ManaPlus - en to pl translation catalogue (1377 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
pl: Widoczne na mapie

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
pl: Człowiek

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
pl: Unik!

en: miss
pl: Pudło!

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
pl: Zostałeś zabity przez %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
pl: Próbowano podnieść nieistniejący przedmiot.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
pl: Przedmiot zbyt ciężki.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
pl: Przedmiot za daleko.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
pl: Inwentarz jest pełny.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
pl: Za duży stos.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
pl: Przedmiot należy do kogoś innego.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
pl: Nie możesz podnieść tej ilości przedmiotów.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
pl: Twoja sterta przedmiotu osiągnęła maksymalną ilość.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
pl: Nieznany problem podczas próby podniesienia przedmiotu.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
pl[0]: Podniosłeś/aś %d [@@%d|%s@@].
pl[1]: Podniosłeś/aś %d [@@%d|%s@@].
pl[2]: Podniosłeś/aś %d [@@%d|%s@@].
pl[3]: Podniosłeś/aś %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
pl: skill

note: TRANSLATORS: get hp message
en: hp
pl: pż

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
pl: Podążanie: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
pl: Podążanie anulowane.

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
pl: Imitowanie: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
pl: Imitacja anulowana

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
pl: Widzisz %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
pl: Całkowicie ignoruj

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
pl: Pisz '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
pl: Mruganie nicka

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
pl: Bąbelek "..." nad głową

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
pl: Bąbelek nad głową

note: TRANSLATORS: command line help
en: manaplus [options] [manaplus-file]
pl: manaplus [opcje] [manaplus-file]

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
pl: [manaplus-file] : Plik manaplus jest plikiem XML (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
pl:                   używane do wprowadzania własnych parametrów

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
pl:                   do klienta manaplus.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
pl: Opcje:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
pl:   -l --log-file       : Używany plik logów

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
pl:   -a --chat-log-dir   : Folder do zapisywania logów

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
pl:   -v --version        : Pokaż wersję

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
pl:   -h --help           : Pokaż tą pomoc

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
pl:   -C --config-dir     : Katalog konfiguracyjny

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
pl:   -U --username       : Zaloguj się tym loginem

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
pl:   -P --password       : Zaloguj się tym hasłem

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
pl:   -c --character      : Zaloguj się tą postacią

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
pl:   -s --server         : Nazwa serwera lub IP

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
pl:   -y --server-type    : typ serwera logowania

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
pl:   -p --port           : Port serwera

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
pl:   -H --update-host    : użyj tego hostu aktualizacyjnego

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
pl:   -D --default        : Wybierz domyślny serwer i postać

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
pl:   -u --skip-update    : Omiń aktualizację

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
pl:   -d --data           : Katalog z danymi gry

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
pl:   -L --localdata-dir  : Katalog z lokalnymi danymi

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
pl:      --screenshot-dir : Katalog ze zrzutami ekranu

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
pl:      --safemode       : Rozpocznij grę w trybie bezpieczeństwa

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
pl:      --renderer       : Ustawia rodzaj renderowania

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
pl:   -T --test           : Rozpocznij test sterowników i autokonfigurację

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
pl:   -O --no-opengl      : deaktywuj OpenGL na tę sesję

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
pl: %s nie istnieje i nie może byś utworzone! Wyjście.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
pl: Nieprawidłowy host aktualizacyjny: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
pl: Błąd podczas tworzenia katalogu aktualizacji!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
pl: Błąd: %s nie istnieje i nie może być utworzone! Wyjście.

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created!
pl: %s nie istnieje i nie może być utworzony!

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
pl: Ogólny

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
pl: Zrzut ekranu zapisany jako %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
pl: Zapisywanie zrzutu ekranu nie powiodło się!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
pl: Połączenie z serwerem zostało zerwane.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
pl: Błąd sieci

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
pl: (D) domyślne poruszanie się

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
pl: (I) odwrócone ruchy

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
pl: (c) trochę szalonych ruchów

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
pl: (C) dużo szalonych ruchów

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
pl: (d) podwójne normalne + szalone

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
pl: (?) nieznany sposób poruszania się

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
pl: (%u) szalone ruchy numer %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
pl: (a) własne szalone ruchy

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
pl: (?) szalone ruchy

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
pl: (0) domyślne przybliżenie do celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
pl: (1) podejdź do 1 pola od celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
pl: (2) podejdź do 2 pól od celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
pl: (3) podejdź do 3 pól od celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
pl: (4) przybliżenie do celu do odległości 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
pl: (5) podejdź do 5 pól od celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
pl: (6) przybliżenie do celu do odległości 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
pl: (7) podejdź do 7 pól od celu

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
pl: (8) przybliżenie do celu do odległości 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
pl: (9) przybliżenie do celu do odległości 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
pl: (A) podejdź do celu na zasięg ataku

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
pl: (a) zasięg ataku łucznika

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
pl: (B) podejdź do celu na zasięg ataku - 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
pl: (?) pól do celu

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
pl: (D) domyślne podążanie

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
pl: (R) relatywne podążanie

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
pl: (M) lustrzane podążanie

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
pl: (P) niewolnicze podążanie

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
pl: (?) nieznane podążanie

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
pl: (?) atak

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
pl: (D) domyślny atak

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
pl: (s) zdejmij tarczę do ataku

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
pl: (S) załóż tarczę do ataku

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
pl: (G) idź, atakuj

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
pl: (A) idź, atakuj, podnieś

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
pl: (d) bez autoataku

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (D) don't switch target
pl: (D) nie zmieniaj celu

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (C) always attack closest
pl: (C) zawsze atakuj najbliższe

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (?) targeting
pl: (?) namierzanie

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
pl: (S) podnoś w promieniu 1x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
pl: (D) podnoś w promieniu 2x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
pl: (F) podnoś w promieniu 2x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
pl: (3) podnoś w promieniu 3x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
pl: (g) podejdź i podnoś do 4 pól

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
pl: (G) podejdź i podnoś do 8 pól

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
pl: (A) podejdź i podnoś w zasięgu wzroku

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
pl: (?) podnoś

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
pl: (f) użyj #flar jako M.A.

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
pl: (c) użyj #chiza jako M.A.

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
pl: (I) użyj #ingrav jako M.A.

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
pl: (F) użyj #frillyar jako M.A.

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
pl: (U) użyj #upmarmu jako M.A.

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
pl: (?) magiczny atak

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
pl: (a) atakuj wszystkich graczy

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
pl: (f) atakuj niezaprzyjaźnionych

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
pl: (b) atakuj nielubianych

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
pl: (d) nie atakuj graczy

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
pl: (?) atak PvP

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
pl: (D) domyślna imitacja

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
pl: (O) Imituj strój

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
pl: (?) imitacja

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
pl: Modyfikatory gry włączone.

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
pl: Modyfikatory gry wyłączone.

