marble - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: A World Atlas.
ja: 世界地図

en: Core Developer: KML and Windows support
ja: 中心的開発者: KML と Windows のサポート

en: Bugfixes
ja: バグ修正

en: Core Developer and Co-Maintainer
ja: 中心的開発者、共同メンテナ

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
ja: 中心的開発者: Marble Runners、世界時計プラズモイド

en: Network plugins
ja: ネットワークプラグイン

en: Marble Python Bindings
ja: Marble Python バインディング

en: Historical Maps
ja: 歴史地図

en: Astronomical Observatories
ja: 天文台

en: Development & Patches
ja: 開発とパッチ

en: Platforms & Distributions
ja: プラットフォームとディストリビューション

en: Artwork
ja: アートワーク

en: Various Suggestions & Testing
ja: さまざまな提案とテスト

en: Enable debug output
ja: デバッグ出力を有効にする

en: Make a time measurement to check performance
ja: パフォーマンスチェックのために時間を測定

en: Show frame rate
ja: フレームレートを表示

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
ja: 新しい場所への飛行をアニメーション表示する

en: Position: %1
ja: 経緯度: %1

en: Altitude: %1
ja: 高度: %1

en: Images *.jpg *.png
ja: 画像 *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
ja: ファイルを保存するときにエラーが発生しました。

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
ja: 地図をエクスポート(&E)...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
ja: オフライン作業(&W)

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
ja: 地図をコピー(&C)

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
ja: 経緯度をコピー(&O)

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
ja: 開く(&O)...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
ja: 地図をダウンロード...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
ja: 新しい地図をダウンロード

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
ja: 雲(&C)

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
ja: 太陽のコントロール(&U)...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
ja: 位置を固定

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
ja: 位置を表示

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
ja: 高度を表示

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
ja: ダウンロード進捗バーを表示

en: View
ja: 表示

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Cache & Proxy
ja: キャッシュとプロキシ

en: Plugins
ja: プラグイン

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
ja: 情報ボックス(&I)

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
ja: オンラインサービス(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
ja: 編集ツールバー
