manila-ui VERSION - en to tr_TR translation catalogue (414 entries)

en: (Quota exceeded)
tr_TR: (Kota aşıldı)

en: Access Key
tr_TR: Erişim Anahtarı

en: Access Level
tr_TR: Erişim Seviyesi

en: Access To
tr_TR: Erişim

en: Access Type
tr_TR: Erişim Türü

en: Access to
tr_TR: Erişim

[ctx: Current status of share network]
en: Active
tr_TR: Etkin

[ctx: Current status of share server]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Rule
tr_TR: Kural Ekle

en: Add Security Service
tr_TR: Güvenlik Servisi Ekle

en: Add Share Snapshot Rule
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntü Kuralı Ekle

en: Add rule
tr_TR: Kural ekle

en: Add security services to share network.
tr_TR: Paylaşım ağına güvenlik servisleri ekle.

en: All keys and values must be in range from 1 to 255.
tr_TR: Tüm anahtarlar ve değerler 1 ve 255 aralığında olmalı.

en: Allow project access to share group type.
tr_TR: Paylaşım grubu türüne proje erişimine izin ver.

en: Allow project access to share type.
tr_TR: Paylaşım türüne proje erişimi ver.

en: At least one security service must be specified.
tr_TR: En az bir güvenlik servisi belirtilmeli.

en: At least one share type must be specified.
tr_TR: En az bir paylaşım türü belirtilmelidir.

en: Availability Zone
tr_TR: Kullanılırlık Bölgesi

en: Availability zone
tr_TR: Kullanılırlık bölgesi

[ctx: Current status of replica]
en: Available
tr_TR: Kullanılabilir

[ctx: Current status of share]
en: Available
tr_TR: Kullanılabilir

[ctx: Current status of snapshot]
en: Available
tr_TR: Uygun

en: Available projects
tr_TR: Kullanılabilir projeler

en: Available security services
tr_TR: Kullanılabilir güvenlik servisleri

en: Cancel Migration
tr_TR: Göçü İptal Et

en: Cancel migration
tr_TR: Göçü iptal et

en: Cancel migration of a Share
tr_TR: Bir Paylaşımın göçünü iptal et

en: Choose a snapshot
tr_TR: Bir anlık görüntü seçin

en: Complete Migration
tr_TR: Göçü Tamamla

en: Complete migration
tr_TR: Göçü tamamla

en: Complete migration of a Share
tr_TR: Bir paylaşımın göçünü tamamla

en: Confirm Migration Cancelling of Share
tr_TR: Paylaşım Göç İptalini Onayla

en: Confirm Migration Completion of Share
tr_TR: Paylaşımın Göç Tamamlanmasını Onayla

en: Confirm Obtaining migration progress of Share
tr_TR: Paylaşım göç sürecini Almayı onayla

en: Confirm Password
tr_TR: Parolayı Onayla

en: Confirm Unmanage Share
tr_TR: Paylaşım Yönetim İptalini Onayla

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create Replica
tr_TR: Kopya Oluştur

en: Create Security Service
tr_TR: Güvenlik Servisi Oluştur

en: Create Share
tr_TR: Paylaşım Oluştur

en: Create Share Group
tr_TR: Paylaşım Grubu Oluştur

en: Create Share Group Snapshot
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsü Oluştur

en: Create Share Group Type
tr_TR: Paylaşım Grubu Türü Oluştur

en: Create Share Network
tr_TR: Paylaşım Ağı Oluştur

en: Create Share Snapshot
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüsü Oluştur

en: Create Share Type
tr_TR: Paylaşım Türü Oluştur

en: Create a Share
tr_TR: Bir Paylaşım Oluştur

en: Created At
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: Created at
tr_TR: Oluşturulma

[ctx: Current status of replica]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of share]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of share server]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

[ctx: Current status of snapshot]
en: Creating
tr_TR: Oluşturuluyor

en: Creating replica for share "%s".
tr_TR: "%s" paylaşımı için kopya oluşturuluyor.

en: Creating rule for "%s"
tr_TR: "%s" için kural oluşturuluyor

en: Creating share "%s"
tr_TR: "%s" paylaşımı oluşturuluyor

en: Creating share group "%s"
tr_TR: "%s" paylaşım grubu oluşturuluyor

en: Creating share group snapshot "%s".
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü "%s" oluşturuluyor.

en: Creating share snapshot "%s".
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüsü "%s".

