ManaPlus - en to tr translation catalogue (800 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
tr: Haritada görünür

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
tr: İnsan

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
tr: kaçınıldı

en: miss
tr: kaçırıldı

note: TRANSLATORS: this inactive status writed in player nick
en: I
tr: İ

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
tr: %s tarafından öldürüldün.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
tr: Var olmayan item toplanmaya çalışıldı.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
tr: İtem çok ağır.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
tr: İtem çok uzakta.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
tr: Envanter dolu.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
tr: Küme çok büyük.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
tr: İtem başkasına ait.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
tr: Bu miktardaki itemi alamazsınız.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
tr: İtem kümesi maksimum miktarda.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
tr: İtem toplamada bilinmeyen hata.

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
tr: iş

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
tr: Takip et: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
tr: Takip iptal edildi.

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
tr: Taklit: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
tr: Taklit iptal edildi

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
tr: %s görüyorsun

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
tr: Tamamen görmezden gel

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
tr: Yazdır '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
tr: Göz kırp isim

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
tr: Yüzen '...' balonu

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
tr: Yüzen balon

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
tr: Seçenekler:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
tr:   -l --log-file       : Kullanımı kütükle

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
tr:   -v --version        : Versiyonu görüntüle

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
tr:   -h --help           : Yardımı görüntüle

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
tr:   -C --config-dir     : Kullanılacak ayar klasörü

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
tr:   -U --username       : Bu kullanıcı adı ile giriş yap

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
tr:   -P --password       : Bu şifre ile giriş yap

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
tr:   -c --character      : Bu karakter ile giriş yap

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
tr:   -s --server         : Sunucu adına veya IP'ye giriş yap

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
tr:   -p --port           : Sunucu Portuna Giriş yap

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
tr:   -D --default        : Varsayılan karakter sunucusu ve karakteri seç

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
tr:   -u --skip-update    : Güncelleme indirmelerini atla

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
tr:   -d --data           : Oyun bilgilerinin yükleneceği klasör

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
tr:   -L --localdata-dir  : Yerel bilgi klasörü olarak kullanılacak klasör

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
tr:      --screenshot-dir : Ekran görüntülerinin kaydedileceği klasör

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
tr:      --safemode       : Oyunu güvenli modda başlat

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
tr: %s yok ve yaratılamıyor! Çıkış yapılıyor.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
tr: Geçersiz sunucu güncellemesi: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
tr: Güncelleme klasörleri yaratılırken hata oluştu!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
tr: Hata: %s bulunamadı ve yaratılamıyor! Çıkış yapılıyor.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
tr: Genel

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: long button name for debug window. TRANSLATORS: debug window name
en: Debug
tr: Hata ayıklama

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
tr: Ekran görüntüsü %s olarak kaydedildi

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
tr: Ekran görüntüsü kaydı başarısız!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
tr: Sunucu bağlantısı koptu.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
tr: Ağ Hatası

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
tr: (D) varsayılan hareketler

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
tr: (I) devrik hareketler

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
tr: (c) biraz çılgın hareket + normal hareket

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
tr: (C) çılgın hareket

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
tr: (d) iki kat normal + çılgın

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
tr: (?) bilinmeyen hareket

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
tr: (%u) çılgın hareket sayısı %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
tr: (a) değiştirilmiş çılgın hareket

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
tr: (?) çılgın hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
tr: (0) hedefe varsayılan hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
tr: (1) 1 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
tr: (2) 2 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
tr: (3) 3 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
tr: (4) 4 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
tr: (5) 5 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
tr: (6) 6 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
tr: (7) 7 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
tr: (8) 8 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
tr: (9) 9 uzaklığındaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
tr: (A) saldırı menzilindeki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
tr: (a) okçu saldırı menzili

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
tr: (B) saldırı menzilinden -1 uzaklıktaki hedefe hareket

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
tr: (?) hedefe hareket

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
tr: (D) varsayılan takip

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
tr: (R) göreceli takip

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
tr: (M) tıpatıp takip

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
tr: (P) pet takibi

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
tr: (?) bilinmeyen takip

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
tr: (?) saldırı

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
tr: (D) varsayılan saldırı

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
tr: (s) kalkansız saldırıya geçildi

