ManaPlus - en to cs translation catalogue (1390 entries)

note: TRANSLATORS: visible beings on map
en: Visible on map
cs: Viditelný na mapě

note: TRANSLATORS: default race name
en: Human
cs: Člověk

note: TRANSLATORS: dodge or miss message in attacks
en: dodge
cs: uskočení

en: miss
cs: minutí

note: TRANSLATORS: chat message after death TRANSLATORS: player killed message
en: You were killed by %s.
cs: Byl jsi zabit %s.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Tried to pick up nonexistent item.
cs: Snažili jste se sebrat neexistující předmět.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too heavy.
cs: Předmět je příliš těžký.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item is too far away.
cs: Předmět je příliš daleko.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Inventory is full.
cs: Inventář je plný.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Stack is too big.
cs: Hromada je příliš velká.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Item belongs to someone else.
cs: Předmět patří někomu jinému.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: You can't pickup this amount of items.
cs: Nemůžeš zvednout toto možství předmětů.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Your item stack has max amount.
cs: Tvůj počet předmětů dasáhl maxima.

note: TRANSLATORS: pickup error message
en: Unknown problem picking up item.
cs: Neznámý problém při pokusu sebrat předmět.

note: TRANSLATORS: %d is number, [@@%d|%s@@] - here player can see link to item
en: You picked up %d [@@%d|%s@@]. | You picked up %d [@@%d|%s@@].
cs[0]: Sebral jsi  %d [@@%d|%s@@].
cs[1]: Sebral jsi  %d [@@%d|%s@@].
cs[2]: Sebral jsi %d [@@%d|%s@@].
cs[3]: Sebral jsi %d [@@%d|%s@@].

note: TRANSLATORS: this is normal experience TRANSLATORS: get xp message
en: xp
cs: zk

note: TRANSLATORS: this is job experience
en: job
cs: práce

note: TRANSLATORS: follow command message
en: Follow: %s
cs: Nasledovat: %s

note: TRANSLATORS: follow command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Follow canceled
cs: Následování zrušeno.

note: TRANSLATORS: imitate command message
en: Imitation: %s
cs: Imitace: %s

note: TRANSLATORS: imitate command message TRANSLATORS: cancel follow message
en: Imitation canceled
cs: Imitace zrušena.

note: TRANSLATORS: wait player/monster message
en: You see %s
cs: Vidíš %s

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to completle ignore list TRANSLATORS: add player to ignore list
en: Completely ignore
cs: Kompletně ignorovat

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Print '...'
cs: Zobrazovat '...'

note: TRANSLATORS: ignore/unignore action
en: Blink name
cs: Blikat jménem

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating '...' bubble
cs: Plovoucí '...' bublina

note: TRANSLATORS: ignore strategi
en: Floating bubble
cs: Plovoucí bublina

note: TRANSLATORS: command line help
en: manaplus [options] [manaplus-file]
cs: manaplus [možnosti] [soubor-manaplus]

note: TRANSLATORS: command line help
en: [manaplus-file] : The manaplus file is an XML file (.manaplus)
cs: [soubor-manaplus] : Manaplus soubor je XML soubor (.manaplus)

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   used to set custom parameters
cs:                   používá se k nastavení vlastních parametrů

note: TRANSLATORS: command line help
en:                   to the manaplus client.
cs:                   pro manaplus klienta.

note: TRANSLATORS: command line help
en: Options:
cs: Nastavení:

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -l --log-file       : Log file to use
cs:   -l --log-file       : Použij logový soubor

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -a --chat-log-dir   : Chat log dir to use
cs:   -a --chat-log-dir   : Složka uchování záznamu chatu

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -v --version        : Display the version
cs:   -v --version        : Zobraz verzi

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -h --help           : Display this help
cs:   -h --help           : Zobraz tuto nápovědu

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -C --config-dir     : Configuration directory to use
cs:   -C --config-dir     : Použij adresář s konfigurací

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -U --username       : Login with this username
cs:   -U --username       : Přihlaš se tímto jménem

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -P --password       : Login with this password
cs:   -P --password       : Přihlaš se tímto heslem

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -c --character      : Login with this character
cs:   -c --character      : Přihlaš se k této postavě

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -s --server         : Login server name or IP
cs:   -s --server         : Přihlaš se k tomuto serveru nebo IP

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -y --server-type    : Login server type
cs:   -y --server-type    : Typ přihlašovacího serveru

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -p --port           : Login server port
cs:   -p --port           : Přihlaš se k tomuto portu

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -H --update-host    : Use this update host
cs:   -H --update-host    : Použít tohoto host pro update

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -D --default        : Choose default character server and character
cs:   -D --default        : Vyber výchozí server postav a postavu

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -u --skip-update    : Skip the update downloads
cs:   -u --skip-update    : Přeskoč stahování aktualizací

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -d --data           : Directory to load game data from
cs:   -d --data           : Adresář odkud načíst herní data

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -L --localdata-dir  : Directory to use as local data directory
cs:   -L --localdata-dir  : Adresář který použít jako lokální uložiště dat

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --screenshot-dir : Directory to store screenshots
cs:      --screenshot-dir : Adresář pro snímky obrazovky

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --safemode       : Start game in safe mode
cs:      --safemode       : Pro spuštění hry v bezpečném módu

note: TRANSLATORS: command line help
en:      --renderer       : Set renderer type
cs:      --renderer       : Nastaví typ vykreslování

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -T --tests          : Start testing drivers and auto configuring
cs:   -T --tests          : Spustit testování ovladačů a automatickou konfiguraci

note: TRANSLATORS: command line help
en:   -O --no-opengl      : Disable OpenGL for this session
cs:   -O --no-opengl      : Zakázat OpenGL pro toto sezení

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
cs: %s neexistuje a vytvoření selhalo. Končím.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Invalid update host: %s.
cs: Neplatný host pro update: %s.

note: TRANSLATORS: update server initialisation error
en: Error creating updates directory!
cs: Chyba při vytváření adresáře s updaty!

note: TRANSLATORS: directory creation error
en: Error: %s doesn't exist and can't be created! Exiting.
cs: Chyba: %s neexistuje a nelze ho vytvořit. Ukončuji.

note: TRANSLATORS: chat tab header TRANSLATORS: chat tab name
en: General
cs: Obecný

note: TRANSLATORS: save file message
en: Screenshot saved as %s
cs: Snímek obrazovky uložen jako %s

note: TRANSLATORS: save file message
en: Saving screenshot failed!
cs: Ukládání snímku obrazovky selhalo!

note: TRANSLATORS: error message text
en: The connection to the server was lost.
cs: Spojení se serverem bylo ztraceno.

note: TRANSLATORS: error message header
en: Network Error
cs: Chyba sítě

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (D) default moves
cs: (D) výchozí pohyby

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (I) invert moves
cs: (I) invertované pohyby

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (c) moves with some crazy moves
cs: (c) pohyby s trochou šílených pohybů

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (C) moves with crazy moves
cs: (C) pohyby s šílenými pohyby

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (d) double normal + crazy
cs: (d) dvojité normální + šílené

note: TRANSLATORS: move type in status bar
en: (?) unknown move
cs: (?) neznámý pohyb

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (%u) crazy move number %u
cs: (%u) šílené pohyby číslo %u

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (a) custom crazy move
cs: (a) vlastní šílené pohyby

note: TRANSLATORS: crazy move type in status bar
en: (?) crazy move
cs: (?) šílené pohyby

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (0) default moves to target
cs: (0) výchozí pohyb k cíli

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (1) moves to target in distance 1
cs: (1) pohyb k cíli do vzdálenosti 1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (2) moves to target in distance 2
cs: (2) pohyb k cíli do vzdálenosti 2

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (3) moves to target in distance 3
cs: (3) pohyb k cíli do vzdálenosti 3

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (4) moves to target in distance 4
cs: (4) pohyb k cíli do vzdálenosti 4

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (5) moves to target in distance 5
cs: (5) pohyb k cíli do vzdálenosti 5

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (6) moves to target in distance 6
cs: (6) pohyb k cíli do vzdálenosti 6

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (7) moves to target in distance 7
cs: (7) pohyb k cíli do vzdálenosti 7

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (8) moves to target in distance 8
cs: (8) pohyb k cíli do vzdálenosti 8

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (9) moves to target in distance 9
cs: (9) pohyb k cíli do vzdálenosti 9

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (A) moves to target in attack range
cs: (A) pohyb k cíli na útočný dosah

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (a) archer attack range
cs: (a) dosah útoku lučštníka

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (B) moves to target in attack range - 1
cs: (B) jdi na útočnou vzdálenost -1

note: TRANSLATORS: move to target type in status bar
en: (?) move to target
cs: (?) pohyb k cíli

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (D) default follow
cs: (D) výchozí následování

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (R) relative follow
cs: (R) relativní následování

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (M) mirror follow
cs: (M) zrcadlené následování

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (P) pet follow
cs: (P) následování mazlíčka

note: TRANSLATORS: folow mode in status bar
en: (?) unknown follow
cs: (?) neznámé následování

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (?) attack
cs: (?) útok

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (D) default attack
cs: (D) výchozí útok

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (s) switch attack without shield
cs: (s) přepínat útok bez štítu

note: TRANSLATORS: switch attack type in status bar
en: (S) switch attack with shield
cs: (S) přepínat útok se štítem

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (G) go and attack
cs: (G) jdi a útoč

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (A) go, attack, pickup
cs: (A) jdi, útoč, sbírej

note: TRANSLATORS: attack type in status bar
en: (d) without auto attack
cs: (d) bez automatického útoku

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (S) small pick up 1x1 cells
cs: (S) malý sběr 1x1 pole

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (D) default pick up 2x1 cells
cs: (D) výchozí sběr 2x1 pole

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (F) forward pick up 2x3 cells
cs: (F) sběr přes 2x3 pole

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (3) pick up 3x3 cells
cs: (3) sběr 3x3 pole

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (g) go and pick up in distance 4
cs: (g) jdi a seber do vzdálenosti 4

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (G) go and pick up in distance 8
cs: (G) jdi a seber do vzdálenosti 8

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (A) go and pick up in max distance
cs: (A) jdi a seber do max. vzdálenosti

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) pick up
cs: (?) sběr

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (f) use #flar for magic attack
cs: (f) použij #flar pro magický útok

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (c) use #chiza for magic attack
cs: (c) použij #chiza pro magický útok

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (I) use #ingrav for magic attack
cs: (I) použij #ingrav pro magický útok

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (F) use #frillyar for magic attack
cs: (F) použij #frillyar pro magický útok

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (U) use #upmarmu for magic attack
cs: (U) použij #upmarmu pro magický útok

note: TRANSLATORS: magic attack in status bar
en: (?) magic attack
cs: (?) magický útok attack

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (a) attack all players
cs: (a) útoč na všecky hráče

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (f) attack all except friends
cs: (f) útočit na všecky krom přátel

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (b) attack bad relations
cs: (b) útoč na ty se špatnými vztahy

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (d) don't attack players
cs: (d) neútočit na hráče

note: TRANSLATORS: player attack type in status bar
en: (?) pvp attack
cs: (?) útok hráče proti hráči

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (D) default imitation
cs: (D) výchozí imitace

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (O) outfits imitation
cs: (O) imitace výstroje

note: TRANSLATORS: imitation type in status bar
en: (?) imitation
cs: (?) imitace

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are enabled
cs: Modifikátory hry jsou zapnuty

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are disabled
cs: Modifikátory hry jsou vypnuty

note: TRANSLATORS: game modifiers state in status bar
en: Game modifiers are unknown
cs: Modifikátory hry nejsou známy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (N) normal map view
cs: (N) Normální zobrazení mapy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (D) debug map view
cs: (D) debug zobrazení mapy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (u) ultra map view
cs: (u) ultra zobrazení mapy

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (U) ultra map view 2
cs: (U) ultra zobrazení mapy 2

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (e) empty map view with collision
cs: (e) prázdná mapa s kolizní vrstvou

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (E) empty map view
cs: (E) prázdná mapa

note: TRANSLATORS: map view type in status bar
en: (b) black & white map view
cs: (b) zobrazení černobílé mapy

note: TRANSLATORS: pickup size in status bar
en: (?) map view
cs: (?) zobrazení mapy

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (O) on keyboard
cs: (O) u počítače

note: TRANSLATORS: away type in status bar
en: (A) away
cs: (A) pryč (away)

note: TRANSLATORS: away message box header
en: Away
cs: Pryč

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (G) game camera mode
cs: (G) mód herní kamery

note: TRANSLATORS: camera mode in status bar
en: (F) free camera mode
cs: (F) mód volné kamery

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close chat tab TRANSLATORS: close window TRANSLATORS: did you know window button TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: mail view window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: q
en: Close
cs: Zavřít

note: TRANSLATORS: error message question
en: Do you want to open support page?
cs: Preješ si otevřít stránku podpory?

note: TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: revive player
en: Revive
cs: Oživ

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying more than half your weight. You are unable to regain health.
cs: Nesete více než polovinu vaší váhy. Regenerace života nyní není možná.

note: TRANSLATORS: weight message
en: You are carrying less than half your weight. You can regain health.
cs: Nesete méně než polovinu vaší váhy. Regenerace života je nyní opět možná.