en: Creating snapshot rule for "%s"
tr_TR: "%s" için anlık görüntü kuralı oluşturuluyor

en: Current Size (GiB)
tr_TR: Mevcut Boyut (GiB)

en: Delete Replica | Delete Replicas
tr_TR[0]: Kopyayı Sil
tr_TR[1]: Kopyaları Sil

en: Delete Rule | Delete Rules
tr_TR[0]: Kuralı Sil
tr_TR[1]: Kuralları Sil

en: Delete Security Service | Delete Security Services
tr_TR[0]: Güvenlik Servisini Sil
tr_TR[1]: Güvenlik Servislerini Sil

en: Delete Share | Delete Shares
tr_TR[0]: Paylaşımı Sil
tr_TR[1]: Paylaşımları Sil

en: Delete Share Group | Delete Share Groups
tr_TR[0]: Paylaşım Grubunu Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Gruplarını Sil

en: Delete Share Group Snapshot | Delete Share Group Snapshots
tr_TR[0]: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Grubu Anlık Görüntülerini Sil

en: Delete Share Group Type | Delete Share Group Types
tr_TR[0]: Paylaşım Grubu Türünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Grubu Türlerini Sil

en: Delete Share Network | Delete Share Networks
tr_TR[0]: Paylaşım Ağını Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Ağlarını Sil

en: Delete Share Server | Delete Share Server
tr_TR[0]: Paylaşım Sunucusu Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Sunucularını Sil

en: Delete Share Snapshot | Delete Share Snapshots
tr_TR[0]: Paylaşım Anlık Görüntüsünü Sİl
tr_TR[1]: Paylaşım Anlık Görüntülerini Sİl

en: Delete Share Snapshot Rule | Delete Share Snapshot Rules
tr_TR[0]: Paylaşım Anlık Görüntü Kuralı Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Anlık Görüntü Kurallarını Sil

en: Delete Share Type | Delete Share Types
tr_TR[0]: Paylaşım Türünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Türlerini Sil

en: Delete Snapshot | Delete Snapshots
tr_TR[0]: Anlık Görüntü Sil
tr_TR[1]: Anlık Görüntüleri Sil

en: Deleted Replica | Deleted Replicas
tr_TR[0]: Kopya Silindi
tr_TR[1]: Kopyalar Silindi

en: Deleted Rule | Deleted Rules
tr_TR[0]: Kural Silindi
tr_TR[1]: Kurallar Silindi

en: Deleted Security Service | Deleted Security Services
tr_TR[0]: Güvenlik Servisi Silindi
tr_TR[1]: Güvenlik Servisleri Silindi

en: Deleted Share | Deleted Shares
tr_TR[0]: Paylaşım Silindi
tr_TR[1]: Paylaşımlar Silindi

en: Deleted Share Group | Deleted Share Groups
tr_TR[0]: Paylaşım Grubunu Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Gruplarını Sil

en: Deleted Share Group Snapshot | Deleted Share Group Snapshots
tr_TR[0]: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Grubu Anlık Görüntülerini Sil

en: Deleted Share Group Type | Deleted Share Group Types
tr_TR[0]: Paylaşım Grubu Türünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Grubu Türlerini Sil

en: Deleted Share Network | Deleted Share Networks
tr_TR[0]: Paylaşım Ağı Silindi
tr_TR[1]: Paylaşım Ağları Silindi

en: Deleted Share Server | Deleted Share Server
tr_TR[0]: Paylaşım Sunucusu Silindi
tr_TR[1]: Paylaşım Sunucuları Silindi

en: Deleted Share Snapshot | Deleted Share Snapshots
tr_TR[0]: Paylaşım Anlık Görüntüsünü Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Anlık Görüntülerini Sil

en: Deleted Share Snapshot Rule | Deleted Share Snapshot Rules
tr_TR[0]: Paylaşım Anlık Görüntü Kuralı Sil
tr_TR[1]: Paylaşım Anlık Görüntü Kurallarını Sil

en: Deleted Share Type | Deleted Share Types
tr_TR[0]: Paylaşım Türü Silindi
tr_TR[1]: Paylaşım Türleri Silindi

en: Deleted Snapshot | Deleted Snapshots
tr_TR[0]: Anlık Görüntü Silindi
tr_TR[1]: Anlık Görüntüler Silindi

[ctx: Current status of replica]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

[ctx: Current status of share]
en: Deleting
tr_TR: Siliniyor

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Destination host and pool where share will be migrated to.
tr_TR: Paylaşımın geçirileceği hedef istemci ve havuz.

en: Domain
tr_TR: Alan

en: Driver handles share servers
tr_TR: Sürücü paylaşım sunucuları ele alır

en: Driver options ('volume_id' for Generic driver, etc...)
tr_TR: Sürücü seçenekleri (Genel sürücü için 'birim_kimliği', vs...)

en: Duplicated keys '%s'.
tr_TR: Kopya anahtarlar '%s'.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Security Service
tr_TR: Güvenlik Servisini Düzenle

en: Edit Share
tr_TR: Paylaşımı Düzenle

en: Edit Share Metadata
tr_TR: Paylaşım Metaverisini Düzenle

en: Edit Share Network
tr_TR: Paylaşım Ağını Düzenle

en: Edit Share Snapshot
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüsü Düzenle

en: Enforces migration of the share snapshots to the destination. If set to True, host-assisted migration will not be attempted.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntülerinin hedefe göçünü zorlar. Doğru olarak işaretlenirse, istemci-destekli göç denenmez.

