ManaPlus - en to sv_SE translation catalogue (1027 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
sv_SE: Synlig på karta

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
sv_SE: Människa

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
sv_SE: undvika

en: miss
sv_SE: missa

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
sv_SE: Försökte plocka upp icke existerande item.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
sv_SE: Item är för tung.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
sv_SE: Item:en är för långt bort.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
sv_SE: Inventory är fullt.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
sv_SE: Stack är för stor.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
sv_SE: Item:et tillhör någon annan.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
sv_SE: Okänt fel vid upplockning av item.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
sv_SE[0]: Du plockade upp %d [@@%d|%s@@].
sv_SE[1]: You picked up %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
sv_SE: jobb

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
sv_SE: Follow avbruten

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
sv_SE: Imitation avbruten

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
sv_SE: Du ser %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
sv_SE: Fullständigt ignorera

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
sv_SE: Blink-namn

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
sv_SE: [manaplus-file] : manaplus-filen är en XML-fil (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
sv_SE:                   används för att sätta anpassade parameters

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
sv_SE:                   till manaplus-klienten.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
sv_SE: Inställningar:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
sv_SE:   -l --log-file       : Log-fil att använda

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
sv_SE:   -a --chat-log-dir   : Katalog att använda för Chat-logg

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
sv_SE:   -v --version        : Visa version

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
sv_SE:   -h --help           : Visa hjälp

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
sv_SE:   -C --config-dir     : Konfiguration för vilken katalog som ska användas

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
sv_SE:   -U --username       : Logga in med detta användarnamn

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
sv_SE:   -P --password       : Logga in med detta lösenord

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
sv_SE:   -c --character      : Logga in med denna karaktär

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
sv_SE:   -s --server         : Inloggningsserver-namn eller IP

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
sv_SE:   -p --port           : Loginserver-port

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
sv_SE:   -H --update-host    : Använd detta för att uppdatera hosten

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
sv_SE:   -D --default        : Välj standard-karaktär server och karaktär

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
sv_SE:   -u --skip-update    : Undvik uppdateringshemladdning

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
sv_SE:   -d --data           : Katalog att ladda speldata från

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
sv_SE:   -L --localdata-dir  : Katalog att använda som lokal datakatalog

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
sv_SE:      --screenshot-dir : Katalog att lagra skärmdumpar i

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
sv_SE:      --safemode       : Starta spelet i felsäkert läge

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
sv_SE:   -T --tests          : Börja testning av drivrutiner och automat-configurering

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
sv_SE:   -O --no-opengl      : Avaktivera OpenGL för denna session

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
sv_SE: %s existerar inte och kan inte bli skapat! Avslutar.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
sv_SE: Felaktig uppdaterings-host: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
sv_SE: Error uppstod då uppdateringskatalog skulle skapas!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
sv_SE: Error: %s existerar inte och kan inte bli skapat! Avslutar.

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
sv_SE: Skärmdump sparades som %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
sv_SE: Spara skärmdump misslyckades!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
sv_SE: Anslutningen till servern förlorades.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
sv_SE: Nätverksfel

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
sv_SE: (D) standardrörelse

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
sv_SE: (I) invertera rörelse

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
sv_SE: (c) rör sig med några crazy moves

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
sv_SE: (C) rör sig med crazy moves

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
sv_SE: (d) dubbel normal + crazy

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
sv_SE: (?) okänt move

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
sv_SE: (%u) crazy move nummer %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
sv_SE: (a) standard crazy move

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
sv_SE: (0) standardrörelse mot target

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
sv_SE: (1) närmar sig target med distans 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
sv_SE: (2) närmar sig target med distance 2

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
sv_SE: (3) närmar sig target med distans 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
sv_SE: (5) närmar sig target med distans 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
sv_SE: (7) närmar sig target med distans 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
sv_SE: (A) närmar sig target till attack range

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
sv_SE: (a) archer attack-range

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
sv_SE: (B) flyttar till target för attack-range - 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
sv_SE: (?) förflyttar sig till target

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
sv_SE: (D) standard follow

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
sv_SE: (R) relativ follow

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
sv_SE: (M) härma follow

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
sv_SE: (?) okänd follow

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
sv_SE: (D) standardattack

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
sv_SE: (s) växla attack utan shield

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
sv_SE: (S) växla attack med shield

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
sv_SE: (G) gå och attackera

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
sv_SE: (A) gå, attackera, pickup

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
sv_SE: (d) utan automatisk attack

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
sv_SE: (S) liten pick up 1x1 cells

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
sv_SE: (D) standard pick up 2x1 cells

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
sv_SE: (F) framåt pick up 2x3 cells

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
sv_SE: (g) gå och pick up med distans 4

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
sv_SE: (G) gå och pick up med distans 8

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
sv_SE: (A) gå och pick up med maximal distans

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
sv_SE: (f) använd #flar för magic attack

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
sv_SE: (c) använd #chiza för magic attack

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
sv_SE: (I) använd #ingrav för magic attack

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
sv_SE: (F) använd #frillyar för magic attack

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
sv_SE: (U) använd #upmarmu för magic attack

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
sv_SE: (a) attackera alla spelare

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
sv_SE: (f) attackera alla utom dina friends

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
sv_SE: (b) attackera dåliga relationer

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
sv_SE: (d) attackera inte spelare

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
sv_SE: (?) pvp-attack

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
sv_SE: (D) Standardimitation

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
sv_SE: (O) klädselimitation

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
sv_SE: Game modifiers är aktiverade

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
sv_SE: Game modifiers är inaktiverade

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
sv_SE: Game modifiers är okända

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
sv_SE: (N) normal kartvy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
sv_SE: (D) debug kartvy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
sv_SE: (u) ultra-kartvy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
sv_SE: (U) ultra-kartvy 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
sv_SE: (b) svartvit kartvy

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
sv_SE: (O) på tangentbord

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
sv_SE: Iväg

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
sv_SE: (G) spelkamera-läge

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
sv_SE: (F) fritt kamera-läge

