marble - en to id translation catalogue (149 entries)

en: Marble Virtual Globe
id: Globe Virtual Marble

en: A World Atlas.
id: Sebuah Atlas Dunia.

en: Developer and Original Author
id: Pengembang dan Penulis Asli

en: WMS Support, Mobile, Performance
id: Dukungan WMS, Ponsel, Performa

en: Geodata
id: Data Geografis

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
id: Integrasi OpenStreetMap, Pencari Nama OSM, Pengelola Unduhan

en: Elevation Profile
id: Profil Ketinggian

en: APRS Plugin
id: Plugin APRS

en: Online Services support
id: Dukungan Layanan Daring

en: Satellites
id: Satelit

en: Satellites, Eclipses
id: Satelit, Gerhana

en: Plasma Integration, Bugfixes
id: Integrasi Plasma, Perbaikan Kutu

en: Routing, Navigation, Mobile
id: Perutean, Navigasi, Ponsel

en: Routing, Elevation Profile
id: Perutean, Profil Ketinggian

en: Core Developer: KML and Windows support
id: Pengembang Inti: Dukungan KML dan Windows

en: Bugfixes
id: Perbaikan Kutu

en: Core Developer and Co-Maintainer
id: Pengembang Inti dan Bantuan Pemeliharaan

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
id: Pengembang Inti: Runner Marble, Plasmoid Jam Dunia

en: Network plugins
id: Plugin jaringan

en: Planet filter
id: Penyaring planet

en: Marble Python Bindings
id: Pengikat Python Marble

en: Historical Maps
id: Peta Bersejarah

en: Astronomical Observatories
id: Observatorium Astronomi

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
id: Proyek ESA Summer of Code in Space 2012: Visualisasi satelit planet

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
id: Proyek ESA Summer of Code in Space: Visualisasi Orbit Satelit

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
id: Proyek Google Summer of Code 2011: Perenderan Vektor OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
id: Proyek Google Summer of Code 2011: Marble Touch di MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
id: Proyek Google Summer of Code 2010: Markah

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
id: Proyek Google Summer of Code 2010: Dukungan Waktu

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
id: Proyek Google Summer of Code 2010: Navigasi Belokan demi Belokan

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
id: Proyek Google Summer of Code 2009: Anotasi OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
id: Proyek Google Summer of Code 2009: Layanan Daring

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
id: Proyek Google Summer of Code 2008: Ubin Vektor untuk Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
id: Proyek Google Summer of Code 2008: Dukungan foto Panoramio / Wikipedia untuk Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
id: Proyek Google Summer of Code: Proyeksi Persegi Panjang ("Peta Datar")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
id: Proyek Google Summer of Code 2007: Dukungan GPS untuk Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
id: Proyek Google Summer of Code 2007: Dukungan KML untuk Marble

en: Development & Patches
id: Pengembangan & Tambalan

en: Christophe Leske
id: Cristophe Leske

en: Platforms & Distributions
id: Platform & Distribusi

en: Artwork
id: Lukisan

en: Various Suggestions & Testing
id: Banyak Saran & Percobaan

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
id: Terima kasih yang spesial untuk menyediakan sumber inspirasi yang penting dengan membuat pendahulu Marble, "Kartographer".

en: Enable debug output
id: Aktifkan keluaran pengawakutu

en: Display OSM placemarks according to the level selected
id: Tampilkan tanda tempat OSM berdasarkan tingkat yang dipilih

en: Make a time measurement to check performance
id: Buat pengukuran waktu untuk memeriksa performa

en: Show frame rate
id: Tampilkan kecepatan frame

en: Show tile IDs
id: Tampilkan ID ubin

en: Show time spent in each layer
id: Tampilkan waktu yang dihabiskan dalam setiap lapisan

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
id: Gunakan direktori <directory> yang berbeda, yang berisi data peta.

en: Do not use the interface optimized for small screens
id: Jangan gunakan antarmuka yang dioptimalkan untuk perangkat ponsel

en: Use the interface optimized for small screens
id: Gunakan antarmuka yang dioptimalkan untuk layar kecil

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
id: Jangan gunakan antarmuka yang dioptimalkan untuk resolusi tinggi

en: Use the interface optimized for high resolutions
id: Gunakan antarmuka yang dioptimalkan untuk resolusi tinggi

en: Show map at given lat lon <coordinates>
id: Tampilkan peta pada garis lintas dan garis bujur <coordinates>

en: Show map at given geo <uri>
id: Tampilkan pada geo <uri>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
id: Tetapkan jarak observer ke globe (dalam km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
id: Gunakan peta <id> (mis. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
id: Satu file markah tempat atau lebih yang akan dibuka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
id: Tanggal dan waktu jam marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
id: Kecepatan jam marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
id: Unit yang dipilih untuk mengukur jarak.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
id: Unit yang dipilih untuk mengukur sudut.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
id: Kualitas peta yang akan digambarkan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
id: Kualitas peta beranimasi yang akan digambarkan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
id: Lokalisasi label.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
id: Font umum yang digunakan pada peta.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
id: Direktori terakhir kali yang dibuka dengan File->Buka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
id: Tingkah laku axis planet pada seretan mouse

