ManaPlus - en to uk translation catalogue (1491 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
uk: Видимий на мапі

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
uk: Людина

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
uk: ухилення

en: miss
uk: промах

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
uk: Вас вбив %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
uk: Спроби підняти неіснуючий предмет.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
uk: Предмет занадто важкий.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
uk: Предмет задалеко щоб підняти.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
uk: В сумці немає місця.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
uk: Забагато предметів у купі.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
uk: Предмет належить комусь іншому.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
uk: Не можливо підняти стільки предметів.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
uk: Кількість цих предметів досягла межі.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
uk: Невстановлена помилка під час спроби підняти предмет.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
uk[0]: Ви підняли %d [@@%d|%s@@].
uk[1]: Ви підняли %d [@@%d|%s@@].
uk[2]: Ви підняли %d [@@%d|%s@@].
uk[3]: Ви підняли %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is normal experience TRANSLATORS: get xp message
en: xp
uk: досвід

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
uk: робота

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
uk: Йти слідом за: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
uk: Слідкування відмінено

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
uk: Імітація: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
uk: Імітацію відмінено

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
uk: Ти бачиш %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
uk: Остаточно ігнорувати

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
uk: Виводити '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
uk: Блимаюче ім'я

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
uk: Плаваюча '...' бульбашка

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
uk: Плаваюча бульбашка

note: TRANSLATORS: command line help
en: manaplus [options] [manaplus-file]
uk: manaplus [опції] [manaplus-файл]

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
uk: [manaplus-файл] : Файл manaplus це XML файл (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
uk:                   використовується для додаткових параметрів

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
uk:                   до manaplus клієнту.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
uk: Параметри:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
uk:   - --log-file        : Лог-файл

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
uk:   -a --chat-log-dir   : Тека логу чату

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
uk:   -v --version        : Показати версію

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
uk:   -h --help           : Показати ще раз цю довідку

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
uk:   -C --config-file    : Файл, з якого необхідно завантажити налаштування

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
uk:   -U --username       : Зареєструватися на сервері зі вказаним логіном

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
uk:   -P --password       : Зареєструватися на сервері зі вказаним паролем

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
uk:   -c --character      : Обрати в акаунті зазначеного персонажа

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
uk:   -s --server         : Ім'я серверу або IP

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
uk:   -y --server-type    : Тип логін-серверу

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
uk:   -p --port           : Порт логіну

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
uk:   -H --update-host    : Сервер, з якого необхідно завантажити оновлення

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
uk:   -D --default        : Обрати сервер та персонаж за замовчуванням

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
uk:   -u --skip-update    : Пропустити завантаження оновлення

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
uk:   -d --data           : Тека з користувацькими ігровими ресурсами

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
uk:   -L --localdata-dir  : Тека з локальними даними

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
uk:      --screenshot-dir : Тека скріншотів

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
uk:      --safemode       : Ввімкнути гру в безпечному режимі

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
uk:      --renderer       : Ввімкнути тип рендерингу

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
uk:   -T --tests          : Стартувати тести та автоконфігурацію

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
uk:   -O --no-opengl      : Вимкнути OpenGL під час цієї сесії

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
uk: Тека %s не існує і не може бути створена! Виходимо.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
uk: Невідомий сервер оновлення: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
uk: Неможливо створити теку для оновлень!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
uk: Помилка: тека %s не існує і не може бути створена! Виходимо.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
uk: Загальне

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: long button name for debug window. TRANSLATORS: debug window name
en: Debug
uk: Зневадження

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
uk: Скріншот збережено як %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
uk: Збереження скріншоту провалилось!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
uk: Втрачено з'єднання з сервером.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
uk: Мережева помилка

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
uk: (D) рухи за замовчуванням

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
uk: (I) інверсія рухів

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
uk: (c) рух з малою часткою божевільних рухів

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
uk: (C) часткові божевільні рухи

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
uk: (d) двічі нормальні рухи + божевільні

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
uk: (?) невідомий тип рухів

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
uk: (%u) божевільні рухи номер %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
uk: (a) користувацькі божевільні рухи

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
uk: (?) невідомий тип божевільних рухів

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
uk: (0) нормальний рух до цілі

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
uk: (1) наблизитись до цілі на відстань 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
uk: (2) наблизитись до цілі на відстань 2

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
uk: (3) наблизитись до цілі на відстань 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
uk: (4) наблизитись до цілі на відстань 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
uk: (5) наблизитись до цілі на відстань 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
uk: (6) наблизитись до цілі на відстань 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
uk: (7) наблизитись до цілі на відстань 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
uk: (8) наблизитись до цілі на відстань 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
uk: (9) наблизитись до цілі на відстань 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
uk: (A) наблизитись до цілі на відстань атаки

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
uk: (a) стрілецька відстань до цілі

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
uk: (B) рухатись впритул до цілі

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
uk: (?) рух до цілі

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
uk: (D) слідкування за замочуванням

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
uk: (R) відносне слідкування

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
uk: (M) віддзеркалене слідкування

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
uk: (P) побути улюбленцем

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
uk: (?) невідомий режим слідкування

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
uk: (?) невідомий режим атаки

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
uk: (D) атака за замовчуванням

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
uk: (s) перемкнути атаку без щита

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
uk: (S) перемкнути атаку зі щитом

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
uk: (G) наблизитись і атакувати

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
uk: (A) наблизитись, атакувати і підняти дропи

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
uk: (d) без автоатаки

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
uk: (S) піднімати в зоні 1x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
uk: (D) піднімати в зоні 2x1

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
uk: (F) піднімати в зоні 2x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
uk: (3) піднімати в зоні 3x3

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
uk: (g) наблизитись і підняти в межі 4 кроків

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
uk: (G) наблизитись і підняти в межі 8 кроків

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
uk: (A) наблизитись на потрібну відстань і підняти

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
uk: (?) невідомий режим підняття

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
uk: (f) магічна атака із #flar

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
uk: (c) магічна атака із #chiza

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
uk: (I) магічна атака із #ingrav

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
uk: (F) магічна атака із #frillyar

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
uk: (U) магічна атака із #upmarmu

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
uk: (?) невідомий тип магічної атаки

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
uk: (a) атакувати всіх без розбору

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
uk: (f) атакувати всіх окрім приятелів

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
uk: (b) атакувати гравців з поганими стосунками

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
uk: (d) не атакувати гравців

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
uk: (?) невідомий тип PVP атаки

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
uk: (D) імітація за замовчуванням

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
uk: (O) імітувати спорядження

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
uk: (?) невідомий тип імітації

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
uk: Клавіші Жовтого рядка активовані

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
uk: Клавіші Жовтого рядка деактивовані

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
uk: Невідомий стан Жовтого рядка

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
uk: (N) нормальний вид мапи

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
uk: (D) режим зневадження мапи

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
uk: (u) ультра режим мапи

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
uk: (U) ультра режим мапи 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
uk: (e) порожня мапа з видимим шаром зіткнень

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
uk: (E) порожня мапа

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
uk: (b) чорно-біла мапа

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
uk: (?) невідомий режим мапи

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
uk: (O) присутній

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
uk: (A) відсутній

note: TRANSLATORS: away type in status bar TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (?) away
uk: (?) стан присутності невідомий

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
uk: Відсутній

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: edit dialog label TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: item amount window button TRANSLATORS: text dialog button TRANSLATORS: quit dialog button
en: OK
uk: ОК

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
uk: (G) ігровий режим камери

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
uk: (F) вільний режим камери

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
uk: Закрити

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
uk: Чи бажаєте відвідати сторінку підтримки?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
uk: Опритомнити

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
uk: Ви навантажені більше, ніж на половину максимально дозволенного. Тепер ви не зможете відновлюватися.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
uk: Ви навантажені менш, ніж на половину. Тепер ви можете відновлюватися.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
uk: за замовчуванням

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
uk: чорний

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
uk: червоний

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
uk: зелений

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
uk: синій

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
uk: золотий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
uk: жовтий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
uk: рожевий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
uk: фіолетовий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
uk: сірий

