ManaPlus - en to sr translation catalogue (270 entries)

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
sr: izbegnuto

en: miss
sr: promašaj

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
sr[0]: Pokupio %d [@@%d|%s@@].
sr[1]: Pokupio %d [@@%d|%s@@].
sr[2]: Pokupio %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
sr: Opcije:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
sr:   -l --log-file       : datoteka za logovanje koja se koristi

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
sr: %s ne postoji i ne može da se napravi! Izlazim.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
sr: Greška prilikom kreiranja "updates" direktorijuma!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
sr: Greška: %s ne postoji i ne može da se napravi! Izlazim.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
sr: Opšte

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
sr: Nedostupan

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
sr: U redu

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
sr: Zatvori

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
sr: standardno

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
sr: crno

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
sr: crveno

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
sr: zeleno

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
sr: plavo

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
sr: zlatno

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
sr: žuto

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
sr: ružičasto

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
sr: ljubičasto

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
sr: sivo

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
sr: braon

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
sr: duga 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
sr: duga 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
sr: duga 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
sr: Sitno (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
sr: Malo (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
sr: Srednje (12)

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
sr: Osnovna magija

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
sr: Magija života

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
sr: Ratna magija

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
sr: Magija menjanja oblika

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
sr: Magija prirode

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
sr: Astralna magija

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
sr: Bez cilja

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
sr: Dozvoli cilj

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
sr: Potreban cilj

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
sr: Normalno

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
sr: Nivo: %d

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
sr: Trgovanje

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
sr: Skini

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
sr: Igrači

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
sr: Dodaj u prozor za ćaskanje

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
sr: Ime:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
sr: Sačuvaj 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
sr: Sačuvaj pola

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
sr: Sačuvaj sve

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
sr: Uzmi 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
sr: Uzmi pola

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
sr: Uzmi sve

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
sr: Ignoriši

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
sr: Lista predmeta

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
sr: Komande

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
sr: Prozori

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
sr: Ćaskanje

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
sr: Efekti sa česticama

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
sr: Novac: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
sr: Izmeni

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
sr: Bodovi karaktera: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
sr: Bitka

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
sr: Opšte obaveštenje:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
sr: Opšte obaveštenje od %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
sr: %s šapuće: %s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
sr: Muzika:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
sr: Mapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
sr: Mala mapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
sr: Kursor:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
sr: Broj aktera na mapi:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
sr: Pozicija igrača:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
sr: %d FPS (Programski)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
sr: Broj čestica: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
sr: Ulaz: %d bajtova u sekundi

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
sr: Izlaz: %d bajtova u sekundi

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
sr: Zvuk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
sr: Uključi zvuk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
sr: Uključi muziku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
sr: Uključi zvučne efekte igre

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
sr: Uključi zvučne efekte grafičkog interfejsa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
sr: jačina zvuka zvučnih efekata

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
sr: Jačina zvuka muzike

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
sr: Zvučni efekti

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
sr: Uključi "mumble" ćaskanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
sr: Preuzmi muziku

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
sr: Boje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
sr: Ukloni boje sa primljenih poruka

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
sr: Prikaži listu boja za ćaskanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
sr: Dozvoli magiju i sve GM komande na svim karticama za ćaskanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
sr: Ograniči maksimalan broj karaktera u jednoj liniji za ćaskanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
sr: Ograniči maksimalan broj linija za ćaskanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
sr: Uključi spašavanje ćaskanja

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
sr: Prikaži istoriju ćaskanja

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
sr: Sakrij poruke prodavnica

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
sr: Stavi sva šaputanja u kartice

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
sr: Spasi poruke vezane za magiju u debug kartici

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
sr: Prikaži serverske poruke na debug kartici

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
sr: Uključi karticu za trgovanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
sr: Uključi karticu za bitku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
sr: Prikaži događaje bitke

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
sr: Ovako izgleda ta boja

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
sr: Konflikt tastera između "%s" i "%s". Treba da se reši ovo, u suprotnom tok igre će biti čudan i nedefinisan.

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
sr: niska

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
sr: srednja

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
sr: visoka

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
sr: Prikaži putanju

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
sr: Prikaži prečice tastera na mapi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
sr: Sinhronizovano kretanje igrača

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
sr: Prikaži posao

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
sr: Spašavanje NPC razgovora

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
sr: Režim niskog protoka

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
sr: Prikaži pozadinu

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
sr: Ne

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
sr: Hardversko ubrzanje

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
sr: Prikaži pol

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
sr: Prikaži nivo

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
sr: Prikaži svoje ime

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
sr: Ciljaj mrtve igrače

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
sr: Dozvoli trgovinu

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
sr: Dozvoli šaputanje

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
sr: Obriši

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
sr: Kada se ignoriše:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
sr: Stil grafičkog interfejsa

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
sr: Glavni font

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
sr: Podebljan font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
sr: Čestični font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
sr: Font za pomoć

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
sr: Stil

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
sr: Stil promenjen

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
sr: Zatvori i onda ponovo otvori svoj klijent da bi izmene proradile.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
sr: Malo

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
sr: Srednje

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
sr: Preko celog ekrana

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
sr: Ograničen FPS:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
sr: Alternativno FPS ograničenje:

