique d'objets désactivé.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing not possible.
fr: Partage automatique d'objets impossible.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing unknown.
fr: Partage automatique d'objets inconnu.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your pet
fr: Renomme ton familier

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
fr: Ignorer les requêtes d'échanges entrantes

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
fr: Accepter les requêtes d'échanges entrantes

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
fr: Connexion

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
fr: Entrée dans le monde de jeu

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
fr: Téléchargement des personnages

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
fr: Connexion au serveur de jeu

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
fr: Changement de serveur de jeu

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
fr: Demande des paramètres d'inscription

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
fr: Changement de mot de passe

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
fr: Le mot de passe a été changé avec succès !

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
fr: Modification de l'adresse mail

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
fr: L'adresse mail a été changée avec succès !

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
fr: Logiciel

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
fr: SDL2 défaut

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
fr: OpenGL sécurisé

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
fr: OpenGL Normal

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
fr: OpenGL Moderne

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
fr: anonyme

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
fr: familier

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: skill
fr: Compétence

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
fr: Force

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
fr: Agilité

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
fr: Vitalité

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
fr: Dextérité

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
fr: Chance

note: TRANSLATORS: stats page name
en: Extended
fr: Prolongé

note: TRANSLATORS: memory usage chat message
en: Calculated memory usage: %d
fr: Utilisation de la mémoire calculée : %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
fr: Merci de ton achat.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
fr: Incapable d'acheter.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You don't have enough money.
fr: Impossible d'acheter. Tu n'as pas assez d'argent.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. It is too heavy.
fr: Impossible d'acheter. C'est trop lourd.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You have too many items.
fr: Incapable d'acheter. Tu as trop d'objets.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
fr: Rien à vendre.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
fr: Merci de ta vente.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
fr: Incapable de vendre.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
fr: Impossible de vendre pendant un échange.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
fr: Rendre possible la vente d'objets invendable.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
fr: Joueurs en ligne : %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
fr: Guilde créée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are already in a guild.
fr: Tu es déjà dans une guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
fr: Erreur dans la création de la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
fr: Réponse inconnue du serveur.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
fr: Tu as quitté la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
fr: N'a pas pu inviter l'utilisateur à la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
fr: Le joueur a refusé l'invitation dans la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
fr: %s est maintenant membre de la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
fr: Ta guilde est complète.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
fr: Réponse d'invitation à la guilde inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
fr: %s a quitté ta guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
fr: Tu as été exclu de la guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has been kicked from your guild.
fr: %s a été éjecté de ta guilde.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
fr: Impossible d'utiliser l'objet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
fr: Impossible d'équiper cet objet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip because you have wrong level.
fr: Tu n'as pas le niveau pour l'équiper.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to unequip.
fr: Impossible de déséquiper.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Couldn't create party.
fr: N'a pas pu créer de groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
fr: Création du groupe réussie.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
fr: Tu as quitté le groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't leave party on this map.
fr: Tu ne peux pas quitter le groupe sur cette carte.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from party.
fr: Tu as été éjecté du groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't be kicked from party on this map.
fr: Tu ne peux peux pas être éjecté du groupe sur cette carte.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
fr: %s a rejoint ton groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
fr: %s est déjà membre du groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
fr: %s a refusé ton invitation.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
fr: %s est maintenant un membre de ton groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
fr: %s ne peut rejoindre ton groupe. Celui-ci est complet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
fr: QQQ Erreur inconnue sur l'invitation de %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
fr: %s a quitté le groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't be kicked from party on this map.
fr: %s ne peut pas être éjecter du groupe sur cette carte.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has kicked from your party.
fr: %s a été éjecté de ton groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
fr: Un membre inconnu a essayé de dire : %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
fr: %s n'est pas un membre de ton groupe !

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
fr: Tu as ramassé  %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
fr: Tu as dépensé %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
fr: La compétence ne peut pas être augmentée !

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
fr: Équipes tes munitions en premier.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
fr: Troquer ave %s n'est pas possible. Cette personne est trop loin.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
fr: Troquer ave %s n'est pas possible. Ce personnage n'existe pas.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
fr: Échange annulé pour une raison inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
fr: Échange avec %s annulé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled, because player is busy
fr: L'échange avec %s est annulé, le joueur est occupé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
fr: Annulation du paquet d'échange non contrôlée avec %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
fr: Impossible de rajouter un objet. Ton partenaire est surchargé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
fr: Impossible de rajouter un objet. Ton partenaire n'a plus de place libre.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
fr: Impossible d'ajouter l'objet. Celui-ci n'est pas échangeable.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
fr: Impossible de rajouter un objet pour une raison inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
fr: Échange annulé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
fr: Échange finalisé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
fr: Impossible de sortir la personne !

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
fr: Exclusion effectuée avec succès !

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
fr: MVP joueur : %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
fr: Tous les messages privés sont ignorés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
fr: La mise en silence de tous les messages privés a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
fr: Tous les messages privés ne sont plus ignorés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
fr: La remise en activité de tous les messages privés a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
fr: pvp inconnu

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char from account %s is already in your party!
fr: Perso du compte %s est déjà dans ton groupe !