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
tr: (S) kalkanlı saldırıya geçildi

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
tr: (G) git ve saldır

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
tr: (A) git, saldır, topla

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
tr: (d) otomatik atak olmadan

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
tr: (S) küçük, 1x1 kareden topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
tr: (D) varsayılan, 2x1 kareden topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
tr: (F) ileri, 2x3 kareden topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
tr: (3) 3x3 kareden topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
tr: (g) 4 kare uzaklığa kadar git ve topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
tr: (G) 8 kare uzaklığa kadar git ve topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
tr: (A) max uzaklığa kadar git ve topla

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
tr: (?) topla

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
tr: (f) büyü saldırısı için #flar kullan

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
tr: (c) büyü saldırısı için #chiza kullan

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
tr: (I) büyü saldırısı için #ingrav kullan

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
tr: (F) büyü saldırısı için #frillyar kullan

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
tr: (U) büyü saldırısı için #upmarmu kullan

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
tr: (?) büyü saldırısı

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
tr: (a) bütün oyunculara saldır

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
tr: (f) arkadaşlar hariç herkese saldır

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
tr: (b) ilişki durumun kötü olanlara saldır

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
tr: (d) oyunculara saldırma

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
tr: (?) pvp saldırısı

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
tr: (D) varsayılan taklit

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
tr: (O) kıyafet taklidi

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
tr: (?) taklit

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
tr: Oyun modifiyeleri aktifleştirildi

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
tr: Oyun modifiyeleri deaktifleştirildi

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
tr: Oyun modifiyeleri bilinmiyor

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
tr: (N) normal harita görnüşü

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
tr: (D) debug harita görünüşü

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
tr: (u) ultra harita görünüşü

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
tr: (U) ultra harita görünüşü 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
tr: (e) çarpışmalı boş harita

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
tr: (E) boş harita görünüşü

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
tr: (b) siyah & beyaz harita görünüşü

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
tr: (?) harita görünüşü

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
tr: (O) klavyede

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
tr: (A) uzakta

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
tr: (?) uzakta

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
tr: Uzakta

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
tr: TAMAM

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
tr: (G) Oyun kamera modu

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
tr: (F) serbest kamera modu

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
tr: Kapat

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
tr: Destek sayfasını açmak ister misin?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
tr: Dirilt

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
tr: Ağırlığının yarısından daha ağır eşya taşıyorsun. Kendiliğinden iyileşemiyorsun.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
tr: Ağırlığının yarısından daha hafif eşya taşıyorsun. Kendiliğinden iyileşebiliyorsun.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
tr: varsayılan

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
tr: siyah

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
tr: kırmızı

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
tr: yeşil

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
tr: mavi

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
tr: altın

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
tr: sarı

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
tr: pembe

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
tr: mor

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
tr: gri

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
tr: kahverengi

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
tr: gökkuşağı 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
tr: gökkuşağı 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
tr: gökkuşağı 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
tr: Çok küçük (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
tr: Çok küçük (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
tr: Minik (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
tr: Küçük (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
tr: Orta (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
tr: İri (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
tr: İri (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
tr: İri (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
tr: Büyük (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
tr: Büyük (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
tr: Büyük (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
tr: Çok büyük (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
tr: Çok büyük (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
tr: Çok büyük (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
tr: Kocaman (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
tr: (varsayılan)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
tr: Türkçe

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
tr: Genel Büyü

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
tr: Yaşam Büyüsü

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
tr: Savaş Büyüsü

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
tr: Dönüşüm Büyüsü

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
tr: Doğa Büyüsü

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
tr: Astral Büyü

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
tr: Nötr

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
tr: Arkadaş

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
tr: İhmal edilmiş

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
tr: Görmezden gelindi

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
tr: Silindi

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
tr: Kara listeye alındı

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
tr: Düşman

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
tr: sıralanmamış

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
tr: fiyata göre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
tr: isme göre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
tr: id'e göre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
tr: ağırlığa göre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
tr: miktara göre

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
tr: tipe göre

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
tr: Hedef yok

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
tr: Hedefe izin ver

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
tr: Hedef gerekli

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
tr: Otomatik Kapat

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
tr: Atla

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
tr: Parti: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
tr: Pvp rütbe: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
tr: Yorum: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
tr: Seviye: %d

