ManaPlus - en to id translation catalogue (779 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
id: Terlihat di peta

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
id: Manusia

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
id: menghindar

en: miss
id: luput

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
id: Kamu dibunuh oleh %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
id: Mencoba mengambil item yang tidak ada.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
id: Barang terlalu berat.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
id: Barang terlalu jauh.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
id: Penyimpanan sudah penuh.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
id: Tumpukan terlalu besar.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
id: Barang masih milik orang lain.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
id: Kamu tidak bisa mengambil barang dalam jumlah ini.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
id: Jumlah tumpukan barangmu sudah maksimal.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
id: Masalah mengambil barang yang tidak diketahui.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
id[0]: Kamu mengambil %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
id: pekerjaan

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
id: Ikuti: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
id: Batal mengikuti

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
id: Tiruan: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
id: Batal menirukan

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
id: Kamu lihat %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
id: Sepenuhnya tolak

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
id: Cetak '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
id: Nama kosong

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
id: Gelembung '...' mengambang

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
id: Gelembung mengambang

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
id: %s tidak ada dan tidak dapat dibuat!keluar.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
id: Update host tidak ada: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
id: Gagal membuat direktori update!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
id: Kesalahan %s tidak ada dan tidak dapat dibuat! Keluar.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
id: Umum

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
id: Tangkapan layar disimpan sebagai %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
id: Gagal menyimpan tangkapan layar!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
id: Koneksi ke server hilang.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
id: Kesalahan jaringan

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
id: (D) gerakan dasar

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
id: (I) gerakan terbalik

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
id: (c) gerakan dengan beberapa gaya gila

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
id: (C) gerakan dengan gaya gila

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
id: (d) normal ganda + mode gila

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
id: (?) gerak tidak diketahui

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
id: (%u) gerakan gila nomor %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
id: (a) gerakan gila kustom

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
id: (?) gerakan gila

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
id: (0) gerakan dasar ke sasaran

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
id: (1) bergerak ke sasaran pada jarak 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
id: (2) jalan ke target di jarak 2

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
id: (3) bergerak ke sasaran di jarak 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
id: (4) bergerak ke sasaran di jarak 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
id: (5) bergerak ke sasaran di jarak 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
id: (6) bergerak ke sasaran di jarak 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
id: (7) bergerak ke sasaran di jarak 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
id: (8) bergerak ke sasaran di jarak 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
id: (9) bergerak ke sasaran di jarak 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
id: (A) bergerak ke target di jarak serang

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
id: (a) jarak serangan pemanah

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
id: (B) bergerak ke sasaran pada jarak serang - 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
id: (?) bergerak ke target

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
id: (D) mengikuti secara dasar

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
id: (R) mengikuti secara relatif

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
id: (M) mengikuti secara meniru

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
id: (P) peliharaan mengikuti

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
id: (?) mengikuti tidak diketahui

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
id: (?)serangan

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
id: (D) pukulan dasar

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
id: (s) ganti serangan tanpa pelindung

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
id: (S) ganti serangan dengan pelindung

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
id: (G) jalan dan serang

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
id: (A) jalan, serang, ambil

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
id: (d) tanpa penyerangan otomatis

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
id: (S) pengambilan kecil 1x1 petak

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
id: (D) pengambilan dasar 2x1 petak

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
id: (F) pengambilan depan 2x3 petak

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
id: (3) pengambilan 3x3 petak

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
id: (g) maju dan mengambil di jarak 4

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
id: (G) maju dan mengambil di jarak 8

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
id: (A) maju dan mengambil di jarak maksimal

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
id: (?) mengambil

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
id: (f) gunakan #flar untuk serangan magis

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
id: (c) gunakan #chiza untuk serangan magis

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
id: (l) gunakan #ingrav untuk serangan magis

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
id: (F) gunakan #frillyar untuk serangan magis

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
id: (U) gunakan #upmarmu untuk serangan magis

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
id: (?) serangan magis

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
id: (a) serang semua pemain

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
id: (f) serang semua kecuali teman