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
uk: коричневий

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
uk: веселка 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
uk: веселка 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
uk: веселка 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
uk: Крихітний (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
uk: Крихітний (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
uk: Дуже малий (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
uk: Малий (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
uk: Середній (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal (13)
uk: Нормальний (13)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
uk: Збільшений (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
uk: Збільшений (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
uk: Збільшений (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
uk: Великий (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
uk: Великий (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
uk: Великий (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
uk: Дуже великий (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
uk: Дуже великий (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
uk: Дуже великий (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
uk: Величезний (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
uk: (за замовчуванням)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
uk: Китайська (Китай)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
uk: Чеська

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
uk: Данська (Бельгійська/Фламандська)

note: TRANSLATORS: language
en: English
uk: Англійська

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
uk: Фінська

note: TRANSLATORS: language
en: French
uk: Французька

note: TRANSLATORS: language
en: German
uk: Німецька

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
uk: Індонезійська

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
uk: Італійська

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
uk: Японська

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
uk: Польська

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
uk: Португальська

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
uk: Португальська (Бразильська)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
uk: Російська

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
uk: Іспанська (Кастильська)

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
uk: Швецька (Швеція)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
uk: Турецька

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
uk: Загальна Магія

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
uk: Магія Життя

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
uk: Бойова Магія

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
uk: Трансмутація

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
uk: Магія Природи

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
uk: Астральна Магія

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
uk: Нейтрально

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
uk: Друзі

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
uk: Зневажені

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
uk: Ігноровані

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
uk: Стерті

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
uk: В чорному списку

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
uk: Супротивники

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
uk: без впорядкування

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
uk: впорядкувати за ціною

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
uk: впорядкувати за ім'ям

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
uk: впорядкувати за id

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
uk: впорядкувати за вагою

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
uk: впорядкувати за кількістю

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
uk: впорядкувати за типом

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
uk: Немає цілі

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
uk: Дозволити ціль

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
uk: Потребує ціль

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
uk: За замовчуванням

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
uk: Автозакриття

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
uk: Пропустити

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
uk: Група: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
uk: Гільдія: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
uk: PVP ранг: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
uk: Примітка: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
uk: Рівень: %d

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
uk: Вага: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
uk: Торгівля

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
uk: Атака

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
uk: Шепіт

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
uk: Вилікувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
uk: Виштовхати з гільдії

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
uk: Змінити позицію в гільдії

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
uk: Запросити до гільдії

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
uk: Знищити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
uk: Рух

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
uk: Діалог

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
uk: Придбати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
uk: Продати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
uk: Додати примітку

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
uk: Видалити зі списку атаки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
uk: Додати до пріоритетного списку атаки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
uk: Додати до списку атаки

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
uk: Ігнорувати тип мобу

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
uk: Наблизити до власника

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
uk: Атакувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
uk: Нагодувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
uk: Перейменувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
uk: Вбити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
uk: Скинути дропи

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
uk: Зняти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
uk: Повернути до яйця

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
uk: Додати ім'я до чату

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
uk: Скасувати

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
uk: Гравці

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
uk: Виштовхати з групи

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
uk: Підняти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
uk: Додати до чату

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
uk: Елемент карти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
uk: Видалити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
uk: Телепорт

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
uk: Рухати камеру

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
uk: Швидке спорядження

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
uk: Видалити швидке спорядження

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
uk: Заклинання

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
uk: Редагувати заклинання

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
uk: Скинути

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
uk: Вимкнути підсвічування

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
uk: Увімкнути підсвічування

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
uk: Не приховувати ім'я

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
uk: Приховати ім'я

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
uk: Дозволити режим "Відсутній"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
uk: Заборонити режим "Відсутній"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
uk: Залишити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
uk: Внести в буфер обміну

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
uk: Змінити позицію в гільдії

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
uk: вікно

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
uk: Відімкнути

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
uk: Зафіксувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
uk: Гравець

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
uk: Гомункул

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
uk: Крамарі

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
uk: Перейменувати

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
uk: Ім'я:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
uk: Примітка до гравця

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
uk: Примітка:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
uk: Додати до торгівлі

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
uk: Додати до торгівлі 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
uk: Додати половину до торгівлі

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
uk: Додати все окрім одного

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
uk: Додати всю кількість

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
uk: Зберегти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
uk: Зберегти 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
uk: Зберегти половину

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
uk: Зберегти все окрім одного

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
uk: Зберегти всю кількість

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
uk: Вилучити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
uk: Вилучити 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
uk: Вилучити половину

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
uk: Вилучити все окрім одного

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
uk: Вилучити всю кількість

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
uk: Використати

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
uk: Скинути значення комірців

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
uk: Сховати

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
uk: Показати

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
uk: Скинути Жовтий рядок

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
uk: Додати до чату

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
uk: Пріоритет вище

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
uk: Пріоритет нижче

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
uk: Роздягнути

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
uk: Копіювати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
uk: Вставити

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
uk: Відвідати посилання

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
uk: Показати вікно

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
uk: За замовчуванням

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
uk: Ціль

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
uk: Сам

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
uk: Зневажати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
uk: Ігнорувати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
uk: В чорний список

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
uk: Позначити супротивником

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
uk: Стерти

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
uk: Приятелювати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
uk: Повернути з ігнору

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
uk: Іти слідом

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
uk: Купувати (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
uk: Продати (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
uk: Запросити до групи

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
uk: Ввійти до чату %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
uk: Показати спорядження

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
uk: Видалити зі списку підбирання

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
uk: Додати до списку підбирання

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
uk: Зняти захист

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
uk: Захистити предмет

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
uk: Кинути...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
uk: Кинути все

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
uk: Кинути

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands
en: GM...
uk: ГМ...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
uk: Сумка

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
uk: Сховище

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
uk: Візок

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
uk: Команди

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
uk: Перевірити IP

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
uk: Відвідати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
uk: Викликати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
uk: Виштовхати

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
uk: Відомості

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
uk: ГМ команди

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
uk: Загальне

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
uk: Швидкі клавіші

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
uk: Вікна

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
uk: Смайлики

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: longt button name for chat window. TRANSLATORS: chat window name
en: Chat
uk: Чат

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
uk: Інше

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
uk: GUI

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
uk: Істота

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
uk: Приятелі

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
uk: Зневажені

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
uk: Ігноровані

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
uk: Стерті

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
uk: Імена інших гравців

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
uk: Власне ім'я

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
uk: Імена ГМ'ів

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
uk: NPC

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
uk: Моби

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
uk: Улюбленці

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
uk: Члени групи

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
uk: Члени гільдії

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
uk: Ефекти частинок

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
uk: Повідомлення про підбирання

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
uk: Повідомлення про зміну досвіду

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
uk: Рядок здоров'я гравця

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
uk: Здоров'я гравця (другий колір)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
uk: Рівень здоров'я мобу

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
uk: Рівень здоров'я мобу (другий колір)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
uk: Гравець вдарив тварюку

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
uk: Тварюка вдарила гравця

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
uk: Гравець в вас влучив

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
uk: Критичний удар

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
uk: Ви вдарили тварюку

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
uk: Ваше здійснили критичне попадання

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
uk: Ви промахнулись

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
uk: Промах

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
uk: Підсвічення телепорту

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
uk: Звичайне підсвічення шару зіткнень

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
uk: Підсвічення зіткнень шару повітря

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
uk: Підсвічення зіткнень біля води

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
uk: Підсвічення особливих зіткнень

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
uk: Підсвічення прохідної зони

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
uk: Межа тайлів

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
uk: Дальність атаки

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
uk: Межа дальності атаки

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
uk: Дальність атаки мобу

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
uk: Колір кількості кинутих предметів

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
uk: Домашня позиція

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
uk: Межа домашньої позиції

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
uk: Точка шляху

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
uk: Все

note: TRANSLATORS: character level
en: Level: %u
uk: Рівень: %u

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
uk: Кошти: %s

note: TRANSLATORS: Text under equipped items (should be small)
en: Eq.
uk: Вдяг.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
uk: Відвідати посилання

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
uk: Додати

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
uk: Вийти

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
uk: Ціна: %s / Загалом: %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
uk: Редагувати

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
uk: Нерозподілених балів: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
uk: Бій