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s blocked invite!
fr: %s a bloqué l'invitation !

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char is not online!
fr: Perso n'est pas en ligne !

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch failed.
fr: Echec de capture du familier.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet caught.
fr: Familier attrapé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch unknown error: %d.
fr: Erreur inconnue de capture du familier : %d.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary duty hour is over.
fr: Ton heure de devoir de mercenaire est terminée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was killed.
fr: Ton mercenaire a été tué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was fired.
fr: Ton mercenaire a été viré.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary run away.
fr: Ton mercenaire a fuit.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mercenary unknown state.
fr: Etat inconnu du mercenaire.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You feed your homunculus.
fr: Tu as nourris ton homoncule.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't feed homunculus, because you don't have any %s.
fr: Tu ne peux pas nourrir l'homoncule car tu n'as pas de %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card insert failed.
fr: L’insertion de la carte a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card inserted.
fr: Carte insérée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Bank check failed. Bank probably disabled.
fr: La vérification de la banque a échoué. La banque est  probablement désactivée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Deposit failed. You probably don't have this amount of money with you right now.
fr: Le dépôt a échoué. Tu n'as probablement pas cette quantité d'argent avec toi en ce moment.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Withdraw failed. You probably don't have this amount of money in the bank right now.
fr: Le retrait a échoué. Tu n'a probablement pas cette quantité d'argent dans la banque en ce moment.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed.
fr: La création de magasin d'achat a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. Too many weight.
fr: La création de magasin d'achat a échoué. Trop de poids.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. No items in store.
fr: La création de magasin d'achat a échoué. Il n'y aucun article dans le magasin.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items within the buy limit were purchased.
fr: Tous les articles à l'intérieur de la limite d'achats ont été acheté.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items were purchased.
fr: Tous les articles ont été achetés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying item failed.
fr: L'achat de l'article a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The deal has failed.
fr: L'échange a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the entered amount of item is higher, than the buyer is willing to buy.
fr: L'échange a échoué, parce que le montant de l'article est supérieure à se que l'acheteur est prêt à acheter.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the buyer is lacking required balance.
fr: L'échange a échoué, parce que l'acheteur n'a pas le montant demandé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Selling item failed.
fr: La vente de l'article a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Items searching failed.
fr: La recherche d'objets a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No matching stores were found.
fr: Aucun magasin ne correspond à votre recherche.

note: TRANSLATORS: notification message
en: There are too many results. Please enter more detailed search term.
fr: Il y a trop de résultats. Faites une recherche plus détaillée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search anymore.
fr: Tu ne peux plus rechercher.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search yet.
fr: Tu ne peux pas encore chercher.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No store information available.
fr: Aucune informations du magasin disponibles.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding success.
fr: Succès de l'alimentation du familier.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding error.
fr: Echec de l'alimentation du familier.

note: TRANSLATORS: notification message
en: A manner point has been successfully aligned.
fr: Un point de comportement a été aligné avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got positive manner points from %s.
fr: Tu as reçu des points positifs de comportement par %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got negative manner points from %s.
fr: Tu as reçu des points négatifs de comportement par %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room limit exceeded
fr: Limite du salon de conversation dépassée

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room already exists
fr: Le salon de conversation existe déjà

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s joined room.
fr: %s a rejoint le salon.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s left room.
fr: %s a quitté le groupe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s kicked from room.
fr: %s expulsé du salon.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s role changed to room owner.
fr: %s est maintenant le propriétaire du salon.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Room full.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: salon plein.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong password.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: mauvais mot de passe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Kicked from room.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: tu as été expulsé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Not enough money.
fr: Rejoindre la chambre a échoué. Pas assez d'argent.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too low level.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: niveau trop faible.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too high level.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: niveau trop élevé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong race.
fr: Tu ne peux pas rejoindre ce salon: race incorrecte.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %d seconds until you can use item.
fr: Il reste %d secondes avant que tu puisses utiliser l'objet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully sent.
fr: Message envoyé avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message send failed.
fr: Echec de l'envoi du message.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed.
fr: Échec de l'ajout d'objet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Money attach failed.
fr: Échec de l'ajout d'argent.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return failed.
fr: Echec de l'envoi du message.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return success.
fr: Message envoyé avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message deletion failed.
fr: Échec de la suppression du message.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully deleted.
fr: Message supprimé avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got attach successfully.
fr: Succès de l'ajout de la pièce jointe.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting attach successfully.
fr: Erreur lors de l'obtention d'attacher avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Can't get attach. Too many items.
fr: Ne peux pas ajouter de pièce jointe. Trop d'objets.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You enter battle field.
fr: Tu entres sur le champ de bataille.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Rental time for %s expired
fr: Le temps de location de %s a expiré.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine success for item %s.
fr: L'affinage a réussi pour l'objet %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure for item %s.
fr: L'affinage a échoué pour l'objet %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure. Item %s downgraded.
fr: L'affinage a échoué. L'objet %s est déclassé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine unknown for item %s.
fr: Affinage inconnu pour l'objet %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because weight too high.
fr: Tu ne peux pas ajouter l'objet à la carte car tu soulèves déjà trop de poids.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because too many items.
fr: Tu ne peux pas ajouter l'objet à la carte car tu as déjà trop d'objets.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item %s bound to you.
fr: L'objet %s est lié à toi.

