ManaPlus - en to ru translation catalogue (1967 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
ru: Видимые на карте

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
ru: Человек

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
ru: уклонение

en: miss
ru: промах

note: TRANSLATORS: this away status writed in player nick
en: A
ru: О

note: TRANSLATORS: this inactive status writed in player nick
en: I
ru: Б

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
ru: Вас убил %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
ru: Попытка поднять несуществующий предмет.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
ru: Предмет слишком тяжелый.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
ru: Предмет слишком далеко.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
ru: Инвентарь переполнен.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
ru: Слишком много предметов.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
ru: Предмет принадлежит кому-то еще.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
ru: Вы не можете поднять такое количество.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
ru: Слишком много предметов в стэке.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
ru: Неизвестная проблема при поднятии предмета.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
ru[0]: Вы подняли %d [@@%d|%s@@].
ru[1]: Вы подняли %d [@@%d|%s@@].
ru[2]: Вы подняли %d [@@%d|%s@@].
ru[3]: Вы подняли %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is normal experience TRANSLATORS: get xp message
en: xp
ru: опыт

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
ru: работа

note: TRANSLATORS: get homunculus xp message
en: Homun
ru: Гомун

note: TRANSLATORS: get hp message
en: hp
ru: здоровье

note: TRANSLATORS: get hp message
en: mana
ru: мана

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
ru: Следовать за: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
ru: Следование отменено

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
ru: Имитация: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
ru: Имитация отменена

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
ru: Вы видите %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
ru: Полностью игнорировать

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
ru: Печатать '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
ru: Мигать именем

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
ru: Плавающий '...' пузырек

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
ru: Плавающий пузырек

note: TRANSLATORS: command line help
en: manaplus [options] [manaplus-file]
ru: manaplus [параметры] [файл-manaplus]

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
ru: [файл-manaplus] : Файл manaplus это xml файл (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
ru:                   используется для указания дополнительных параметров

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
ru:                   в клиенте.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
ru: Опции:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
ru:   -l --log-file       : Использовать указанный файл как лог

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
ru:   -a --chat-log-dir   : Использовать указанный каталог для лога

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
ru:   -v --version        : Показать версию

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
ru:   -h --help           : Показать эту справку

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
ru:   -C --config-dir     : Использовать указанный каталог конфигурации

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
ru:   -U --username       : Войти с указанным логином

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
ru:   -P --password       : Войти с указанным паролем

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
ru:   -c --character      : Использовать указанный персонаж

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
ru:   -s --server         : Имя или IP сервера авторизации

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
ru:   -y --server-type    : Тип сервера

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
ru:   -p --port           : Порт сервера авторизации

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
ru:   -H --update-host    : Использовать этот узел обновлений

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
ru:   -D --default        : Выбрать персонаж и сервер персонажей по умолчанию

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
ru:   -u --skip-update    : Пропустить обновление

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
ru:   -d --data           : Загрузить игровые данные из этого каталога

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
ru:   -L --localdata-dir  : Каталог для локальных данных

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
ru:      --screenshot-dir : Сохранять скриншоты в указанном каталоге

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
ru:      --safemode       : Запуск игры в безопасном режиме

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
ru:      --renderer       : Устанавливает тип рендера

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
ru:   -T --tests          : Запускает проверку драйверов и автоконфигурацию

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -V --validate       : Start validating client data
ru:   -V --validate       : запуск проверки данных (client data)

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
ru:   -O --no-opengl      : Не использовать OpenGL для этой сессии

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
ru: %s не существует, и не может быть создано! Выход.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
ru: Некорректный сервер обновлений: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
ru: Ошибка создания директории для обновлений!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
ru: Ошибка: %s не существует, и не может быть создан! Выход.

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created!
ru: %s не существует и не может быть создана!

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
ru: Общие

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: long button name for debug window. TRANSLATORS: debug window name
en: Debug
ru: Отладка

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
ru: Снимок экрана сохранен как %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
ru: Ошибка при сохранении снимка экрана!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
ru: Соединение с сервером потеряно.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
ru: Ошибка сети

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto disable Show beings transparency
ru: Отключать автоматически прозрачность персонажей

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto lower Particle effects
ru: Автоматически понижать эффекты частиц

note: TRANSLATORS: auto adjust settings message
en: Auto enable opacity cache
ru: Включать автоматически кэш прозрачности

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
ru: (D) движения по умолчанию

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
ru: (I) обратное движение

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
ru: (c) обычное движение иногда с сумасшедшими движениями

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
ru: (C) движение с сумасшедшими движениями

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
ru: (d) нормальные и сумасшедшие движения

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
ru: (?) неизвестное движение

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
ru: (%u) сумасшедшее движение %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
ru: (a) пользовательские сумасшедшие движения

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
ru: (?) неизвестные сумасшедшие движения

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
ru: (0) обычное движение к цели

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
ru: (1) движение к цели на расстояние 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
ru: (2) движение к цели на расстояние 2

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
ru: (3) движение к цели на расстояние 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
ru: (4) движение к цели на расстояние 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
ru: (5) движение к цели на расстояние 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
ru: (6) движение к цели на расстояние 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
ru: (7) движение к цели на расстояние 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
ru: (8) движение к цели на расстояние 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
ru: (9) движение к цели на расстояние 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
ru: (A) движение к цели на расстояние атаки

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
ru: (a) атака лучника

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
ru: (B) движение к цели на расстояние атаки - 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
ru: (?) неизвестное движение к цели

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
ru: (D) следование по умолчанию

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
ru: (R) относительное следование

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
ru: (M) зеркальное следование

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
ru: (P) следование как животное

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
ru: (?) неизвестное следование

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
ru: (?) неизвестная атака

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
ru: (D) обычная атака

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
ru: (s) переключение атаки без щита

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
ru: (S) переключение атаки со щитом

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
ru: (G) идти и атаковать

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
ru: (A) идти, атаковать, собирать

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
ru: (d) без автоатаки

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (D) don't switch target
ru: (D) не переключать цели

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (C) always attack closest
ru: (C) всегда атаковать ближайшего

note: TRANSLATORS: targeting type in status bar
en: (?) targeting
ru: (?) выбор целей

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
ru: (S) поднятие в области 1x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
ru: (D) поднятие из области 2x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
ru: (F) поднятие из области спереди 2x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
ru: (3) поднятие из области 3x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
ru: (g) движение и поднятие на расстоянии 4

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
ru: (g) движение и поднятие на расстоянии 8

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
ru: (A) движение и поднятие на максимальном расстоянии

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
ru: (?) неизвестный режим поднятия

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
ru: (f) использовать #flar для атаки

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
ru: (c) использовать #chiza для атаки

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
ru: (I) использовать #ingrav для атаки

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
ru: (F) использовать #frillyar для атаки

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
ru: (U) использовать #upmarmu для атаки

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
ru: (?) неизвестная магическая атака

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
ru: (a) атаковать всех игроков

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
ru: (f) атаковать всех кроме друзей

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
ru: (b) атаковать врагов

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
ru: (d) не атаковать игроков

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
ru: (?) pvp атака

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
ru: (D) имитация по умолчанию

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
ru: (O) имитация нарядов

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
ru: (?) неизвестная имитация

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
ru: Игровые модификаторы включены

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
ru: Игровые модификаторы выключены

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
ru: Игровые модификаторы в неизвестном положении

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
ru: (N) обычный режим карты

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
ru: (D) отладочный режим карты

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
ru: (u) специальный режим карты

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
ru: (U) специальный режим карты 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
ru: (e) режим пустой карты с коллизиями

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
ru: (E) режим пустой карты

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
ru: (b) черно-белый режим карты

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
ru: (?) неизвестный режим карты

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
ru: (O) возле компьютера

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
ru: (A) отошел

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
ru: (?) неизвестный режим отошел

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
ru: Отошел

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
ru: ОК

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
ru: (G) игровая камера

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
ru: (F) свободная камера

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
ru: Закрыть

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
ru: Открыть страницу поддержки?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
ru: Оживить

note: TRANSLATORS: ok dialog button
en: GM revive
ru: ГМ оживление

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
ru: Вы несете груз больший, чем половина вашей грузоподъемности. Здоровье восстанавливаться не будет.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
ru: Вес предметов составляет менее половины допустимого. Теперь Вы можете восстанавливаться.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
ru: По умолчанию

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
ru: черный

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
ru: красный

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
ru: зеленый

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
ru: синий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
ru: золотой

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
ru: желтый

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
ru: розовый

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
ru: фиолетовый

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
ru: серый

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
ru: коричневый

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
ru: радуга 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
ru: радуга 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
ru: радуга 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
ru: Очень маленький (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
ru: Очень маленький (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
ru: Маленький (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
ru: Маленький (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
ru: Средний (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal (13)
ru: Нормальный (13)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
ru: Большой (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
ru: Большой (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
ru: Большой (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
ru: Большой (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
ru: Большой (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
ru: Большой (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
ru: Очень большой (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
ru: Очень большой (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
ru: Очень большой (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
ru: Огромный (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
ru: (по умолчанию)

note: TRANSLATORS: language
en: Catalan
ru: Каталония

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
ru: Китайский

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (Hong Kong)
ru: Китай (Гонконг)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
ru: Чешский

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
ru: Голландский (Бельгийский/Фламандский)

note: TRANSLATORS: language
en: English
ru: Английский

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
ru: Финский

note: TRANSLATORS: language
en: French
ru: Французский

note: TRANSLATORS: language
en: German
ru: Немецкий

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
ru: Индонезийский

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
ru: Итальянский

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
ru: Японский

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
ru: Польский

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
ru: Португальский

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
ru: Португальский (Бразильский)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
ru: Русский

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
ru: Испанский (Кастильский)

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
ru: Шведский (Швеция)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
ru: Турецкий

note: TRANSLATORS: language
en: Ukrainian
ru: Украинский

note: TRANSLATORS: language
en: Esperanto
ru: Эсперанто

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
ru: Общая Магия

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
ru: Магия Жизни

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
ru: Боевая Магия

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
ru: Магия Трансформации

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
ru: Магия Природы

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
ru: Астральная магия

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
ru: Нейтральное

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
ru: Друг

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
ru: Пренебрегаемый

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
ru: Игнорировано

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
ru: Стерт

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
ru: В черном списке

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
ru: Враг

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (NON FREE)
ru: (НЕ СВОБОДНЫЙ)

note: TRANSLATORS: server license comment
en: (UNKNOWN)
ru: (НЕИЗВЕСТНО)

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
ru: не сорт.

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
ru: по цене

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
ru: по названию

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
ru: по ID

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
ru: по весу

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
ru: по кол-ву.

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
ru: по типу

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
ru: Без цели

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
ru: Разрешить цель

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
ru: Необходима цель

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
ru: Нормально

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
ru: Авт. закрыть

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
ru: Пропустить

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hungry: %d
ru: Голод: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Intimacy: %d
ru: Близость: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Group: %s (%d)
ru: Группа: %s (%d)

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
ru: Группа: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
ru: Гильдия: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Clan: %s
ru: Клан: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
ru: PvP ранг: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Buy shop: %s
ru: Магазин покупок: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Sell shop: %s
ru: Магазин продаж: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
ru: Комментарий: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Effects: %s
ru: Эффекты: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Chat room: %s
ru: Комната чата: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
ru: Уровень: %d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Hp: %d/%d
ru: Жиз.: %d/%d

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Particles: %u
ru: Частицы: %u

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
ru: Вес: %s

note: TRANSLATORS: named item description
en: Item named: %s
ru: Именной предмет для: %s

note: TRANSLATORS: popup label
en: Cards:
ru: Карты:

note: TRANSLATORS: popup label
en: Options:
ru: Опции:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
ru: Торговать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
ru: Атака

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
ru: Приват

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
ru: Лечить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
ru: Выкинуть из гильдии

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
ru: Сменить позицию в гильдии

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
ru: Пригласить в гильдию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
ru: Уничтожить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
ru: Движение

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
ru: Разговор

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
ru: Купить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
ru: Продать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
ru: Добавить комментарий

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
ru: Удалить из списка атаки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
ru: Добавить в приоритетный список

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
ru: Добавить в список атаки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
ru: Добавить в список игнорирования

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
ru: Перейти к владельцу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
ru: Уволить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
ru: Накормить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
ru: Переименовать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
ru: Убить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
ru: Бросить лут

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
ru: Снять

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
ru: Вернут в яйцо

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
ru: Добавить имя в чат

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
ru: Отмена

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
ru: Игроки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
ru: Выкинуть из группы

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
ru: Поднять

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
ru: Добавить в чат

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
ru: Элемент карты

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
ru: Прыгнуть

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
ru: Передвинуть камеру

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore camera to default view
en: Restore camera
ru: Восстановить камеру

