marble - en to pt translation catalogue (151 entries)

en: Marble Virtual Globe
pt: Globo Virtual Marble

en: A World Atlas.
pt: Um Atlas Mundial.

en: Developer and Original Author
pt: Desenvolvimento e Autoria Original

en: WMS Support, Mobile, Performance
pt: Suporte para WMS, Suporte Móvel, Performance

en: Geodata
pt: Dados geográficos

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
pt: Integração com o OpenStreetMap, Pesquisa de Nomes do OSM, Gestão de Transferências

en: Elevation Profile
pt: Perfil de Elevação

en: APRS Plugin
pt: 'Plugin' de APRS

en: Online Services support
pt: Suporte a serviços 'online'

en: Satellites
pt: Satélites

en: Satellites, Eclipses
pt: Satélites, Eclipses

en: Plasma Integration, Bugfixes
pt: Integração com o Plasma, Correcções de Erros

en: Routing, Navigation, Mobile
pt: Trajectos, Navegação, Suporte Móvel

en: Routing, Elevation Profile
pt: Trajectos, Perfil de Elevação

en: Core Developer: KML and Windows support
pt: Desenvolvimento de Base: Suporte para KML e o Windows

en: Bugfixes
pt: Correcções de erros

en: Core Developer and Co-Maintainer
pt: Desenvolvimento de Base e Co-Manutenção

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
pt: Desenvolvimento de Base: Módulos de Execução do Marble, Plasmóide do Relógio Mundial

en: Network plugins
pt: 'Plugins' de rede

en: Planet filter
pt: Filtro de planetas

en: Marble Python Bindings
pt: Interface em Python do Marble

en: Historical Maps
pt: Mapas Históricos

en: Astronomical Observatories
pt: Observatórios Astronómicos

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
pt: ESA Summer of Code no Espaço - Projecto de 2012: Visualização dos satélites planetários

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
pt: ESA Summer of Code no Espaço - Projecto de 2011: Visualização das Órbitas dos Satélites

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
pt: Projecto do Google Summer of Code 2011: Desenho Vectorial do OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
pt: Projecto do Google Summer of Code 2011: Marble Touch no MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
pt: Projecto do Google Summer of Code 2010: Favoritos

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
pt: Projecto do Google Summer of Code 2010: Suporte para Tempos

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
pt: Projecto do Google Summer of Code 2010: Navegação por Passos

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
pt: Projecto do Google Summer of Code 2009: Anotações OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
pt: Projecto do Google Summer of Code 2009: Serviços 'Online'

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
pt: Projecto do Google Summer of Code 2008: Itens Vectoriais para o Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
pt: Projecto do Google Summer of Code 2008: Suporte de fotografias do Panoramio / Wikipedia para o Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
pt: Projecto do Google Summer of Code 2007: Projecção Equirectangular ("Planisfério")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
pt: Projecto do Google Summer of Code 2007: Suporte de GPS para o Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
pt: Projecto do Google Summer of Code 2007: Suporte de KML para o Marble

en: Development & Patches
pt: Desenvolvimento & Correcções

en: Platforms & Distributions
pt: Plataformas & Distribuições

en: Artwork
pt: Gráficos

en: Various Suggestions & Testing
pt: Diversas Sugestões & Testes

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
pt: Muito obrigado por oferecer uma fonte de inspiração na criação do predecessor do Marble, o "Kartographer".

en: Enable debug output
pt: Activar o resultado de depuração

en: Display OSM placemarks according to the level selected
pt: Mostrar os marcadores do OSM de acordo com o nível seleccionado

en: Make a time measurement to check performance
pt: Faz uma medida de tempo para medir a performance

en: Show frame rate
pt: Mostrar a taxa de imagens

en: Show tile IDs
pt: Mostrar os ID's dos padrões

en: Show time spent in each layer
pt: Mostrar o tempo decorrido em cada camada

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
pt: Usar uma <pasta> diferente que contém os dados do mapa.

en: Do not use the interface optimized for small screens
pt: Não usar a interface optimizada para os ecrãs pequenos

en: Use the interface optimized for small screens
pt: Usar a interface optimizada para ecrãs pequenos

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
pt: Não usar a interface optimizada para resoluções elevadas

en: Use the interface optimized for high resolutions
pt: Usar a interface optimizada para resoluções elevadas

en: Show map at given lat lon <coordinates>
pt: Mostrar o mapa nas <coordenadas> lat/lon indicadas

en: Show map at given geo <uri>
pt: Mostrar um mapa no <URI> geográfico indicado

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
pt: Definir a distância do observador ao globo (em km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
pt: Usar o <ID> do mapa (p.ex. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
pt: Um ou mais ficheiros de marcação a abrir