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
id: (b) serang relasi buruk

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
id: (d) jangan menyerang pemain

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
id: (?) serangan pvp

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
id: (D) tiruan dasar

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
id: (O) tiruan pakaian

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
id: (?) tiruan

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
id: Perombak permainan dijalankan

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
id: Perombak permainan tidak dijalankan

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
id: Perombak permainan tidak diketahui

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
id: (N) penampilan peta normal

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
id: (D) tampilan peta mode debug

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
id: (u) tampilan peta lebih

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
id: (U) tampilan peta lebih 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
id: (e) tampilan peta kosong dengan kolisi

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
id: (E) tampilan peta kosong

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
id: (b) penampilan peta hitam & putih

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
id: (?) tampilan peta

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
id: (O) pada keyboard

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
id: (A) pergi

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
id: (?) pergi

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
id: Pergi

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
id: (G) mode kamera permainan

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
id: (F) mode kamera bebas

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
id: Tutup

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
id: Kamu ingin membuka halaman bantuan?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
id: Hidupkan

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
id: Kamu memmbawa lebih dari separuh beratmu. Kamu tidak bisa regenerasidarah.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
id: Kamu membawa kurang dari separuh beratmu. Kamu bisa regenerasi darah.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
id: dasar

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
id: hitam

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
id: merah

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
id: hijau

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
id: biru

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
id: emas

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
id: kuning

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
id: merah muda

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
id: ungu

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
id: abu-abu

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
id: coklat

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
id: pelangi 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
id: pelangi 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
id: pelangi 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
id: Amat sangat kecil (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
id: Amat sangat kecil (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
id: Sangat kecil (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
id: Kecil (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
id: Sedang (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
id: Besar (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
id: Besar (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
id: Besar (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
id: Sangat besar (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
id: Sangat besar (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
id: Sangat besar (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
id: Amat sangat besar (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
id: Amat sangat besar (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
id: Amat sangat besar (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
id: Super besar (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
id: (dasar)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
id: Cina

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
id: Ceko

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
id: Belgia

note: TRANSLATORS: language
en: English
id: Inggris

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
id: Finlandia

note: TRANSLATORS: language
en: French
id: Prancis

note: TRANSLATORS: language
en: German
id: Jerman

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
id: Indonesia

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
id: Italia

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
id: Jepang

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
id: Polandia

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
id: Portugis

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
id: Brazil

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
id: Rusia

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
id: Spanyol

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
id: Swedia

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
id: Turki

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
id: Sihir dasar

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
id: Sihir kehidupan

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
id: Sihir perang

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
id: Sihir transmutasi

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
id: Sihir alam

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
id: Sihir Astral

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
id: Netral

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
id: Teman

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
id: Diabaikan

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
id: Ditolak

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
id: Dihapus

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
id: Daftar hitam

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
id: Musuh

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
id: tidak diurutkan

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
id: harga

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
id: nama

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
id: id

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
id: berat

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
id: jumlah

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
id: tipe

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
id: Tidak ada target

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
id: Perbolehkan Target

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
id: Membutuhkan Target

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
id: Tutup otomatis

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
id: Lewati

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
id: Kelompok: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
id: Organisasi: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
id: Ranking pvp: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
id: Komentar: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
id: Tingkatan: %d

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
id: Berat: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
id: Dagang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
id: Serang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
id: Bisikan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
id: Menyembuhkan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
id: Keluarkan dari organisasi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
id: Ubah posisi di organisasi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
id: Undang ke organisasi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
id: Sembunyikan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
id: Jalan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
id: Berbicara

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
id: Beli

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
id: Jual

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
id: Tambah komentar

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
id: Hapus dari daftar serang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
id: Tambah ke daftar serangan prioritas

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
id: Tambah ke daftar serangan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
id: Tambah ke daftar abaikan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
id: Berjalan ke master

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
id: Api

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
id: Beri makan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
id: Ubah nama

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
id: Bunuh

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
id: Jatuhkan rampasan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
id: Lepaskan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
id: Kembali ke telur