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: inventory sort mode TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: sdl2 log level TRANSLATORS: sdl driver name TRANSLATORS: vsync type TRANSLATORS: equipment window tab TRANSLATORS: default hosts group name
en: default
cs: výchozí

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: black
cs: černá

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: red
cs: červená

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: green
cs: zelená

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: blue
cs: modrá

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: gold
cs: zlatá

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: yellow
cs: žlutá

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: pink
cs: růžová

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: purple
cs: fialová

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: grey
cs: šedá

note: TRANSLATORS: chat color TRANSLATORS: color name
en: brown
cs: hnědá

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 1
cs: duhová 1

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 2
cs: duhová 2

note: TRANSLATORS: chat color
en: rainbow 3
cs: duhová 3

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (8)
cs: Velmi malé (8)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very small (9)
cs: Velmi malý (9)

note: TRANSLATORS: font size
en: Tiny (10)
cs: Velmi malý (10)

note: TRANSLATORS: font size
en: Small (11)
cs: Malý (11)

note: TRANSLATORS: font size
en: Medium (12)
cs: Střední (12)

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal (13)
cs: Normální (13)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (14)
cs: Trošku větší (14)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (15)
cs: Velké (15)

note: TRANSLATORS: font size
en: Large (16)
cs: Velké (16)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (17)
cs: Obří (17)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (18)
cs: Obří (18)

note: TRANSLATORS: font size
en: Big (19)
cs: Obří (19)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (20)
cs: Největší (20)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (21)
cs: Největší (21)

note: TRANSLATORS: font size
en: Very big (22)
cs: Největší (22)

note: TRANSLATORS: font size
en: Huge (23)
cs: Maximální (23)

note: TRANSLATORS: language TRANSLATORS: popup menu header
en: (default)
cs: (výchozí)

note: TRANSLATORS: language
en: Chinese (China)
cs: Činsky (Čína)

note: TRANSLATORS: language
en: Czech
cs: Česky

note: TRANSLATORS: language
en: Dutch (Belgium/Flemish)
cs: Holandsk (Belgie/Vlámsky)

note: TRANSLATORS: language
en: English
cs: Anglicky

note: TRANSLATORS: language
en: Finnish
cs: Finsky

note: TRANSLATORS: language
en: French
cs: Francouzsky

note: TRANSLATORS: language
en: German
cs: Německy

note: TRANSLATORS: language
en: Indonesian
cs: Indonésky

note: TRANSLATORS: language
en: Italian
cs: Italsky

note: TRANSLATORS: language
en: Japanese
cs: Japonsky

note: TRANSLATORS: language
en: Polish
cs: Polsky

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese
cs: Portugalsky

note: TRANSLATORS: language
en: Portuguese (Brazilian)
cs: Portugalsky (Brazílie)

note: TRANSLATORS: language
en: Russian
cs: Rusky

note: TRANSLATORS: language
en: Spanish (Castilian)
cs: Španělsky (Kastýlie)

note: TRANSLATORS: language
en: Swedish (Sweden)
cs: Švédsky (Švédsko)

note: TRANSLATORS: language
en: Turkish
cs: Turecky

note: TRANSLATORS: magic school
en: General Magic
cs: Obecná magie

note: TRANSLATORS: magic school
en: Life Magic
cs: Magie života

note: TRANSLATORS: magic school
en: War Magic
cs: Magie války

note: TRANSLATORS: magic school
en: Transmute Magic
cs: Magie přeměn

note: TRANSLATORS: magic school
en: Nature Magic
cs: Magie přírody

note: TRANSLATORS: magic school
en: Astral Magic
cs: Astrální Magie

note: TRANSLATORS: relation type
en: Neutral
cs: Neutrální

note: TRANSLATORS: relation type
en: Friend
cs: Přítel

note: TRANSLATORS: relation type
en: Disregarded
cs: Přehlížený

note: TRANSLATORS: relation type
en: Ignored
cs: Ignorovaný

note: TRANSLATORS: relation type
en: Erased
cs: Vymazán

note: TRANSLATORS: relation type
en: Blacklisted
cs: Na černé listině

note: TRANSLATORS: relation type TRANSLATORS: palette color
en: Enemy
cs: Nepřítel

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: unsorted
cs: neseřazené

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type.
en: by price
cs: podle ceny

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by name
cs: dle jména

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by id
cs: dle id

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by weight
cs: dle váhy

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by amount
cs: dle množství

note: TRANSLATORS: buy dialog sort type. TRANSLATORS: inventory sort mode
en: by type
cs: dle typu

note: TRANSLATORS: target type
en: No Target
cs: Žádný cíl

note: TRANSLATORS: target type
en: Allow Target
cs: Povolit zaměření

note: TRANSLATORS: target type
en: Need Target
cs: Zaměř Cíl

note: TRANSLATORS: update type TRANSLATORS: onscreen button size
en: Normal
cs: Normální

note: TRANSLATORS: update type
en: Auto Close
cs: Automaticky zavírat

note: TRANSLATORS: update type
en: Skip
cs: Přeskočit

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Party: %s
cs: Parta: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Guild: %s
cs: Guilda: %s

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Pvp rank: %u
cs: PVP hodnost: %u

note: TRANSLATORS: being popup label
en: Comment: %s
cs: Komentář: %s

note: TRANSLATORS: being popup label TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill level TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: status window label
en: Level: %d
cs: Úroveň: %d

note: TRANSLATORS: popup label
en: Weight: %s
cs: Váha: %s

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade with player TRANSLATORS: trade chat tab name TRANSLATORS: inventory type name
en: Trade
cs: Obchod

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: trade attack player TRANSLATORS: attack monster TRANSLATORS: attack player TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: Skill type
en: Attack
cs: Útok

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: send whisper to player TRANSLATORS: whisper to npc
en: Whisper
cs: Šeptat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: heal player
en: Heal
cs: Vyléčit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from guild
en: Kick from guild
cs: Vykopnout z gildy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: change player position in guild
en: Change pos in guild
cs: Změnit pozici v gildě

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to guild
en: Invite to guild
cs: Pozvat do gildy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: set player invisible for self by id TRANSLATORS: nuke player
en: Nuke
cs: Vyhladit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move to player location TRANSLATORS: move to npc location TRANSLATORS: move to player position TRANSLATORS: move to map item TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Move
cs: Jdi sem

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: talk with npc TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Talk
cs: Promluv

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy from npc TRANSLATORS: buy item TRANSLATORS: buy dialog name TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Buy
cs: Nákup

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell to npc TRANSLATORS: sell item TRANSLATORS: sell dialog name TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: shop window tab name TRANSLATORS: input action name TRANSLATORS: npc context menu item
en: Sell
cs: Prodej

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add comment to npc TRANSLATORS: add comment to player
en: Add comment
cs: Přidat komentář

note: TRANSLATORS: remove monster from attack list TRANSLATORS: popup menu item
en: Remove from attack list
cs: Vyřadit ze seznamu útoku

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to priotiry attack list
en: Add to priority attack list
cs: Přidat do prioritního seznamu útoku

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to attack list
en: Add to attack list
cs: Přidat do seznamu útoku

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add monster to ignore list TRANSLATORS: add item to pickup list
en: Add to ignore list
cs: Vložit do seznamu ignorovaných

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: Mercenary move to master TRANSLATORS: homunculus move to master
en: Move to master
cs: Přesunout k veliteli

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: fire mercenary
en: Fire
cs: Oheň

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: feed homunculus TRANSLATORS: feed pet
en: Feed
cs: Nakrmit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet rename item TRANSLATORS: rename map item TRANSLATORS: character rename button TRANSLATORS: shop window button
en: Rename
cs: Přejmenovat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: delete homunculus TRANSLATORS: kill player
en: Kill
cs: Zabít

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet drop loot
en: Drop loot
cs: Upustit kořist

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet unequip item TRANSLATORS: equipment window button TRANSLATORS: inventory button
en: Unequip
cs: Odebrat z vybavení

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pet return to egg
en: Return to egg
cs: Vrátit k vejci

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add being name to chat TRANSLATORS: add player name to chat
en: Add name to chat
cs: Vložit jméno do chatu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: close menu TRANSLATORS: shop window button TRANSLATORS: button in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: connection dialog button TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: 
en: Cancel
cs: Zrušit

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: settings tab name
en: Players
cs: Hráči

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player from party
en: Kick from party
cs: Vykopnout z party

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: pickup item from ground
en: Pick up
cs: Sebrat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item name to chat TRANSLATORS: copy selected outfit to chat input
en: Add to chat
cs: Přidat do chatu

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Map Item
cs: Označit na mapě

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove map item TRANSLATORS: remove attack target TRANSLATORS: remove item from pickup filter
en: Remove
cs: Odebrat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: warp to map item TRANSLATORS: warp select button
en: Warp
cs: Přesun

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move camera to map item
en: Move camera
cs: Přesunout kameru

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for outfits window. TRANSLATORS: outfits button tooltip TRANSLATORS: outfits window name
en: Outfits
cs: Výstroje

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: clear selected outfit TRANSLATORS: input action name
en: Clear outfit
cs: Vyčistit výstroj

note: TRANSLATORS: popup menu header TRANSLATORS: long button name for spells window.
en: Spells
cs: Kouzla

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: edit selected spell
en: Edit spell
cs: Upravit kouzlo

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove all text from chat tab TRANSLATORS: clear pin code button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Clear
cs: Vymazat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable chat tab highlight
en: Disable highlight
cs: Vypnout zvýrazňování

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable chat tab highlight
en: Enable highlight
cs: Zapnout zvýrazňování

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: do not remove player names from chat tab
en: Don't remove name
cs: Neodebírat jméno

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player names from chat tab
en: Remove name
cs: Odebrat jméno

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Enable away
cs: Zapnout "away"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: disable away messages in chat tab
en: Disable away
cs: Vypnout "away"

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: enable away messages in chat tab
en: Leave
cs: Opustit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy selected text to clipboard TRANSLATORS: copy link to clipboard TRANSLATORS: copy npc text to clipboard
en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Change guild position
cs: Změň hodnost v guildě

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: window
cs: okno

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: unlock window
en: Unlock
cs: Odemknout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: lock window
en: Lock
cs: Zamknout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for player TRANSLATORS: settings group
en: Player
cs: Hráč

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for homuncules TRANSLATORS: palette color
en: Homunculus
cs: Človíček

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show emotes for mercenary TRANSLATORS: palette color
en: Mercenary
cs: Žoldák

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Rename map sign
cs: Přejmenovat značku na mapě

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Name:
cs: Jméno:

note: TRANSLATORS: dialog caption TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Player comment
cs: Hráčův komentář

note: TRANSLATORS: label TRANSLATORS: number of chars in string should be near original
en: Comment:
cs: Komentář:

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to trade
en: Add to trade
cs: Přidat k obchodu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to trade
en: Add to trade 10
cs: Přidat 10 k obchodu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to trade
en: Add to trade half
cs: Přidat polovinu k obchodu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount except one item to trade
en: Add to trade all-1
cs: Vlož do obchodu vše-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all amount item to trade
en: Add to trade all
cs: Přidat vše k obchodu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add item to storage TRANSLATORS: storage button TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: setup button
en: Store
cs: Uložit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add 10 item amount to storage
en: Store 10
cs: Uschovat 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add half item amount to storage
en: Store half
cs: Uschovat polovinu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all except one item to storage
en: Store all-1
cs: Ulož vše-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add all item amount to storage
en: Store all
cs: Uschovat všechny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get item from storage TRANSLATORS: storage button
en: Retrieve
cs: Vzít

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get 10 item amount from storage
en: Retrieve 10
cs: Vzít 10

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get half item amount from storage
en: Retrieve half
cs: Vzít polovinu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all except one item amount from storage
en: Retrieve all-1
cs: Vyber vše-1

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: get all item amount from storage
en: Retrieve all
cs: Vzít všechny

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: use item TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: default use button name TRANSLATORS: skills dialog button
en: Use
cs: Použít

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Clear drop window
cs: Vyčistit okno upuštění

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: hide player TRANSLATORS: hide npc
en: Hide
cs: Skrýt

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show
cs: Zobrazit

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Reset yellow bar
cs: Resetovat žlutý pruh

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy status to chat TRANSLATORS: status window button
en: Copy to chat
cs: Zkopírovat do chatu

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target up
en: Move up
cs: Posunout nahoru

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: move attack target down
en: Move down
cs: Posunout dolů

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: undress item from player TRANSLATORS: undress player
en: Undress
cs: Svléknout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: copy text to clipboard TRANSLATORS: debug window stats copy button
en: Copy
cs: Kopírovat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: paste text from clipboard
en: Paste
cs: Vložit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: open link in browser
en: Open link
cs: Otevřít odkaz

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: Show window
cs: Zobrazit okno

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Default
cs: Výchozí

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: debug window tab
en: Target
cs: Cíl

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: skill cast type TRANSLATORS: Skill type
en: Self
cs: Svůj

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to disregarded list
en: Disregard
cs: Přehlížet

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to ignore list TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Ignore
cs: Ignorovat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to black list
en: Black list
cs: Černá listina

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to enemy list
en: Set as enemy
cs: Nastavit jako nepřítele

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to erased list
en: Erase
cs: Vymazat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add player to friends list
en: Be friend
cs: Být přátelé

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove player from ignore list
en: Unignore
cs: Odignorovat

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Follow
cs: Následovat

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: buy item
en: Buy (?)
cs: Koupit (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: sell item
en: Sell (?)
cs: Prodat (?)

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Invite to party
cs: Pozvat do party

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: invite player to party
en: Join chat %s
cs: Připojit k chatu %s

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Show Items
cs: Zobrazit předměty

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove item from pickup list
en: Remove from pickup list
cs: Odeber ze seznamu sběru

note: TRANSLATORS: popup menu item
en: Add to pickup list
cs: Přidej do seznamu sběru

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: remove protection from item
en: Unprotect item
cs: Přestat chránit předmět

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: add protection to item
en: Protect item
cs: Chránit předmět

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: inventory button
en: Drop...
cs: Upustit...