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
ru: Наряды

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy equipment from player to outfit
en: Copy from player
ru: Копировать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
ru: Очистить наряд

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
ru: Заклинания

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
ru: Изменить заклинание

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
ru: Очистить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
ru: Отключить уведомление

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
ru: Включить уведомление

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
ru: Не скрывать имя

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
ru: Скрывать имя

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
ru: Разрешить режим "отошел"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
ru: Запретить режим "отошел"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
ru: Покинуть

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
ru: Сменить позицию в гильдии

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
ru: окно

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
ru: Разблокировать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
ru: Заблокировать

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show emotes for:
ru: Показывать эмоции для:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
ru: Игрок

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for pet
en: Pet
ru: Животное

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
ru: Гомункул

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
ru: Наемник

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
ru: Переименовать знак на карте

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
ru: Имя:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
ru: Комментарий игрока

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
ru: Добавить к сделке

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
ru: Добавить к сделке 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
ru: Добавить к сделке половину

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
ru: Добавить к торговле все-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
ru: Добавить к торговле все

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
ru: Сохранить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
ru: Сохранить 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
ru: Сохранить половину

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
ru: Сохранить все-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
ru: Сохранить все

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sub menu for craft
en: Move to craft...
ru: Поместить в крафт...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
ru: Получить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
ru: Получить 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
ru: Получить половину

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
ru: Забрать все-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
ru: Получить все

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
ru: Использовать

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
ru: Очистить окно дропов

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
ru: Спрятать

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
ru: Показать

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Open yellow bar settings
ru: Открыть настройки желтой панели

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
ru: сбросить настройки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
ru: Скопировать в чат

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
ru: Передвинуть выше

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
ru: Передвинуть ниже

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
ru: Раздеть

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
ru: Копировать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
ru: Вставить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
ru: Открыть ссылку

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
ru: Показать окно

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill
ru: Навык

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add skill to shortcurs tab
en: Add skill shortcut
ru: Добавить ярлык навыка

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill level
en: Skill level...
ru: Уровень умения...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast type
en: Skill cast type...
ru: Тип применения умения...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by x
en: Skill offset by x...
ru: Смещение умения по x...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set skill cast offset by y
en: Skill offset by y...
ru: Смещение умения по y...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by x
ru: Смещение применения умения по x

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Skill cast offset by y
ru: Смещение применения умения по y

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level header
en: Select skill level
ru: Выбор уровня умения

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level
en: Max level
ru: Макс. уровень

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type header
en: Select skill cast type
ru: Выбор типа применения умения

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
ru: По умолчанию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
ru: Цель

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type
en: Mouse position
ru: Позиция мыши

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
ru: Сам

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
ru: Пренебречь

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
ru: Игнорировать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
ru: Черный список

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
ru: Сделать врагом

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
ru: Стереть

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
ru: Подружиться

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
ru: Не игнорировать

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
ru: Следовать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: imitate player
en: Imitate
ru: Имитировать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
ru: Купить (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
ru: Продать (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
ru: Пригласить в группу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
ru: Присоединиться к чату %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
ru: Показать предметы

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
ru: Удалить из поднятия

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
ru: Сделать поднимаемым

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
ru: Снять защиту

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
ru: Поставить защиту

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
ru: Бросить...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
ru: Бросить все

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
ru: Бросить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands
en: GM...
ru: ГМ...

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show %s
ru: Показать %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player account info
en: Account info
ru: Инф. об аккаунте

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player level
en: Level
ru: Уровень

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player stats TRANSLATORS: clan window tab
en: Stats
ru: Статы

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
ru: Инвентарь

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
ru: Хранилище

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
ru: Телега

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
ru: Команды

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm char commands
en: Char commands
ru: Команды игрока

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: back to gm menu
en: Back
ru: Назад

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: find player position
en: Locate
ru: Определить

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
ru: Проверить IP

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
ru: Перейти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
ru: Вызвать

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all party members to player location
en: Recall party
ru: Призвать группу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall all guild members to player location
en: Recall guild
ru: Призвать гильдию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: give party leader status
en: Give party leader
ru: Установить лидера группы

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show menu
en: Show...
ru: Показать...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute menu
en: Mute...
ru: Заглушить...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable immortal mode for player
en: Immortal
ru: Безсмертие

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send player to jail
en: Jail
ru: В тюрьму

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: restore player from jail
en: Unjail
ru: Из тюрьмы

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killer
en: Killer
ru: Убийца

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player as killable
en: Killable
ru: Убиваемый

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player save position
en: Set save
ru: Установить тчк. сохранения

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to save position
en: Warp to save
ru: Телепорт в тчк. сохранение

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp player to random position on same map
en: Warp to random
ru: Случайный телепорт

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn player clone
en: Spawn clone
ru: Создать клона

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave player clone
en: Spawn slave clone
ru: Создать подчиненного клона

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn evil player clone
en: Spawn evil clone
ru: Создать злого клона

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: break guild
en: Break guild
ru: Разрушить гильдию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
ru: Кикнуть

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Mute %s
ru: Заглушить %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Mute %d
ru: Приглушить %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: mute player
en: Unmute %d
ru: Убрать пришлушение %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disguise to npc TRANSLATORS: disguise to monster
en: Disguise
ru: Превратиться

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn monster
en: Spawn same
ru: Создать копию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: spawn slave monster
en: Spawn slave
ru: Создать подчиненного

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
ru: Сведения

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster in current map
en: Search
ru: Поиск

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show selected monster spawns in all maps
en: Search spawns
ru: Поиск мест создания

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show who drops item
en: Who drops
ru: Кто бросает

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1
ru: Добавить 1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 5
ru: Добавить 5

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10
ru: Добавить 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 100
ru: Добавить 100

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 1000
ru: Добавить 1000

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm create item
en: Add 10000
ru: Добавить 10000

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
ru: Коменды ГМ

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move current item to craft slot
en: Move to craft %d
ru: Поместить в крафт %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open mail dialog
en: Mail to...
ru: Послать письмо...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: catch pet command
en: Taming pet
ru: Ловить животное

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: adopt child command
en: Adopt child
ru: Принять ребенка

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave party
en: Leave party
ru: Покинуть группу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create party TRANSLATORS: dialog header
en: Create party
ru: Создать группу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: leave guild
en: Leave guild
ru: Покинуть гильдию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: create guild TRANSLATORS: dialog header
en: Create guild
ru: Создать гильдию

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change guild notice message
en: Change notice
ru: Сменить сообщение

note: TRANSLATORS: skill level
en: Level: %d / %d
ru: Уровень: %d / %d

note: TRANSLATORS: skill level for tmw fake skills
en: Level: Unknown
ru: Уровень: Неизвестно

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Self position
ru: Своя позиция

note: TRANSLATORS: skill cast type
en: Cast type: %s
ru: Тип каста: %s

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
ru: Основное

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
ru: Горячие клавиши

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
ru: Окна

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Craft
ru: Крафт

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
ru: Смайлы

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
ru: Чат

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
ru: Другое

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
ru: Интерфейс

note: TRANSLATORS: palette label
en: Beings
ru: Сущности

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
ru: Существо

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
ru: Имена друзей

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
ru: Имена пренебрегаемых

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
ru: Имена игнорируемых

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
ru: Имена стертых

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
ru: Имена других игроков

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
ru: Собственное имя

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
ru: Имена ГМ

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
ru: Боты

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
ru: Монстры

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
ru: Питомцы

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill unit
ru: Объект скила

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
ru: Члены группы

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
ru: Члены гильдии

note: TRANSLATORS: palette color
en: Team %d
ru: Команда: %d

note: TRANSLATORS: palette label
en: Particles
ru: Частицы

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
ru: Эффекты частиц

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
ru: Сообщение о подборе предмета

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
ru: Сообщение об изменении опыта

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hp bars
ru: Панели здоровья

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
ru: Полоса жизни игрока

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
ru: Полоса жизни игрока (второй цвет)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
ru: Полоса жизни монстров

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
ru: Полоса жизни монстров (второй цвет)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar
ru: Полоса жизни гомункула

note: TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus HP bar (second color)
ru: Полоса жизни гомункула (второй цвет)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar
ru: Полоса жизни наемника

note: TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary HP bar (second color)
ru: Полоса жизни наемника (второй цвет)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar
ru: Полоса жизни элемента

note: TRANSLATORS: palette color
en: Elemental HP bar (second color)
ru: Полоса жизни элемента (второй цвет)

note: TRANSLATORS: palette label
en: Hits
ru: Попадания

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
ru: Удар игрока по монстру

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
ru: Удар монстра по игроку

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
ru: Удар другого игрока по локальному игроку

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
ru: Критический удар

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
ru: Удар игрока по монстру

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
ru: Критический удар игрока

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
ru: Промах локального игрока

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
ru: Промахи

note: TRANSLATORS: palette label
en: Tiles
ru: Тайлы

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
ru: Подсветка переходов

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
ru: Подсветка непроходимых клеток

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
ru: Подсветка только воздушных клеток

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
ru: Подсветка клеток с водой

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster collision highlight
ru: Подсветка клеток непроходимых для монстров

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
ru: Подсветка спец. областей

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
ru: Подсветка доступных клеток карты

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
ru: Бордюр тайлов

note: TRANSLATORS: palette label
en: Ranges
ru: Расстояния

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
ru: Подсветка радиуса атаки игрока

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
ru: Подсветка границы атаки игрока

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
ru: Зона атаки монстра

note: TRANSLATORS: palette color
en: Skill attack range border
ru: Граница атаки навыка

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
ru: Цвет кол-ва предметов на земле

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
ru: Домашняя позиция

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
ru: Граница домашней позиции

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
ru: Точка дороги

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
ru: Макс

note: TRANSLATORS: character level
en: Level: %u
ru: Уровень: %u

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
ru: Деньги: %s

note: TRANSLATORS: Text under equipped items (should be small)
en: Eq.
ru: Од.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Run command
ru: Выполнить команду

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
ru: Открыть ссылку

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
ru: Добавить

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
ru: Выход

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
ru: Цена: %s / Всего: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
ru: Изменить

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
ru: Очки персонажа: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
ru: Битва

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
ru: Глобальное объявление:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
ru: Глобальное объявление от %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
ru: %s шепчет: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
ru: %s вошел(а).

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
ru: %s вышел(а).

note: TRANSLATORS: clan chat tab name TRANSLATORS: long button name for clan window. TRANSLATORS: clan window name
en: Clan
ru: Клан

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
ru: Гильдия

note: TRANSLATORS: gb tab name
en: GM
ru: ГМ

note: TRANSLATORS: lang chat tab name
en: Lang
ru: Язык

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
ru: Группа

note: TRANSLATORS: not in clan label
en: Not in clan
ru: Не в клане

note: TRANSLATORS: clan name label
en: Clan name
ru: Имя клана

note: TRANSLATORS: clan master name label
en: Master name
ru: Имя мастера

note: TRANSLATORS: clan map name label
en: Map name
ru: Карта

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
ru: Музыка:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
ru: Карта:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map name:
ru: Название карты:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
ru: Миникарта:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
ru: Курсор:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
ru: Количество эффектов:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
ru: Кол-во. объектов:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map atlas count:
ru: Кол-во атласов на карте:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
ru: Позиция игрока:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
ru: Вызовов рис.:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
ru: Биндингов текстур:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
ru: %d FPS (Программно)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
ru: %d FPS (нормальный OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
ru: %d FPS (безопасный OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (mobile OpenGL ES)
ru: %d FPS (мобильный OpenGL ES)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (mobile OpenGL ES 2)
ru: %d FPS (мобильный OpenGL ES 2)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
ru: %d FPS (новый OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
ru: %d FPS (SDL2 по_умолчанию)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
ru: Количество текстур:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
ru: Количество частиц: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Ping: %s ms
ru: Пинг: %s мс.

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
ru: Вх.: %d байт/сек.

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
ru: Исх.: %d байт/сек.