en: Enforces migration to be nondisruptive. If set to True, host-assisted migration will not be attempted.
tr_TR: Göçün aksatmadan yapılmasına zorlar. Doğru olarak ayarlanırsa, istemci-destekli göç denenmez.

en: Enforces migration to keep the share writable while contents are being moved. If set to True, host-assisted migration will not be attempted.
tr_TR: Göç sırasında içerik taşınırken paylaşımın yazılabilir kalmasını zorlar. Doğru olarak ayarlanırsa, istemci-destekli göç denenmez.

en: Enforces migration to preserve all file metadata when moving its contents. If set to True, host-assisted migration will not be attempted.
tr_TR: Göç sırasında içeriği taşırken tüm metaveri dosyasının korunmasını zorlar. Doğru olarak işaretlenirse, istemci-destekli göç denenmez.

en: Enforces the use of the host-assisted migration approach, which bypasses driver optimizations.
tr_TR: İstemci-destekli göç yaklaşımını kullanmaya zorlar, sürücü iyileştirmeleri atlanır.

[ctx: Current status of replica]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of share]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of share network]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of share server]
en: Error
tr_TR: Hata

[ctx: Current status of snapshot]
en: Error
tr_TR: Hata

en: Expected only pairs of key=value.
tr_TR: Yalnızca anahtar=değer çiftleri bekleniyor.

en: Export location
tr_TR: Dışa aktarım konumu

en: Export location of share. Example for NFS: 1.2.3.4:/path/to/share
tr_TR: Paylaşımın dışa aktarım konumu. Örneğin NFS için 1.2.3.4:/paylaşım/yolu

[ctx: Current status of share]
en: Extending Error
tr_TR: Genişletme Hatası

en: Extra specs
tr_TR: Ek özellikler

en: Force Host Assisted Migration
tr_TR: İstemci Destekli Göçe Zorla

en: From here you can update share network info.
tr_TR: Burdan paylaşım ağı bilgisini güncelleyebilirsiniz.

en: Get migration progress
tr_TR: Göç ilerlemesini al

en: Got improper value for field 'driver_options'. Expected only pairs of key=value.
tr_TR: 'driver_options' alanı için geçersiz değer alındı. Yalnızca anahtar=değer çiftleri bekleniyor.

en: Group specs
tr_TR: Grup özellikleri

en: Host
tr_TR: Sunucu

en: Host of share
tr_TR: Paylaşım sunucusu

en: Host to migrate share
tr_TR: Paylaşımın geçirileceği istemci

en: Host where share is located, example: some.host@driver[#pool]
tr_TR: Paylaşımın konumlandığı sunucu, örneğin: bir.sunucu@sürücü[#havuz]

en: IP Version
tr_TR: IP Sürümü

en: Improper value set to required extra spec 'spec_driver_handles_share_servers'. Allowed values are %s. Case insensitive.
tr_TR: 'spec_driver_handles_share_servers' ek özelliği için uygun olmayan değer ayarlanmış. İzin verilen değerler %s. Büyük küçük harfe duyarsız.

[ctx: Current status of share server]
en: In-use
tr_TR: Kullanımda

[ctx: Current status of snapshot]
en: In-use
tr_TR: Kullanımda

[ctx: Current status of share network]
en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Key '%s' has improper length.
tr_TR: Anahtar '%s' uygunsuz uzunluğa sahip.

en: Key can not contain spaces. See string '%s'.
tr_TR: Anahtar boşluk içeremez. '%s' karakter dizisine göz atın.

en: Keys should not contain spaces. Error in '%s'.
tr_TR: Anahtarlar boşluk içermemeli. '%s'de hata.

en: Manage
tr_TR: Yönet

[ctx: Current status of share]
en: Manage Error
tr_TR: Yönetme Hatası

en: Manage Replicas
tr_TR: Kopyaları Yönet

en: Manage Rules
tr_TR: Kuralları Yönet

en: Manage Share
tr_TR: Paylaşımı Yönet

en: Manage Share Group Type Access
tr_TR: Paylaşım Grubu Türü Erişimini Yönet

en: Manage Share Snapshot Rules
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntü Kurallarını Yönet

en: Manage Share Type Access
tr_TR: Paylaşım Türü Erişimini Yönet

en: Metadata
tr_TR: Metaveri

en: Migrate Share
tr_TR: Paylaşımı Göç Ettir

en: Migrate a Share
tr_TR: Bir paylaşımı göç ettir

[ctx: Current status of share]
en: Migrating
tr_TR: Göç Ediyor

[ctx: Current status of share]
en: Migrating to
tr_TR: Göç konumu

en: Migration of share %(name)s is at %(progress)s percent.
tr_TR: %(name)s paylaşımının göçü yüzde %(progress)s.