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
pl: Modyfikatory gry nieznane

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
pl: (N) normalny widok mapy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
pl: (D) widok debug

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
pl: (u) płaska mapa

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
pl: (U) płaska mapa 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
pl: (e) mapa bez tekstur, pokazane kolizje

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
pl: (E) mapa bez tekstur

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
pl: (b) dwukolorowa mapa

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
pl: (?) widok mapy

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
pl: (O) przy klawiaturze

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
pl: (A) AFK

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
pl: (?) stan

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
pl: AFK

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
pl: Ok

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
pl: (G) tryb kamery gry

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
pl: (F) wolny tryb kamery

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
pl: Zamknij

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
pl: Czy chcesz otworzyć stronę ze wsparciem/pomocą?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
pl: Wskrześ

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
pl: Niesiesz więcej niż połowę dopuszczalnego ciężaru. Nie odzyskujesz zdrowia.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
pl: Niesiesz mniej niż połowę dopuszczalnego ciężaru. Możesz znowu odzyskiwać zdrowie.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
pl: domyślnie

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
pl: czarny

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
pl: czerwony

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
pl: zielony

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
pl: niebieski

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
pl: złoty

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
pl: żółty

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
pl: różowy

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
pl: fioletowy

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
pl: szary

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
pl: brązowy

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
pl: tęczowy 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
pl: tęczowy 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
pl: tęczowy 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
pl: Bardzo mała (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
pl: Bardzo mały (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
pl: Bardzo mała (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
pl: Mała (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
pl: Średnia (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal (13)
pl: Normalny (13)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
pl: Duży (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
pl: Ogromna (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
pl: Wielka (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
pl: Duża (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
pl: Duża (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
pl: Duża (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
pl: Bardzo duża (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
pl: Bardzo duża (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
pl: Niezmiernie ogromna (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
pl: Ogromna (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
pl: (domyślne)

note: TRANSLATORS: language
en: Catalan
pl: Kataloński

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (Hong Kong)
pl: Chiński (Hong Kong)

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
pl: Włoski

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
pl: Szwedzki (Szwecja)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
pl: Turecki

note: TRANSLATORS: language
en: Ukrainian
pl: Ukraiński

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
pl: Ogólna Magia

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
pl: Magia Życia

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
pl: Magia Wojny

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
pl: Magia Transmutacji

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
pl: Magia Natury

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
pl: Magia Astralna

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
pl: Neutralny

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
pl: Przyjaciel

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
pl: Lekceważony

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
pl: Ignorowany

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
pl: Skasowany

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
pl: Dodany/a do czarnej listy

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
pl: Wróg

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
pl: nieposortowane

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
pl: po cenie

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
pl: wg. nazwy

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
pl: wg. ID

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
pl: wg. wagi

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
pl: wg. ilości

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
pl: wg. typu

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
pl: Bez celu

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
pl: Dozwól cel

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
pl: Wymaga celu

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
pl: Normalna

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
pl: Automatyczne zamykanie

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
pl: Omiń

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hungry: %d
pl: Głód: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Intimacy: %d
pl: Zażyłość: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
pl: Grupa: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
pl: Gildia: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
pl: Miejsce w PvP: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Buy shop: %s
pl: Sklep - kup: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Sell shop: %s
pl: Sklep - sprzedaj: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
pl: Komentarz: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Effects: %s
pl: Efekty: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Chat room: %s
pl: Pokój czat: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
pl: Poziom: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hp: %d/%d
pl: Pż: %d/%d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Particles: %u
pl: Cząsteczki: %u

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
pl: Waga: %s

note: TRANSLATORS: named item description
en: Item named: %s
pl: Przedmiot nazwany: %s

note: TRANSLATORS: popup label
en: Cards:
pl: Karty:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
pl: Handel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
pl: Atak

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
pl: Szept

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
pl: Lecz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
pl: Wyrzuć z gildii

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
pl: Zmień pozycję w gildii

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
pl: Zaproś do gildii

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
pl: Wysadź w powietrze

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
pl: Podejdź

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
pl: Rozmowa

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
pl: Kup

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
pl: Sprzedaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
pl: Dodaj komentarz

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
pl: Usuń z listy ataku

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
pl: Dodaj do listy priorytetów

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
pl: Dodaj do listy atakowanych

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
pl: Dodaj do listy ignorowanych

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
pl: Idź do mistrza

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
pl: Strzel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
pl: Nakarm

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
pl: Zmień nazwę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
pl: Zabij

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
pl: Upuść łup

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
pl: Zdejmij

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
pl: Powrót do jajka

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
pl: Wpisz do czatu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
pl: Anuluj

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
pl: Gracze

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
pl: Wyrzuć z grupy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
pl: Podnieś

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
pl: Dodaj do czatu

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
pl: Portal

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
pl: Usuń

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
pl: Teleport

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
pl: Przesuwaj kamerę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore camera to default view
en: Restore camera
pl: Przywróć kamerę

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
pl: Stroje

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy equipment from player to outfit
en: Copy from player
pl: Skopiuj od gracza

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
pl: Usuń ubiór

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
pl: Zaklęcia

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
pl: Edytuj zaklęcie

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
pl: Wyczyść

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
pl: Wyłącz alarm

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
pl: Włącz alarm

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
pl: Nie usuwaj imion

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
pl: Usuń imię

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
pl: Włącz tryb AFK

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
pl: Wyłącz tryb AFK

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
pl: Opuść

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
pl: Skopiuj do schowka

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
pl: Zmień pozycję gildii

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
pl: okno

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
pl: odblokuj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
pl: zablokuj

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show emotes for:
pl: Pokaż emoty dla:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
pl: Gracze

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for pet
en: Pet
pl: Zwierzątko

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
pl: Najemnik

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
pl: Zmień nazwę drogowskazu

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
pl: Nick:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
pl: Komentarz gracza

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
pl: Komentarz:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
pl: Dodaj do handlu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
pl: Dodaj 10 do handlu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
pl: Dodaj połowę do handlu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
pl: Dodaj do handlu wszystko-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
pl: Dodaj wszystko do handlu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
pl: Podaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
pl: Podaj 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
pl: Podaj połowę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
pl: Podaj wszystko-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
pl: Podaj wszystko

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sub menu for craft
en: Move to craft...
pl: Idź do rzemiosła...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
pl: Pobierz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
pl: Pobierz 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
pl: Pobierz połowę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
pl: Pobierz wszystko-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
pl: Pobierz wszystko

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
pl: Użyj

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
pl: Wyczyść okno upuszczeń.

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
pl: Ukryj

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
pl: Pokaż

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Open yellow bar settings
pl: Otwórz ustawienia żółtego paska

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
pl: Zresetuj żółty pasek

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
pl: Skopiuj do czatu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
pl: W górę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
pl: W dół

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
pl: Rozbierz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
pl: Kopiuj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
pl: Wklej

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
pl: Otwórz adres internetowy

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
pl: Pokaż okno

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill
pl: Umiejętność

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill level
en: Skill level...
pl: Poziom umiejętności...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast type
en: Skill cast type...
pl: Typ umiejętności rzucania...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by x
en: Skill offset by x...
pl: Offset umiejętności o x...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by y
en: Skill offset by y...
pl: Offset umiejętności o y...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by x
pl: Offset umiejętności rzucania o x

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by y
pl: Offset umiejętności rzucania o y

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level header
en: Select skill level
pl: Wybierz poziom umiejętności

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level
en: Max level
pl: Poziom maksymalny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type header
en: Select skill cast type
pl: Wybierz typ umiejętności rzucania

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
pl: Domyślne

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
pl: Cel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type
en: Mouse position
pl: Pozycja myszki

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
pl: Siebie

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
pl: Lekceważ

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
pl: Ignoruj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
pl: Czarna lista

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
pl: Ustaw jako wroga

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
pl: Usuń

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
pl: Dodaj do znajomych

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
pl: Odignoruj

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
pl: Podążaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: imitate player
en: Imitate
pl: Udawaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
pl: Kup (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
pl: Sprzedaj (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
pl: Zaproś do grupy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
pl: Dołącz do czatu %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
pl: Pokaż przedmioty

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
pl: Usuń z listy podnoszonych

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
pl: Dodaj do listy podnoszonych

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
pl: Przestań chronić przedmiot

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
pl: Chroń przedmiot

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
pl: Upuść...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
pl: Upuść wszystko

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
pl: Upuść

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show %s
pl: Pokaż %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player account info
en: Account info
pl: Informacje o koncie

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player level
en: Level
pl: Poziom

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player stats TRANSLATORS: clan window tab
en: Stats
pl: Statystyki

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
pl: Inwentarz

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
pl: Magazyn

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
pl: Wózek

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
pl: Polecenia

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm char commands
en: Char commands
pl: Polecenia postaci