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
pt: A data e hora do relógio do Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
pt: A velocidade do relógio do Marble

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
pt: A unidade escolhida para medir as distâncias.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
pt: A unidade escolhida para medir os ângulos.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
pt: A qualidade com que é pintado um mapa estático.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
pt: A qualidade com que é pintado um mapa dinâmico.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
pt: A localização das legendas.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
pt: O tipo de letra geral que é usado no mapa.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
pt: A última pasta que foi aberta com o Ficheiro->Abrir.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
pt: O comportamento dos eixos do planeta ao arrastar o rato.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
pt: A localização apresentada no arranque da aplicação.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
pt: Animar a viagem até ao destino.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
pt: A aplicação externa do editor do OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
pt: 'Cache' reservada para os padrões na memória física.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
pt: Espaço máximo no disco rígido que poderá ser usado para guardar os padrões.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
pt: URL do servidor 'proxy'.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
pt: Porto do servidor 'proxy'.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
pt: Utilizador para a autorização.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
pt: Senha para a autorização.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
pt: O tipo do 'proxy' é o HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
pt: O tipo do 'proxy' é o SOCKS5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
pt: O 'proxy' necessita de autenticação

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
pt: O 'plugin' de seguimento da posição usado para determinar a posição actual

en: Position: %1
pt: Posição: %1

en: Tile Zoom Level: %1
pt: Nível de Ampliação do Padrão: %1

en: Time: %1
pt: Tempo: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
pt: Infelizmente, não foi possível abrir o '%1':
    '%2'

en: File not readable
pt: Ficheiro ilegível

en: A Virtual Globe
pt: Um Globo Virtual

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
pt: Infelizmente, não foi possível abrir o '%1'. O ficheiro não está acessível.

en: File not accessible
pt: Ficheiro não acessível

en: All Supported Files
pt: Todos os Ficheiros Suportados

[ctx: @title:window]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

[ctx: @title:window]
en: Export Map
pt: Exportar o Mapa

en: Images *.jpg *.png
pt: Imagens *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
pt: Ocorreu um erro ao tentar gravar o ficheiro.

en: Unnamed
pt: Sem nome

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
pt: Obter uma Região...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
pt: &Exportar o Mapa...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
pt: &Funcionar Desligado

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
pt: &Copiar o Mapa

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
pt: C&opiar as Coordenadas

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
pt: &Abrir...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
pt: Obter Mapas...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
pt: Obter mapas novos

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
pt: &Criar um Mapa Novo...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
pt: Um assistente que o ajuda a criar o seu próprio tema de mapas.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
pt: &Nuvens

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
pt: Controlo do S&ol...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
pt: Controlo da &Hora...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
pt: Bloquear a Posição

en: Show Shadow
pt: Mostrar a Sombra

en: Hide Shadow
pt: Esconder a Sombra

en: Shows and hides the shadow of the sun
pt: Mostra e esconde a sombra do sol

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
pt: Mostrar o ícone do Sol no Ponto Sub-Solar

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
pt: Esconder o ícone do Sol no Ponto Sub-Solar

en: Show sun icon on the sub-solar point
pt: Mostrar o ícone do Sol no ponto sub-solar

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
pt: Bloquear o Globo no Ponto Sub-Solar

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
pt: Desbloquear o Globo no Ponto Sub-Solar

en: Lock globe to the sub-solar point
pt: Bloquear o globo no ponto sub-solar

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
pt: &Adicionar aos Favoritos...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
pt: Mostrar os Fa&voritos

en: Show or hide bookmarks in the map
pt: Mostrar ou esconder os favoritos no mapa

en: &Set Home Location
pt: &Definir a Localização Inicial

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
pt: Gerir os Fa&voritos...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
pt: &Editar o Mapa...

en: &Record Movie
pt: &Gravar o Filme

en: Records a movie of the globe
pt: Grava um filme do globo

en: &Stop Recording
pt: &Parar a Gravação

en: Stop recording a movie of the globe
pt: Parar a gravação do filme do globo

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
pt: Mostrar a Posição

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
pt: Mostrar a Data e Hora

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
pt: Mostrar a Altitude

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
pt: Mostrar o Nível de Ampliação do Padrão

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
pt: Mostrar a Evolução da Transferência

en: View
pt: Ver

en: Navigation
pt: Navegação

en: Cache & Proxy
pt: 'Cache' & 'Proxy'

en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: Synchronization
pt: Sincronização

en: Routing
pt: Trajecto

en: Plugins
pt: 'Plugins'

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
pt: Áreas &Informativas

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
pt: Serviços '&Online'

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
pt: &Painéis

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
pt: Tamanho da &Área

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
pt: Fa&voritos

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
pt: Barra de Edição
