marble - en to pl translation catalogue (153 entries)

en: Marble Virtual Globe
pl: Marble - wirtualny globus

en: A World Atlas.
pl: Atlas świata.

en: Developer and Original Author
pl: Programista i pierwotny autor

en: WMS Support, Mobile, Performance
pl: Obsługa WMS, Mobilność, Wydajność

en: Geodata
pl: Geodane

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
pl: Integracja z OpenStreetMap, wyszukiwarka OSM, zarządzanie pobieraniem

en: Elevation Profile
pl: Profil wzniesienia

en: APRS Plugin
pl: Wtyczki APRS

en: Online Services support
pl: Obsługa usług sieciowych

en: Satellites
pl: Satelity

en: Satellites, Eclipses
pl: Satelity, Zaćmienia

en: Plasma Integration, Bugfixes
pl: Integracja z Plazmą, Poprawki błędów

en: Routing, Navigation, Mobile
pl: Wyznaczanie tras, Nawigacja, Mobilność

en: Routing, Elevation Profile
pl: Wyznaczanie tras, Profil wzniesienia

en: Core Developer: KML and Windows support
pl: Główny programista: obsługa KML i Windows

en: Bugfixes
pl: Poprawki błędów

en: Core Developer and Co-Maintainer
pl: Programista rdzenia i współopiekun

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
pl: Programista rdzenia: silniki Marble, plazmoid Zegar światowy

en: Network plugins
pl: Wtyczki sieciowe

en: Planet filter
pl: Filtr planety

en: Marble Python Bindings
pl: Powiązania Pythona z Marble

en: Historical Maps
pl: Mapy historyczne

en: Astronomical Observatories
pl: Obserwatoria astronomiczne

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
pl: ESA Summer of Code w projekcie kosmicznym 2012: wizualizacja satelitów planetarnych

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
pl: ESA Summer of Code w projekcie kosmicznym 2011: Wizualizacja orbit satelitów

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
pl: Projekt Google Summer of Code 2011: renderowanie wektorów OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
pl: Projekt Google Summer of Code 2011: Marble Touch na MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
pl: Projekt Google Summer of Code 2010:  zakładki

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
pl: Projekt Google Summer of Code 2010: obsługa czasu

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
pl: Projekt Google Summer of Code 2010: nawigacja turn-by-turn

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
pl: Projekt Google Summer of Code 2009: obsługa notatek OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
pl: Projekt Google Summer of Code 2009: usługi online

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
pl: Projekt Google Summer of Code 2008: pola wektorowe dla Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
pl: Projekt Google Summer of Code 2008: obsługa zdjęć z Panoramio / Wikipedii dla Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
pl: Projekt Google Summer of Code 2007: projekcja walcowa wiernoodległościowa ("Płaska mapa")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
pl: Projekt Google Summer of Code 2007: obsługa GPS dla Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
pl: Projekt Google Summer of Code 2007: obsługa KML dla Marble

en: Development & Patches
pl: Programowanie i ścieżki

en: Platforms & Distributions
pl: Platformy i dystrybucje

en: Artwork
pl: Oprawa graficzna

en: Various Suggestions & Testing
pl: Różne sugestie i testowanie

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
pl: Szczególne podziękowania za zapewnienie ważnego źródła inspiracji przy tworzeniu poprzednika Marble, programu "Kartographer".

en: Enable debug output
pl: Włącz wyjście debugowania

en: Display OSM placemarks according to the level selected
pl: Wyświetlaj znaczniki miejsc OSM według wybranego poziomu

en: Make a time measurement to check performance
pl: Wykonaj pomiar czasu, aby sprawdzić wydajność

en: Show frame rate
pl: Pokaż liczbę klatek na sekundę

en: Show tile IDs
pl: Pokaż identyfikatory pola

en: Show time spent in each layer
pl: Pokaż czas spędzony na każdej z warstw

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
pl: Użyj innego katalogu <directory> zawierającego dane mapy

en: Do not use the interface optimized for small screens
pl: Nie używaj interfejsu optymalizowanego dla małych ekranów

en: Use the interface optimized for small screens
pl: Użyj interfejsu optymalizowanego dla małych ekranów

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
pl: Nie używaj interfejsu optymalizowanego dla wysokich rozdzielczości

en: Use the interface optimized for high resolutions
pl: Użyj interfejsu optymalizowanego dla wysokich rozdzielczości

en: Show map at given lat lon <coordinates>
pl: Pokaż mapę o podanych współrzędnych długości i szerokości <coordinates>

en: Show map at given geo <uri>
pl: Pokaż mapę o podanych adresie geo <uri>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
pl: Ustaw odległość obserwatora od globu (w km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
pl: Użyj <id> mapy (np. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
pl: Jeden lub więcej plików położenia zostanie otwartych