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: back to gm menu
en: Back
pl: Powrót

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: find player position
en: Locate
pl: Znajdź

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
pl: Sprawdź IP

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
pl: Idź do

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
pl: Przywołaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all party members to player location
en: Recall party
pl: Przywołaj drużynę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all guild members to player location
en: Recall guild
pl: Przywołaj gildię

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: give party leader status
en: Give party leader
pl: Przekaż status lidera drużyny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show menu
en: Show...
pl: Pokaż...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute menu
en: Mute...
pl: Ucisz...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable immortal mode for player
en: Immortal
pl: Nieśmiertelny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send player to jail
en: Jail
pl: Uwięź

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore player from jail
en: Unjail
pl: Wyciągnij z więzienia

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killer
en: Killer
pl: Zabójca

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killable
en: Killable
pl: Zabijalny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player save position
en: Set save
pl: Ustal zapis

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to save position
en: Warp to save
pl: Przenieś do zapisanego miejsca

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to random position on same map
en: Warp to random
pl: Przenieś do losowego miejsca

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn player clone
en: Spawn clone
pl: Stwórz klon

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave player clone
en: Spawn slave clone
pl: Stwórz niewolniczy klon

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn evil player clone
en: Spawn evil clone
pl: Stwórz zły klon

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: break guild
en: Break guild
pl: Zniszcz gildię

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
pl: Wyrzuć

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Mute %s
pl: Ucisz %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Mute %d
pl: Ucisz %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Unmute %d
pl: Zdejmij wyciszenie %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disguise to npc TRANSLATORS: disguise to monster
en: Disguise
pl: Przebierz się

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn monster
en: Spawn same
pl: Stwórz to samo

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave monster
en: Spawn slave
pl: Stwórz niewolnika

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster in current map
en: Search
pl: Szukaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster spawns in all maps
en: Search spawns
pl: Szukaj stworzone

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show who drops item
en: Who drops
pl: Kto upuścił

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1
pl: Dodaj 1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 5
pl: Dodaj 5

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10
pl: Dodaj 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 100
pl: Dodaj 100

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1000
pl: Dodaj 1000

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10000
pl: Dodaj 10000

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
pl: Polecenia GM

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move current item to craft slot
en: Move to craft %d
pl: Przenieś do rzemiosła %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open mail dialog
en: Mail to...
pl: Wyślij mail do...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: catch pet command
en: Taming pet
pl: Poskramianie zwierzątka

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: adopt child command
en: Adopt child
pl: Adoptuj dziecko

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave party
en: Leave party
pl: Opuść drużynę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create party TRANSLATORS: dialog header
en: Create party
pl: Utwórz drużynę

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave guild
en: Leave guild
pl: Opuść gildię

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create guild TRANSLATORS: dialog header
en: Create guild
pl: Utwórz gildię

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change guild notice message
en: Change notice
pl: Zmień ogłoszenie

note: TRANSLATORS: skill level
en: Level: %d / %d
pl: Poziom: %d / %d

note: TRANSLATORS: skill level for tmw fake skills
en: Level: Unknown
pl: Poziom: Nieznany

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
pl: Podstawowe

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
pl: Skróty

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
pl: Okna

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Craft
pl: Rzemiosło

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
pl: Emotki

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
pl: Czat

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
pl: Inne

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
pl: GUI

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
pl: Byty

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
pl: Imiona przyjaciół

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
pl: Imiona lekceważonych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
pl: Imiona ignorowanych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
pl: Imiona usuniętych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
pl: Imiona Innych Graczy

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
pl: Własne Imię

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
pl: Imiona GM

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
pl: NPC

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
pl: Potwory

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
pl: Zwierzaki

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
pl: Członkowie grupy

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
pl: Członkowie Gildii

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
pl: Efekty cząsteczkowe

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
pl: Powiadomienie o podniesieniu

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
pl: Powiadomienie o Exp

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
pl: Pasek życia gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
pl: Pasek życia gracza (drugi kolor)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
pl: Pasek życia potwora

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
pl: Pasek życia potwora (drugi kolor)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
pl: Gracz uderza potwora

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
pl: Potwór uderza gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
pl: Inny gracz uderza lokalnego gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
pl: Uderzenie Krytyczne

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
pl: Lokalny gracz uderza potwora

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
pl: Krytyczny cios lokalnego gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
pl: Gracz lokalny pudłuje

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
pl: Pudła

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
pl: Podświetlenie portalu

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
pl: Podświetlenie nieprzechadzalnych terenów

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
pl: Podświetlenie przeszkód powietrznych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
pl: Podświetlenie przeszkód wodnych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
pl: Podświetlenie specjalnych terenów kolizyjnych

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
pl: Podświetlenie miejsc, po których da się chodzić

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
pl: Obwódka Kafla

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
pl: Zasięg ataku lokalnego gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
pl: Obwódka zasięgu ataku lokalnego gracza

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
pl: Zasięg ataku potwora

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
pl: Kolor ilości przedmiotu leżącego na ziemi.

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
pl: Lokalizacja domowa

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
pl: Obwódka lokalizacji domowej

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
pl: Drogowskaz

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
pl: Maks.

note: TRANSLATORS: character level
en: Level: %u
pl: Poziom: %u

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
pl: Pieniądze: %s

note: TRANSLATORS: Text under equipped items (should be small)
en: Eq.
pl: Ekw.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
pl: Otwórz adres url

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
pl: Dodaj

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
pl: Wyjdź

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
pl: Cena: %s/ Razem: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
pl: Edycja

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
pl: Punkty postaci: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
pl: Bitwa

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
pl: Ogłoszenie ogólne:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
pl: Ogłoszenie ogólne od %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
pl: %s szepcze: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
pl: %s jest teraz Online.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
pl: %s jest teraz Offline.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
pl: Gildia

note: TRANSLATORS: lang chat tab name
en: Lang
pl: Język

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
pl: Grupa

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
pl: Muzyka:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
pl: Mapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
pl: Mini-mapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
pl: Kursor:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
pl: Licznik cząsteczek:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
pl: Licznik aktorów na mapie:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
pl: Pozycja gracza:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
pl: Wywołania rysowania:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
pl: Połączenia z teksturami:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
pl: %d FPS (normalny OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
pl: %d FPS (bezpieczny OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
pl: %d FPS (nowoczesny OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
pl: %d FPS (SDL2 domyślne)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
pl: Licznik tekstur:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
pl: Licznik cząsteczek: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
pl: Wejście: %d bajtów

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
pl: Wyjście: %d bajtów

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
pl: Dźwięk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
pl: Podstawowe ustawienia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
pl: Włącz dźwięk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
pl: Włącz muzykę

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
pl: Włącz efekty gry

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
pl: Włącz efekty GUI

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
pl: Głośność efektów dźwiękowych

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
pl: Głośność muzyki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
pl: Aktywuj ściszanie się muzyki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
pl: Częstotliwość audio

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
pl: Kanały audio

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
pl: Efekty dźwiękowe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
pl: Dźwięk okienka informacyjnego

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
pl: Dźwięk wzywania okienka

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
pl: Dźwięk szeptów

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
pl: Dźwięk podświetlanej wiadomości

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
pl: Dźwięk globalnej wiadomości

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
pl: Dźwięk wiadomosci o błędzie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
pl: Dźwięk powiadomienia o handlu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
pl: Pokaż okno dźwięku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
pl: Ukryj okno dźwięku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
pl: Włącz integrację z Mumble

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
pl: Ściągnij muzykę

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
pl: Okno

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
pl: Autoukrywanie okna czatu.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
pl: Podtrzymuj skupienie na pasek czatu.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
pl: Kolory

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
pl: Usuń kolory z odbieranych wiadomości

