marble - en to ug translation catalogue (33 entries)

en: Marble Virtual Globe
ug: Marble مەۋھۇم يەرشارى

en: Satellites
ug: سۈنئىي ھەمراھلار

en: Artwork
ug: سەنئەت بۇيۇمى

en: Enable debug output
ug: سازلاش نەتىجىلىرىنى چىقىرىشنى ئىناۋەتلىك قىلىش

en: Show frame rate
ug: كاندۇك تېزلىكى كۆرسەت

en: Time: %1
ug: ۋاقىت: %1

en: All Supported Files
ug: قوللايدىغان ھەممە ھۆججەتلەر

en: An error occurred while trying to save the file.
ug: ھۆججەتنى ساقلاشتا خاتالىق كۆرۈلدى.

[ctx: Action for saving the map to a file]
en: &Export Map...
ug: خەرىتىنى ئېكسپورت قىل(&E)

[ctx: Action for toggling offline mode]
en: &Work Offline
ug: تورسىز خىزمەت(&W)

[ctx: Action for copying the map to the clipboard]
en: &Copy Map
ug: خەرىتە كۆچۈر(&C)

[ctx: Action for copying the coordinates to the clipboard]
en: C&opy Coordinates
ug: كوئوردېناتلارنى كۆچۈرۈش(&O)

[ctx: Action for opening a file]
en: &Open...
ug: ئاچ(&O)…

[ctx: Action for creating new maps]
en: &Create a New Map...
ug: يېڭى خەرىتە قۇر(&C)…

[ctx: Action for toggling clouds]
en: &Clouds
ug: بۇلۇتلار(&C)

[ctx: Action for sun control dialog]
en: S&un Control...
ug: قۇياشنى تىزگىنلەش…

[ctx: Action for time control dialog]
en: &Time Control...
ug: ۋاقىت تىزگىنلەش(&T)…

[ctx: Action for locking float items on the map]
en: Lock Position
ug: ئورنىنى مۇقىملاش

en: Show Shadow
ug: سايە كۆرسىتىش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Navigation
ug: يولباشچى

en: Date & Time
ug: چېسلا & ۋاقىت

en: Synchronization
ug: قەدەمداشلاش

en: Plugins
ug: قىستۇرما

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (infoboxes)
en: &Info Boxes
ug: ئۇچۇر كۆزنەكچىسى(&I)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (panels)
en: &Panels
ug: تاختايلار(&P)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks)
en: &Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر(&B)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (pluginToolBar)
en: Edit Toolbar
ug: قورال بالداق تەھرىرلەش