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
id: Tambah nama ke obrolan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
id: Batal

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
id: Pemain

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
id: Keluarkan dari kelompok

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
id: Ambil

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
id: Tambah ke obrolan

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
id: Item Peta

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
id: Hapus

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
id: Jebakan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
id: Gerakkan kamera

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
id: Perlengkapan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
id: Bersihkan perlengkapan

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
id: Mantra

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
id: Edit mantra

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
id: Hapus

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
id: Nonaktifkan sorotan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
id: Aktifkan sorotan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
id: Jangan hapus nama

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
id: Hapus nama

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
id: Aktifkan keluar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
id: Nonaktifkan keluar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
id: Meninggalkan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
id: Salin ke papan

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
id: Ubah posisi Organisasi

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
id: jendela

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
id: Buka

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
id: Tutup

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
id: Pemain

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
id: Orang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
id: Prajurit

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
id: Ubah nama tanda peta

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
id: Nama:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
id: Komentar pemain

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
id: komentar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
id: Tambah ke dagangan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
id: Tambah ke dagangan 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
id: Tambah ke dagangan setengahnya

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
id: Tambah ke dagangan semua-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
id: Tambah semua ke dagangan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
id: Simpan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
id: Simpan 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
id: Simpan setengah

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
id: Simpan semua-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
id: Simpan semua

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
id: Ambil

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
id: Ambil 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
id: Ambil setengah

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
id: Ambil semua-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
id: Ambil semua

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
id: Gunakan

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
id: Bersihkan jendela buang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
id: Sembunyi

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
id: Tampil

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
id: Atur ulang bar kuning

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
id: Salin ke obrolan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
id: Bergerak keatas

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
id: Bergerak kebawah

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
id: Tanggalkan baju

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
id: Salin

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
id: Tempel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
id: Buka tautan

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
id: Tampil jendela

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
id: Asal

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
id: Pribadi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
id: Abaikan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
id: Abaikan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
id: Daftar hitam

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
id: Set sebagai musuh

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
id: Hapus

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
id: Berteman

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
id: Batal pengabaian

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
id: Ikuti

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
id: Beli(?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
id: Jual(?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
id: Undang ke kelompok

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
id: Gabung obrolan %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
id: Perlihatkan Item

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
id: Hapus dari daftar pungut

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
id: Tambah ke daftar pungut

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
id: Batal proteksi item

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
id: Proteksi item

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
id: Buang...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
id: Buang semua

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
id: Buang

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
id: Perbekalan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
id: Tempat penyimpanan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
id: Perintah

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
id: Cek ip

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
id: Pergi ke

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
id: Panggil balik

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
id: Keluarkan

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
id: Komando GM

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
id: Dasar

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
id: Tombol cepat

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
id: Jendela

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
id: Emosi

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
id: Obrolan

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
id: Lain

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
id: Wujud

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
id: Nama teman

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
id: Nama yang diabaikan

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
id: Nama yang ditolak

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
id: Nama yang dihapus

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
id: Nama pemain lain

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
id: Nama sendiri

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
id: Nama GM

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
id: NPC

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
id: Monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
id: Peliharaan

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
id: Anggota kelompok

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
id: Anggota organisasi

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
id: Efek partikel

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
id: Notifikasi pungut

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
id: Notifikasi Exp

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
id: Bar HP pemain

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
id: Bar HP pemain (warna kedua)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
id: Bar HP monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
id: Bar HP monster (warna kedua)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
id: Pemain memukul monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
id: Monster memukul pemain

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
id: Pemain lain memukul pemain lokal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
id: Pukulan kritikal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
id: Pemain lokal memukul monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
id: Pukulan kritikan pemain lokal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
id: Pemain lokal luput

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
id: Luput

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
id: Sorot portal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
id: Standar sorotan bentrokan

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
id: Sorotan bentrokan udara

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
id: Sorotan bentrokan air

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
id: Sorotan bentrokan tanah spesial