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
pl: Pokazuj listę kolorów czatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
pl: Pozwól poleceniom magicznym i GM pojawiać się we wszystkich zakładkach

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
pl: Limity

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
pl: Limit znaków w wierszu czatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
pl: Limit wierszy w czacie

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
pl: Logi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
pl: Włącz logowanie czatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
pl: Aktywuj logowanie czatu Debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
pl: Pokazuj historię czatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
pl: Pokazuj wiadomości online drużyny

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
pl: Pokazuj wiadomości online gildii

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
pl: Wiadomości

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
pl: Ukryj wiadomości od sklepów

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
pl: Pokazuj wiadomości MVP

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
pl: Zakładki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
pl: Umieść wszystkie szepty w zakładkach

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
pl: Loguj powiadomienia o magii w zakładce Debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
pl: Pokazuj wiadomości serwera w zakładce Debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
pl: Włącz tab handlowy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
pl: Aktywuj zakładkę GM

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
pl: Aktywuj zakładkę "języki"

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
pl: Pokaż wiadomości ze wszystkich języków

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
pl: Włącz zakładkę bitewną

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
pl: Pokazuj wydarzenia bitewne

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
pl: Jeśli potrzeba, zmień rozmiar zakładek czatu

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
pl: Czas

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
pl: Użyj lokalnego czasu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
pl: Podświetlaj słowa (oddzielaj przecinkiem)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
pl: Ignoruj imienia globalnie (oddzielone przecinkiem)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
pl: Pokazuj przycisk emotek w czacie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
pl: Pokazuj motd serwera podczas startu

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
pl: Kolor będzie wyglądał w ten sposób

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
pl: Typ:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
pl: Opóźnienie:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
pl: Czerwony:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
pl: Zielony:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
pl: Niebieski:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
pl: Statyczny

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
pl: Pulsujący

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
pl: Tęcza

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
pl: Widmo

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
pl: Alfa:

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
pl: Przypisz

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
pl: Odznacz

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
pl: Zresetuj wszystkie klawisze

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
pl: Wejście

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
pl: Wykryto konflikt klawiszy.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
pl: Konflikt pomiędzy klawiszami "%s" i "%s". Rozwiąż go, albo mogą pojawić się problemy.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
pl: nieznane

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
pl: Naciśnij przycisk aby rozpocząć kalibrację

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
pl: Kalibruj

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
pl: Wykryj dżojstiki

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
pl: Włącz joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
pl: Używaj joysticka jeśli okno klienta nieaktywne

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
pl: Zatrzymaj

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
pl: Obracaj drążkiem i nie naciskaj przycisków

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
pl: Zawsze pokazuj

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
pl: Autoukrywanie w małej rozdzielczości

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
pl: Autoukrywanie

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
pl: Proxy systemowe

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
pl: Bezpośrednie połączenie

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
pl: Nazwa hosta SOCKS5

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
pl: niskie

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
pl: średnie

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
pl: wysokie

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xhigh
pl: xduża

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xxhigh
pl: xxduża

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
pl: Różne

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
pl: Pokaż zadane potworom obrażenia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
pl: Automatycznie namierzaj tylko dosięgalne potwory

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
pl: Podświetl zasięg ataku potworów

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
pl: Pokazuj pasek życia potworów

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
pl: Przewijaj namierzanie potworów

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
pl: Mapa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
pl: Włącz efekty portali

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
pl: Podświetl portale na mapie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
pl: Podświetl przedmioty na podłodze

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
pl: Podświetl zasięg ataku graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
pl: Pokaż rozszerzone minimapy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
pl: Rysuj ścieżkę

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
pl: Rysuj klawisze skrótu na mapie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
pl: Włącz leniwe przewijanie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
pl: Leniwość przewijania

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
pl: Promień przewijania

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
pl: Automatycznie zmieniaj rozmiar minimap

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
pl: Pokazuj animacje mapy

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
pl: Poruszanie się

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
pl: Koryguj pozycję automatycznie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
pl: Pokazuj pozycję po stronie serwera

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
pl: Atakuj podczas poruszania się

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
pl: Atakuj następny cel

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
pl: Synchronizuj ruchy graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
pl: Szalone ruchy: program A

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
pl: Ruchy relatywne myszką (zalecane do interfejsów dotykowych)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
pl: Pokazuj własny pasek życia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
pl: Włącz szybkie statystyki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
pl: Przewijaj namierzanie graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
pl: Pokazuj wiadomości o punktach doświadczenia umiejętności

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
pl: Pokazuj wyskakujące powiadomienia graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
pl: Wiadomość AFK

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
pl: Pokazuj poziom umiejętności

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
pl: Filtruj ataki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
pl: Włącz filtr podnoszenia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
pl: Włącz protokół reklamowy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
pl: Aktywuj obsługę zwierzątek.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
pl: Aktywuj powiadomienia dotyczące wagi.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
pl: Sklep

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
pl: Akceptuj prośby o handel

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
pl: Włącz tryb sklepu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
pl: Przewijaj namierzanie NPC

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
pl: Loguj dialogi NPC

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
pl: Integracja z botami

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
pl: Włącz integrację z guild-botem i wyłącz natywną obsługę gildii

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
pl: Klawiatura

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
pl: Opóźnienie powtarzania

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
pl: Interwał powtarzania

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
pl: Własny interwał powtarzania

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
pl: Guziki skrótów

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
pl: Serwer proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
pl: Rodzaj proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
pl: Adres serwera:port

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
pl: Włącz logowanie Debug

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
pl: Włącz logowanie OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
pl: Aktywuj logowanie wejścia

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
pl: Wyślij plik dziennika

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
pl: Włącz atak ze strony serwera

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
pl: Ukryj stronę wsparcia po wystąpieniu błędu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
pl: Aktywuj podwójne kliknięcia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
pl: Włącz wykrywacza botów

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
pl: Włącz ochronę przeciw zbugowanym serwerom

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
pl: Tryb niskiego transferu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
pl: Używaj FBO do screenshotów (tylko w OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
pl: Folder zrzutów ekranu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
pl: Opóźnienie sieci między podserwerami

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
pl: Pokazuj tło

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
pl: Nadpisanie gęstości ekranu

note: TRANSLATORS: mods tab in settings
en: Mods
pl: Mody

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
pl: Brak modów

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
pl: Nie

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
pl: Wydajność

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
pl: Lepsza wydajność (włącz by uzyskać lepszą wydajność)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
pl: Automatycznie dopasuj ustawienia jakości

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
pl: Przyspieszenie Hw

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
pl: Włącz cache przezroczystości (Software, może zużyć dużo pamięci)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
pl: Włącz redukowanie map (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
pl: Włącz opóźnienie elementów spritów (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
pl: Włącz stopniowe ładowanie obrazków (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
pl: Aktywuj sampler tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
pl: Lepsza jakość (wyłącz dla lepszej wydajności)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
pl: Napraw kanał alfa (Software, może bardzo spowolniać)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
pl: Pokaż przezroczystość istot

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
pl: Włącz reorganizację obrazków (potrzebne dla wsparcia modów).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
pl: Zmniejszenie zużycia pamięci

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
pl: Wyłącz zaawansowany cache istot (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
pl: Wyłącz cache istot (Software)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
pl: Różne opcje (włączenie lub wyłączenie może poprawić wydajność)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
pl: Włącz kompresję tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
pl: Włącz roszerzenie prostokątnych tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
pl: Użuj nowy wewnętrzny format tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
pl: Aktywuj atlasy tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
pl: Umieszczaj w cache wszystkie sprite'y mapy (może zużyć więcej pamięci)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
pl: Umieszczaj w cache wszystkie dźwięki (może zużyć więcej pamięci)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
pl: Pokazuj płeć

