marble - en to cs translation catalogue (130 entries)

en: Marble Virtual Globe
cs: Virtuální globus Marble

en: A World Atlas.
cs: Světový atlas.

en: Developer and Original Author
cs: Vývojář a původní autor

en: WMS Support, Mobile, Performance
cs: Podpora WMS, mobilní verze, výkon

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
cs: Integrace OpenStreetMap, vyhledávač jmen OSM, správa stahování

en: Elevation Profile
cs: Profil elevací

en: APRS Plugin
cs: Modul APRS

en: Online Services support
cs: Podpora online služeb

en: Satellites
cs: Družice

en: Plasma Integration, Bugfixes
cs: Integrace Plasma, opravy chyb

en: Core Developer: KML and Windows support
cs: Přední vývojář: Podpora KML a Windows

en: Bugfixes
cs: Opravy chyb

en: Core Developer and Co-Maintainer
cs: Původní autor a jeden ze správců

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
cs: Hlavní vývojář: Marble Runners, Plasmoid 'Světové hodiny'

en: Network plugins
cs: Síťové moduly

en: Planet filter
cs: Filtr planet

en: Marble Python Bindings
cs: Propojení Marble s Pythonem

en: Historical Maps
cs: Historické mapy

en: Astronomical Observatories
cs: Astronomické observatoře

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
cs: ESA Summer of Code in Space 2012 Projekt: Vizualizace satelitů planet

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
cs: ESA Summer of Code in Space 2011 Projekt: Vizualizace orbitů družic

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
cs: Projekt Google Summer of Code 2011: Vektorové vykreslování OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
cs: Projekt Google Summer of Code 2011: Marble Touch na MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
cs: Projekt Google Summer of Code 2010: Záložky

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
cs: Projekt Google Summer of Code 2010: Podpora času

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
cs: Projekt Google Summer of Code 2010: Kroková navigace

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
cs: Projekt Google Summer of Code 2009: Poznámky v OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
cs: Projekt Google Summer of Code 2009: Služby online

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
cs: Projekt Google Summer of Code 2008: Vektorové dlaždice pro Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
cs: Projekt Google Summer of Code 2008: Podpora Panoramio / Wikipedia -fotografie v Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
cs: Projekt Google Summer of Code 2007: Rovníková projekce ("Plochá mapa")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
cs: Projekt Google Summer of Code 2007: Podpora GPS v Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
cs: Projekt Google Summer of Code 2007: Podpora KML v Marble

en: Development & Patches
cs: Vývoj a opravy

en: Platforms & Distributions
cs: Platformy a distribuce

en: Artwork
cs: Grafika

en: Various Suggestions & Testing
cs: Různé návrhy a testování

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
cs: Speciální poděkování za poskytnutí důležitého zdroje inspirace vytvořením předchůdce Marbe "Kartographeru".

en: Enable debug output
cs: Povolit ladicí výstup

en: Make a time measurement to check performance
cs: Provést časové měření pro zjištění výkonu

en: Show frame rate
cs: Zobrazit počet snímků za sekundu

en: Show time spent in each layer
cs: Zobrazit čas strávený na každé vrstvě

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
cs: Použít jiný adresář <directory> jenž obsahuje mapové údaje.

en: Do not use the interface optimized for small screens
cs: Nepoužívat rozhraní optimalizované pro malé obrazovky

en: Use the interface optimized for small screens
cs: Používat rozhraní optimalizované pro malé obrazovky

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
cs: Nepoužívat rozhraní optimalizované pro velká rozlišení

en: Use the interface optimized for high resolutions
cs: Používat rozhraní optimalizované pro velká rozlišení

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
cs: Nastavit vzdálenost pozorovatele od globusu (v km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
cs: Použít <id> mapy (např. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
cs: Datum a čas hodin v Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
cs: Rychlost hodin v Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
cs: Jednotky ve kterých se budou měřit vzdálenosti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
cs: Jednotky ve kterých se budou měřit úhly.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
cs: Kvalita ve které bude vykreslena statická mapa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
cs: Kvalita ve které bude vykreslena animovaná mapa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
cs: Lokalizace popisek.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
cs: Písmo použité na mapě.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
cs: Chování os planety při tažení myší.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
cs: Místo zobrazené při startu aplikace.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
cs: Animovat cestu k cíli.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
cs: Externí aplikace editoru OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
cs: Maximální místo na disku, které může být použito pro ukládání dlaždic.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
cs: URL proxy serveru.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
cs: Port pro proxy server.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
cs: Uživatelské jméno pro oprávnění.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
cs: Heslo pro udělení přístupu.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
cs: Proxy je typu HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
cs: Proxy je typu Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
cs: Proxy vyžaduje ověření

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
cs: Modul pro zjišťování aktuální polohy

en: Position: %1
cs: Poloha: %1

en: Altitude: %1
cs: Výška: %1

en: Time: %1
cs: Čas: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
cs: Bohužel '%1' nelze otevřít:
    '%2'

en: File not readable
cs: Soubor nelze přečíst

en: A Virtual Globe
cs: Virtuální globus

en: File not accessible
cs: Soubor je nedostupný

en: All Supported Files
cs: Všechny podporované soubory

[ctx: @title:window]
en: Open File
cs: Otevřít soubor

[ctx: @title:window]
en: Export Map
cs: Exportovat mapu

en: Images *.jpg *.png
cs: Obrázky *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
cs: Při ukládání souboru nastala chyba.

en: Unnamed
cs: Nepojmenované

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
cs: Stáhnout oblast...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
cs: &Exportovat mapu...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
cs: &Pracovat offline

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
cs: &Kopírovat mapu

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
cs: K&opírovat souřadnice

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
cs: &Otevřít...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
cs: Stáhnout mapy...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
cs: Stáhnout nové mapy

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
cs: &Vytvořit novou mapu...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
cs: Průvodce, který vás provede vytvořením vlastního motivu mapy.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
cs: O&blačnost

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
cs: Ovládání sl&unce...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
cs: &Ovládání času...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
cs: Uzamknout polohu

en: Show Shadow
cs: Zobrazit stín

en: Hide Shadow
cs: Skrýt stín

en: Shows and hides the shadow of the sun
cs: Zobrazuje a skrývá stín Slunce

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
cs: Přidat zálož&ku...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
cs: Zo&brazit záložky

en: &Set Home Location
cs: Na&stavit umístění domova

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
cs: &Spravovat záložky...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
cs: &Upravit mapu...

en: &Record Movie
cs: &Nahrávat video

en: &Stop Recording
cs: Za&stavit nahrávání

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
cs: Zobrazit polohu

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
cs: Zobrazit datum a čas

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
cs: Zobrazit výšku

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
cs: Zobrazit úroveň přiblížení dlaždice

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
cs: Zobrazit průběh stahování

en: View
cs: Pohled

en: Navigation
cs: Navigace

en: Cache & Proxy
cs: Mezipaměť & Proxy

en: Date & Time
cs: Datum a čas

en: Synchronization
cs: Synchronizace

en: Routing
cs: Směrování

en: Plugins
cs: Moduly

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Zobrazit

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
cs: &Informační okénka

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
cs: &Online služby

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
cs: &Panely

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
cs: &Zobrazit velikost

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
cs: &Záložky

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
cs: Upravit panel nástrojů
