marble - en to pl translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Your bookmarks will appear here.
pl: Twoje zakładki pojawią się tutaj.

note: i18n: ectx: label, entry (MapThemeId), group (General)
en: The marble theme id
pl: ID wyglądu Marble

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Routing profile
pl: Profil wyznaczania trasy

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Car
pl: Samochód

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Bicycle
pl: Rower

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Pedestrian
pl: Pieszo

[ctx: @option:check]
en: Follow Current Position
pl: Śledź obecne położenie

en: Marble Maps
pl: Mapy Marble

en: Maps
pl: Mapy

en: © KDE Community
pl: © Społeczność KDE

en: Developer
pl: Programista

en: Public Transport
pl: Transport publiczny

en: Outdoor Activities
pl: Aktywności na świeżym powietrzu

[ctx: @action:button]
en: Accessibility
pl: Ułatwienia

[ctx: @action:button]
en: About
pl: O programie

[ctx: @action:button]
en: Bookmarks
pl: Zakładki

[ctx: @action:button]
en: Layer Options
pl: Ustawienia warstwy

[ctx: @action:button]
en: Theme Options
pl: Ustawienia wyglądu

en: Routing
pl: Wyznaczanie trasy

[ctx: @title:window]
en: Layer Options
pl: Ustawienia warstwy

[ctx: @title:group]
en: Public Transport Layers
pl: Warstwy transportu publicznego

[ctx: @option:check]
en: Train
pl: Pociąg

[ctx: @option:check]
en: Subway
pl: Metro

[ctx: @option:check]
en: Tram
pl: Tramwaj

[ctx: @option:check]
en: Bus
pl: Autobus

[ctx: @option:check]
en: Trolley Bus
pl: Trolejbus

en: Outdoor Activities Layers
pl: Warstwy aktywności na świeżym powietrzu

[ctx: @option:check]
en: Walkways
pl: Trasy piesze

[ctx: @option:check]
en: Hiking Routes
pl: Trasy wędrówek

[ctx: @option:check]
en: Bicycle Routes
pl: Trasy rowerowe

[ctx: @option:check]
en: Mountainbike Routes
pl: Górskie trasy rowerowa

[ctx: @option:check]
en: Inline Skating Routes
pl: Trasy jeżdżących na rolkach

[ctx: @option:check]
en: Bridleways
pl: Ścieżki do jazdy konnej

[ctx: placeholder]
en: No Name
pl: Bez nazwy

[ctx: @title:group]
en: Tags:
pl: Znaczniki:

en: Car (fastest)
pl: Samochód (najszybsza)

[ctx: @title]
en: Routing
pl: Wyznaczanie trasy

[ctx: @label:textbox]
en: Departure:
pl: Odjazd:

[ctx: @label:textbox]
en: Arrival:
pl: Przyjazd:

[ctx: @label:textbox]
en: Waypoint:
pl: Punkt pośredni:

[ctx: @label:listbox]
en: Alternatives:
pl: Alternatywy:

en: Network Settings
pl: Ustawienia sieci

en: Download Maps via WLAN only
pl: Pobieraj mapy tylko przez sieć bezprzewodową

[ctx: @title:window]
en: Themes
pl: Wyglądy