en: Name
tr_TR: İsim

en: Network Type
tr_TR: Ağ Türü

en: Networks
tr_TR: Ağlar

en: Neutron Net
tr_TR: Neutron Ağı

en: Neutron Subnet
tr_TR: Neutron Alt Ağı

en: New Size (GiB)
tr_TR: Yeni Boyut (GiB)

en: New share network to be set in migrated share
tr_TR: Göç etmiş paylaşımda yeni paylaşım ağı ayarlanacak

en: New share type to be set in migrating share
tr_TR: Göç eden paylaşımda ayarlanacak yeni paylaşım türü

en: No projects found.
tr_TR: Proje bulunamadı.

en: No projects selected.
tr_TR: Hiçbir proje seçili değil.

en: No security services found.
tr_TR: Hiçbir güvenlik servisi bulunamadı.

en: No security services selected.
tr_TR: Hiçbir güvenlik servisi seçilmemiş.

en: No source, empty share
tr_TR: Kaynak yok, boş paylaşım

en: No source, empty share group
tr_TR: Kaynak yok, boş paylaşım grubu

en: Nondisruptive
tr_TR: Aksatmadan

en: Obtain Progress
tr_TR: Süreci Al

en: Obtain migration progress of a Share
tr_TR: Bir Paylaşımın göç sürecini al

en: Overview
tr_TR: Genel Görünüm

en: Password
tr_TR: Parola

en: Passwords do not match.
tr_TR: Parolalar eşleşmiyor.

en: Preserve Metadata
tr_TR: Metaveriyi Koru

en: Preserve Snapshots
tr_TR: Anlık Görüntüleri Koru

en: Project
tr_TR: Proje

en: Projects with access to share group type
tr_TR: Paylaşım grubu türüne erişimi olan projeler

en: Projects with access to share type
tr_TR: Paylaşım türüne erişimi olan projeler

en: Protocol
tr_TR: İletişim Kuralı

en: Public
tr_TR: Açık

en: Replica Details: %(replica_display_name)s
tr_TR: Kopya Ayrıntıları: %(replica_display_name)s

en: Replica State
tr_TR: Kopya Durumu

en: Replicas
tr_TR: Kopyalar

en: Reset Replica State
tr_TR: Kopya Durumunu Sıfırla

en: Reset Replica Status
tr_TR: Kopya Durumunu Sıfırla

en: Reset Share Group Snapshot Status
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntü Durumu

en: Reset Share Group Status
tr_TR: Paylaşım Grubu Durumunu Sıfırla

en: Reset Status
tr_TR: Durumu Sıfırla

en: Reset replica state
tr_TR: Kopya durumunu sıfırla

en: Reset replica status
tr_TR: Kopya durumunu sıfırla

en: Reset state
tr_TR: Durumu sıfırla

en: Reset status
tr_TR: Durumu sıfırla

en: Reseting replica ('%(id)s') state from '%(from)s' to '%(to)s'.
tr_TR: Kopya ('%(id)s') durumu '%(from)s' den '%(to)s' e sıfırlanıyor.

en: Reseting replica ('%(id)s') status from '%(from)s' to '%(to)s'.
tr_TR: Kopya ('%(id)s') durumu '%(from)s' den '%(to)s' e yeniden ayarlanıyor.

en: Reseting share group ('%(id)s') status from '%(from)s' to '%(to)s'.
tr_TR: ('%(id)s') paylaşım grubu durumu '%(from)s' den '%(to)s' e sıfırlanıyor.

en: Reseting share group snapshot ('%(id)s') status from '%(from)s' to '%(to)s'.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü ('%(id)s') durumu '%(from)s' den '%(to)s' e yeniden ayarlanıyor.

en: Resync
tr_TR: Yeniden eşzamanla

en: Resync Replica
tr_TR: Kopyayı Yeniden Eşzamanla

en: Resync replica
tr_TR: Kopyayı yeniden eş zamanla

en: Resync'ing replica '%s'
tr_TR: Kopya '%s' yeniden eş zamanlanıyor

en: Revert Share
tr_TR: Paylaşımı Geri Döndür

en: Revert Share to a Snapshot
tr_TR: Paylaşımı Anlık Görüntüye Geri Al

en: Revert share to a snapshot
tr_TR: Paylaşımı bir anlık görüntüye geri al

[ctx: Current status of share]
en: Reverting Error
tr_TR: Geri Alma Hatası

en: Rules
tr_TR: Kurallar

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Security Service Details: %(service_display_name)s
tr_TR: Güvenlik Servisi Ayrıntıları: %(service_display_name)s