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
uk: Глобальне повідомлення:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
uk: Глобальне повідомлення від %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
uk: %s шепоче: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
uk: %s з'явився онлайн.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
uk: %s вийшов з гри.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
uk: Гільдія

note: TRANSLATORS: gb tab name
en: GM
uk: ГМ

note: TRANSLATORS: lang chat tab name
en: Lang
uk: Мова

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
uk: Група

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
uk: Музика:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
uk: Мапа:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
uk: Мінімапа:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
uk: Вказівник:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
uk: Число ефектів частинок:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
uk: Кількість об'єктів:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
uk: Позиція гравця:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Draw calls:
uk: Викликів малюв.:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
uk: Зв'язаних текстур:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (Software)
uk: %d FPS (Програмно)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
uk: %d FPS (звичайний OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
uk: %d FPS (безпечний OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
uk: %d FPS (новітній OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
uk: %d FPS (з SDL2)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
uk: Кількість текстур:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
uk: Кількість частинок: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Ping: %s ms
uk: Пінг: %s ms

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
uk: В: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
uk: Із: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: audio tab in settings
en: Audio
uk: Звук

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
uk: Загальне

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
uk: Ввімкнути звук

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
uk: Ввімкнути музику

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
uk: Ввімкнути спец. ефекти гри

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
uk: Ввімкнути ефекти клієнту

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
uk: Гучність ефектів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
uk: Гучність музики

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
uk: Ввімкнути затухання музики

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
uk: Частота звуку

note: TRANSLATORS: audio type
en: mono
uk: моно

note: TRANSLATORS: audio type
en: stereo
uk: стерео

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround
uk: об'ємний

note: TRANSLATORS: audio type
en: surround+center+lfe
uk: об'ємний+центр+LFE

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
uk: Канали

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
uk: Звукові ефекти

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
uk: Звук діалогу оповіщення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
uk: Звук діалогу запиту

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
uk: Звук приватного повідомлення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
uk: Звук привернення уваги

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
uk: Звук глобального оповіщення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
uk: Звук помилки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
uk: Звук пропозиції торгівлі

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
uk: Звук відкриття вікна

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
uk: Звук ховання вікна

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
uk: Увімкнути голосовий чат Mumble

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
uk: Завантажити музику

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
uk: Вікно

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
uk: Автоматично ховати вікно

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
uk: Захищати фокус чату

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
uk: Кольори

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
uk: Видаляти забарвлення вхідних повідомлень чату

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
uk: Показувати список кольорів чату

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
uk: Дозволити магію та ГМ команди у всіх вкладках чату

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
uk: Ліміти

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
uk: Обмежити кількість символів у повідомлені чату

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
uk: Обмежити кількість рядків вікна чату

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
uk: Логи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
uk: Ввімкнути лог чату

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
uk: Ввімкнути лог зневадження

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
uk: Показувати історію чату

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
uk: Сповіщати про появлення членів групи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
uk: Сповіщати про появлення членів гільдії

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
uk: Повідомлення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
uk: Не показувати робочі повідомлення крамниці

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
uk: Показувати MVP повідомлення

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
uk: Вкладки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
uk: Шепіт (приватне спілкування) в окремих вкладках

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
uk: Лог магії у вкладці зневадження

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
uk: Показувати сповіщення сервера у вкладці зневадження

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
uk: Ввімкнути вкладку торгівлі

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
uk: Ввімкнути ГМ вкладку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
uk: Ввімкнути вкладку для мови

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
uk: Показувати повідомлення на всіх мовах

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
uk: Ввімкнути вкладку бійки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
uk: Показувати події бійки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
uk: Змінювати розмір вкладок чату за потребою

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
uk: Час

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
uk: Вживати місцевий час

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
uk: Підсвічувані слова (відокремлені комами)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
uk: Ігнорування глобальні повідомлення від (відокремити комами)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
uk: Показати кнопку смайликів у чаті

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
uk: Показувати серверне привітання

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
uk: Ось, як виглядає цей колір

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
uk: Тип:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
uk: Затримка:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
uk: Червоний:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
uk: Зелений:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
uk: Синій:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
uk: Статичне

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
uk: Пульсуюче

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
uk: Веселка

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
uk: Спектр

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
uk: Прозорість:

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
uk: Призначити

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
uk: Відмінити

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
uk: Скинути всі клавіші

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
uk: Введення

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
uk: Деякі клавіші дублюють одна одну.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
uk: Клавіші "%s" та "%s" конфліктують. Необхідно усунути повтори,інакше керування може бути ускладненим.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
uk: невідоме

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
uk: Натисніть кнопку для початку налаштування

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
uk: Налаштування

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
uk: Виявити джойстики

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
uk: Використовувати джойстик

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
uk: Використовувати джойстик якщо вікно гри неактивне

note: TRANSLATORS: joystick settings tab name
en: Joystick
uk: Джойстик

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
uk: Зупинити

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
uk: Обертайте стік та не натискайте кнопки

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
uk: Завжди показувати

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
uk: Приховати при малій роздільності

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
uk: Завжди приховувати

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
uk: Системний проксі

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
uk: Безпосереднє з'єднання

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
uk: SOCKS5 хост

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
uk: низька

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
uk: середня

note: TRANSLATORS: screen density type
en: tv
uk: TV

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
uk: висока

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xhigh
uk: висока+

note: TRANSLATORS: screen density type
en: xxhigh
uk: висока++

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
uk: Різне

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
uk: Показувати ушкодження мобів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
uk: Брати у ціль тільки досяжних мобів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
uk: Підсвічувати межу атаки мобів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
uk: Показувати рівень здоров'я мобів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
uk: Прокручувати мобів по колу

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
uk: Локація

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
uk: Показувати частинки телепортів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
uk: Підсвічувати телепорти

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
uk: Підсвічувати кинуті предмети

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
uk: Підсвічувати межу досяжності атаки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
uk: Показувати розширені мінімапи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
uk: Малювати шлях

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
uk: Показувати користувацькі локації на мапі

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
uk: Ввімкнути ледаче гортання

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
uk: Рівень ледачості

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
uk: Радіус гортання

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
uk: Автоматично змінювати розмір мінімап

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
uk: Дозволити анімації мапи

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
uk: Рухи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
uk: Корегування позиції

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
uk: Показати позицію на боці серверу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
uk: Атакувати під час руху

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
uk: Атакувати наступну ціль

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
uk: Синхронізувати рух

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
uk: Користувацькі божевільні рухи (програма A)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
uk: Рух відносно миші (добре для тач інтерфейсів)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
uk: Показувати свій рівень здоров'я

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
uk: Дозволити швидку зміну характеристик

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
uk: Прокручувати гравців по колу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
uk: Показувати досвід роботи

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
uk: Показувати бульбашки від гравців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
uk: Повідомлення режиму відсутності

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
uk: Показувати роботу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
uk: Ввімкнути фільтр атаки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
uk: Ввімкнути фільтр підбирання

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
uk: Дозволити трансляцію стану клієнта

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
uk: Ввімкнути підтримку улюбленців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
uk: Повідомляти про вагове перенавантаження

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
uk: Крамниця

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
uk: Приймати пропозиції купівлі/продажу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
uk: Ввімкнути режим крамниці

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
uk: Прокручувати NPC по колу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
uk: Зберігати діалог з NPC

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
uk: Підтримка ботів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
uk: Ввімкнути підтримку guild-боту та вимкнути серверну підтримку гільдій

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
uk: Клавіатура

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
uk: Затримка перед повторенням

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
uk: Інтервал повторення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
uk: Користувацький Інтервал

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
uk: Клавіші

note: TRANSLATORS: settings group
en: Proxy server
uk: Проксі сервер

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
uk: Тип проксі

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
uk: Проксі хост:порт

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
uk: Ввімкнути лог зневадження

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ignore logging packets
uk: Не вносити в лог мережеві пакети

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
uk: Ввімкнути OpenGL лог

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
uk: Ввімкнути лог введення

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
uk: Завантажили лог файл

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
uk: Ввімкнути серверну атаку

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
uk: Не видавати адресу підтримки при помилці

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
uk: Ввімкнути підтримку подвійних кліків

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
uk: Ввімкнути перевірку ботів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
uk: Ввімкнути захист від глючних серверів (не вимикати!)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
uk: Режим кешування гравців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
uk: Вживати FBO для скріншотів (тільки OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
uk: Тека скріншотів

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
uk: Встановити затримку з'єднання між підсерверами

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
uk: Показати фон

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
uk: Корекція роздільності екрану

note: TRANSLATORS: mods tab in settings
en: Mods
uk: Моди

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
uk: Немає доступних модів

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
uk: Ні

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
uk: Продуктивність

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
uk: Краща продуктивність (ввімкніть для покращення)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
uk: Автоматичне пристосування продуктивності