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
ru: Аудио

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
ru: Основные настройки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
ru: Включить Аудио

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
ru: Включить музыку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
ru: Включить игровые эффекты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
ru: Включить эффекты интерфейса

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
ru: Громкость эффектов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
ru: Громкость музыки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
ru: Включить плавный переход музыки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
ru: Частота аудио

note: TRANSLATORS: audio type
en: mono
ru: моно

note: TRANSLATORS: audio type
en: stereo
ru: стерео

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround
ru: окружение

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround+center+lfe
ru: окружение+центр+lfe

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
ru: Аудио каналы

note: TRANSLATORS: settings option
en: Parallel number of sounds
ru: Параллельное количество звуков

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
ru: Звуковые эффекты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
ru: Звук информационного диалога

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
ru: Звук вопроса

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
ru: Звук приватного сообщения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Guild message sound
ru: Звук сообщения в гильдии

note: TRANSLATORS: settings option
en: Party message sound
ru: Звук сообщения в группе

note: TRANSLATORS: settings option
en: Clan message sound
ru: Звук сообщения в клане

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
ru: Звук подсветки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
ru: Звук глобального сообщения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
ru: Звук ошибки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
ru: Звук обмена

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
ru: Звук открытия окна

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
ru: Звук закрытия окна

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
ru: Включить голосовой чат mumble

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
ru: Скачать музыку

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
ru: Окно

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
ru: Автоматически прятать окно чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: Chat window will be automatically hidden when not in use.
    
    Hit Enter or hover mouse to show chat again.
ru: Окно чата будет автоматически скрыто, когда не используется.
    
    Нажмите Enter или наведите курсор, чтобы показать чат снова.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
ru: Защитить фокус чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enables aggressive protection of input focus in chat window.
    
    Note: no other text inputs will be allowed to receive text input when you typing in chat window.
ru: Включает принудительную защиту ввода в окне чата.
    
    Примечание: другие текстовые поля будут недоступны для ввода пока Вы набираете текст в окне чата.

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
ru: Цвета

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
ru: Удалить цвета из полученных сообщений в чате

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to strip colors from incoming chat messages. All messages will use default chat text color if this enabled.
ru: Отключает цветные сообщения чата. Если опция включена, все сообщения будут такого же цвета как и основной текст чата.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
ru: Показать список цветов чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to show color selection drop-down in chat window. Chat window will display color selection drop-down.
    
    It allows one to select default color of outgoing chat messages easily, but also occupies some space in chat window.
ru: Включите эту опцию, чтобы видеть выдвигаемую панель выбора цвета в окне чата. Окно чата будет отображать выдвигаемую панель выбора цвета.
    
    Это позволяет легко выбирать цвет по умолчанию для исходящих сообщения в чате, однако занимает место в окне чата.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
ru: Разрешить магические и администраторские команды на всех вкладках

note: TRANSLATORS: settings description
en: Enable this setting to be able to type spells and GM commands in any tab.
ru: Включите эту опцию, чтобы писать заклинания и GM команды в любой вкладке.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
ru: Ограничения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
ru: Ограничить число символов в строке чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many characters will be shown in longest lines of text displayed in chat.
    
    Note: long lines can make client slower. Lines longer than this limit will be truncated.
ru: Лимит на количество символов самой длинной строки текста отображаемой в чате.
    
    Памятка: длинные строки могут замедлять работу клиента. Строки превышающие лимит будут обрезаны.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
ru: Ограничить число строк в чате

note: TRANSLATORS: settings description
en: Limits how many lines chat will keep in scrollback buffer. Chat keeps specified number of last lines of text. Oldest lines exceeding this limit are discarded from scrollback buffer.
    
    Note: keeping too many lines in scroll buffer can slow client down.
ru: Ограничивает количество строк чата, хранящихся в скролл буфере. Чат хранит определенное количество последних строк текста. Самые старые строки превышающие этот лимит будут удалены из скролл буфера.
    
    Примечание: хранение слишком многих строк в скролл буфере может замедлить работу клиента.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
ru: Логи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
ru: Включить лог чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this setting, chat logs will be written to disk.
    
    Note: chat logs can take noticeable amount of disk space over time.
ru: Если вы включите эту опцию, логи чата будут записаны на диск.
    
    Примечание: логи чата могут занять заметное количество дискового пространства.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
ru: Вести лог чата отладки

note: TRANSLATORS: settings description
en: If you enable this, debug chat tab also will be logged to disk.
ru: Если включить, то debug (отладочный) чат будет сохраняться на диск.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
ru: Показать историю чата

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will load old chat tabs content from logs on startup instead of starting with empty chat tabs.
ru: Если эта опция включена, во время старта клиента будет загружаться содержимое старых вкладок чата из логов вместо старта с пустыми вкладками.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
ru: Показывать информацию о подключениях в чате группы

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of party members will be shown in party tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
ru: Если эта опция включена, изменение онлайн статуса членов группы будет показано в чате во вкладке группы.
    
    Добавляет дополнительные уведомления в чат, но позволяет видеть, когда ваши друзья выходят в сеть.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
ru: Показывать информацию о подключениях в чате гильдии

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting is enabled, online status changes of guild members will be shown in guild tab of chat.
    
    This adds some extra noise to chat, but allows one to see when your buddies are coming online.
ru: Если эта опция включена, изменение онлайн статуса членов гильдии будет показано в чате во вкладке гильдии.
    
    Добавляет дополнительные уведомления в чат, но позволяет видеть, когда ваши друзья выходят в сеть.

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
ru: Сообщения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
ru: Скрыть сообщения магазина

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, no messages related to built-in ManaPlus shop will be displayed in chat. Disable this setting if you want to see shop-related messages.
    
    Note: technically, ManaPlus shop implemented as usual private messages with special content. If you disable this setting, you will be able to see these messages and get idea when other players are looking at your shop.
ru: Если эта опция включена, никакие сообщения, связанные со встроенным магазином ManaPlus, не будут отображаться в чате. Выключите эту опцию, если вы хотите видеть сообщения магазина.
    
    Примечание: технически магазин ManaPlus реализован как обычные личные сообщения со специальным контентом. Если вы отключите эту опцию, вы сможете увидеть эти сообщения и получить представление о том, когда другие игроки смотрят ваш магазин.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
ru: Показывать MVP сообщения

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
ru: Страницы

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
ru: Личные сообщения во вкладках

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
ru: Оставлять сообщения магии на вкладке отладки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
ru: Показывать сообщения сервера на вкладке отладки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
ru: Включить вкладки торговли

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
ru: Включить страницу чата для гм

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
ru: Включить в чате закладку для языка

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, language tab will appear if server supports this feature.
    
    Note: only supported by Evol server yet.
ru: Если эта опция включена, появится вкладка языка, если сервер поддерживает данную возможность.
    
    Примечание: пока поддерживается только сервером Evol.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
ru: Показывать сообщения на всех языках

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
ru: Включить вкладку боя

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
ru: Показать сообщения боя

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
ru: Подгонять размер чата

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade spam filter
ru: Включить фильтр торгового мусора в чате

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
ru: Время

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
ru: Использовать местное время

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this feature enabled, timestamps in chat will use local times. If disabled, server time will be used (often it is GMT+0).
ru: Если опция активна, метки времени в чате будут использовать локальное время. Если отключена, будет использоваться серверное время (зачастую это GTM+0).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
ru: Подсвечиваемые слова (разделенные запятыми)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
ru: Игнорировать глобальные сообщения с именами (разделенные запятой)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
ru: Показывать кнопку эмоций в чате

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
ru: Показывать motd сообщение сервера

note: TRANSLATORS: settings description
en: If this setting enabled, client will display server MOTD (message of the day) once you connect to server. Disable it to hide MOTD.
ru: Если включена эта опция, то при подключении к серверу будет отображаться MOTD - сообщение/совет дня. Отключите, чтобы не показывать MOTD.

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
ru: Вот, как выглядит сей цвет

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
ru: Введите:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
ru: Задержка:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
ru: Красный:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
ru: Зеленый:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
ru: Синий:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
ru: Статичный

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
ru: Пульсирующий

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
ru: Радуга

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
ru: Спектр

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
ru: Прозрачность:

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
ru: Назначить

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
ru: Снять назначение

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
ru: Сбросить все кнопки

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
ru: Ввод

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
ru: Обнаружен(ы) конфликт(ы) клавиш.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
ru: Конфликт клавиш "%s" и "%s".Исправьте их, или игра может себя странно вести.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
ru: неизвестно

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
ru: Нажмите кнопку, чтобы начать калибровку

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
ru: Калибровать

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
ru: Определение джойстика

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
ru: Использовать джойстик

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
ru: Использовать джойстик если игра свернута

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
ru: Джойстик

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
ru: Стоп

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
ru: Вращайте стик и не нажимайте другие кнопки

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
ru: Всегда показывать

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
ru: Скрывать с небольшим разрешением

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
ru: Всегда скрывать

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
ru: Системный прокси

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
ru: Прямое соединение

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
ru: SOCKS5 хост

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
ru: низ.

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
ru: средне

note: TRANSLATORS: screen density type
en: tv
ru: ТВ

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
ru: выс.

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xhigh
ru: большой_2

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xxhigh
ru: большой_3

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: verbose
ru: подробно

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: debug
ru: отладка

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: info
ru: информация

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: warn
ru: предупреждение

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: error
ru: ошибка

note: TRANSLATORS: sdl2 log level
en: critical
ru: критический

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
ru: Разное

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
ru: Показ. повр., нанесенные монстрам

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
ru: Автоприцел по доступным монстрам

note: TRANSLATORS: settings option
en: Select auto target for attack skills
ru: Авто выбор цели для атаки скилом

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
ru: Подсветка радиуса атаки монстров

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
ru: Показывать жизнь мобов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
ru: Прокручивать прицел по монстрам

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
ru: Карта

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
ru: Показывать анимацию порталов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
ru: Подсветка точек перехода на карте

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
ru: Подсветка предметов на полу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
ru: Подсветка радиуса атаки игрока

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
ru: Показывать расширенные миникарты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
ru: Рисовать путь

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
ru: Рисовать клавиши на карте

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
ru: Включить ленивую прокрутку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
ru: ленивая прокрутка

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
ru: радиус прокрутки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
ru: Автоматически менять размер миникарты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
ru: Играть анимацию карт

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
ru: Движения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
ru: Авто. исправ. позиции

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
ru: Показывать позицию со стороны сервера

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
ru: Атаковать в движении

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
ru: Атаковать следующую цель

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
ru: Синх. движение

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move distance
ru: Синхронизировать перемещение игрока с расстояния

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
ru: Программа для сумасшедших движений A

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
ru: Относительное движение мышью (подходит для тач интерфейсов)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
ru: Показывать свою жизнь

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
ru: Включить быструю смену статов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
ru: Прокручивать прицел по игрокам

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
ru: Показывать опыт работы.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
ru: Показ. всплыв. сообщения игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
ru: Ответ в режиме "отошел"

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
ru: Показывать уровень работы

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
ru: Включить фильтр атак

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
ru: Включить фильтр поднятия

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
ru: Включить режим посылки состояния

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
ru: Включить поддержку животных

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
ru: Включить напоминание о весе

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
ru: Магазин

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
ru: Принимать запросы купить/продать

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
ru: Включить режим магазина

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
ru: Прокручивать прицел по НИП (NPC)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
ru: Сохранять текст НИП

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
ru: Поддержка ботов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
ru: Включить поддержку гильд-бота

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable manamarket bot support
ru: Включить поддержку бота ManaMarket

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
ru: Клавиатура

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
ru: Задержка перед повтором

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
ru: Интервал повторения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
ru: Специальное время повтора клавиш

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alt-tab workaround
ru: Включить alt-tab прокрутку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
ru: Кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show icons on shortcut buttons
ru: Показывать значки на верхних кнопках

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
ru: Прокси сервер

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
ru: Тип прокси

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
ru: Прокси адрес:порт

note: TRANSLATORS: settings option
en: Tunnel through HTTP proxy
ru: Туннель через HTTP прокси

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logging
ru: Логирование

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL version check (do not disable)
ru: Включить проверку версии OpenGL (не выключать)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
ru: Включить отлад. лог

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ignore logging packets
ru: Исключить из логгирования пакеты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log unimplemented packets
ru: Сохранять нереализованные пакеты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
ru: Включить лог OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
ru: Включить лог ввода

note: TRANSLATORS: settings option
en: SDL logging level
ru: уровень логирования SDL

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
ru: Выгрузить лог файл

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
ru: Включить серверную атаку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
ru: При выводе ошибки, прятать ссылку на страницу поддержки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
ru: Включить поддержку двойного клика

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
ru: Включить детектор ботов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
ru: Включить защиту от бажных серверов (не выключать!)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
ru: Режим кеширования игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
ru: Использовать FBO для скриншотов (только в режиме opengl)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
ru: Путь для снимков экрана

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
ru: Задержка между сетевыми соединениями

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
ru: Показать фон

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
ru: Переопределение плотности экрана

note: TRANSLATORS: mods tab in settings
en: Mods
ru: Моды

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
ru: Для данного сервера моды не существуют

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
ru: Нет

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
ru: Производительность

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
ru: Улучшение производительности (включите для большей производительности)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
ru: Автоматически подстраивать производительность

