marble - en to pa translation catalogue (135 entries)

en: Marble Virtual Globe
pa: ਮਾਰਬਲ ਵੁਰਚੁਅਲ ਗਲੋਬ

en: A World Atlas.
pa: ਇੱਕ ਸੰਸਾਰ ਐਟਲਸ ਹੈ।

en: Developer and Original Author
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਤੇ ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: WMS Support, Mobile, Performance
pa: WMS ਸਹਿਵੋਗ, ਮੋਬਾਈਲ, ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ

en: Geodata
pa: ਭੂਗੋਲਿਕ ਡਾਟਾ

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
pa: ਓਪਨ-ਸਟਰੀਟ-ਮੈਪ, ਐੰਟੀਗਰੇਸ਼ਨ, OSM ਨੇਮ-ਫਾਈਡਰ, ਡਾਊਨਲੋਡ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: Elevation Profile
pa: ਉਚਾਣ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: APRS Plugin
pa: APRS ਪਲੱਗਇਨ

en: Online Services support
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਵਿਸ ਸਹਿਯੋਗ

en: Satellites
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ

en: Satellites, Eclipses
pa: ਸੈਟੇਲਾਈਟ, ਅੰਡਾਕਾਰ-ਮਾਰਗ

en: Plasma Integration, Bugfixes
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ, ਬੱਗ ਠੀਕ ਕਰਨੇ

en: Routing, Navigation, Mobile
pa: ਰੂਟਿੰਗ, ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ, ਮੋਬਾਇਲ

en: Routing, Elevation Profile
pa: ਰਾਊਂਟਿੰਗ, ਉਚਾਣ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Patrick Spendrin
pa: ਪਟਰਿਕ ਸਪੀਨਡਰਿਨ

en: Core Developer: KML and Windows support
pa: ਮੂਲ ਡਿਵੈਲਪਰ: KML ਅਤੇ ਵਿੰਡੋ ਸਹਿਯੋਗ

en: Bugfixes
pa: ਬੱਗ ਠੀਕ ਕਰਨੇ

en: Inge Wallin
pa: ਇਗੇ ਵਾਲਿਨ

en: Core Developer and Co-Maintainer
pa: ਮੂਲ ਡਿਵੈਲਪਰ ਤੇ ਸਹਿ-ਪਰਬੰਧਕ

en: Henry de Valence
pa: DE (): (

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
pa: ਕੋਰ ਡਿਵੈਲਪਰ: ਮੋਬਾਇਲ ਰਨਰ, ਸੰਸਾਰ-ਘੜੀ ਪਲਾਜ਼ਮਾਡ

