ManaPlus - en to hu translation catalogue (215 entries)

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
hu: Opciók:

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
hu: Hiba a frissítési könyvtár létrehozása közben!

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
hu: Általános

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
hu: Hiba a képernyő mentése során!

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
hu: Hálózati hiba

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
hu: Ok

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
hu: Bezár

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
hu: Semleges

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
hu: Barát

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
hu: Semmibevett

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
hu: Tiltott

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
hu: Szint: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
hu: Üzlet

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
hu: Támadás

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
hu: Csevegés

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
hu: Vétel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
hu: Eladás

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
hu: Nem használ

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
hu: Mégse

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
hu: Játékosok

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
hu: Raktároz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
hu: Magához vesz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
hu: Bevet

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
hu: Alapértelmezett

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
hu: Eldob

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
hu: Táska

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
hu: Infó

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
hu: Nevek

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
hu: Gépjátékos neve

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
hu: Szörny neve

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
hu: Játékbéli effektek

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
hu: Kritikális ütéskor

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
hu: Ha nincs találat.

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
hu: Max.

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
hu: Pénz: %s

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
hu: Hozzáad

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
hu: Kilépés

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
hu: Ár: %s / Teljes: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
hu: Globális bejelentés:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
hu: Globális bejelentés (%s) :

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
hu: Klán

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
hu: Csapat

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
hu: Audió

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
hu: Effektek hangereje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
hu: Zene hangereje

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
hu: Színek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
hu: Privátok fülekbe tétele

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
hu: Így fog kinézni a felirat.

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
hu: Statikus

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
hu: Pulzáló

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
hu: Szivárvány

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
hu: Színkép

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
hu: Hozzárendel

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
hu: Billentyű ütközés van.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
hu: Nyomd meg a gombot a kalibrálás megkezdéséhez

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
hu: Kalibrálás

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
hu: Joystick engedélyezése

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
hu: Leállít

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
hu: alacsony

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
hu: közepes

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
hu: magas

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
hu: Térkép

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
hu: Üzlet

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: npc dialog name
en: NPC
hu: Gépjátékos

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
hu: Billentyűzet

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
hu: Nem

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
hu: Név

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
hu: Kapcsolat

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
hu: Üzletelés engedélyezése

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
hu: Privát engedélyezése

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
hu: Törlés

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
hu: Ha ignorolva van:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
hu: Betűméret

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
hu: Teljes képernyő

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
hu: Egyéni kurzor

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
hu: Videó

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a program újraindítása szükséges.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
hu: Nincs szöveg

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
hu: Szöveg

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
hu: Buborékok, nincs név.

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
hu: Buborékok nevekkel

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
hu: ki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
hu: Menük áttetszősége

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
hu: Fej feletti szöveg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
hu: Környezeti effektek

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
hu: max.

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
hu: Alaphelyzet

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
hu: Súgó

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
hu: Státusz

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
hu: Felszerelés

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
hu: Képességek

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
hu: Beállítások

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
hu: Létrehozás

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
hu: Email cím módosírása

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
hu: Fiók: %s

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
hu: Hiba

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
hu: Jelszó módosítása

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
hu: Jelszó:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
hu: Név:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
hu: Kérlek oszd el a pontjaidat (%d van még)

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
hu: A nevednek minimum 4 karakternek kell lennie.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
hu: Karakter statok rendben

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
hu: Kérlek távolíts el %d pontot

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
hu: Karakter törlésének megerősítése

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
hu: Biztos hogy ki akarod törölni ezt a karaktert?

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
hu: Játék

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
hu: Üzenet %s számára: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
hu: Igen

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
hu: Használ

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
hu: Mind

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
hu: Válaszd ki mennyi tárggyal akarsz üzletelni.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
hu: Válaszd ki mennyit akarsz eldobni.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
hu: Válaszd ki a raktározandó mennyiséget.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
hu: Válaszd ki mennyit veszel magadhoz.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
hu: Válaszd ki az elosztandó mennyiséget.

