marble - en to ro translation catalogue (103 entries)

en: Marble Virtual Globe
ro: Center map on longitude:Globul virtual Marble

en: A World Atlas.
ro: Un atlas al lumii.

en: Developer and Original Author
ro: Dezvoltator și autor original

en: WMS Support, Mobile, Performance
ro: Suport WMS, Mobil, performanță

en: Thibaut Gridel
ro: Thibaud Gridel

en: Geodata
ro: Date geografice

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
ro: Integrare cu OpenStreetMap, Motorul de căutare de nume OSM, Administrarea descărcărilor

en: Elevation Profile
ro: Profil de altitudine

en: APRS Plugin
ro: Modul APRS

en: Online Services support
ro: Asistență online pentru servicii

en: Plasma Integration, Bugfixes
ro: Integrarea plasmei, corecții erori

en: Routing, Navigation, Mobile
ro: Ghidare, navigare, mobil

en: Routing, Elevation Profile
ro: Ghidare, profil de altitudine

en: Core Developer: KML and Windows support
ro: Dezvoltator de bază: Suport KML și Windows

en: Bugfixes
ro: Corecții erori

en: Core Developer and Co-Maintainer
ro: Dezvoltator de bază și coresponsabil

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
ro: Dezvoltator de bază: Marmura Runners, World-Clock Plasmoid

en: Network plugins
ro: Module de rețea

en: Planet filter
ro: Filtru de planete

en: Marble Python Bindings
ro: Asocieri Marble cu Python

en: Historical Maps
ro: Hărți istorice

en: Astronomical Observatories
ro: Observatoare astronomice

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
ro: Proiect Google Summer of Code 2011: Randare vectorială a OpenStreetMap

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
ro: Proiect Google Summer of Code 2011: Marble Touch pe MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
ro: Proiect Google Summer of Code 2010: Marcaje

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
ro: Proiect Google Summer of Code 2010: Asistență timp

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
ro: Proiect Google Summer of Code 2011: Navigare viraj-cu-viraj

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
ro: Proiect Google Summer of Code 2009: Adnotare OSM

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
ro: Proiect Google Summer of Code 2009: Servicii online

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2008: Dale vectoriale pentru Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2008: Compatibilitate fotografii Panoramio / Wikipedia pentru Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
ro: Proiect Google Summer of Code 2007: Proiecție Echidreptunghiulară („Flat Map”)

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2007: Compatibilitate GPS pentru Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
ro: Proiect Google Summer of Code 2007: Compatibilitate KML pentru Marble

en: Development & Patches
ro: Dezvoltare și patch-uri

en: Platforms & Distributions
ro: Platforme și distribuții

en: Artwork
ro: Grafică

en: Various Suggestions & Testing
ro: Diverse sugestii și testare

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
ro: Mulțumiri speciale pentru oferirea unei importante surse de inspirație prin crearea predecesorului Marble, „Kartographer”.

en: Enable debug output
ro: Activează ieșirea de depanare

en: Make a time measurement to check performance
ro: Efectuează o măsurare a timpului pentru a verifica performanța

en: Show frame rate
ro: Afișează cadre pe secundă

en: Show tile IDs
ro: Arată ID-urile dalelor

en: Do not use the interface optimized for small screens
ro: Nu folosi interfața optimizată pentru ecrane mici

en: Use the interface optimized for small screens
ro: Folosește interfața optimizată pentru ecrane mici

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
ro: Nu folosi interfața optimizată pentru rezoluții mari

en: Use the interface optimized for high resolutions
ro: Folosește interfața optimizată pentru rezoluții mari

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
ro: Setați distanța observatorului față de glob (în km)

en: One or more placemark files to be opened
ro: Una sau mai multe fișiere placemark de deschis

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
ro: Unitatea aleasă pentru măsura distanțelor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
ro: Unitatea aleasă pentru măsura unghiurilor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
ro: Calitatea la care este desenată o hartă statică.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
ro: Calitatea la care este desenată o hartă animată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
ro: Localizarea etichetelor.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
ro: Fontul general utilizat pe hartă.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
ro: URL pentru serverul proxy.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
ro: Port pentru serverul proxy.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
ro: Utilizator pentru autorizare.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
ro: Parola pentru autrizare.

en: Position: %1
ro: Poziția: %1

en: Altitude: %1
ro: Altitudinea: %1

en: Tile Zoom Level: %1
ro: Nivelul de mărire al dalelor: %1

en: Time: %1
ro: Timp: %1

en: A Virtual Globe
ro: Un glob virtual

en: Images *.jpg *.png
ro: Imagini *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
ro: A apărut o eroare la salvarea fișierului.

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
ro: Descarcă regiunea...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
ro: &Exportă harta...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
ro: L&ucrează deconectat

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
ro: &Copiază harta

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
ro: C&opiază coordonatele

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
ro: &Deschide...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
ro: Descarca hărți...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
ro: Descarcă hărți noi

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
ro: &Creează o hartă nouă...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
ro: Un expert vă ghidează prin crearea propriei teme de hartă.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
ro: N&ori

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
ro: Controlul soarel&ui...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
ro: Controlul &timpului...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
ro: Fixează poziția

en: Show Shadow
ro: Arată umbra

en: Hide Shadow
ro: Ascunde umbra

en: Shows and hides the shadow of the sun
ro: Arată și ascunde umbra soarelui

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
ro: Arată poziția

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
ro: Arată data și ora

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
ro: Arată altitudinea

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
ro: Arată nivelul de mărire a dalelor

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
ro: Arată bara de progres al descărcărilor

en: View
ro: Vizualizare

en: Navigation
ro: Navigare

en: Cache & Proxy
ro: Cache și Proxy

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Routing
ro: Pod

en: Plugins
ro: Extensii

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
ro: Casete &informative

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
ro: Servicii &online

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ro: Fa&vorite

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
ro: Bara de editare
