marble - en to nds translation catalogue (135 entries)

en: Marble Virtual Globe
nds: Marble, de virtuelle Globus

en: A World Atlas.
nds: En Atlas vun de Welt.

en: Developer and Original Author
nds: Orginaalschriever

en: WMS Support, Mobile, Performance
nds: WMS-Ünnerstütten, Mobilredschappen, Leisten

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
nds: OpenStreetMap-Inbinnen, OSM-Naamfinner, Daallaadpleeg

en: Elevation Profile
nds: Hööchdenprofil

en: APRS Plugin
nds: APRS-Moduul

en: Online Services support
nds: Ünnerstütten för Nettdeensten

en: Satellites
nds: Satelliten

en: Satellites, Eclipses
nds: Satelliten, Verdüüstern

en: Plasma Integration, Bugfixes
nds: Plasma-Integreren, Fehlerrichten

en: Routing, Navigation, Mobile
nds: Weegplanen, Navigeren, Mobilredschappen

en: Routing, Elevation Profile
nds: Weegplanen, Hööchdenprofil

en: Core Developer: KML and Windows support
nds: Hööftschriever: KML- un Windows-Ünnerstütten

en: Bugfixes
nds: Fehlerrichten

en: Core Developer and Co-Maintainer
nds: Hööftschriever un Topleger

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
nds: Hööftschriever: Marble-Dregers, Welttietklock-Lüttprogramm för Plasma

en: Network plugins
nds: Nettwarkmodulen

en: Planet filter
nds: Planetenfilter

en: Marble Python Bindings
nds: Python-Binnen för Marble

en: Historical Maps
nds: Histoorsch Koorten

en: Astronomical Observatories
nds: Astronoomsch Steernwachten

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
nds: ESA ehr „Summer of Code in Space 2012“-Projekt: Dorstellen vun Planetensatelliten

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
nds: ESA ehr „Summer of Code in Space 2011“-Projekt: Dorstellen vun Satelliten-Ümloopbahnen

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt 2011: OpenStreetMap-Vektorteken

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt 2011: Anröög-Marble op MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2010: Leestekens

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2010: Tiet-Ünnerstütten

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2010: Wegafsnitt-Navigeren

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2008: OSM-Anmarken

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2009: Internetdeensten

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2008: Vektorkacheln för Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2008: Ünnerstütten vun Panoramio- / Wikipediafotos för Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2007: Längdenliek Zylinnerprojizeren ("Flach Koort")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2008: GPS-Ünnerstütten för Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
nds: Google sien „Summer of Code“-Projekt2008: KML-Ünnerstütten för Marble

en: Development & Patches
nds: Utwickeln un Kodeplasters

en: Platforms & Distributions
nds: Bedriefümgeven un Distributschonen

en: Artwork
nds: Billerwark

en: Various Suggestions & Testing
nds: Verscheden Vörslääg un Utproberen

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
nds: Besünner Dank för't Praatstellen vun en wichtig Ideenborn, Marble sien Vörahn „Kartographer“.

en: Enable debug output
nds: Fehlersöök-Utgaav anmaken

en: Make a time measurement to check performance
nds: De Tiet as Maat för de Leisten meten

en: Show frame rate
nds: Bildrate wiesen

en: Show tile IDs
nds: IDs wiesen

en: Show time spent in each layer
nds: Tiet för elk Laag wiesen

en: Do not use the interface optimized for small screens
nds: De för lütte Schirmen topasste Koppelsteed nich bruken

en: Use the interface optimized for small screens
nds: De för lütte Schirmen topasste Koppelsteed bruken

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
nds: De för hoge Oplösen topasste Koppelsteed nich bruken

en: Use the interface optimized for high resolutions
nds: De för hoge Oplösen topasste Koppelsteed bruken

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
nds: Den Kiekafstand to den Eerball (in km) angeven

en: One or more placemark files to be opened
nds: Een oder mehr Steedmark-Dateien, de Du opmaken wullt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
nds: Datum un Tiet vun de Marble-Klock

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
nds: Dat Tempo vun de Marble-Klock