en: Security Service Overview
tr_TR: Güvenlik Servisi Genel Görünümü

en: Security Services
tr_TR: Güvenlik Servisleri

en: Security services within share network
tr_TR: Paylaşım ağındaki güvenlik servisleri

en: Segmentation Id
tr_TR: Dilimlendirme Kimliği

en: Selected projects
tr_TR: Seçili projeler

en: Selected security services
tr_TR: Seçili güvenlik servisleri

en: Server
tr_TR: Sunucu

en: Set Replica as Active
tr_TR: Kopyayı Etkin olarak Ayarla

en: Set as Active
tr_TR: Etkin olarak Ayarla

en: Set maximum quotas for the project.
tr_TR: Proje için azami kotaları ayarla.

en: Setting replica "%s" as active...
tr_TR: "%s" kopyası etkin olarak ayarlanıyor...

en: Share "%(s)s" has been reverted to "%(ss)s" snapshot successfully
tr_TR: Paylaşım "%(s)s" "%(ss)s" anlık görüntüsüne başarıyla geri alındı

en: Share Details: %(share_display_name)s
tr_TR: Paylaşım Ayrıntıları: %(share_display_name)s

en: Share Details: %(share_name)s
tr_TR: Paylaşım Ayrıntıları: %(share_name)s

en: Share Group
tr_TR: Paylaşım Grubu

en: Share Group Details: %s
tr_TR: Paylaşım Grubu Ayrıntıları: %s

en: Share Group Name
tr_TR: Paylaşım Grubu İsmi

en: Share Group Overview
tr_TR: Paylaşım Grubu Genel Görünümü

en: Share Group Snapshot
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsü

en: Share Group Snapshot Details: %(sgs_display_name)s
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntü Ayrıntıları: %(sgs_display_name)s

en: Share Group Snapshot Overview
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsü Genel Görünümü

en: Share Group Snapshots
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüleri

en: Share Group Type
tr_TR: Paylaşım Grubu Türü

en: Share Group Types
tr_TR: Paylaşım Grubu Türleri

en: Share Groups
tr_TR: Paylaşım Grupları

en: Share ID
tr_TR: Paylaşım Kimliği

en: Share Instance Details: %s
tr_TR: Paylaşım Sunucusu Ayrıntıları: %s

en: Share Instance Overview
tr_TR: Paylaşım Sunucusu Genel Görünümü

en: Share Instances
tr_TR: Paylaşım Sunucuları

en: Share Name
tr_TR: Paylaşım İsmi

en: Share Network
tr_TR: Paylaşım Ağı

en: Share Network Details: %(network_display_name)s
tr_TR: Paylaşım Ağı Ayrıntıları: %(network_display_name)s

en: Share Network Info
tr_TR: Paylaşım Ağı Bilgisi

en: Share Network Overview
tr_TR: Paylaşım Ağı Genel Görünümü

en: Share Networks
tr_TR: Paylaşım Ağları

en: Share Overview
tr_TR: Paylaşım Genel Görünümü

en: Share Protocol
tr_TR: Paylaşım Protokolü

en: Share Replicas: %(share_display_name)s
tr_TR: Paylaşım Kopyaları: %(share_display_name)s

en: Share Rules: %(share_display_name)s
tr_TR: Paylaşım Kuralları: %(share_display_name)s

en: Share Server
tr_TR: Paylaşım Sunucu

en: Share Server Details: %(server_name)s
tr_TR: Paylaşım Sunucusu Ayrıntıları: %(server_name)s

en: Share Server Id
tr_TR: Paylaşım Sunucu Kimliği

en: Share Server Overview
tr_TR: Paylaşım Sunucusu Genel Görünümü

en: Share Servers
tr_TR: Paylaşım Sunucuları

en: Share Snapshot Name
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntü İsmi

en: Share Snapshot Overview
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüsü Genel Görünümü

en: Share Snapshot Rules
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntü Kuralları

en: Share Snapshots
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüleri

en: Share Snapshots Storage
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüleri Depolama

en: Share Source
tr_TR: Paylaşım Kaynağı

en: Share Storage
tr_TR: Paylaşım Depolama

en: Share Type
tr_TR: Paylaşım Türü

en: Share Types
tr_TR: Paylaşım Türleri

en: Share Types (multiple available)
tr_TR: Paylaşım Türleri (birden çok kullanılabilir)

en: Share Types (one available)
tr_TR: Paylaşım Türleri (biri kullanılabilir)

en: Share cannot be extended to %(req)iGiB as you only have %(avail)iGiB of your quota available.
tr_TR: Kotanızda yalnız %(avail)iGiB olduğundan paylaşım %(req)iGiB olarak büyütülemedi.