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
sv_SE: Stäng

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
sv_SE: Vill du öppna support-sidan?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
sv_SE: Återuppliva

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
sv_SE: Du bär på mer än halva din vikt. Du kan inte återfå health.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
sv_SE: Du bär på mindre än hälften av din vikt. Du kan återfå health.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
sv_SE: standard

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
sv_SE: svart

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
sv_SE: röd

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
sv_SE: grön

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
sv_SE: blå

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
sv_SE: guld

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
sv_SE: gul

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
sv_SE: rosa

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
sv_SE: lila

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
sv_SE: grå

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
sv_SE: brun

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
sv_SE: regnbåge 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
sv_SE: regnbåge 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
sv_SE: regnbåge 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
sv_SE: Väldigt liten (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
sv_SE: Väldigt liten (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
sv_SE: Pytte (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
sv_SE: Liten (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
sv_SE: Stor (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
sv_SE: Rätt stor (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
sv_SE: Rätt stor (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
sv_SE: Stor (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
sv_SE: Stor (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
sv_SE: Stor (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
sv_SE: Väldigt stor (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
sv_SE: Väldigt stor (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
sv_SE: Väldigt stor (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
sv_SE: Skitstor (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
sv_SE: (standard)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
sv_SE: Kinesiska (Du vet Kina)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
sv_SE: Nederländska (Belgien / Flandern)

note: TRANSLATORS: language
en: English
sv_SE: Engelska

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
sv_SE: Finska

note: TRANSLATORS: language
en: French
sv_SE: Franska

note: TRANSLATORS: language
en: German
sv_SE: Tyska

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
sv_SE: Italienska

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
sv_SE: Japanska

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
sv_SE: Polska

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
sv_SE: Portugisiska (brasilianska)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
sv_SE: Ryska

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
sv_SE: Spanska (Castilian)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
sv_SE: Turkiska

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
sv_SE: Vän

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
sv_SE: Ignorerad

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
sv_SE: Ignorerad

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
sv_SE: Borttagen

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
sv_SE: Blacklistad

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
sv_SE: osorterad

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
sv_SE: efter pris

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
sv_SE: efter namn

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
sv_SE: efter id

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
sv_SE: efter vikt

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
sv_SE: efter antal

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
sv_SE: efter typ

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
sv_SE: Ingen Target

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
sv_SE: Tillåt Target

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
sv_SE: Behöver Target

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
sv_SE: Automatisk stängning

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
sv_SE: Skippa

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
sv_SE: Pvp-rank: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
sv_SE: Kommentar: %s

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
sv_SE: Vikt: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
sv_SE: Attackera

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
sv_SE: Viska

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
sv_SE: Hela

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
sv_SE: Kicka från guild

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
sv_SE: Ändra position i guild

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
sv_SE: Bjud in till guild

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
sv_SE: Flytta

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
sv_SE: Prata med

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
sv_SE: Köp

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
sv_SE: Sälj

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
sv_SE: Ta bort från attacklistan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
sv_SE: Lägg till i prioriteringslistan för attack

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
sv_SE: Lägg till i attacklistan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
sv_SE: Lägg till i ignoreringslistan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
sv_SE: Ändra namn

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
sv_SE: Lägg till namnet i chat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
sv_SE: Avbryt

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
sv_SE: Spelare

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
sv_SE: Kicka från party

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
sv_SE: Lägg till i chat

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
sv_SE: Kartobjekt

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
sv_SE: Ta bort

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
sv_SE: Warpa

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
sv_SE: Rör kamera

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
sv_SE: Utstyrsel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
sv_SE: Rensa klädsel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
sv_SE: Ändra spell

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
sv_SE: Inaktivera highlight

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
sv_SE: Aktivera highlight

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
sv_SE: Ta inte bort namn

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
sv_SE: Ta bort namn

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
sv_SE: Aktivera away

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
sv_SE: Avaktivera away

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
sv_SE: Lämna

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
sv_SE: Kopiera till clipboard

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
sv_SE: Ändra guild-position

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
sv_SE: Spelare

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
sv_SE: Döp om kartskyltar

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
sv_SE: Namn:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
sv_SE: Lägg till för trade

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
sv_SE: Lägg till 10 för trade

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
sv_SE: Lägg till hälften för trade

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
sv_SE: Lägg till trade alla-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
sv_SE: Lägg till alla för trade

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
sv_SE: Lagra

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
sv_SE: Lagra 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
sv_SE: Lagra hälften

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
sv_SE: Lagra alla-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
sv_SE: Lagra alla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
sv_SE: Ta emot

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
sv_SE: Hämta ut 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
sv_SE: Hämta ut hälften

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
sv_SE: Hämta ut alla-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
sv_SE: Hämta ut alla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
sv_SE: Använd

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
sv_SE: Rensa drop-fönster

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
sv_SE: Döjl

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
sv_SE: Visa

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
sv_SE: Återställ yellow bar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
sv_SE: Kopiera till chat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
sv_SE: Flytta upp

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
sv_SE: Flytta ner

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
sv_SE: Klä av

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
sv_SE: Kopiera

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
sv_SE: Klistra in

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
sv_SE: Öppna länk

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
sv_SE: Visa fönster

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
sv_SE: Ignorera

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
sv_SE: Ignorera

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
sv_SE: Sätt som enemy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
sv_SE: Ta bort

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
sv_SE: Bli vän

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
sv_SE: Av-ignorera

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
sv_SE: Köp (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
sv_SE: Sälj (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
sv_SE: Bjud in till party

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
sv_SE: Visa Items

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
sv_SE: Ta bort från pickup-listan

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
sv_SE: Lägg till i pickup-listan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
sv_SE: Skydda inte item

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
sv_SE: Skydda item

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
sv_SE: Släng...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
sv_SE: Släng allt