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
pl: Pokazuj poziom

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
pl: Pokazuj własne imię

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
pl: Włącz zaawansowane namierzanie myszką

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
pl: Namierzaj martwych graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
pl: Automatycznie przenoś imiona

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
pl: Bezpieczny handel

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
pl: Niebezpieczne znaki w imionach

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
pl: Pokaż statusy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
pl: Pokaż adres IP na zrzutach ekranu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
pl: Pozwól na leczenie siebie kliknięciem

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
pl: Grupuj przyjaciół w oknie obecnych online

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
pl: Ukryj nicki usuniętych graczy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
pl: Użyj specjalnej diagonalnej prędkości do poruszania się.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
pl: Emuluj prawy przycisk myszki poprzez długie wciśnięcie lewego przycisku (przydatne dla ekranów dotykowych)

note: TRANSLATORS: quick tab in settings TRANSLATORS: settings tab name
en: Quick
pl: Szybka

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
pl: Imię

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
pl: Relacja

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
pl: Zezwól na handel

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
pl: Zezwól na szepty

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
pl: Usuń

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
pl: Relacje

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
pl: Gdy ignorowany:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
pl: Skórka GUI

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
pl: Główna czcionka

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
pl: Język

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
pl: Pogrubiona czcionka

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
pl: Czcionka efektów

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
pl: Czcionka pomocy

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
pl: Bezpieczna czcionka

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
pl: Czcionka NPC

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
pl: Japońska czcionka

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
pl: Chińska czcionka

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
pl: Rozmiar czcionki Npc

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
pl: Skórka

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
pl: Nazwa:

note: TRANSLATORS: theme copyright
en: Copyright:
pl: Prawa autorskie:

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
pl: Informacje o Skórce

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
pl: Skórka zmieniona

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
pl: Uruchom ponownie program, aby mogły zajść zmiany.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
pl: Małe

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
pl: Średnie

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
pl: Duże

note: TRANSLATORS: touch settings tab
en: Touch
pl: Dotyk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
pl: Klawiatura ekranowa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
pl: Pokaż ikonę klawiatury ekranowej

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
pl: Działanie ikony klawiatury

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
pl: Dżojstik ekranowy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
pl: Pokaż dżojstik ekranowy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
pl: Rozmiar dżojstika

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
pl: Przyciski ekranowe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
pl: Pokaż przyciski ekranowe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
pl: Format przycisków

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
pl: Rozmiar przycisków

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
pl: Działanie przycisku %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
pl: Pełny ekran

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
pl: Limit FPS:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
pl: Alternatywny limit FPS:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
pl: Wykryj najlepszy tryb

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
pl: Pokaż kursor

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
pl: Własny kursor

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
pl: Włącz zmianę rozmiaru

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
pl: Bez ramki

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
pl: Ekran

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
pl: Brak

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
pl: Nie udało się zmienić na tryb w oknie, ani przywrócić do poprzedniego stanu!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
pl: Nie udało się zmienić na tryb pełnoekranowy ani przywrócić do poprzedniego stanu!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
pl: Zmiana na tryb pełnoekranowy

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
pl: Wymagane ponowne uruchomienie aby zastosować zmiany.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
pl: Zmiana na OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
pl: Zastosowanie zmiany na OpenGL wymaga ponownego uruchomienia.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
pl: Własna rozdzielczość (np. 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
pl: Wpisz nową rozdzielczość:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
pl: Rozdzielczość zmieniona

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
pl: Niektóre okna mogą być przesunięte aby dopasować się do niższej rozdzielczości.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
pl: Brak tekstu

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
pl: Tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
pl: Bąbelki, brak imion

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
pl: Bąbelki z imionami

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
pl: wyłączone

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
pl: najlepsza jakość

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: normal
pl: normalnie

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
pl: najlepsza wydajność

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
pl: włączone

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
pl: Obraz

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
pl: Skala

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
pl: Powiadomienia

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
pl: Pokazuj wiadomości o podnoszeniu w czacie

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
pl: Pokazuj wiadomości o podnoszeniu jako cząsteczki

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
pl: Efekty

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
pl: Przechwytuj sygnały z myszki i klawiatury

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
pl: Blurowanie tekstur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
pl: Przezroczystość GUI

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
pl: Tekst nad głową

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
pl: Efekty otoczenia

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
pl: najlepsze

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
pl: Detale cząsteczkowe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
pl: Fizyka cząsteczek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
pl: Aktywuj ustawienia gammy.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
pl: Wycentruj okno gry

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
pl: Pozwól na włączanie się wygaszacza ekranu

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
pl: Zrzuty ekranu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
pl: Dodaj znak wodny do zrzutów ekranu

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
pl: Priorytetowe moby

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
pl: Atakuj moby

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
pl: Ignoruj moby

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
pl: Przyjaciele: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
pl: Gracze: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
pl: Zaproszono gracza %s do gildii %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
pl: Poproszono o wyjście z gildii %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
pl: Zaproszenie do gildii

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
pl: Kogo chcesz zaprosić do gildii %s?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
pl: Opuścić gildię?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
pl: Na pewno opuścić gildię %s?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
pl: Członkowie: %u/%u

note: TRANSLATORS: Navigation tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Nav
pl: GPS

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
pl: Portale: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
pl: Gracz %s zaproszony do grupy.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
pl: Poproszono o wyjście z grupy %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
pl: Zaproszenie do grupy

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
pl: Kogo chcesz zaprosić do grupy %s?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
pl: Opuścić grupę?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
pl: Na pewno opuścić grupę %s?

note: TRANSLATORS: Pickup filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Pik
pl: Pod

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
pl: Podnoś przedmioty

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
pl: Ignoruj przedmioty

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
pl: Widoczni gracze: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
pl: Resetuj

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
pl: Cel:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
pl: ID celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
pl: Rodzaj celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
pl: Poziom celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
pl: Rasa celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
pl: Drużyna celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
pl: Gildia celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
pl: Opóźnienie ataku:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
pl: Najsłabsze uderzenie:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
pl: Najmocniejsze uderzenie:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
pl: Uderzenie krytyczne:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
pl: Poziom celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
pl: Grupa celu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
pl: Gildia celu:

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
pl: Gracze online

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
pl: PMC

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
pl: Pomoc

note: TRANSLATORS: short button name for quests window.
en: QE
pl: OM

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
pl: Misje

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
pl: SB

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
pl: Statystyki ataku:

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
pl: Emotki

note: TRANSLATORS: short button name for chat window.
en: CH
pl: TX

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
pl: Stan

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
pl: EKW

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
pl: Ekwipunek

note: TRANSLATORS: short button name for inventory window.
en: INV
pl: INW

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
pl: Zdolności

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
pl: Społeczność

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
pl: SK

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
pl: MG

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
pl: UP

note: TRANSLATORS: short button name for did you know window.
en: YK
pl: WŻ

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
pl: Czy wiesz, że...

