marble - en to nb translation catalogue (135 entries)

en: Marble Virtual Globe
nb: Marble virtuell globus

en: A World Atlas.
nb: Et verdensatlas.

en: Developer and Original Author
nb: Utvikler og opprinnelig forfatter

en: WMS Support, Mobile, Performance
nb: WMS-støtte, mobil, ytelse

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
nb: Integrering med OpenStreetMap, OSM navnfinner, styring av nedlasting

en: Elevation Profile
nb: Høydeprofil

en: APRS Plugin
nb: APRS-tillegg

en: Online Services support
nb: Støtte for online-tjenester

en: Satellites
nb: Satellitter

en: Satellites, Eclipses
nb: Satellitter, formørkelser

en: Plasma Integration, Bugfixes
nb: Plasma-integrering, feilfikser

en: Routing, Navigation, Mobile
nb: Ruting, navigering, mobil

en: Routing, Elevation Profile
nb: Ruring, høydeprofil

en: Core Developer: KML and Windows support
nb: Kjerneutvikler: KML og Windows-støtte

en: Bugfixes
nb: Feilfikser

en: Core Developer and Co-Maintainer
nb: Kjerneutvikler og medvedlikeholder

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
nb: Kjerneutvikler: Marble-kjørere, verdensur-plasmoide

en: Network plugins
nb: Tillegg for nettverksfunksjoner

en: Planet filter
nb: Planetfilter

en: Marble Python Bindings
nb: Python-bindinger for Marble

en: Historical Maps
nb: Historiske kart

en: Astronomical Observatories
nb: Astronomiske observatorier

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
nb: ESA Summer of Code in Space  2012 Project: Visualisering av planetære satellitter

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
nb: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap vektoropptegning

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
nb:  Google Summer of Code-prosjekt 2010: Bokmerker

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
nb: Google Summer of Code-prosjekt 2010: Tidsstøtte

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
nb:  Google Summer of Code-prosjekt 2010: Sving-etter-sving-navigasjon

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
nb:  Google Summer of Code 2009: OSM-notater

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
nb: Google Summer of Code 2009: Nettverkstjenester

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
nb: Google Summer of Code 2008: Vektorfliser for Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
nb: Google Summer of Code 2008: Støtte i Marble for Panoramio/Wikipedia-foto

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
nb: Google Summer of Code 2007: Ekvirektangulær projeksjon («Flatt kart»)

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
nb: Google Summer of Code 2007: GPS-støtte for Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
nb: Google Summer of Code 2007: KML-.støtte for Marble

en: Development & Patches
nb: Utvikling og lapper

en: Platforms & Distributions
nb: Plattformer og  distribusjoner

en: Artwork
nb: Grafikk

en: Various Suggestions & Testing
nb: Ymse forslag og testing

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
nb: Spesiell takk for en viktig inspirasjonskilde ved å ha laget forgjengeren til Marble, «Kartographer».

en: Enable debug output
nb: Slå på utdata for feilsøking

en: Make a time measurement to check performance
nb: Gjør en tidsmåling for å sjekke ytelsen

en: Show frame rate
nb: Vis rammeraten

en: Show tile IDs
nb: Vis flis-ID-er

en: Show time spent in each layer
nb: Vis tiden brukt i hvert lag

en: Do not use the interface optimized for small screens
nb: Ikke bruk grensesnittet som er optimert for små skjermer

en: Use the interface optimized for small screens
nb: Bruk grensesnittet som er optimert for små skjermer

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
nb: Ikke bruk grensesnittet som er optimert for høy oppløsning

en: Use the interface optimized for high resolutions
nb: Bruk grensesnittet som er optimert for høy oppløsning

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
nb: Oppgi observatørens avstand til kloden (i km)

en: One or more placemark files to be opened
nb: En eller flere stedsmerke-filer som skal åpnes

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
nb: Marble-klokkens dato og tid