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
sv_SE: Släng

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
sv_SE: Kommando

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
sv_SE: Granska ip

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
sv_SE: Återkalla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
sv_SE: Sparka

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
sv_SE: GM-kommandon

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
sv_SE: Enkel

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
sv_SE: Fönster

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
sv_SE: Annat

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
sv_SE: Varelse

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
sv_SE: Väns namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
sv_SE: Ignorerade namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
sv_SE: Ignorerade namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
sv_SE: Borttagna namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
sv_SE: Andra spelares namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
sv_SE: Eget namn

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
sv_SE: GM-namn

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
sv_SE: Monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
sv_SE: Party-medlemmar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
sv_SE: Guild-medlemmar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
sv_SE: Partickeleffekter

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
sv_SE: Pickup-notifikation

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
sv_SE: Exp-notifikation

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
sv_SE: Spelare HP bar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
sv_SE: Spelare HP bar (färg två)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
sv_SE: Monster HP bar (färg två)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
sv_SE: Spelare träffar monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
sv_SE: Monster träffar spelare

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
sv_SE: Annan spelare träffar lokal spelare

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
sv_SE: Lokal spelares träffar monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
sv_SE: Lokal spelares critical hit

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
sv_SE: Lokal spelares miss

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
sv_SE: Missar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
sv_SE: Portal-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
sv_SE: Standard kollisions-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
sv_SE: Luftkollision-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
sv_SE: Luftkollisions-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
sv_SE: Speciell mark-kollisions-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
sv_SE: Gång-highlightning

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
sv_SE: Lokal spelares attack-range

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
sv_SE: Lokal spelares kant för attack-range

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
sv_SE: Monster attack-range

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
sv_SE: Antalsfärg för Golv-item

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
sv_SE: Hemplats

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
sv_SE: Hemplatskant

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
sv_SE: Väg-märke

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
sv_SE: Öppna url

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
sv_SE: Lägg till

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
sv_SE: Avsluta

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
sv_SE: Pris: %s / Totalt: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
sv_SE: Ändra

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
sv_SE: Karaktär-points: %d

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
sv_SE: %s viskar: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
sv_SE: %s är nu Online.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
sv_SE: %s är nu Offline.

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
sv_SE: Musik:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
sv_SE: Karta:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
sv_SE: Minikarta:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
sv_SE: Muspekare:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
sv_SE: Partikelantal:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
sv_SE: Kartmarkörsantal:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
sv_SE: Spelarposition:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
sv_SE: Rita ut samtal:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
sv_SE: Textur-bindning:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
sv_SE: Antal texturer:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
sv_SE: Partikelantal: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
sv_SE: Ut: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
sv_SE: Ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
sv_SE: Enkla inställningar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
sv_SE: Aktivera Ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
sv_SE: Aktivera musik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
sv_SE: Aktivera spel-sfx

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
sv_SE: Aktivera grafiskt användargränssnitts-sfx

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
sv_SE: Sfx volym

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
sv_SE: Musik-volym

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
sv_SE: Aktivera fade-ut för musik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
sv_SE: Ljudfrekvens

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
sv_SE: Ljudkanaler

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
sv_SE: Ljudeffekter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
sv_SE: Informationsdialog-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
sv_SE: Förfrågningsdialogs-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
sv_SE: Viskningsmeddelande-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
sv_SE: Highlight-meddelande-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
sv_SE: Globalmeddelande-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
sv_SE: Felmeddelande-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
sv_SE: Trade-förfrågnings-ljud

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
sv_SE: Ljud för visa fönster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
sv_SE: Ljud för dölj fönster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
sv_SE: Aktivera mumble röst chat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
sv_SE: Ladda hem musik

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
sv_SE: Fönster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
sv_SE: Dölj automagiskt chat-fönstret

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
sv_SE: Färger

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
sv_SE: Ta bort färger från motagna chat-meddelanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
sv_SE: Visa chat-färglistan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
sv_SE: Tillåt magic och GM kommandon i alla chat-flikar

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
sv_SE: Begränsningar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
sv_SE: Begränsa max-tecken i chatten

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
sv_SE: Begränsa max-rader i chatten

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
sv_SE: Loggar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
sv_SE: Aktivera chat-logg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
sv_SE: Aktivera Logg för debug-chat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
sv_SE: Visa chat-historik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
sv_SE: Visa online-meddelande för guild

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
sv_SE: Meddelanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
sv_SE: Dölj shop-meddelanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
sv_SE: Visa MVP-meddelanden

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
sv_SE: Flikar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
sv_SE: Lägg alla viskningar i flikar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
sv_SE: Logga magic messages i log-tabben

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
sv_SE: Visa servermeddelanden i log-fliken

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
sv_SE: Aktivera bytes-fliken

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
sv_SE: Aktivera GM-flik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
sv_SE: Aktivera språk-flik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
sv_SE: Visa alla språk-meddelanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
sv_SE: Aktivera battle-flik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
sv_SE: Visa battle events

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
sv_SE: Ändra storlek på chat-flikarna om det behövs

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
sv_SE: Tid

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
sv_SE: Använd lokal tid

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
sv_SE: Highlighta ord (separerat med komma)

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
sv_SE: Så här ser färgerna ut

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
sv_SE: Typ:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
sv_SE: Fördröjning:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
sv_SE: Röd:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
sv_SE: Grön:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
sv_SE: Blå:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
sv_SE: Statiskt

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
sv_SE: Puls

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
sv_SE: Regnbåge

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
sv_SE: Spektrum

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
sv_SE: Tilldela

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
sv_SE: Ta bort tilldelning

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
sv_SE: Återställ alla tangenter

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
sv_SE: Putta in

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
sv_SE: Tangent-konflikt(er) uppmärksammade.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
sv_SE: Konflikt mellan knapparna "%s" och "%s". Om detta inte löses kan spelet uppföra sig konstigt.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
sv_SE: okänd

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
sv_SE: Tryck på knappen för att starta kalibreringen