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
tr: Ağırlık: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
tr: Takas

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
tr: Saldırı

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
tr: Fısıltı

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
tr: İyileş

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
tr: Guild'den at

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
tr: Guild'deki pozisyonunu değiştir

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
tr: Guild'e davet et

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
tr: Taşı

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
tr: Konuş

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
tr: Satın Al

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
tr: Sat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
tr: Yorum ekle

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
tr: Saldırı listesinden kaldır

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
tr: Öncelikli saldırı listesine ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
tr: Saldırı listesine ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
tr: Gözmezden gelinenler listesine ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
tr: Sahibe git

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
tr: Kov

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
tr: Besle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
tr: Yeniden adlandır

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
tr: Öldür

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
tr: Ganimet bırak

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
tr: Çıkar

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
tr: Yumurtaya dön

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
tr: Sohbete isim ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
tr: İptal

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
tr: Oyuncular

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
tr: Partiden at

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
tr: Topla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
tr: Sohbete ekle

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
tr: Harita itemi

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
tr: Kaldır

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
tr: Dönüştür

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
tr: Hareket kamerası

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
tr: Kıyafetler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
tr: Kıyafetlerin hepsini çıkart

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
tr: Büyüler

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
tr: Büyü düzenle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
tr: Temizle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
tr: Vurgulamayı kapat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
tr: Vurgulamayı aç

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
tr: İsimleri kaldırma

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
tr: AFK aç

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
tr: Ayrıl

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
tr: Guild pozisyonunu değiştir

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
tr: pencere

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
tr: Kilidi aç

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
tr: Kilitle

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
tr: Harita işaretini tekrar adlandır

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
tr: İsim:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
tr: Oyuncu yorumu

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
tr: Yorum:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
tr: Takasa ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
tr: 10 tanesini takasa ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
tr: Yarısını takasa ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
tr: Tamamını takasa ekle-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
tr: Tamamını takasa ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
tr: Sakla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
tr: Sakla 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
tr: Yarısını sakla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
tr: Tamamını sakla-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
tr: Tamamını sakla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
tr: Geri al

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
tr: Geri al 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
tr: Yarısını geri al

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
tr: Tamamını geri al-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
tr: Tamamını geri al

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
tr: Kullan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
tr: Varsayılan

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
tr: İhmal et

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
tr: Görmezden gel

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
tr: Görmezden gelmeyi bırak

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
tr: Satın Al (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
tr: Gruba davet et

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
tr: Nesneleri göster

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
tr: Toplama listesinden kaldır

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
tr: Toplama listesine ekle

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
tr: Bırak...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
tr: Bırak

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
tr: Envanter

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
tr: Bilgi

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
tr: Sohbet

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
tr: Var olma

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
tr: Canavarlar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
tr: Partikül efektleri

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
tr: Oyuncu HP çubuğu

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
tr: Oyuncu HP çubuğu (ikinci renk)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
tr: Canavar HP çubuğu

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
tr: Canavar HP çubuğu (ikinci renk)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
tr: Kritik Vuruş

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
tr: Kaçırmalar

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
tr: Varsayılan çarpışma belirginleştirilmesi

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
tr: En Fazla

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
tr: Para: %s

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
tr: Ekle

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
tr: Çıkış

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
tr: Fiyat: %s / Toplam: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
tr: Dünzenle

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
tr: Karakter Puanları: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
tr: Savaş

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
tr: Global duyuru:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
tr: %s'ten Küresel duyuru:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
tr: %s %s'e fısıldıyor:

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
tr: Lonca

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
tr: Grup

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
tr: Müzik:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
tr: Harita:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
tr: Harita:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
tr: İşaretçi:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
tr: Haritadaki oyuncu sayısı:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
tr: Oyuncu Konumu:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
tr: %d FPS (Yazılım)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
tr: Partikül sayısı: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
tr: Gelen: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
tr: Giden: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
tr: Ses

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
tr: Sesi etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
tr: Müziği etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
tr: Oyun sfx'ini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
tr: Gui sfx'ini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
tr: SFX ses seviyesi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
tr: Müzik ses seviyesi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
tr: Takas isteği sesi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
tr: mumble sesli sohbeti etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
tr: Müziği indir