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
id: Lokasi yang ditampilkan pada pemulaian aplikasi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
id: Tampilkan animasi pada perjalanan ke sasaran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
id: Aplikasi editor OpenStreetMap eksternal

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
id: Cache untuk ubin disimpan di memori fisik.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
id: Maksimum ruang pada hard disk yang dapat digunakan untuk menyimpan ubin.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
id: URL untuk server proxy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
id: Port untuk server proxy.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
id: Nama pengguna untuk otorisasi.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
id: Kata sandi untuk otorisasi.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
id: Tipe proxy adalah HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
id: Tipe proxy adalah Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
id: Proxy membutuhkan otentikasi

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
id: Plugin pelacakan posisi yang digunakan untuk menentukan lokasi saat ini

en: Position: %1
id: Posisi: %1

en: Altitude: %1
id: Ketinggian: %1

en: Tile Zoom Level: %1
id: Tingkat Perbesaran Ubin: %1

en: Time: %1
id: Waktu: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
id: Maaf, tidak dapat membuka '%1':
    '%2'

en: File not readable
id: File tidak dapat dibaca

en: A Virtual Globe
id: Sebuah Globe Virtual

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
id: Maaf, tidak dapat membuka '%1'. Filenya tidak dapat diakses.

en: File not accessible
id: File tidak dapat diakses

en: All Supported Files
id: Semua File Yang Didukung

[ctx: @title:window]
en: Open File
id: Buka File

[ctx: @title:window]
en: Export Map
id: Ekspor Peta

en: An error occurred while trying to save the file.
id: Sebuah kesalahan terjadi saat menyimpan file.

en: Unnamed
id: Tidak dinamai

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
id: Unduh Wilayah...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
id: &Ekspor Peta...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
id: &Bekerja Secara Luring

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
id: &Salin Peta

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
id: S&alin Koordinat

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
id: &Buka...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
id: Unduh Peta...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
id: Unduh peta baru

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
id: &Buat Peta Dunia Baru...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
id: Sebuah pemandu akan memandu Anda untuk membuat tema peta Anda sendiri.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
id: &Awan

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
id: Kontrol M&atahari...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
id: Kontrol &Waktu...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
id: Kunci Posisi

en: Show Shadow
id: Tampilkan Bayangan

en: Hide Shadow
id: Sembunyikan Bayangan

en: Shows and hides the shadow of the sun
id: Menampilkan dan menyembunyikan bayangan matahari

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
id: Tampilkan ikon matahari di Titik Sub-Solar

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
id: Sembunyikan ikon matahari di Titik Sub-Solar

en: Show sun icon on the sub-solar point
id: Tampilkan ikon matahari di titik sub-solar

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
id: Kunci Globe pada Titik Sub-Solar

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
id: Buka Kunci Globe ke Titik Sub-Solar

en: Lock globe to the sub-solar point
id: Kunci globe pada titik sub-solar

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
id: Tambahkan &Markah...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
id: Tampilkan &Markah

en: Show or hide bookmarks in the map
id: Tampilkan atau sembunyikan markah di peta

en: &Set Home Location
id: &Tetapkan Lokasi Rumah

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
id: &Kelola Markah...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
id: &Edit Peta...

en: &Record Movie
id: &Rekam Film

en: Records a movie of the globe
id: Merekam sebuah film dari globe

en: &Stop Recording
id: &Berhenti Merekam

en: Stop recording a movie of the globe
id: Berhenti merekam sebuah film dari globe

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
id: Tampilkan Posisi

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
id: Tampilkan Tanggal dan Waktu

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
id: Tampilkan Ketinggian

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
id: Tampilkan Tingkat Perbesaran Ubin

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
id: Tampilkan Bilah Progres Unduhan

en: View
id: Tampilan

en: Navigation
id: Navigasi

en: Date & Time
id: Tanggal & Waktu

en: Synchronization
id: Sinkronisasi

en: Routing
id: Perutean

en: Plugins
id: Plugin

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
id: &Kotak Info

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
id: &Layanan Daring

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: &Pengaturan

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
id: &Panel

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
id: &Ukuran Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
id: &Markah

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
id: Edit Bilah Alat
