marble - en to fi translation catalogue (153 entries)

en: Marble Virtual Globe
fi: Marble-maapallo

en: A World Atlas.
fi: Maailmankartasto.

en: (c) 2007-%1
fi: © 2007–%1

en: Developer and Original Author
fi: Kehittäjä ja alkuperäinen tekijä

en: WMS Support, Mobile, Performance
fi: WMS-tuki, mobiiliversio, suorituskyky

en: Geodata
fi: Paikkatieto

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
fi: OpenStreetMap-integraatio, OSM-nimihaku, lataushallinta

en: Elevation Profile
fi: Korkeusprofiili

en: APRS Plugin
fi: APRS-liitännäinen

en: Online Services support
fi: Tuki verkkopalveluille

en: Satellites
fi: Satelliitit

en: Satellites, Eclipses
fi: Satelliitit, pimennykset

en: Plasma Integration, Bugfixes
fi: Plasma-integraatio, korjauksia

en: Routing, Navigation, Mobile
fi: Reittihaku, navigointi, mobiiliversio

en: Routing, Elevation Profile
fi: Reittihaku, korkeusprofiili

en: Core Developer: KML and Windows support
fi: Pääkehittäjä: KML- ja Windows-tuki

en: Bugfixes
fi: Korjauksia

en: Core Developer and Co-Maintainer
fi: Pääkehittäjä ja toinen ylläpitäjä

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
fi: Pääkehittäjä: Marble-suoritusohjelmat, maailmankellosovelma

en: Network plugins
fi: Verkkoliitännäiset

en: Planet filter
fi: Planeettasuodatin

en: Marble Python Bindings
fi: Marblen Python-sidonnaisuudet

en: Historical Maps
fi: Historialliset kartat

en: Astronomical Observatories
fi: Tähtitornit

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
fi: ESA Summer of Code in Space 2012 -projekti: planetaaristen satelliittien visualisointi

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
fi: ESA Summer of Code in Space 2011 -projekti: satelliittien kiertoratojen visualisointi

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
fi: Google Summer of Code 2011 -projekti: OpenStreetMapin vektorirenderöinti

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
fi: Google Summer of Code 2011 -projekti: Marble Touch MeeGolle

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
fi: Google Summer of Code 2010 -projekti: Kirjanmerkit

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
fi: Google Summer of Code 2010 -projekti: Tuki ajalle

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
fi: Google Summer of Code 2010 -projekti: Käännös käännökseltä -navigointi

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
fi: Google Summer of Code 2009 -projekti: OSM-merkinnät

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
fi: Google Summer of Code 2009 -projekti: Verkkopalvelut

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
fi: Google Summer of Code 2008 -projekti: Vektoritiilet Marbleen

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
fi: Google Summer of Code 2008 -projekti: Marblen tuki Panoramion ja Wikipedian kuville

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
fi: Google Summer of Code 2007 -projekti: Tasavälinen lieriöprojektio (”neliökartta”)

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
fi: Google Summer of Code 2007 -projekti: Marblen GPS-tuki

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
fi: Google Summer of Code 2007 -projekti: Marblen KML-tuki

en: Development & Patches
fi: Kehitystä & paikkauksia

en: Platforms & Distributions
fi: Alustat & Jakelut

en: Artwork
fi: Graafinen ilme

en: Various Suggestions & Testing
fi: Ehdotuksia & testausta

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
fi: Erityiskiitokset Marblen edeltäjän ”Kartographer” luomisesta. Se oli suuri inspiraatiolähde.

en: Enable debug output
fi: Näytä virheenpaikannustuloste

en: Display OSM placemarks according to the level selected
fi: Näytä valitun tason mukaiset OSM-paikkamerkit

en: Make a time measurement to check performance
fi: Tarkista suorituskyky tekemällä nopeustesti

en: Show frame rate
fi: Näytä kuvataajuus

en: Show tile IDs
fi: Näytä tiilien tunnisteet

en: Show time spent in each layer
fi: Näytä kuhunkin tasoon käytetty aika

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
fi: Käytä eri karttadatan sisältävää hakemistoa <hakemisto>.

en: Do not use the interface optimized for small screens
fi: Älä käytä pienille näytöille optimoitua käyttöliittymää

en: Use the interface optimized for small screens
fi: Käytä pienille näytöille optimoitua käyttöliittymää

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
fi: Älä käytä korkealle resoluutiolle optimoitua käyttöliittymää

en: Use the interface optimized for high resolutions
fi: Käytä korkealle resoluutiolle optimoitua käyttöliittymää

en: Show map at given lat lon <coordinates>
fi: Näytä kartta annetuissa leveys- ja pituusasteen <koordinaateissa>

en: Show map at given geo <uri>
fi: Näytä kartta annetun Geo <uri>:n kohdalta

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
fi: Aseta katselijan etäisyys palloon (kilometreissä)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
fi: Käytä karttaa <id> (esim. ”earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml”)

en: One or more placemark files to be opened
fi: Yksi tai useampi avattava paikkamerkkitiedosto