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
tr: Renkler

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
tr: Gelen sohbet mesajlarından renkleri kaldır

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
tr: Sohbet renkleri listesini göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
tr: Bütün sohbet pencerelerinde büyü ve GM komutlarının kullanılmasına izin ver

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
tr: Sohbet satırında bulunacak en yüksek harf sayısını sınırla

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
tr: Sohbette görünülecek en yüksek satır sayısını sınırla

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
tr: Sohbet günlüklemeyi etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
tr: Sohbet geçmişini göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
tr: Alışveriş mesajlarını gizle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
tr: Bütün fısıltıları sekmelere koy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
tr: Büyü mesajlarını hata ayıklama sekmesinde kayıt altına al

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
tr: Sunucu mesajlarını hata ayıklama sekmesinde göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
tr: Takas penceresini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
tr: Savaş sekmesini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
tr: Savaş etkinliklerini göster

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
tr: Renk bu şekilde görünür

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
tr: Tip:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
tr: Gecikme:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
tr: Kırmızı:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
tr: Yeşil:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
tr: Mavi:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
tr: Sabit

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
tr: Darbe

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
tr: Gökkuşağı

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
tr: Spektrum

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
tr: Alfa:

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
tr: Atamak

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
tr: Sil

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
tr: Tuş çatışması tespit edildi.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
tr: "%s" ve "%s" tuşları çakıştı. Çakışmayı giderin, yoksa oynanabilirlikte gariplikler meydana gelebilir.

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
tr: Kalibrasyona başlamak için butona tıkla

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
tr: Kalibre et

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
tr: Oyun çubuğunu etkinleştir

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
tr: Oyun çubuğu

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
tr: Dur

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
tr: düşük

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
tr: orta

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
tr: yüksek

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
tr: Çeşitli

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
tr: Canavarlara verilen hasarı göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
tr: Sadece erişilebilen canavarları otomatik hedefle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
tr: Canavar saldırı menzilini vurgula

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
tr: Canavar HP çubuğunu göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
tr: Canavar hedeflerini sırayla değiştir

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
tr: Harita

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
tr: Geçiş partiküllerini göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
tr: harita kapılarını vurgula

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
tr: Zemin nesnelerini vurgula

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
tr: Oyuncu saldırı menzilini vurgula

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
tr: Yol çiz

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
tr: Haritada hızlı tuşları çiz

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
tr: Otomatik konum sabitleme

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
tr: Hareket halinde saldır

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
tr: Oyuncu hareketlerini eşitle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
tr: Çılgın hareket A programı

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
tr: Kendi HP çubuğunu göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
tr: Hızlı istatistikleri etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
tr: Oyuncu hedeflerini sırayla değiştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
tr: İş tecrübe mesajlarını göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
tr: Oyuncu açılır pencerelerini göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
tr: İşi göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
tr: Toplama filtresini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
tr: Ağırlık bildirimlerini etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
tr: Mağaza

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
tr: Alım/Satım isteklerini kabul et

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
tr: Mağaza modunu etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
tr: NPC diyaloglarını kaydet

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
tr: Klavye

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
tr: Hata ayıklama modunu etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
tr: Sunucu yan saldırılarını etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
tr: Bot Kontrolörünü etkinleştir

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
tr: Düşük trafik modu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
tr: Arkaplanı göster

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
tr: Hayır

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
tr: Performans

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
tr: Donanım hızlandırma

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
tr: Cinsiyeti göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
tr: Leveli göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
tr: Kendi adını göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
tr: Ölü oyuncuları hedef al

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
tr: Güvenli takas

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
tr: İsim

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
tr: İlişki

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
tr: Takasa izin ver

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
tr: Fısıltılara izin ver

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
tr: Sil

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
tr: Görmezden gelirken:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
tr: Gui teması

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
tr: Ana Yazı Tipi

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
tr: Kalın Yazı Tipi

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
tr: Partikül yazı tipi

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
tr: Yardım yazı tipi

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
tr: Tema

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
tr: Tema Değiştirildi

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
tr: Değişikliklerin etkinleşmesi için istemcinizi tekrar başlatın.

