ManaPlus - en to hr translation catalogue (203 entries)

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
hr: Opcije:

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
hr: Općenito

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
hr: Spremanje screenshot-a nije uspjelo!

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
hr: Mreža Greška

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
hr: U redu

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
hr: Zatvori

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
hr: Neutralno

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
hr: Prijatelj

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
hr: Zanemareno

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
hr: Ignorirano

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
hr: Nivo: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
hr: Trgovanje

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
hr: Napad

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
hr: Govori

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
hr: Kupi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
hr: Prodaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
hr: Skini opremu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
hr: Poništi

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
hr: Igrači

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
hr: Pohrani

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
hr: Preuzmi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
hr: Upotrijebi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
hr: Zadano

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
hr: Ispusti

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
hr: Zalihe

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
hr: Biće

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
hr: Čudovišta

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
hr: Efekt čestica

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
hr: Kritični Udarac

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
hr: Promašaji

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
hr: Novac: %s

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
hr: Dodaj

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
hr: Izlaz

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
hr: Cijena: %s / Ukupno: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
hr: Javna obavijest:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
hr: Javna obavijest od %s:

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
hr: Ceh

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
hr: Partija

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
hr: Zvuk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
hr: Glasnoća zvučnih efekata

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
hr: Glasnoća glazbe

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
hr: Boje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
hr: Stavi sve šapate u kartice

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
hr: Ovako izgleda boja

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
hr: Statično

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
hr: Pulsiranje

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
hr: Duga

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
hr: Spektar

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
hr: Dodijeli

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
hr: Otkriven je Konflikt(i) Tipki.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
hr: Pritisnite tipku za početak kalibracije

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
hr: Kalibriraj

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
hr: Omogući igraću palicu

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
hr: Igraća palica

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
hr: Zaustavi

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
hr: nisko

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
hr: srednje

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
hr: visoko

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
hr: Karta

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
hr: Trgovina

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
hr: Tipkovnica

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
hr: Ne

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
hr: Ime

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
hr: Odnos

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
hr: Dozvoli trgovanje

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
hr: Dozvoli šapate

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
hr: Obriši

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
hr: Kad ignorira:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
hr: Veličina fonta

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
hr: Ponovo pokrenite klijent da bi promjene bile efektne.

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
hr: Pregled na čitavom ekranu

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
hr: Vlastiti kursor

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
hr: Slika

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
hr: Potrebno je ponovno pokrenuti klijent za izvršavanje promjena.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
hr: Izmjene OpenGL-a zahtjevaju ponovno pokretanje klijenta.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
hr: Nema teksta

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
hr: Tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
hr: Mjehurići, bez imena

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
hr: Mjehurići s imenima

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
hr: isključeno

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
hr: Prozirnost sučelja

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
hr: Tekst iznad glave

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
hr: Efekti okruženja

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
hr: Poništi

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
hr: Pomoć

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
hr: Stanje

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
hr: Oprema

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
hr: Vještine

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
hr: Podešavanje

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
hr: Stvori

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
hr: Promijeni Email Adresu

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
hr: Korisnički račun: %s

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
hr: Greška

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
hr: Promijeni Lozinku

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
hr: Lozinka:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
hr: Ime:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
hr: Molimo, rasporedi %d bodova

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
hr: Ime mora imati barem 4 znaka.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
hr: Podaci lika su u redu

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
hr: Molimo, oduzmi %d bodova

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
hr: Potvrdi Brisanje Lika

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
hr: Da li ste sigurni da želite obrisati ovog lika?

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
hr: Igraj

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
hr: Šaptaj prema %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
hr: Da

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
hr: Opremi

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
hr: Sve

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
hr: Odaberi količinu predmeta za razmjenu.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
hr: Odaberi količinu predmeta za ispuštanje.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
hr: Odaberite količinu predmeta za spremanje.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
hr: Odaberite iznos predmeta za preuzimanje.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
hr: Odaberi količinu predmeta za razdvajanje.

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
hr: Korisničko ime

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
hr: Registriraj se

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
hr: Poslužitelj:

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
hr: Pošalji

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
hr: Za:

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
hr: Slijedeći

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
hr: Dostavi

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
hr: Promijeni poslužitelj

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
hr: Promijeni lika

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
hr: Potvrdi:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
hr: Muško

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
hr: Žensko

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
hr: E-pošta:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
hr: Lozinke se ne podudaraju.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
hr: Primjeni

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
hr: Ponovno pokreni prozore

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
hr: Zahtjev za Trgovanje

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
hr: Gore

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
hr: Primljen zahtjev za partiju, ali ona već postoji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
hr: %s vas je pozvao/la da se pridružite njihovoj partiji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
hr: %s vas je pozvao/la da se pridružite %s partiji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
hr: Prihvati Pozivnicu za Partiju

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
hr: Zadatak: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
hr: Zadatak:

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
hr: Predloži razmjenu

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
hr: Potvrđeno. Čekanje...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
hr: Složi se za trgovanje

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
hr: Dogovoreno. Čekanje...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
hr: Trgovanje: Vi

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
hr: Izmijeni

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
hr: Daješ:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
hr: Nemate dovoljno novca.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
hr: Ažuriranje...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
hr: Spajanje...

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
hr: ##1  Proces ažuriranja je nepotpun.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
hr: ##1  Vrlo je preporučljivo da

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
hr: Dovršeno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
hr: Ciljaj NPC

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
hr: Ciljaj Igrača

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
hr: Pokupi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
hr: Sjedni

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
hr: Snimak zaslona

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
hr: Omogući/Onemogući Trgovanje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
hr: Odaberite OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
hr: Pomakni Chat Gore

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
hr: Pomakni Chat Dolje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
hr: Prethodna Chat Kartica

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
hr: Sljedeća Chat Kartica

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
hr: Prečica za Ispoljavanje emocija %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
hr: Pomakni Gore

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
hr: Pomakni Dolje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
hr: Pomakni Ulijevo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
hr: Pomakni Udesno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
hr: Prečac do Predmeta %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
hr: Skrij Prozore

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
hr: Prozor za Pomoć

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
hr: Prozor Statusa

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
hr: Prozor Inventara

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
hr: Prozor Opreme

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
hr: Prozor Vještine

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
hr: Prozor Minikarte

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
hr: Chat Prozor

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
hr: Prozor za Prečice do Predmeta

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
hr: Prozor za Postavke

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
hr: Debug Prozor

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
hr: Prozor Prečica za Ispoljavanje emocija

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
hr: Nepoznati predmet

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
hr: %s želi trgovati s vama, prihvaćate li?

en: Message closes chat.
hr: Poruka zatvara chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
hr: Poruka sada zatvara chat.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
hr: Ignoriranje dolaznih zahtjeva za trgovanje

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
hr: Prihvaćanje dolaznih zahtjeva za trgovanje

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
hr: neimenovano

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
hr: Snaga

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
hr: Okretnost

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
hr: Vitalnost

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
hr: Inteligencija

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
hr: Spretnost

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
hr: Sreća

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
hr: Hvala za kupnju.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
hr: Ne može se kupiti.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
hr: Ništa za prodati.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
hr: Hvala za prodaju.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
hr: Nije moguće prodati.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
hr: Ceh, ustanovljen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
hr: %s nije u vašoj partiji!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
hr: Otkazano trgovanje.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
hr: Trgovanje je završeno.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
hr: Šut nije uspio!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
hr: Šut uspio!

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
hr: Opcije za /%s su "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