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
sv_SE: Kalibrera

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
sv_SE: Upptäck joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
sv_SE: Aktivera joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
sv_SE: Använd glödjesticka om klientfönstret är inaktivt

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
sv_SE: Stopp

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
sv_SE: Rotera stickan men rör inga knappar

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
sv_SE: Visa alltid

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
sv_SE: Dölj automatiskt vid låg upplösning

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
sv_SE: Dölj alltid automagiskt

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
sv_SE: System-proxy

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
sv_SE: Direkt-anslutning

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
sv_SE: SOCKS5 hostnamn

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
sv_SE: låg

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
sv_SE: hög

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
sv_SE: Visa skada gjord mot monster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
sv_SE: Bara nåbara monster för automatiskt target

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
sv_SE: Highlight monsters attack-räckvidd

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
sv_SE: Visa monster hp-bar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
sv_SE: Cycle monsters targets

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
sv_SE: Karta

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
sv_SE: Visa warps-partiklar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
sv_SE: Highlight kartporträtt

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
sv_SE: Highlight golvobjekt

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
sv_SE: Highlight spelarens attack-räckvidd

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
sv_SE: Visa förstorad minikarta

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
sv_SE: Rita ut väg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
sv_SE: Rita ut hotkeys på kartan

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
sv_SE: Aktivera lat-skrollning

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
sv_SE: Skroll-lathet

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
sv_SE: Skroll-radius

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
sv_SE: Auto-ändra storlek för minikartan

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
sv_SE: Förflyttning

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
sv_SE: Auto-fix position

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
sv_SE: Attackera under rörelse

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
sv_SE: Attackera nästa target

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
sv_SE: Synkronicera spelarrörelse

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
sv_SE: Crazy move A FuXual

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
sv_SE: Musrelativa förflyttningar (bra för touch-gränssnitt)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
sv_SE: Visa egen hp-bar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
sv_SE: Aktivera quick stats

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
sv_SE: Cycle spelarens targets

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
sv_SE: Visa jobbexp-meddelanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
sv_SE: Visa spelar-popups

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
sv_SE: Afk-meddelande

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
sv_SE: Visa jobb

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
sv_SE: Aktivera attack-filter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
sv_SE: Aktivera pickup-filter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
sv_SE: Aktivera annonsprotokoll

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
sv_SE: Aktivera vikt-notationer

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
sv_SE: Acceptera sälj/köp erbjudanden

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
sv_SE: Aktivera shop mode

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
sv_SE: Cycle npc-targets

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
sv_SE: Logga NPC-dialoger

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
sv_SE: Aktivera support för guild-bot och avaktivera grund-supporten för guild

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
sv_SE: Tangentbord

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
sv_SE: Upprepningsfördröjning

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
sv_SE: Upprepningsintervall

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
sv_SE: Anpassat upprepningsintervall

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
sv_SE: Genvägsknappar

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
sv_SE: Proxy-server

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
sv_SE: Proxy-typ

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
sv_SE: Proxy-adress:port

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
sv_SE: Aktivera debug-logg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
sv_SE: Aktivera OpenGL-logg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
sv_SE: Aktivera inputs-logg

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
sv_SE: Aktivera serversideattack

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
sv_SE: Aktivera dubbleklick

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
sv_SE: Aktivera bot checker

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
sv_SE: Aktivera buggig-server-skydd (ändra inte denna är du snäll)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
sv_SE: Lågtrafik-mode

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
sv_SE: Använd FBO för skärmdumpar (bara för openGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
sv_SE: Nätverksfördröjning mellan underservrar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
sv_SE: Visa bakgrund

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
sv_SE: Skärmdensitet överskrids

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
sv_SE: Nej

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
sv_SE: Aktivera minskad karta (programvara)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
sv_SE: Aktivera förenad sprites-fördröjning (Programvara)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
sv_SE: Aktivera fördröjd bildinladdning (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
sv_SE: Aktivera texturprov (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
sv_SE: Aktivera alphakanal-fix (Programvaran kan bli väldigt långsam)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
sv_SE: Visa genomskinliga varelser

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
sv_SE: Litet minne (aktivera för lägre minnes-användning)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
sv_SE: Avaktivera avancerad varelse-cachning (Programvaran)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
sv_SE: Avaktivera varelse-cachning (Programvara)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
sv_SE: Aktivera rektangulär texturförlängning (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
sv_SE: Använd nya interna texturformat (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
sv_SE: Aktivera texturmappning (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
sv_SE: Visa kön

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
sv_SE: Visa level

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
sv_SE: Visa eget namn

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
sv_SE: Aktivera utökad mus-targeting

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
sv_SE: Markera döda spelare

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
sv_SE: Auto-flytta namn

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
sv_SE: Säkra trades

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
sv_SE: Osäkra tecken i namnen

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
sv_SE: Visa status

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
sv_SE: Visa ip-adress på skärmdumpar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
sv_SE: Tillåt själv-healing med musklick

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
sv_SE: Dölj raderade spelares nicks

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
sv_SE: Namn

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
sv_SE: Tillåt byteshandel

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
sv_SE: Tillåt viskningar

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
sv_SE: Radera

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
sv_SE: Relationer

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
sv_SE: Vid ignorering:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
sv_SE: Gui-tema

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
sv_SE: Språk

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
sv_SE: Partikel-font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
sv_SE: Hjälp-font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
sv_SE: Säkra font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
sv_SE: Japansk font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
sv_SE: Font-storlek

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
sv_SE: NPC font-storlek

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
sv_SE: Tema

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
sv_SE: Namn:

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
sv_SE: Temainformation

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
sv_SE: Tema ändrat

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
sv_SE: Starta om din klient för att ändringarna ska utföras.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
sv_SE: Liten

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
sv_SE: Stor

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
sv_SE: Onscreen-tangentbord

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
sv_SE: Visa ikon för onscreen-tangentbord

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
sv_SE: Händelse för Tangentbordsikon