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
tr: Tam ekran

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
tr: FPS limiti:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
tr: Alternatif FPS limiti:

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
tr: Özel imleç

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
tr: Hiç

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
tr: Pencere görünümüne geçilemedi ve eski hale geri dönüş başarısız oldu!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
tr: Tam ekrana geçilemedi ve eski hale geri dönüş başarısız oldu!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
tr: Tam Ekrana Geçiliyor

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
tr: Değişikliklerin etkili olması için yeniden başlatma gerekli.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
tr: OpenGL'ye Değiştiriliyor

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
tr: OpenGL değişikliklerini uygulamak için yeniden başlatma gereklidir.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
tr: Özel çözünürlük (örnek: 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
tr: Yeni çözünürlük gir:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
tr: Ekran Çözünürlüğü Değiştirildi

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
tr: Bazı pencereler düşürülmüş çözünürlüğe uyması için taşınmış olabilir.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
tr: Metin yok

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
tr: Metin

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
tr: Balonlar, isimler yok

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
tr: İsimler ve balonlar

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
tr: kapalı

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
tr: Bildirimleri

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
tr: Toplama bildirimlerini sohbette göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
tr: Toplama bildirimlerini partikül efekti olarak göster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
tr: Gui şeffaflığı

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
tr: Başın üstünde yazı

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
tr: Çevresel grafikler

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
tr: en yüksek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
tr: Partikül detayı

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
tr: Öncelikli canavarlar

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
tr: Saldırılacak canavarlar

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
tr: Canavarları görmezden gel

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
tr: %s kullanıcısı %s loncasına davet edildi.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
tr: %s loncasından çıkış istendi.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
tr: Loncaya üye davet et

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
tr: %s loncasına kimi davet etmek istersin?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
tr: Loncadan ayrıl?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
tr: %s loncasından ayrılmak istediğine emin misin?

note: TRANSLATORS: Navigation tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Nav
tr: Navigasyon

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
tr: %s adlı oyuncu gruba davet edildi.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
tr: Grup %s 'ten çıkış istendi.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
tr: Üye Gruba Daveti

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
tr: Grup %s 'e kimi davet etmek istersin?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
tr: Gruptan ayrıl?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
tr: %s grubundan ayrılmak istediğinize emin misin?

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
tr: Nesneleri Topla

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
tr: Nesneleri görmezden gel

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
tr: Sıfırla

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
tr: Hedef:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
tr: Hedef Adı:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
tr: Hedef grup:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
tr: Hedef Seviyesi:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
tr: Hedef Grup:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
tr: Lonca Hedefle:

note: TRANSLATORS: short button name for who is online window.
en: ONL
tr: KO

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
tr: Kimler Online

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
tr: Yardım

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
tr: Öİ

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
tr: Öldürme istatistikleri

note: TRANSLATORS: short button name for status window.
en: STA
tr: DRM

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
tr: Durum

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
tr: EKP

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
tr: Ekipman

note: TRANSLATORS: short button name for inventory window.
en: INV
tr: ENV

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
tr: YTN

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
tr: Yetenekler

note: TRANSLATORS: short button name for social window.
en: SOC
tr: SOS

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
tr: Sosyal

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
tr: KY

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
tr: BY

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
tr: AYR

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
tr: Ayarlar

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
tr: Tuş: %s

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
tr: Oluştur

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
tr: E-posta Adresi Değiştir

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
tr: Hesap:% s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
tr: Yeni e-posta adresini tekrar yaz:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
tr: E-posta adresleri uyuşmuyor.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
tr: Hata

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
tr: Şifre Değiştir

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
tr: Şifre:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
tr: Yeni şifreni ikinci tekrar yaz:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
tr: Önce eski şifreni yaz.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
tr: Yeni şifre girdilerin uyuşmuyor.

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
tr: İsim:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
tr: Lütfen %d puanı dağıt

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
tr: Saç Rengi:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
tr: Saç Stili:

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
tr: Adınızda en az 4 karakter olması gerekir.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
tr: Karakter istatistikleri TAMAM

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
tr: Lütfen %d puanı eksilt

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
tr: Karakter Silmeyi Onayla

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
tr: Bu karakteri silmek istediğinize emin misiniz?