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
uk: Апаратне прискорення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
uk: Ввімкнути кеш прозорості (програмно, може використати багато пам'яті)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
uk: Ввімкнути оптимізацію карти (програмно)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
uk: Ввімкнути затримку у компонентному спрайті (програмно)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
uk: Дозволити паузу при завантаженні зображень (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
uk: Ввімкнути "зразок" текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
uk: Покращити якість (вимкніть для кращої продуктивності)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
uk: Ввімкнути програмне відтворення прозорості (може бути дуже повільним)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
uk: Обробляти прозорість для істот

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
uk: Ввімкнути транспозицію спрайтів (потрібне для модів).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
uk: Режим економії пам'яті (при нестачі)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
uk: Вимкнути розширене кешування істот (програмне)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
uk: Вимкнути кешування істот

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
uk: Різні налаштунки (ввімкнення чи вимкнення може призвести до кращої продуктивності)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
uk: Ввімкнути сжимання текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
uk: Ввімкнути розширення для прямокутних текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
uk: Вживати новий формат текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
uk: Ввімкнути атласи текстур (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
uk: Заносити в кеш всі спрайти на мапі (може забрати додаткову пам'ять)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
uk: Занести в кеш всі звуки (може забрати додаткову пам'ять)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Critical options (DO NOT change if you don't know what you're doing)
uk: Критичні налаштунки (НІ В ЯКОМУ РАЗУ не чіпайте, якщо не впевнені, що робите)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable logging in game (do not enable)
uk: Вимкнути ведення логу у грі (не вмикати)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
uk: Показувати стать

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
uk: Показувати рівень

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
uk: Показувати особисте ім'я

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
uk: Ввімкнути розширене наведення миші

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
uk: Дозволити наводити фокус на мертвих гравців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
uk: Автоматичне переупорядкування імен гравців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
uk: Захистити торгівлю

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
uk: Небезпечні символи в іменах

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
uk: Відображати статуси

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
uk: Додавати IP адреси до скріншоту (ГМ)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
uk: Лікувати самого себе за кліком миші

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
uk: Відокремлювати приятелів у вікні "Хто онлайн"

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
uk: Ховати імена стертих гравців

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
uk: Вжити спеціальну діагональну швидкість під час руху

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
uk: Емуляція правого кліку миші подовженим лівим кліком (вживане на тач інтерфейсах)

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
uk: Назва

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
uk: Стосунки

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
uk: Дозволити торгівлю

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
uk: Дозволити шепіт (приватне спілкування)

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
uk: Видалити

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
uk: Стосунки

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
uk: Коли ігнорується:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
uk: Тема GUI

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
uk: Загальний шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
uk: Мова

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
uk: Жирний шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
uk: Шрифт частинок

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
uk: Шрифт довідки

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
uk: Безпечний шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
uk: Шрифт NPC

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
uk: Японський шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
uk: Китайський шрифт

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
uk: Розмір шрифта

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
uk: Розмір шрифта NPC

note: TRANSLATORS: button name with information about selected theme
en: i
uk: Інфо

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
uk: Теми

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
uk: Ім'я:

note: TRANSLATORS: theme copyright
en: Copyright:
uk: Авторське право:

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
uk: Про тему

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
uk: Дата модифікації

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
uk: Перезавантажте клієнт, щоб застосувати зміни.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
uk: Мала

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
uk: Середня

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
uk: Велика

note: TRANSLATORS: touch settings tab
en: Touch
uk: Торкання

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
uk: Екранна клавіатура

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
uk: Показати значок екранної клавіатури

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
uk: Дія значка клавіатури

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
uk: Екранний джойстик

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
uk: Показати екранний джойстик

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
uk: Розмір джойстику

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
uk: Екранні кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
uk: Показати екранні кнопки

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
uk: Формат кнопок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
uk: Розмір кнопок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
uk: Дія кнопки %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
uk: На повний екран

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
uk: Обмеження частоти кадрів:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
uk: Альтернативний FPS ліміт:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
uk: Визначити кращій режим

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
uk: Показувати вказівник

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
uk: Гарний вказівник

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
uk: Дозволити змінювати розмір клієнту

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
uk: Без рамки

note: TRANSLATORS: video settings tab name TRANSLATORS: video tab quick button
en: Video
uk: Відео

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
uk: Ні

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
uk: Не вдалося встановити режим і відновити попередній!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
uk: Не вдалося встановити режим і відновити попередній!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
uk: Перемикання на повний екран

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
uk: Потрібно перезапустити для застосування змін.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
uk: Перемикання OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
uk: Потрібно перезапустити для застосування змін OpenGL.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
uk: Користовацька роздільність (наприклад, 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
uk: Введіть нову роздільність:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
uk: Розподільчу здатність встановлено

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
uk: Вікна можуть змінювати позиції при зменшені розміру клієнту.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
uk: Без тексту

note: TRANSLATORS: speach type
en: Text
uk: Текст

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
uk: Лише бульбашки, без імен

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
uk: Бульбашки та імена

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
uk: вимкнено

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
uk: краща якість

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: normal
uk: нормально

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
uk: краща продуктивність

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
uk: вкл.

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
uk: Графіка

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
uk: Збільшення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
uk: Сповіщення

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
uk: Повідомляти, коли піднято предмет

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
uk: Показувати сповіщення про підняття як ефект частинок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
uk: Ефекти

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
uk: Захопити введення клавіатури і миші

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
uk: Розмивати текстури (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
uk: Прозорість інтерфейсу

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
uk: Текст зверху

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
uk: Ефекти оточення

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
uk: максимальний

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
uk: Деталізація ефектів частинок

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
uk: Фізика частинок

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings option
en: Gamma
uk: Гама

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
uk: Ввімкнути корегування гами

note: TRANSLATORS: settings option
en: Vsync
uk: Вертикальна синхронізація

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
uk: Змістити вікно до центра

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
uk: Дозволити скрінсейвер

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
uk: Скріншоти

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
uk: Додати водяний знак до скріншоту

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
uk: Атк

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
uk: Пріоритет мобів

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
uk: Звичайні

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
uk: Ігноровані

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
uk: Друзів: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
uk: Гравців: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
uk: Запрошено гравця %s до гільдії %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
uk: Запит на вихід з гільдії %s подано.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
uk: Запрошення в гільдію

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
uk: Кого ви бажаєте запросити до гільдії %s?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
uk: Залишити гільдію?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
uk: Ви дійсно хочете вийти з гільдії %s?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
uk: Членів: %u/%u

note: TRANSLATORS: Navigation tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Nav
uk: Нав

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
uk: Телепортів: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
uk: Запрошено гравця %s до групи.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
uk: Запит на вихід з групи %s подано.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
uk: Запросити гравця до групи

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
uk: Кого ви бажаєте запросити до групи %s?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
uk: Вийти з групи?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
uk: Ви дійсно хочете вийти з групи %s?

note: TRANSLATORS: Pickup filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Pik
uk: Підн

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
uk: Піднімати предмети

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
uk: Ігнорувати предмети

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
uk: Видимих гравців: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
uk: Скинути

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
uk: Ціль:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
uk: ID цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
uk: Тип цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
uk: Рівень цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
uk: Раса цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
uk: Група цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
uk: Гільдія цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
uk: Затримка атаки:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
uk: Найменше ушкодження:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
uk: Найбільше ушкодження:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
uk: Критичне ушкодження:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Karma:
uk: Карма:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Manner:
uk: Манери:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
uk: Рівень цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
uk: Група цілі:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
uk: Гільдія цілі:

note: TRANSLATORS: short button name for who is online window.
en: ONL
uk: ХО

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
uk: Хто онлайн

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
uk: ДОВ

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
uk: Довідка

note: TRANSLATORS: short button name for quests window.
en: QE
uk: КВ

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
uk: Квести

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
uk: СА

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
uk: Статистика атак

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
uk: Смайлики

note: TRANSLATORS: short button name for chat window.
en: CH
uk: ЧАТ

note: TRANSLATORS: short button name for status window.
en: STA
uk: СТН

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
uk: Стан

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
uk: СПР

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
uk: Спорядження

note: TRANSLATORS: short button name for inventory window.
en: INV
uk: СУМ

note: TRANSLATORS: short button name for map window.
en: MAP
uk: МАП

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
uk: ВМІ

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
uk: Вміння

note: TRANSLATORS: short button name for social window.
en: SOC
uk: СУС

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
uk: Спільнота

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
uk: ШП

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
uk: ЗК

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
uk: ДР

note: TRANSLATORS: short button name for did you know window.
en: YK
uk: ЧВВ

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
uk: Чи вам відомо

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
uk: КРА

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
uk: ШС

note: TRANSLATORS: short button name for updates window.
en: UP
uk: ОН

note: TRANSLATORS: long button name for updates window.
en: Updates
uk: Оновлення

note: TRANSLATORS: short button name for bank window.
en: BA
uk: БА

note: TRANSLATORS: long button name for bank window. TRANSLATORS: bank window name
en: Bank
uk: Банк

note: TRANSLATORS: short button name for debug window.
en: DBG
uk: ЗНВ

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
uk: ВІК

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
uk: НАЛ

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
uk: Налаштування

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
uk: Клавіша: %s

note: TRANSLATORS: bank window money label
en: Money in bank: %s
uk: Рахунок у банку: %s

