marble - en to sv translation catalogue (153 entries)

en: Marble Virtual Globe
sv: Marble virtuell jordglob

en: A World Atlas.
sv: En världsatlas.

en: (c) 2007-%1
sv: © 2007-%1

en: Developer and Original Author
sv: Utvecklare och ursprunglig upphovsman

en: WMS Support, Mobile, Performance
sv: Stöd för WMS, mobil, prestanda

en: Geodata
sv: Geografisk data

en: OpenStreetMap Integration, OSM Namefinder, Download Management
sv: Integrering med OpenStreetMap, OSM-namnsökning, nerladdningshantering

en: Elevation Profile
sv: Höjdprofil

en: APRS Plugin
sv: APRS-insticksprogram

en: Online Services support
sv: Stöd för nättjänster

en: Satellites
sv: Satelliter

en: Satellites, Eclipses
sv: Satelliter, förmörkelser

en: Plasma Integration, Bugfixes
sv: Integrering med Plasma, felrättningar

en: Routing, Navigation, Mobile
sv: Vägbeskrivning, navigering, mobil

en: Routing, Elevation Profile
sv: Vägbeskrivning, höjdprofil

en: Core Developer: KML and Windows support
sv: Huvudutvecklare, stöd för KML och Windows

en: Bugfixes
sv: Felrättningar

en: Core Developer and Co-Maintainer
sv: Huvudutvecklare och bidragande underhåll

en: Core Developer: Marble Runners, World-Clock Plasmoid
sv: Huvudutvecklare, Marble-körprogram, Plasmoid med världsklocka

en: Network plugins
sv: Nätverksinsticksprogram

en: Planet filter
sv: Planetfilter

en: Marble Python Bindings
sv: Marble Python-bindningar

en: Historical Maps
sv: Historiska kartor

en: Astronomical Observatories
sv: Astronomiska observatorier

en: ESA Summer of Code in Space 2012 Project: Visualization of planetary satellites
sv: Projekt i ESA:s Summer of Code i rymden 2012: Visualisering av planetära satelliter

en: ESA Summer of Code in Space 2011 Project: Visualization of Satellite Orbits
sv: Projekt i ESA:s Summer of Code i rymden 2011: Visualisering av satellitbanor

en: Google Summer of Code 2011 Project: OpenStreetMap Vector Rendering
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2011: OpenStreetMap vektoråtergivning

en: Google Summer of Code 2011 Project: Marble Touch on MeeGo
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2011: Marble Touch på MeeGo

en: Google Summer of Code 2010 Project: Bookmarks
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2010: Bokmärken

en: Google Summer of Code 2010 Project: Time Support
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2010: Stöd för tid

en: Google Summer of Code 2010 Project: Turn-by-turn Navigation
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2010: Navigering sväng för sväng

en: Google Summer of Code 2009 Project: OSM Annotation
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2009: OSM-beteckningar

en: Google Summer of Code 2009 Project: Online Services
sv: Projekt i Googles Summer of Code 2009: Nättjänster

en: Google Summer of Code 2008 Project: Vector Tiles for Marble
sv: Projekt i Googles Summer of Code: Vektorrutor för Marble

en: Google Summer of Code 2008 Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble
sv: Projekt i Googles Summer of Code: Stöd för Panoramio- och Wikipedia-foton i Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")
sv: Projekt i Googles Summer of Code: Ekvirektangulär projektion ("platt karta")

en: Google Summer of Code 2007 Project: GPS Support for Marble
sv: Projekt i Googles Summer of Code: Stöd för GPS i Marble

en: Google Summer of Code 2007 Project: KML Support for Marble
sv: Projekt i Googles Summer of Code: Stöd för KML i Marble

en: Development & Patches
sv: Utveckling och programfixar

en: Platforms & Distributions
sv: Plattform och distributioner

en: Artwork
sv: Grafik

en: Various Suggestions & Testing
sv: Diverse förslag och testning

en: Special thanks for providing an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".
sv: Särskilt tack för bidrag av en viktig inspirationskälla genom att ha skapat Marbles föregångare "Kartographer".