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
tr: Oyna

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
tr: Mevcut: %s; %d oyuncu mevcut.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
tr: %s 'e fısıldanıyor: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
tr: Evet

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
tr: Bağlan

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Port:
tr: Bağlantı Noktası:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
tr: Sunucu Türü:

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
tr: Donatmak

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
tr: Hepsi

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
tr: Takas yapılacak nesne miktarını seç.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
tr: Bırakılacak nesne miktarını seç.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
tr: Saklanacak nesne miktarını seç.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
tr: Depodan alınacak nesne miktarını seç.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
tr: Bölünecek nesne miktarını seç.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
tr: Satın alma mağazasına ekle.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
tr: Satış mağazasına ekle.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
tr: Bilinmeyen.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
tr: İstatistikleri sıfırla

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
tr: Sayacı sıfırla

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
tr: Bir üst levele kadar ortalama canavar sayısı: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
tr: Oturum Aç

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
tr: Kullanıcı adını hatırla

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
tr: Güncelle:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
tr: Sunucu Değiştir

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
tr: Kayıt ol

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
tr: Elle güncelleme sunucusu

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
tr: Sunucu:

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
tr: Gönder

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
tr: Alıcı:

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
tr: envanter yer çubuğu

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
tr: Gereklilik

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
tr: İleri

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
tr: Onayla

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
tr: Elbise: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
tr: Önce çıkart

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
tr: Uzak elbisesi

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
tr: Sunucu değiştir

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
tr: Karakter değiştir

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
tr: Onayla:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
tr: Erkek

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
tr: Kadın

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
tr: E-Posta:

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
tr: Parolalar uyuşmuyor.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
tr: Sunucunu Seç

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
tr: Yükle

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
tr: Alt oyun sunucuları için aynı IP' yi kullan

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
tr: Sunucu listesi indiriliyor...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
tr: Sunucu bekleniyor...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
tr: İndirmeye hazırlanılıyor

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
tr: Sunucu listesi alma hatası!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
tr: daha yeni bir sürüm gerektirir

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
tr: v%s gerektirir

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
tr: Uygula

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
tr: Pencereleri sıfırla

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
tr: Kişisel Mağaza

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
tr: Duyuru

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
tr: Duyuruda linkleri göster

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
tr: Takas isteği yolla

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
tr: Yukarı

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
tr: Mevcut yetenek puanları: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
tr: Yetenek Seti %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
tr: Yetenek %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
tr: Level: %d

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
tr: %s 'ten gelen grup daveti kabul edildi.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
tr: %s 'ten gelen grup daveti reddedildi.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
tr: %s ten gelen lonca davetiyesi kabul edildi.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
tr: %s ten gelen lonca davetiyesi reddedildi.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
tr: Lonca isteği alındı, ancak halihazırda bir tane var.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
tr: %s seni %s loncasına katılmaya davet etti.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
tr: Lonca davetini kabul et

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
tr: Bir grup daveti aldın, ancak zaten bir gruba dahilsin.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
tr: Bir gruba katılma daveti aldın.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
tr: %s grubuna katılmaya davet edildin.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
tr: %s seni gruplarına davet etti.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
tr: %s seni %s grubuna davet etti.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
tr: Grup Davetini Kabul et

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
tr: İş: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
tr: İş:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
tr: Komut Editörü

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
tr: büyü

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
tr: diğer

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
tr: Sembol:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
tr: Komut:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
tr: Hedef Tipi:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
tr: İkon:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
tr: Büyü Leveli:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
tr: Büyü Okulu:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
tr: Okul leveli:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
tr: Kayıt

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
tr: Takas teklif et

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
tr: Doğrulandı. Bekleniyor...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
tr: Takası kabul et

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
tr: Kabul edildi. Bekleniyor...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
tr: Takas: Sen

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
tr: %s alıyorsun

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
tr: Değiştir

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
tr: Verdiğin:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
tr: Yeterli paran yok.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
tr: Nesne eklemesi başarısız oldu. Pencerede aynı tür nesneyi üst üste koyamazsınız.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
tr: Güncelleniyor...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
tr: ##1 Güncelleme işlemi tamamlanamadı.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
tr: ##1 Şiddetle tavsiye edilir ki

