marble - en to nl translation catalogue (150 entries)

en: Marble Virtual Globe
nl: Virtuele globe Marble

en: A World Atlas.
nl: Een wereldatlas.

en: Developer and Original Author
nl: Ontwikkelaar en originele auteur

en: WMS Support, Mobile, Performance
nl: WMS-support, mobiel, prestaties

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
nl: OpenStreetMap-integratie, OSM Namefinder, Download-beheer

en: Elevation Profile
nl: Hoogteprofiel

en: APRS Plugin
nl: APRS-plugin

en: Online Services support
nl: Ondersteuning Online Services

en: Satellites
nl:  Satellieten

en: Satellites, Eclipses
nl:  Satellieten, verduisteringen

en: Plasma Integration, Bugfixes
nl: Plasm-integratie, verbeteren van fouten

en: Routing, Navigation, Mobile
nl: Routes, navigatie, mobiel

en: Routing, Elevation Profile
nl: Routes, hoogteprofiel

en: Core Developer: KML and Windows support
nl: Kernontwikkelaar: Ondersteuning voor KML en Windows

en: Bugfixes
nl: Fouten verbeteren

en: Core Developer and Co-Maintainer
nl: Kernontwikkelaar, en onderhoud

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
nl: Kernontwikkelaar: Marble Runners, World-Clock Plasmoid

en: Network plugins
nl: Netwerk-plugins

en: Planet filter
nl: Planetenfilter

en: Marble Python Bindings
nl: Python Bindings voor Marble

en: Historical Maps
nl: Historische kaarten

en: Astronomical Observatories
nl: Sterrenwachten

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
nl: Project "ESA Summer of Code in Space  2012": Visualisatie van satellieten van planeten

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
nl: Project "ESA Summer of Code in Space  2011": Visualisatie van satellietbanen

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
nl: Project "Google Summer of Code 2011": Vector-renderen OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
nl: Project "Google Summer of Code 2010": Marble Touch voor MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
nl: Project "Google Summer of Code 2010": Bladwijzers

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
nl: Google Summer of Code 2010 Project: Ondersteuning voor Tiid

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
nl: Google Summer of Code 2010 Project: Navigatie van afslag tot afslag

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
nl: Google Summer of Code 2009 Project: OSM -annotatie

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
nl: Google Summer of Code 2009 Project: Online-diensten

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
nl: Google Summer of Code 2008 Project: "Vector Tiles" voor Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
nl: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -foto-ondersteuning voor Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
nl: Google Summer of Code 2007 Project: Geografische Projectie ("equirectangular")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
nl: Google Summer of Code 2007 Project: GPS-ondersteuning voor Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
nl: Google Summer of Code 2007 Project: KML-ondersteuning voor Marble

en: Development & Patches
nl: Ontwikkeling en verbeteringen

en: Platforms & Distributions
nl: Platformen & Distributies

en: Artwork
nl: Artistieke bijdragen

en: Various Suggestions & Testing
nl: Diverse suggesties & Testen

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
nl: Speciale dankbetuiging voor het geven van een belangrijke inspiratiebron door de voorganger "Kartographer" van Marble te maken.

en: Enable debug output
nl: Debug-uitvoer inschakelen

en: Display OSM placemarks according to the level selected
nl: Toon OSM plaatsmarkeringen volgens geselecteerd niveau

en: Make a time measurement to check performance
nl: Een tijdmeting starten om de prestatie te meten

en: Show frame rate
nl: "Frame rate" tonen

en: Show tile IDs
nl: ID's van tegels tonen

en: Show time spent in each layer
nl: Toon de besteedde tijd in elke laag

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
nl: Gebruik een andere map <directory> die kaartgegevens bevat

en: Do not use the interface optimized for small screens
nl: Gebruik niet de interface voor kleine schermen

en: Use the interface optimized for small screens
nl: Gebruik de interface voor kleine schermen

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
nl: Gebruik niet de interface voor hoge resolutie

en: Use the interface optimized for high resolutions
nl: Gebruik de interface voor hoge resolutie

en: Show map at given lat lon <coordinates>
nl: Toon kaart voor opgegeven breedte lengte <coordinates>

en: Show map at given geo <uri>
nl: Toon kaart voor opgegeven geo  <uri>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
nl: Stel hoogte boven de globe in van de waarnemer (in km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
nl: Gebruik <id> van de kaart (bv. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
nl: Een of meer te openen bestanden met plaatsmarkeringen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
nl: De datum en tijd van klok van Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
nl: De snelheid waarmee de klok van Marble loopt