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Withdraw
uk: Зняти

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Deposit
uk: Покласти

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
uk: Створення предметів

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
uk: Кількість:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
uk: Створити

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
uk: Змінити адресу електронної пошти

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
uk: Акаунт: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
uk: Двічі введіть вашу нову адресу електронної пошти:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
uk: Нова імейл адреса повинна складатись хоча б з %u символів.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
uk: Нова імейл адреса повинна складатись хоча б з %u символів.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
uk: Адреси скриньок не спідпадають.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
uk: Помилка

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
uk: Змінити пароль

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
uk: Пароль:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
uk: Введіть новий пароль двічі:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
uk: Спочатку старий пароль.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
uk: Пароль повинен складатись мінімум з %u символів.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
uk: Пароль повинен складатись менш, ніж з %u символів.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
uk: Вказані паролі не співпадають.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
uk: Новий персонаж

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
uk: Ім'я:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
uk: Будь ласка, розподіліть %d балів

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
uk: Колір волосся:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
uk: Зачіска:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
uk: Раса:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
uk: Вигляд:

note: TRANSLATORS: one char size female character gender TRANSLATORS: here F is title for friends tab in social window
en: F
uk: П

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
uk: Ім'я повинно містити принаймні 4 символи.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
uk: Характеристики персонажа в нормі

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
uk: Будь ласка, видаліть %d балів

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
uk: Підтвердіть видалення персонажа

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
uk: Ви дійсно бажаєте знищити персонажа?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
uk: Акаунт %s (останній логін %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Switch
uk: Назад до логіну

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Password
uk: Пароль

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
uk: Увійти

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
uk: Акаунт %s

note: TRANSLATORS: character rename dialog header.
en: Please enter new name
uk: Будь ласка, вкажіть нове ім'я

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
uk: Неправильний пароль!

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
uk: Вкажіть пароль для видалення персонажу

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
uk: Пароль:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
uk: Присутні: %s; %d гравців онлайн.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
uk: Шепчу до %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
uk: Так

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
uk: Мережа

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
uk: Чи вам відомо?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
uk: < попереднє

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
uk: наступне >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
uk: Автоматично відкривати це вікно

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
uk: Редагувати сервер

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
uk: З'єднання

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
uk: Вжити той самий IP

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
uk: Адреса:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Port:
uk: Порт:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
uk: Тип серверу:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
uk: Опис:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
uk: Посилання онлайн списку:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
uk: Будь ласка, надайте хоча б порт і адресу серверу.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog name
en: Select egg
uk: Оберіть яйце

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
uk: Вибір

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
uk: Нормальний шрифт

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
uk: Шрифти

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
uk: Невідомий

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
uk: Чи вам відомо...

note: TRANSLATORS: insert card dialog button TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: inventory button
en: Insert
uk: Вставити

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
uk: Вдягнути

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
uk: Все

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
uk: Вкажіть кількість предметів для торгівлі.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
uk: Вкажіть кількість предметів, щоб кинути.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
uk: Вкажіть кількість предметів для зберігання.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
uk: Вкажіть кількість предметів для отримання.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
uk: Вкажіть кількість предметів для розподілу.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
uk: Продавати до списку купівлі.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
uk: Додати до списку продажу.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
uk: Невідомо.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
uk: Скинути характеристики

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
uk: Скинути таймер

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
uk: Вбито: %s, загальний досвід: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
uk: Середній досвід: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
uk: Скільки сер. мобів до наступного рівня: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
uk: Вбивств/хв.: %s, досвід/хв.: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
uk[0]: Середній досвід за %d хвилину: %s
uk[1]: Середній досвід за %d хвилини: %s
uk[2]: Середній досвід за %d хвилин: %s
uk[3]: Середній досвід за %d хвилин: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
uk[0]: Час до наступного рівня (оцінка за %d хв.): %s
uk[1]: Час до наступного рівня (оцінка за %d хв.): %s
uk[2]: Час до наступного рівня (оцінка за %d хв.): %s
uk[3]: Час до наступного рівня (оцінка за %d хв.): %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
uk: Досвід з останнього мобу:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
uk: Рівень: %d на %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
uk:   Час до наступного рівня: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
uk: Логін

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
uk: Запам'ятати ім'я користувача

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
uk: Оновлення:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
uk: Змінити сервер

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
uk: Реєстрація

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
uk: Користувацька адреса оновлень

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Server:
uk: Сервер:

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
uk: Відкрити посилання реєстрації

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
uk: Надіслати

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
uk: Для:

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
uk: здоров'я

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
uk: рівень мани

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
uk: досвід

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
uk: вага

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
uk: сумка

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
uk: гаманець

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
uk: стріли

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
uk: рядок стану

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
uk: рівень роботи

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
uk: Рівень: %d (ГМ %d)

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
uk: Потрібно

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
uk: Рівень роботи: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
uk: Зупинити очікування

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
uk: Далі

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
uk: Відправити

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
uk: продаж предмету

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
uk: Ви дійсно бажаєте продати %s?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
uk: Швидке спорядження: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
uk: Спочатку зняти

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
uk: Піжама

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
uk: Змінити сервер

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
uk: Змінити персонаж

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
uk: Підтвердіть:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
uk: Чоловік

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
uk: Жінка

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
uk: Пошта:

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
uk: Ім'я користувача повинне складатись хоча б з %u символів.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
uk: Ім'я користувача повинне складатись не більш, як з %u символів.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
uk: Пароль повинен складатись мінімум з %u символів.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
uk: Пароль повинен складатись менш, ніж з %u символів.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
uk: Неідентичні паролі.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
uk: Некоректна електронна пошта.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
uk: Оберіть сервер

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
uk: Завантажити

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
uk: Вибрати сервер  *** БЕЗПЕЧНИЙ РЕЖИМ ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
uk: Вжити той самий IP для ігрових підсерверів

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
uk: Завантажую список серверів... %2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
uk: Очікування відповіді сервера...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
uk: Готуюсь до завантаження

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
uk: Помилка при завантаженні списку серверів!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
uk: потребує новішої версії клієнта

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
uk: потребує v%s

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
uk: Довідка

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
uk: Застосувати

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
uk: Скинути налаштування вікон

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
uk: Особиста крамниця

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
uk: Анонс

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
uk: Посилання у анонсі

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
uk: Запит на торгівлю

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
uk: Вище

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
uk: Балів вмінь: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
uk: Група вмінь %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
uk: Вміння %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
uk: Рівень: %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Failed skill: %s
uk: Невдале вміння: %s

note: TRANSLATORS: here P is title for visible players tab in social window
en: P
uk: Г

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
uk: Прийнято запрошення в групу від %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
uk: Відхилено запрошення в групу від %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
uk: Прийнято запрошення в гільдію від %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
uk: Відхилено запрошення в гільдію від %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
uk: Отримано запрошення до гільдії, але одне вже є.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
uk: %s запрошує вас до гільдії %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
uk: Прийняти запрошення до гільдії

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
uk: Отримано запрошення до групи, але одне вже є.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
uk: Вас запросили до групи.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
uk: Вас запросили до групи %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
uk: %s запрошує вас приєднатись до їх групи.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
uk: %s запрошує вас до групи %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
uk: Запрошення до групи прийнято

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
uk: Здоров'я:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
uk: Досвід:

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
uk: Мана:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
uk: Робота: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
uk: Робота:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
uk: Редактор команд

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
uk: магія

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
uk: інше

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Symbol:
uk: Символ:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
uk: Команда:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
uk: Примітка:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
uk: Тип цілі:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
uk: Значок:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Mana:
uk: Мана:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
uk: Рівень мани:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
uk: Школа магії:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
uk: Рівень школи:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
uk: Зберегти

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
uk: Запропонувати торгівлю

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
uk: Прийнято. Чекаємо...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
uk: Згодитися торгувати

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
uk: Згода. Чекаємо...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
uk: Торгівля: ти

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
uk: Ти отримуєш: %s.

