marble - en to it translation catalogue (151 entries)

en: Marble Virtual Globe
it: Globo virtuale Marble

en: A World Atlas.
it: Atlante del mondo.

en: Developer and Original Author
it: Sviluppatore e autore originale

en: WMS Support, Mobile, Performance
it: Supporto WMS, supporto a dispositivi mobili, miglioramenti alle prestazioni

en: Geodata
it: Dati geografici

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
it: Integrazione e ricerca dei nomi di OpenStreetMap, gestione scaricamenti

en: Elevation Profile
it: Profilo altimetrico

en: APRS Plugin
it: Estensione APRS

en: Online Services support
it: Supporto per servizi online

en: Satellites
it: Satelliti

en: Satellites, Eclipses
it: Satelliti, eclissi

en: Plasma Integration, Bugfixes
it: Integrazione con Plasma, correzioni di bug

en: Routing, Navigation, Mobile
it: Itinerari, navigazione, supporto per dispositivi mobili

en: Routing, Elevation Profile
it: Itinerari, profilo altimetrico

en: Core Developer: KML and Windows support
it: Sviluppatore principale: supporto KML e a Windows

en: Bugfixes
it: Correzioni di bug

en: Core Developer and Co-Maintainer
it: Sviluppatore principale e responsabile

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
it: Sviluppatore principale: esecutori di Marble, oggetto «Orologio del mondo» per Plasma

en: Network plugins
it: Estensioni di rete

en: Planet filter
it: Filtro dei pianeti

en: Marble Python Bindings
it: Binding Python per Marble

en: Historical Maps
it: Mappe storiche

en: Astronomical Observatories
it: Osservatori astronomici

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
it: Progetto ESA Summer of Code in Space 2011: visualizzazione dei satelliti planetari

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
it: Progetto ESA Summer of Code in Space 2011: visualizzazione delle orbite di satelliti

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
it: Progetto Google Summer of Code 2011: visualizzazione vettoriale di OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
it: Progetto Google Summer of Code 2011: Marble Touch su MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
it: Progetto Google Summer of Code 2010: segnalibri

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
it: Progetto Google Summer of Code 2010: supporto per il tempo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
it: Progetto Google Summer of Code 2010: navigazione passo dopo passo

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
it: Progetto Google Summer of Code 2009: annotazioni OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
it: Progetto Google Summer of Code 2009: servizi in linea

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
it: Progetto Google Summer of Code 2008: tessere vettoriali per Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
it: Progetto Google Summer of Code 2008: Supporto per foto di Panoramio e Wikipedia per Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
it: Progetto Google Summer of Code 2007: proiezione piana rettangolare ("mappa piana")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
it: Progetto Google Summer of Code 2007: supporto GPS per Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
it: Progetto Google Summer of Code 2007: supporto KML per Marble

en: Development & Patches
it: Sviluppo e patch

en: Platforms & Distributions
it: Piattaforme e distribuzioni

en: Artwork
it: Grafica

en: Various Suggestions & Testing
it: Suggerimenti vari e testing

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
it: Speciali ringraziamenti per aver fornito un'importante fonte di inspirazione creando il predecessore di Marble, "Kartographer".

en: Enable debug output
it: Abilita output di debug

en: Display OSM placemarks according to the level selected
it: Mostra segnaposti di OSM in base al livello selezionato

en: Make a time measurement to check performance
it: Misura il tempo per controllare le prestazioni

en: Show frame rate
it: Mostra il numero di fotogrammi al secondo

en: Show tile IDs
it: Mostra gli ID delle tessere

en: Show time spent in each layer
it: Mostra il tempo impiegato in ogni livello

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
it: Usa una diversa directory <directory> con i dati delle mappe.

en: Do not use the interface optimized for small screens
it: Non usare l'interfaccia ottimizzata per schermi piccoli

en: Use the interface optimized for small screens
it: Usare l'interfaccia ottimizzata per schermi piccoli

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
it: Non usare l'interfaccia ottimizzata per alte risoluzioni

en: Use the interface optimized for high resolutions
it: Usa l'interfaccia ottimizzata per alte risoluzioni

en: Show map at given lat lon <coordinates>
it: Mostra mappa alle <coordinate> latitudine/longitudine specificate

en: Show map at given geo <uri>
it: Mostra mappa all'URI geografico <uri> specificato

