marble - en to uk translation catalogue (49 entries)

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Your bookmarks will appear here.
uk: Тут буде показано ваші закладки.

note: i18n: ectx: label, entry (MapThemeId), group (General)
en: The marble theme id
uk: Ідентифікатор теми Marble

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Routing profile
uk: Профіль маршруту

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Car
uk: Авто

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Bicycle
uk: Велосипедом

note: i18n: ectx: label, entry (Profile), group (Routing)
en: Pedestrian
uk: Пішки

[ctx: @option:check]
en: Follow Current Position
uk: Стежити за поточним розташуванням

en: Marble Maps
uk: Карти Marble

en: Maps
uk: Карти

en: © KDE Community
uk: © Спільнота KDE

en: Developer
uk: Розробник

en: Public Transport
uk: Громадський транспорт

en: Outdoor Activities
uk: Активний відпочинок

[ctx: @action:button]
en: Accessibility
uk: Доступність

[ctx: @action:button]
en: About
uk: Про програму

[ctx: @action:button]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: @action:button]
en: Layer Options
uk: Параметри шарів

[ctx: @action:button]
en: Theme Options
uk: Параметри теми

en: Routing
uk: Маршрути

en: %1 km
uk: %1 км

[ctx: distance in km]
en: %1 km
uk: %1 км

[ctx: distance in m]
en: %1 m
uk: %1 м

[ctx: distance in m with decimals]
en: %1 m
uk: %1 м

[ctx: @title:window]
en: Layer Options
uk: Параметри шарів

[ctx: @title:group]
en: Public Transport Layers
uk: Шари громадського транспорту

[ctx: @option:check]
en: Train
uk: Залізниця

[ctx: @option:check]
en: Subway
uk: Метрополітен

[ctx: @option:check]
en: Tram
uk: Трамвай

[ctx: @option:check]
en: Bus
uk: Автобус

[ctx: @option:check]
en: Trolley Bus
uk: Тролейбус

en: Outdoor Activities Layers
uk: Шари активного відпочинку

[ctx: @option:check]
en: Walkways
uk: Пішохідні доріжки

[ctx: @option:check]
en: Hiking Routes
uk: Пішохідні маршрути

[ctx: @option:check]
en: Bicycle Routes
uk: Маршрути для велосипедів

[ctx: @option:check]
en: Mountainbike Routes
uk: Маршрути для гірських велосипедів

[ctx: @option:check]
en: Inline Skating Routes
uk: Траси для роликових ковзанів

[ctx: @option:check]
en: Bridleways
uk: Дороги для вершників

[ctx: placeholder]
en: No Name
uk: Без назви

[ctx: @title:group]
en: Tags:
uk: Мітки:

en: Car (fastest)
uk: Автомобілем (найшвидший)

[ctx: @title]
en: Routing
uk: Маршрути

[ctx: @label:textbox]
en: Departure:
uk: Відправлення:

[ctx: @label:textbox]
en: Arrival:
uk: Прибуття:

[ctx: @label:textbox]
en: Waypoint:
uk: Проміжна точка:

[ctx: @label:listbox]
en: Alternatives:
uk: Альтернативи:

en: Network Settings
uk: Параметри мережі

en: Download Maps via WLAN only
uk: Отримувати карти лише за допомогою WLAN

[ctx: @title:window]
en: Themes
uk: Теми