note: TRANSLATORS: notification message
en: End all negative status.
fr: Fin de tous les statuts négatifs.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Immunity to all status.
fr: Immunité à tous les statuts.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Max hp +100%.
fr: PV max +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Max sp +100%.
fr: PM max +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All stats +20.
fr: Toutes les statistiques +20.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant weapon with holy element.
fr: Enchante l'arme avec un élément sacré.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant armor with holy element.
fr: Enchante l'armure avec un élément sacré.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Def +25%.
fr: Défense +25%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Atk +100%.
fr: Attaque +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Flee +50.
fr: Fuite +50.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Full strip failed because of coating.
fr: La bande complète a échoué à cause du revêtement.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown skill message.
fr: Message de compétence inconnu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully ignored.
fr: Joueur ignoré avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed.
fr: La tentative d'ignorer le joueur a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed. Because too many ignores.
fr: La tentative d'ignorer le joueur a échoué, tu ignores déjà trop de joueurs.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player ignore failure.
fr: La tentative d'ignorer le joueur a échoué pour une raison inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully unignored.
fr: Joueur retiré de votre liste d'ignorés avec succès.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player unignore failed.
fr: La tentative de retirer le joueur de votre liste d'ignorés a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player unignore failure.
fr: La tentative de retirer le joueur de votre liste d'ignorés a échoué pour une raison inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown ignore type.
fr: Type d'ignorance inconnu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch started.
fr: Début de la capture de familier.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s died.
fr: Le joueur %s est mort.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s logged out.
fr: Le joueur %s s'est déconnecté.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s warped.
fr: Le joueur %s s'est téléporté.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s trick dead.
fr: Joueur %s fait le mort.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s unknown remove.
fr: Joueur %s inconnu retiré.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You and %s are now divorced.
fr: Toi et %s êtes maintenant divorcés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were called by your partner.
fr: Tu as été appelé par ton partenaire.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are calling your partner, %s.
fr: Tu appelles ton partenaire, %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. You already have a baby.
fr: L'adoption d'enfant a échoué. Tu as déjà un enfant.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. Your level is too low.
fr: L'adoption d'enfant a échoué. Ton niveau est trop bas.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. This player is already married and can't be a baby.
fr: L'adoption d'enfant a échoué. Ce joueur est déjà marrié et ne peut donc pas être un bébé.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Saved location for warp skill.
fr: Position sauvegardée pour la compétence de téléportation.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. Not enough skill level.
fr: Erreur de sauvegarde de position. Tu n'as pas assez de niveaux de compétence.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. You do not have warp skill.
fr: Erreur de sauvegarde de position. Tu n'as pas la compétence de téléportation.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy while trading.
fr: Impossible d'acheter pendant un échange.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Npc not found.
fr: Impossible d'acheter. PNJ introuvable.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Shop system error.
fr: Impossible d'acheter. Erreur du système de la boutique.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Wrong items selected.
fr: Impossible d'acheter. Mauvais objets sélectionnés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail destination name %s is wrong.
fr: Le nom de la destination du mail %s est incorrect.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Weight too big.
fr: L'attache d'objet a échoué. Poids trop important.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Fatal error.
fr: L'attache d'objet a échoué. Erreur fatale.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. No more space.
fr: L'attache d'objet a échoué. Plus de place.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Item on tradeable.
fr: L'attache d'objet a échoué. Objet en cours d'échange.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Unknown error.
fr: L'attache d'objet a échoué. Erreur inconnue.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item %s remove failed.
fr: La suppression de l'objet %s a échoué.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Fatal error.
fr: L'envoi de mail a échoué. Erreur fatale.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Too many mails sent.
fr: L'envoi du mail a échoué. Trop de mails envoyés.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Wrong attach found.
fr: L'envoi de mail a échoué. Pièce jointe incorrecte trouvée.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Receiver name wrong or not checked.
fr: L'envoi de mail a échoué. Nom du destinataire incorrect ou non vérifié.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting attach. No space or weight too high.
fr: Erreur en récupérant l'attache. Plus de place ou trop de poids.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got money from mail.
fr: Tu as reçu de l'argent par mail.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting money attach.
fr: Erreur en récupérant l'argent attaché.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting money attach. Too many money.
fr: Erreur en récupérant l'argent attaché. Trop d'argent.

note: TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d / %d
fr: Lvl : %d / %d

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
fr: Type : %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
fr: Inconnu :

note: TRANSLATORS: skill mana
en:  / Mana: -%d
fr:  / Mana : -%d

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
fr: Portée : %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
fr: Sol

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
fr: Non utilisé

note: TRANSLATORS: Skill type
en: TargetTrap
fr: CiblePiège

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
fr: Les options de /%s sont "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
fr: %d semaine

en: %d weeks
fr: %d semaines

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
fr: %d jour

en: %d days
fr: %d jours

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
fr: %d heure

en: %d hours
fr: %d heures

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
fr: %d seconde

en: %d seconds
fr: %d secondes