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop all item amount
en: Drop all
cs: Upustit vše

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: drop item TRANSLATORS: long button name for drops window. TRANSLATORS: inventory button
en: Drop
cs: Upustit

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player inventory list TRANSLATORS: long button name for inventory window. TRANSLATORS: inventory window name TRANSLATORS: inventory type name
en: Inventory
cs: Inventář

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player storage list TRANSLATORS: inventory type name
en: Storage
cs: Sklad

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show player cart list TRANSLATORS: long button name for cart window. TRANSLATORS: cart button tooltip TRANSLATORS: inventory type name
en: Cart
cs: Košík

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: gm commands TRANSLATORS: settings option
en: Commands
cs: Příkazy

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: check player ip
en: Check ip
cs: Zkontrolovat ip

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: go to player position TRANSLATORS: warp to npc
en: Goto
cs: Jdi na

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: recall player to current position TRANSLATORS: warp npc to player location
en: Recall
cs: Zavolej zpět

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: kick player TRANSLATORS: kick monster
en: Kick
cs: Vykopnout

note: TRANSLATORS: popup menu item TRANSLATORS: show monster information TRANSLATORS: show item information TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: clan window tab TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: info message header TRANSLATORS: info header TRANSLATORS: info message
en: Info
cs: Informace

note: TRANSLATORS: popup menu header
en: GM commands
cs: GM příkazy

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: status window tab name
en: Basic
cs: Zkladní

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: long button name for shortcuts window.
en: Shortcuts
cs: Zkratky

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for windows list menu. TRANSLATORS: input action label
en: Windows
cs: Okna

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: emotes window name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Emotes
cs: Smajlíci

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name TRANSLATORS: palette label TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action name
en: Other
cs: Ostatní

note: TRANSLATORS: input tab sub tab name
en: Gui
cs: Ovládání

note: TRANSLATORS: palette color
en: Being
cs: Bytost

note: TRANSLATORS: palette color
en: Friend names
cs: Jména přátel

note: TRANSLATORS: palette color
en: Disregarded names
cs: Opovrhovaná jména

note: TRANSLATORS: palette color
en: Ignored names
cs: Ignorovaná jména

note: TRANSLATORS: palette color
en: Erased names
cs: Smazaná jména

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other players names
cs: Jména ostatních hráčů

note: TRANSLATORS: palette color
en: Own name
cs: Vlastní jméno

note: TRANSLATORS: palette color
en: GM names
cs: Jména GM

note: TRANSLATORS: palette color
en: NPCs
cs: Jména NPC

note: TRANSLATORS: palette color TRANSLATORS: settings option
en: Monsters
cs: Monstra

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pets
cs: Mazlíčci

note: TRANSLATORS: palette color
en: Party members
cs: Členové party

note: TRANSLATORS: palette color
en: Guild members
cs: Členové gildy

note: TRANSLATORS: palette color
en: Particle effects
cs: Částicové efekty

note: TRANSLATORS: palette color
en: Pickup notification
cs: Upozornění na sebrání

note: TRANSLATORS: palette color
en: Exp notification
cs: Zkušenostní upozornění

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar
cs: Hráčův pruh života

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player HP bar (second color)
cs: Hráčův pruh života (druhá barva)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar
cs: Pruh života monster

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster HP bar (second color)
cs: Pruh života monster (druhá barva)

note: TRANSLATORS: palette color
en: Player hits monster
cs: Hráč zasáhl monstrum

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster hits player
cs: Monstrum zasáhlo hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Other player hits local player
cs: Jiný hráč zasáhne místního hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Critical Hit
cs: Kritický zásah

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player hits monster
cs: Místní hráč zasáhne monstrum

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player critical hit
cs: Kritický zásah místního hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player miss
cs: Minutí místního hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Misses
cs: Minutí

note: TRANSLATORS: palette color
en: Portal highlight
cs: Zvíraznění portálu

note: TRANSLATORS: palette color
en: Default collision highlight
cs: Výchozí zvíraznění kolize

note: TRANSLATORS: palette color
en: Air collision highlight
cs: Zvíraznění vzdušné kolize

note: TRANSLATORS: palette color
en: Water collision highlight
cs: Zvíraznění vodní kolize

note: TRANSLATORS: palette color
en: Special ground collision highlight
cs: Speciální zvíraznění pozemní kolize

note: TRANSLATORS: palette color
en: Walkable highlight
cs: Zvíraznení choditelné plochy

note: TRANSLATORS: palette color
en: Tiles border
cs: Okraj dílků

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range
cs: Útočný dosah místního hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Local player attack range border
cs: Okraj zvíraznění útočného dosahu místního hráče

note: TRANSLATORS: palette color
en: Monster attack range
cs: Útočný dosah monstra

note: TRANSLATORS: palette color
en: Floor item amount color
cs: Barva počtu předmětů na zemi

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place
cs: Domácí místo

note: TRANSLATORS: palette color
en: Home place border
cs: Okraj domácího místa

note: TRANSLATORS: palette color
en: Road point
cs: Bod na cestě

note: TRANSLATORS: status window label TRANSLATORS: status bar label TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button
en: Max
cs: Vše

note: TRANSLATORS: character level
en: Level: %u
cs: Úroveň: %u

note: TRANSLATORS: character money TRANSLATORS: money label TRANSLATORS: status window label
en: Money: %s
cs: Peníze: %s

note: TRANSLATORS: Text under equipped items (should be small)
en: Eq.
cs: Ob.

note: TRANSLATORS: dialog message
en: Open url
cs: Otevři web adresu

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: mail edit window button TRANSLATORS: npc dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: trade window button
en: Add
cs: Přidat

note: TRANSLATORS: sell dialog button TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: quit dialog name TRANSLATORS: quit dialog button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Quit
cs: Ukončit

note: TRANSLATORS: sell dialog label TRANSLATORS: buy dialog label
en: Price: %s / Total: %s
cs: Cena: %s / Celkem %s

note: TRANSLATORS: setup item button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Edit
cs: Upravit

note: TRANSLATORS: status window label
en: Character points: %d
cs: Bodů postavy: %d

note: TRANSLATORS: battle chat tab name
en: Battle
cs: Boje

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement:
cs: Globální oznámení:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Global announcement from %s:
cs: Globální oznámení od %s:

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s whispers: %s
cs: %s šeptá: %s

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Online.
cs: %s je nyní připojen.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s is now Offline.
cs: %s se právě odpojil.

note: TRANSLATORS: guild chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Guild
cs: Gilda

note: TRANSLATORS: lang chat tab name
en: Lang
cs: Jazyk

note: TRANSLATORS: party chat tab name TRANSLATORS: tab in social window
en: Party
cs: Parta

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Music:
cs: Hudba:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map:
cs: Mapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimap:
cs: Minimapa:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Cursor:
cs: Kurzor:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count:
cs: Počet částic:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Map actors count:
cs: Počet hráčů na mapě:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Player Position:
cs: Pozice hráče:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Texture binds:
cs: Navázání Textur:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (normal OpenGL)
cs: %d FPS (normalní OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (safe OpenGL)
cs: %d FPS (bezpečné OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (modern OpenGL)
cs: %d FPS (moderní OpenGL)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: %d FPS (SDL2 default)
cs: %d FPS (SDL2 výchozí)

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Textures count:
cs: Počet textur:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Particle count: %d
cs: Počet částic: %d

note: TRANSLATORS: debug window label
en: In: %d bytes/s
cs: Příchozí: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Out: %d bytes/s
cs: Odchozí: %d bytes/s

note: TRANSLATORS: settings option
en: Basic settings
cs: Základní nastavení

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable Audio
cs: Zapnout audio

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music
cs: Zapnout hudbu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable game sfx
cs: Zapnout zvukové efekty hry

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gui sfx
cs: Zapnout zvukové efekty ovládání

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sfx volume
cs: Hlasitost efektů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Music volume
cs: Hlasitost hudby

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable music fade out
cs: Povolit vytlumení muziky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio frequency
cs: Frekvence zvuku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Audio channels
cs: Kanály zvuku

note: TRANSLATORS: settings group
en: Sound effects
cs: Zvukové efekty

note: TRANSLATORS: settings option
en: Information dialog sound
cs: Zvuk informačního dialogu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Request dialog sound
cs: Zvuk požadavkového dialogu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Whisper message sound
cs: Zvuk šeptané zprávy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight message sound
cs: Zvuk zvýrazněné zprávy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Global message sound
cs: Zvuk globálního oznámení

note: TRANSLATORS: settings option
en: Error message sound
cs: Zvuk chybového oznámení

note: TRANSLATORS: settings option
en: Trade request sound
cs: Zvuk požadavku na obchod

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show window sound
cs: Zvuk zobrazení okna

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide window sound
cs: Zvuk zavření okna

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable mumble voice chat
cs: Povolit mumble hlasový chat

note: TRANSLATORS: settings option
en: Download music
cs: Stáhnout hudbu

note: TRANSLATORS: settings group
en: Window
cs: Okno

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto hide chat window
cs: Automaticky schovávat okno chatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Protect chat focus
cs: Chránít zaměření chatu

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings colors tab name TRANSLATORS: emotes tab name
en: Colors
cs: Barvy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Remove colors from received chat messages
cs: Odstranit barvy z příchozích chatových zpráv

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat colors list
cs: Zobrazit seznam barev

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow magic and GM commands in all chat tabs
cs: Povolit magii a GM příkazy ve všech záložkách

note: TRANSLATORS: settings group
en: Limits
cs: Omezení

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max chars in chat line
cs: Omezit maximum znaků na řádek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Limit max lines in chat
cs: Omezit počet řádků chatu

note: TRANSLATORS: settings group
en: Logs
cs: Záznamy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable chat Log
cs: Zapnout zaznamenávání konverzace

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug chat Log
cs: Povolit debugový chat?

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show chat history
cs: Zobrazovat historii chatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show party online messages
cs: Zobrazit zprávy o připojení party

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show guild online messages
cs: Zobrazit zprávy o připojení gildy

note: TRANSLATORS: settings group
en: Messages
cs: Zprávy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide shop messages
cs: Skrýt obchodní zprávy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show MVP messages
cs: Zobrazit MVP zprávy

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: input action group TRANSLATORS: input action label
en: Tabs
cs: Záložky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Put all whispers in tabs
cs: Všecha šeptání jako záložky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log magic messages in debug tab
cs: Zaznamenávat zprávy o magii v debug záložce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server messages in debug tab
cs: Zobrazovat serverové zprávy v debug záložce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable trade tab
cs: Zapnout obchodní záložku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gm tab
cs: Povolit GM záložku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable language tab
cs: Povolit záložku jazyka

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show all languages messages
cs: Zobrazit zprávy všech jazyků

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable battle tab
cs: Zapnout bitevní záložku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show battle events
cs: Zobrazovat bitevní události

note: TRANSLATORS: settings option
en: Resize chat tabs if need
cs: Změnit velikost záložek pokud nutno

note: TRANSLATORS: settings group
en: Time
cs: Čas

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use local time
cs: Použít místní čas

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight words (separated by comma)
cs: Zvýrazňovaná slova (oddělená čárkou)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Globals ignore names (separated by comma)
cs: Globálně ignorovaná jména (oddělená čárkou)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show emotes button in chat
cs: Zobrazit knoflík pro smajlíky v chatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show motd server message on start
cs: Zobrazit motto dne od serveru při startu

note: TRANSLATORS: color selection preview message
en: This is what the color looks like
cs: Takhle bude barva vypadat

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Type:
cs: Typ:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Delay:
cs: Prodleva:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Red:
cs: Červená:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Green:
cs: Zelená:

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Blue:
cs: Modrá:

note: TRANSLATORS: color type
en: Static
cs: Statický

note: TRANSLATORS: color type
en: Pulse
cs: Pulzní

note: TRANSLATORS: color type
en: Rainbow
cs: Duhový

note: TRANSLATORS: color type
en: Spectrum
cs: Spektrum

note: TRANSLATORS: colors tab. label.
en: Alpha:
cs: Průhlednost:

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Assign
cs: Přiřadit

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Unassign
cs: Odebrat

note: TRANSLATORS: button in input settings tab
en: Reset all keys
cs: Resetovat všecky klávesy

note: TRANSLATORS: setting tab name
en: Input
cs: Vstup

note: TRANSLATORS: input settings error header
en: Key Conflict(s) Detected.
cs: Kolize kláves detekována/y.

note: TRANSLATORS: input settings error
en: Conflict "%s" and "%s" keys. Resolve them, or gameplay may result in strange behaviour.
cs: Konflikt klávesy "%s" a klávesy "%s". Vyřeš jej, neboť se hra může chovat podivně.

note: TRANSLATORS: unknown key name TRANSLATORS: quests window quest name
en: unknown
cs: neznámý

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Press the button to start calibration
cs: Stiskněte tlačítko pro zahájení kalibrace

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Calibrate
cs: Kalibrovat

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Detect joysticks
cs: Detekovat joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Enable joystick
cs: Zapnout joystick

note: TRANSLATORS: joystick settings tab checkbox
en: Use joystick if client window inactive
cs: Používat joystick když není aktivní okno klienta

note: TRANSLATORS: joystick settings tab button
en: Stop
cs: Zastavit

note: TRANSLATORS: joystick settings tab label
en: Rotate the stick and don't press buttons
cs: Točte s pákou a nemačkejte tlačítka

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always show
cs: Vždy zobrazit

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Auto hide in small resolution
cs: Automaticky schovat při malém rozlišení

note: TRANSLATORS: show buttons at top right corner type
en: Always auto hide
cs: Vždy automaticky schovávat

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: System proxy
cs: Systémové proxy

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: Direct connection
cs: Přímé spojení

note: TRANSLATORS: Proxy type selection
en: SOCKS5 hostname
cs: host SOCKS5

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: low
cs: nízké

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: particle details
en: medium
cs: střední

note: TRANSLATORS: screen density type TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: particle details
en: high
cs: vysoké

note: TRANSLATORS: misc tab in settings
en: Misc
cs: Ostatní

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show damage inflicted to monsters
cs: Zobrazit poškození způsobené monstrům

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto target only reachable monsters
cs: Automaticky zaměřovat pouze dosažitelná monstra

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight monster attack range
cs: Zvýraznit útočný dosah monster

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show monster hp bar
cs: Zobrazit u monster pruh s životy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle monster targets
cs: Cyklovat zaměřená monstra

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for map window. TRANSLATORS: debug window tab TRANSLATORS: mini map window name
en: Map
cs: Mapa