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
fi: Marblen kellon päivämäärä ja aika

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
fi: Marble kellon nopeus

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
fi: Etäisyyden yksikkö.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
fi: Kulman yksikkö.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
fi: Laatu, jolla liikkumaton kartta piirretään.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
fi: Laatu, jolla siirtyvä kartta piirretään.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
fi: Selitteiden lokalisointi.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
fi: Kartassa käytettävä fontti.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
fi: Kansio, joka viimeksi avattiin valikosta Kartta | Avaa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
fi: Planeetan akselin toiminta vedettäessä hiirellä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
fi: Sovelluksen käynnistyessä näytettävä sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
fi: Näytä animaatio siirryttäessä kohteeseen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
fi: Ulkoinen OpenStreetMap-muokkainsovellus

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
fi: Välimuisti muistiin varatuille tiilille

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
fi: Tiilien tallentamiseen käytettävän levytilan enimmäismäärä.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
fi: Välityspalvelimen osoite.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
fi: Välityspalvelimen portti.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
fi: Käyttäjätunnus tunnistautumiseen.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
fi: Salasana tunnistautumiseen.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
fi: Välityspalvelimen tyyppi on HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
fi: Välityspalvelimen tyyppi on Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
fi: Välityspalvelin vaatii tunnistautumista

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
fi: Sijainninpaikannusliitännäinen, joka kertoo nykyisen sijainnin

en: Position: %1
fi: Sijainti: %1

en: Altitude: %1
fi: Korkeus: %1

en: Tile Zoom Level: %1
fi: Tiilen mittakaavataso: %1

en: Time: %1
fi: Aika: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
fi: Tiedostoa ”%1” ei valitettavasti voi avata:
    ”%2”

en: File not readable
fi: Tiedosto ei voi lukea

en: A Virtual Globe
fi: Virtuaalinen maapallo

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
fi: Tiedoston ”%1” avaaminen epäonnistui. Se ei ole luettavissa.

en: File not accessible
fi: Tiedosto ei luettavissa

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

[ctx: @title:window]
en: Open File
fi: Avaa tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Export Map
fi: Vie kartta

en: Images *.jpg *.png
fi: Kuvat *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui.

en: Unnamed
fi: Nimetön

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
fi: Lataa alue…

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
fi: &Vie kartta…

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
fi: &Työskentele yhteydettömässä tilassa

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
fi: &Kopioi kartta

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
fi: K&opioi koordinaatit

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
fi: &Avaa…

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
fi: Lataa karttoja…

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
fi: Lataa uusia karttoja

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
fi: &Luo uusi kartta…

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
fi: Opastettu toiminto uuden karttateeman luomiseen.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
fi: &Pilvet

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
fi: &Auringon säädin…

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
fi: Ajan &säädin…

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
fi: Lukitse sijainti

en: Show Shadow
fi: Näytä varjo

en: Hide Shadow
fi: Piilota varjo

en: Shows and hides the shadow of the sun
fi: Näyttää ja piilottaa auringon varjon

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
fi: Näytä auringon kuvake auringon zeniittipisteessä

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
fi: Piilota auringon kuvake auringon zeniittipisteessä

en: Show sun icon on the sub-solar point
fi: Näytä auringon kuvake auringon zeniittipisteessä

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
fi: Lukitse pallo auringon zeniittipisteeseen

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
fi: Poista pallon lukitus auringon zeniittipisteeseen

en: Lock globe to the sub-solar point
fi: Lukitse pallo auringon zeniittipisteeseen

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
fi: Lisää kirjan&merkki…

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
fi: Näytä ki&rjanmerkit

en: Show or hide bookmarks in the map
fi: Näytä tai piilota kirjanmerkit kartalla

en: &Set Home Location
fi: &Aseta kotisijainti

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
fi: &Hallitse kirjanmerkkejä…

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
fi: &Muokkaa karttaa…

en: &Record Movie
fi: &Tallenna video

en: Records a movie of the globe
fi: Tallentaa videon maapallosta

en: &Stop Recording
fi: K&eskeytä tallennus

en: Stop recording a movie of the globe
fi: Pysäytä videon tallennus maapallosta

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
fi: Näytä sijainti

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
fi: Näytä päivämäärä ja aika

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
fi: Näytä korkeus

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
fi: Näytä tiilen mittakaavan taso

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
fi: Näytä latauksen edistymispalkki

en: View
fi: Näkymä

en: Navigation
fi: Siirtyminen

en: Cache & Proxy
fi: Välimuisti & välityspalvelin

en: Date & Time
fi: Päivä ja aika

en: Synchronization
fi: Synkronointi

en: Routing
fi: Reittihaku

en: Plugins
fi: Liitännäiset

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Kartta

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
fi: Ti&etokentät

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
fi: &Verkkopalvelut

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
fi: &Paneelit

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
fi: Näk&ymän koko

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Työkalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
fi: Muokkaa työkaluriviä