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
pl: SKP

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
pl: SÓ

note: TRANSLATORS: short button name for updates window.
en: UP
pl: AKT

note: TRANSLATORS: long button name for updates window.
en: Updates
pl: Aktualizacje

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
pl: OKN

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
pl: Konfiguracja

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
pl: Klawisz: %s

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
pl: Utwórz przedmioty

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
pl: Ilość:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
pl: Utwórz

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
pl: Filtr:

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
pl: Zmień adres e-mail

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
pl: Konto: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
pl: Proszę wpisać i potwierdzić adres e-mail:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
pl: Nowy adres e-mail musi mieć conajmniej %u znaków.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
pl: Nowy adres e-mail musi mieć mniej znaków niż %u.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
pl: Pola adresu e-mail się nie zgadzają.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
pl: Błąd

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
pl: Zmień hasło

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
pl: Hasło:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
pl: Proszę wpisać i potwierdzić hasło:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
pl: Proszę wpisać stare hasło.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
pl: Nowe hasło musi mieć conajmniej %u znaków.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
pl: Nowe hasło nie może mieć mniej znakół niż %u.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
pl: Potwierdzenie hasła nie zgadza się.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
pl: Nowa postać

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
pl: Nazwa:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
pl: Proszę wykorzystać %d punktów

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
pl: Kolor włosów:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
pl: Fryzura:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
pl: Rasa:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
pl: Wygląd:

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
pl: Twoje imię musi mieć co najmniej 4 znaki.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
pl: Statystyki postaci w porządku.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
pl: Proszę usunąć %d punktów

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
pl: Potwierdź usunięcie postaci

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
pl: Czy jesteś pewny/a, że chcesz usunąć tę postać?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
pl: Konto %s (czas poprzedniego zalogowania %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
pl: Graj

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
pl: Konto: %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
pl: Nieprawidłowe hasło

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
pl: Wprowadź hasło aby usunąć postać

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
pl: Wprowadź hasło:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
pl: %s obecny/a. %d graczy online.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
pl: Szepczesz do %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
pl: Tak

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
pl: Sieć

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
pl: Cz wiesz że?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
pl: < Cofnij

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
pl: Dalej >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
pl: Otwieraj to okno automatycznie

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
pl: Edytuj serwer

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
pl: Połącz

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
pl: Użyj tego samego IP.

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
pl: Adres:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
pl: Typ serwera:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
pl: Opis:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
pl: Adres strony z graczami online:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
pl: Wymagany zarówno adres jak i port serwera.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
pl: Wybierz

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
pl: Normalna czcionka

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
pl: Czcionki

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
pl: nieznane

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
pl: Czy wiesz, że...

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
pl: Załóż

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
pl: wszystkie

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
pl: Wybierz ilość przedmiotów do handlu.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
pl: Wybierz ilość przedmiotów do upuszczenia.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
pl: Podaj ilość rzeczy do przechowania.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
pl: Wybierz ilość przedmiotów do pobrania.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
pl: Wybierz ilość przedmiotów do podziału.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
pl: Dodaj to sklepu (sprzedaj).

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
pl: Dodaj do sklepu (kupuj).

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
pl: Nieznany obiekt.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
pl: Zresetuj statystyki

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
pl: Zresetuj zegar

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
pl: Moby: %s, całk. exp: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
pl: Śr. Exp: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
pl: Przeciętna il mobów do nast.: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
pl: Mob/Min: %s, Exp/Min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
pl[0]: Szybkość exp na %d min: %s
pl[1]: Szybkość exp na %d min: %s
pl[2]: Szybkość exp na %d min: %s
pl[3]: Szybkość exp na %d min: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
pl[0]: Czas do nast. poziomu z %d min: %s
pl[1]: Czas do nast. poziomu z %d min: %s
pl[2]: Czas do nast. poziomu z %d min: %s
pl[3]: Czas do nast. poziomu z %d min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
pl: Ostatni exp:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
pl: Poziom: %d w %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
pl:   Czas do nast. poziomu: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
pl: Zaloguj się

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
pl: Zapamiętaj login

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
pl: Aktualizacja:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
pl: Zmień serwer

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
pl: Rejestruj

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
pl: Zaawansowane ustawienia aktualizacji

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
pl: Serwer:

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
pl: Otwórz stronę z rejestracją

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
pl: Wyślij

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
pl: Do:

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
pl: pasek życia

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
pl: pasek many

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
pl: pasek punktów doświadczenia

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
pl: pasek obciążenia

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
pl: pasek miejsc w inwentarzu

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
pl: pasek pieniędzy

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
pl: pasek strzał

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
pl: pasek statusu

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
pl: pasek punktów umiejętności

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
pl: Poziom: %d (GM %d)

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
pl: Potrzeba

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
pl: Poziom Pracy: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
pl: Przerwij

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
pl: Dalej

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
pl: Zatwierdź

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
pl: sprzedaj przedmiot

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
pl: Czy naprawdę chcesz sprzedać %s?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
pl: Strój: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
pl: Najpierw zdejmij

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
pl: Strój na afk

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
pl: Zmień serwer

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
pl: Zmień postać

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
pl: Potwierdź:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
pl: Mężczyzna

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
pl: Kobieta

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
pl: E-mail:

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
pl: Nazwa użytkownika musi mieć conajmniej %u znaków.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
pl: Nazwa użytkownika musi być krótsza niż %u znaków.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
pl: Hasło musi mieć conajmniej %u znaków.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
pl: Hasło musi mieć mniej znaków niż %u.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
pl: Hasła nie zgadzają się.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
pl: Nieprawidłowy adres e-mail.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
pl: Wybierz serwer

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
pl: Załaduj

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
pl: Wybierz serwer  ***TRYB BEZPIECZEŃSTWA***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
pl: Użyj tego samego IP dla podserwerów

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
pl: Ściąganie listy serwerów... %2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
pl: Czekanie na serwer...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
pl: Przygotowanie ściągania

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
pl: Błąd przy uzyskiwaniu listy serwerów!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
pl: wymaga nowszej wersji

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
pl: wymaga v%s

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
pl: Wsparcie

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
pl: Zastosuj

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
pl: Zresetuj okna

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
pl: Własny sklep

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
pl: Ogłoś

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
pl: Pokazuj linki w ogłoszeniach

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
pl: Prośba o handel

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
pl: Podwyż

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
pl: Dostępne punkty umiejętności: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
pl: Zestaw umiejętności %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
pl: Umiejętność %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
pl: Poziom: %d

note: TRANSLATORS: here P is title for visible players tab in social window
en: P
pl: V

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
pl: Zaakceptowano zaproszenie do grupy od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
pl: Odrzucono zaproszenie do grupy od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
pl: Akceptowano zaproszenie do gildii od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
pl: Odrzucono zaproszenie do gildii od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
pl: Gildia o tej nazwie już istnieje.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
pl: %s zaprosił/a Cię do gildii %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
pl: Akceptuj zaproszenie do gildii

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
pl: Grupa o takiej nazwie już istnieje.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
pl: Zostałeś/aś zaproszony/a do grupy.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
pl: Zostałeś/aś zaproszony/a do grupy %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
pl: %s zaprosił/a Cię do grupy.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
pl: %s zaprosił/a Cię do grupy %s .

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
pl: Zaakceptuj zaproszenie do grupy

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
pl: Praca: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
pl: Praca:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
pl: Edytor poleceń

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
pl: magia

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
pl: inne

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
pl: Polecenie:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
pl: Komentarz:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
pl: Rodzaj celu:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
pl: Ikona:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
pl: Poziom magii:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
pl: Szkoła magii:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
pl: Poziom szkoły:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
pl: Zachowaj

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
pl: Oferuj handel

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
pl: Potwierdzono. Oczekiwanie...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
pl: Akceptuj handel

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
pl: Zaakceptowano. Oczekiwanie...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
pl: Handel: Ty

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
pl: Otrzymujesz %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
pl: Zmień

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
pl: Dajesz:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
pl: Nie masz wystarczającej ilości pieniędzy.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
pl: Dodanie przedmiotu nie powiodło się. Nie może zachodzić na siebie ten sam rodzaj przedmiotu w okienku.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
pl: Aktualizacja...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
pl: Łączenie...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
pl: Pokazuj wszystkie wiadomości (może być wolne)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
pl: ##1 Proces aktualizacji jest niekompletny.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
pl: ##1 Jest mocno zalecane abyś

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
pl: ##1  Spróbuj ponownie później.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
pl: Zakończono

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
pl: Kto jest online- aktualizacja

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
pl: Aktualizuj

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
pl: Gracze online -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
pl: Gracze online- błąd

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
pl: Gracze online- aktualizacja