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
uk: Заміна

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
uk: Ти віддаєш:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
uk: У тебе недостатньо коштів.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
uk: Не вдається додати предмет. Не можна накладати предмети одного типу.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
uk: Оновлення...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
uk: З'єднуюсь...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
uk: Показати всі новини (може бути повільним)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
uk: ##1  Процес поновлення не завершився.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
uk: ##1  Настійно рекомендовано

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
uk: ##1  спробувати ще раз пізніше.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
uk: Завершено

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
uk: Хто онлайн - оновлюється

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
uk: Оновити

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
uk: Хто онлайн -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
uk: Хто онлайн - помилка

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
uk: Хто онлайн - оновити

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
uk: Вибрати світ

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
uk: Заміна

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
uk: Оберіть світ

note: TRANSLATORS: long key name. must be short. TRANSLATORS: short key name. must be very short. TRANSLATORS: long key name, should be short
en: key_%d
uk: клавіша_%d

note: TRANSLATORS: long joystick button name. must be short.
en: JButton%d
uk: КлавішаДж%d

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
uk: невідома клавіша

note: TRANSLATORS: short joystick button name. muse be very short
en: JB%d
uk: ДЖ%d

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
uk: невід.

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
uk: Клавіші мішені та атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest monster
uk: Вибрати та атакувати найближчого моба

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest player
uk: Вибрати та атакувати найближчого гравця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
uk: Рухатись до цілі

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
uk: Змінити тип руху до цілі

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
uk: Подорожувати додому

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
uk: Вказати домашню локацію

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
uk: Рухатись до навігаційної точки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
uk: Зупинити атаку / Клавіша модифікатора

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
uk: Скинути ціль

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
uk: Вибрати моба

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
uk: Вибрати найближчого моба (без фільтру атаки)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
uk: Вибрати NPC

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
uk: Вибрати гравця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target mercenary
uk: Вибрати крамаря

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target pet
uk: Вибрати улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Catch pet
uk: Зловити улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
uk: Інші клавіші

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
uk: Підняти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
uk: Змінити тип підбирання

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
uk: Присісти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
uk: Скріншот

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
uk: Ввімкнути/вимкнути торгівлю

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
uk: Відкрити вікно торгівлі

note: TRANSLATORS: input action name
en: Start trade with target
uk: Торгувати з ціллю

note: TRANSLATORS: input action name
en: Follow selected player
uk: Йти слідом за вибраним гравцем

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
uk: Змінити режим мапи

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
uk: Вибрати ОК

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
uk: Зупинитись або присісти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
uk: Повернутись до безпечного відеорежиму

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your homunculus
uk: Звільнити гомункула

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open context menu
uk: Відкрити контекстне меню

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
uk: Перемикнути балачку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
uk: Модифікатор балачки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
uk: Гортати балачку вище

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
uk: Гортати балачку нижче

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
uk: Попередня балачка

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
uk: Наступна балачка

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear current chat tab
uk: Очистити активну балачку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
uk: Закрити активну балачку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close all chat tabs
uk: Закрити всі вкладки балачок

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers
uk: Ігнорувати всі приватні повідомлення

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers on server side
uk: Ігнорувати всі приватні

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unignore all whispers on server side
uk: Вимкнути ігнорування всіх приватних повідомлень на сервері

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
uk: Попередня вкладка балачки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
uk: Наступна вкладка балачки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
uk: Показувати смайлики (режим балачки)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
uk: Клавіші модифікаторів смайликів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
uk: Модифікатор смайликів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote modifier key
uk: Модифікатор смайликів улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
uk: Клавіші смайликів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
uk: Клавіша Смайлику %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcuts
uk: Смайлики улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcut %d
uk: Клавіша смайлику улюбленця %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
uk: Рух і вибір

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
uk: Вище

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
uk: Нижче

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
uk: Ліворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
uk: Праворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
uk: Початок

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
uk: Кінець

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page up
uk: Сторінка вище

note: TRANSLATORS: input action name
en: Page down
uk: Сторінка нижче

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
uk: Вибір2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Backspace
uk: Видалити лівіше

note: TRANSLATORS: input action name
en: Tab
uk: Табуляція

note: TRANSLATORS: input action name
en: Mod
uk: Модифікатор

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
uk: Клавіші руху

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player up
uk: Рух нагору

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player down
uk: Рух униз

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player left
uk: Рух ліворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player right
uk: Рух праворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move player forward
uk: Рухати вперед

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet up
uk: Рухати улюбленця вверх

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet down
uk: Рухати улюбленця нижче

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet left
uk: Рухати улюбленця ліворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move pet right
uk: Рухати улюбленця праворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
uk: Рух до навігаційної точки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
uk: Перейти в точку %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Input ignore
uk: Ігнорувати введення

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
uk: Ігнорувати пристрій вводу 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
uk: Ігнорувати пристрій вводу 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Direction keys
uk: Клавіші напрямку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct up
uk: Гравець спрямований угору

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct down
uk: Гравець спрямований донизу

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct left
uk: Гравець спрямований ліворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Player direct right
uk: Гравець спрямований праворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct up
uk: Улюбленець спрямований угору

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct down
uk: Улюбленець спрямований донизу

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct left
uk: Улюбленець спрямований ліворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet direct right
uk: Улюбленець спрямований праворуч

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
uk: Божевільні рухи

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
uk: Змінити режим божевільних рухів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
uk: Швидке кидання N предметів з 0 комірця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
uk: Швидке скидання N предметів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
uk: Перемикач лічильника швидкого кидання

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
uk: Швидке лікування цілі або самого себе

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
uk: Чаклувати #itenplz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
uk: Застосувати магічну атаку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
uk: Перемикач магічної атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
uk: Перемикач режиму PVP атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
uk: Змінити режиму руху

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
uk: Змінити тип зброї

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
uk: Змінити тип атаки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
uk: Змінити режим слідкування

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
uk: Змінити режим імітації

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
uk: Активує / Деактивує клавіші Жовтого рядка

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
uk: Ввімкнути / Вимкнути звук

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
uk: Ввімкнути / вимкнути режим відсутності

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
uk: Емуляція правого кліку з клавіатури

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
uk: Перемкнути режим камери

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle ipc mode
uk: Перемкнути IPC режим

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show information about position in chat
uk: Надати позицію гравця в чаті

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show online players number in chat
uk: Надати кількість онлайн гравців у чаті

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
uk: Показати екранну клавіатуру

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached graphics
uk: Скинути графічний кеш

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached fonts
uk: Скинути шрифтовий кеш

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print visible players in chat
uk: Надати імена видимих гравців у чаті

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print all visible beings in chat
uk: Вивести всі видимі істоти в чаті

note: TRANSLATORS: input action name
en: Load shop items list from disk
uk: Поновити прейскурант крамниці з файлу на диску

note: TRANSLATORS: input action name
en: Save shop items list to disk
uk: Зберегти ціни крамниці

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print debug cache info
uk: Вивести дані зневадження кешу

note: TRANSLATORS: input action name
en: Undress selected player
uk: Роздягти вибраного гравця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick disconnect from server
uk: Швидке від'єднання

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable debug particle
uk: Вимкнути частинки зневадження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Create items (for gms)
uk: Створити предмети (ГМ)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print configured directories in chat
uk: Надати робочі шляхи до чату

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print client uptime in chat
uk: Показати час роботи клієнта

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump debug information
uk: Вивести дані зневадження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crash client
uk: Аварійно завершити клієнт

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump graphics info into chat
uk: Вивести налаштування графіки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump tests info into chat
uk: Вивести інформацію про тести в чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print OpenGL version in chat
uk: Вивести версію OpenGL

