marble - en to tr translation catalogue (19 entries)

en: The original Behaim globe can be visited in the <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> in Nuremberg, Germany.
tr: Özgün Behaim küresi, Almanya’nın Nürenberg kentindeki <a href="https://www.gnm.de/">Germanisches Nationalmuseum</a> içinde ziyaret edilebilir.

[ctx: @title:group]
en: Map Content
tr: Harita İçeriği

en: Digitized map based on orthophotographic gores by TU Vienna, 1990. Germanisches Nationalmuseum and Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. Ghillany map based on two planiglobes which are provided as a map supplement to F.W. Ghillany's "Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden", Nuremberg 1853. CC BY-SA 3.0.
tr: TU Viyana tarafından 1990 yılında ortofotoğrafik görüntülere dayalı olarak sayısallaştırılmış harita. Germanisches Nationalmuseum and Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, CC BY-SA 3.0. İki planigoba dayalı olan Ghillany haritası, F.W. Ghillany’nin “Geschichte des Seefahrers Ritter Martin Behaim nach den ältesten vorhandenen Urkunden”, Nürenberg 1853 çalışmasına ek olarak sunulmuştur. CC BY-SA 3.0.

en: Digital reproduction of a globe crafted at the time of Columbus' first sea travel to the west.
tr: Kolomb’un batıya yaptığı ilk deniz yolculuğu sırasında yapılmış bir kürenin sayısal reprodüksiyonu.

en: © KDE Community
tr: © KDE Topluluğu

en: <p>Martin Behaim's Erdapfel</p><p>The oldest existent globe of the Earth. Martin Behaim and collaborators created the globe around 1492 at the time of <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Columbus'</a> first sea travel to the west.Hence the American continent is missing on this globe.Also note the detailed inscriptions in early modern German.</p><p>Please see <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Wikipedia: Erdapfel</a> for further information about the Behaim globe.
tr: <p>Martin Behaim’in Erdapfel’i</p><p>Dünya’nın var olan en eski küresi. Martin Behaim ve arkadaşları küreyi, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Voyages_of_Christopher_Columbus">Kolomb’un</a> batıya olan ilk deniz yolculuğu sırasında, 1492 civarında yarattılar. Bu nedenle, bu kürede Amerika kıtası eksiktir. Ayrıca erken modern Almancadaki ayrıntılı yazıtlara da dikkat edin.</p><p>Behaim küresi hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Erdapfel">Vikipedi: Erdapfel</a> adresine bakın.

[ctx: @info:credit]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: @title]
en: Marble
tr: Bilye

[ctx: @title:group]
en: Globe Settings
tr: Küre Ayarları

[ctx: @option:check]
en: Show Behaim places
tr: Behaim yerlerini göster

[ctx: @option:check]
en: Show texts and illustrations
tr: Metinleri ve illüstrasyonları göster

[ctx: @option:check]
en: Show the accurate coastline
tr: Doğru kıyı şeridini göster

[ctx: @title:group]
en: Globe Variant
tr: Küre Varyantı

[ctx: @option:radio]
en: Original (1492)
tr: Özgün (1492)

en: Digital imagery taken directly from the original Behaim globe.
tr: Doğrudan özgün Behaim küresinden alınan sayısal görüntüleme.

en: A (rough) facsimile created by Friedrich Wilhelm Ghillany in 1853.
tr: 1853 yılında Friedrich Wilhelm Ghillany tarafından oluşturulmuş (kaba) bir faksimile.

en: A (rough) facsimile created by Ernest George Ravenstein in 1908.
tr: 1908 yılında Ernest George Ravenstein tarafından oluşturulmuş (kaba) bir faksimile.

[ctx: @title:window]
en: Behaim Globe
tr: Behaim Küresi

[ctx: @action:button]
en: Information
tr: Bilgi