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
ru: Аппаратное ускорение

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
ru: Включить кеш прозрачности (программный режим, может использовать много памяти)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
ru: Включить оптимизацию карты (программно)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
ru: Включить задержку в компонентном спрайте (Программно)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
ru: Разрешить паузу при загрузке изображений (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
ru: Включить "образец" текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL context creation
ru: Включить создание контекста OpenGL

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL direct state access
ru: Включить OpenGL расширения DSA

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
ru: Улучшение качества (выключите для лучшей производительности)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
ru: Включить исправление альфа канала (программный режим, может быть очень медленным)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
ru: Отображать прозрачность на персонажах и монстрах

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
ru: Включить перестановку спрайтов (нужен для модов).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
ru: Уменьшенное потребление памяти (включите для меньшего потребления памяти)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
ru: Выключить расширенное кеширование сущностей (программный режим)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
ru: Выключить кеширование сущностей (программный режим)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
ru: Разные настройки (включение или выключение может улучшить производительность)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Try first sdl driver (only for SDL2 default mode)
ru: Использовать сначала sdl драйвер (только для SDL2 режима)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
ru: Включить компрессию текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
ru: Включить расширение - прямоугольные текстуры (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
ru: Использовать новый формат текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
ru: Включить атласы текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
ru: Кэшировать все спрайты на карте (может быть использовано много памяти)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
ru: Кешировать все звуки (может использовать дополнительную память)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Critical options (DO NOT change if you don't know what you're doing)
ru: Очень важные настройки (НЕ МЕНЯЙТЕ если вы не уверены в том, что вы делаете)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable logging in game (do not enable)
ru: Отключить ведение лога в игре (не включать)

note: TRANSLATORS: screen badges type TRANSLATORS: visible name type
en: hide
ru: скрыть

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at top
ru: выводить сверху

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at right
ru: выводить справа

note: TRANSLATORS: screen badges type
en: show at bottom
ru: выводить снизу

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show
ru: показывать

note: TRANSLATORS: visible name type
en: show on selection
ru: показывать при выделении

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: top
ru: сверху

note: TRANSLATORS: show on top or down
en: bottom
ru: внизу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
ru: Показать пол

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
ru: Показать уровень

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
ru: Показать свое имя

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
ru: Включить расширенное наведение мыши

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
ru: Наводить фокус на мертвых игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names
ru: Показывать имена игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show player names at
ru: Выводить имена игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
ru: Автоматически сдвигать имена

note: TRANSLATORS: settings option
en: Badges
ru: Значки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
ru: Защитить торговлю

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
ru: Небезопасные символы

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
ru: Показывать статусы

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
ru: Показывать ip адреса на снимках экрана

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
ru: Включить самолечение по клику мыши

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
ru: Группировать друзей в окне онлайн списка

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
ru: Спрятать имена стертых персонажей

note: TRANSLATORS: settings option
en: Collect players id and seen log
ru: Собирать ид. игроков и время последней встречи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
ru: Использовать специальную диагональную скорость в передвижении игроков

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log players actions (for GM)
ru: Логировать действия пользователей (для ГМ)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Create screenshots for each complete trades
ru: Создавать снимок экрана для каждого законченного обмена

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
ru: Эмулировать правую кнопку мыши при помощи долгого нажатия левой кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable remote commands
ru: Включить возможность получения удаленных команд

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow move character by mouse
ru: Включить возможность двигаться при помощи мыши

note: TRANSLATORS: quick tab in settings TRANSLATORS: settings tab name
en: Quick
ru: Быстро

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
ru: Имя

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
ru: Отношение

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
ru: Разрешить торговлю

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
ru: Разрешить шептание

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
ru: Связи

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
ru: Когда игнорируется:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
ru: Тема интерфейса

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
ru: Основной шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
ru: Язык

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
ru: Жирный шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
ru: Шрифт частиц

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
ru: Шрифт помощи

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
ru: Безопасный шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
ru: Шрифт НИП (NPC)

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
ru: Японский шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
ru: Китайский шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
ru: Размер шрифта

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
ru: Размер шрифта НИП (NPC)

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
ru: Тема

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
ru: Название:

note: TRANSLATORS: theme copyright
en: Copyright:
ru: Авторские права:

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
ru: Информация о теме

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
ru: Тема изменена

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
ru: Перезагрузите игру дабы изменения вступили в силу.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
ru: Маленький

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
ru: Средний

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
ru: Большой

note: TRANSLATORS: touch settings tab
en: Touch
ru: Касания

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
ru: Экранная клавиатура

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
ru: Показывать значок экранной клавиатуры

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
ru: Действие значка клавиатуры

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
ru: Экранный джойстик

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
ru: Показывать экранный джойстик

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
ru: Размер джойстика

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
ru: Экранные кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
ru: Показывать экранные кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
ru: Формат кнопок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
ru: Размер кнпок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
ru: Действие кнопки %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
ru: На полный экран

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
ru: Ограничить кадр/с:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
ru: Альтер. ограничить кадр/с:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
ru: Найти лучший режим

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: High DPI
ru: Высокий DPI

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
ru: Показывать курсор

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
ru: Игровой курсор

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
ru: Разрешить менять размер окна

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
ru: Без рамки

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
ru: Видео

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
ru: Нет

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
ru: Не удалось переключиться в оконный режим. Восстановить старый режим также не удалось!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
ru: Не удалось переключиться в полноэкранный режим. Восстановить старый режим также не удалось!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
ru: Переключение в полноэкранный режим

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
ru: Для вступления в силу выбранных настроек требуется перезагрузка игры.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
ru: Переключение на OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
ru: Для изменения режима OpenGL необходима перезагрузки игры.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
ru: Свое разрешение (например: 1024х768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
ru: Введите новое разрешение:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
ru: Разрешение экрана изменено

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
ru: Некоторые окна могут быть сдвинуты, чтобы уместиться на экране при меньшем разрешении.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
ru: Нет текста

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
ru: Текст

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
ru: Пузырьки, без названий

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
ru: Пузырьки с названиями

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
ru: выкл

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
ru: качество

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: normal
ru: нормально

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
ru: производительность

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
ru: вкл.

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
ru: Графика

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
ru: Увеличение

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
ru: Информационные сообщения

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
ru: Показывать в чате сообщения о поднятых предметах

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
ru: Показывать сообщения о поднятых предметах в виде эффектов

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
ru: Эффекты

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
ru: Захватывать ввод с клавиатуры и мыши

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
ru: Смазывать текстуры (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
ru: Непрозрачность интерфейса

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui opacity
ru: Включить прозрачность интерфейса

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
ru: Текст над головами

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
ru: Эффекты окружающей среды

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects
ru: Выводить эффекты частиц

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show particle effects from maps
ru: Выводить эффекты частиц с карт

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
ru: макс.

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
ru: Детализация частиц

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
ru: Физика частиц

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings option
en: Gamma
ru: Гамма

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
ru: Включить гамма коррекцию

note: TRANSLATORS: settings option
en: Vsync
ru: Вертикальная синхронизация

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
ru: Центрировать игровое окно

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
ru: Разрешить запуск скринсейвера

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
ru: Снимки экрана

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
ru: Добавлять водяной знак на снимки экранов

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
ru: Атк

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
ru: Приоритетные монстры

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
ru: Атакуемые монстры

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
ru: Игнорируемые монстры

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
ru: Друзей: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
ru: Игроков: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
ru: Пользователь %s приглашен в гильдию %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
ru: Выход из гильдии %s запрошен.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
ru: Приглашение игрока в Гильдию

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
ru: Кого вы хотите пригласить в гильдию %s?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
ru: Покинуть Гильдию?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
ru: Вы действительно хотите выйти из гильдии %s?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
ru: Членов: %u/%u

note: TRANSLATORS: Navigation tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Nav
ru: Нав

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
ru: Порталов: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
ru: Пригласить пользователя %s в группу.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
ru: Запрошен выход из группы %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
ru: Пригласить пользователя в группу

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
ru: Кого вы хотите пригласить в группу %s?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
ru: Покинуть группу?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
ru: Вы действительно хотите покинуть группу %s?

note: TRANSLATORS: Pickup filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Pik
ru: Подб

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
ru: Подбирать предметы

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
ru: Игнорировать предметы

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
ru: Видимых игроков: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
ru: Сбросить

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
ru: Цель:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
ru: Id цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
ru: Тип цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
ru: Уровень цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
ru: Раса цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
ru: Группа цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
ru: Гильдия цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
ru: Задержка атаки:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
ru: Минимальный удар:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
ru: Максимальный удар:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
ru: Критический удар:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Karma:
ru: Карма:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Manner:
ru: Манеры:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Effects:
ru: Эффекты:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
ru: Уровень цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
ru: Группа цели:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
ru: Гильдия цели:

note: TRANSLATORS: short button name for who is online window.
en: ONL
ru: КО

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
ru: Кто онлайн

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
ru: СПР

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
ru: Помощь

note: TRANSLATORS: short button name for quests window.
en: QE
ru: КВ

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
ru: Квесты

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
ru: СА

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
ru: Статистика убийств

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
ru: Смайлы

note: TRANSLATORS: short button name for chat window.
en: CH
ru: ЧАТ

note: TRANSLATORS: short button name for status window.
en: STA
ru: СО

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
ru: Состояние

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
ru: СН

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
ru: Снаряжение

note: TRANSLATORS: short button name for inventory window.
en: INV
ru: ИНВ

note: TRANSLATORS: short button name for cart window.
en: CA
ru: ТЕ

note: TRANSLATORS: short button name for map window.
en: MAP
ru: КАР

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
ru: УМ

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
ru: Навыки

note: TRANSLATORS: short button name for social window.
en: SOC
ru: ОБЩ

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
ru: Общество

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
ru: ГК

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
ru: ЗАК

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
ru: БР

note: TRANSLATORS: short button name for did you know window.
en: YK
ru: ВЗ

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
ru: Знаете ли вы

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
ru: МАГ

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
ru: НАР

note: TRANSLATORS: short button name for updates window.
en: UP
ru: ОБ

note: TRANSLATORS: long button name for updates window.
en: Updates
ru: Обновления

note: TRANSLATORS: short button name for bank window.
en: BA
ru: БА

note: TRANSLATORS: long button name for bank window. TRANSLATORS: bank window name
en: Bank
ru: Банк

note: TRANSLATORS: short button name for mail window.
en: MA
ru: ПО

note: TRANSLATORS: long button name for mail window. TRANSLATORS: mail window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Mail
ru: Почта

note: TRANSLATORS: short button name for clan window.
en: CL
ru: КЛ

note: TRANSLATORS: short button name for server info window.
en: SI
ru: ИС

note: TRANSLATORS: long button name for server info window. TRANSLATORS: servers dialog name
en: Server info
ru: Информация о сервере

note: TRANSLATORS: short button name for debug window.
en: DBG
ru: ОТЛ

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
ru: ОКН

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
ru: ОПЦ

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
ru: Настройка

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
ru: Клавиша: %s

note: TRANSLATORS: bank window money label
en: Money in bank: %s
ru: Денег в банке: %s

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Withdraw
ru: Забрать

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Deposit
ru: Положить

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
ru: Создание предметов

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
ru: Количество:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
ru: Создать

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
ru: Фильтр:

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
ru: Сменить адрес E-mail

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
ru: Учётная запись: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
ru: Введите новый адрес E-mail дважды:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
ru: Новый адрес email должен содержать не менее %u символов.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
ru: Новый адрес email должен содержать не более %u символов.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
ru: Адрес E-mail не совпадает.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
ru: Ошибка

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
ru: Изменить пароль

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
ru: Пароль:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
ru: Введите новый пароль дважды:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
ru: Введите старый пароль.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
ru: Пароль должен содержать не менее %u символов.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
ru: Пароль должен содержать не более %u символов.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
ru: Новый пароль не совпадает.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
ru: Новый персонаж

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
ru: Имя:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
ru: Распределите очки (%d)

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
ru: Цвет волос:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
ru: Стрижка:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
ru: Раса:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
ru: Внешность:

note: TRANSLATORS: one char size female character gender TRANSLATORS: here F is title for friends tab in social window
en: F
ru: Д

note: TRANSLATORS: one char size male character gender
en: M
ru: М

note: TRANSLATORS: one char size unknown character gender
en: U
ru: ?