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show warps particles
cs: Zvýraznit portály

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight map portals
cs: Zvýraznit portály na mapách

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight floor items
cs: Zvýraznit věci na zemi

note: TRANSLATORS: settings option
en: Highlight player attack range
cs: Zvýraznit hráčův útočný dosah

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show extended minimaps
cs: Zobrazit rozšířené minimapy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw path
cs: Vykreslovat cestu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Draw hotkeys on map
cs: Vykreslovat zkratky na mapě

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable lazy scrolling
cs: Zapnout líné rolování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll laziness
cs: Lenost rolování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scroll radius
cs: Radius rolování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto resize minimaps
cs: Automaticky měnit velikost minimap

note: TRANSLATORS: settings option
en: Play map animations
cs: Zobrazovat animace mapy

note: TRANSLATORS: settings group
en: Moving
cs: Pohyb

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto fix position
cs: Automaticky upravit pozici

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show server side position
cs: Zobrazovat pozici ze serveru

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack while moving
cs: Útočit během pohybu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Attack next target
cs: Útoč na další cíl

note: TRANSLATORS: settings option
en: Sync player move
cs: Synchronizovat hráčův pohyb

note: TRANSLATORS: settings option
en: Crazy move A program
cs: Program A šílených pohybů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Mouse relative moves (good for touch interfaces)
cs: Pohyby relativní k myši (dobré pro dotyková rozhraní)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own hp bar
cs: Zobrazit vlastní pruh životů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable quick stats
cs: Zapnout rychlé statistiky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle player targets
cs: Cyklovat zaměřené hráče

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job exp messages
cs: Zobrazovat zprávy o pracovních zkušenostech

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show players popups
cs: Zobrazovat bubliny hráčů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Afk message
cs: Away zpráva

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show job
cs: Zobrazit práci

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable attack filter
cs: Povolit filtr útoku

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable pickup filter
cs: Zapni filtr sběru

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable advert protocol
cs: Povolit upozorňovací protokol

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enabled pets support
cs: Povolit podporu mazlíčků

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable weight notifications
cs: Povolit upozornění na váhu

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: long button name for shop window. TRANSLATORS: shop window name TRANSLATORS: shop button tooltip
en: Shop
cs: Obchod

note: TRANSLATORS: settings option
en: Accept sell/buy requests
cs: Akceptovat požadavky na koupi/prodej

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable shop mode
cs: Zapnout mód obchodu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cycle npc targets
cs: Přepínej NPC cíle

note: TRANSLATORS: settings option
en: Log NPC dialogue
cs: Zaznamenávat dialogy s NPC

note: TRANSLATORS: settings group
en: Bots support
cs: Podpora botů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable guild bot support and disable native guild support
cs: Zapnout podporu guild bota a vypnout nativní podporu gild

note: TRANSLATORS: settings group
en: Keyboard
cs: Klávesnice

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat delay
cs: Zpoždění opakování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Repeat interval
cs: Interval opakování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Custom repeat interval
cs: Vlastní interval opakování

note: TRANSLATORS: settings option
en: Shortcut buttons
cs: Knoflíky zkratek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy type
cs: Typ proxy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Proxy address:port
cs: Proxy adresa:port

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable debug log
cs: Zapnout debug záznam

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ignore logging packets
cs: Ignorovat pakety záznamu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable OpenGL log
cs: Zapni OpenGL log

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable input log
cs: Povolit záznam vstupu

note: TRANSLATORS: settings option TRANSLATORS: input action name
en: Upload log file
cs: Uploadovat soubor se záznamem

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable server side attack
cs: Povolit útok na straně serveru

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide support page link on error
cs: Skrýt stránku podpory při chybě

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable double clicks
cs: Povolit dvojklik

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable bot checker
cs: Zapnout ověřovač botů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable buggy servers protection (do not disable)
cs: Zapnout ochranu proti vadným serverům (nevypínej)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Low traffic mode
cs: Mód nízkého síťového provozu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use FBO for screenshots (only for opengl)
cs: Použít FBO pro zachycení obrazovky (pouze pro openGl)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screenshot directory
cs: Složka pro snímky obrazovky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Network delay between sub servers
cs: Zpoždění sítě mezi sub servery

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show background
cs: Zobrazit pozadí

note: TRANSLATORS: settings option
en: Screen density override
cs: Vlastní nastavení hustoty obrazovky

note: TRANSLATORS: mods tab in settings
en: Mods
cs: Mody

note: TRANSLATORS: settings label
en: No mods present
cs: Nejsou dostupné žádné modifikace

note: TRANSLATORS: texture compression type TRANSLATORS: confirm dialog button
en: No
cs: Ne

note: TRANSLATORS: settings tab name TRANSLATORS: perfoamance tab quick button
en: Performance
cs: Výkon

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better performance (enable for better performance)
cs: Lepší výkon (povol pro lepší výkon)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto adjust performance
cs: Automaticky nastav výkon

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hw acceleration
cs: HW akcelerace

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable opacity cache (Software, can use much memory)
cs: Povolit vyrovnávací pamět průhlednosti (Softwarově, může používat hodně paměti)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable map reduce (Software)
cs: Povolit redukci mapy (Softwarově)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable compound sprite delay (Software)
cs: Povlit compound sprite delay (Software)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable delayed images load (OpenGL)
cs: Zapni zpožděné načítání obrázků (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture sampler (OpenGL)
cs: Zapni vzorkovač textur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Better quality (disable for better performance)
cs: Lepší kvalita (vypněte pro lepší výkon)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable alpha channel fix (Software, can be very slow)
cs: Povolit opravu průhlednosti (Softwarově, může být velmi pomalé)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show beings transparency
cs: Zobrazit objekty průhledné

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable reorder sprites (need for mods support).
cs: Povolit změnu řazení obrázků (potřebné pro podporu modů).

note: TRANSLATORS: settings option
en: Small memory (enable for lower memory usage)
cs: Málo paměti (zapněte pro nízké využití paměti)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable advanced beings caching (Software)
cs: Zákázat pokročilé načítání objektů do paměti (Softwarově)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable beings caching (Software)
cs: Zakázat načítání oběktů do pamětu (Softwarově)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Different options (enable or disable can improve performance)
cs: Různá nastavení (povolení nebo vypnutí pro lepší výkon)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture compression (OpenGL)
cs: Povolit kompresy textur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable rectangular texture extension (OpenGL)
cs: Povolit rozšíření čtvercové textury (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use new texture internal format (OpenGL)
cs: Požít nový vnitřní formát textur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable texture atlases (OpenGL)
cs: Zapni atlasy textur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sprites per map (can use additional memory)
cs: Načítat veškeré obrázky pro mapu do vyrovnávací paměti (může používat více paměti)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Cache all sounds (can use additional memory)
cs: Uchovávat všechny zvuky ve vyrovnávací paměti (může používat více paměti)

note: TRANSLATORS: settings group
en: Critical options (DO NOT change if you don't know what you're doing)
cs: Nebezpečná nastavení (NEMĚŇ pokud nevíš co děláš)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Disable logging in game (do not enable)
cs: Zakázat záznam ve hře (nepovolit)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show gender
cs: Zobrazit pohlaví

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show level
cs: Zobrazit úroveň

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show own name
cs: Zobrazit vlastní jméno

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable extended mouse targeting
cs: Povolit rozšířené zaměřování myší

note: TRANSLATORS: settings option
en: Target dead players
cs: Zaměřovat mrtvé hráče

note: TRANSLATORS: settings option
en: Auto move names
cs: Automaticky posouvat jména

note: TRANSLATORS: settings option
en: Secure trades
cs: Bezpečné obchody

note: TRANSLATORS: settings option
en: Unsecure chars in names
cs: Nebezpečné znaky ve jménech

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show statuses
cs: Zobrazovat statusy

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show ip addresses on screenshots
cs: Zobrazovat IP adresy ve snímcích obrazovky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow self heal with mouse click
cs: Povolit léčení sebe sama kliknutím myši

note: TRANSLATORS: settings option
en: Group friends in who is online window
cs: Řadit přátele v kdo je online dohromady

note: TRANSLATORS: settings option
en: Hide erased players nicks
cs: Skryj postavy smazaných hráčů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Use special diagonal speed in players moving
cs: Požít speciální diagonální rychlost pro pohyb hráčů

note: TRANSLATORS: settings option
en: Emulate right mouse button by long mouse click (useful for touch interfaces)
cs: Emulovat prave kliknutí tlačítka myši dlouhým klinutím myši (užitečné pro dotyková rozhraní)

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Name
cs: Jméno

note: TRANSLATORS: relations table header
en: Relation
cs: Vztah

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow trading
cs: Povolit obchodování

note: TRANSLATORS: relation dialog button
en: Allow whispers
cs: Povolit šeptání

note: TRANSLATORS: relation dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: mail window button TRANSLATORS: servers dialog button TRANSLATORS: shop window label TRANSLATORS: command editor button TRANSLATORS: input action name
en: Delete
cs: Smazat

note: TRANSLATORS: relation dialog name
en: Relations
cs: Vztahy

note: TRANSLATORS: relation dialog label
en: When ignoring:
cs: Když ignoruji:

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Gui theme
cs: Téma ovládání

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Main Font
cs: Hlavní font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Language
cs: Jazyk

note: TRANSLATORS: theme settings label TRANSLATORS: font size
en: Bold font
cs: Tučný font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Particle font
cs: Font částic

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Help font
cs: Pomocný font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Secure font
cs: Bezpečný font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font
cs: Písmo pro NPC

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Japanese font
cs: Japonský font

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Chinese font
cs: Čínské písmo

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Font size
cs: Velikost písma

note: TRANSLATORS: theme settings label
en: Npc font size
cs: Velikost fontu NPC

note: TRANSLATORS: theme settings tab name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Theme
cs: Téma

note: TRANSLATORS: theme name
en: Name:
cs: Jméno:

note: TRANSLATORS: theme info dialog header
en: Theme info
cs: Informace o motivu

note: TRANSLATORS: theme message dialog
en: Theme Changed
cs: Téma změněno

note: TRANSLATORS: ok dialog message TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart your client for the change to take effect.
cs: Restartujte klient pro aplikováni změn.

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Small
cs: Malé

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Medium
cs: Střední

note: TRANSLATORS: onscreen button size
en: Large
cs: Velké

note: TRANSLATORS: touch settings tab
en: Touch
cs: Dotyk

note: TRANSLATORS: settings option
en: Onscreen keyboard
cs: Klávesnice na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen keyboard icon
cs: Zobrazit ikonu klávesnice na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Keyboard icon action
cs: Akce ikony klávesnice

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen joystick
cs: Joystick na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen joystick
cs: Zobrazit joystick na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Joystick size
cs: Velikost joysticku

note: TRANSLATORS: settings group
en: Onscreen buttons
cs: Tlačítka na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show onscreen buttons
cs: Zobrazit tlačítka na obrazovce

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons format
cs: Formát tlačítek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Buttons size
cs: Velikost tlačítek

note: TRANSLATORS: settings option
en: Button %u action
cs: Akce tlačítka %u

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Full screen
cs: Celá obrazovka

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: FPS limit:
cs: Omezení FPS:

note: TRANSLATORS: video settings label
en: Alt FPS limit:
cs: Altern. FPS omezení:

note: TRANSLATORS: video settings button
en: Detect best mode
cs: Detekuj nejlepší režim

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Show cursor
cs: Zobrazit kurzor

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Custom cursor
cs: Vlastní kurzor

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: Enable resize
cs: Povolit změnu velikosti

note: TRANSLATORS: video settings checkbox
en: No frame
cs: Žádný rámeček

note: TRANSLATORS: video settings label TRANSLATORS: video settings label value
en: None
cs: Žádné

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to windowed mode and restoration of old mode also failed!
cs: Selhalo přepnutí do módu v okně a obnovení předchozího módu taktéž selhalo!

note: TRANSLATORS: video error message
en: Failed to switch to fullscreen mode and restoration of old mode also failed!
cs: Selhalo přepnutí do módu celé obrazovky a obnovení předchozího módu taktéž selhalo!

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Switching to Full Screen
cs: Přepínám na celou obrazovku

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Restart needed for changes to take effect.
cs: Pro uplatnění změn je potřeba restart.

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Changing to OpenGL
cs: Měním na OpenGL

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Applying change to OpenGL requires restart.
cs: Změny v OpenGL vyžadují restart.