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
it: Imposta la distanza dell'osservatore dal globo (in km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
it: Usa la mappa <id> (ad es. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
it: Uno o più file di segnaposti da aprire

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
it: La data e l'ora dell'orologio di Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
it: La velocità dell'orologio di Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
it: L'unità scelta per misurare le distanze.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
it: L'unità scelta per misurare gli angoli.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
it: La qualità applicata nel disegno di mappe fisse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
it: La qualità applicata nel disegno di mappe animate.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
it: La posizione delle etichette.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
it: Il carattere generale usato per la mappa.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
it: L'ultima directory aperta con File -> Apri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
it: Il comportamento dell'asse dei pianeti al trascinamento col mouse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
it: La località mostrata all'avvio dell'applicazione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
it: Mostra animazione del viaggio verso la destinazione.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
it: L'editor esterno di OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
it: Cache per le tessere riservata nella memoria fisica.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
it: Spazio massimo nel disco rigido che può essere usato per memorizzare le tessere.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
it: URL del server proxy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
it: Porta del server proxy.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
it: Nome utente per autenticazione.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
it: Password per autenticazione.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
it: Il tipo di proxy è HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
it: Il tipo di proxy è Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
it: Il proxy richiede autenticazione

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
it: L'estensione di tracciamento della posizione usata per determinare la località corrente.

en: Position: %1
it: Posizione: %1

en: Altitude: %1
it: Altitudine: %1

en: Tile Zoom Level: %1
it: Livello di ingrandimento delle tessere: %1

en: Time: %1
it: Tempo: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
it: Spiacente, impossibile aprire «%1»:
    «%2»

en: File not readable
it: Non è possibile leggere il file

en: A Virtual Globe
it: Un globo virtuale

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
it: Non è stato possibile aprire «%1». Non è possibile accedere al file.

en: File not accessible
it: Non è possibile accedere al file

en: All Supported Files
it: Tutti i file supportati

[ctx: @title:window]
en: Open File
it: Apri file

[ctx: @title:window]
en: Export Map
it: Esporta mappa

en: Images *.jpg *.png
it: Immagini *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
it: Si è verificato un errore durante il salvataggio del file.

en: Unnamed
it: Senza nome

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
it: Scarica regione...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
it: &Esporta mappa...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
it: Lavora &non in linea

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
it: &Copia mappa

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
it: C&opia coordinate

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
it: &Apri...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
it: Scarica mappe...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
it: Scarica nuove mappe

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
it: &Crea una nuova mappa...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
it: Una procedura ti guiderà nella creazione della tua mappa.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
it: &Nuvole

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
it: Controllo del &Sole...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
it: Controllo del &tempo...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
it: Blocca posizione

en: Show Shadow
it: Mostra l'ombra

en: Hide Shadow
it: Nascondi l'ombra

en: Shows and hides the shadow of the sun
it: Mostra e nasconde l'ombra del Sole

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
it: Mostra icona del Sole sul punto subsolare

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
it: Nascondi icona del Sole sul punto subsolare

en: Show sun icon on the sub-solar point
it: Mostra icona del Sole sul punto subsolare

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
it: Blocca globo sul punto subsolare

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
it: Sblocca globo sul punto subsolare

en: Lock globe to the sub-solar point
it: Blocca globo sul punto subsolare

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
it: Aggiungi segnali&bro...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
it: Mostra segnali&bri

en: Show or hide bookmarks in the map
it: Mostra o nasconde i segnalibri nella mappa

en: &Set Home Location
it: Impo&sta località di riferimento

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
it: &Gestisci segnalibri...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
it: &Modifica mappa...

en: &Record Movie
it: &Registra filmato

en: Records a movie of the globe
it: Registra un filmato del globo

en: &Stop Recording
it: Ferma regi&strazione

en: Stop recording a movie of the globe
it: Ferma la registrazione di un filmato del globo

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
it: Mostra la posizione

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
it: Mostra la data e ora

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
it: Mostra l'altitudine

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
it: Mostra il livello di ingrandimento delle tessere

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
it: Mostra la barra di progresso di scaricamento

en: View
it: Vista

en: Navigation
it: Navigazione

en: Cache & Proxy
it: Cache e proxy

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Routing
it: Itinerario

en: Plugins
it: Estensioni

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
it: Caselle di &informazioni

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
it: Servizi &online

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
it: &Pannelli

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
it: Dimensione della &vista

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
it: &Segnalibri

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
it: Barra di modifica