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
pl: Wybierz świat

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
pl: Przeloguj się

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
pl: Wybierz świat

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
pl: nieznany klawisz

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
pl: (nieznany)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
pl: Klawisze celowania i ataku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
pl: Podejdź do celu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
pl: Zmień sposób podchodzenia do celu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
pl: Podejdź do lokacji domowej

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
pl: Ustaw lokację domową

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
pl: Podejdź do punktu nawigacyjnego

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
pl: Przerwij atak / Klawisz modyfikatora

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
pl: Przestań namierzać

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
pl: Naceluj potwora

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
pl: Namierz najbliższego potwora (bez filtrów)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
pl: Namierz NPC

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
pl: Namierz Gracza

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
pl: Inne

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
pl: Podnieś

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
pl: Zmień sposób podnoszenia

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
pl: Usiądź

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
pl: Zrzut ekranu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
pl: Włącz/Wysłącz Handlowanie

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
pl: Otwórz okno handlu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
pl: Zmień widok mapy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
pl: Wybrano OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
pl: Zatrzymaj się lub usiądź

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
pl: Powrót do bezpiecznego trybu wyświetlania

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
pl: Przełącznik Czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
pl: Klawisz modyfikatora czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
pl: Przewiń czat do góry

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
pl: Przewiń czat w doł

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
pl: Poprzednia zakładka czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
pl: Następna zakładka czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
pl: Zamknij bieżącą zakładkę czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
pl: Poprzedni wiersz czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
pl: Następny wiersz czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
pl: Pokaż Emotki

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
pl: Klawisze modyfikatorów emotek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
pl: Klawisz modyfikatora emotek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
pl: Skróty emotek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
pl: Skrót Emotki %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
pl: Ruch i wybór

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
pl: Idź do góry

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
pl: Idź w dół

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
pl: Idź w lewo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
pl: Idź w prawo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
pl: Home

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
pl: End

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
pl: Wybierz2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
pl: Klawisze poruszania się

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
pl: Przejdź to punktu skrótów nawigacyjnych

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
pl: Przejdź do punktu skrótu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
pl: Ignoruj wprowadzenie 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
pl: Ignoruj wprowadzenie 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
pl: Szalone ruchy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
pl: Zmień tryb szalonych ruchów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
pl: Szybkie upuszczenie N przedmiotów z pozycji 0

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
pl: Szybkie upuszczenie N przedmiotów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
pl: Zmień licznik szybkiego upuszczania

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
pl: Szybkie leczenie celu lub siebie

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
pl: Użyj zaklęcia #itenplz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
pl: Użyj magicznego ataku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
pl: Przełącz magiczny atak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
pl: Przełącz atak PvP

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
pl: Zmień tryb poruszania się

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
pl: Zmień rodzaj broni

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
pl: Zmień rodzaj ataku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
pl: Zmień rodzaj podążania

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
pl: Zmień rodzaj imitacji

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
pl: Włącz/ wyłącz klawisze modyfikatorów gry

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
pl: Włącz/ wyłącz dźwięk

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
pl: Włącz/ wyłącz tryb AFK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
pl: Emuluj prawe kliknięcie klawiaturą

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
pl: Przełącz tryb kamery

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
pl: Pokaż klawiaturę ekranową

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
pl: Klawisze ubioru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
pl: Skróty ubiorów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
pl: Skrót ubioru %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
pl: Klawisze skrótów modyfikatorów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
pl: Klawisz skrótu przedmiotu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
pl: Klawisze skrótów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
pl: Skrót przedmiotu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
pl: Pokaż menu okien

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
pl: Ukryj Okna

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
pl: Okno O...

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
pl: Okno Pomocy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
pl: Okno statusu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
pl: Okno Inwentarza

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
pl: Okno Ekwipunku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
pl: Okno Umiejętności

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
pl: Okno Minimapy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
pl: Okno Czatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
pl: Okno Skrótów przedmiotów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
pl: Okno Ustawień

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
pl: Okno diagnostyczne

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
pl: Okno społeczne

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
pl: Okno Skrótów Emotek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
pl: Okno strojów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
pl: Okno sklepu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
pl: Okno szybkiego upuszczania

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
pl: Okno statystyk bitewnych

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
pl: Okno poleceń

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
pl: Okno graczy online

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
pl: Okno "Czy wiesz że..."

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
pl: Okno Misji

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
pl: Okno Aktualizacji

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
pl: Poprzednia zakładka społeczna

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
pl: Następna zakładka społeczna

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
pl: Poprzednia zakładka skrótów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
pl: Następna zakładka skrótów

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
pl: Poprzednia zakładka komend

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
pl: Następna zakładka komend

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
pl: Odmowa wstępu. Prawdopodobnie serwer jest przeciążony.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
pl: Nie można użyć tego ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
pl: Nieznany błąd serwera postaci.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
pl: Nie udało się stworzyć postaci. Prawdopodobnie imię jest już zajęte.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
pl: Nieprawidłowe imię.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
pl: Nieprawidłowe staty.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
pl: Nieprawidłowe włosy.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
pl: Nieprawidłowe miejsce inwentarza.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
pl: Nieprawidłowa rasa.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
pl: Niewłaściwy wygląd.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
pl: Postać skasowana.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
pl: Szept nie mógł zostać wysłany, %s jest offline.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
pl: Szept nie mógł zostać wysłany, jesteś ignorowany/a przez %s.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
pl: Gra

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
pl: Żądanie wyjścia odrzucone!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
pl: Niezarejestrowany ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
pl: Nieprawidłowe hasło.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
pl: Ważność konta wygasła.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
pl: Nie przyjęty przez serwer.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
pl: Dostałeś/aś dożywotniego bana. Prosimy o kontakt z drużyną GM-ów.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
pl: Dostałeś/aś tymczasowego bana do %s.
    Prosimy o kontakt z drużyną GM-ów przez fora.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
pl: Serwer jest przeciążony.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
pl: Login jest już w użyciu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
pl: Login pernamentnie usunięty.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
pl: Nieznany błąd.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
pl: Network::connect() otrzymał pusty adres!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
pl: Nie można było odnaleźć serwera.

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
pl: Połączenie z serwerem przerwane.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
pl: Nie udało się skasować postaci.

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
pl: Rozłączono z serwerem!

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
pl: Błąd uwierzytelniania.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
pl: Brak dostępnych serwerów.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
pl: Ktoś inny próbuje użyć konta.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
pl: To konto jest już zalogowane.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
pl: Wykryto speed hack.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
pl: Zduplikowany login.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
pl: Nieznany błąd połączenia.

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
pl: Nazwa gildii: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
pl: Przywódca gildii: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
pl: Poziom gildii: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
pl: Członkowie online: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
pl: Maksymalna ilość członków: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
pl: Przeciętny poziom: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
pl: Punkty doświadczenie gildii: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
pl: Punkty doświadczenia do następnego poziomu gildii: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
pl: Zamek gildii: %s

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
pl: Nieznany przedmiot

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
pl: Konto nie znalezione. Prosimy się przelogować.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
pl: Stare hasło nieprawidłowe.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
pl: Nowe hasło jest zbyt krótkie.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
pl: Nie masz jeszcze wymaganego poziomu!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
pl: Zbyt niskie HP!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
pl: Zbyt niska mana!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
pl: Nie masz notek!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
pl: Nie możesz tego teraz zrobić!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
pl: Chyba brak Ci kasy... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
pl: Nie możesz użyć tej umiejętności przy tym rodzaju broni!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
pl: Potrzebujesz innego czerwonego klejnotu!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
pl: Potrzebujesz innego niebieskiego klejnotu!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
pl: Niesiesz za duży ciężar by to zrobić!