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print enabled mods in chat
uk: Вивести активовані моди в чат

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump environments into log
uk: Розвантажити змінні середовища в лог

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump OpenGL state into log
uk: Розвантажити стан OpenGL в лог

note: TRANSLATORS: input action name
en: Test SDL font speed
uk: Тест швидкості шрифту SDL

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload main config
uk: Завантажити файл основної конфігурації

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload server config
uk: Завантажити серверну конфігурацію

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your mercenary
uk: Звільнити крамаря

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai start
uk: Ввімкнути AI улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet ai stop
uk: Вимкнути AI улюбленця

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
uk: Клавіші швидкого спорядження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
uk: Клавіші швидкого спорядження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
uk: Клавіша спорядження %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
uk: Модифікатори швидких клавіш

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
uk: Клавіша швидких предметів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
uk: Швидкі клавіші

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
uk: Клавіша швидкого предмета %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
uk: Показати меню вікон

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
uk: Сховати вікна

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
uk: Про вікно

note: TRANSLATORS: input action name
en: Bank Window
uk: Вікно банку

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
uk: Вікно довідки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
uk: Вікно стану

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
uk: Сумка

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
uk: Вікно спорядження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
uk: Вікно вмінь

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
uk: Мінімапа

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
uk: Вікно балачок

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
uk: Вікно швидких предметів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
uk: Вікно налаштування

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
uk: Вікно зневадження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
uk: Вікно спільноти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
uk: Вікно смайликів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
uk: Вікно швидкого спорядження

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
uk: Вікно крамниці

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
uk: Вікно швидких дропів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
uk: Вікно статистики атак

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
uk: Вікно команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
uk: Вікно "Хто онлайн"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
uk: Вікно "Чи вам відомо"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
uk: Вікно квестів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
uk: Вікно оновлення

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
uk: Попередня вкладка вікна спільноти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
uk: Наступна вкладка вікна спільноти

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
uk: Попередня вкладка швидких предметів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
uk: Наступна вкладка швидких предметів

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
uk: Попередня вкладка вікна команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
uk: Наступна вкладка вікна команд

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous inventory tab
uk: Попередня вкладка сумки

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next inventory tab
uk: Наступна вкладка сумки

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
uk: Доступ заборонений. Скоріше за все, зараз не ньому забагато гравців.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
uk: Неможливо вжити цей ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
uk: Невідома помилка серверу персонажів.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
uk: Неможливо створити персонажа. Скоріше за все, хтось вже так назвався.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
uk: Некоректне ім'я.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
uk: Невірні характеристики.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
uk: Невірна зачіска.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
uk: Невірний слот.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
uk: Невірна раса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
uk: Невірний вигляд.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
uk: Персонаж видалено.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
uk: Неможливо надіслати приватне повідомлення, %s офлайн.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
uk: Неможливо надіслати приватне повідомлення, %s встановив ігнорування.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, you ignored by all players.
uk: Неможливо надіслати приватне повідомлення, вас ігнорують всі гравці.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
uk: Назва

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
uk: Позив до виходу відхилено!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
uk: Не зареєстрований ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
uk: Неправильний пароль.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
uk: Акаунт прострочено.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
uk: Отримана відмова від серверу.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
uk: Вас було навіки забанено. Пишіть листи команді ГМ'ів.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
uk: Вас було тимчасово забанено до %s.
    Звертайтесь до команди ГМ'ів на форумі.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
uk: Сервер перенаселено.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
uk: Цей логін все є чиїмось.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
uk: Користувач стертий.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
uk: Невстановлена помилка.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
uk: Порожня адреса передана до методу Network::connect()!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
uk: Не вдається знайти хост "

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
uk: З'єднання з сервером припинене.

note: TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: char rename error
en: Character rename error.
uk: Помилка переіменування персонажу.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character renamed.
uk: Персонаж переіменовано.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Rename not allowed.
uk: Переіменування не дозволене.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: New name is not set.
uk: Нове ім'я не вжито.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Character not found.
uk: Персонаж не знайдено.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
uk: Неможливо видалити персонаж.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't cast skill in this area.
uk: Неможливо використати вміння у цій місцевості.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use item in this area.
uk: Неможливо використати цей предмет у цій місцевості.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't equip. Wrong level.
uk: Неможливо вдягнути. Неправильний рівень.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use. Wrong level.
uk: Неможливо вжити. Неправильний рівень.

note: TRANSLATORS: error message
en: Work in progress.
uk: Чекаємо на результат.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Message could not be sent, channel %s is not exists.
uk: Неможливо відправити повідомлення, канал %s не існує.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Can't open channel. Channel %s is not exists.
uk: Неможливо відкрити канал, канал %s не існує.

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
uk: Відключений від серверу!

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
uk: Аутентифікація не вдалася.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
uk: Немає доступних серверів.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
uk: Хтось інший намагається використати цей акаунт.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
uk: Цей акаунт все знаходиться у грі.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
uk: Виявлено перевищення швидкісних лімітів.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server full.
uk: Сервер повний.

note: TRANSLATORS: error message
en: Sorry, you are underaged.
uk: Даруйте, але в вас недостатньо віку.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
uk: Дубльований логін.

note: TRANSLATORS: error message
en: To many connections from same ip.
uk: Забагато з'єднань з того ж самого IP.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not paid for this time.
uk: Не оплачуване.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay suspended.
uk: Оплату призупинено.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay changed.
uk: Оплату змінено.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay wrong ip.
uk: Оплачувано інший IP.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay game room.
uk: Оплатіть кімнату.

note: TRANSLATORS: error message
en: Disconnect forced by GM.
uk: ГМ відключив вас від серверу.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ban japan refuse.
uk: Японський бан.

note: TRANSLATORS: error message
en: Remained other account.
uk: Залишились інші акаунти.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip unfair.
uk: Неправильна адреса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count all.
uk: Перевищення з'єднань з однієї адреси.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip count.
uk: Перевищення з'єднань з однієї адреси.

note: TRANSLATORS: error message
en: Memory.
uk: Пам'ять.

note: TRANSLATORS: error message
en: Han valid.
uk: Коректний HAN.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip limited access.
uk: Обмеження IP доступу.

note: TRANSLATORS: error message
en: Over characters list.
uk: Забагато персонажів.

note: TRANSLATORS: error message
en: Ip blocked.
uk: IP-адреса заблокована.

note: TRANSLATORS: error message
en: Invalid password count.
uk: Некоректний розмір паролю.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not allowed race.
uk: Недозволена раса.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
uk: Невідома помилка з'єднання.

note: TRANSLATORS: error message
en: Map not found
uk: Мапу не знайдено.

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
uk: Назва гільдії: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
uk: Володар гільдії: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
uk: Рівень гільдії: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
uk: Членів онлайн: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
uk: Максимум членів: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
uk: Середній рівень: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
uk: Досвід гільдії: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
uk: Досвід до наступного рівня: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
uk: Замок гільдії: %s

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
uk: Невідомий предмет

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
uk: Акаунт не знайдено. Будь ласка, спробуйте знов.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
uk: Старий пароль некоректний.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
uk: Новий пароль замалий.

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Unknown skill error: %d
uk: Невідома похибка вміння: %d

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
uk: У вас недостатній рівень!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
uk: Недостатньо здоров'я!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
uk: Недостатньо мани!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
uk: Записи порожні!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
uk: Не можна зробити це прямо зараз!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
uk: Здається, в вас замало грошей... ;C

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
uk: Не можна вжити вміння з цим типом зброї!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
uk: Вам потрібен інший червоний самоцвіт!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
uk: Вам потрібний інший синій самоцвіт!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
uk: Ви забагато тримаєте, щоб це зробити!

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
uk: Торгівля: ви та %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
uk: %s бажає торгуватись, чи ви згодні?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
uk: Сила:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
uk: Спритність:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
uk: Витривалість:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
uk: Інтелект:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
uk: Вправність:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
uk: Талан:

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
uk: Торгівля провалилась!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
uk: Не вдалось вжити смайлик!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
uk: Не вдається присісти!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
uk: Не вдалось створити чат!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
uk: Не можна приєднатись до групи!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
uk: Не можна кричати!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
uk: Що це було?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
uk: Змінювання не вдалося...

