marble - en to ka translation catalogue (22 entries)

[ctx: @title:group]
en: Germanisches Nationalmuseum
ka: გერმანული ნაციონალური მუზეუმი

en: The original Behaim globe can be visited in the <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> in Nuremberg, Germany.
ka: ორიგინალური ბეჰამის გლობუსი შეგიძლიათ იხილოთ <a href="https://www.gnm.de/">გერმანულ ნაციონალურ მუზეუმში</a>, ნიურნბერგი, გერმანია.

[ctx: @title:group]
en: Map Content
ka: რუკის შინაარსი

en: Digitized map based on orthophotographic gores by TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum and Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Ghillany map based on two planiglobes which are provided as a map supplement to F.W. Ghillany's "Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden", Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.
ka: ციფრული რუკა, რომელიც დაფუძნებულია ორთოფოტოგრაფიული გორებზე TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum და Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Ghillany რუკა დაფუძნებულია ორ planiglobes, რომლებიც მოწოდებულია როგორც რუკა დანამატი F.W. Ghillany's "Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden", Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.

en: Digital reproduction of a globe crafted at the time of Columbus' first sea travel to the west.
ka: კოლუმბის პირველი ზღვის მოგზაურობის დროს შექმნილი გლობუსის ციფრული რეპროდუქცია დასავლეთში.

en: © KDE Community
ka: © KDE-ის საზოგადოება

en: <p>Martin Behaim's Erdapfel</p><p>The oldest existent globe of the Earth. Martin Behaim and collaborators created the globe around 1492 at the time of <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Columbus'</a> first sea travel to the west.Hence the American continent is missing on this globe.Also note the detailed inscriptions in early modern German.</p><p>Please see <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Wikipedia: Erdapfel</a> for further information about the Behaim globe.
ka: <p>მარტინ ბეჰაიმის ერდაფელი</p><p>დედამიწის უძველესი არსებული გლობუსი. მარტინ ბეჰაიმმა და თანამშრომლებმა შექმნეს დედამიწა დაახლოებით 1492 წელს <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">კოლუმბის</a> პირველი საზღვაო მოგზაურობის დროს დასავლეთში. აქედან გამომდინარე, ამერიკის კონტინენტი აკლია ამ მსოფლიოში. ასევე გაითვალისწინეთ დეტალური წარწერები ადრეულ თანამედროვე გერმანულ ენაზე.</p><p>გთხოვთ იხილოთ <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">ვიკიპედია: Erdapfel</a> დამატებითი ინფორმაციისთვის ბეჰაიმის გლობუსის შესახებ.

[ctx: @info:credit]
en: Author
ka: ავტორი

[ctx: @title]
en: Marble
ka: მარმარილო

[ctx: @title:group]
en: Globe Settings
ka: გლობუსის მორგება

[ctx: @option:check]
en: Show Behaim places
ka: ბეჰაიმის ადგილების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show texts and illustrations
ka: ტექსტების და ილუსტრაციების ჩვენება

[ctx: @option:check]
en: Show the accurate coastline
ka: ზუსტი სანაპირო ზოლის ჩვენება

[ctx: @title:group]
en: Globe Variant
ka: გლობუსის ვარიანტი

[ctx: @option:radio]
en: Original (1492)
ka: ორიგინალი (1492)

en: Digital imagery taken directly from the original Behaim globe.
ka: ციფრული გამოსახულებები აღებულია პირდაპირ ორიგინალური ბეჰაიმის გლობუსიდან.

[ctx: @option:radio]
en: Ghillany (1853)
ka: გილანი (1853)

en: A (rough) facsimile created by Friedrich Wilhelm Ghillany in 1853.
ka: (უხეში) ფაქსიმილი, რომელიც შეიქმნა ფრიდრიხ ვილჰელმ გილანის მიერ 1853 წელს.

[ctx: @option:radio]
en: Ravenstein (1908)
ka: რავენშტეინი (1908)

en: A (rough) facsimile created by Ernest George Ravenstein in 1908.
ka: (უხეში) ფაქსიმილი, რომელიც შეიქმნა ერნესტ ჯორჯ რავენშტეინის მიერ 1908 წელს.

[ctx: @title:window]
en: Behaim Globe
ka: Behaim -ის გლობუსი

[ctx: @action:button]
en: Information
ka: ინფორმაცია