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
tr: ##1 daha sonra tekrar deneyiniz.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
tr: Tamamlandı

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
tr: Kimler Online - Güncelleniyor

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
tr: Güncelle

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
tr: Kimler Online -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
tr: Kimler Online - hata

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
tr: Kimler Online - Güncelle

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
tr: Dünya Seç

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
tr: Hesabı Değiştir

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
tr: Dünya Seç

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
tr: Hedefe git

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
tr: Hedefe gitme tipini değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
tr: Ev konumuna git

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
tr: Ev konumu belirle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
tr: Navigasyon noktasına git

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
tr: Canavarı hedef al

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
tr: NPC Hedefle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
tr: Hedef Oyuncu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
tr: Topla

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
tr: Toplama Tipini Değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
tr: Otur

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
tr: Takası Aktifleştir/Deaktifleştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
tr: Harita Görüş Modunu değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
tr: Seçim Tamam

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
tr: Sohbete Geç

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
tr: Sohbeti Yukarı Kaydır

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
tr: Sohbeti Aşağı Kaydır

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
tr: Önceki Sohbet Sekmesi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
tr: Sonraki Sohbet Sekmesi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
tr: Duygu Kısayolu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
tr: Sola Taşı

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
tr: Sağa Taşı

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
tr: Gözmezden gel giriş 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
tr: Görmezden gel giriş 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
tr: Çılgın Hareketler

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
tr: Çılgın hareket modunu değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
tr: 0 yerinden N tane nesneyi hızlı bırak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
tr: N nesneyi hızlı bırak

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
tr: Hızlı Düşürme Sayacını Değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
tr: Hedefi veya kendini hızlı iyileştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
tr: #itenplz büyüsünü kullan

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
tr: Büyü saldırısını kullan

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
tr: Büyü saldırısını değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
tr: Hareket tipini değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
tr: Saldırı Silah Tipini Değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
tr: Saldırı Tipini Değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
tr: Takip modunu değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
tr: Taklit modunu değiştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
tr: Ses Aç / Kapa

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
tr: Uzakta modunu Aktifleştir / Deaktifleştir

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
tr: Sağ tıklamayı kılavyeden taklit et

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
tr: Kamera moduna geç

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
tr: Nesne Kısayol Tuşları

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
tr: Nesne Kısayolu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
tr: Pencereleri gizle

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
tr: Yardım Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
tr: Durum penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
tr: Envanter Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
tr: Ekipman Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
tr: Yetenek Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
tr: Küçük Harita Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
tr: Sohbet Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
tr: Nesne Kısayol Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
tr: Ayar Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
tr: Hata Ayıklama Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
tr: Sosyal Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
tr: Duygu Kısayol Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
tr: Kıyafetler Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
tr: Mağaza Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
tr: Hızlı düşür Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
tr: Komut Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
tr: Kimler Online Penceresi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
tr: Önceki Sosyal Sekmesi

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
tr: Sonraki Sosyal Sekmesi

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
tr: Yanlış yer.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
tr: Fısıltı gönderilemedi, %s tarafından görmezden gelindi.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
tr: Hesap silinmiş.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
tr: Bilinemeyen hata.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
tr: Başka birisi bu hesabı kullanmaya çalışıyor.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
tr: Zaten bu hesaba bağlanıldı.

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
tr: Bilinmeyen nesne

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
tr: Hesap bulunamadı. Lütfen tekrar giriş yapın.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
tr: Eski şifre hatalı.

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
tr: Takas: Sen ve %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
tr: %s sana takas isteği yolladı, kabul ediyor musun?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
tr: Güç:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
tr: Çeviklik:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
tr: Yaşam Gücü:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
tr: Zeka:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
tr: Maharet:

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
tr: Takas başarılı olamadı!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
tr: Gruba katılınamadı!