en: Share gigabytes
tr_TR: Paylaşım gigabayt

en: Share name to be assigned
tr_TR: Atanacak paylaşım adı

en: Share replica %s has been deleted.
tr_TR: Paylaşım kopyası %s silindi.

en: Share size must be equal to or greater than the snapshot size (%sGiB)
tr_TR: Paylaşım boyutu anlık görüntü boyutuna eşit ya da boyutundan fazla olmalı (%sGiB)

en: Share snapshot gigabytes
tr_TR: Paylaşım anlık görüntü gigabaytları

en: Share snapshots
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüleri

en: Share types
tr_TR: Paylaşım türleri

en: Shares
tr_TR: Paylaşımlar

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size (GiB)
tr_TR: Boyut (GiB)

en: Snapshot
tr_TR: Anlık görüntü

en: Snapshot Details: %(snapshot_display_name)s
tr_TR: Anlık Görüntü Ayrıntıları: %(snapshot_display_name)s

en: Snapshot Overview
tr_TR: Anlık Görüntü Genel Görünümü

en: Snapshot Rules: %(snapshot_display_name)s
tr_TR: Anlık Görüntü Kuralları: %(snapshot_display_name)s

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Source Share Group Snapshot
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsünü Kaynak Et

en: Source Type
tr_TR: Kaynak Türü

en: Specify the new share network for the share. Do not specify this parameter if the migrating share has to be retained within its current share network.
tr_TR: Paylaşım için yeni paylaşım ağını belirtin. Göç eden paylaşımın mevcut paylaşım ağını koruması gerekiyorsa bu parametreyi belirtmeyin.

en: Specify the new share type for the share. Do not specify this parameter if the migrating share has to be retained with its current share type.
tr_TR: Paylaşım için yeni paylaşım türünü belirtin. Göç eden paylaşımın mevcut paylaşım türünü koruması gerekiyorsa bu parametreyi belirtmeyin.

en: Start migration
tr_TR: Göçü başlat

en: Status
tr_TR: Durum

en: Successfully created security service: %s
tr_TR: Güvenlik servisi başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully created share group type: %s
tr_TR: Başarıyla paylaşım grubu türü oluşturuldu: %s

en: Successfully created share network: %s
tr_TR: Paylaşım ağı başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully created share type: %s
tr_TR: Paylaşım türü başarıyla oluşturuldu: %s

en: Successfully sent the request to cancel migration of  share: %s.
tr_TR: Paylaşımın göç iptali için istek başarıyla gönderildi: %s.

en: Successfully sent the request to complete migration of  share: %s.
tr_TR: Paylaşım göçünün tamamlanması isteği başarıyla gönderildi: %s.

en: Successfully sent the request to manage share: %s
tr_TR: Paylaşımı yönetme isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully sent the request to migrate share: %s.
tr_TR: İstek göç paylaşımına başarıyla gönderildi: %s.

en: Successfully sent the request to unmanage share: %s
tr_TR: Paylaşımın yönetim iptali isteği başarıyla gönderildi: %s

en: Successfully updated group specs for share group type '%s'.
tr_TR: '%s' paylaşım grubu türü için grup özellikleri başarıyla güncellendi.

en: Successfully updated security service "%s"
tr_TR: Güvenlik servisi "%s" başarıyla güncellendi

en: The share size cannot be less than the snapshot size (%sGiB)
tr_TR: Paylaşım boyutu anlık görüntü boyutundan az olamaz (%sGiB)

en: Type
tr_TR: Tür

en: Unable to add rule.
tr_TR: Kural eklenemedi.

en: Unable to add snapshot rule.
tr_TR: Anlık görüntü kuralı eklenemedi.

en: Unable to cancel migration of share %s at this moment.
tr_TR: %s paylaşımının göçü şu an iptal edilemiyor.

en: Unable to complete migration of share %s.
tr_TR: %s paylaşımının göçü tamamlanamadı.

en: Unable to create security service.
tr_TR: Güvenlik servisi oluşturulamıyor.

en: Unable to create share group snapshot.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü oluşturulamadı.

en: Unable to create share group type.
tr_TR: Paylaşım grubu türü oluşturulamadı.

en: Unable to create share group.
tr_TR: Paylaşım grubu oluşturulamıyor.

en: Unable to create share network.
tr_TR: Paylaşım ağı oluşturulamadı.

en: Unable to create share replica.
tr_TR: Paylaşım kopyası oluşturulamadı.

en: Unable to create share snapshot.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüsü oluşturulamıyor.

en: Unable to create share type.
tr_TR: Paylaşım türü oluşturulamıyor.

en: Unable to create share.
tr_TR: Paylaşım oluşturulamadı.

en: Unable to create share. %s
tr_TR: Paylaşım oluşturulamadı. %s

en: Unable to delete replica "%s".
tr_TR: Kopya "%s" silinemedi.

en: Unable to delete rule "%s".
tr_TR: "%s" kuralı silinemedi.

en: Unable to delete share "%s".
tr_TR: "%s" paylaşımı silinemedi.

en: Unable to delete share group snapshot "%s". One or more share groups depend on it.
tr_TR: "%s" paylaşım grubu anlık görüntüsü silinemiyor. Bir ya da daha fazla paylaşım grubu ona bağımlı.

en: Unable to delete snapshot "%s". One or more shares depend on it.
tr_TR: "%s" anlık görüntüsü silinemedi. Bir ya da fazla paylaşım ona bağımlı.

en: Unable to delete snapshot rule "%s".
tr_TR: Anlık görüntü kuralı "%s" silinemiyor.

en: Unable to get information about share group type access.
tr_TR: Paylaşım grubu tür erişimiyle ilgili bilgi alınamadı.

en: Unable to get information about share type access.
tr_TR: Paylaşım türü erişimi hakkında bilgi alınamadı.

en: Unable to get list of projects.
tr_TR: Proje listesi alınamadı.

en: Unable to get the security services hosts
tr_TR: Güvenlik servisi sunucuları alınamadı

en: Unable to get the specified share group '%s' for snapshot creation.
tr_TR: Anlık görüntü oluşturmak için belirtilen paylaşım grubu '%s' alınamadı.

en: Unable to load the specified share group snapshot.
tr_TR: Belirtilen paylaşım grubu anlık görüntüsü yüklenemedi.

en: Unable to load the specified snapshot.
tr_TR: Belirtilen anlık görüntü yüklenemedi.

en: Unable to manage share
tr_TR: Paylaşım yönetilemiyor

en: Unable to migrate share %s.
tr_TR: %s paylaşımı göç ettirilemedi.

en: Unable to obtain progress of migration of share %s at this moment.
tr_TR: %s paylaşımının göç yüzdesi şu an alınamıyor.

en: Unable to reset state of replica '%s'.
tr_TR: '%s' kopyasının durumu sıfırlanamadı.

en: Unable to reset status of replica '%s'.
tr_TR: '%s' kopyasının durumu sıfırlanamadı.

en: Unable to reset status of share group '%s'.
tr_TR: '%s' paylaşım grubu durumu sıfırlanamadı.

en: Unable to reset status of share group snapshot '%s'.
tr_TR: '%s' paylaşım grubu anlık görüntüsü durumu sıfırlanamıyor.

en: Unable to resync replica '%s'.
tr_TR: Kopya '%s' yeniden eş zamanlanamadı.

en: Unable to retrieve list of projects.
tr_TR: Projelerin listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve quotas.
tr_TR: Kotalar alınamıyor.

en: Unable to retrieve replica '%s'.
tr_TR: Kopya '%s' alınamadı.

en: Unable to retrieve security service '%s' details.
tr_TR: Güvenlik servisi '%s' ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve security services
tr_TR: Güvenlik servisleri alınamadı

en: Unable to retrieve security_service.
tr_TR: security_service alınamadı.

en: Unable to retrieve share details.
tr_TR: Paylaşım ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve share group '%s'.
tr_TR: Paylaşım grubu '%s' alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group details.
tr_TR: Paylaşım grubu ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group snapshot '%s'.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü '%s' alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group snapshot details.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntü ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group snapshot list.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group snapshot.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü alınamıyor.

en: Unable to retrieve share group snapshots.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüleri alınamadı.

en: Unable to retrieve share group types.
tr_TR: Paylaşım grubu türleri alınamadı.

en: Unable to retrieve share group.
tr_TR: Paylaşım grubu alınamıyor.

en: Unable to retrieve share groups.
tr_TR: Paylaşım grupları alınamadı.

en: Unable to retrieve share instance details.
tr_TR: Paylaşım sunucusu ayrıntıları alınamadı.

en: Unable to retrieve share instances.
tr_TR: Paylaşım sunucuları alınamadı.

en: Unable to retrieve share limit information.
tr_TR: Paylaşım sınır bilgisi alınamadı.

en: Unable to retrieve share list.
tr_TR: Paylaşım listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve share network details.
tr_TR: Paylaşım ağı ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve share network.
tr_TR: Paylaşım ağı alınamadı.

en: Unable to retrieve share networks
tr_TR: Paylaşım ağları alınamadı

en: Unable to retrieve share replicas.
tr_TR: Paylaşım kopyaları alınamadı.

en: Unable to retrieve share rules.
tr_TR: Paylaşım kuralları alınamadı.

en: Unable to retrieve share server details.
tr_TR: Paylaşım sunucusu ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve share servers
tr_TR: Paylaşım sunucuları alınamadı

en: Unable to retrieve share snapshot list.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntü listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve share snapshot rules.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntü kuralları alınamadı.