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
ru: Имя должно содержать не менее четырех символов.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
ru: Данные персонажа в порядке

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
ru: Снимите очки (%d)

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
ru: Подтвердите удаление персонажа

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этого персонажа?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
ru: Аккаунт %s (последний вход %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Switch
ru: Сменить

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Password
ru: Пароль

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
ru: Играть

note: TRANSLATORS: change pincode button
en: Change pin
ru: Сменить пин

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
ru: Аккаунт %s

note: TRANSLATORS: character rename dialog header.
en: Please enter new name
ru: Пожалуйста, введите новое имя

note: TRANSLATORS: char select dialog. player info message.
en: Hp: %u/%u
    Mp: %u/%u
    Level: %u
    Experience: %s
    Money: %s
ru: Hp: %u/%u
    Mp: %u/%u
    Уровень: %u
    Опыт: %s
    Деньги: %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
ru: Неправильный пароль

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter your email for deleting character
ru: Введите ваш email для удаления персонажа

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter email:
ru: Введите email:

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
ru: Введите пароль для удаления персонажа

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
ru: Введите пароль:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
ru: Присутствуют: %s; Всего %d игроков.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
ru: Вы прошептали %s: %s

note: TRANSLATORS: prefix for moved message to trade tab.
en: Moved:
ru: Перемещено:

note: TRANSLATORS: moved message to trade tab warning.
en: Your message was moved to trade tab
ru: Ваше сообщение перемещено на страницу торговли

note: TRANSLATORS: error message
en: Broken nick detected:
ru: Обнаружен некорректный ник:

note: TRANSLATORS: clan window tab
en: Ally
ru: Аллианс

note: TRANSLATORS: clan window tab
en: Antagonist
ru: Проивник

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
ru: Да

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
ru: Сеть

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
ru: Вы знаете?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
ru: < Предыдущий

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
ru: Следующий >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
ru: Автоматически открывать это окно

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
ru: Редактирование сервера

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
ru: Соединиться

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
ru: Использовать один ip

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
ru: Адрес:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Port:
ru: Порт:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
ru: Тип сервера:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
ru: Описание:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
ru: URL онлайн списка:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Packet version:
ru: Версия пакетов:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
ru: Пожалуйста введите хотя бы адрес и порт сервера.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog name
en: Select egg
ru: Выбрать яйцо

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
ru: Выбор

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
ru: Нормальный шрифт

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
ru: Шрифты

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: T
ru: Т

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
ru: Неизвестный

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
ru: Знаете ли вы...

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card
ru: Вставить карту

note: TRANSLATORS: insert card dialog name
en: Insert card %s
ru: Вставить карту %s

note: TRANSLATORS: insert card dialog button TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: inventory button
en: Insert
ru: Вставка

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
ru: Надеть

note: TRANSLATORS: inventory outfits button
en: O
ru: Н

note: TRANSLATORS: inventory cart button
en: C
ru: П

note: TRANSLATORS: inventory shop button
en: S
ru: М

note: TRANSLATORS: inventory equipment button
en: E
ru: С

note: TRANSLATORS: question dialog title
en: Insert card request
ru: Вопрос о вставке карты

note: TRANSLATORS: question dialog message
en: Insert %s into %s?
ru: Вставить %s в %s?

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
ru: Всё

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
ru: Сколько предметов продать.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
ru: Сколько предметов сбросить.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
ru: Укажите количество вещей для хранения.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to send.
ru: Укажите количество для отправки.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to craft.
ru: Выберите количество для крафта.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store to cart.
ru: Укажите количество вещей для хранения в прицепе.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
ru: Укажите количество вещей для изъятия.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve from cart.
ru: Укажите количество вещей для изъятия из прицепа.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
ru: Сколько предметов разделить.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
ru: Добавить в список покупки.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
ru: Добавить в список продажи.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
ru: Неизвестно.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
ru: Сбросить стат.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
ru: Сбросить таймер

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
ru: Убийств: %s, всего опыта: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
ru: Средний опыт: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
ru: Средн. кол-во монстров до след. уров.: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
ru: Убийств в минуту: %s, Опыта в минуту: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
ru[0]: Опыт за %d мин.: %s
ru[1]: Опыт за %d мин.: %s
ru[2]: Опыт за %d мин.: %s
ru[3]: Опыт за %d мин.: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
ru[0]: Время до следующего уровня в мин. %d: %s
ru[1]: Время до следующего уровня в мин. %d: %s
ru[2]: Время до следующего уровня в мин. %d: %s
ru[3]: Время до следующего уровня в мин. %d: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
ru: Опыт за последнее убийство:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
ru: Уровень: %d на %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp: %s/%s Left: %s
ru: Опыт: %s/%s Осталось: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: 1%% = %s exp, avg mob for 1%%: %s
ru: 1%% = %s опыта, среднее кол-во мобов для 1%%: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
ru:   Время до следующего уровня: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
ru: Вход

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
ru: Запомнить логин

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
ru: Обновления:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
ru: Сменить сервер

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
ru: Регистрация

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
ru: Польз. сайт обновлений

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
ru: Сервер:

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
ru: Открыть ссылку регистрации

note: TRANSLATORS: update hosts group default name
en: default updates
ru: нормальные обновления

note: TRANSLATORS: mail edit window name
en: Edit mail
ru: Редактирование почты

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
ru: Отправить

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
ru: Для:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Subject:
ru: Заголовок:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Money:
ru: Деньги:

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: Item:
ru: Премет:

note: TRANSLATORS: mail edit window label TRANSLATORS: mail view window label
en: Message:
ru: Сообщение:

note: TRANSLATORS: empty mail message subject
en: empty subject
ru: пустой заголовок

note: TRANSLATORS: mail view window name
en: View mail
ru: Просмотр почтового сообщения

note: TRANSLATORS: mail view attach / items button
en: Get items
ru: Получить предметы

en: Get attach
ru: Получить вложение

note: TRANSLATORS: mail view window button
en: Reply
ru: Ответить

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: Time:
ru: Время:

note: TRANSLATORS: mail view window label
en: From:
ru: От:

note: TRANSLATORS: mail view attached money button
en: Get money
ru: Получить деньги

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Refresh
ru: Обновить

note: TRANSLATORS: mail window button
en: New
ru: Новое

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Get old
ru: Получить золото

en: Return
ru: Вернуть

note: TRANSLATORS: mail window button
en: Open
ru: Открыть

note: TRANSLATORS: expired mail message prefix
en: (expired)
ru: (просрочено)

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
ru: здоровье

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
ru: мана

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
ru: опыт

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
ru: вес

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
ru: слоты интвентаря

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
ru: деньги

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
ru: стрелы

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
ru: статус

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
ru: работа

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
ru: Уровень: %d (GM %d)

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
ru: Нужно

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
ru: Уровень профессии: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
ru: Остановить ожидание

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
ru: Следующий

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
ru: Применить

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
ru: продажа предмета

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
ru: Вы действительно хотите продать %s?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
ru: Наряд: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
ru: Сначала снять

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
ru: наряд отсутствия

note: TRANSLATORS: quest reward
en: Reward:
ru: Награда:

note: TRANSLATORS: quest giver name
en: Quest Giver:
ru: Дал(а) квест:

note: TRANSLATORS: quest npc name
en: Npc:
ru: Нип:

note: TRANSLATORS: quest coordinates
en: Coordinates:
ru: Координаты:

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
ru: Сменить сервер

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
ru: Сменить персонажа

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
ru: Подтвердите:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
ru: Мужчина

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
ru: Женщина

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
ru: Имя пользователя должно содержать не менее %u символов.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
ru: Имя пользователя должно содержать менее %u символов.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
ru: Пароль должен содержать не менее %u символов.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
ru: Пароль должен содержать не более %u символов.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
ru: Пароли не совпадают.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
ru: Неправильный email.

note: TRANSLATORS: error message
en: Email too long.
ru: Email слишком длинный.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
ru: Выберите сервер

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
ru: Загрузить

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
ru: Выбор сервера  *** БЕЗОПАСНЫЙ РЕЖИМ ***

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SOFTWARE RENDER MODE ***
ru: Выбор сервера  *** ПРОГРАММНАЯ ОТРИСОВКА ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
ru: Использовать одинаковый IP для игровых суб-серверов

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
ru: Получение списка серверов...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
ru: Ожидание ответа от сервера...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
ru: Подготовка к загрузке

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
ru: Не удалось получить список серверов!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
ru: требуется более новая версия

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
ru: требуется v%s

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with free license.
ru: ##BСервер со свободной лицензией.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer with non free license.
ru: ##BСервер с несвободной лицензией.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: ##BServer unknown license.
ru: ##BСервер с неизвестной лицензией.

note: TRANSLATORS: server info comment
en: Server
ru: Сервер

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
ru: Поддержка

note: TRANSLATORS: server info non free comment
en: ##BNon free sources
ru: ##BНесвободные исходники

note: TRANSLATORS: server info free comment
en: ##BFree sources
ru: ##BСвободные исходники

note: TRANSLATORS: server info documentation comment
en: ##BDocumentation
ru: ##BДокументация

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
ru: Применить

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
ru: Сбросить расположение окон

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
ru: Свой магазин

note: TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: publish shop button
en: Publish
ru: Опубликовать

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
ru: Анонс

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
ru: Показывать ссылки

note: TRANSLATORS: shop rename dialog title
en: Please enter new shop name
ru: Пожалуйста, введите имя вашего магазина

note: TRANSLATORS: unpublish shop button
en: Unpublish
ru: Убрать

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: player busy
ru: ошибка: игрок занят

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't sell this item
ru: ошибка: нельзя продать предмет

note: TRANSLATORS: error buy/sell shop request
en: error: Can't buy this item
ru: ошибка: нельзя купить предмет

note: TRANSLATORS: buy shop request (nick, item)
en: %s wants to buy %s do you accept?
ru: %s хочет купить %s. Вы разрешаете?

note: TRANSLATORS: sell shop request (nick, item)
en: %s wants to sell %s do you accept?
ru: %s хочет продать %s. Вы разрешаете?

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
ru: Запрос на Торговлю

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop - %s
ru: Персональный магазин - %s

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
ru: Верх

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
ru: Очков навыков осталось: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
ru: Навык %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
ru: Навык %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %u
ru: Навык %u

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
ru: Уровень: %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Failed skill: %s
ru: Неудача навыка: %s

note: TRANSLATORS: text skill dialog header
en: Add text to skill %s
ru: Добавить текст к скилу %s

note: TRANSLATORS: text skill dialog field
en: Text:
ru: Текст:

note: TRANSLATORS: here P is title for visible players tab in social window
en: P
ru: И

note: TRANSLATORS: social window button
en: Menu
ru: Меню

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
ru: Принято приглашение в группу от %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
ru: Отклонено приглашение в группу от %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
ru: Принято приглашение в гильдию от %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
ru: Отклонено приглашение в гильдию от %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
ru: Получено приглашение в гильдию, но оно не первое.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
ru: %s приглашает присоединиться к гильдии %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
ru: Принять приглашение в гильдию

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
ru: Получено приглашение в группу, но оно не первое.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
ru: Вас приглашают в группу.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
ru: Вас приглашают присоединиться к группе %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
ru: %s приглашает Вас к себе в группу.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
ru: %s приглашает присоединиться к %s группе.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
ru: Принять приглашение в группу

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
ru: Жизнь:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
ru: Опыт:

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
ru: Мана:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
ru: Профессия: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
ru: Профессия:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d (%s %d)
ru: Уровень: %d (%s %d)

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
ru: Редактор команд

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
ru: Магия

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
ru: Другое

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
ru: Символ:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
ru: Команда:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
ru: Комментарий:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
ru: Тип цели:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
ru: Картинка:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Mana:
ru: Мана:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
ru: Уровень Магии:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
ru: Школа Магии:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
ru: Уровень школы:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
ru: Сохранить

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
ru: Предложить торговлю

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
ru: Подтверждено. Ждем-с...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
ru: Подтвердить торговлю

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
ru: Подтверждено. Ждем-с...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
ru: Торговля: Вы

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
ru: Вы получаете %s.

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
ru: Сменить

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
ru: Вы отдаете:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
ru: У вас недостаточно денег.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
ru: Отказано в добавлении предмета. Вы не можете добавить какой-либо вид объектов более одного раза.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not trade equipped items.
ru: Ошибка добавления предмета. Вы не можете обменивать одетые предметы.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
ru: Обновление...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
ru: Соединение...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
ru: Показать все новости (может быть медленным)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
ru: ##1  Процесс обновления не завершен.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
ru: ##1  Настоятельно рекомендуется

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
ru: ##1  попытаться еще раз немного погодя.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
ru: Завершено

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
ru: Кто онлайн - обновление

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
ru: Обновить

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
ru: Кто онлайн -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
ru: Кто онлайн - ошибка

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
ru: Кто онлайн - обновление

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
ru: Выбрать Сервер

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
ru: Сменить логин

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
ru: Выберите сервер

note: TRANSLATORS: long key name. must be short. TRANSLATORS: short key name. must be very short. TRANSLATORS: long key name, should be short
en: key_%d
ru: кнопка_%d

note: TRANSLATORS: long joystick button name. must be short.
en: JButton%d
ru: КнопДж%d

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
ru: неизвестная кнопка

note: TRANSLATORS: short joystick button name. muse be very short
en: JB%d
ru: ДЖ%d

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
ru: неиз.