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
nb: Marble-klokkens fart

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
nb: Enheten som er valgt til å måle avstander.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
nb: Enheten som er valgt til å måle vinkler.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
nb: Kvaliteten som et stille kart tegnes med.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
nb: Kvaliteten som et bevegelig kart tegnes med.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
nb: Lokalisering for etikettene.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
nb: Generell skrift som brukes på kartet.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
nb: Den siste mappa som ble åpnet med Fil->Åpne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
nb: Hvordan planetens akse beveger seg når musepekeren blir draqtt.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
nb: Stedet som vises når programmet starter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
nb: Vis animasjon under reisen til målet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
nb: Det eksterne programmet som redigerer OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
nb: Mellomlager for fliser reservert i fysisk minne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
nb: Største plass på disken som kan brukes til å lagre fliser.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
nb: URL for mellomtjeneren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
nb: Port for mellomtjeneren.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
nb: Brukernavn for autorisering.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
nb: Passord for autorisering.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
nb: Melllomtjener-type er HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
nb: Mellomtjener-type er Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
nb: Mellomtjener krever autentisering

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
nb: Programtillegget for posisjonsfølging som brukes til å bestemme stedet du er på

en: Position: %1
nb: Posisjon: %1

en: Altitude: %1
nb: Høyde: %1

en: Tile Zoom Level: %1
nb: Flisforstørring: %1

en: Time: %1
nb: Tid: %1

en: A Virtual Globe
nb: En virtuell globus

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
nb: Klarte ikke å åpne «%1»: Fila er ikke tilgjengelig.

en: File not accessible
nb: Fila er ikke tilgjengelig

en: All Supported Files
nb: Alle filer som er støttet

en: Images *.jpg *.png
nb: Bilder *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
nb: Det oppsto en feil under forsøk på å lagre fila.

en: Unnamed
nb: Navnløs

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
nb: Last ned område …

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
nb: &Eksporter kart …

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
nb: &Arbeid frakoblet

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
nb: &Kopier kartet

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
nb: K&opier koordinater

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
nb: &Åpne …

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
nb: Last ned kart …

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
nb: Last ned nye kart

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
nb: &Opprett et nytt kart …

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
nb: Ev veiviser leder deg gjennom prosessen med å lage ditt eget kart-tema.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
nb: &Skyer

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
nb: S&olstyring …

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
nb: &Tidsstyring …

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
nb: Lås posisjon

en: Show Shadow
nb: Vis skygge

en: Hide Shadow
nb: Skjul skygge

en: Shows and hides the shadow of the sun
nb: Viser og skjuler solens skygge

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
nb: Vis sol-ikon på det sub-solare punkt

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
nb: Skjul sol-ikon på det sub-solare punkt

en: Show sun icon on the sub-solar point
nb: Vis sol-ikon på det sub-solare punkt

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
nb: Lås globusen til det sub-solare punkt

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
nb: Lås opp globusen til det sub-solare punkt

en: Lock globe to the sub-solar point
nb: Lås globusen til det sub-solare punkt

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
nb: Vis &bokmerker

en: Show or hide bookmarks in the map
nb: Vis eller skjul bokmerker i kartt

en: &Set Home Location
nb: &Sett hjemsted

en: &Record Movie
nb: &Ta opp video

en: Records a movie of the globe
nb: Tar opp en video av globusen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
nb: Vis plassering

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
nb: Vis dato og klokkeslett

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
nb: Vis høyde

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
nb: Vis zoom-nivå for fliser

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
nb: Vis framgangslinje for nedlasting

en: View
nb: Vis

en: Navigation
nb: Navigasjon

en: Cache & Proxy
nb: Mellomlager og mellomtjener

en: Date & Time
nb: Dato og klokkeslett

en: Synchronization
nb: Synkronisering

en: Routing
nb: Ruting

en: Plugins
nb: Programtillegg

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
nb: &Infobokser

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
nb: &Tjenester når tilkoblet

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
nb: &Paneler

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
nb: &Vis størrelse

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
nb: Verktøylinje for redigering
