marble - en to nn translation catalogue (111 entries)

en: Marble Virtual Globe
nn: Marble virtuell globus

en: A World Atlas.
nn: Eit verdsatlas.

en: (c) 2007-%1
nn: © 2007–%1

en: Developer and Original Author
nn: Utviklar og opphavsperson

en: WMS Support, Mobile, Performance
nn: WMS-støtte, mobilstøtte, ytingsforbetringar

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
nn: OpenStreetMap-integrering, OSM-namnesøk og nedlastingshandsaming

en: Elevation Profile
nn: Høgdeprofil

en: APRS Plugin
nn: APRS-tillegg

en: Online Services support
nn: Støtte for nett-tenester

en: Satellites
nn: Satellittar

en: Satellites, Eclipses
nn: Satellitt- og formørkingsvisingar

en: Friedrich W. H. Kossebau
nn: Friedrich W.H. Kossebau

en: Plasma Integration, Bugfixes
nn: Plasma-integrering, feilrettingar

en: Core Developer: KML and Windows support
nn: Hovudutviklar: KML- og Windows-støtte

en: Bugfixes
nn: Feilfiksar

en: Core Developer and Co-Maintainer
nn: Hovudutviklar og medvedlikehaldar

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
nn: Hovudutviklar: Marble Runners og verdsklokke-plasmoiden

en: Network plugins
nn: Nettverkstillegg

en: Planet filter
nn: Planetfilter

en: Marble Python Bindings
nn: Python-bindingar

en: Historical Maps
nn: Historiske kart

en: Astronomical Observatories
nn: Astronomiske observatorium

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
nn: Google Summer of Code 2011-prosjekt: vektorvising av OpenStreetMap-data

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
nn: Google Summer of Code 2011-prosjekt: Marble Touch på MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
nn: Google Summer of Code 2010-prosjekt: bokmerke

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
nn: Google Summer of Code 2010-prosjekt: tidsstøtte

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
nn: Google Summer of Code 2009-prosjekt: OSM-kommentarar

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
nn: Google Summer of Code 2008-prosjekt: støtte for vektorbilete

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
nn: Google Summer of Code 2008-prosjekt: Støtte for Panoramio- og Wikipedia-bilete

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
nn: Google Summer of Code 2007-prosjekt: Ekvirektangulær projeksjon («flatt kart»)

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
nn: Google Summer of Code 2007-prosjekt: GPS-støtte

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
nn: Google Summer of Code 2007-prosjekt: KML-støtte

en: Development & Patches
nn: Utvikling og feilrettingar

en: Platforms & Distributions
nn: Plattformer og distribusjonar

en: Artwork
nn: Bilete

en: Various Suggestions & Testing
nn: Testing og ymse forslag

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
nn: Ei spesiell takk som inspirasjonskjelde ved å laga programmet Kartographer, som var forgjengaren til Marble.

en: Enable debug output
nn: Slå på feilsøkingstekst

en: Make a time measurement to check performance
nn: Gjer ei tidsmåling for å sjekka ytinga

en: Show frame rate
nn: Vis biletrate

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
nn: Eininga brukt til å måla avstandar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
nn: Eininga brukt til å måla vinklar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
nn: Kvaliteten brukt til å teikna stillbilete av kart.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
nn: Kvaliteten brukt til å teikna kartanimasjonar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
nn: Språket til merkelappar.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
nn: Skrifta brukt på kartet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
nn: Åtferda til planetaksen ved bruk av musa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
nn: Staden som vert vist når programmet startar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
nn: Vis animasjon av reise til stadar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
nn: Mellomlager for kartbilete i det fysiske minnet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
nn: Øvre grense for kor mykje harddiskplass som skal brukast til lagring av kartbilete.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
nn: Adressa til mellomtenaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
nn: Porten til mellomtenaren.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
nn: Brukarnamn for innlogging.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
nn: Passord for innlogging.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
nn: Mellomtenartypen er HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
nn: Mellomtenartypen er SOCKS 5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
nn: Mellomtenaren krev innlogging

en: Position: %1
nn: Posisjon: %1

en: Altitude: %1
nn: Høgd: %1

en: Tile Zoom Level: %1
nn: Forstørring: %1

en: marble_part
nn: marble_del

en: A Virtual Globe
nn: Ei virtuell globus

en: File not accessible
nn: Fila er ikkje tilgjengeleg

en: All Supported Files
nn: Alle støtta filer

en: Images *.jpg *.png
nn: Bilete *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
nn: Det oppstod ein feil ved lagringa av fila.

en: Unnamed
nn: Namnlaus

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
nn: Last ned område …

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
nn: &Eksporter kart …

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
nn: &Arbeid fråkopla

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
nn: &Kopier kart

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
nn: &Kopier koordinatar

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
nn: &Opna …

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
nn: Last ned kart …

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
nn: Last ned nye kart

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
nn: &Lag nytt kart …

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
nn: &Skyer

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
nn: &Solkontroll …

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
nn: &Tidskontroll …

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
nn: Lås posisjon

en: Show Shadow
nn: Vis skugge

en: Hide Shadow
nn: Gøym skugge

en: Shows and hides the shadow of the sun
nn: Vis og gøym solskugge

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
nn: Vis &bokmerke

en: Show or hide bookmarks in the map
nn: Vis eller gøym bokmerke på kartet

en: &Set Home Location
nn: &Vel heimstad

en: &Record Movie
nn: &Ta opp video

en: Records a movie of the globe
nn: Ta opp ein video av globusen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
nn: Vis posisjon

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
nn: Vis dato og klokkeslett

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
nn: Vis høgd

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
nn: Vis forstørringsnivå

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
nn: Vis framdriftslinje for nedlasting

en: View
nn: Vis

en: Navigation
nn: Navigering

en: Cache & Proxy
nn: Mellomlager og mellomtenar

en: Date & Time
nn: Dato og klokkeslett

en: Synchronization
nn: Synkronisering

en: Plugins
nn: Programtillegg

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
nn: &Infoboksar

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
nn: &Nett-tenester

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
nn: &Ruter

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
nn: &Vis storleik

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
nn: Redigeringsverktøylinje