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
id: Sorotan yang dapat dilalui

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
id: Batas ubin

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
id: Jarak serangan pemain lokal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
id: Batas jarak serangan pemain lokal

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
id: Jarak serangan musuh

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
id: Warna jumlah item di lantai

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
id: Tempat rumah

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
id: Batas tempat rumah

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
id: Titik jalan

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
id: Maks

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
id: Uang: %s

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
id: Buka url

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
id: Tambah

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
id: Keluar

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
id: Harga: %s / Total: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
id: Ubah

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
id: Pertarungan

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
id: Pemberitahuan global:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
id: Pemberitahuan global dari %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
id: %s membisikkan: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
id: %s sekarang Online.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
id: %s sekarang Offline.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
id: Organisasi

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
id: Kelompok

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
id: Musik:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
id: Peta:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
id: Peta mini:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
id: Kursor:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
id: Jumlah partikel:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
id: Jumlah aktor di peta:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
id: Posisi Pemain:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
id: Menggambar panggilan:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
id: Ikat tekstur:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
id: %d FPS (Perangkat lunak)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
id: Jumlah tekstur:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
id: Jumlah partikel: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
id: Masuk: %d bytes/det

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
id: Keluar: %d bytes/det

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
id: Suara

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
id: Setingan standar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
id: Aktifkan Audio

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
id: Aktifkan musik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
id: Aktifkan sfx game

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
id: Aktifkan sfx gui

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
id: Volume sfx

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
id: Volume Musik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
id: Aktifkan musik hilang perlahan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
id: Frekuensi suara

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
id: Chanel suara

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
id: Efek suara

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
id: Informasi suara dialog

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
id: Meminta suara dialog

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
id: Suara pesan bisikan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
id: Suara pesan sorotan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
id: Suara pesan global

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
id: Suara pesan error

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
id: Suara pesan perdagangan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
id: Suara tampil jendela

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
id: Suara tutup jendela

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
id: Aktifkan gumaman obrolan suara

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
id: Unduh musik

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
id: Jendela

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
id: Otomatis sembunyi jendela obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
id: Proteksi fokus obrolan

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
id: Warna

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
id: Hapus warna dari pesan obrolan yang masuk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
id: Tampil daftar warna obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
id: Perbolehkan magis dan Perintah GM di semua jendela obrolan

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
id: Batas

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
id: Batas maksimal karakter di garis obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
id: Batas maksimal baris di obrolan

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
id: Daftar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
id: Perbolehkan riwayat obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
id: Aktifkan log debug obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
id: Tampil riwayat obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
id: Tampil pesan kelompok online

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
id: Tampil pesan guild online

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
id: Pesan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
id: Sembunyi pesan toko

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
id: Tampilkan pesan MVP

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
id: Tab

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
id: Masukkan semua bisikan kedalam tab

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
id: Riwayat pesan sihir di jendela debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
id: Tujukkan pesan server di jendela debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
id: Perbolehkan jendela transkaksi/trade

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
id: Aktifkan tab gm

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
id: Aktifkan tab bahasa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
id: Tampilkan semua bahasa pesan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
id: Perbolehkan jendela pertarungan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
id: Tampil peristiwa pertarungan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
id: Atur besar tab obrolan bila dibutuhkan

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
id: Waktu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
id: Gunakan waktu lokal

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
id: Sorot kata (dipisan dengan koma)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
id: Nama abaikan global (dipisah dengan koma)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
id: Tampil tombol emosi di obrolan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
id: Tampil pesan modifikasi server di awal

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
id: Warnanya terlihat seperti ini

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
id: Tipe:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
id: Tunda:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
id: Merah:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
id: Hijau:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
id: Biru:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
id: Statis

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
id: Getar

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
id: Pelangi

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
id: Spektrum

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
id: Tetapkan

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
id: Batal menetapkan

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
id: Reset semua key

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
id: Masukan

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
id: Konflik key terdeteksi.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
id: tak diketahui

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
id: Tekan tombol untuk memulai kalibrasi