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
ru: Кнопки целей и атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest monster
ru: Прицел на ближайшего монстра

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest player
ru: Прицел на ближайшего игрока

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
ru: Движение к цели

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
ru: Изменение типа движения и атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
ru: Переход к Домашней локации

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
ru: Установка Домашней локации

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
ru: Движение к навигационной точке

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
ru: Остановка атаки / Кнопка модификатора

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
ru: Cнять выделение

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
ru: Выделение монстра

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
ru: Прицел на ближайшего монстра (без фильтров)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
ru: Выбор NPC

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
ru: Выбор игрока

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target mercenary
ru: Выделение наемника

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target skill unit
ru: Выбор объектов скилов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change targeting type
ru: Изменение типа выбора цели

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target pet
ru: Выбрать питомца

note: TRANSLATORS: input action name
en: Catch pet
ru: Поймать питомца

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
ru: Другие клавиши

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
ru: Поднятие предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
ru: Изменение типа подбора предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
ru: Приседание/Вставание

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
ru: Создание скриншота

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
ru: Разрешение/Запрет торговли

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
ru: Открывает окно обмена

note: TRANSLATORS: input action name
en: Start trade with target
ru: Начать обмен

note: TRANSLATORS: input action name
en: Follow selected player
ru: Следовать за игроком

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
ru: Изменение режима отображения карты

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
ru: Выбор OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
ru: Остановиться или сесть

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
ru: Вернуться в безопасный видео режим

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your homunculus
ru: Уволить гомункула

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open context menu
ru: Открыть контекстное меню

note: TRANSLATORS: input action group
en: Main
ru: Основные

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
ru: Переключение на чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
ru: Модификатор чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
ru: Прокручивание чата вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
ru: Прокручивание чата вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
ru: Предыдущая закладка чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
ru: Следующая закладка чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear current chat tab
ru: Очистить текущую вкладку чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
ru: Закрыть текущую вкладку чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close all chat tabs
ru: Закрыть все вкладки чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select general tab
ru: Выбрать вкладку "Общие"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select debug tab
ru: Выбрать вкладку "Отладка"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select trade tab
ru: Выбрать вкладку "Торговать"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select battle tab
ru: Выбрать вкладку "Битва"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select gm tab
ru: Выбрать вкладку "ГМ"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select lang tab
ru: Выбрать вкладку "Язык"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select party tab
ru: Выбрать вкладку "Группа"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select guild tab
ru: Выбрать вкладку "Гильдия"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers
ru: Игнорировать все шептания

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers on server side
ru: Запретить шептания (на стороне сервера)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unignore all whispers on server side
ru: Разрешить шептания )на стороне сервера)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
ru: Предыдущая строка чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
ru: Следующая строка чата

note: TRANSLATORS: input action group
en: Smiles
ru: Смайлы

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
ru: Показать смайлы

note: TRANSLATORS: input action name
en: Craft shortcut %d
ru: Комбинация клавиш крафта %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
ru: Модификаторы смайлов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
ru: Модификатор смайлов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote modifier key
ru: Модификатор смайлов животных

note: TRANSLATORS: input action name
en: Homunculus / mercenary emote modifier key
ru: Эмоция гомункула / наемника

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
ru: Ярлыки смайлов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
ru: Комбинация клавиш для смайла %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcuts
ru: Ярлыки смайлов животных

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcut %d
ru: Клавиша смайла животных %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
ru: Движение и выбор

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
ru: Движение вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
ru: Движение вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
ru: Движение влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
ru: Движение вправо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
ru: Движение в начало

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
ru: Движение в конец

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page up
ru: Страница вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page down
ru: Страница вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
ru: Выбор2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Backspace
ru: Удаление влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Tab
ru: Табуляция

note: TRANSLATORS: input action name
en: Mod
ru: Модификатор

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
ru: Кнопки движения

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player up
ru: Движение игрока вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player down
ru: Движение игрока вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player left
ru: Движение игрока влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player right
ru: Движение игрока вправо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player forward
ru: Движение игрока вперед

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet up
ru: Двмжение животного вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet down
ru: Движение животного вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet left
ru: Движение животного влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet right
ru: Движение животного вправо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move homunculus to master
ru: Позвать гомункула

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move mercenary to master
ru: Позвать наемника

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
ru: Кнопки движения к цели

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
ru: Перейти к точке %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Input ignore
ru: Игнорирование ввода

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
ru: Игнорирование ввода 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
ru: Игнорирование ввода 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Direction keys
ru: Пнопки поворотов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct up
ru: Повернуть игрока вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct down
ru: Повернуть игрока вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct left
ru: Повернуть игрока влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct right
ru: Повернуть игрока вправо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct up
ru: Повернуть животное вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct down
ru: Повернуть животное вниз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct left
ru: Повернуть животное влево

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct right
ru: Повернуть животное вправо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
ru: Сумасшедшие движения

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
ru: Поменять режим сумасшедших движений

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
ru: Быстрый сброс N предметов из 0 слота

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
ru: Быстрый сброс N предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
ru: Переключение счётчика быстрого сброса

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
ru: Быстрое лечения себя или цели

note: TRANSLATORS: input action name
en: Heal the most injured player
ru: Лечение наиболее поврежденного игрока

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
ru: Использование заклинания #itenplz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
ru: Использование магической атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
ru: Переключение маг. атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
ru: Переключение pvp атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
ru: Изменение типа движения

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
ru: Изменение типа атаки оружием

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
ru: Изменение типа атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
ru: Изменение режима следования

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
ru: Изменение режима имитации

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
ru: Включение/Выключение специальных модификаторов

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
ru: Вкл./Выкл. звука

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
ru: Включение/Выключение режима отошел

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
ru: Эмуляция правого клика с клавиатуры

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
ru: Изменение режима камеры

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle ipc mode
ru: Изменение режима МПО (ipc)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show information about position in chat
ru: Вывод позиции игрока в чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show online players number in chat
ru: Вывод кол-ва подключенных игроков в чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
ru: Показывать экранную клавиатуру

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached graphics
ru: Очистить кеш графики

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached fonts
ru: Очистить кеш шрифтов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print visible players in chat
ru: Вывод имен видимых игроков

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print all visible beings in chat
ru: Вывод всех видимых сущностей

note: TRANSLATORS: input action name
en: Load shop items list from disk
ru: Загрузить магазин с диска

note: TRANSLATORS: input action name
en: Save shop items list to disk
ru: Сохранить магазин на диск

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print debug cache info
ru: Вывести отладочную информацию о кеше

note: TRANSLATORS: input action name
en: Undress selected player
ru: Раздеть игрока

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick disconnect from server
ru: Быстрое отключение от сервера

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable debug particle
ru: Выключить отладочные эффекты частиц

note: TRANSLATORS: input action name
en: Create items (for gms)
ru: Создание предметов (для ГМ)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print configured directories in chat
ru: Вывод списка рабочих директорий

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print client uptime in chat
ru: Вывов времени работы клиента

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump debug information
ru: Вывод отладочной информации

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crash client
ru: Аварийно завершить клиент

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump graphics info into chat
ru: Вывод информации о граф. карте

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump tests info into chat
ru: Вывод результатов тестирования

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print OpenGL version in chat
ru: Вывод версии OpenGL

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print enabled mods in chat
ru: Вывод включенных модов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump environments into log
ru: Сохранение переменных в лог

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump OpenGL state into log
ru: Сохранение состояния OpenGL в лог

note: TRANSLATORS: input action name
en: Test SDL font speed
ru: Проверить скорость SDL шрифтов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload main config
ru: Выгрузить основной конфиг

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload server config
ru: Выгрузить конфиг сервера

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your mercenary
ru: Уволить наемника

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai start
ru: Включить интеллект животного

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai stop
ru: Выключить интеллект животного

note: TRANSLATORS: input action name
en: Feed homunculus
ru: Покормить гомункула

note: TRANSLATORS: input action name
en: Feed pet
ru: Покормить питомца

note: TRANSLATORS: input action name
en: Drop pet's loot
ru: Выбросить предметы из питомца

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return pet to egg
ru: Вернуть питомца в яйцо

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unequip pet
ru: Раздеть питомца

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
ru: Кнопки нарядов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Wear outfit
ru: Одеть наряд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy Outfit to other outfit
ru: Копировать наряд в другой наряд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy outfit to chat
ru: Копировать наряд в чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Copy equipped to outfit
ru: Копировать одетое в наряд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show hat in chat
ru: Отображает одетую шапку в чате

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
ru: Ярлыки нарядов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
ru: Комбинация клавиш наряда %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
ru: Модификаторы ярлыков

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
ru: Горячие клавиши предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
ru: Ярлыки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
ru: Комбинация клавиш быстрого предмета %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
ru: Показать список окон

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
ru: Скрытие окон

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
ru: Окно "О программе"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Bank Window
ru: Окно банка

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
ru: Окно помощи

note: TRANSLATORS: input action name
en: Server Info Window
ru: Окно информации о сервере

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
ru: Окно статуса

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
ru: Окно инвентаря

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
ru: Окно экипировки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
ru: Окно навыков

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
ru: Окно миникарты

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
ru: Окно чата

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
ru: Окно быстрого использования предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
ru: Окно настроек

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
ru: Окно отладки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
ru: Окно общества

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
ru: Окно эмоций

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
ru: Окно нарядов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
ru: Окно магазина

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
ru: Окно быстрого бросания предметов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
ru: Окно статистики атак

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
ru: Окно команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
ru: Окно кто онлайн

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
ru: Окно "Знаете ли вы..."

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
ru: Окно квестов

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
ru: Окно обновлений

note: TRANSLATORS: input action name
en: Cart window
ru: Прицеп

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick settings window
ru: Окно быстрых настроек

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clan window
ru: Окно клана

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
ru: Предыдущая закладка общества

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
ru: Следующая закладка общества

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
ru: Прерыдущая страница быстрого использования

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
ru: Следующая страница быстрого использования

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
ru: Прерыдущая страница команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
ru: Следующая страница команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous inventory tab
ru: Предыдущая вкладка инвентаря

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next inventory tab
ru: Следующая вкладка инвентаря

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear drops window
ru: Очистить окно бросания

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
ru: В доступе отказано. Скорее всего, на этом сервере слишком много игроков.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
ru: Нельзя использовать данный ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
ru: Неизвестная ошибка сервера персонажей.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
ru: Невозможно создать персонажа. Скорее всего, такое имя уже используется.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
ru: Некорректное имя.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
ru: Некорректные статы.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
ru: Некорректный тип волос.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
ru: Некорректный слот.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
ru: Неправильная раса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
ru: Неправильная внешность.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
ru: Персонаж удален.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
ru: Сообщение не может быть отправлено, %s оффлайн.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
ru: Приватное сообщение не может быть послано: %s игнорирует его.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, you ignored by all players.
ru: Приватное сообщение не может быть послано. Вас игнорируют все игроки.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
ru: Игра

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
ru: Запрос на выход отклонен!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
ru: Незарегистрированный ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
ru: Неверный пароль.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
ru: Учетная запись просрочена.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
ru: Получен отказ от сервера.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
ru: Вас навсегда забанили. Пожалуйста, свяжитесь с командой ГМ-ов.

note: TRANSLATORS: error message
en: Client too old or wrong server type.
    Please update client on http://manaplus.org
ru: Клиент слишком старый.
    Пожалуйста обновите клиент на сайте http://manaplus.org

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
ru: Вас забанили до %s. Пожалуйста, свяжитесь с командой ГМ-ов через форум.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
ru: Сервер переполнен.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
ru: Это имя пользователя уже занято.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
ru: Пользователь удален.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
ru: Неизвестная ошибка.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
ru: Пустой адрес был передан методу Network::connect()!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
ru: Не удалось найти хост "

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
ru: Подключение к серверу прервано.

note: TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: char rename error
en: Character rename error.
ru: Ошибка изменения имени персонажа.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character renamed.
ru: Персонаж переименован.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Rename not allowed.
ru: Изменение имени запрещено.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: New name is not set.
ru: Новое имя не указано.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Character not found.
ru: Персонаж не найден.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
ru: Невозможно удалить персонажа.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't cast skill in this area.
ru: Здесь невозможно выполнить заклинание.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use item in this area.
ru: Здесь невозможно использовать предмет.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't equip. Wrong level.
ru: Невозможно одеть, некорректный уровень.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use. Wrong level.
ru: Невозможно использовать, некорректный уровень.

note: TRANSLATORS: error message
en: Work in progress.
ru: Идет работа.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Message could not be sent, channel %s is not exists.
ru: Сообщение не может быть отправлено, т.к. канал %s не существует.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Can't open channel. Channel %s is not exists.
ru: Не возможно открыть канал. Канал %s не существует.