en: Pino Toscano
pa: ਪਿਨੋ ਟਿਸਕਾਨੋ

en: Network plugins
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਲੱਗਇਨ

en: Harshit Jain
pa: ਹਰਸ਼ਤ ਜੈਨ

en: Planet filter
pa: ਗ੍ਰਹਿ ਫਿਲਟਰ

en: Simon Edwards
pa: ਸਿਮੋਨ ਐਡਵਰਡਸ

en: Marble Python Bindings
pa: ਮਾਰਬਲ ਪਾਈਥਨ ਬਾਈਡਿੰਗ

en: Historical Maps
pa: ਇਤਹਾਸਿਕ ਨਕਸ਼ੇ

en: Astronomical Observatories
pa: ਖਾਗੋਲੀ ਜੰਤਰ-ਮੰਤਰ

en: Gaurav Gupta
pa: ਗੌਰਵ ਗੁਪਤਾ

en: Harshit Jain
pa: ਹਰਸ਼ਤ ਜੈਨ

en: Siddharth Srivastava
pa: ਸਧਾਰਥ ਸ੍ਰੀਵਾਸਤਵ

en: Shashank Singh
pa: ਸ਼ਾਸ਼ਾਂਕ ਸਿੰਘ

en: Development & Patches
pa: ਡਿਵੈਲਪਮੈਂਟ ਤੇ ਪੈਚ

en: David Roberts
pa: ਡੇਵਿਡ ਰਾਬਰਟ

en: Mayank Madan
pa: ਮਿਆਂਕ ਮਦਨ

en: Anne-Marie Mahfouf
pa: ਅੱਨੇ-ਮਾਰੀੇ ਮਾਹਫੋਫ

en: Josef Spillner
pa: ਜੋਸਫ਼ ਸਪਿੰਨੇਰ

en: Frerich Raabe
pa: ਫਰੀਰਿੱਚ ਰੱਬੀ

en: Albert Astals Cid
pa: ਅਲਬਰਟ ਅਸਟਾਲਸ ਸਿਡ

en: Joseph Wenninger
pa: ਜੋਸਫ਼ ਵਿੰਨਨਿਗੀਰ

en: Daniel Molkentin
pa: ਡੈਨੀਅਲ ਮੋਲਕਿਨਟਿਨ

en: Platforms & Distributions
pa: ਪਲੇਅਫਾਰਮ ਅਤੇ ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ

en: Artwork
pa: ਕਲਾਕਾਰੀ

en: Various Suggestions & Testing
pa: ਕੋਈ ਸੁਝਾਅ ਅਤੇ ਟੈਸਟਿੰਗ

en: Martin Konold
pa: ਮਾਰਟੀਨ ਕੋਨੋਲਡ

en: Matthias Welwarsky
pa: ਮੈਥਿਊਜ਼ ਵੀਲਵਾਰਸਕੇ

en: Tim Alder
pa: ਟੀਮ ਅਲਡੇਰ

en: John Layt
pa: ਜਾਨ ਲੇਅਟ

en: Enable debug output
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯੋਗ

en: Make a time measurement to check performance
pa: ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਟਾਈਮ ਮਾਪ ਬਣਾਓ

en: Show frame rate
pa: ਫਰੇਮ ਰੇਟ ਵੇਖੋ

en: Show tile IDs
pa: ਟਾਈਲ ID ਵੇਖੋ

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
pa: ਵੱਖਰੀ ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ <directory> ਵਰਤੋਂ, ਜੋ ਨਕਸ਼ੇ ਸੰਬੰਧੀ ਡਾਟਾ ਰੱਖਦੀ ਹੋਵੇ।

en: Do not use the interface optimized for small screens
pa: ਛੋਟੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਅਨੁਕੂਲ ਕੀਤਾ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use the interface optimized for small screens
pa: ਛੋਟੀਆਂ ਸਕਰੀਨਾਂ ਲਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਬਣਾਇਆ ਇੰਟਰਫੇਸ ਵਰਤੋਂ

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
pa: ਵੱਧ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਲਈ ਢੁੱਕਵੇਂ ਬਣਾਏ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਨਾ ਵਰਤੋਂ

en: Use the interface optimized for high resolutions
pa: ਵੱਧ ਰੈਜ਼ੋਲੂਸ਼ਨ ਲਈ ਢੁੱਕਵੇਂ ਬਣਾਏ ਇੰਟਰਫੇਸ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Show map at given lat lon <coordinates>
pa: ਦਿੱਤੇ ਲੰਬਕਾਰ ਵਿਥਕਾਰ <coordinates> ਉੱਤੇ ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ

en: Show map at given geo <uri>
pa: ਦਿੱਤੇ ਭੂਗੋਲ <uri> ਉੱਤੇ ਨਕਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
pa: ਨਕਸ਼ <id> (ਜਿਵੇਂ "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml") ਵਰਤੋਂ

en: One or more placemark files to be opened
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਥਾਂ-ਚਿੰਨ੍ਹ ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
pa: ਮਾਰਬਲ ਘੜੀ ਦਾ ਤਾਰੀਖ ਤੇ ਵੇਲਾ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
pa: ਮਾਰਬਲ ਘੜੀ ਦੀ ਸਪੀਡ

