marble - en to gl translation catalogue (20 entries)

[ctx: @title:group]
en: Germanisches Nationalmuseum
gl: Museo Nacional Xermánico

en: The original Behaim globe can be visited in the <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> in Nuremberg, Germany.
gl: O globo terráqueo orixinal de Behaim pode visitarse no <a href="https://www.gnm.de/">Museo Nacional Xermánico</a>, en Nuremberg, Alemaña.

[ctx: @title:group]
en: Map Content
gl: Contido do mapa

en: Digitized map based on orthophotographic gores by TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum and Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Ghillany map based on two planiglobes which are provided as a map supplement to F.W. Ghillany's "Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden", Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.
gl: Mapa dixitalizado baseado en goras ortofotográficas de TU Vienna, 1990. O Museo Nacional Xermánico e a Universidade Friedrich-Alexander en Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Mapa de Ghillany baseado en dous globos planos fornecidos como suplementos de mapa da «Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden» de F.W. Ghillany, Nuremberg, 1853. CC BY-SA 3.0.

en: Marble Behaim
gl: Behaim de Marble

en: Digital reproduction of a globe crafted at the time of Columbus' first sea travel to the west.
gl: Reprodución dixital dun globo creado na época da primeira viaxe de Colón a América.

en: © KDE Community
gl: © Comunidade KDE

en: <p>Martin Behaim's Erdapfel</p><p>The oldest existent globe of the Earth. Martin Behaim and collaborators created the globe around 1492 at the time of <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Columbus'</a> first sea travel to the west.Hence the American continent is missing on this globe.Also note the detailed inscriptions in early modern German.</p><p>Please see <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Wikipedia: Erdapfel</a> for further information about the Behaim globe.
gl: <p>Erdapfel de Martin Behaim</p><p>O globo terráqueo máis antigo. Martin Behaim e o seu equipo crearon o globo arredor de 1492, na época na que <a href="https://gl.wikipedia.org/wiki/Cristovo_Col%C3%B3n">Colón</a> viaxou por vez primeira a América. É por iso que América non aparece no globo. Tamén hai inscricións detalladas en alemán moderno temperán.</p><p>Consulte <a href="https://gl.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">«Erdapfel» na Galipedia</a> para máis información sobre o globo de Behaim.

[ctx: @info:credit]
en: Author
gl: Autoría

[ctx: @title:group]
en: Globe Settings
gl: Configuración do globo

[ctx: @option:check]
en: Show Behaim places
gl: Amosar os lugares de Behaim.

[ctx: @option:check]
en: Show texts and illustrations
gl: Amosar textos e ilustracións.

[ctx: @option:check]
en: Show the accurate coastline
gl: Amosar a costa en detalle.

[ctx: @title:group]
en: Globe Variant
gl: Variante do globo

[ctx: @option:radio]
en: Original (1492)
gl: Orixinal (1492)

en: Digital imagery taken directly from the original Behaim globe.
gl: Imaxe dixital tomada directamente do globo orixinal de Behaim.

en: A (rough) facsimile created by Friedrich Wilhelm Ghillany in 1853.
gl: Un facsímile aproximado creado por Friedrich Wilhelm Ghillany en 1853.

en: A (rough) facsimile created by Ernest George Ravenstein in 1908.
gl: Un facsímile aproximado creado por Ernest George Ravenstein en 1908.

[ctx: @title:window]
en: Behaim Globe
gl: Globo de Behaim

[ctx: @action:button]
en: Information
gl: Información
