marble - en to ca translation catalogue (17 entries)

en: The original Behaim globe can be visited in the <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> in Nuremberg, Germany.
ca: El globus terraqüi de Behaim es pot visitar en el <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> a Nuremberg, Alemanya.

[ctx: @title:group]
en: Map Content
ca: Contingut del mapa

en: Digitized map based on orthophotographic gores by TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum and Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Ghillany map based on two planiglobes which are provided as a map supplement to F.W. Ghillany's "Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden", Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.
ca: Mapa digitalitzat basat en tessel·les ortofotogràfiques de la TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum i Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Mapa de Ghillany basat en dos planiglobus que es proporcionen com a suplement del mapa a «Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden», Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.

en: Marble Behaim
ca: Behaim del Marble

en: Digital reproduction of a globe crafted at the time of Columbus' first sea travel to the west.
ca: Reproducció digital d'un globus terraqüi creat a l'època del primer viatge marítim de Colom a l'oest.

en: <p>Martin Behaim's Erdapfel</p><p>The oldest existent globe of the Earth. Martin Behaim and collaborators created the globe around 1492 at the time of <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Columbus'</a> first sea travel to the west.Hence the American continent is missing on this globe.Also note the detailed inscriptions in early modern German.</p><p>Please see <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Wikipedia: Erdapfel</a> for further information about the Behaim globe.
ca: <p>Erdapfel de Martin Behaim</p><p>El globus terraqüi existent més antic. Martin Behaim i els seus col·laboradors van crear el globus al voltant de 1492, a l'època del primer viatge marítim de <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Colom</a> a l'oest. Per tant, el continent americà no hi és en aquest globus. Vegeu també les inscripcions detallades en alemany modern primerenc.</p><p>Vegeu <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Viquipèdia: Erdapfel</a> per a més informació sobre el globus terraqüi de Behaim.

[ctx: @info:credit]
en: Author
ca: Autor

[ctx: @title:group]
en: Globe Settings
ca: Configuració del globus

[ctx: @option:check]
en: Show Behaim places
ca: Mostra els llocs del Behaim

[ctx: @option:check]
en: Show texts and illustrations
ca: Mostra els textos i les il·lustracions

[ctx: @option:check]
en: Show the accurate coastline
ca: Mostra la línia de la costa acurada

[ctx: @title:group]
en: Globe Variant
ca: Variant del globus

en: Digital imagery taken directly from the original Behaim globe.
ca: Imatges digitals preses directament del globus terraqüi original de Behaim.

en: A (rough) facsimile created by Friedrich Wilhelm Ghillany in 1853.
ca: Un facsímil (aproximat) creat per Friedrich Wilhelm Ghillany el 1853.

en: A (rough) facsimile created by Ernest George Ravenstein in 1908.
ca: Un facsímil (aproximat) creat per Ernest George Ravenstein el 1908.

[ctx: @title:window]
en: Behaim Globe
ca: Globus terraqüi de Behaim

[ctx: @action:button]
en: Information
ca: Informació
