marble - en to el translation catalogue (145 entries)

en: Marble Virtual Globe
el: Εικονική υδρόγειος Marble

en: A World Atlas.
el: Ένας παγκόσμιος Άτλας.

en: Developer and Original Author
el: Προγραμματιστής και αρχικός συγγραφέας

en: WMS Support, Mobile, Performance
el: Υποστήριξη WMS, κινητό, επιδόσεις

en: Geodata
el: Γεωδεδομένα

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
el: Ενσωμάτωση OpenStreetMap, OSM Namefinder, διαχείριση λήψεων

en: Elevation Profile
el: Προφίλ υψόμετρου

en: APRS Plugin
el: Πρόσθετο APRS

en: Online Services support
el: Υποστήριξη διαδικτυακών υπηρεσιών

en: Satellites
el: Δορυφόροι

en: Satellites, Eclipses
el: Δορυφόροι, Εκλειπτικές

en: Plasma Integration, Bugfixes
el: Ενσωμάτωση Plasma, διορθώσεις

en: Routing, Navigation, Mobile
el: Δρομολόγηση, πλοήγηση, κινητό

en: Routing, Elevation Profile
el: Προφίλ δρομολόγησης, υψόμετρου

en: Core Developer: KML and Windows support
el: Βασικός προγραμματιστής: υποστήριξη KML και Windows

en: Bugfixes
el: Διορθώσεις

en: Core Developer and Co-Maintainer
el: Βασικός προγραμματιστής και συντηρητής

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
el: Βασικός προγραμματιστής: marble runners, πλασμοειδές παγκόσμιο ρολόι

en: Network plugins
el: Πρόσθετα δικτύου

en: Planet filter
el: Φίλτρο πλανητών

en: Marble Python Bindings
el: Συνδέσεις Python του Marble

en: Historical Maps
el: Ιστορικοί χάρτες

en: Astronomical Observatories
el: Αστρονομικά παρατηρητήρια

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
el: Έργο ESA Summer of Code in Space 2012: Οπτικοποίηση πλανητικών δορυφόρων

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
el: Έργο ESA Summer of Code in Space 2011: Οπτικοποίηση δορυφορικών τροχιών

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
el: Έργο του Google Summer of Code 2011: Αποτύπωση διανυσμάτων OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
el: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch για το MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
el: Έργο του Google Summer of Code 2010: Σελιδοδείκτες

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
el: Έργο του Google Summer of Code 2010: Υποστήριξη χρόνου

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
el: Έργο του Google Summer of Code 2010: Πλοήγηση Turn-by-turn

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
el: Έργο του Google Summer of Code 2009: Επισήμανση OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
el: Έργο του Google Summer of Code 2009: Διαδικτυακές υπηρεσίες

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
el: Έργο του Google Summer of Code 2008: Διανυσματικά πλακίδια για το Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
el: Έργο του Google Summer of Code 2008: Υποστήριξη φωτογραφιών Panoramio / Wikipedia για το Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
el: Έργο του Google Summer of Code 2007: Ισορθογώνια προβολή ("Επίπεδος χάρτης")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
el: Έργο του Google Summer of Code 2007: Υποστήριξη GPS για το Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
el: Έργο του Google Summer of Code 2007: Υποστήριξη KML για το Marble

en: Development & Patches
el: Ανάπτυξη και διορθώσεις

en: Platforms & Distributions
el: Πλατφόρμες και διανομές

en: Artwork
el: Γραφικά

en: Various Suggestions & Testing
el: Διάφορες προτάσεις και δοκιμές

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
el: Ευχαριστούμε τον προκάτοχο του Marble, "Kartograpger" ως μια σημαντική πηγή έμπνευσης.

en: Enable debug output
el: Ενεργοποίηση εξόδου αποσφαλμάτωσης

en: Display OSM placemarks according to the level selected
el: Να εμφανίζονται OSM σημεία επισήμανσης θέσης σύμφωνα με το επιλεγμένο επίπεδο

en: Make a time measurement to check performance
el: Εκτελέστε μια μέτρηση χρόνου για τον έλεγχο της απόδοσης

en: Show frame rate
el: Εμφάνιση ρυθμού πλαισίου

en: Show tile IDs
el: Εμφάνιση ID πλακιδίων

en: Show time spent in each layer
el: Εμφάνιση του χρόνου που ξοδεύτηκε σε κάθε επίπεδο

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
el: Χρήση ενός διαφορετικού κατάλογου <directory> που περιέχει δεδομένα χαρτών.

en: Do not use the interface optimized for small screens
el: Να μη γίνει χρήση της βελτιστοποιημένης διεπαφής για μικρές οθόνες

en: Use the interface optimized for small screens
el: Χρήση της βελτιστοποιημένης διεπαφής για μικρές οθόνες

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
el: Να μη γίνει χρήση της βελτιστοποιημένης διεπαφής για υψηλές αναλύσεις

en: Use the interface optimized for high resolutions
el: Χρήση της βελτιστοποιημένης διεπαφής για υψηλές αναλύσεις

en: Show map at given lat lon <coordinates>
el: Εμφάνιση χάρτη στις δοσμένες πλατ μηκ <coordinates>

en: Show map at given geo <uri>
el: Εμφάνιση χάρτη στο δοσμένο <uri>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
el: Ρύθμιση της απόστασης του παρατηρητή από την υδρόγειο (σε χμ)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
el: Χρήση <id> χάρτη (π.χ. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
el: Άνοιγμα ενός ή περισσοτέρων αρχείων επισήμανσης θέσης