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
sv_SE: Onscreen-joystick

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
sv_SE: Visa onscreen-joystick

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
sv_SE: Joystickens storlek

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
sv_SE: Onscreen-knappar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
sv_SE: Visa onscreen-knappar

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
sv_SE: Knappformat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
sv_SE: Knappens storlek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
sv_SE: Knapp %u händelse

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
sv_SE: Fullskärm

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
sv_SE: FPS-begränsning:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
sv_SE: Alternativ FPS-begränsning:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
sv_SE: Upptäck bästa läget

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
sv_SE: Visa muspekare

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
sv_SE: Anpassad muspekare

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
sv_SE: Aktivera storlekändring

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
sv_SE: Ingen ram

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
sv_SE: Ingen

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
sv_SE: Misslyckades att ändra till fönster-läge och återställandet av det gamla läget misslyckades också!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
sv_SE: Misslyckades att ändra till fullskärms-läge och återställandet av det gamla läget misslyckades också!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
sv_SE: Ändrar till Fullskärm

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
sv_SE: Omstart behövs för att ändringar ska genomföras.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
sv_SE: Ändrar till OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
sv_SE: Tillämpar ändringar till OpenGL, behöver omstart.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
sv_SE: Anpassad upplösning (exempel: 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
sv_SE: Skriv in ny upplösning:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
sv_SE: Skärmupplösning ändrad

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
sv_SE: Vissa fönster kan flyttas på för att passa i lägre upplösning.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
sv_SE: Ingen text

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
sv_SE: Bubblor, utan namn

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
sv_SE: Bubblor, med namn

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
sv_SE: av

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
sv_SE: Bästa kvalitet

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
sv_SE: på

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
sv_SE: Visuellt

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
sv_SE: Notifikationer

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
sv_SE: Visa pickup-notationer i chat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
sv_SE: Visa pickup-notationer som coola partickeleffekter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
sv_SE: Effekter

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
sv_SE: Fånga mus och tangentbords-input

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
sv_SE: Dimmiga texturer (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
sv_SE: Gui-opacitet

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
sv_SE: Rubriktext

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
sv_SE: Partikel-detalj

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
sv_SE: Partikelfysik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
sv_SE: Aktivera gamma-kontroll

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
sv_SE: Centrera spelfönster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
sv_SE: Tillåt skärmsläckare att starta

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
sv_SE: Prioriterings-mobs

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
sv_SE: Attackera mobs

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
sv_SE: Ignorera mobs

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
sv_SE: Vänner: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
sv_SE: Spelare: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
sv_SE: Bjud in användare %s till guilden %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
sv_SE: Guild %s avslutning förfrågad.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
sv_SE: Medlem bjuder in till Guild

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
sv_SE: Vem vill du bjuda in till guild %s?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
sv_SE: Lämna Guild?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill lämna guild %s?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
sv_SE: Medlemmar: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
sv_SE: Portaler: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
sv_SE: Bjud in spelare %s till party.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
sv_SE: Party %s avslutning förfrågad.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
sv_SE: Medlem bjuder in till Party

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
sv_SE: Vem vill du bjuda in till party %s?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
sv_SE: Lämna Party?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill lämna party %s?

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
sv_SE: Pickupa items

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
sv_SE: Ignorera items

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
sv_SE: Synliga spelare: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
sv_SE: Återställ

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
sv_SE: Target-typ:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
sv_SE: Attack-fördröjning:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
sv_SE: Minimal träff:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
sv_SE: Maximal träff:

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
sv_SE: Vem är online

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
sv_SE: Hjälp

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
sv_SE: Uppdrag

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
sv_SE: Dödsstatistik

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
sv_SE: Visste du att

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
sv_SE: Inställningar

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
sv_SE: Nyckel: %s

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
sv_SE: Skapa items

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
sv_SE: Antal:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
sv_SE: Skapa

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
sv_SE: Ändra e-postadress

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
sv_SE: Konto: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
sv_SE: Skriv in e-postadressen igen:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
sv_SE: Den nya epost-adressen måste vara minst %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
sv_SE: Den nya epost-adressen måste vara mindre än %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
sv_SE: E-postadressen matchar inte.

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
sv_SE: Ändra Lösenord

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
sv_SE: Lösenord:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
sv_SE: Skriv in lösenordet igen:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
sv_SE: Skriv in det gamla lösenordet först.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
sv_SE: Det nya lösenordet måste vara minst %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
sv_SE: Det nya lösenordet måste vara kortare än %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
sv_SE: Det nya lösenordet matchar inte.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
sv_SE: Ny karaktär

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
sv_SE: Namn:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
sv_SE: Vänligen distribuera %d poäng

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
sv_SE: Hårfärg:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
sv_SE: Hårstil:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
sv_SE: Utseende:

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
sv_SE: Ditt namn måste vara minst 4 tecken långt.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
sv_SE: Karaktär-stats OK

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
sv_SE: Vänligen ta bort %d poäng

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
sv_SE: Verkställ borttagning av karaktär

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna karaktär?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
sv_SE: Konto %s (senaste inloggning var %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
sv_SE: Spela

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
sv_SE: Konto %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
sv_SE: Felaktigt lösenord

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
sv_SE: Skriv in lösenordet för att radera karaktär

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
sv_SE: Skriv lösenord:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
sv_SE: Presentera: %s; %d spelare är presenterad.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
sv_SE: Viskar till %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
sv_SE: Ja

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
sv_SE: Nät

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
sv_SE: Visste du att?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
sv_SE: < Föregående

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
sv_SE: Nästa >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
sv_SE: Öppna automatiskt detta fönster

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
sv_SE: Editera Server

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
sv_SE: Anslut

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
sv_SE: Adress:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
sv_SE: Server-typ:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
sv_SE: Notering:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
sv_SE: Online-lista url:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
sv_SE: Snälla, kan du inte bara vara vänlig och skriva in både adress och port till servern.