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
pl: Handel: Ty i %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
pl: %s chce handlować z Tobą, zgadzasz się?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
pl: Siła:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
pl: Szybkość:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
pl: Witalność:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
pl: Inteligencja:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
pl: Celność:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
pl: Szczęście:

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
pl: Handel zakończony niepowodzeniem!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
pl: Emotka nieudana!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
pl: Nie można usiąść!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
pl: Nie można stworzyć czatu!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
pl: Nie udało się dołączyć do grupy!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
pl: Nie można krzyczeć!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
pl: Eee? A to to co?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
pl: Nie udało się przeteleportować...

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
pl: Nie udało się niczego ukraść...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
pl: Trucizna nie zadziałała...

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
pl: O...

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
pl: lub

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
pl: Plik wysłano

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
pl: Czas pracy programu: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
pl: Obrazy źródłowe:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
pl: Zmienne środowiskowe zostały zrzucone

note: TRANSLATORS: last seen message
en: Last seen for %s: %s
pl: Ostatnio widziany przez %s: %s

note: TRANSLATORS: whisper send
en: Cannot send empty whisper or channel message!
pl: Nie można wysłać pustego szeptu lub wiadomości kanału!

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
pl: Nie można utworzyć zakładki szeptu "%s"! Prawdopodobnie już istnieje..

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
pl: Proszę wpisać prawidłową nazwę.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
pl: Return włącza czat.

en: Message closes chat.
pl: Wiadomość zamyka czat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
pl: Return od teraz włącza czat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
pl: Wiadomość od teraz zamyka czat.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: no hat equipped.
pl: brak założonego kapelusza.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: equipped hat %s.
pl: założono kapelusz %s.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Guild notice
pl: Ogłoszenie gildii

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
pl: Gracz jest już %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
pl: Gracz jest teraz %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
pl: Gracz nie może być %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
pl: Gracz nie był ignorowany!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
pl: Gracz już nie jest ignorowany!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
pl: Gracz nie może być odignorowany!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
pl: Gracz został usunięty!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
pl: Gracz już nie jest wymazany!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
pl: Gracz nie mógł zostać usunięty!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
pl: znajomy

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
pl: lekceważony

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
pl: neutralny

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
pl: dodany/a do czarnej listy

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
pl: wróg

note: TRANSLATORS: quick mail message caption
en: Quick message
pl: Szybka wiadomość

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your homun
pl: Zmień nazwę twego homuna

note: TRANSLATORS: result from command /confget
en: Config value: %s
pl: Wartość konfiguracji: %s

note: TRANSLATORS: result from command /serverconfget
en: Server config value: %s
pl: Wartość konfiguracji serwera: %s

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
pl: Włączono dzielenie się przedmiotami.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
pl: Wyłączono dzielenie się przedmiotami.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
pl: Nie można włączyć dzielenia się przedmiotami.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
pl: Stan dzielenia się przedmiotami nieznany.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
pl: Podział doświadczenia włączony.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
pl: Podział doświadczenia wyłączony.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
pl: Podział doświadczenia nie jest możliwy- prawdopodobnie maksymalna róznica poziomów jest większa niż 10.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
pl: Nieznany stan podziału doświadczenia.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing enabled.
pl: Automatyczne dzielenie się przedmiotami włączone.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing disabled.
pl: Automatyczne dzielenie się przedmiotami wyłączone.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing not possible.
pl: Automatyczne dzielenie się przedmiotami niemożliwe.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing unknown.
pl: Automatyczne dzielenie się przedmiotami nieznane.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your pet
pl: Zmień nazwę swego zwierzątka

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
pl: Ignorowanie przychodzących próśb o handel

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
pl: Akceptowanie przychodzących próśb o handel

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
pl: Łączenie z serwerem

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
pl: Logowanie

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
pl: Wchodzenie do świata gry

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
pl: Sprawdzanie postaci

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
pl: Łączenie się z serwerem gry

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
pl: Zmiana serwera

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
pl: Sprawdzanie szczegółów rejestracji

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
pl: Zmiana hasła

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
pl: Hasło zmienione z powodzeniem!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
pl: Zmiana adresu e-mail

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
pl: Adres e-mail zmieniony z powodzeniem!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
pl: Domyślne SDL2

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
pl: Bezpieczny OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
pl: Nornalny OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
pl: Nowoczesny OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
pl: nienazwany

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
pl: zwierzątko

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
pl: Siła

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
pl: Zwinność

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
pl: Witalność

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
pl: Inteligencja

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
pl: Celność

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
pl: Szczęście

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
pl: Dziękuję za kupno.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
pl: Nie można kupić.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
pl: Nie masz niczego do sprzedania.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
pl: Dziękuję za sprzedaż.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
pl: Nie można sprzedać.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
pl: Nie można sprzedawać podczas handlowania.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
pl: Nie można sprzedać- niesprzedawalny przedmiot.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
pl: Gracze online: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
pl: Gildia została utworzona.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
pl: Na tym serwerze nie można utworzyć gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
pl: Nieznana odpowiedź serwera.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
pl: Opuściłeś/aś gildię.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
pl: Nie można zaprosić gracza do gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
pl: Gracz odrzucił zaproszenie do gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
pl: Gracz należy teraz do Twojej gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
pl: Twoja gildia jest pełna.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
pl: Nieznana odpowiedź na zaproszenie do gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
pl: %s opuścił/a Twoją gildię.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
pl: Zostałeś/aś wykopany/a z gildii.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
pl: Nie można użyć przedmiotu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
pl: Nie można założyć.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
pl: Grupa utworzona z powodzeniem.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
pl: Opuściłeś/aś grupę.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
pl: %s przyłączył/a się do Twojej drużyny.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
pl: %s już należy do grupy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
pl: %s odrzucił/a Twoje zaproszenie.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
pl: %s został/a przyłączony/a do grupy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
pl: %s nie może się przyłączyć, ponieważ grupa jest już pełna.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
pl: QQQ Nieznana odpowiedź na zaproszenie od %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
pl: %s opuścił/a Twoją grupę.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
pl: Nieznany członek grupy chciał powiedzieć: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
pl: %s nie jest w twojej grupie!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
pl: Podniosłeś/aś %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
pl: Wydałeś/aś %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
pl: Nie można podnieść poziomu umiejętności!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
pl: Dodaj amunicję do ekwipunku.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
pl: Handlowania z %s nie jest możliwe. Postać z którą handlujesz jest zbyt daleko.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
pl: Handel z  %s jest niemożliwy. Postać nie istnieje.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
pl: Handel anulowany z nieznanych powodów.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
pl: Handel z %s anulowany.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
pl: Nieobsługiwany pakiet anulowania handlu z %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
pl: Nie można dodać przedmiotu. Osoba z którą handlujesz jest przeciążona.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
pl: Nie można dodać przedmiotu. Osoba z którą handlujesz nie ma wolnych miejsc w inwentarzu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
pl: Nie można dodać przedmiotu. Tym przedmiotem nie można handlować.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
pl: Nie można dodać przedmiotu z niewiadomych przyczyn.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
pl: Handel anulowany.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
pl: Handel zakończony.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
pl: Wykopanie nie powiodło się!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
pl: Wykopanie powiodło się!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
pl: Gracz MVP: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
pl: Wszystkie szepty ignorowane.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
pl: Nie udało się ignorować wszystkich szeptów.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
pl: Wszystkie szepty odignorowane.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
pl: Nie udało się odignorować wszystkich szeptów.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
pl: pvp wyłączone, gvg wyłączone

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
pl: pvp włączone

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
pl: gvg włączone

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
pl: pvp włączone, gvg włączone

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
pl: nieznane pvp

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
pl: Opcjami dla /%s są "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

en: %d weeks
pl: %d tygodni/e

en: %d days
pl: %d dni

en: %d hours
pl: %d godzin/y

en: %d minutes
pl: %d minut/y

en: %d seconds
pl: %d sekund/y
