ManaPlus - en to sk translation catalogue (51 entries)

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
sk: Potvrdiť

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
sk: Zatvoriť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
sk: Kúpiť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
sk: Predaj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
sk: Odstrojiť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
sk: Zrušiť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
sk: Použiť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
sk: Zahodiť

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
sk: Inventár

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
sk: Ukončiť

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
sk: Globálne oznámenie:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
sk: Globálne oznámenie od %s:

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
sk: Sfx zvuk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
sk: Hudobný zvuk

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
sk: Obchod

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
sk: Nie

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
sk: Vymazať

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
sk: Nápoveda

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
sk: Stav

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
sk: Vybavenie

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
sk: Schopnosti

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
sk: Nastavenie

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
sk: Vytvoriť

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
sk: Zmeniť Emailovú adresu

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
sk: Účet: %s

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
sk: Chyba

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
sk: Zmeniť heslo

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
sk: Heslo:

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
sk: Meno:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
sk: Prosím rozdeľ %d bodov

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
sk: Tvoje meno musí mať aspoň 4 písmená.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
sk: Charakterové staty OK

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
sk: Prosím odstráň %d bodov

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
sk: Potvrďte zmazanie postavy

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
sk: Naozaj chcete odstrániť túto postavu?

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
sk: Nápoveda pre %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
sk: Áno

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
sk: Vystrojiť

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
sk: Zvoľte množstvo vecí k predaju.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
sk: Zvoľte množstvo vecí k zahodeniu.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
sk: Zvoľte množstvo vecí k rozdeleniu.

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
sk: Prihlásenie

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
sk: Registrovať

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
sk: Nasledujúci

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
sk: Zmeniť server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
sk: Vymeniť postavu

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
sk: Muž

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
sk: Žena

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
sk: Heslá sa nezhodujú.

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
sk: Použiť

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
sk: Pripájam sa...