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
uk: Нічого не вдалось поцупити...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
uk: Отрута не подіяла...

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
uk: Про програму

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcfile dyestring dstfile
uk: dyecmd файл_джерела рядок_кольору файл_призначення

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
uk: або

note: TRANSLATORS: command line help
en: dyecmd srcdyestring dstfile
uk: dyecmd файл_рядків_кольору файл_призначення

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
uk: Файл завантажено

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
uk: Час безперервної роботи клієнта: %s

note: TRANSLATORS: dump command
en: Resource images:
uk: Зображень:

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
uk: Змінні середовища збережені

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
uk: Неможливо створити вкладку для спілкування з гравцем "%s" - або така вже існує, або ви намагаєтесь перешіптуватись сам із собою :P .

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
uk: Будь ласка, вкажіть гравця.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
uk: Enter перемикає на чат.

en: Message closes chat.
uk: Повідомлення закриває вікно чату.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
uk: Enter тепер перемикає на вікно чату.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
uk: Тепер повідомлення закриватиме вікно чату.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
uk: Гравця все позначено як "%s"!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
uk: Гравця позначено як "%s"!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
uk: Неможливо позначити гравця як "%s"!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
uk: Гравець не ігнорувався!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
uk: Гравець більше не ігнорується!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
uk: Не можна видалити цього гравця зі списку ігнорованих!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
uk: Гравець все стертий!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
uk: Гравця повернуто із порожнечі!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
uk: Не можна повернути цього стертого гравця!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
uk: приятель

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
uk: зневажити

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
uk: нейтральний

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
uk: чорний список

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
uk: супротивник

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
uk: Розподіл предметів увімкнено.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
uk: Розподіл предметів вимкнено.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
uk: Неможливо ввімкнути розподіл предметів.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
uk: Невідомий стан розподілу предметів.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
uk: Розподіл досвіду ввімкнено.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
uk: Розподіл досвіду вимкнено.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
uk: Неможливо ввімкнути розподіл досвіду.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
uk: Невідомий стан розподілу досвіду.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
uk: Ігнорування вхідних пропозицій торгівлі

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
uk: Приймання вхідних пропозицій торгівлі

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
uk: Очікування відповіді сервера

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
uk: Авторизація...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
uk: Поринаємо в ігровий всесвіт...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
uk: Завантаження списку персонажів...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
uk: Приєднання до серверу...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
uk: Зміна ігрового серверу...

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
uk: Запитуємо деталі реєстрації

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
uk: Змінити пароль

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
uk: Пароль змінено!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
uk: Змінити імейл

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
uk: Імейл змінено!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
uk: Програмно

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
uk: SDL2 за замовчуванням

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
uk: Безпечний OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
uk: Нормальний OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
uk: Новітній OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
uk: казна що

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
uk: улюбленець

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
uk: Сила

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
uk: Спритність

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
uk: Витривалість

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
uk: Інтелект

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
uk: Вправність

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
uk: Талан

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
uk: Дякуємо за покупку.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
uk: Неможливо придбати.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You don't have enough money.
uk: Неможливо придбати. У вас недостатньо грошей.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. It is too heavy.
uk: Неможливо придбати. Предмет заважкий.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy. You have too many items.
uk: Неможливо придбати. Ви маєте забагато предметів.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
uk: Немає що продавати.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
uk: Дякуємо за продажу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
uk: Неможливо продати.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
uk: Неможливо продати під час торгівлі.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
uk: Не можна продати те, що не можна продати.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
uk: Онлайн гравців: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
uk: Гільдію створено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You are already in a guild.
uk: Ви вже є членом гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
uk: Імперську перевірку провалено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
uk: Невідома серверна відповідь.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
uk: Ви залишили гільдію.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
uk: Не вдалось запросити гравця до гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
uk: Гравець відмовився від запрошення до гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
uk: Гравець увійшов до вашої гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
uk: В гільдії немає місця.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
uk: Невідоме відповідь на запрошення до гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
uk: %s залишив гільдію.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
uk: Вас виштовхали з гільдії.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
uk: Не вдалось застосувати предмет.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
uk: Неможливо вдягти.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip because you have wrong level.
uk: Неможливо вдягти, бо в тебе недостатній рівень.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Couldn't create party.
uk: Не вдалось створити групу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
uk: Групу створено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
uk: Ви залишили групу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't leave party on this map.
uk: Не можна залишити групу на цій мапі.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from party.
uk: Вас виштовхали з групи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't be kicked from party on this map.
uk: Не можна бути виштовханим з групи на цій мапі.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
uk: %s увійшов до вашої групи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
uk: %s вже є членом групи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
uk: %s відмовився від запрошення.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
uk: %s тепер член вашої групи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
uk: %s не може приєднатись до вашої групи - немає місця.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
uk: QQQ Невідома відповідь на запрошення для %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
uk: %s залишив вашу групу.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't be kicked from party on this map.
uk: %s неможливо виштовхати з групи на цій мапі.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has kicked from your party.
uk: Гравця %s виштовхано з вашої групи.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
uk: Невідомий учасник намагався сказати: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
uk: %s не в групі!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
uk: Ти отримуєш: %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
uk: Ви витратили %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
uk: Не можна підвисити вміння!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
uk: Спершу озбройтесь боєприпасами.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
uk: Торгівля з %s неможлива. Партнер знаходиться надто далеко.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
uk: Торгівля з %s неможлива. Персонаж не існує.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
uk: Торгівлю скасовано за невідомих причин.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
uk: Торгівлю з %s скасовано.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled, because player is busy
uk: Торгівлю з %s скасовано, гравець зайнятий

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
uk: Невідомий пакет під час торгівлі з %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
uk: Неможливо додати предмет. Партнер перевантажений.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
uk: Неможливо додати предмет. Партнер вичерпав вільне місце для предметів.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
uk: Додавання предмету не вдалось. Не можна торгуватись цим предметом.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
uk: За невідомих причин не вдається додати предмет.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
uk: Торгівлю відмінено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
uk: Торгівлю здійснено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
uk: Виштовхування не вдалося!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
uk: Виштовхування вдалося!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
uk: MVP гравець: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
uk: Всі приватні повідомлення ігноровані.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
uk: Не вдалось встановити ігнорування всіх приватних повідомлень.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
uk: Відмінене ігнорування всіх приватних повідомлень.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
uk: Відмінена ігнорування приватних повідомлень не спрацювала.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
uk: PVP неакт., GVG неакт.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
uk: PVP акт.

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
uk: GVG акт.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
uk: PVP акт., GVG акт.

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
uk: невідомий стан PVP

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char from account %s is already in your party!
uk: Гравець з акаунту %s все є в вашій групі!

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s blocked invite!
uk: %s заборонив запрошення!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char is not online!
uk: Гравець відсутній!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch failed.
uk: Не вдалося завести улюбленця.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch unknown error: %d.
uk: Невідома помилка відлову улюбленця: %d.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary duty hour is over.
uk: Час чергування вашого крамаря закінчився.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was killed.
uk: Вашого крамаря вбито.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was fired.
uk: Вашого крамаря звільнено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary run away.
uk: Ваш крамар накивав п'ятами.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mercenary unknown state.
uk: Невідомий стан крамаря.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You feed your homunculus.
uk: Гомункула нагодовано.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You can't feed homunculus, because you don't have any %s.
uk: Нема чим годувати гомункула :C, жодного %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card insert failed.
uk: Помилка від час вставлення картки.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Card inserted.
uk: Картку вставлено.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Deposit failed. You probably don't have this amount of money with you right now.
uk: Вказана сума для депозиту не відповідає наявним коштам.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Withdraw failed. You probably don't have this amount of money in the bank right now.
uk: Банк не збирається видавати вам кредити.

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
uk: Тип: %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
uk: Невідомо:

note: TRANSLATORS: skill mana
en:  / Mana: -%d
uk:  / Мана: -%d

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
uk: Дальність: %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
uk: Земля

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
uk: Не використаний

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
uk: Можливими опціями для /%s є: "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
uk: %d тиждень

en: %d weeks
uk: %d тижнів

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
uk: %d день

en: %d days
uk: %d днів

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
uk: %d година

en: %d hours
uk: %d годин

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
uk: %d хвилина

en: %d minutes
uk: %d хвилин

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
uk: %d секунда

en: %d seconds
uk: %d секунд