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Custom resolution (example: 1024x768)
cs: Vlastní rozlišení (příklad: 1024x768)

note: TRANSLATORS: resolution question dialog
en: Enter new resolution:
cs: Zadej nové rozlišení:

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Screen Resolution Changed
cs: Rozlišení obrazovky změněno

note: TRANSLATORS: video settings warning
en: Some windows may be moved to fit the lowered resolution.
cs: Některá okna mohou být přesunuta aby se vešla do menšího okna.

note: TRANSLATORS: speach type
en: No text
cs: Bez textu

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles, no names
cs: Bubliny, beze jmen

note: TRANSLATORS: speach type
en: Bubbles with names
cs: Bubliny se jmény

note: TRANSLATORS: ambient effect type TRANSLATORS: vsync type
en: off
cs: vypnout

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best quality
cs: nejlepší kvalita

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: normal
cs: normální

note: TRANSLATORS: patricle effects type
en: best performance
cs: nejlepší výkon

note: TRANSLATORS: vsync type
en: on
cs: zapnout

note: TRANSLATORS: settings tab name
en: Visual
cs: Vizuální

note: TRANSLATORS: settings option
en: Scale
cs: Škála

note: TRANSLATORS: settings option
en: Notifications
cs: Upozornění

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications in chat
cs: Zobrazit upozornění na zvednutí v chatu

note: TRANSLATORS: settings option
en: Show pickup notifications as particle effects
cs: Zobrazit upozornění na zvednutí jako částicové efekty

note: TRANSLATORS: settings option
en: Effects
cs: Efekty

note: TRANSLATORS: settings option
en: Grab mouse and keyboard input
cs: Zachytit myš a vstup z klávesnice

note: TRANSLATORS: settings option
en: Blurring textures (OpenGL)
cs: Rozmazání textur (OpenGL)

note: TRANSLATORS: settings option
en: Gui opacity
cs: Průhlednost ovládání

note: TRANSLATORS: settings option
en: Overhead text
cs: Text nad hlavou

note: TRANSLATORS: settings option
en: Ambient FX
cs: Efekty prostředí

note: TRANSLATORS: particle details
en: max
cs: maximální

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle detail
cs: Detaily částic

note: TRANSLATORS: settings option
en: Particle physics
cs: Fyzika částic

note: TRANSLATORS: settings group TRANSLATORS: settings option
en: Gamma
cs: Gama

note: TRANSLATORS: settings option
en: Enable gamma control
cs: Povolit nastavení Gama

note: TRANSLATORS: settings option
en: Center game window
cs: Centruj okno hry

note: TRANSLATORS: settings option
en: Allow screensaver to run
cs: Povol spuštění spořiče obrazovky

note: TRANSLATORS: settings group
en: Screenshots
cs: Snímky obrazovky

note: TRANSLATORS: settings option
en: Add water mark into screenshots
cs: Přidat ke snímkům obrazovky vodotisk

note: TRANSLATORS: Attack filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Atk
cs: FÚ

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Priority mobs
cs: Prioritní monstra

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Attack mobs
cs: Útočit na monstra

note: TRANSLATORS: mobs group name in social window
en: Ignore mobs
cs: Ignorovat monstra

note: TRANSLATORS: social window label
en: Friends: %u/%u
cs: Přátelé: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Players: %u/%u
cs: Hráči: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to guild %s.
cs: Pozvali jste %s do gildy %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Guild %s quit requested.
cs: Požadován odchod z gildy %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Member Invite to Guild
cs: Člen pozval do gildy

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Who would you like to invite to guild %s?
cs: Koho byste rád pozval do gildy %s?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Leave Guild?
cs: Opustit gildu?

note: TRANSLATORS: guild leave message
en: Are you sure you want to leave guild %s?
cs: Jste si jisti že chcete opustit gildu %s?

note: TRANSLATORS: social window label
en: Members: %u/%u
cs: Členové: %u/%u

note: TRANSLATORS: social window label
en: Portals: %u/%u
cs: Portály: %u/%u

note: TRANSLATORS: chat message
en: Invited user %s to party.
cs: Hráč %s pozván do party.

note: TRANSLATORS: tab in social window
en: Party %s quit requested.
cs: Odchod z party %s vyžádán.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Member Invite to Party
cs: Přijetí člena do party

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Who would you like to invite to party %s?
cs: Koho chceš pozvat do party %s?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Leave Party?
cs: Opustit partu?

note: TRANSLATORS: party leave message
en: Are you sure you want to leave party %s?
cs: Opravdu chceš opustit partu %s?

note: TRANSLATORS: Pickup filter tab name in social window. TRANSLATORS: Should be small
en: Pik
cs: Sb

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Pickup items
cs: Sbírej věci

note: TRANSLATORS: items group name in social window
en: Ignore items
cs: Ignoruj věci

note: TRANSLATORS: social window label
en: Visible players: %d
cs: Viditelní hráči: %d

note: TRANSLATORS: debug window stats reset button TRANSLATORS: npc dialog button
en: Reset
cs: Resetovat

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target:
cs: Cíl:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Id:
cs: Id cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target type:
cs: Typ cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target level:
cs: Úroveň cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target race:
cs: Rasa cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target party:
cs: Parta cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target guild:
cs: Gilda cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Attack delay:
cs: Prodleva útoku:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Minimal hit:
cs: Minimální zásah:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Maximum hit:
cs: Maximální zásah:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Critical hit:
cs: Kritický zásah:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Manner:
cs: Vychování:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Level:
cs: Úroveň cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Party:
cs: Parta cíle:

note: TRANSLATORS: debug window label
en: Target Guild:
cs: Gilda cíle:

note: TRANSLATORS: long button name for who is online window.
en: Who is online
cs: Kdo je online

note: TRANSLATORS: short button name for help window.
en: HLP
cs: POM

note: TRANSLATORS: long button name for help window. TRANSLATORS: help window name TRANSLATORS: theme tab quick button
en: Help
cs: Nápověda

note: TRANSLATORS: short button name for quests window.
en: QE
cs: ÚK

note: TRANSLATORS: long button name for quests window. TRANSLATORS: quests window name
en: Quests
cs: Úkoly

note: TRANSLATORS: short button name for kill stats window.
en: KS
cs: SZ

note: TRANSLATORS: long button name for kill stats window. TRANSLATORS: kill stats window name
en: Kill stats
cs: Statistiky zabíjení

note: TRANSLATORS: long button name for emotes window.
en: Smilies
cs: Smajlíci

note: TRANSLATORS: long button name for status window.
en: Status
cs: Stav

note: TRANSLATORS: short button name for equipment window.
en: EQU
cs: VYB

note: TRANSLATORS: long button name for equipment window. TRANSLATORS: equipment window name TRANSLATORS: equipment button tooltip
en: Equipment
cs: Vybavení

note: TRANSLATORS: short button name for skills window.
en: SKI
cs: DOV

note: TRANSLATORS: long button name for skills window. TRANSLATORS: skills dialog name
en: Skills
cs: Dovednosti

note: TRANSLATORS: long button name for social window. TRANSLATORS: social window name
en: Social
cs: Společenství

note: TRANSLATORS: short button name for shortcuts window.
en: SH
cs: ZK

note: TRANSLATORS: short button name for spells window.
en: SP
cs: KO

note: TRANSLATORS: short button name for drops window.
en: DR
cs: UP

note: TRANSLATORS: short button name for did you know window.
en: YK
cs: VŽ

note: TRANSLATORS: long button name for did you know window.
en: Did you know
cs: Víte že

note: TRANSLATORS: short button name for shop window.
en: SHP
cs: OBCH

note: TRANSLATORS: short button name for outfits window.
en: OU
cs: VÝ

note: TRANSLATORS: short button name for updates window.
en: UP
cs: AK

note: TRANSLATORS: long button name for updates window.
en: Updates
cs: Aktualizace

note: TRANSLATORS: long button name for bank window. TRANSLATORS: bank window name
en: Bank
cs: Banka

note: TRANSLATORS: short button name for windows list menu.
en: WIN
cs: OKN

note: TRANSLATORS: short button name for setup window.
en: SET
cs: NAS

note: TRANSLATORS: long button name for setup window. TRANSLATORS: setup window name TRANSLATORS: setup tab quick button
en: Setup
cs: Nastavení

note: TRANSLATORS: short key name TRANSLATORS: outfits window label
en: Key: %s
cs: Klávesa: %s

note: TRANSLATORS: bank window money label
en: Money in bank: %s
cs: Peníze v bance: %s

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Withdraw
cs: Vybrat

note: TRANSLATORS: bank window button
en: Deposit
cs: Vložit

note: TRANSLATORS: buy dialog name
en: Create items
cs: Vytvořit předměty

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Amount:
cs: Počet:

note: TRANSLATORS: buy dialog button TRANSLATORS: char create dialog button TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Create
cs: Vytvořit

note: TRANSLATORS: buy dialog label
en: Filter:
cs: Filtr:

note: TRANSLATORS: change email dialog header TRANSLATORS: button in change email dialog
en: Change Email Address
cs: Změnit e-mail

note: TRANSLATORS: label in change email dialog TRANSLATORS: change password dialog label
en: Account: %s
cs: Účet: %s

note: TRANSLATORS: label in change email dialog
en: Type new email address twice:
cs: Zadej novou emailovou adresu dvakrát:

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be at least %u characters long.
cs: Nový email musí mít nejméně %u znaků.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The new email address needs to be less than %u characters long.
cs: Nový email musí mít méně než %u znaků.

note: TRANSLATORS: change email error
en: The email address entries mismatch.
cs: Emailové adresy nesouhlasí.

note: TRANSLATORS: change email error header TRANSLATORS: change password error header TRANSLATORS: char creation error TRANSLATORS: error header TRANSLATORS: edit server dialog error header TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: error message header TRANSLATORS: ok dialog button TRANSLATORS: error dialo
en: Error
cs: Chyba

note: TRANSLATORS: change password window name TRANSLATORS: change password dialog button
en: Change Password
cs: Změnit heslo

note: TRANSLATORS: change password dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Password:
cs: Heslo:

note: TRANSLATORS: change password dialog label
en: Type new password twice:
cs: Zadej nové heslo dvakrát:

note: TRANSLATORS: change password error
en: Enter the old password first.
cs: Nejdřív zadej původní heslo.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be at least %u characters long.
cs: Nové heslo musí mít nejméně %u znaků.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password needs to be less than %u characters long.
cs: Nové heslo musí mít méně než %u znaků.

note: TRANSLATORS: change password error
en: The new password entries mismatch.
cs: Nová hesla nesouhlasí.

note: TRANSLATORS: char create dialog name
en: New Character
cs: Nová postava

note: TRANSLATORS: char create dialog label TRANSLATORS: edit server dialog label TRANSLATORS: login dialog label TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Name:
cs: Jméno:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please distribute %d points
cs: Rozdělte prosím %d bodů

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair color:
cs: Barva vlasů:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Hair style:
cs: Účes:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Race:
cs: Rasa:

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Look:
cs: Vzhled:

note: TRANSLATORS: one char size female character gender TRANSLATORS: here F is title for friends tab in social window
en: F
cs: P

note: TRANSLATORS: char creation error
en: Your name needs to be at least 4 characters.
cs: Vaše jméno musí mít nejméně 4 znaky.

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Character stats OK
cs: Stav postavy je v pořádku

note: TRANSLATORS: char create dialog label
en: Please remove %d points
cs: Odstraňte prosím %d bodů

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Confirm Character Delete
cs: Potvrďte smazání postavy

note: TRANSLATORS: char deletion message
en: Are you sure you want to delete this character?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat tuto postavu?

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s (last login time %s)
cs: Účet %s (poslední přihlášení %s)

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Switch
cs: Přepnout

note: TRANSLATORS: char select dialog. button.
en: Password
cs: Heslo

note: TRANSLATORS: char select dialog. button. TRANSLATORS: updater window button
en: Play
cs: Hrát

note: TRANSLATORS: char select dialog name
en: Account %s
cs: Účet %s

note: TRANSLATORS: character rename dialog header.
en: Please enter new name
cs: Prosím zadejte nové jméno

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect password
cs: Špatné heslo

note: TRANSLATORS: char deletion question.
en: Enter password for deleting character
cs: Zadej heslo pro smazání postavy

note: TRANSLATORS: email label.
en: Enter password:
cs: Zadej heslo:

note: TRANSLATORS: chat message
en: Present: %s; %d players are present.
cs: Přítomni: %s; %d hráčů je přítomno.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whispering to %s: %s
cs: Šeptání pro %s: %s

note: TRANSLATORS: confirm dialog button
en: Yes
cs: Ano

note: TRANSLATORS: debug window tab
en: Net
cs: Síť

note: TRANSLATORS: did you know window name
en: Did You Know?
cs: Víte že ... ?

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: < Previous
cs: < Předchozí

note: TRANSLATORS: did you know window button
en: Next >
cs: Následující >

note: TRANSLATORS: did you know window checkbox
en: Auto open this window
cs: Automaticky otevírat toto okno

note: TRANSLATORS: edit server dialog name
en: Edit Server
cs: Upravit server

note: TRANSLATORS: edit server dialog button TRANSLATORS: servers dialog button
en: Connect
cs: Připojit

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Use same ip
cs: Použít stejnou IP adresu

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Address:
cs: Adresa:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Server type:
cs: Typ serveru:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Description:
cs: Popis:

note: TRANSLATORS: edit server dialog label
en: Online list url:
cs: Url online seznamu:

note: TRANSLATORS: edit server dialog error message
en: Please at least type both the address and the port of the server.
cs: Prosím zadejte alespoň adresu a port serveru.

note: TRANSLATORS: egg selection dialog name
en: Select egg
cs: Vyber vejce

note: TRANSLATORS: egg selection dialog button TRANSLATORS: input action name
en: Select
cs: Vybrat

note: TRANSLATORS: font size
en: Normal font
cs: Normální písmo

note: TRANSLATORS: emotes tab name
en: Fonts
cs: Písma

note: TRANSLATORS: unknown equipment page name TRANSLATORS: unknown hosts group name TRANSLATORS: unknown skills tab name TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown
cs: Neznámý

note: TRANSLATORS: help window. button.
en: Did you know...
cs: Věděl jsi že...

note: TRANSLATORS: inventory button TRANSLATORS: outfits window button TRANSLATORS: popup menu item
en: Equip
cs: Vybavit

note: TRANSLATORS: item amount window button
en: All
cs: Vše

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to trade.
cs: Vyberte množství předmětů, se kterými budete obchodovat.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to drop.
cs: Vyberte množství předmětů, které chcete upustit.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to store.
cs: Vyberte množství předmětů, které chcete uskladnit.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to retrieve.
cs: Vyberte množství předmětů, které chcete obdržet.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Select amount of items to split.
cs: Vyberte množství předmětů, které chcete rozdělit.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to buy shop.
cs: Přidat k nákupu.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Add to sell shop.
cs: Přidat k prodeji.

note: TRANSLATORS: amount window message
en: Unknown.
cs: Neznámý.