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
nds: De Eenheit, in de Afstänn meten warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
nds: De Eenheit, in de Winkels meten warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
nds: De Gööd, mit de en stillstahn Koort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
nds: De Gööd, mit de en animeert Koort wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
nds: De Spraak vun de Betekers

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
nds: Allmeen de Schriftoort op de Koort

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
nds: De Orner, de tolest mit „Datei -> Opmaken“ opmaakt wöör

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
nds: Dat Bedregen vun den Planet sien Ass bi't Trecken mit de Muus

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
nds: De Steed, de bi't Starten wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
nds: Op den Floog na't Teel Animeren wiesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
nds: Dat externe Editorprogramm för OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
nds: För Kacheln reserveert Twischenspieker binnen den phyikaalschen Spieker

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
nds: De hööchste Ruum op de Fastplaat, de för't Wohren vun Kacheln bruukt warrn dörv

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
nds: URL för den Proxy-Server

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
nds: Port för den Proxy-Server

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
nds: Brukernaam för de Identiteetprööv

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
nds: Passwoort för de Identiteetprööv

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
nds: Proxy-Typ is HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
nds: Proxy-Typ is Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
nds: Proxy pröövt Identiteet

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
nds: Dat Stedentreckermoduul, mit dat de aktuelle Steed fastleggt warrt

en: Position: %1
nds: Positschoon: %1

en: Altitude: %1
nds: Hööchde: %1

en: Tile Zoom Level: %1
nds: Kachel-Ansichtgrött: %1

en: Time: %1
nds: Tiet: %1

en: A Virtual Globe
nds: En virtuell Globus

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
nds: „%1“ lett sik nich opmaken, deit mi leed. Du hest keen Togriep dor op.

en: File not accessible
nds: Keen Togriep op Datei

en: All Supported Files
nds: All ünnerstütt Dateien

en: Images (*.jpg *.png)
nds: Biller (*.jpg *.png)

en: An error occurred while trying to save the file.
nds: Bi den Versöök, de Datei to sekern is en Fehler passeert.

en: Unnamed
nds: Ahn Naam

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
nds: Rebeet daalladen...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
nds: Koort &exporteren...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
nds: &Afkoppeln

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
nds: &Koort koperen

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
nds: K&oordinaten koperen

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
nds: &Opmaken...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
nds: Koorten daalladen...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
nds: Nieg Koorten daalladen

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
nds: Nieg Koort &opstellen…

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
nds: En Hölper, mit den Du Dien egen Koortmuster opstellen kannst

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
nds: &Wulken

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
nds: &Sünn-Instellen...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
nds: &Tiet-Instellen...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
nds: Steed fastsetten

en: Show Shadow
nds: Schadden wiesen

en: Hide Shadow
nds: Schadden versteken

en: Shows and hides the shadow of the sun
nds: Wiest oder verstickt den Sünnschadden

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
nds: Sünnlüttbild op den Punkt nerrn de Sünn wiesen

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
nds: Sünnlüttbild nich wiesen

en: Show sun icon on the sub-solar point
nds: Sünnlüttbild op den Punkt nerrn de Sünn wiesen

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
nds: Eerball op den Punkt nerrn de Sünn fastsetten

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
nds: Eerball nich mehr op den Punkt nerrn de Sünn fastsetten

en: Lock globe to the sub-solar point
nds: Eerball op den Punkt nerrn de Sünn fastsetten

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
nds: &Leestekens wiesen

en: Show or hide bookmarks in the map
nds: Leestekens op de Koort wiesen oder versteken

en: &Set Home Location
nds: Heimatoort &fastleggen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
nds: Steed wiesen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
nds: Datum un Tiet wiesen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
nds: Hööchde wiesen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
nds: Kachel-Ansichtgrött wiesen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
nds: Daallaad-Vörankamenbalken wiesen

en: View
nds: Ansicht

en: Navigation
nds: Navigatschoon

en: Cache & Proxy
nds: Twischenspieker un Proxy

en: Date & Time
nds: Datum un Tiet

en: Synchronization
nds: Synkroniseren

en: Routing
nds: Weegplanen

en: Plugins
nds: Modulen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
nds: &Infofinstern

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
nds: &Nettdeensten

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
nds: &Paneels

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
nds: &Ansichtgrött

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
nds: Warktüüchbalken bewerken