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
tr: Hakkında

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
tr: ya da

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
tr: Dosya yüklendi

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
tr: Client çalışma süresi: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
tr: Kaynak resimleri:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
tr: Çevre değişkenleri yığıldı

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
tr: "%s" fısıltı penceresi açılamadı! Muhtemelen zaten açık.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
tr: Lütfen bir isim belirtin.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
tr: Enter tuşu sohbeti açar/kapatır.

en: Message closes chat.
tr: Mesaj sohbeti kapatır.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
tr: Enter tuşu sohbeti şimdi sonlandırır.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
tr: Mesaj sohbeti şimdi kapatır.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
tr: Oyuncu zaten %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
tr: Oyuncu başarı ile %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
tr: Oyuncu %s yapılamadı!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
tr: Oyuncu görmezden gelinmiyordu!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
tr: Oyuncu daha fazla görmezden gelinmiyor!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
tr: Oyuncuyu görmezden gelme geri alınamadı!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
tr: Oyuncu zaten silindi!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
tr: Oyuncu geri alındı!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
tr: Oyuncu silinemedi!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
tr: arkadaş

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
tr: ihmal edilmiş

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
tr: nötr

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
tr: kara listeye alınmış

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
tr: düşman

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
tr: Nesne paylaşımı etkinleştirildi.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
tr: Nesne paylaşımı devre dışı bırakıldı.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
tr: Nesne paylaşımı mümkün değil.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
tr: Nesne paylaşımı bilinmiyor.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
tr: Gelen takas istekleri görmezden geliniyor.

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
tr: Gelen takas istekleri kabul ediliyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
tr: Sunucuya bağlanılıyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
tr: Giriş yapılıyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
tr: Oyun dünyasına giriliyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
tr: Karakterler isteniliyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
tr: Oyun sunucusuna bağlanılıyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
tr: Oyun sunucusu değiştiriliyor

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
tr: Kayıt detayları isteniyor

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
tr: Şifre Değiştir

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
tr: Şifreniz başarı ile değiştirildi!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
tr: E-posta Değiştir

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
tr: E-posta başarı ile değiştirildi!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
tr: Yazılım

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
tr: Güvenli OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
tr: isimsiz

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
tr: Güç

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
tr: Çeviklik

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
tr: Yaşam Gücü

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
tr: Zeka

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
tr: Maharet

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
tr: Şans

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
tr: Satın aldığınız için teşekkürler.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
tr: Satın alınamadı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
tr: Satılacak hiç bir şey yok.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
tr: Sattığınız için teşekkürler.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
tr: Satılamadı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
tr: Takas sırasında satış yapılamaz.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
tr: Satılamaz nesnenin satışı yapılamadı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
tr: Lonca yaratıldı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
tr: Nesne kullanımı başarısız oldu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
tr: Grup başarıyla kuruldu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
tr: Gruptan ayrıldın.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
tr: %s grubuna katıldı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
tr: %s zaten grubuna dahil.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
tr: %s artık grubuna dahil.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
tr: Grubun dolu olduğu için %s gruba katılamadı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
tr: %s grubundan ayrıldı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
tr: %s grubunda değil!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
tr: Takas bilinemeyen bir sebepten ötürü iptal edildi.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
tr: %s ile takas iptal edildi.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
tr: Nesne eklenemedi. Takas ortağı fazla yük taşıyor.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
tr: Nesne eklenemedi. Takas ortağı boş yere sahip değil.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
tr: Nesne eklenemedi. Bu nesneyi takas edemezsin.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
tr: Nesnenin eklenmesi bilinmeyen bir sebepten başarısız oldu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
tr: Takas iptal edildi.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
tr: Takas tamamlandı.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
tr: Atma işlemi başarısız oldu!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
tr: Atma işlemi başarılı!

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
tr: Bütün fısıltılar görmezden gelindi.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
tr: Bütün fısıltıları görmezden gelme başırısız oldu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
tr: Bütün fısıltıların görmezden gelinmesi durduruldu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
tr: Bütün fısıltıların görmezden gelinmesinin durdurulması başarısız oldu.

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
tr: /%s ayar seçenekleri "yes", "no", "true", "false", "1", "0" 'dir.

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
tr: %d hafta

en: %d weeks
tr: %d haftalar

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
tr: %d gün

en: %d days
tr: %d günler

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
tr: %d saat

en: %d hours
tr: %d saatler

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
tr: %d dakika

en: %d minutes
tr: %d dakikalar

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
tr: %d saniye

en: %d seconds
tr: %d saniyeler