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
sv_SE: Fonter

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
sv_SE: Viste du att...

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
sv_SE: Alla

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
sv_SE: Välj antal items att byta.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
sv_SE: Välj antal items att slänga.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
sv_SE: Välj antal items att lagra.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
sv_SE: Välj antal items att apportera.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
sv_SE: Välj antal items att dela.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
sv_SE: Lägg till i buy shop.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
sv_SE: Lägg till i sell shop.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
sv_SE: Okänd.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
sv_SE: Återställ statistik

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
sv_SE: Återställ timer

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
sv_SE: Medel-Exp: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
sv_SE: Medelantal mobs till nästa level: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
sv_SE[0]: Tid för nästa level per %d min: %s
sv_SE[1]: Tid för nästa level per %d min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
sv_SE: Level: %d vid %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
sv_SE:   Tid tills nästa level: %s

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
sv_SE: Kom ihåg användarnamn

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
sv_SE: Uppdatera:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
sv_SE: Ändra Server

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
sv_SE: Registrera

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
sv_SE: Anpassad uppdatering-host

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
sv_SE: Öppna register-url

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
sv_SE: Skicka

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
sv_SE: Till:

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
sv_SE: Behöver

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
sv_SE: Jobb level: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
sv_SE: Sluta vänta

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
sv_SE: Nästa

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
sv_SE: Sälj item

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
sv_SE: Vill du verkligen sälja %s?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
sv_SE: Klädsel: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
sv_SE: Unequipa först

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
sv_SE: Borta-klädsel

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
sv_SE: Byt server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
sv_SE: Byt karaktär

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
sv_SE: Godkänn:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
sv_SE: Man

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
sv_SE: Kvinna

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
sv_SE: E-post:

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
sv_SE: Användarnamnet måste vara minst %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
sv_SE: Användarnamnet måste vara mindre än %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
sv_SE: Lösenordet måste vara minst %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
sv_SE: Lösenordet måste vara mindre än %u tecken långt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
sv_SE: Lösenordet överensstämmer inte.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
sv_SE: Felaktig epost.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
sv_SE: Välj server

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
sv_SE: Ladda

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
sv_SE: Välj din server *** FELSÄKERT LÄGE ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
sv_SE: Använd samma ip för spelunderservrar

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
sv_SE: Laddar hem server-lista...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
sv_SE: Väntar på server...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
sv_SE: Förbereder hemladdning

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
sv_SE: Fel uppstod när serverlistan hämtades!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
sv_SE: Nyare version behövs

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
sv_SE: v%s behövs

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
sv_SE: Verkställ

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
sv_SE: Återställ fönster

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
sv_SE: Personlig Shop

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
sv_SE: Annonsera

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
sv_SE: Visa länkar i annonseringen

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
sv_SE: Efterfråga Trade

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
sv_SE: Upp

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
sv_SE: Skill points tillgängliga: %d

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
sv_SE: Accepterad party-inbjudning från %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
sv_SE: Nekad party-inbjudning från %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
sv_SE: Accepterad guild-inbjudning från %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
sv_SE: Nekad guild-inbjudning från %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
sv_SE: Tog emot guild-request, då ett redan existerar.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
sv_SE: %s har bjudit in dig att joina guilden %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
sv_SE: Acceptera Guild-inbjudningar

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
sv_SE: Tog emot party-request, även om ett redan existerar.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
sv_SE: Du har blivit inbjuden att joina ett party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
sv_SE: Du har blivit inbjuden att joina %s party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
sv_SE: %s har bjudit in dig att joina deras party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
sv_SE: %s har bjudit in dig att joina %s party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
sv_SE: Acceptera Party-invite

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
sv_SE: Jobb: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
sv_SE: Jobb:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
sv_SE: Kommandotolk

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
sv_SE: Annat

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
sv_SE: Kommando:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
sv_SE: Kommentar:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
sv_SE: Target Typ:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
sv_SE: Ikon:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
sv_SE: Spara

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
sv_SE: Föreslå trade

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
sv_SE: Bekräftat. Väntar...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
sv_SE: Gå med på trade

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
sv_SE: Överenskommet. Väntar...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
sv_SE: Trade: Dig

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
sv_SE: Du får %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
sv_SE: Byt

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
sv_SE: Du ger:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
sv_SE: Du har inte tillräckligt med pengar.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
sv_SE: Misslyckades att lägga till item. Du kan inte överlappa ens sorts item i fönstret.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
sv_SE: Uppdaterar...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
sv_SE: Ansluter...

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
sv_SE: ##1 Uppdateringsprocessen är inte fullständig.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
sv_SE: ##1 Det är starkt rekommenderat att

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
sv_SE: ##1 du försöker senare igen.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
sv_SE: Färdig

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
sv_SE: Vem är Online - Uppdaterar

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
sv_SE: Uppdaterar

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
sv_SE: Vem är Online -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
sv_SE: Vem är Online - error

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
sv_SE: Vem är Online - Uppdatering

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
sv_SE: Välj värld

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
sv_SE: Ändra login

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
sv_SE: Välj värld

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
sv_SE: okänd eller borttappad tangent

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
sv_SE: u-tangenten

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
sv_SE: Target- och attack-tangenter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
sv_SE: Flytta till Target

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
sv_SE: Ändra "Move to Target"-type

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
sv_SE: Förflyttas till hemdestinationen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
sv_SE: Sätt hemdestinationen

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
sv_SE: Flytta till navigationspunkt

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
sv_SE: Targeta monster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
sv_SE: Target Spelare

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
sv_SE: Andra tangenter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
sv_SE: Ändra Pickup-typ

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
sv_SE: Sitt

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
sv_SE: Skärmdump

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
sv_SE: Aktivera/Avaktivera Trading

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
sv_SE: Ändra Kartvy-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
sv_SE: Välj OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
sv_SE: Stanna eller sitt

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
sv_SE: Återgå till säkert video-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
sv_SE: Växla Chat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
sv_SE: Chat-modifieringstangent