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
el: Η ημερομηνία και ώρα του ρολογιού του marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
el: Η ταχύτητα του ρολογιού του marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
el: Η επιλεγμένη μονάδα μέτρησης αποστάσεων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
el: Η επιλεγμένη μονάδα μέτρησης γωνιών.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
el: Η ποιότητα σχεδίασης του ακίνητου χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
el: Η ποιότητα σχεδίασης του κινούμενου χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
el: Η εντοπιότητα των ετικετών.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
el: Η γενική γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται στον χάρτη.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
el: Ο τελευταίος κατάλογος που άνοιξε με Αρχείο-> Άνοιγμα.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
el: Η συμπεριφορά του άξονα του πλανήτη με το σύρσιμο του ποντικιού.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
el: Η εμφανιζόμενη τοποθεσία κατά την έναρξη της εφαρμογής.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
el: Εμφάνιση κίνησης ταξιδιού στον προορισμό.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
el: Η εξωτερική εφαρμογή επεξεργασίας του OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
el: Δεσμευμένη φυσική μνήμη για τη λανθάνουσα μνήμη πλακιδίων.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
el: Μέγιστος χώρος στο δίσκο για την αποθήκευση πλακιδίων.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
el: URL του διαμεσολαβητή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
el: Θύρα του διαμεσολαβητή.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
el: Όνομα χρήστη για την ταυτοποίηση.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
el: Κωδικός πρόσβασης για την ταυτοποίηση.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
el: Ο τύπος διαμεσολαβητή είναι HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
el: Ο τύπος διαμεσολαβητή είναι Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
el: Ο διαμεσολαβητής απαιτεί ταυτοποίηση

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
el: Το πρόσθετο ανίχνευσης τοποθεσίας  που χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της τρέχουσας τοποθεσίας

en: Position: %1
el: Θέση: %1

en: Altitude: %1
el: Υψόμετρο: %1

en: Tile Zoom Level: %1
el: Επίπεδο εστίασης πλακιδίων: %1

en: Time: %1
el: Χρονολογία: %1

en: marble_part
el: τμήμα_marble

en: A Virtual Globe
el: Μια εικονική υδρόγειος

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
el: Λυπούμαστε, αδυναμία ανοίγματος του '%1'. Το αρχείο δεν είναι προσβάσιμο.

en: File not accessible
el: Μη προσβάσιμο αρχείο

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: Images *.jpg *.png
el: Εικόνες *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια αποθήκευσης του αρχείου.

en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
el: Λήψη περιοχής...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
el: &Εξαγωγή χάρτη...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
el: Εργασία &χωρίς σύνδεση

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
el: &Αντιγραφή χάρτη

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
el: Α&ντιγραφή συντεταγμένων

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
el: &Άνοιγμα...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
el: Λήψη χαρτών...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
el: Λήψη νέων χαρτών

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
el: &Δημιουργία νέου χάρτη...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
el: Ένας βοηθός σας καθοδηγεί για τη δημιουργία του δικού σας θέματος χάρτη.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
el: &Σύννεφα

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
el: Έλεγχος Ή&λιου...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
el: Έλεγχος &χρόνου...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
el: Κλείδωμα τοποθεσίας

en: Show Shadow
el: Εμφάνιση σκιάς

en: Hide Shadow
el: Απόκρυφη σκιάς

en: Shows and hides the shadow of the sun
el: Εμφάνιση και απόκρυψη της σκιάς του ήλιου

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
el: Εμφάνιση του εικονιδίου του ήλιου στο υπο-ηλιακό σημείο

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
el: Απόκρυψη του εικονιδίου του ήλιου στο υπο-ηλιακό σημείο

en: Show sun icon on the sub-solar point
el: Εμφάνιση του εικονιδίου του ήλιου στο υπο-ηλιακό σημείο

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
el: Κλείδωμα υδρογείου στο υπο-ηλιακό σημείο

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
el: Ξεκλείδωμα υδρογείου στο υπο-ηλιακό σημείο

en: Lock globe to the sub-solar point
el: Κλείδωμα υδρογείου στο υπο-ηλιακό σημείο

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
el: &Εμφάνιση σελιδοδεικτών

en: Show or hide bookmarks in the map
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη σελιδοδεικτών στον χάρτη

en: &Set Home Location
el: &Ορισμός αρχικής τοποθεσίας

en: &Record Movie
el: &Εγγραφή βίντεο

en: Records a movie of the globe
el: Εγγραφή βίντεο με την υδρόγειο

en: Stop recording a movie of the globe
el: Σταμάτημα εγγραφής βίντεο με την υδρόγειο

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
el: Εμφάνιση τοποθεσίας

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
el: Εμφάνιση ημερομηνίας και ώρας

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
el: Εμφάνιση υψομέτρου

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
el: Εμφάνιση επιπέδου εστίασης πλακιδίων

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
el: Εμφάνιση γραμμής προόδου λήψης

en: View
el: Προβολή

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Cache & Proxy
el: Λανθάνουσα μνήμη και διαμεσολαβητής

en: Date & Time
el: Ημερομηνία και Ώρα

en: Synchronization
el: Συγχρονισμός

en: Routing
el: Δρομολόγηση

en: Plugins
el: Πρόσθετα

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
el: Πλαίσια &πληροφοριών

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
el: &Διαδικτυακές υπηρεσίες

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
el: &Πίνακες

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
el: &Μέγεθος προβολής

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
el: Επεξεργασία γραμμής εργαλείων