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
id: Kalibrasi

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
id: Deteksi joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
id: Aktifkan joistik

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
id: Pakai joystick jika jendela klien tak aktif

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
id: Berhenti

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
id: Putar stick dan jangan tekan tombol

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
id: Selalu tampil

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
id: Sembunyi otomatis di resolusi kecil

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
id: Selalu sembunyi otomatis

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
id: Proxy sistem

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
id: Koneksi langsung

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
id: Nama host SOCKS5

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
id: rendah

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
id: sedang

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
id: tinggi

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xhigh
id: x-tinggi

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xxhigh
id: xx-tinggi

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
id: Lainnya

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
id: Tampilkan kerusakan ke monster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
id: Hanya monster terjangkau jadi target otomatis

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
id: Sorot jangkauan serang monster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
id: Tampil bar hp monster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
id: Tandai target monster

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
id: Peta

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
id: Tampil partikel warp

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
id: Sorot portal peta

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
id: Sorot item di lantai

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
id: Sorot Jangkauan serang pemain

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
id: Bergerak

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
id: Perbaiki posisi otomatis

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
id: Menyerang ketika berjalan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
id: Program Crazy move A

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
id: Tampilkan hp bar sendiri

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
id: Siklus target pemain

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
id: Tampilkan pesan exp job

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
id: Tampilkan popup pemain

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
id: Pesan saat meninggalkan keyboard

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
id: Perlihatkan Job

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
id: Perbolehkan Penyaring Serangan

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
id: Toko

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
id: Terima permintaan jual/beli

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
id: Perbolehkan mode Jual

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
id: Riwayat dialog NPC

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
id: Perbolehkan pengecekan bot

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
id: Perlihatkan latar belakang

note: TRANSLATORS: mods tab in settings
en: Mods
id: Modif

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
id: Tak ada modif

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
id: Tidak

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
id: Performa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
id: Akselerasi perangkat keras

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
id: Perlihatkan jenis kelamin

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
id: Perlihatkan Level

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
id: Perlihatkan nama sendiri

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
id: Target pemain yang mati

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
id: Pertukaran yang aman

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
id: Penggunaan karakter yang tidak diperbolehkan pada nama

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
id: Perlihatkan status

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
id: Nama

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
id: Hubungan

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
id: Perbolehkan penukaran

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
id: Perbolehkan berbisik

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
id: Hapus

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
id: Ketika menolak:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
id: Tema Gui

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
id: Jenis huruf utama

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
id: Jenis huruf tebal

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
id: Jenis huruf/Karakter yang diperbolehkan

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
id: Ukuran huruf

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
id: Tema

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
id: Tema diganti

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
id: Restart client anda untuk memberikan efek.

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
id: Layar penuh

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
id: Batas FPS:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
id: batas Alt FPS:

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
id: Modifikasi kursor

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
id: Vidio

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
id: Tidak ada

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
id: Mengubah ke mode Layar penuh

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
id: Memulai dari awal di butuhkan untuk melihat efek.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
id: Mengubah ke OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
id: Mendaftar perubahan ke OpenGL membutuhkan memulai dari awal.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
id: Modifikasi resolusi (contoh: 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
id: Masukkan resolusi baru:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
id: Resolusi layar diubah

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
id: tidak ada teks

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
id: Teks

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
id: mati

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
id: maksimal

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
id: Detil partikel

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
id: Sedang meninggalkan keyboard

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
id: mob prioritas

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
id: serang mob

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
id: Abaikan mobs

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
id: Pengguna yang diajak %s ke organisasi %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
id: Permintaan %s keluar dari Organisasi.

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
id: Tinggalkan organisasi?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
id: Apakah anda yakin ingin meninggalkan organisasi %s?