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
sr: Poseban kursor

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
sr: Ništa

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
sr: Bez teksta

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
sr: Tekst

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
sr: Baloni, bez imena

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
sr: Baloni sa imenima

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
sr: isključeno

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
sr: Providnost

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
sr: Naznačen tekst

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
sr: maksimalna

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
sr: Ciljani igrač:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
sr: Id ciljanog igrača:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
sr: Nivo ciljanog igrača:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
sr: Partija ciljanog igrača:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
sr: Udruženje ciljanog igrača:

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
sr: Ko je dostupan

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
sr: Pomoć

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
sr: Oprema

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
sr: Veštine

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
sr: Podešavanje

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
sr: Greška

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
sr: Prisutnost: %s; %d igrača je prisutno.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
sr: Šapućem prema %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
sr: Da

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
sr: Koncija

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
sr: Tip servera:

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
sr: Obuci

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
sr: Nivo: %d (GM %d)

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
sr: Promeni server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
sr: Promeni karaktera

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
sr: Potvrdi:

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
sr: E-mail adresa:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
sr: Lozinke se ne poklapaju.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
sr: Izaberi svoj server

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
sr: Učitavanje

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
sr: Koristi istu ip za podservere za igre

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
sr: Preuzimam listu servera...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
sr: Čekan na server...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
sr: Pripremam preuzimanje

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
sr: Greška prilikom preuzimanja liste servera!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
sr: zahteva noviju verziju

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
sr: zahteva v%s

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
sr: Podrška

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
sr: Odbijen partijski poziv od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
sr: Prihvaćen poziv za udruženje od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
sr: Odbijen poziv za udruženje od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
sr: Primljen zahtev za udruženje, ali već postoji jedan.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
sr: %s te je pozvao da se pridružiš udruženju %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
sr: Prihvati poziv za udruženje

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
sr: Primljen zahtev za partiju, ali već postoji jedan.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
sr: Pozvan si da se pridružiš partiji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
sr: Pozvan si da se pridružiš partiji pod imenom %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
sr: %s te je pozvao da se pridružiš njihovoj partiji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
sr: %s te je pozvao da se pridružiš %s partiji.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
sr: Prihvati zahtev za partiju

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
sr: Zdravlje:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
sr: Iskustvo:

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
sr: Magija:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
sr: Posao: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
sr: Posao:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
sr: Editor komandi

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
sr: magija

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
sr: ostalo

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
sr: Simbol:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
sr: Komanda:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
sr: Tip cilja:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
sr: Ikona:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
sr: Magijski nivo:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
sr: Škola magije:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
sr: Školski nivo:

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
sr: Ko je dostupan - Ažuriranje

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
sr: Ažuriraj

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
sr: Ko je dostupan -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
sr: Ko je dostupan - greška

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
sr: Ko je dostupan - Ažuriraj

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
sr: Izaberi "U redu"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
sr: Uključi ili isključi ćaskanje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
sr: Prevuci gore

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
sr: Prevuci dole

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
sr: Prethodna kartica za ćaskanje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
sr: Sledeća kartica za ćaskanje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
sr: Prečica emocije: %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
sr: Ignoriši ulaz 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
sr: Ignoriši ulaz 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
sr: Ludi pokreti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
sr: Promeni režim ludih pokreta

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
sr: Brzo ispuštanje N predmeta sa slota 0

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
sr: Brzo ispuštanje N predmeta

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
sr: Ukljuchi brojač brzog ispuštanja

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
sr: Brzo izleči sebe ili nekog drugog

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
sr: Koristi #itenplz čini

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
sr: Koristi magični napad

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
sr: Promeni magični napad

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
sr: Promeni tip kretanja

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
sr: Promeni tip napadnog oružja

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
sr: Promeni tip napada

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
sr: Promeni režim praćenja

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
sr: Promeni režim imitacije

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
sr: Uklj. / Isklj. Zvuk

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
sr: Uključi / Isključi režim nedostupnosti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
sr: Simuliraj desni klik preko tastature

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
sr: Uključi ili isključi režim pogleda u igri

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
sr: Prozor dostupnosti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
sr: Prethodna društvena kartica

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
sr: Sledeća društvena kartica

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
sr: O programu

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
sr: Definiši ime.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
sr: "Enter" uključuje ili isključuje ćaskanje.

en: Message closes chat.
sr: Poruka zatvara ćaskanje.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
sr: "Enter" sada uključuje ili isključuje ćaskanje.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
sr: Poruka sada zatvara ćaskanje.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
sr: Igrač je već %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
sr: Igrač je uspešno %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
sr: Igrač nije mogao biti %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
sr: Igrač nije ignorisan!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
sr: Igrač nije više ignorisan!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
sr: Igrač nije mogao da se de-ignoriše!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
sr: Igrač je već obrisan!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
sr: Igrač se nije mogao obrisati!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
sr: prijatelj

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
sr: zanemaren

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
sr: neutralan

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
sr: Povezivanje sa serverom

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
sr: Prijavljivanje

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
sr: Ulaz u svet

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
sr: Tražim karaktere

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
sr: Poverzujem se sa serverom za igru

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
sr: Menjam server igre

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
sr: Zahtevam detalje registracije

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
sr: Promena lozinke

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
sr: Lozinka je uspešno promenjena!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
sr: Izmena e-mail adrese

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
sr: E-mail adresa je uspešno promenjena!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
sr: Softver

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
sr: Bezbedan OpenGL

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
sr: Opcije za /%s su "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