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
hu: Belépés

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
hu: Regisztráció

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
hu: Szerver:

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
hu: Küldés

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
hu: Cél:

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
hu: Következő

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
hu: Küldés

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
hu: Szerver változtatása

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
hu: Karakter változtatása

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
hu: Megerősítés:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
hu: Férfi

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
hu: Nő

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
hu: Alkalmaz

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
hu: Ablakok alaphelyzetbe

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
hu: Üzleti ajánlat

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
hu: Fejleszt

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
hu: Csapatba hívtak, de neked van csapatod.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
hu: %s a csapatába hívott.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
hu: %s behívott %s csapatába.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
hu: Ajánlat elfogadása

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
hu: Élet:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
hu: TP:

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
hu: Varázserő:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
hu: Munka: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
hu: Munka:

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
hu: Üzletet javasol

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
hu: Megerősítve. Vár...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
hu: Üzlet elfogadása

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
hu: Elfogadva. Vár...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
hu: Kereskedés: Veled

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
hu: Változtatás

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
hu: Adott tárgyak:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
hu: Nincs elég pénzed.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
hu: Hiba a tárgy hozzáadásakor. Nem tudod rárakni az egyik tárgyat a másikra.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
hu: Frissítés...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
hu: Csatlakozás...

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
hu: ##1 A frissítési folyamat befejezetlen.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
hu: ##1 Erősen ajánljuk, hogy

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
hu: Kész

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
hu: Gépjátékost Kijelöl

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
hu: Játékost Kijelöl

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
hu: Felvesz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
hu: Ülés

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
hu: Képernyőkép

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
hu: Üzletelés Engedélyezése/Tiltása

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
hu: Ok Kiválasztása

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
hu: Chat Ki/Be Kapcsolása

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
hu: Csevej Felfele Görgetése

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
hu: Csevej Lefele Görgetése

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
hu: Előző Chat Fül

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
hu: Következő Chat Fül

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
hu: Hangulatjel Gyorsmenü %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
hu: Mozgás felfelé

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
hu: Mozgás lefelé

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
hu: Mozgás balra

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
hu: Mozgás jobbra

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
hu: Gyorsmenü %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
hu: Ablakok Elrejtése

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
hu: Súgó Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
hu: Sztátusz Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
hu: Táska Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
hu: Felszerelés Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
hu: Képességek Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
hu: Minitérkép Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
hu: Chat Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
hu: Gyorsmenü Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
hu: Beállítások Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
hu: Hibakereső Ablak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
hu: Hangulatjel Gyorsmenü Ablak

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
hu: Lekapcsolódtál a szerverről!

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
hu: Ismeretlen tárgy

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
hu: %s üzletelni akar veled. Te akarsz vele?

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
hu: Az enter megnyitja a bevitelt.

en: Message closes chat.
hu: Az üzenet bezárja a bevitelt.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
hu: Az enter mostantól megnyitja a bevitelt.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
hu: Az üzenet mostantól bezárja a bevitelt.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
hu: Kereskedési kérelmek elutasítása

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
hu: Kereskedési kérelmek elfogadása

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
hu: Névtelen

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
hu: Erő

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
hu: Mozgékonyság

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
hu: Egészség

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
hu: Intelligencia

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
hu: Ügyesség

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
hu: Szerencse

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
hu: Öröm volt veled üzletet kötni.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
hu: Nem tudod megvenni.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
hu: Nincs mit eladni.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
hu: Öröm volt veled üzletet kötni.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
hu: Nem tudod eladni.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
hu: Klán létrehozva.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
hu: %s nincs a csapatodban!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
hu: Az üzlet megszakadt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
hu: Sikeres üzlet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
hu: Kirúgás sikertelen!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
hu: Kirúgás sikeres!

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
hu: Lehetőségek a /%s parancshoz: "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
