marble - en to fr translation catalogue (149 entries)

en: Marble Virtual Globe
fr: Globe Virtuel Marble

en: A World Atlas.
fr: Un atlas mondial.

en: Developer and Original Author
fr: Développeur et auteur original

en: WMS Support, Mobile, Performance
fr: Prise en charge des WMS, mobile, performance

en: Geodata
fr: Données géographiques

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
fr: Intégration d'OpenStreetMap, OSM Namefinder, gestion du téléchargement

en: Elevation Profile
fr: Profil d'élévation

en: APRS Plugin
fr: Module APRS

en: Online Services support
fr: Prise en charge des services en ligne

en: Satellites, Eclipses
fr: Satellites, éclipses

en: Plasma Integration, Bugfixes
fr: Intégration à Plasma, correction de bogues

en: Routing, Navigation, Mobile
fr: Itinéraire, navigation, mobile

en: Routing, Elevation Profile
fr: Itinéraire, profil d'élévation

en: Core Developer: KML and Windows support
fr: Développeur principal : KML et prise en charge de Windows

en: Bugfixes
fr: Correction de bogues

en: Core Developer and Co-Maintainer
fr: Développeur principal et co-mainteneur

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
fr: Développeur principal : moteurs pour Marble, plasmoïde d'horloge mondiale

en: Network plugins
fr: Modules réseau

en: Planet filter
fr: Filtre de planètes

en: Marble Python Bindings
fr: Liaisons Python pour Marble

en: Historical Maps
fr: Cartes historiques

en: Astronomical Observatories
fr: Observatoires astronomiques

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
fr: Projet « Summer of Code in Space 2012 » de l'ESA : affichage des satellites planétaires

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
fr: Projet « Summer of Code in Space 2011 » de l'ESA : affichage des orbites des satellites

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
fr: Projet « Google Summer of Code 2009 » : rendu de vecteur OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
fr: Projet « Google Summer of Code 2010 », « Marble Touch » sur « MeeGo »

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
fr: Projet Google Summer of Code 2010 : signets

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
fr: Projet Google Summer of Code 2010 : prise en charge de l'heure

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
fr: Projet Google Summer of Code 2010 : navigation pas-à-pas

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
fr: Projet Google Summer of Code 2009 : annotation OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
fr: Projet Google Summer of Code 2009 : services en ligne

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
fr: Projet Google Summer of Code 2008 : tuiles vectorielles pour Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
fr: Projet Google Summer of Code 2008 : prise en charge par Marble des photos Panoramio / Wikipédia

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
fr: Projet Google Summer of Code 2007 : projection cylindrique équidistante (« Planisphère »)

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
fr: Projet Google Summer of Code 2007 : prise en charge du GPS par Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
fr: Projet Google Summer of Code 2007 : prise en charge du KML par Marble

en: Development & Patches
fr: Développement et correctifs

en: Platforms & Distributions
fr: Plate-formes et distributions

en: Artwork
fr: Travaux artistiques

en: Various Suggestions & Testing
fr: Suggestions diverses et tests

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
fr: Remerciements tout particuliers pour avoir été une importante source d'inspiration en créant « Kartographer », le prédécesseur de Marble.

en: Enable debug output
fr: Activer la sortie de débogage

en: Display OSM placemarks according to the level selected
fr: Afficher les repères OSM en fonction du niveau sélectionné

en: Make a time measurement to check performance
fr: Prendre une mesure de temps pour vérifier les performances

en: Show frame rate
fr: Afficher le nombre d'images par seconde

en: Show tile IDs
fr: Afficher les identifiants de tuile

en: Show time spent in each layer
fr: Afficher le temps passé sur chaque couche

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
fr: Utiliser un dossier <directory> différent contenant les données de carte.

en: Do not use the interface optimized for small screens
fr: Ne pas utiliser l'interface optimisée pour les petits écrans

en: Use the interface optimized for small screens
fr: Utiliser l'interface optimisée pour les petits écrans

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
fr: Ne pas utiliser l'interface optimisée pour les hautes définitions

en: Use the interface optimized for high resolutions
fr: Utiliser l'interface optimisée pour les hautes définitions

en: Show map at given lat lon <coordinates>
fr: Afficher la carte aux <coordinates> lat lon données

en: Show map at given geo <uri>
fr: Afficher la carte à l'<uri> « geo » donnée

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
fr: Régler la distance de l'observateur du globe (en km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
fr: Utiliser l'<id> de la carte (exemple : « earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml »)

en: One or more placemark files to be opened
fr: Un ou plusieurs fichiers de repères à ouvrir