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset stats
cs: Reset statistik

note: TRANSLATORS: kill stats window button
en: Reset timer
cs: Reset časů

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills: %s, total exp: %s
cs: Zabití: %s, celkem zk %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Avg Exp: %s
cs: Prům Zk: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: No. of avg mob to next level: %s
cs: Počet prům. oblud do úrovně: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Kills/Min: %s, Exp/Min: %s
cs: Zabití/Min: %s, Zk/Min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Exp speed per %d min: %s | Exp speed per %d min: %s
cs[0]: Rychlost Zk za %d min: %s
cs[1]: Rychlost Zk za %d min: %s
cs[2]: Rychlost Zk za %d min: %s
cs[3]: Rychlost Zk za %d min: %s

en: Time for next level per %d min: %s | Time for next level per %d min: %s
cs[0]: Čas do další úrovně při %d min: %s
cs[1]: Čas do další úrovně při %d min: %s
cs[2]: Čas do další úrovně při %d min: %s
cs[3]: Čas do další úrovně při %d min: %s

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Last kill exp:
cs: Zk za poslední zabití:

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en: Level: %d at %f%%
cs: Úroveň: %d na %f%%

note: TRANSLATORS: kill stats window label
en:   Time for next level: %s
cs:   Čas do další úrovně: %s

note: TRANSLATORS: login dialog name TRANSLATORS: login dialog button
en: Login
cs: Přihlášení

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Remember username
cs: Pamatovat uživatelské jméno

note: TRANSLATORS: login dialog label
en: Update:
cs: Updaty:

note: TRANSLATORS: login dialog button
en: Change Server
cs: Změnit server

note: TRANSLATORS: login dialog button TRANSLATORS: register dialog name TRANSLATORS: register dialog. button. TRANSLATORS: server info comment
en: Register
cs: Registrace

note: TRANSLATORS: login dialog checkbox
en: Custom update host
cs: Vlastní host updatů

note: TRANSLATORS: question dialog
en: Open register url
cs: Otevřít registrační url

note: TRANSLATORS: mail edit window button
en: Send
cs: Odeslat

note: TRANSLATORS: mail edit window label
en: To:
cs: Komu:

note: TRANSLATORS: status bar name
en: health bar
cs: pruh zdraví

note: TRANSLATORS: status bar name
en: mana bar
cs: pruh many

note: TRANSLATORS: status bar name
en: experience bar
cs: pruh zkušeností

note: TRANSLATORS: status bar name
en: weight bar
cs: pruh váhy

note: TRANSLATORS: status bar name
en: inventory slots bar
cs: pruh míst v inventáři

note: TRANSLATORS: status bar name
en: money bar
cs: pruh peněz

note: TRANSLATORS: status bar name
en: arrows bar
cs: pruh šípů

note: TRANSLATORS: status bar name
en: status bar
cs: stavový řádek

note: TRANSLATORS: status bar name
en: job bar
cs: pruh práce

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Level: %d (GM %d)
cs: Úroveň: %d (GM %d)

note: TRANSLATORS: status bar label
en: Need
cs: Potřebuješ

note: TRANSLATORS: job bar label
en: Job level: %d
cs: Prácovní úroveň: %d

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Stop waiting
cs: Zastavit čekání

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Next
cs: Další

note: TRANSLATORS: npc dialog button
en: Submit
cs: Odeslat

note: TRANSLATORS: sell confirmation header
en: sell item
cs: prodat předmět

note: TRANSLATORS: sell confirmation message
en: Do you really want to sell %s?
cs: Opravdu chceš prodat %s?

note: TRANSLATORS: outfits window label
en: Outfit: %d
cs: Výstroj: %d

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Unequip first
cs: Nejdřív odstrojit

note: TRANSLATORS: outfits window checkbox
en: Away outfit
cs: Výstroj pro "Away"

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch server
cs: Přepnout server

note: TRANSLATORS: quit dialog button
en: Switch character
cs: Přepnout postavu

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Confirm:
cs: Potvrdit:

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Male
cs: Muž

note: TRANSLATORS: register dialog. button.
en: Female
cs: Žena

note: TRANSLATORS: register dialog. label.
en: Email:
cs: E-mail:

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be at least %u characters long.
cs: Jméno musí mít nejméně %u znaků.

note: TRANSLATORS: error message
en: The username needs to be less than %u characters long.
cs: Jméno musí mít méně než %u znaků.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be at least %u characters long.
cs: Heslo musí mít nejméně %u znaků.

note: TRANSLATORS: error message
en: The password needs to be less than %u characters long.
cs: Heslo musí mít méně než %u znaků.

note: TRANSLATORS: error message
en: Passwords do not match.
cs: Hesla se neshodují.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect email.
cs: Špatný e-mail.

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server
cs: Zvolte server

note: TRANSLATORS: servers dialog button
en: Load
cs: Načíst

note: TRANSLATORS: servers dialog name
en: Choose Your Server  *** SAFE MODE ***
cs: Zvolte server *** BEZPEČNÝ MÓD ***

note: TRANSLATORS: servers dialog checkbox
en: Use same ip for game sub servers
cs: Použít stejnou IP pro herní sub servery

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Downloading server list...%2.2f%%
cs: Stahuji seznam serverů...%2.2f%%

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Waiting for server...
cs: Čekám na odezvu serveru...

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Preparing download
cs: Připravuji stažení

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: Error retreiving server list!
cs: Chyba při získávání seznamu serverů!

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires a newer version
cs: potřebuje novější verzi

note: TRANSLATORS: servers dialog label
en: requires v%s
cs: potřebuje v%s

note: TRANSLATORS: server info comment TRANSLATORS: Skill type
en: Support
cs: Podpůrný

note: TRANSLATORS: setup button
en: Apply
cs: Použít

note: TRANSLATORS: setup button
en: Reset Windows
cs: Resetovat okna

note: TRANSLATORS: shop window name
en: Personal Shop
cs: Osobní obchod

note: TRANSLATORS: shop window button
en: Announce
cs: Oznámit

note: TRANSLATORS: shop window checkbox
en: Show links in announce
cs: Zobrazit odkazy v oznámení

note: TRANSLATORS: shop window dialog TRANSLATORS: trade message
en: Request for Trade
cs: Požadavek k obchodování

note: TRANSLATORS: skills dialog button
en: Up
cs: Zvýšit

note: TRANSLATORS: skills dialog label
en: Skill points available: %d
cs: Dovednostních bodů: %d

note: TRANSLATORS: skills dialog default skill tab
en: Skill Set %d
cs: Dovednost nastavena %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill id
en: Skill %d
cs: Dovednost %d

note: TRANSLATORS: skills dialog. skill level TRANSLATORS: skill level
en: Lvl: %d
cs: Úroveň: %d

note: TRANSLATORS: skill error message
en: Failed skill: %s
cs: Neúspěšná dovednost: %s

note: TRANSLATORS: here P is title for visible players tab in social window
en: P
cs: H

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted party invite from %s.
cs: Přijato pozvání do party od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected party invite from %s.
cs: Odmítnuto přijetí do party od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Accepted guild invite from %s.
cs: Přijato pozvání do gildy od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Rejected guild invite from %s.
cs: Odmítnuto pozvání do gildy od %s.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received guild request, but one already exists.
cs: Obdržen požadavek na vytvoření gildy, ale tato již existuje.

note: TRANSLATORS: chat message
en: %s has invited you to join the guild %s.
cs: %s vás zve ke vstupu do gildy %s.

note: TRANSLATORS: guild invite message
en: Accept Guild Invite
cs: Přílmout pozvání do gildy

note: TRANSLATORS: chat message
en: Received party request, but one already exists.
cs: Obdržen požadavek na vytvoření party, ale tato již existuje.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited you to join a party.
cs: Byli jste pozváni k připojení se do party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: You have been invited to join the %s party.
cs: Byli jste pozváni k připojení se do party %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join their party.
cs: %s vás pozval ke vstupu do jeho party.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: %s has invited you to join the %s party.
cs: %s vás zve ke vstupu do party: %s.

note: TRANSLATORS: party invite message
en: Accept Party Invite
cs: Přijmout pozvání do party

note: TRANSLATORS: status window label
en: HP:
cs: BŽ:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Exp:
cs: Zk:

note: TRANSLATORS: status window label
en: MP:
cs: MB:

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job: %d
cs: Práce: %d

note: TRANSLATORS: status window label
en: Job:
cs: Práce:

note: TRANSLATORS: command editor name
en: Command Editor
cs: Editor příkazů

note: TRANSLATORS: command editor button
en: magic
cs: magie

note: TRANSLATORS: command editor button
en: other
cs: ostatní

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Command:
cs: Příkaz:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Comment:
cs: Komentář:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Target Type:
cs: Typ cíle:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Icon:
cs: Ikona:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic level:
cs: Úroveň magie:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: Magic School:
cs: Škola magie:

note: TRANSLATORS: command editor label
en: School level:
cs: Úroveň školy:

note: TRANSLATORS: command editor button
en: Save
cs: Uložit

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Propose trade
cs: Nabídnout obchod

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Confirmed. Waiting...
cs: Potvrzeno. Čekám...

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agree trade
cs: Souhlasit s obchodem

note: TRANSLATORS: trade window button
en: Agreed. Waiting...
cs: Odsouhlaseno. Čekám...

note: TRANSLATORS: trade window caption
en: Trade: You
cs: Obchod: Ty

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You get %s
cs: Dostaneš: %s

note: TRANSLATORS: trade window money change button
en: Change
cs: Změnit

note: TRANSLATORS: trade window money label
en: You give:
cs: Dáváš:

note: TRANSLATORS: trade error
en: You don't have enough money.
cs: Nemáš dost peněz.

note: TRANSLATORS: trade error
en: Failed adding item. You can not overlap one kind of item on the window.
cs: Přidání věci selhalo. Nelze předávat stejný předmět v jednom okně.

note: TRANSLATORS: updater window name
en: Updating...
cs: Aktualizuje se...

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Connecting...
cs: Připojuji se...

note: TRANSLATORS: updater window checkbox
en: Show all news (can be slow)
cs: Zobrazit všecky novinky (může být pomalé)

note: TRANSLATORS: update message
en: ##1  The update process is incomplete.
cs: ##1  Proces aktualizace není kompletní.

note: TRANSLATORS: Continues "The update process is incomplete.".
en: ##1  It is strongly recommended that
cs: ##1  silně doporučujeme zkusit

note: TRANSLATORS: Begins "It is strongly recommended that".
en: ##1  you try again later.
cs: ##1  aktualizaci později.

note: TRANSLATORS: updater window label
en: Completed
cs: Hotovo

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Updating
cs: Kdo je online - Obnovuji

note: TRANSLATORS: who is online. button.
en: Update
cs: Obnovit

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online -
cs: Kdo je online -

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - error
cs: Kdo je online - chyba

note: TRANSLATORS: who is online window name
en: Who Is Online - Update
cs: Kdo je přihlášený - Update

note: TRANSLATORS: world select dialog name
en: Select World
cs: Zvol svět

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Change Login
cs: Změň přihlášení

note: TRANSLATORS: world dialog button
en: Choose World
cs: Vyber svět

note: TRANSLATORS: long key name. must be short. TRANSLATORS: short key name. must be very short. TRANSLATORS: long key name, should be short
en: key_%d
cs: kl_%d

note: TRANSLATORS: long joystick button name. must be short.
en: JButton%d
cs: Jknoflík%d

note: TRANSLATORS: unknown long key type
en: unknown key
cs: neznámá klávesa

note: TRANSLATORS: short joystick button name. muse be very short
en: JB%d
cs: JK%d

note: TRANSLATORS: unknown short key type. must be short TRANSLATORS: Unknown key short string. TRANSLATORS: This string must be maximum 5 chars
en: u key
cs: n kl

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target and attack keys
cs: Zaměřovací a útočné klávesy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest monster
cs: Zacílit a zaútočit na nejbližší monstrum

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target & attack closest player
cs: Zacílit a zaútočit na nejbližšího hráče

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Target
cs: Přejít k cíli

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Move to Target type
cs: Změnit typ přesunu k cíli

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to Home location
cs: Přejít na domácí místo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Set home location
cs: Nastavit domácí místo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point
cs: Jdi na navigační bod

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop Attack / Modifier key
cs: Zastavit útok / Modifikační klávesa

note: TRANSLATORS: input action name
en: Untarget
cs: Zrušit zaměření

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target monster
cs: Zaměřit monstrum

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target closest monster (without filters)
cs: Zaměřit nejbližší monstrum (bez filtrů)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target NPC
cs: Zaměřit NPC

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target Player
cs: Zaměřit hráče

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target mercenary
cs: Zaměř žoldáka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Target pet
cs: Zaměř mazlíčka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Catch pet
cs: Chytit mazlíčka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Other Keys
cs: Ostatní klávesy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pickup
cs: Sebrat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Pickup Type
cs: Změnit typ sběru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Sit
cs: Sednout si

note: TRANSLATORS: input action name
en: Screenshot
cs: Snímek obrazovky

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable/Disable Trading
cs: Zapnout/Vypnout obchody

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open trade window
cs: Otevřít okno obchodu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Start trade with target
cs: Zahájit obchod se zacíleným

note: TRANSLATORS: input action name
en: Follow selected player
cs: Následovat vybraného hráče

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Map View Mode
cs: Změnit mód zobrazení mapy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select OK
cs: Vybrat OK

note: TRANSLATORS: input action name
en: Stop or sit
cs: Zastavit nebo posadit se

note: TRANSLATORS: input action name
en: Return to safe video mode
cs: Návrat k bezpečnému video módu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your homunculus
cs: Vyhodít človíčka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Open context menu
cs: Otevřít kontextové okno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle Chat
cs: Přepnout chat

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat modifier key
cs: Klávesa modifikátoru chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Up
cs: Rolovat chat nahoru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Scroll Chat Down
cs: Rolovat chat dolů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Chat Tab
cs: Předchozí záložka chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Chat Tab
cs: Další záložka chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clear current chat tab
cs: Vyčistit vybranou záložku chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close current Chat Tab
cs: Zavřít stávající záložku chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Close all chat tabs
cs: Zavřít všecky záložky chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers
cs: Ignorovat veškeré šeptání