en: Enable debug output
sv: Aktivera felsökningsutmatning

en: Display OSM placemarks according to the level selected
sv: Visa OSM platsmarkörer enligt vald nivå

en: Make a time measurement to check performance
sv: Utför en tidmätning för att kontrollera prestanda

en: Show frame rate
sv: Visa bildfrekvens

en: Show tile IDs
sv: Visa rutidentifierare

en: Show time spent in each layer
sv: Visa spenderad tid för varje lager

en: Use a different directory <directory> which contains map data.
sv: Använd en annan katalog <katalog> som innehåller kartdata.

en: Do not use the interface optimized for small screens
sv: Använd inte gränssnittet optimerat för små skärmar

en: Use the interface optimized for small screens
sv: Använd gränssnittet optimerat för små skärmar

en: Do not use the interface optimized for high resolutions
sv: Använd inte gränssnittet optimerat för hög upplösning

en: Use the interface optimized for high resolutions
sv: Använd gränssnittet optimerat för hög upplösning

en: Show map at given lat lon <coordinates>
sv: Visa karta vid angivna latitud- och longitud <koordinater>

en: Show map at given geo <uri>
sv: Visa karta vid angiven geografisk <webbadress>

en: Set the distance of the observer to the globe (in km)
sv: Ställ in betraktarens avstånd från globen (i km)

en: Use map <id> (e.g. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")
sv: Använd kartans <identifikation> (t.ex. "earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml")

en: One or more placemark files to be opened
sv: En eller flera platsmarkeringsfiler att öppna

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The date and time of marble clock
sv: Datum och tid för Marbles klocka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time)
en: The speed of marble clock
sv: Hastigheten på Marbles klocka

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure distances.
sv: Enhet vald att mäta avstånd.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The unit chosen to measure angles.
sv: Enhet vald att mäta vinklar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which a still map gets painted.
sv: Kvaliteten som en stillastående karta ritas med.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The quality at which an animated map gets painted.
sv: Kvaliteten som en animerad karta ritas med.

note: i18n: ectx: label, entry, group (View)
en: The localization of the labels.
sv: Placeringen av beteckningar.

note: i18n: ectx: label, entry (mapFont), group (View)
en: The general font used on the map.
sv: Allmänt teckensnitt använt på kartan.

note: i18n: ectx: label, entry (lastFileOpenDir), group (View)
en: The last directory that was opened by File->Open.
sv: Den senaste katalogen som öppnades med Arkiv -> Öppna

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The behaviour of the planet's axis on mouse dragging.
sv: Beteendet hos planetens axel när musen dras.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The location shown on application startup.
sv: Platsen som visas när programmet startas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: Display animation on voyage to target.
sv: Visa animering av resan till målet.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Navigation)
en: The external OpenStreetMap editor application
sv: Den externa karteditorn för OpenStreetMap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Cache for tiles reserved in the physical memory.
sv: Cache för rutor reserveras i fysiskt minne.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Maximum space on the hard disk that can be used to store tiles.
sv: Maximalt utrymme på hårddisken som kan användas för att lagra rutor.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUrl), group (Cache)
en: URL for the proxy server.
sv: Webbadress till proxyservern.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Cache)
en: Port for the proxy server.
sv: Port för proxyservern.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyUser), group (Cache)
en: Username for authorization.
sv: Användarnamn för behörighetskontroll.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyPass), group (Cache)
en: Password for authorization.
sv: Lösenord för behörighetskontroll.

note: i18n: ectx: label, entry (proxyHttp), group (Cache)
en: Proxy type is HTTP
sv: Proxytyp är HTTP

note: i18n: ectx: label, entry (proxySocks5), group (Cache)
en: Proxy type is Socks5
sv: Proxytyp är Socks5

note: i18n: ectx: label, entry (proxyAuth), group (Cache)
en: Proxy requires Authentication
sv: Proxy kräver behörighetskontroll

note: i18n: ectx: label, entry (activePositionTrackingPlugin), group (Plugins)
en: The position tracking plugin used to determine the current location
sv: Insticksprogrammet för positionsföljning som används för att bestämma nuvarande plats

en: Altitude: %1
sv: Höjd: %1

en: Tile Zoom Level: %1
sv: Rutornas zoomnivå: %1

en: Time: %1
sv: Tid: %1

en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
sv: Kan tyvärr inte öppna '%1':
    '%2'

en: File not readable
sv: Filen är inte läsbar

en: marble_part
sv: Marble-delprogram

en: A Virtual Globe
sv: En virtuell jordglob

en: Sorry, unable to open '%1'. The file is not accessible.
sv: Kan tyvärr inte öppna '%1'. Filen är inte tillgänglig.