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
id: Pengguna yang diajak %s ke kelompok.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
id: Mengundang pengguna ke kelompok

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
id: Id target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
id: Tipe target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
id: Level target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
id: Ras target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
id: Kelompok target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
id: Organisasi target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
id: Tunda serang:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
id: Pukulan minimal:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
id: Pukulan maksimum:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
id: Pukulan kritikal:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
id: Level Target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
id: Kelompok Target:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
id: Organisasi Target:

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
id: Bantuan

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
id: Stat membunuh

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
id: Emotikon

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
id: Perlengkapan

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
id: Keahlian

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
id: Apakah kamu tahu

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
id: Pengaturan

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
id: Kunci: %s

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
id: Buat

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
id: Penyaring:

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
id: Ganti alamat email

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
id: Akun:%s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
id: Tulis alamat email yang baru dua kali:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
id: Pengisian alamat email tidak cocok.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
id: Kesalahan

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
id: Ganti sandi

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
id: Kata Sandi:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
id: ketik sandi baru dua kali:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
id: Masukkan sandi lama dahulu.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
id: Password baru yang dimasukkan tidak cocok.

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
id: Nama:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
id: Tolong distribusikan %d point

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
id: Warna rambut:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
id: Gaya rambut:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
id: Ras:

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
id: Nama anda paling sedikit harus mengandung 4 karakter.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
id: Stats Karakter OK

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
id: Tolong hilangkan %d poin

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
id: Konfirmasi penghapusan karakter

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
id: Apakah anda bersungguh-sungguh ingin menghapus karakter ini?

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
id: Main

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
id: Sandi tidak benar

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
id: Masukan Sandi untuk menghapus karakter

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
id: Masukkan sandi:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
id: Kehadiran: %s; %d pemain yang hadir.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
id: Berbisik ke %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
id: Ya

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
id: Jaring

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
id: Apakah kamu tahu?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
id: Sebelumnya

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
id: Selanjutnya

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
id: Buka jendela otomatis

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
id: Menyambung

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
id: Tipe server:

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
id: Tak diketahui

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
id: Pakai

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
id: Semua

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
id: Pilih jumlah item yang mau di perdagangkan.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
id: Pilih jumlah item yang ingin dibuang.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
id: Pilih jumlah item yang ingin disimpan.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
id: Pilih jumlah item yang ingin diambil kembali.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
id: Pilih jumlah item yang ingin dipisahkan.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
id: Tambahkan ke daftar beli.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
id: Tambahkan ke daftar jual.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
id: Tidak diketahui.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
id: Atur ulang stats

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
id: Atur ulang penghitung waktu

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
id: Membunuh: %s, exp total: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
id: Membunuh/menit: %s, Exp/menit: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
id[0]: Kecepatan Exp per %d menit: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
id[0]: Waktu sebelum naik ke level selanjutnya %d menit: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
id: Exp terakhir:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
id: Level: %d pada %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
id:   Waktu untuk ke level selanjutnya: %s

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
id: Ingat username

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
id: Menganti Server

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
id: Mendaftar

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
id: Modifikasi sumber update

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
id: Kirim

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
id: Kepada:

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
id: Butuh

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
id: Berikutnya

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
id: Masukan

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
id: Setelan: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
id: Copot lebih dahulu

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
id: Setelan saat bepergian

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
id: Ganti Server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
id: Ganti Karakter

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
id: Konfirmasi:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
id: Laki-laki

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
id: Perempuan

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
id: Kata sandi cocok.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
id: Pilih Server Anda

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
id: Memuat

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
id: Pilih Servermu *** SAFE MODE ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
id: Gunakan ip yang sama untuk sub server game

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
id: Mengunduh daftar server... %2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
id: Menyambung ke server...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
id: Menyiapkan pengunduhan

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
id: Gagal mengunduh data server!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
id: Membutuhkan versi terbaru

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
id: Membutuhkan v%s

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
id: Bantuan

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
id: Terapkan

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
id: Atur ulang jendela

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
id: Toko personal

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
id: Umumkan

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
id: Perlihatkan link di Umumkan

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
id: Meminta untuk menukar

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
id: Naik

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
id: poin Skill yang tersedia: %d

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
id: sihir

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
id: lainnya

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
id: Simbol:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
id: Perintah:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
id: Tipe target:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
id: Ikon:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
id: Level sihir:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
id: Sekolah sihir:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
id: Level sekolah:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
id: Simpan

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
id: Menawarkan tukar menukar

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
id: Dikonfirmasi. Menunggu...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
id: Terima penukaran

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
id: Terima. Menunggu...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
id: Tukar: Anda

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
id: Kamu mendapatkan %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
id: Ubah

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
id: Anda memberikan:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
id: Anda tidak memiliki cukup uang.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
id: Mengupdate...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
id: Menyambung...