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore all whispers on server side
cs: Ignorovat veškeré šeptání na straně serveru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Unignore all whispers on server side
cs: Odignorovat veškeré šeptání na straně serveru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous chat line
cs: Předchozí řádek chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next chat line
cs: Další řádek chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show smiles
cs: Zobrazit smajlíky

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifiers keys
cs: Modifikátory smajlíkových kláves

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote modifier key
cs: Modifikátor Smajlíkových kláves

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote modifier key
cs: Modifikátor Smajlíkových kláves mazlíčka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote shortcuts
cs: Zkratky smajlíků

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut %d
cs: Zkratka smajlíku %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcuts
cs: Zkratky smajlíků mazlíčka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Pet emote shortcut %d
cs: Zkratka smajlíka mazlíčka %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move & selection
cs: Pohyb a výběr

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Up
cs: Pohyb nahoru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Down
cs: Pohyb dolů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Left
cs: Pohyb vlevo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Right
cs: Pohyb vpravo

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Home
cs: Přesun domů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move End
cs: Přesun End

note: TRANSLATORS: input action name
en: Select2
cs: Vybrat2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move Keys
cs: Pohybové klávesy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to navigation point shortcuts
cs: Klávesy přesunu k navigačním bodům

note: TRANSLATORS: input action name
en: Move to point Shortcut %d
cs: Zkratka přesunu k bodu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 1
cs: Ignorovat vstup 1

note: TRANSLATORS: input action name
en: Ignore input 2
cs: Ignorovat vstup 2

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crazy moves
cs: Šílené pohyby

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Crazy Move mode
cs: Změnit mód šílených pohybů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items from 0 slot
cs: Rychle upusť N předmětů z místa 0

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick Drop N Items
cs: Rychle upusť N předmětů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch Quick Drop Counter
cs: Přepni počet rychlého upuštění

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick heal target or self
cs: Rychlé léčení cíle nebo sebe

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use #itenplz spell
cs: Použít kouzlo #itenplz

note: TRANSLATORS: input action name
en: Use magic attack
cs: Použít magický útok

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch magic attack
cs: Přepnout magický útok

note: TRANSLATORS: input action name
en: Switch pvp attack
cs: Změnit útok hráče proti hráči

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change move type
cs: Změnit typ pohybu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Weapon Type
cs: Změnit typ útočné zbraně

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Attack Type
cs: Změnit typ útoku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Follow mode
cs: Změnit mód následování

note: TRANSLATORS: input action name
en: Change Imitation mode
cs: Změnit mód imitace

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable / Enable Game modifier keys
cs: Zakázat / Povolit klávesy modifikce hry

note: TRANSLATORS: input action name
en: On / Off audio
cs: Zapnout/Vypnout audio

note: TRANSLATORS: input action name
en: Enable / Disable away mode
cs: Zapnout/Vypnout Away mód

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emulate right click from keyboard
cs: Emulovat pravý klik z klávesnice

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle camera mode
cs: přemnout mód kamery

note: TRANSLATORS: input action name
en: Toggle ipc mode
cs: Přepnout mód ipc

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show information about position in chat
cs: Zobrazit informaci o pozici v chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show online players number in chat
cs: Zobrazit počet online hráčů v chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show onscreen keyboard
cs: Zobrazit klávesnici na obrazovce

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached graphics
cs: Vyčistit grafiku z vyrovnávací paměti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Clean cached fonts
cs: Vyčistit písma z vyrovnávací paměti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print visible players in chat
cs: Vypsat viditlené hráče v chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print all visible beings in chat
cs: Vypsat všecky vyditlené bytosti v chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Load shop items list from disk
cs: Načíst nákupní seznam z disku

note: TRANSLATORS: input action name
en: Save shop items list to disk
cs: Uložit nákupní seznam na disk

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print debug cache info
cs: Vypsat data ladění vyrovnávací paměti

note: TRANSLATORS: input action name
en: Undress selected player
cs: Svléknout vybraného hráče

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick disconnect from server
cs: Rychlé odpojení ze serveru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Disable debug particle
cs: Zakázat částicový efekt ladění

note: TRANSLATORS: input action name
en: Create items (for gms)
cs: Vytvořit předměty (pro GM)

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print configured directories in chat
cs: Vypsat konfigurované složky do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print client uptime in chat
cs: Vypsat čas běhu klienta do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump debug information
cs: Vypsat ladící informace

note: TRANSLATORS: input action name
en: Crash client
cs: "Shodit" klienta

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump graphics info into chat
cs: Vypsat informace o grafice do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump tests info into chat
cs: Vypsat informace o testech do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print OpenGL version in chat
cs: Vypsat verzi OpenGL do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Print enabled mods in chat
cs: Vypsa
    t povolené mody do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump environments into log
cs: Vypsat prostředí do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Dump OpenGL state into log
cs: Vypsat stav OpenGL do chatu

note: TRANSLATORS: input action name
en: Test SDL font speed
cs: Otestovat rychlost SDL písem

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload main config
cs: Uploadovat hlavní nastavení

note: TRANSLATORS: input action name
en: Upload server config
cs: Uploadovat nastavení serveru

note: TRANSLATORS: input action name
en: Fire your mercenary
cs: Zastřel svého žoldáka

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits keys
cs: Klávesy výbav

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits shortcuts
cs: Zkratky výbav

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfit Shortcut %d
cs: Zkratka výbavy %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts modifiers keys
cs: Modifikátory zkratkových kláves

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcuts Key
cs: Zkratková klávesa předmětů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shortcuts keys
cs: Zkratkové klávesy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut %d
cs: Zkratka předmětu %d

note: TRANSLATORS: input action name
en: Show Windows Menu
cs: Zobrazit menu oken

note: TRANSLATORS: input action name
en: Hide Windows
cs: Skrýt okna

note: TRANSLATORS: input action name
en: About Window
cs: Okno o ManaPlus

note: TRANSLATORS: input action name
en: Bank Window
cs: Bankovní Okno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Help Window
cs: Okno nápovědy

note: TRANSLATORS: input action name
en: Status Window
cs: Stavové okno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Inventory Window
cs: Okno inventáře

note: TRANSLATORS: input action name
en: Equipment Window
cs: Okno vybavení

note: TRANSLATORS: input action name
en: Skill Window
cs: Okno dovedností

note: TRANSLATORS: input action name
en: Minimap Window
cs: Okno s minimapou

note: TRANSLATORS: input action name
en: Chat Window
cs: Okno s chatem

note: TRANSLATORS: input action name
en: Item Shortcut Window
cs: Okno zkratek předmětů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Setup Window
cs: Okno nastavení

note: TRANSLATORS: input action name
en: Debug Window
cs: Debug okno

note: TRANSLATORS: input action name
en: Social Window
cs: Okno společenství

note: TRANSLATORS: input action name
en: Emote Shortcut Window
cs: Okno zkratek smajlíků

note: TRANSLATORS: input action name
en: Outfits Window
cs: Okno výstroje

note: TRANSLATORS: input action name
en: Shop Window
cs: Okno s obchodem

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quick drop Window
cs: Okno rychlého upuštění

note: TRANSLATORS: input action name
en: Kill Stats Window
cs: Okno statistik zabití

note: TRANSLATORS: input action name
en: Commands Window
cs: Okno příkazů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Who Is Online Window
cs: Okno "Kdo je online"

note: TRANSLATORS: input action name
en: Did you know Window
cs: Okno "Víte že..."

note: TRANSLATORS: input action name
en: Quests Window
cs: Okno úkolů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Updates Window
cs: Okno Aktualizací

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Social Tab
cs: Předchozí záložka společenství

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Social Tab
cs: Další záložka společenství

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Shortcuts tab
cs: Předchozí záložka zkratek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Shortcuts tab
cs: Další záložka zkratek

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous Commands tab
cs: Předchozí záložka příkazů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next Commands tab
cs: Další záložka příkazů

note: TRANSLATORS: input action name
en: Previous inventory tab
cs: Předchozí záložka inventáře

note: TRANSLATORS: input action name
en: Next inventory tab
cs: Další záložka inventáře

note: TRANSLATORS: error message
en: Access denied. Most likely, there are too many players on this server.
cs: Přístup zamítnut. Nejpravděpodobněji je na serveru příliš mnoho hráčů.

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot use this ID.
cs: Nemohu použít toto ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown char-server failure.
cs: Neznámá chyba postavy na serveru.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to create character. Most likely the name is already taken.
cs: Nelze vytvořit postavu. Nejpravděpodobněji její jméno již na serveru existuje.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong name.
cs: Špatné jméno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect stats.
cs: Nesprávné statistiky.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect hair.
cs: Nesprávný účes.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect slot.
cs: Nesprávný místo.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect race.
cs: Špatná rasa.

note: TRANSLATORS: error message
en: Incorrect look.
cs: Špatný vzhled.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character deleted.
cs: Postava odstraněna.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, %s is offline.
cs: Nelze odeslat šeptání, %s není připojen.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, ignored by %s.
cs: Nelze odeslat šeptání, %s vás ignoruje.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Whisper could not be sent, you ignored by all players.
cs: Šeptání nebylo možné zaslat, jsi ignorován všemi hráči.

note: TRANSLATORS: error header
en: Game
cs: Hra

note: TRANSLATORS: error message
en: Request to quit denied!
cs: Požadavek na odchod odepřen!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unregistered ID.
cs: Neregistované ID.

note: TRANSLATORS: error message
en: Wrong password.
cs: Špatné heslo.

note: TRANSLATORS: error message
en: Account expired.
cs: Platnost účtu vypršela.

note: TRANSLATORS: error message
en: Rejected from server.
cs: Odmítnutí od serveru.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been permanently banned from the game. Please contact the GM team.
cs: Byl jste trvale vyloučen ze hry. Prosím kontaktujte GM team.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have been temporarily banned from the game until %s.
    Please contact the GM team via the forums.
cs: Byl jste dočasně vyloučen ze hry do %s.
    Prosím kontaktujte GM team přes fórum.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server overpopulated.
cs: Server je přelidněný.

note: TRANSLATORS: error message
en: This user name is already taken.
cs: Toto uživatelské jméno je již používáno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Username permanently erased.
cs: Uživatelské jméno bylo trvale odstraněno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown error.
cs: Neznámá chyba.

note: TRANSLATORS: error message
en: Empty address given to Network::connect()!
cs: Byla předána prázdná adresa pro Network::connect()!

note: TRANSLATORS: error message
en: Unable to resolve host "
cs: Nebylo možné vyhledat host "

note: TRANSLATORS: error message
en: Connection to server terminated.
cs: Spojení se serverem ukončeno.

note: TRANSLATORS: error message TRANSLATORS: char rename error
en: Character rename error.
cs: Chyba přejmenování postavy.

note: TRANSLATORS: info message
en: Character renamed.
cs: Postava přejmenována.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Rename not allowed.
cs: Přejmenování není povoleno.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: New name is not set.
cs: Nové jméno nebylo nastaveno.

note: TRANSLATORS: char rename error
en: Character not found.
cs: Postava nenalezena.

note: TRANSLATORS: error message
en: Failed to delete character.
cs: Nepodařilo se odstranit postavu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't cast skill in this area.
cs: Na tomto místě není možné použít dovednost.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use item in this area.
cs: Na tomto místě není požné použít předmět.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't equip. Wrong level.
cs: Není možné obléct. Špatná úroveň.

note: TRANSLATORS: error message
en: Can't use. Wrong level.
cs: Nené možné použít. Špatná úroveň.

note: TRANSLATORS: error message
en: Work in progress.
cs: Na tomhle se pracuje.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Message could not be sent, channel %s is not exists.
cs: Zpráva nemohla být poslána. Kanál %s neexistuje.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Can't open channel. Channel %s is not exists.
cs: Není možné otevřít kanál %s. Kanál neexistuje.

note: TRANSLATORS: error message
en: Got disconnected from server!
cs: Byl jsem odpojen od server!

note: TRANSLATORS: error message
en: Authentication failed.
cs: Ověření selhalo.

note: TRANSLATORS: error message
en: No servers available.
cs: Nejsou dostupné žádné servery.

note: TRANSLATORS: error message
en: Someone else is trying to use this account.
cs: Někdo jiný se pokouší používat tento účet.

note: TRANSLATORS: error message
en: This account is already logged in.
cs: Tento účet je již přihlášen.

note: TRANSLATORS: error message
en: Speed hack detected.
cs: Detekován podvod s rychlostí.

note: TRANSLATORS: error message
en: Server full.
cs: Server je plný.

note: TRANSLATORS: error message
en: Sorry, you are underaged.
cs: Promiň jsi moc mladý.

note: TRANSLATORS: error message
en: Duplicated login.
cs: Duplicitní přihlášení.

note: TRANSLATORS: error message
en: To many connections from same ip.
cs: Moc spojení z jedné IP adresy.

note: TRANSLATORS: error message
en: Not paid for this time.
cs: Není neplaceno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay suspended.
cs: Placení pozastaveno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay changed.
cs: Placení zeměněno.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay wrong ip.
cs: Zaplatit špatnou IP adresu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Pay game room.
cs: Zaplatit herní místnost.

note: TRANSLATORS: error message
en: Disconnect forced by GM.
cs: Odpojení vynuceno GM.

note: TRANSLATORS: error message
en: Unknown connection error.
cs: Neznámá chyba připojení.