en: File not accessible
sv: Filen är inte tillgänglig

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

[ctx: @title:window]
en: Open File
sv: Öppna fil

[ctx: @title:window]
en: Export Map
sv: Exportera karta

en: Images *.jpg *.png
sv: Bilder *.jpg *.png

en: An error occurred while trying to save the file.
sv: Ett fel uppstod vid försök att spara filen.

en: Unnamed
sv: Namnlös

[ctx: Action for downloading an entire region of a map]
en: Download Region...
sv: Ladda ner område...

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
sv: &Exportera karta...

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
sv: &Arbeta nerkopplad

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
sv: &Kopiera karta

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
sv: K&opiera koordinater

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
sv: Ö&ppna...

[ctx: Action for downloading maps (GHNS)]
en: Download Maps...
sv: Ladda ner kartor...

[ctx: Status tip]
en: Download new maps
sv: Ladda ner nya kartor

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
sv: &Skapa en ny karta...

[ctx: Status tip]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
sv: En guide leder dig igenom processen att skapa ett eget karttema.

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
sv: &Moln

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
sv: S&olstyrning...

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
sv: &Tidstyrning...

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
sv: Lås position

en: Show Shadow
sv: Visa skugga

en: Hide Shadow
sv: Dölj skugga

en: Shows and hides the shadow of the sun
sv: Visar och döljer solens skugga

en: Show sun icon on the Sub-Solar Point
sv: Visa solikon på platsen där solen står i zenit

en: Hide sun icon on the Sub-Solar Point
sv: Dölj solikon på platsen där solen står i zenit

en: Show sun icon on the sub-solar point
sv: Visa solikon på platsen där solen står i zenit

en: Lock Globe to the Sub-Solar Point
sv: Lås globen till platsen där solen står i zenit

en: Unlock Globe to the Sub-Solar Point
sv: Lås inte globen till platsen där solen står i zenit

en: Lock globe to the sub-solar point
sv: Lås globen till platsen där solen står i zenit

[ctx: Add Bookmark]
en: Add &Bookmark...
sv: Lägg till &bokmärke...

[ctx: Show Bookmarks]
en: Show &Bookmarks
sv: Visa &bokmärken

en: Show or hide bookmarks in the map
sv: Visa eller dölj bokmärken på kartan

en: &Set Home Location
sv: &Ställ in hemplats

[ctx: Manage Bookmarks]
en: &Manage Bookmarks...
sv: &Hantera bokmärken...

[ctx: Edit the map in an external application]
en: &Edit Map...
sv: &Redigera karta...

en: &Record Movie
sv: Spela in &film

en: Records a movie of the globe
sv: Spelar in en film av globen

en: &Stop Recording
sv: &Stoppa inspelning

en: Stop recording a movie of the globe
sv: Stoppa filminspelningen av globen

[ctx: Action for toggling]
en: Show Position
sv: Visa position

[ctx: Action for toggling]
en: Show Date and Time
sv: Visa datum och tid

[ctx: Action for toggling]
en: Show Altitude
sv: Visa höjd

[ctx: Action for toggling]
en: Show Tile Zoom Level
sv: Visa rutornas zoomnivå

[ctx: Action for toggling]
en: Show Download Progress Bar
sv: Visa förloppsrad vid nerladdning

en: View
sv: Visa

en: Navigation
sv: Navigering

en: Cache & Proxy
sv: Cache och proxy

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Routing
sv: Vägbeskrivning

en: Plugins
sv: Insticksprogram

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
sv: &Informationsrutor

note: i18n: ectx: Menu (onlineservices)
en: &Online Services
sv: &Nättjänster

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
sv: &Paneler

note: i18n: ectx: Menu (viewSize)
en: &View Size
sv: &Visningsstorlek

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad