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
sv_SE: Skrolla upp Chat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
sv_SE: Skrolla ner Chat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
sv_SE: Föregående Chat-flik

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
sv_SE: Nästa Chat-flik

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
sv_SE: Stäng nyvarande chat-flik

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
sv_SE: Föregående Chat-rad

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
sv_SE: Nästa Chat-rad

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
sv_SE: Emote-modifierande knappar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
sv_SE: Emote-modifierande knapp

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
sv_SE: Emote-genvägar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
sv_SE: Emote-genväg %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
sv_SE: Flytta och välj

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
sv_SE: Flytta upp

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
sv_SE: Flytta ner

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
sv_SE: Flytta vänster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
sv_SE: Flytta höger

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
sv_SE: Ignorera input 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
sv_SE: Ignorera input 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
sv_SE: Ändra Crazy moves-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
sv_SE: Quick Drop N Items från 0 slot

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
sv_SE: Växla Quick Drop-räknare

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
sv_SE: Använd #itenplz spell

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
sv_SE: Använd magic attack

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
sv_SE: Växla magic attack

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
sv_SE: Växla pvp-attack

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
sv_SE: Ändra förflyttningstyp

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
sv_SE: Ändra Attack-vapentyp

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
sv_SE: Ändra attacktyp

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
sv_SE: Ändra Follow-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
sv_SE: Ändra Imitation-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
sv_SE: Avaktivera / Aktivera Game modifier-knappar

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
sv_SE: Ljud På / Av

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
sv_SE: Aktivera / Avaktivera away-läge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
sv_SE: Efterlikna högerklick från tangentbord

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
sv_SE: Växla kameraläge

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
sv_SE: Visa onscreen-tangentbord

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
sv_SE: Klädsel-knappar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
sv_SE: Klädsel-genvägar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
sv_SE: Klädsel-genväg %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
sv_SE: Genvägsmodifierande tangenter

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
sv_SE: Genvägsknapp till Item

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
sv_SE: Genvägsknappar

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
sv_SE: Genväg till Item %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
sv_SE: Visa fönstermeny

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
sv_SE: Dölj fönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
sv_SE: Hjälpfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
sv_SE: Statusfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
sv_SE: Inventoryfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
sv_SE: Equipmentfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
sv_SE: Skillfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
sv_SE: Minikartafönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
sv_SE: Chatfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
sv_SE: Item-genvägsfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
sv_SE: Inställningsfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
sv_SE: Debugfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
sv_SE: Socialfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
sv_SE: Emote-genvägsfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
sv_SE: Klädselfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
sv_SE: Shopfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
sv_SE: Quick drop-fönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
sv_SE: Dödsstatistik-fönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
sv_SE: Kommandofönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
sv_SE: Who Is Online-fönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
sv_SE: Visste du-fönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
sv_SE: Uppdragsfönster

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
sv_SE: Föregående Social-flik

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
sv_SE: Nästa Social-flik

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
sv_SE: Åtkomst nekad. Trolig orsak; det är för många spelare på denna server.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
sv_SE: Kan inte använda detta ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
sv_SE: Misslyckades att skapa karaktär. Troligen på grund av att namnet redan är taget.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
sv_SE: Fel namn.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
sv_SE: Icke korrekta stats.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
sv_SE: Icke korrekt hår.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
sv_SE: Icke korrekt slot.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
sv_SE: Felaktig race.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
sv_SE: Icke korrekt utseende.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
sv_SE: Karaktär raderad.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
sv_SE: Viskning kunde inte sändas, %s är offline.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
sv_SE: Viskning kunde inte sändas, ignorerad av %s.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
sv_SE: Spel

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
sv_SE: Efterfrågning att avsluta nekad!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
sv_SE: Oregistrerat ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
sv_SE: Fel lösenord.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
sv_SE: Kotot har löpt ut ur tid.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
sv_SE: Nekad från servern.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
sv_SE: Du har blivit permanent bannad från spelet. Vänligen kontakta GM-teamet.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
sv_SE: Du har blivit temporärt bannad från spelet tills %s.⏎ Vänligen kontakta GM-teamet via forumet.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
sv_SE: Servern är överbefolkad.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
sv_SE: Detta användarnamn är redan taget.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
sv_SE: Användarnamnet är permanent raderat.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
sv_SE: Okänt fel.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
sv_SE: Tom adress given till Network::connect()!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
sv_SE: Kan inte host:a "

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
sv_SE: Anslutningen till servern avslutad.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
sv_SE: Misslyckades att radera karaktär.

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
sv_SE: Du blev frånkopplad från servern!

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
sv_SE: Inga servrar tillgängliga.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
sv_SE: Någon annan försöker använda detta konto.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
sv_SE: Detta konto är redan inloggat.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
sv_SE: Speed hack upptäckt.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
sv_SE: Duplicerad Inloggning.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
sv_SE: Okänt anslutningsfel.

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
sv_SE: Guild-namn: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
sv_SE: Medlemmar online: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
sv_SE: Maximalt antal medlemmar: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
sv_SE: Medel-level: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
sv_SE: Guild nästa exp: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
sv_SE: Guild slott: %s

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
sv_SE: Okänt item

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
sv_SE: Kontot hittades inte. Vänligen logga ut och logga in igen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
sv_SE: Gamla lösenordet är felaktigt.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
sv_SE: Det nya lösenordet är för kort.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
sv_SE: Du har ännu inte nått required lvl!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
sv_SE: Otillräckligt HP!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
sv_SE: Otillräckligt SP!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
sv_SE: Du har inga memos!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
sv_SE: Du kan inte göra det just nu!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
sv_SE: Verkar som att du behöver mer money... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
sv_SE: Du kan inte använda denna skill med det vapnet!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
sv_SE: Du behöver en till röd gem!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
sv_SE: Du behöver en till blå gem!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
sv_SE: Du bär för mycket för att kunna göra detta!