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
fr: La date et l'heure de l'horloge de Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
fr: La vitesse de l'horloge de Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
fr: L'unité choisie pour mesurer les distances.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
fr: L'unité choisie pour mesurer les angles.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
fr: La qualité à laquelle une carte immobile est dessinée.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
fr: La qualité à laquelle une carte animée est dessinée.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
fr: La langue des étiquettes.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
fr: La police globalement utilisée sur la carte.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
fr: Le dernier dossier ouvert par Fichier / Ouvrir.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
fr: Le comportement des axes de la planète lors d'un glissé à la souris.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
fr: L'emplacement affiché au démarrage de l'application.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
fr: Anime le trajet jusqu'à la cible.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
fr: L'application de l'éditeur OpenStreetMap externe

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
fr: Cache réservé pour les tuiles dans la mémoire physique.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
fr: Espace disque maximum utilisable pour stocker des tuiles.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
fr: URL du serveur mandataire.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
fr: Port du serveur mandataire.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
fr: Nom d'utilisateur pour autorisation

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
fr: Mot de passe pour autorisation.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
fr: Le type de serveur mandataire est HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
fr: Le type de serveur mandataire est Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
fr: Le serveur mandataire requiert une authentification

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
fr: Le module de suivi de position utilisé pour déterminer l'emplacement actuel

en: Position: %1
fr: Emplacement : %1

en: Altitude: %1
fr: Altitude : %1

en: Tile Zoom Level: %1
fr: Niveau de zoom de tuile : %1

en: Time: %1
fr: Horaire : %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
fr: Désolé, impossible d'ouvrir « %1 » : 
    « %2 »

en: File not readable
fr: Fichier non lisible

en: A Virtual Globe
fr: Un globe virtuel

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 ». Ce fichier n'est pas accessible.

en: File not accessible
fr: Fichier non accessible

en: All Supported Files
fr: Tous les fichiers pris en charge

[ctx: @title:window]
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: @title:window]
en: Export Map
fr: Exporter une carte

en: An error occurred while trying to save the file.
fr: Une erreur est survenue en tentant d'enregistrer le fichier.

en: Unnamed
fr: Sans nom

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
fr: Télécharger une région…

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
fr: &Exporter la carte…

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
fr: &Travailler hors connexion

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
fr: &Copier la carte

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
fr: C&opier les coordonnées

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
fr: &Ouvrir…

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
fr: Télécharger des cartes…

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
fr: Télécharger de nouvelles cartes

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
fr: &Créer une nouvelle carte…

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
fr: Un assistant vous guide à travers les étapes de création de votre propre thème de carte.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
fr: Nuages

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
fr: Contrôle du Soleil…

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
fr: Contrôle du temps…

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
fr: Verrouiller l'emplacement

en: Show Shadow
fr: Afficher l'ombre

en: Hide Shadow
fr: Cacher l'ombre

en: Shows and hides the shadow of the sun
fr: Affiche et cache l'ombre du Soleil

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
fr: Affiche l'icône du Soleil sur le point sub-solaire

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
fr: Cache l'icône du Soleil sur le point sub-solaire

en: Show sun icon on the sub-solar point
fr: Affiche l'icône du Soleil sur le point sub-solaire

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
fr: Verrouille le globe sur le point sub-solaire

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
fr: Déverrouille le globe du point sub-solaire

en: Lock globe to the sub-solar point
fr: Verrouille le globe sur le point sub-solaire

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
fr: A&jouter un signet...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
fr: Afficher les signets

en: Show or hide bookmarks in the map
fr: Affiche ou cache les signets sur la carte

en: &Set Home Location
fr: Définir l'emplacement de départ

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
fr: &Gérer les signets...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
fr: &Éditer une carte...

en: &Record Movie
fr: En&registrer un film

en: Records a movie of the globe
fr: Enregistre une animation du globe

en: &Stop Recording
fr: Arrêter l'enregi&strement

en: Stop recording a movie of the globe
fr: Arrête l'enregistrement de l'animation du globe

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
fr: Afficher l'emplacement

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
fr: Afficher la date et l'heure

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
fr: Afficher l'altitude

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
fr: Afficher le niveau de zoom de tuile

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
fr: Afficher la barre de progression du téléchargement

en: View
fr: Vue

en: Cache & Proxy
fr: Cache et serveur mandataire

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Routing
fr: Itinéraire

en: Plugins
fr: Modules

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: Afficha&ge

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
fr: Boîtes à &info

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
fr: Services en ligne

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
fr: &Panneaux

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
fr: Taille d'afficha&ge

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
fr: Signets

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
fr: Barre d'édition