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Request parents
ru: Вопрос о родителях

note: TRANSLATORS: adopt child message
en: Do you accept %s and %s as parents?
ru: Вы принимаете %s и %s как своих родителей?

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
ru: Отключено от сервера!

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
ru: Ошибка авторизации.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
ru: Нет доступных серверов.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
ru: Кто-то еще пытается воспользоваться данным аккаунтом.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
ru: Этот аккаунт уже в сети.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
ru: Обнаружен взлом скорости.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server full.
ru: Сервер переполнен.

note: TRANSLATORS: error message
en: Sorry, you are underaged.
ru: К сожалению вы несовершеннолетний.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
ru: Двойная попытка подключения.

note: TRANSLATORS: error message
en: To many connections from same ip.
ru: Слишком много соединений с одного адреса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not paid for this time.
ru: Не оплачено.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay suspended.
ru: Оплата приостановлена.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay changed.
ru: Оплата изменена.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay wrong ip.
ru: Оплачен другой адрес.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay game room.
ru: Оплатите за комнату.

note: TRANSLATORS: error message
en: Disconnect forced by GM.
ru: ГМ отключил вас от сервера.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ban japan refuse.
ru: Японский бан.

note: TRANSLATORS: error message
en: Remained other account.
ru: Остались другие аккаунты.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip unfair.
ru: Неправильный адрес.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count all.
ru: Превышение колчиства соединений с одного адреса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count.
ru: Превышение колчиства соединений с одного адреса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Memory.
ru: Память.

note: TRANSLATORS: error message
en: Han valid.
ru: Корректный han.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip limited access.
ru: Ограничение по ip адресу.

note: TRANSLATORS: error message
en: Over characters list.
ru: Слишком много персонажей.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip blocked.
ru: IP-адрес заблокирован.

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid password count.
ru: Некорректное число символов в пароле.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not allowed race.
ru: Некорректная расса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Access restricted in hours 00:00 to 06:00.
ru: Доступ запрещен в часы с 00:00 по 06:00.

note: TRANSLATORS: error message
en: You was banned.
ru: Вы были забанены.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
ru: Неизвестная ошибка подключения.

note: TRANSLATORS: error message
en: Map not found
ru: Карта не найдена

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
ru: Имя гильдии: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
ru: Мастер гильдии: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
ru: Уровень гильдии: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
ru: Пользователей онлайн: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
ru: Макс. членов: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
ru: Средний уровень: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
ru: Опыт гильдии: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
ru: Нужно опыта до следующего уровня: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
ru: Замки гильдии: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %s rental time for item %s.
ru: Осталось %s арендного времени для %s.

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
ru: Неизвестный предмет

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
ru: Учетная запись не найдена. Попробуйте снова.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
ru: Старый пароль указан неверно.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
ru: Новый пароль слишком короткий.

note: TRANSLATORS: mail message notification
en: You have new mail from %s with subject %s
ru: Вам пришло сообщение от %s и заголовком %s

note: TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by unknown source.
ru: Вы были убиты неизвестным.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d
ru: Неизвестная ошибка навыков: %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d.
ru: Неисвестная ошибка умений: %d.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
ru: У Вас недостаточный уровень!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
ru: Недостаточно ОЖ!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
ru: Недостаточно Маны!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
ru: У Вас нет записей!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
ru: Вы не можете сделать это сейчас!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
ru: Похоже, Вам нужно больше денег... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
ru: Вы не можете использовать этот навык с данным видом оружия!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
ru: Вам нужен другой красный камень!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
ru: Вам нужен другой синий камень!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
ru: Вы несёте слишком много, чтобы сделать это!

note: TRANSLATORS: error message
en: Fail summon.
ru: Ошибка вызова монстра.

note: TRANSLATORS: error message
en: Need spirits.
ru: Необходима сущьность.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s.
ru: Необходимо снаряжение %s.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need equipment %s and amount %d
ru: Нужно снаряжение %s в количестве %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s.
ru: Нужен предмет %s.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Need item %s and amount %d
ru: Нужен предмет %s в количестве %d.

note: TRANSLATORS: error message
en: Skill failed!
ru: Ошибка умения!

note: TRANSLATORS: warp select window name
en: Select warp target
ru: Выберите точку назначения

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d. You got: %s
ru: Продан предмет %s, количеством %d. Вы получили: %s

note: TRANSLATORS: vending sold item message
en: Sold item %s amount %d
ru: Продан %s, количеством %d

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
ru: Торговля: Вы и %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
ru: %s хочет торговать с Вами, Вы принимаете предложение?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
ru: Сила (str):

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
ru: Выносливость (agi):

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
ru: Живучесть (vit):

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
ru: Интеллект (int):

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
ru: Ловкость (dex):

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
ru: Удача (luk):

note: TRANSLATORS: message about spam player
en: Detected spam from: %s
ru: Обнаружен спам от: %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
ru: Не удалось начать торговлю!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
ru: Не удалось использовать смайлик!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
ru: Не удалось присесть!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
ru: Не удалось создать чат!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
ru: Нельзя присоединиться к группе!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
ru: Нельзя кричать!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
ru: А? Что это?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
ru: Изменение не удалось...

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
ru: Не удалось ничего украсть...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
ru: Яд не подействовал...

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: error header
en: Pincode
ru: Пинкод

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter pincode
ru: Введите пин-код

note: TRANSLATORS: dialog caption
en: New pincode
ru: Новый пин-код

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter new pincode
ru: Введите новый пин-код

note: TRANSLATORS: dialog caption
en: Change pincode
ru: Смена пинкода

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Enter old pincode
ru: Введите старый пин-код

note: TRANSLATORS: dialog label
en: Confirm new pincode
ru: Подтвердите новый пин-код

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong pincode confirmation!
ru: Ошибка подтверждения пин-кода!

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
ru: О Программе

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcfile dyestring dstfile
ru: dyecmd исходный_файл строка_цвета файл_назначения

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
ru: или

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcdyestring dstfile
ru: dyecmd файл_строка_цвета файл_назначения

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
ru: Файл выгружен

note: TRANSLATORS: clear graphics command message TRANSLATORS: clear fonts cache message
en: Cache cleared
ru: Кэш очищен

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
ru: Время работы клиента: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
ru: Изображений:

note: TRANSLATORS: dump command
en: Orphaned resource images:
ru: Потерянные изображения:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
ru: Переменные среды сохранены

note: TRANSLATORS: upload config chat message
en: Config uploaded to:
ru: Когфигурациооный файл выгружен в:

note: TRANSLATORS: upload config chat message
en: Server config Uploaded to:
ru: Серверный конфигурационный файл выгружен в:

note: TRANSLATORS: upload log chat message
en: Log uploaded to:
ru: Лог файл выгружен в:

note: TRANSLATORS: last seen disabled warning
en: Last seen disabled. Enable in players / collect players ID and seen log.
ru: Сбор информации о пользователя отключен. Включите его в игроки / собирать ид игроков и лог встреч.

note: TRANSLATORS: last seen error
en: You have never seen this nick.
ru: Вам не встречался этот ник.

note: TRANSLATORS: last seen message
en: Last seen for %s: %s
ru: Последняя встреча с %s: %s

note: TRANSLATORS: last seen error
en: You have not seen this nick before.
ru: Вам не встречался этот ник.

note: TRANSLATORS: whisper send
en: Cannot send empty whisper or channel message!
ru: Нельзя отправлять пустые сообщения!

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
ru: Невозможно создать вкладку "%s"! Возможно она уже существует.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
ru: Пожалуйста, укажите имя.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
ru: Enter переключает Вас на окно чата.

en: Message closes chat.
ru: Сообщение закрывает чат.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
ru: Теперь Return переключает чат.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
ru: Теперь сообщение закрывает чат.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: no hat equipped.
ru: нет одетой шапки.

note: TRANSLATORS: equipped hat chat message
en: equipped hat %s.
ru: Одета шапка: %s.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Guild notice
ru: Сообщение гильдии

note: TRANSLATORS: translation error message
en: No translation found for string: %s
ru: Перевод не найден для строки: %s

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
ru: Игрок уже %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
ru: Игрок удачно %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
ru: Игрок не может быть %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
ru: Игрок не был игнорируемым!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
ru: Игрок больше не игнорируется!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
ru: Игрок не может быть удален из списка игнорирования!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
ru: Игрок и так уже удален!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
ru: Игрок больше не удален!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
ru: Игрок не может быть удален!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
ru: друг

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
ru: пренебрегаемый

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
ru: нейтральный

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
ru: добавлен в черный список

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
ru: враг

note: TRANSLATORS: quick mail message caption
en: Quick message
ru: Быстрое сообщение

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your homun
ru: Переименовать гомункула

note: TRANSLATORS: result from command /confget
en: Config value: %s
ru: Значение настройки: %s

note: TRANSLATORS: result from command /serverconfget
en: Server config value: %s
ru: Значение настройки для этого сервера: %s

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
ru: Обмен предметами включен.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
ru: Обмен предметами выключен.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
ru: Обмен предметами невозможен.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
ru: Статус обмена предметами неизвестен.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
ru: Обмен опытом включен.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
ru: Обмен опытом выключен.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
ru: Обмен опытом невозможен.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
ru: Политика распределения опыта неизвестна.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing enabled.
ru: Авто получение предмета включено.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing disabled.
ru: Авто получение предмета выключено.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing not possible.
ru: Авто получение предметов невозможно.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Auto item sharing unknown.
ru: Авто получение предметов неизвестно.

note: TRANSLATORS: dialog header
en: Rename your pet
ru: Переименовать животное

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
ru: Игнорировать предложения о торговле

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
ru: Принимать предложения о торговле

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
ru: Идет подключение к серверу...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
ru: Авторизация

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
ru: Входим в игровой мир

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
ru: Получение списка персонажей

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
ru: Подключение к игровому серверу

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
ru: Смена игрового сервера

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
ru: Запрос регистрационных данных

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
ru: Изменить Пароль

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
ru: Пароль изменен!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
ru: Сменить Email

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
ru: Email изменен!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
ru: Программно

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
ru: SDL2 по_умолчанию

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Mobile OpenGL ES
ru: Мобильный OpenGL ES

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
ru: Безопасный OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Mobile OpenGL ES 2
ru: Мобильный OpenGL ES 2

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
ru: Нормальный OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
ru: Новый OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
ru: безымянный

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
ru: животное

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: skill
ru: Скил

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
ru: Сила (str)

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
ru: Выносливость (agi)

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
ru: Живучесть (vit)

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
ru: Интеллект (int)

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
ru: Ловкость (dex)

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
ru: Удача (luk)

note: TRANSLATORS: stats page name
en: Extended
ru: Расширенные

note: TRANSLATORS: inventory type name
en: Npc
ru: НИП

note: TRANSLATORS: memory usage chat message
en: Calculated memory usage: %d
ru: Подсчитанное использование памяти: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
ru: Спасибо за покупку.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
ru: Нельзя купить.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You don't have enough money.
ru: Ошибка при покупке. У вас недостаточно денег.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. It is too heavy.
ru: Ошибка при покупке. Вы перегружены.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You have too many items.
ru: Ошибка при покупке. А вас слишком много предметов.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
ru: Нечего продавать.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
ru: Спасибо за продажу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
ru: Нельзя продать.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
ru: Невозможно продавать в режиме обмена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
ru: Невозможно продать непродаваемый предмет.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
ru: Пользователей онлайн: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
ru: Гильдия создана.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are already in a guild.
ru: Вы и так в гильдии.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
ru: Имперская проверка провалена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
ru: Неизвестный ответ сервера.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
ru: Вы покинули гильдию.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
ru: Не удалось пригласить пользователя в гильдию.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
ru: Пользователь отклонил приглашение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
ru: Пользователь теперь в Вашей гильдии.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
ru: Ваша гильдия полна.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
ru: Неизвестный ответ на приглашение в гильдию.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
ru: %s покинул Вашу гильдию.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
ru: Вас выгнали из гильдии.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has been kicked from your guild.
ru: %s был кикнут из вашей гильдии.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
ru: Не удалось использовать предмет.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
ru: Нельзя экипировать.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip because you have wrong level.
ru: Невозможно одеть, т.к. у ваш уровень не подходит.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to unequip.
ru: Нельзя снять.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Couldn't create party.
ru: Не удалось создать группу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
ru: Группа успешно создана.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
ru: Вы покинули группу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't leave party on this map.
ru: Вы не можете покинуть группу на этой карте.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from party.
ru: Вас выкинули из группы.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't be kicked from party on this map.
ru: Вы не можете быть выкинуты из группу на этой карте.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
ru: %s присоединился к группе.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
ru: %s уже в Вашей группе.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
ru: %s отверг Ваше приглашение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
ru: %s теперь в Вашей группе.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
ru: %s не может присоединиться к Вашей группе, т.к. группа переполнена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
ru: QQQ Неизвестный ответ на приглашение для %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
ru: %s покинул Вашу группу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't be kicked from party on this map.
ru: %s не может быть удален из группы на этой карте.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has kicked from your party.
ru: %s был удален из группы.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
ru: Неизвестный участник попытался сказать: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
ru: %s не в группе!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
ru: Вы получили %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
ru: Вы потратили %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
ru: Не удалось увеличить навык!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
ru: Для начала экипируйтесь стрелами/патронами.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
ru: Торговля с %s невозможна. Партнер по торговле слишком далеко.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
ru: Торговля с %s невозможна. Такой персонаж не существует.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
ru: Торговля отменена по неизвестной причине.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
ru: Торговля с %s отменена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled, because player is busy
ru: Торговля с %s отметена, т.к. игрок занят