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
sv_SE: Trade: Du och %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
sv_SE: %s vill trade:a med dig, accepterar du?

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
sv_SE: Trade misslyckades!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
sv_SE: Emote misslyckades!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
sv_SE: Sit misslyckades!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
sv_SE: Chat-skapning misslyckades!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
sv_SE: Kunde inte joina partyt!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
sv_SE: Kan inte skjuta!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
sv_SE: Huh? Vad är det?

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
sv_SE: Kan inte stjäla något...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
sv_SE: Poison hade ingen effekt...

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
sv_SE: Klientupptid: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
sv_SE: Resurs-bilder:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
sv_SE: Omgivningsvariabler dumpade

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
sv_SE: Var vänlig specificera ett namn.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
sv_SE: Enter för att växla chat.

en: Message closes chat.
sv_SE: Meddelande stänger chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
sv_SE: Enter nu, växlar chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
sv_SE: Meddelande nu, stänger chat.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
sv_SE: Spelare är redan %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
sv_SE: Spelare %s lyckades!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
sv_SE: Spelare kunde inte bli %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
sv_SE: Spelaren ignorerades inte!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
sv_SE: Spelaren är inte längre ignorerad!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
sv_SE: Spelaren kunde inte bli oignorerad!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
sv_SE: Spelare är redan borttagen!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
sv_SE: Spelaren kunde inte tas bort!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
sv_SE: vän

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
sv_SE: ignorera

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
sv_SE: blacklistad

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
sv_SE: Item-delning aktiverad.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
sv_SE: Item-delning avaktiverad.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
sv_SE: Item-delning är inte möjlig.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
sv_SE: Item-delning okänd.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
sv_SE: Exp-delning är aktiverad.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
sv_SE: Exp-delning avaktiverad.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
sv_SE: Exp-delning är inte möjlig.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
sv_SE: Exp-delning är okänd.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
sv_SE: Ignorera inkommande bytes-förfrågningar

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
sv_SE: Acceptera inkommande bytes-förfrågningar

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
sv_SE: Ansluter till server

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
sv_SE: Loggar in

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
sv_SE: Går in i spelvärld

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
sv_SE: Begär karaktärer

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
sv_SE: Ansluter till spelservern

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
sv_SE: Ändrar spelserver

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
sv_SE: Begär registreringsuppgifter

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
sv_SE: Lösenordsändring

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
sv_SE: Lösenordsändring har lyckats!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
sv_SE: Byte av E-post

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
sv_SE: E-posten har ändrats!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
sv_SE: Programvara

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
sv_SE: Säker OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
sv_SE: Inte namngiven

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
sv_SE: Tack för köpet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
sv_SE: Inget att sälja.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
sv_SE: Tack för köpet.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
sv_SE: Går inte att sälja.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
sv_SE: Det går inte sälja under trading.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
sv_SE: Användare online: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
sv_SE: Guild skapad.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
sv_SE: Emperium check misslyckades.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
sv_SE: Okänd server-respons.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
sv_SE: Du har lämnat guilden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
sv_SE: Kunde inte bjuda in användare till guilden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
sv_SE: Användaren avvisade guild-förfrågan.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
sv_SE: Användaren tillhör nu din guild.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
sv_SE: Din guild är full.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
sv_SE: Okänd respons för guild-förfrågan.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
sv_SE: %s har lämnat din guild.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
sv_SE: Du blev visst kickad från guilden.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
sv_SE: Misslyckades att använda item.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
sv_SE: Går inte att equipa.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
sv_SE: Partyt skapades utan problem.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
sv_SE: Du har lämnat partyt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
sv_SE: %s har joinat ditt party.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
sv_SE: %s är redan med i ett party.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
sv_SE: %s avslog din inbjudan.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
sv_SE: %s är nu med i ditt party.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
sv_SE: %s kan inte joina ditt party eftersom partyt är fullt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
sv_SE: QQQ Okänd inbjudnings-respons för %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
sv_SE: %s har lämnat partyt.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
sv_SE: En okänd medlem försökte säga: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
sv_SE: %s är inte i ditt party!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
sv_SE: Du plockade upp %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
sv_SE: Du spänderade %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
sv_SE: Kan inte höja skillen!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
sv_SE: Trading med %s är inte möjligt. Trade-partnern är för långt bort.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
sv_SE: Trading med %s är inte möjligt. Karaktären existerar inte.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
sv_SE: Trade avbruten av en okänd anledning.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
sv_SE: Trade med %s avbruten.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
sv_SE: Ohanterat avbrytspaket för trade med %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
sv_SE: Misslyckades lägga till item. Trade-partnern är överviktig.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
sv_SE: Misslyckades lägga till item. Trade-partnern har ingen ledig slot.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
sv_SE: Misslyckades lägga till item. Du kan inte tradea denna item.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
sv_SE: Misslyckades lägga till item. Orsak okänd.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
sv_SE: Trade avbruten.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
sv_SE: Trade färdig.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
sv_SE: Kick misslyckad!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
sv_SE: Kick lyckad!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
sv_SE: MVP-spelare: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
sv_SE: Alla viskningar ignoreras.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
sv_SE: Allt ignorerande av viskningar misslyckades.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
sv_SE: Alla viskningar är välkomna.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
sv_SE: Välkomnandet av alla viskningar misslyckades.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
sv_SE: pvp av, gvg av

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
sv_SE: pvp på

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
sv_SE: gvg på

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
sv_SE: pvp på, gvg på

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
sv_SE: okänd pvp

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
sv_SE: Valmöjligheter till /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
sv_SE: %d vecka

en: %d weeks
sv_SE: %d veckor

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
sv_SE: %d dag

en: %d days
sv_SE: %d dagar

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
sv_SE: %d timme

en: %d hours
sv_SE: %d timmar

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
sv_SE: %d minut

en: %d minutes
sv_SE: %d minuter

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
sv_SE: %d sekund

en: %d seconds
sv_SE: %d sekunder