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
id: Tutup tab obrolan ini

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
id: Garis obrolan sebelumnya

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
id: Garis obrolan selanjutnya

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
id: Jendela stat membunuh

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
id: Apakah kamu mengetahui jendela

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
id: Server kepenuhan.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
id: Username dihapus permanen.

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
id: Anda tidak dapat melakukannya sekarang!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
id: Tidak dapat menggunakan skill tersebut dengan senjata tersebut!

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
id: Kekuatan:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
id: Daya/Tenaga Hidup:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
id: Kecerdasan:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
id: Ketangkasan:

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
id: Tentang

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcfile dyestring dstfile
id: pewarnacmd sumberdata pewarnastring datadst

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
id: atau

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcdyestring dstfile
id: pewarnacmd sumberpewarnastring datadst

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
id: Data telah terunggah

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
id: Klien hidup: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
id: Sumber gambar:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
id: Variabel sekitar dibuang

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
id: Tidak dapat membuat tab pesan pribadi "%s"! Kemungkinan tab sudah ada.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
id: Tetapkan sebuah nama.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
id: Kembalikan pengalihan obrolan.

en: Message closes chat.
id: Pesan menutup obrolan.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
id: Kembalikan pengalihan obrolan.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
id: Pesan sekarang menutup obrolan.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
id: Pemain telah %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
id: Pemain berhasil %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
id: Pemain tidak bisa %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
id: Pemain tidak diabaikan!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
id: Pemain tidak lagi diabaikan!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
id: Pemain tidak dapat diabaikan!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
id: Pemain telah terhapus!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
id: Pemain belum lama telah dihapus!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
id: Pemain tidak dapat dihapus!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
id: teman

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
id: diabaikan

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
id: netral

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
id: daftar hitam

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
id: musuh

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
id: Berbagi item diaktifkan.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
id: Berbagi item dimatikan.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
id: Tidak bisa berbagi item.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
id: Berbagi item tidak diketahui.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
id: Berbagi pengalaman diaktifkan.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
id: Berbagi pengalaman dimatikan.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
id: Tidak bisa berbagi pengalaman.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
id: Berbagi pengalaman tidak diketahui.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
id: Abaikan permohonan transaksi

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
id: Terima permohonan transaksi

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
id: Terhubung ke server

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
id: Masuk

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
id: Memasuki arena permainan

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
id: Mengambil karakter

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
id: Terhubung ke server permainan

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
id: Mengganti server

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
id: Meminta detail registrasi

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
id: Perubahan Sandi

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
id: Perubahan sandi berhasil!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
id: Perubahan email

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
id: Perubahan email berhasil!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
id: Perangkat lunak

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
id: OpenGL aman

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
id: %s telah bergabung dengan kelompok.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
id: %s tidak dapat bergabung dengan kelompok karena kelompok sudah penuh.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
id: Gagal menambahkan barang. Kamu tidak dapat menukar barang ini.

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
id: Tipe: %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
id: Tak diketahui:

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
id: Jarak: %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
id: Tanah

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
id: Tak berguna

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
id: Pilihan untuk /%s adalah "ya", "tidak", "benar","salah", "1","0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
id: %d pekan

en: %d weeks
id: %d pekan

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
id: %d hari

en: %d days
id: %d hari

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
id: %d jam

en: %d hours
id: %d jam

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
id: %d menit

en: %d minutes
id: %d menit

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
id: %d detik

en: %d seconds
id: %d detik