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
ru: Неизвестный пакет при торговле с %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
ru: Не удалось добавить предмет. Партнер по торговле перегружен.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
ru: Не удалось добавить предмет. У партнера по торговле кончилось место.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
ru: Ошибка добавления предмета. Вы не можете торговать этим предметом.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
ru: Не удалось добавить предмет по неизвестной причине.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
ru: Торговля отменена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
ru: Торговля завершена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
ru: Не удалось вышвырнуть!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
ru: Игрок вышвырнут!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
ru: MVP игрок: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
ru: Включено игнорирование всех приватных сообщений.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
ru: Не удалось игнорирование всех приватных сообщение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
ru: Убрано игнорирование всех приватных сообщений.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
ru: Не удалось убрать игнорирование всех приватных сообщение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
ru: PVP выкл, GVG выкл

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
ru: PVP вкл

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
ru: GVG вкл

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
ru: PVP вкл, GVG выкл

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
ru: неизвестный статус PVP

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char from account %s is already in your party!
ru: Персонаж с аккаунта %s уже в вашей группе!

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s blocked invite!
ru: %s заблокировал приглашение!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char is not online!
ru: Игрок не онлайн!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch failed.
ru: Попытка поймать не удалась.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet caught.
ru: Животное поймано.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch unknown error: %d.
ru: Неизвестная ошибка при ловле питомца: %d.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary duty hour is over.
ru: Время работы вашего наемника истекло.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was killed.
ru: Ваш наемник был убит.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was fired.
ru: Ваш наемник был уволен.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary run away.
ru: Ваш намник бежал.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mercenary unknown state.
ru: Неизвестное состояние наемника.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You feed your homunculus.
ru: Вы покормили гомункула.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't feed homunculus, because you don't have any %s.
ru: Вы не можете накормить гомункула, потому что нет %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card insert failed.
ru: Ошибка вставки карточки.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card inserted.
ru: Карточка вставлена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Bank check failed. Bank probably disabled.
ru: Ошибка при проверке банка. Возможно банк отключен.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Deposit failed. You probably don't have this amount of money with you right now.
ru: Ошибка перемещения денег в банк. Возможно у вас нет столько денег.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Withdraw failed. You probably don't have this amount of money in the bank right now.
ru: Ошибка перемещения денег из банка. Возможно у вас нет столько денег в банке.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed.
ru: Ошибка создания магазина покупок.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. Too many weight.
ru: Ошибка создания магазина покупок. Слишком большой вес.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying store create failed. No items in store.
ru: Ошибка создания магазина покупок. Нет предметов для продажи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items within the buy limit were purchased.
ru: Все предметы до указанного лимита уже куплены.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All items were purchased.
ru: Все предметы куплены.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Buying item failed.
ru: Ошибка покупки предмета.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The deal has failed.
ru: Сделка провалена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the entered amount of item is higher, than the buyer is willing to buy.
ru: Сделка провалена потому, что указанное количество больще чем покупатель хочет купить.

note: TRANSLATORS: notification message
en: The trade failed, because the buyer is lacking required balance.
ru: Сделка провалена потому, что у покупутеля отсудствует баланс.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Selling item failed.
ru: Ошибка продажи предмета.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Items searching failed.
ru: Предмет не найден.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No matching stores were found.
ru: Указанный магазин не найден.

note: TRANSLATORS: notification message
en: There are too many results. Please enter more detailed search term.
ru: Слишком много результатов. Пожалуйста, введите более детальный запрос.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search anymore.
ru: Вы больше не можете искать.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You cannot search yet.
ru: Вы еще не можете искать.

note: TRANSLATORS: notification message
en: No store information available.
ru: Инофрмация о магазине не найдена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding success.
ru: Кормление животного удалось.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet feeding error.
ru: Ошибка кормлению животного.

note: TRANSLATORS: notification message
en: A manner point has been successfully aligned.
ru: Очки манер изменены.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got positive manner points from %s.
ru: Вы получили положительные очки манеры от %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got negative manner points from %s.
ru: Вы получили отрицательные очки манеры от %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room limit exceeded
ru: В комнате привышено количество пользователей.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Chat room already exists
ru: Комната с таким именем уже существует

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s joined room.
ru: %s вошел в комнату.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s left room.
ru: %s вышел из комнаты.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s kicked from room.
ru: %s кикнут из комнаты.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s role changed to room owner.
ru: Роль %s изменена на владельца.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Room full.
ru: Ошибка входа в комнату. Привышено количество пользователей.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong password.
ru: Ошибка входа в комнату. Неправильный пароль.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Kicked from room.
ru: Ошибка входа в комнату. Вы кикнуты из комнаты.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Not enough money.
ru: Ошибка входа в комнату. Недостаточно денег.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too low level.
ru: Ошибка входа в комнату. Слишком маленький уровень.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Too high level.
ru: Ошибка входа в комнату. Слишком большой уровень.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Room join failed. Wrong race.
ru: Ошибка входа в комнату. Неправильная расса.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Left %d seconds until you can use item.
ru: Осталось %d секунд, пока вы можете использовать предмет.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully sent.
ru: Сообщение отослано.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message send failed.
ru: Ошибка отправки сообщения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed.
ru: Ошибка прикрепления предмета.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Money attach failed.
ru: ошибка прикрепления денег.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return failed.
ru: Ошибка возвращения сообщения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message return success.
ru: Сообщение удачно возвращено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message deletion failed.
ru: Ошибка удаления сообщения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Message successfully deleted.
ru: Сообщение удачно удалено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got attach successfully.
ru: Вы удачно получили вложение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting attach successfully.
ru: Ошибка получения вложения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Can't get attach. Too many items.
ru: Невозможно получить вложение. Слишком много вещей.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You enter battle field.
ru: Вы вошли на боевое поле.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Rental time for %s expired
ru: Время аренды %s истекло

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine success for item %s.
ru: Улучшение %s прошло удачно.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure for item %s.
ru: Улучшение не %s удалось.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine failure. Item %s downgraded.
ru: Улучшение не удалось. Качество %s ухудшено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Refine unknown for item %s.
ru: Неизвестный результат улучшения %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because weight too high.
ru: Вы не можете добавить предмет в тележку, т.к. вес слишком большой.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't add item to card because too many items.
ru: Вы не можете добавить предмет в тележку, т.к. слишком много предметов.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item %s bound to you.
ru: Предмет %s привязан к вам.

note: TRANSLATORS: notification message
en: End all negative status.
ru: Конец все негативных статусов.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Immunity to all status.
ru: Иммунитет к всем статусам.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Max hp +100%.
ru: Максимальное здоровье +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Max sp +100%.
ru: Максимальная мана +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All stats +20.
ru: Все статы +20.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant weapon with holy element.
ru: Очарованное оружие со святым элементом.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Enchant armor with holy element.
ru: Очарованное броня со святым элементом.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Def +25%.
ru: Защита +25%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Atk +100%.
ru: Атака +100%.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Flee +50.
ru: Уклонение +50.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown skill message.
ru: Неизвестная ошибка скилов.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully ignored.
ru: Игрок добавлен в список игнорирования.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed.
ru: Ошибка игнорирования игрока.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player ignore failed. Because too many ignores.
ru: Ошибка игнорирования игрока потому, что слишком много игнорируемых игроков.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player ignore failure.
ru: Неизвестная ошибка игнорирования игрока.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player successfully unignored.
ru: Игрок удален из списка игнорирования.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player unignore failed.
ru: Ошибка удаления игнорирования игрока.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown player unignore failure.
ru: Неизвестная ошибка удаления игнорирования игрока.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown ignore type.
ru: Неизвестный тип ошибки игнорирования.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch started.
ru: Начата ловля животного.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s died.
ru: Игрок %s умер.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s logged out.
ru: Игрок %s вышел из игры.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s warped.
ru: Игрок %s телепортировался.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s trick dead.
ru: Игрок %s притворился мертвым.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Player %s unknown remove.
ru: Игрок %s был убран по неизвестной причине.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You and %s are now divorced.
ru: Вы и %s развелись.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were called by your partner.
ru: Вы были вызваны своим партнером.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are calling your partner, %s.
ru: Вы вызываете партнера %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. You already have a baby.
ru: Ошибка принятия ребенка: у вас уже есть ребенок.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. Your level is too low.
ru: Ошибка принятия ребенка. Ваш уровень слишком мал.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Child adoption failed. This player is already married and can't be a baby.
ru: Ошибка принятия ребенка: этот игрок уже женат, и не может быть ребенком.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Saved location for warp skill.
ru: Позиция сохранена для умения телепортации.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. Not enough skill level.
ru: Ошибка сохранения позиции. Слишком маленький уровень умения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error saving location. You do not have warp skill.
ru: Ошибка сохранения позиции. У вас нет умения телепортации.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy while trading.
ru: Невозможно покупать в режиме обмена.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Npc not found.
ru: Невозможно купить. НИП не найден.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Shop system error.
ru: Невозможно купить. Ошибка магазина.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. Wrong items selected.
ru: Невозможно купить. Выбраны недопустимые предметы.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail destination name %s is wrong.
ru: Имя адресата %s неверное.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Weight too big.
ru: Не удалось прикрепить предмет.  Вес слишком большой.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Fatal error.
ru: Не удалось прикрепить предмет.  Критическая ошибка.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. No more space.
ru: Не удалось прикрепить предмет.  Нет свободного места.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Item on tradeable.
ru: Не удалось прикрепить предмет.  Предмет на продаже.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item attach failed. Unknown error.
ru: Не удалось прикрепить предмет.  Неизвестная ошибка.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Item %s remove failed.
ru: Не удалось удалить предмет %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Fatal error.
ru: Не удалось отправить сообщение. Критическая ошибка.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Too many mails sent.
ru: Не удалось отправить сообщение. Слишком много сообщений отправлено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Wrong attach found.
ru: Не удалось отправить сообщение. Некорректное вложение.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mail send failed. Receiver name wrong or not checked.
ru: Не удалось отправить сообщение. Имя получателя неверное или не проверено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting attach. No space or weight too high.
ru: Ошибка при получении вложения. Нет свободного места или вес слишком велик.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You got money from mail.
ru: Вы получили деньги из почты.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting money attach.
ru: Ошибка при получении денежного вложения.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Error on getting money attach. Too many money.
ru: Ошибка при получении денежного вложения. Слишком много денег.

note: TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d / %d
ru: Ур.: %d / %d

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
ru: Тип: %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
ru: Неизвестно:

note: TRANSLATORS: skill mana
en:  / Mana: -%d
ru:  / Мана: -%d

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
ru: Дистанция: %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
ru: Земля

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
ru: Не использован

note: TRANSLATORS: Skill type
en: TargetTrap
ru: Ловушка

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
ru: /%s может принимать значение "yes", "no", "true", "false", "1" или "0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
ru: %d неделя

en: %d weeks
ru: %d недель

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
ru: %d день

en: %d days
ru: %d дней

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
ru: %d час

en: %d hours
ru: %d часов

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
ru: %d минута

en: %d minutes
ru: %d минут

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
ru: %d секунда

en: %d seconds
ru: %d секунд