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild name: %s
cs: Jméno gildy: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild master: %s
cs: Vedoucí gildy: %s

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild level: %d
cs: Úroveň gildy: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Online members: %d
cs: Připojených členů: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Max members: %d
cs: Maximálně členů: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Average level: %d
cs: Průměrná úroveň: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild exp: %d
cs: Zkušenosti gildy: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild next exp: %d
cs: Další zkušenosti gildy: %d

note: TRANSLATORS: guild info message
en: Guild castle: %s
cs: Hrad gildy: %s

note: TRANSLATORS: unknown item TRANSLATORS: unknown item message TRANSLATORS: unknown item name TRANSLATORS: item name
en: Unknown item
cs: Neznámý předmět

note: TRANSLATORS: error message
en: Account was not found. Please re-login.
cs: Účet nenalezen, prosím přihlaste se znovu.

note: TRANSLATORS: error message
en: Old password incorrect.
cs: Půvoní heslo je nesprávné.

note: TRANSLATORS: error message
en: New password too short.
cs: Nové heslo je příliš krátké.

note: TRANSLATORS: error message
en: You have not yet reached a high enough lvl!
cs: Nedosáhl jste ještě dostatečně vysoké úrovně!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient HP!
cs: Nedostatek životů (HP)!

note: TRANSLATORS: error message
en: Insufficient SP!
cs: Nedostatek bodů dovednosti (SP)!

note: TRANSLATORS: error message
en: You have no memos!
cs: Nemáte žádné zprávy!

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot do that right now!
cs: Toto momentálně nemůžete udělat!

note: TRANSLATORS: error message
en: Seems you need more money... ;-)
cs: Vypadá to že potřebujete více peněz... ;-)

note: TRANSLATORS: error message
en: You cannot use this skill with that kind of weapon!
cs: Nemůžete použít tuto dovednost s touto zbraní!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another red gem!
cs: Potřebujete další rubín!

note: TRANSLATORS: error message
en: You need another blue gem!
cs: Potřebujete další safír!

note: TRANSLATORS: error message
en: You're carrying to much to do this!
cs: Neseš příliš mnoho na to abys mohl udělat toto!

note: TRANSLATORS: trade header
en: Trade: You and %s
cs: Obchod: Ty a %s

note: TRANSLATORS: trade message
en: %s wants to trade with you, do you accept?
cs: %s s tebou chce obchodovat, souhlasíš?

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Strength:
cs: Síla:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Agility:
cs: Hbitost:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Vitality:
cs: Vitalita:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Intelligence:
cs: Inteligence:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Dexterity:
cs: Obratnost:

note: TRANSLATORS: playe stat
en: Luck:
cs: Štěstí:

note: TRANSLATORS: error message
en: Trade failed!
cs: Obchod selhal!

note: TRANSLATORS: error message
en: Emote failed!
cs: Smajlík selhal!

note: TRANSLATORS: error message
en: Sit failed!
cs: Sednutí selhalo!

note: TRANSLATORS: error message
en: Chat creating failed!
cs: Selhalo vytváření postavy!

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not join party!
cs: Nemůžete vstoupit do party!

note: TRANSLATORS: error message
en: Cannot shout!
cs: Nelze křičet!

note: TRANSLATORS: error message
en: Huh? What's that?
cs: Eh? Co to je?

note: TRANSLATORS: error message
en: Warp failed...
cs: Přesun selhal...

note: TRANSLATORS: error message
en: Could not steal anything...
cs: Neleze ukrást nic...

note: TRANSLATORS: error message
en: Poison had no effect...
cs: Jed nemá žádný účinek...

note: TRANSLATORS: theme tab quick button
en: About
cs: O ManaPlus

note: TRANSLATORS: command line help
en: or
cs: nebo

note: TRANSLATORS: file uploaded message
en: File uploaded
cs: Soubor byl uploadován

note: TRANSLATORS: uptime command
en: Client uptime: %s
cs: Doba běhu klienta: %s

note: TRANSLATORS: dump environment command
en: Environment variables dumped
cs: Systémové proměnné uloženy

note: TRANSLATORS: new whisper or channel query
en: Cannot create a whisper tab "%s"! It probably already exists.
cs: Není možné vytvořit záložku šeptání "%s"! Zdá se že již existuje.

note: TRANSLATORS: party invite message TRANSLATORS: guild invite message TRANSLATORS: party kick message TRANSLATORS: change relation
en: Please specify a name.
cs: Prosím zadej jméno.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return toggles chat.
cs: Enter přepíná chat.

en: Message closes chat.
cs: Zpráva zavírá chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Return now toggles chat.
cs: Enter nyní přepíná chat.

note: TRANSLATORS: message from toggle chat command
en: Message now closes chat.
cs: Zpráva nyní ukončuje chat.

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player already %s!
cs: Hráč je již %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player successfully %s!
cs: Hráč byl úspěšně zařazen jako %s!

note: TRANSLATORS: change relation
en: Player could not be %s!
cs: Hráč nemůže být zařazen jako %s!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player wasn't ignored!
cs: Hráč nebyl ignorován!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player no longer ignored!
cs: Hráč již není ignorován!

note: TRANSLATORS: unignore command
en: Player could not be unignored!
cs: Hráč nemůže být odignorován!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player already erased!
cs: Hráč již byl vymazán!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player no longer erased!
cs: Hráč již není smazán!

note: TRANSLATORS: erase command
en: Player could not be erased!
cs: Hráč nemůže být vymazán!

note: TRANSLATORS: adding friend command
en: friend
cs: přítel

note: TRANSLATORS: disregard command
en: disregarded
cs: přehlížený

note: TRANSLATORS: neutral command
en: neutral
cs: neutrální

note: TRANSLATORS: blacklist command
en: blacklisted
cs: na černé listině

note: TRANSLATORS: enemy command
en: enemy
cs: nepřítel

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing enabled.
cs: Sdílení předmětů povoleno.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing disabled.
cs: Sdílení předmětů zakázáno.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Item sharing not possible.
cs: Sdílení předmětů není možné.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Item sharing unknown.
cs: Stav sdílení předmětů neznámý.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing enabled.
cs: Sdílení zkušeností povoleno.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing disabled.
cs: Sdílení zkušeností zakázáno.

note: TRANSLATORS: chat message TRANSLATORS: notification message
en: Experience sharing not possible.
cs: Sdílení zkušeností není možné.

note: TRANSLATORS: chat message
en: Experience sharing unknown.
cs: Stav sdílení zkušeností neznámý.

note: TRANSLATORS: disable trades message
en: Ignoring incoming trade requests
cs: Ignorovat příchozí žádosti o obchodování

note: TRANSLATORS: enable trades message
en: Accepting incoming trade requests
cs: Akceptovat příchozí žádosti o obchodování

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to server
cs: Připojuji se k serveru

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Logging in
cs: Přihlašuji se

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Entering game world
cs: Vstupuji do herního světa

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting characters
cs: Vyžaduji postavy

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Connecting to the game server
cs: Připojuji se k hernímu serveru

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Changing game servers
cs: Vyměňuji herní servery

note: TRANSLATORS: connection dialog header
en: Requesting registration details
cs: Požaduji registrační detaily

note: TRANSLATORS: password change message header
en: Password Change
cs: Změna hesla

note: TRANSLATORS: password change message text
en: Password changed successfully!
cs: Heslo úspěšně změněno!

note: TRANSLATORS: email change message header
en: Email Change
cs: Změna emailu

note: TRANSLATORS: email change message text
en: Email changed successfully!
cs: Email úspěšně změněn!

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Software
cs: Softwarový

note: TRANSLATORS: draw backend
en: SDL2 default
cs: SDL2 výchozí

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Safe OpenGL
cs: Bezpečné OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Normal OpenGL
cs: Normální OpenGL

note: TRANSLATORS: draw backend
en: Modern OpenGL
cs: Moderní OpenGL

note: TRANSLATORS: being info default name TRANSLATORS: unknown info name TRANSLATORS: unknown clan name TRANSLATORS: item info name
en: unnamed
cs: nepojmenovaný

note: TRANSLATORS: unknown info name
en: pet
cs: mazlíček

note: TRANSLATORS: player stat
en: Strength
cs: Síla

note: TRANSLATORS: player stat
en: Agility
cs: Hbitost

note: TRANSLATORS: player stat
en: Vitality
cs: Vitalita

note: TRANSLATORS: player stat
en: Intelligence
cs: Inteligence

note: TRANSLATORS: player stat
en: Dexterity
cs: Obratnost

note: TRANSLATORS: player stat
en: Luck
cs: Štěstí

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for buying.
cs: Děkuji za nákup.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to buy.
cs: Nelze koupit.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Nothing to sell.
cs: Nemáte nic k prodeji.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Thanks for selling.
cs: Děkuji za prodej.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell.
cs: Není možné prodat.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell while trading.
cs: Není možné prodávat když obchoduješ.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to sell unsellable item.
cs: Není možné prodat neprodatelný předmět.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Online users: %d
cs: Připojených uživatel: %d

note: TRANSLATORS: notification message
en: Guild created.
cs: Gilda vytvořena.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Emperium check failed.
cs: Kontrola emperia selhala.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown server response.
cs: Neznámá odpověď serveru.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the guild.
cs: Opustil jsi gildu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Could not invite user to guild.
cs: Nebylo možné pozvat uživatele do gildy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User rejected guild invite.
cs: Uživatel zamítl pozvání do gildy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: User is now part of your guild.
cs: Uživatel je nyní členem vaší gildy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your guild is full.
cs: Vaše gilda je plná.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unknown guild invite response.
cs: Neznámá odpověď na pozvání do gildy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your guild.
cs: %s opustil vaši gildu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You were kicked from guild.
cs: Byl jste vykopnut z gildy.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed to use item.
cs: Pokus o použití předmětu selhal.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unable to equip.
cs: Nelze obléct.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Party successfully created.
cs: Parta úspěšně vytvořena.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You have left the party.
cs: Opustil jste partu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has joined your party.
cs: %s se připojil k vaší partě.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is already a member of a party.
cs: %s je již členem vaší party.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s refused your invitation.
cs: %s zamítl vaše pozvání.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is now a member of your party.
cs: %s je nyní člen vaší party.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s can't join your party because party is full.
cs: %s nemůže být členem party, jelikož je parta plná.

note: TRANSLATORS: notification message
en: QQQ Unknown invite response for %s.
cs: QQQ Neznámá odpověď na pozvání pro %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s has left your party.
cs: %s opustil vaši partu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: An unknown member tried to say: %s
cs: Neznámý člen se snažil říct: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s is not in your party!
cs: %s není členem tvojí party!

note: TRANSLATORS: notification message
en: You picked up %s.
cs: Sebral jste %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: You spent %s.
cs: Utratil jste %s.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Cannot raise skill!
cs: Nelze zlepšit tuto dovednost!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Equip ammunition first.
cs: Nejdříve si vem munici.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Trade partner is too far away.
cs: Obchodování s %s není možné. Obchodní partner je příliš daleko.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trading with %s isn't possible. Character doesn't exist.
cs: Obchodování s %s není možné. Postava neexistuje.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade cancelled due to an unknown reason.
cs: Obchod zrušen z neznámého důvodu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade with %s cancelled.
cs: Obchod s %s zrušen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Unhandled trade cancel packet with %s
cs: Neočekávaný packet rušící obchod se %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner is over weighted.
cs: Přidávání předmětu selhalo. Obchodní partner nese příliš mnoho.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. Trade partner has no free slot.
cs: Přidání předmětu selhalo. Obchodní partner nemá volné místo.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item. You can't trade this item.
cs: Přidání předmětu selhalo. Není možné obchodovat tento předmět.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Failed adding item for unknown reason.
cs: Přidání předmětu selhalo z neznámého důvodu.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade canceled.
cs: Obchod zrušen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Trade completed.
cs: Obchod dokončen.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick failed!
cs: Vykopnutí selhalo!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Kick succeeded!
cs: Vykopnutí úspěšné!

note: TRANSLATORS: notification message
en: MVP player: %s
cs: MVP hráč: %s

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignored.
cs: Veškeré šeptání ignorováno.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers ignore failed.
cs: Ignorování veškerého šeptání selhalo.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignored.
cs: Veškeré šeptání odignorováno.

note: TRANSLATORS: notification message
en: All whispers unignore failed.
cs: Odignorování veškerého šeptání selhalo.

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp off, gvg off
cs: pvp vypnuto, gvg vypnuto

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on
cs: pvp zapnuto

note: TRANSLATORS: notification message
en: gvg on
cs: gvg zapnuto

note: TRANSLATORS: notification message
en: pvp on, gvg on
cs: pvp zapnuto, gvg zapnuto

note: TRANSLATORS: notification message
en: unknown pvp
cs: neznámý stav pvp

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char from account %s is already in your party!
cs: Postava z účtu %s je již v tvojí partě!

note: TRANSLATORS: notification message
en: %s blocked invite!
cs: %s zablokoval pozvání!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Char is not online!
cs: Postava není on-line!

note: TRANSLATORS: notification message
en: Pet catch failed.
cs: Pokus o polapení mazíčka selhal.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary duty hour is over.
cs: Čas služby Tvého žoldáka vypršel.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was killed.
cs: Tvůj žoldák byl zabit.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary was fired.
cs: Tvůj žoldák byl propuštěn.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Your mercenary run away.
cs: Tvůj žoldák zběhl.

note: TRANSLATORS: notification message
en: Mercenary unknown state.
cs: Status žoldáka neznámý.

note: TRANSLATORS: skill type
en: Type: %s
cs: Typ: %s

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unknown:
cs: Neznámý:

note: TRANSLATORS: skill range
en: Range: %d
cs: Dosah: %d

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Ground
cs: Země

note: TRANSLATORS: Skill type
en: Unused
cs: Nepoužitý

note: TRANSLATORS: chat option changed message
en: Options to /%s are "yes", "no", "true", "false", "1", "0".
cs: Volby k %s jsou "yes", "no", "true", "false", "1", "0".

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d week
cs: %d týdnů

en: %d weeks
cs: %d týdnů

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d day
cs: %d dní

en: %d days
cs: %d dní

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d hour
cs: %d hodin

en: %d hours
cs: %d hodin

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d minute
cs: %d minut

en: %d minutes
cs: %d minut

note: TRANSLATORS: uptime command
en: %d second
cs: %d vteřinu

en: %d seconds
cs: %d vteřin