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
pa: ਦੂਰੀ ਮਾਪਣ ਲਈ ਚੁਣੀ ਇਕਾਈ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
pa: ਕੋਣ ਮਾਪਣ ਲਈ ਚੁਣੀ ਇਕਾਈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
pa: ਕੁਆਲਟੀ, ਜਿਸ ਮੁਤਾਬਕ ਨਕਸ਼ੇ ਨੂੰ ਪੇਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
pa: ਲੇਬਲਾਂ ਦਾ ਅਨੁਵਾਦ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਆਮ ਫੋਂਟ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
pa: ਫਾਇਲ->ਖੋਲ੍ਹੋ ਰਾਹੀਂ ਖੋਲ੍ਹੀ ਗਈ ਆਖਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣ ਸਮੇਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
pa: ਬਾਹਰੀ ਓਪਨਸਟਰੀਟ-ਮੈਪ ਐਡੀਟਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਲਈ URL ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਲਈ ਪੋਰਟ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕਿਸਮ HTTP ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਕਿਸਮ Socks5 ਹੈ

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
pa: ਪਰਕਾਸੀ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

en: Position: %1
pa: ਸਥਿਤੀ: %1

en: Altitude: %1
pa: ਉਚਾਈ: %1

en: Tile Zoom Level: %1
pa: ਟਾਈਲ ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ: %1

en: Time: %1
pa: ਵੇਲਾ: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
pa: ਅਫਸੋਸ, '%1' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ:
    '%2'

en: File not readable
pa: ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: A Virtual Globe
pa: ਵੁਰਚੁਅਲ ਗਲੋਬ

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
pa: ਅਫਸੋਸ, '%1' ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ। ਫਾਇਲ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: File not accessible
pa: ਫਾਇਲ ਪਹੁੰਚਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: All Supported Files
pa: ਸਭ ਸਹਾਇਕ ਫਾਇਲਾਂ

en: Images *.jpg *.png
pa: ਚਿੱਤਰ *.jpg *.png

[ctx: Application name]
en: Marble
pa: ਮਾਰਬਲ

en: An error occurred while trying to save the file.
pa: ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unnamed
pa: ਬੇ-ਨਾਮ

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
pa: ...ਖੇਤਰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
pa: ਨਕਸ਼ੇ ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਕੰਮ ਕਰੋ(&W)

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
pa: ਨਕਸ਼ਾ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
pa: ਧੁਰੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&o)

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
pa: ...ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
pa: ...ਨਕਸ਼ੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
pa: ਨਵੇਂ ਨਕਸ਼ੇ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
pa: ਨਵਾਂ ਨਕਸ਼ਾ ਬਣਾਓ(&C)...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
pa: ਇਹ ਸਹਾਇਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਖੁਦ ਦਾ ਨਕਸ਼ਾ ਥੀਮ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
pa: ਬੱਦਲ(&C)

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
pa: ...ਸੂਰਜ ਕੰਟਰੋਲ(&u)

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
pa: ...ਸਮਾਂ ਕੰਟਰੋਲ(&T)

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
pa: ਸਥਿਤੀ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Show Shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਵੇਖੋ

en: Hide Shadow
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਓਹਲੇ

en: Shows and hides the shadow of the sun
pa: ਸੂਰਜ ਦੀ ਛਾਂ ਵੇਖਾਓ ਤੇ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵੇਖਾਓ(&B)

en: &Set Home Location
pa: ਘਰ ਟਿਕਾਣਾ ਨਿਯਤ ਕਰੋ(&S)

en: &Record Movie
pa: ਮੂਵੀ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰੋ(&R)

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
pa: ਸਥਿਤੀ ਵੇਖੋ

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
pa: ਤਾਰੀਖ ਤੇ ਸਮੇਂ ਨੂੰ ਵੇਖੋ

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
pa: ਉਚਾਈ ਵੇਖੋ

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਤਰੱਕੀ ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: Cache & Proxy
pa: ਕੈਸ਼ ਅਤੇ ਪਰਾਕਸੀ

en: Date & Time
pa: ਤਾਰੀਖ ਤੇ ਸਮਾਂ

en: Synchronization
pa: ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਕਰੋ

en: Routing
pa: ਰੂਟ

en: Plugins
pa: ਪਲੱਗਇਨ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਕਸੇ(&I)

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਵਿਸਾਂ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
pa: ਪੈਨਲ(&P)

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
pa: ਆਕਾਰ ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ(&B)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸੋਧ
