kdeedu - en to bs translation catalogue (135 entries)

en: Marble Virtual Globe
bs: Marble virtualni globus

en: A World Atlas.
bs: Atlas svijeta.

en: Developer and Original Author
bs: Programer i Originalni Autor

en: WMS Support, Mobile, Performance
bs: WMS podrška, mobilno, performanse

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
bs: OpenStreetMap Integracija, OSM Namefinder, Upravljanje preuzimanjima

en: Elevation Profile
bs: Elevacijski profil

en: APRS Plugin
bs: APRS dodatak

en: Online Services support
bs: Onlajn podrška servisa

en: Satellites
bs: Sateliti

en: Satellites, Eclipses
bs: Sateliti pomračenja

en: Friedrich W. H. Kossebau
bs: Fridrih V.H. Kosebau

en: Plasma Integration, Bugfixes
bs: Plasma Integracija, popravak grešaka

en: Routing, Navigation, Mobile
bs: Rutiranje, Navigacija, Mobilno

en: Routing, Elevation Profile
bs: Rutiranje, Elevacijski Profil

en: Core Developer: KML and Windows support
bs: Razvojni programer: KML i Windows podrška

en: Bugfixes
bs: Popravke greškica

en: Core Developer and Co-Maintainer
bs: Razvojni programer i održavatelj

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
bs: Razvojni programer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid

en: Network plugins
bs: Mrežni dodaci

en: Planet filter
bs: Filter planete

en: Marble Python Bindings
bs: Marble Python veze

en: Historical Maps
bs: Historijske karte

en: Astronomical Observatories
bs: Astronomski opservatoriji

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
bs: ESA Summer of Code u svemiru  2011 Projekt: Vizualizacija Satelitskih orbita

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
bs: ESA Ljeto koda u Svemiru 2011 projekt: Vizualizacija satelitskih orbita

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
bs: Google Ljeto programiranja 2010 Projekt: Zabilješke

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
bs: Google Ljeto kodiranja 2010 Projekt: Vremenska podrška

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
bs: Google Ljeto kodiranja 2010 Projekt: Navigacija potez po potez

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
bs: Google projekat ljeto 2009: OSM anotacija

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
bs: Google projekat ljeto 2009: Onlajn servisi

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
bs: Gogle projekat ljeto 2008: Vektorski blokovi za Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
bs: Google projekat ljeto 2008: Panoramio / Wikipedia - foto podrška za Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
bs: Google projekat ljeto 2007: Projekcija na ravan ("Ravna projekcija")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
bs: Google projekat ljeto 2007: GPS podrška za Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
bs: Google projekat ljeto 2007: KML podrška za Marble

en: Development & Patches
bs: Razvoj i zakrpe

en: Platforms & Distributions
bs: Platforme i raspodjele

en: Artwork
bs: Grafika

en: Various Suggestions & Testing
bs: Različiti prijedlozi i testiranje

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
bs: Posebna zahvala za pružanje važnog izvora inspiracije stvaranjem prethodnika Marble-a ,"Kartographer"-a.

en: Enable debug output
bs: Omogući opširan ispis radi traženja grešaka

en: Make a time measurement to check performance
bs: Napravite mjerenje vremena za provjeru performansi

en: Show frame rate
bs: Prikaži protok kadrova

en: Show tile IDs
bs: Prikaži ID naslove

en: Show time spent in each layer
bs: Prikaži vrijeme provedeno u svakom sloju

en: Do not use the interface optimized for small screens
bs: Ne koristi interfejs optimiziran za male ekrane

en: Use the interface optimized for small screens
bs: Koristi interfejs optimiziran za male ekrane

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
bs: Ne koristi interfejs optimiziran za visoku rezoluciju

en: Use the interface optimized for high resolutions
bs: Koristi interfejs optimiziran za visoku rezoluciju

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
bs: Postavi udaljenost posmatrača na globus (in km)

en: One or more placemark files to be opened
bs: Jedna ili više datoteka oznake da bude otvorena

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
bs: Datum i vrijeme kuglastog sata

