ManaPlus - en to nb translation catalogue (85 entries)

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
nb: Generelt

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
nb: Lagring av skjermbilde feilet!

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
nb: Nettverksfeil

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
nb: Lukk

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
nb: Nøytral

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
nb: Venn

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
nb: Ignorert

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
nb: Nivå: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
nb: Kjøp

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
nb: Selg

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
nb: Avbryt

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
nb: Spillere

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
nb: Bruk

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
nb: Standard

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
nb: NPCer

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
nb: Monstre

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
nb: Partikkeleffekter

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
nb: Maks

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
nb: Penger: %s

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
nb: Avslutt

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
nb: Pris: %s / Totalt: %s

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
nb: Gruppe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
nb: Lydeffekt-volum

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
nb: Musikk-volum

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
nb: Farger

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
nb: Slik ser fargen ut

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
nb: Statisk

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
nb: Puls

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
nb: Regnbue

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
nb: Spektrum

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
nb: Tildel

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
nb: Trykk knappen for å starte kalibrasjon

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
nb: Stopp

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
nb: lav

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
nb: høy

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
nb: Kart

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
nb: Butikk

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
nb: Tastatur

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
nb: Nei

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
nb: Navn

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
nb: Tillat handel

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
nb: Slett

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
nb: Skriftstørrelse

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
nb: Fullskjerm

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
nb: Endringer av OpenGL krever restart.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
nb: Ingen tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
nb: Tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
nb: Bobler, ingen navn

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
nb: Bobler med navn

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
nb: av

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
nb: GUI-gjennomsiktighet

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
nb: maks

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
nb: Tilbakestill

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
nb: Hjelp

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
nb: Utstyr

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
nb: Ferdigheter

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
nb: Lag

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
nb: Endre epost-adresse

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
nb: Konto: %s

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
nb: Feil

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
nb: Endre passord

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
nb: Passord:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
nb: Navn:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
nb: Vennligst distribuer %d poeng

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
nb: Navnet ditt må minst være 4 bokstaver.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
nb: Vennligst fjern %d poeng

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
nb: Bekreft karakter-sletting

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne karakteren?

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
nb: Ja

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
nb: Alt

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
nb: Registrer

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
nb: Til:

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
nb: Neste

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
nb: Bekreft

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
nb: Bekreft:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
nb: Mann

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
nb: Kvinne

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
nb: E-post:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
nb: Passordene stemmer ikke.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
nb: Bruk

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
nb: Opp

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
nb: %s har invitert deg til sin gruppe.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
nb: Godta Gruppeinvitasjon

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
nb: Jobb: %d

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
nb: Kobler til...