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
nl: De gekozen eenheid om afstanden in uit te drukken.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
nl: De gekozen eenheid om hoeken in uit te drukken.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
nl: De kwaliteit waarmee een stilstaande kaart wordt getekend.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
nl: De kwaliteit waarmee een bewegende kaart wordt getekend.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
nl: De lokalisatie van de teksten.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
nl: Het lettertype dat in de kaart gebruikt wordt.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
nl: De laatste map die met Bestand->Openen werd geopend.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
nl: Het gedrag van de as van de planeet wanneer er met de muis wordt gesleept.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
nl: De getoonde locatie bij het starten van het programma.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
nl: Animatie tonen tijdens de reis naar het doel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
nl: De externe toepassing voor het bewerken van kaarten van OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
nl: In het fysieke geheugen gereserveerde cache voor tegels.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
nl: Maximale ruimte op de harde schijf die kan worden gebruikt voor het opslaan van tegels.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
nl: URL van de proxy server.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
nl: Poort van de proxy server.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
nl: Gebruikersnaam voor de autorisatie.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
nl: Wachtwoord voor de autorisatie.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
nl: Type proxy is HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
nl: Type proxy is Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
nl: Proxy vereist authenticatie

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
nl: De plugin voor het volgen van de positie dient voor het bepalen van de huidige locatie

en: Position: %1
nl: Positie: %1

en: Altitude: %1
nl: Hoogte: %1

en: Tile Zoom Level: %1
nl: Tegel zoomniveau: %1

en: Time: %1
nl: Tijd: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
nl: Jammer, kan  '%1' niet openen:
    '%2'

en: File not readable
nl: Bestand is niet leesbaar

en: A Virtual Globe
nl: Een virtuele globe

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
nl: Sorry, kan '%1' niet openen. Het bestand is niet toegankelijk.

en: File not accessible
nl: Bestand is niet toegankelijk

en: All Supported Files
nl: Alle ondersteunde bestanden

[ctx: @title:window]
en: Open File
nl: Bestand openen

[ctx: @title:window]
en: Export Map
nl: Kaart exporteren

en: Images *.jpg *.png
nl: Afbeeldingen *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
nl: Fout bij het opslaan van het bestand.

en: Unnamed
nl: Zonder naam

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
nl: Gebied ophalen...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
nl: Kaart &exporteren...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
nl: Offline &werken

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
nl: Kaart &kopiëren

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
nl: Coördinaten k&opiëren

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
nl: &Openen...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
nl: Kaarten ophalen...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
nl: Nieuwe kaarten ophalen

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
nl: &Nieuwe kaart aanmaken...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
nl: Een assistent begeleidt u bij het aanmaken van een nieuw thema voor uw kaart.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
nl: &Wolken

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
nl: Z&oncontrole...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
nl: &Tijdbesturing...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
nl: Locatie vergrendelen

en: Show Shadow
nl: Schaduw tonen

en: Hide Shadow
nl: Schaduw verbergen

en: Shows and hides the shadow of the sun
nl: Toont en verbergt de zonschaduw

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
nl: Pictogram van de zon tonen op de positie recht onder de zon

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
nl: Pictogram van de zon verbergen op de positie recht onder de zon

en: Show sun icon on the sub-solar point
nl: Pictogram van de zon tonen op de positie recht onder de zon

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
nl: Globe vastzetten op de positie recht onder de zon

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
nl: Globe vrijgeven van de positie recht onder de zon

en: Lock globe to the sub-solar point
nl: Globe vastzetten op de positie recht onder de zon

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
nl: Bladwijzer &toevoegen...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
nl: &Bladwijzers tonen

en: Show or hide bookmarks in the map
nl: Tonen van bladwijzers in de kaart aan/uit

en: &Set Home Location
nl: &Thuispositie tonen

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
nl: &Bladwijzers beheren...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
nl: Kaart b&ewerken...

en: &Record Movie
nl: &Film opslaan

en: Records a movie of the globe
nl: Slaat een film op van de aardbol

en: &Stop Recording
nl: &Opslaan stoppen

en: Stop recording a movie of the globe
nl: Het opslaan van een film van de aardbol stoppen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
nl: Locatie tonen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
nl: Datum en tijd tonen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
nl: Hoogte tonen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
nl: Tegel-zoomniveau tonen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
nl: Download-voortgangsbalk tonen

en: View
nl: Beeld

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Date & Time
nl: Datum &Tijd

en: Synchronization
nl: Synchroniseren

en: Routing
nl: Routering

en: Plugins
nl: Plug-ins

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nl: Be&werken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nl: Beel&d

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
nl: &Infoboxen

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
nl: &Online-diensten

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
nl: &Panelen

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
nl: &Beeldgrootte

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nl: &Bladwijzers

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
nl: Werkbalk bewerken