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
pl: Data i czas zegara marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
pl: Szybkość zegara marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
pl: Jednostka mierzenia odległości.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
pl: Jednostka mierzenia kątów.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
pl: Jakość rysowania nieruchomej mapy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
pl: Jakość malowania animowanej mapy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
pl: Położenie etykiet.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
pl: Czcionka ogólna używana na mapie.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
pl: Ostatni katalog otwarty przy użyciu Plik->Otwórz.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
pl: Zachowanie osi planet przy przeciąganiu myszą.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
pl: Położenie wyświetlane po uruchomieniu programu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
pl: Wyświetlaj animację podróży do obiektu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
pl: Zewnętrzny edytor OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
pl: Pamięć podręczna dla pól zarezerwowana w pamięci fizycznej.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
pl: Maksymalna przestrzeń dysku twardego używana do zapisywania pól.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
pl: Adres URL serwera pośrednika.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
pl: Port serwera pośrednika.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
pl: Nazwa użytkownika do autoryzacji.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
pl: Hasło do autoryzacji.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
pl: Rodzajem pośrednika jest HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
pl: Rodzajem pośrednika jest Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
pl: Pośrednik wymaga uwierzytelnienia

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
pl: Wtyczka śledzenia pozycji używana do określania bieżącej lokacji

en: Position: %1
pl: Położenie: %1

en: Altitude: %1
pl: Wysokość: %1

en: Tile Zoom Level: %1
pl: Poziom powiększenia pola: %1

en: Time: %1
pl: Czas: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
pl: Wybacz, ale nie można otworzyć '%1':
    '%2'

en: File not readable
pl: Plik jest nieczytelny

en: marble_part
pl: moduł_marble

en: A Virtual Globe
pl: Wirtualny globus

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
pl: Przepraszamy, nie można otworzyć '%1'. Plik jest niedostępny.

en: File not accessible
pl: Niedostępny plik

en: All Supported Files
pl: Wszystkie obsługiwane pliki

[ctx: @title:window]
en: Open File
pl: Otwórz plik

[ctx: @title:window]
en: Export Map
pl: Wyeksportuj mapę

en: Images *.jpg *.png
pl: Obrazy *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
pl: Wystąpił błąd podczas próby zapisania pliku.

en: Unnamed
pl: Nienazwany

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
pl: Pobierz region...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
pl: Wy&eksportuj mapę...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
pl: Pracuj bez &sieci

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
pl: S&kopiuj mapę

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
pl: K&opiuj współrzędne

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
pl: &Otwórz...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
pl: Pobierz mapy...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
pl: Pobierz nowe mapy

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
pl: &Utwórz nową mapę...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
pl: Pomocnik poprowadzi cię przez tworzenie swojej własnej mapy tematycznej.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
pl: &Chmury

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
pl: Sterowanie &słońcem...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
pl: S&terowanie czasem...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
pl: Zablokuj pozycję

en: Show Shadow
pl: Pokaż cień

en: Hide Shadow
pl: Ukryj cień

en: Shows and hides the shadow of the sun
pl: Pokazuje i ukrywa cienie słoneczne

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
pl: Pokaż ikonę słońca na punkcie podsłonecznym

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
pl: Ukryj ikonę słońca na punkcie podsłonecznym

en: Show sun icon on the sub-solar point
pl: Pokaż ikonę słońca na punkcie podsłonecznym

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
pl: Zablokuj kulę ziemską na punkcie podsłoneczym

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
pl: Odblokuj kulę ziemską z punktu podsłonecznego

en: Lock globe to the sub-solar point
pl: Zablokuj kulę ziemską na punkcie podsłoneczym

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
pl: &Dodaj zakładkę...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
pl: Pokaż &Zakładki

en: Show or hide bookmarks in the map
pl: Pokaż lub ukryj zakładki na mapie

en: &Set Home Location
pl: U&staw położenie domu

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
pl: Zarządzaj zakładka&mi...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
pl: &Edycja mapy...

en: &Record Movie
pl: Nagr&aj film

en: Records a movie of the globe
pl: Nagrywa film globu

en: &Stop Recording
pl: Zatrzymaj na&grywanie

en: Stop recording a movie of the globe
pl: Zatrzymaj nagrywanie filmu globu

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
pl: Pokaż położenie

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
pl: Pokaż czas i datę

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
pl: Pokaż wysokość

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
pl: Pokaż poziom powiększenia pola

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
pl: Pokaż pasek postępu pobierania

en: View
pl: Widok

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Cache & Proxy
pl: Pamięć podręczna i pośrednik

en: Date & Time
pl: Data i czas

en: Synchronization
pl: Synchronizacja

en: Routing
pl: Obliczanie trasy

en: Plugins
pl: Wtyczki

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pl: &Plik

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pl: &Edycja

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pl: &Widok

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
pl: Pola &informacyjne

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
pl: Usługi sieci&owe

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pl: U&stawienia

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
pl: &Panele

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
pl: Rozmiar &widoku

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
pl: &Zakładki

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
pl: Edytuj pasek narzędzi