en: Unable to retrieve share snapshot.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüsü alınamıyor.

en: Unable to retrieve share snapshots list.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntü listesi alınamıyor.

en: Unable to retrieve share snapshots.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüleri alınamadı.

en: Unable to retrieve share types.
tr_TR: Paylaşım türleri alınamadı.

en: Unable to retrieve share.
tr_TR: Paylaşım alınamıyor.

en: Unable to retrieve share. %s
tr_TR: Paylaşım alınamıyor. %s

en: Unable to retrieve share_gruop_type.
tr_TR: Paylaşım grup bütür alınamadı.

en: Unable to retrieve share_type.
tr_TR: share_type alınamadı.

en: Unable to retrieve snapshot details.
tr_TR: Anlık görüntü ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to retrieve snapshot.
tr_TR: Anlık görüntü alınamıyor.

en: Unable to retrieve volume details.
tr_TR: Birim ayrıntıları alınamıyor.

en: Unable to revert share to the snapshot.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüye geri alınamadı.

en: Unable to set replica '%s' as active.
tr_TR: '%s' kopyası etkin olarak ayarlanamadı.

en: Unable to unmanage share.
tr_TR: Paylaşım yönetim iptali başarısız.

en: Unable to update access for share group type "%s".
tr_TR: "%s" paylaşım grubu türü için erişim güncellenemedi.

en: Unable to update access for share type "%s".
tr_TR: Paylaşım türü "%s" için erişim güncellenemiyor.

en: Unable to update default quotas.
tr_TR: Öntanımlı kotalar güncellenemedi.

en: Unable to update group_specs for share group type.
tr_TR: Paylaşım grubu türü için grup özellikleri güncellenemedi.

en: Unable to update security service.
tr_TR: Güvenlik servisi güncellenemedi.

en: Unable to update share group snapshot.
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü güncellenemedi.

en: Unable to update share group type.
tr_TR: Paylaşım grubu türü güncellenemedi.

en: Unable to update share group.
tr_TR: Paylaşım grubu güncellenemiyor.

en: Unable to update share metadata.
tr_TR: Paylaşım metaverisi güncellenemedi.

en: Unable to update share network "%s".
tr_TR: Paylaşım ağı "%s" güncellenemedi.

en: Unable to update share network.
tr_TR: Paylaşım ağı güncellenemedi.

en: Unable to update share snapshot.
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüsü güncellenemedi.

en: Unable to update share type.
tr_TR: Paylaşım türü güncellenemiyor.

en: Unable to update share.
tr_TR: Paylaşım güncellenemedi.

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unmanage
tr_TR: Yönetimi Bırak

[ctx: Current status of share]
en: Unmanage Error
tr_TR: Yönetimi Bırakma Hatası

en: Unmanage Share
tr_TR: Paylaşım Yönetimini Bırak

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Share Group
tr_TR: Paylaşım Grubunu Güncelle

en: Update Share Group Snapshot
tr_TR: Paylaşım Grubu Anlık Görüntüsünü Güncelle

en: Update Share Group Type
tr_TR: Paylaşım Grubu Türünü Güncelle

en: Update Share Network
tr_TR: Paylaşım Ağını Güncelle

en: Update Share Snapshot
tr_TR: Paylaşım Anlık Görüntüsünü Güncelle

en: Update Share Type
tr_TR: Paylaşım Türünü Güncelle

en: Update Share group Type
tr_TR: Paylaşım grubu Türünü Güncelle

en: Updated At
tr_TR: Güncelleme Zamanı

en: Updated access for share group type "%s".
tr_TR: "%s" paylaşım grubu türü için erişimi güncelle.

en: Updated access for share type "%s".
tr_TR: "%s" paylaşım türü için erişim güncellendi.

en: Updated share network "%s".
tr_TR: "%s" paylaşım ağı güncellendi.

en: Updating share "%s"
tr_TR: "%s" paylaşımı güncelleniyor

en: Updating share group "%s"
tr_TR: "%s" paylaşım grubu güncelleniyor

en: Updating share group snapshot "%s"
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsü "%s" güncelleniyor

en: Updating share metadata "%s"
tr_TR: Paylaşım metaverisi "%s" güncelleniyor

en: Updating share network "%s"
tr_TR: Paylaşım ağı "%s" güncelleniyor

en: Updating share snapshot "%s"
tr_TR: Paylaşım anlık görüntüsü "%s" güncelleniyor

en: Use share group snapshot as a source
tr_TR: Paylaşım grubu anlık görüntüsünü kaynak olarak kullan

en: Use snapshot as a source
tr_TR: Anlık görüntüyü kaynak olarak kullan

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Writable
tr_TR: Yazılabilir

en: key=value pairs per line can be set
tr_TR: satır başına anahtar=değer çiftleri ayarlanabilir