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
bs: Brzina kuglastog sata

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
bs: Jedinica izabrana za mjerenje udaljenosti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
bs: Jedinica izabrana za mjerenje uglova.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
bs: Kvalitet kojim će se karte obojiti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
bs: Kvalitet po kojem animirana karta biva oslikana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
bs: Lokalizacija oznaka.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
bs: Opšti font korišten na karti.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
bs: Zadnji direktorij otvoren sa Datoteka->Otvori.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
bs: Ponašanje ose planete na povlačenje mišem.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
bs: Lokacija prikazana na zahtjev za pokretanje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
bs: Prikaz animacije na putovanje do cilja.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
bs: Spoljnji OpenStreetMap editor program

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
bs: Skrivena memorija za blokove rezervisane u fizičkoj memoriji.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
bs: Maksimalni prostor na hard disku koji se može koristiti za smještanje pločica u memoriju.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
bs: URL za posrednički (proxy) server.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
bs: Port za posrednički (proxy) server.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
bs: Korisničko ime za odobrenje.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
bs: Šifra za odobrenje.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
bs: Tip posrednika je HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
bs: Tip posrednika je Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
bs: Psrednik zahtijeva provjeru autentičnosti

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
bs: Dodatak za praćenje pozicije koji se koristi za određivanje trenutne lokacije

en: Position: %1
bs: Pozicija: %1

en: Altitude: %1
bs: Visina: %1

en: Tile Zoom Level: %1
bs: Nivo povećanja bloka: %1

en: Time: %1
bs: Vrijeme: %1

en: marble_part
bs: marble_dio

en: A Virtual Globe
bs: Virtualni globus

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
bs: Žao nam je, ne može se otvoriti '%1'. Datoteci se ne može pristupiti.

en: File not accessible
bs: Datoteci se ne može pristupiti.

en: All Supported Files
bs: Sve podržane datoteke

en: Images *.jpg *.png
bs: Slike *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
bs: Dogodila se greška prilikom spašavanja datoteke.

en: Unnamed
bs: Neimenovano

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
bs: Preuzmi region...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
bs: Izvezi &kartu...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
bs: &Raditi izvan mreže

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
bs: &Kopiraj mapu

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
bs: &Kopiraj koordinate

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
bs: &Otvori...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
bs: Preuzmi mape...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
bs: Preuzmi nove karte

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
bs: &Kreiraj novu mapu...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
bs: Čarobnjak će vam pomoći da kreirate vlastitu  temu mape.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
bs: &Oblaci

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
bs: &Sunca kontrola...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
bs: &Vremenska kontrola...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
bs: Zaključaj poziciju

en: Show Shadow
bs: Prikaži sjenu

en: Hide Shadow
bs: Sakrij sjenu

en: Shows and hides the shadow of the sun
bs: Prikazuje i sakriva sijenku sunca

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
bs: Prikaži ikonu Sunca za podsolarnu tačku

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
bs: Sakrij ikonu Sunca za podsolarnu tačku

en: Show sun icon on the sub-solar point
bs: Prikaži ikonu Sunca za podsolarnu tačku

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
bs: Zaključaj globus na podsolarnu tačku

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
bs: Odključaj globus na podsolarnu tačku

en: Lock globe to the sub-solar point
bs: Zaključaj globus na podsolarnu tačku

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
bs: Prikaži &Favorite

en: Show or hide bookmarks in the map
bs: Prikažite ili sakrijte markere u mapi

en: &Set Home Location
bs: &Podesi početnu lokaciju

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
bs: Prikaz pozicije

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
bs: Prikaži datum i vrijeme

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
bs: Prikaz visine

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
bs: Pokaži nivo povećanja bloka

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
bs: Pokaži traku napretka preuzimanja

en: View
bs: Pregled

en: Navigation
bs: Navigacija

en: Cache & Proxy
bs: Priručna memorija i posrednik

en: Date & Time
bs: Datum i vrijeme

en: Synchronization
bs: Sinhronizacija

en: Routing
bs: Usmjeravanje

en: Plugins
bs: Dodaci

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
bs: &Info-polja

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
bs: &Onlajn servisi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
bs: &Paneli

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
bs: &Veličina pogleda

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
bs: &Zabilješke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
bs: Alatna traka za izmjene
