marble - en to ar translation catalogue (2947 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
ar: القمر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
ar: <p>القمر.</p><p>تستند الخريطة إلى بيانات من مهمة القمر كليمنتين (موزاييك خريطة الأساس UVVIS). حقوق النشر: وكالة ناسا/SDIO، بإذن من <a href="http://astrogeology.usgs.gov">برنامج أبحاث علم الجيولوجيا الفلكية التابع لهيئة المسح الجيولوجي الأمريكية</a></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
ar: استكشف القمر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
ar: مواقع هبوط

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
ar: فوهة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:147
en: Maria
ar: ماريا

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
ar: مزايا أخرى

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:285 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
ar: أماكن مثيرة للاهتمام

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
ar: شبكة الإحداثيات

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
ar: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">تجول في مواقع الهبوط المختلفة.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
ar: موقع هبوط مأهول

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
ar: متجول آليّ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
ar: هبوط لين غير مأهول

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
ar: هبوط قاسي غير مأهول

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
ar: فوهة، فوهات اصطدام

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
ar: الجبل، جبال

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
ar: وادي، وديان

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
ar: أخرى

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
ar: قطب قمري

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
ar: الحرارة (يوليو)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
ar: خريطة توضح متوسط ​​درجات الحرارة في شهر يوليو.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
ar: تضاريس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
ar: حدود

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
ar: تجمعات مائية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
ar: درجة الحرارة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
ar: جبل

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
ar: بركان

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
ar: القطب الجغرافي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
ar: القطب المغناطيسي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
ar: مطار

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
ar: حطام سفينة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
ar: مرصد فلكي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:252 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:238 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:207 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:206 file data/maps/earth/political/political.dgml:102 f
en: International
ar: عالميّ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
ar: الولاية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
ar: بحيرة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
ar: النهر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:232
en: 42&deg;C
ar: 42&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:236
en: 32&deg;C
ar: 32&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:240
en: 23&deg;C
ar: 23&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:244
en: 12&deg;C
ar: 12&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:248
en: 1&deg;C
ar: 1&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:252
en: -10&deg;C
ar: -10&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:256
en: -21&deg;C
ar: -21&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:260
en: -32&deg;C
ar: -32&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:264
en: -41&deg;C
ar: -41&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:268
en: -69&deg;C
ar: -69&deg;د

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
ar: الأرض في الليل

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
ar: أنشئت هذه الصورة لأضواء مدينة الأرض باستخدام بيانات من نظام خطوط المسح التشغيلي (OLS) التابع لبرنامج الأقمار الصناعية للأرصاد الجوية الدفاعية (DMSP).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
ar: سطح

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
ar: أماكن مأهول بالسكان

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
ar: تضاريس فاتحة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
ar: تضاريس مظلمة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
ar: ماء

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:11
en: Atlas
ar: أطلس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
ar: <p><i>خريطة طبوغرافية كلاسيكية</i>.</p><p>تستخدم خطوطًا متجهة لتحديد الخطوط الساحلية وحدود البلدان وما إلى ذلك ورسومات نقطية لإنشاء تضاريس الارتفاع.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
ar: المناطق الحضرية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
ar: الجليد والأنهار الجليدية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:302
en: Relief
ar: النجدة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
ar: الارتفاع

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
ar: المناطق المتنازع عليها

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
ar: الحدود البحرية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
ar: بحيرة تاريخية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:267
en: Playa
ar: بلايا

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
ar: أنهار جليدية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:297 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:283
en: Antarctic Iceshelves
ar: الجرف الجليدي في القارة القطبية الجنوبية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:310
en: 7000 m
ar: 7000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:314
en: 5000 m
ar: 5000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:318
en: 3500 m
ar: 3500 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:322
en: 2000 m
ar: 2000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:326
en: 1000 m
ar: 1000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:330
en: 500 m
ar: 500 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:334
en: 200 m
ar: 200 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:338
en: 50 m
ar: 50 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:342
en: 0 m
ar: 0 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
ar: 0 م (مستوى الماء)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:350
en: -50 m
ar: -50 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:354
en: -200 m
ar: -200 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:358
en: -2000 m
ar: -2000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:362
en: -4000 m
ar: -4000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:366
en: -6500 m
ar: -6500 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:370
en: -11000 m
ar: -11000 م

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:12
en: Vector OSM (Development)
ar: متجه OSM (تطوير)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps.</p>
ar: <p><i>خريطة طريق عالمية</i> أنشئت بواسطة مشروع OpenStreetMap (OSM).</p><p>OSM هو مجتمع مفتوح ينشئ خرائط مجانية قابلة للتحرير.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:109 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:112
en: Explore the Earth
ar: استكشف الأرض

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:114
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
ar: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">تشغيل جولة في الأماكن الشهيرة.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
ar: متجه OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
ar: <p><i>خريطة طريق عالمية</i> أنشئت بواسطة مشروع OpenStreetMap (OSM).</p><p>OSM هو مجتمع مفتوح ينشئ خرائط مجانية قابلة للتحرير. صُيرت بيانات OSM باستخدام Mapnik.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:105
en: OSM Bitmap Tiles
ar: قطع صورة نقطية OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:119 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:125
en: Transportation
ar: النّقل

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:208
en: Areas
ar: المناطق

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:300 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Education
ar: التعليم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:323 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:329
en: Financial
ar: مالية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:338 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: Healthcare
ar: الرعاية الصحية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:357 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Entertainment
ar: ترفيه

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:368 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Public Buildings
ar: مباني عامة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:403 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:409
en: Accommodation
ar: الإقامة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:414 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Emergency
ar: الطّوارئ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:425 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:431
en: Historic
ar: تاريخي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:436 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:442
en: Food and Drinks
ar: أطعمة ومشروبات

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:471 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:477
en: Shop
ar: متجر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:122 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Motorway
ar: طريق سريع

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:126 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:132
en: Trunk road
ar: طريق الرئيس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:130 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:136
en: Primary road
ar: طريق رئيس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:134 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:140
en: Secondary road
ar: طريق ثانوي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:138 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Unclassified road
ar: طريق غير مصنف

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:142 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:148
en: Unsurfaced road
ar: طريق غير ممهد

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:146 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:152
en: Track
ar: مسار

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:150 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:156
en: Byway
ar: طريق جانبي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:160
en: Bridleway
ar: طريق أحصنة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:164
en: Cycleway
ar: طريق الدراجات

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:162 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:168
en: Footway
ar: طريق للمشاة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:166 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:172
en: Railway station
ar: محطة سطة حديد

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:176
en: Railway
ar: سكة حديدية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:174 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:180
en: Subway
ar: مترو أنفاق

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:178 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:184
en: Lightrail, tram
ar: قطار خفيف، ترام

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:188
en: Airport runway, taxiway
ar: مدرج مطار، ممر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:192
en: Airport apron, terminal
ar: موقف مطار، محطة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:196
en: Administrative boundary
ar: حدود إدارية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:200
en: Bridge
ar: جسر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:204
en: Tunnel
ar: نفق

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:205 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Forest
ar: غابة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:209 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Wood
ar: خشب

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:213 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Golf course
ar: ملعب غولف

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:217 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:223
en: Park
ar: منتزه

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:221 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Residential Area
ar: منطقة سكنية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:225 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:231
en: Tourist attraction
ar: جذب سياحي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:235
en: Common, meadow
ar: مشاع، مرعى

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:239
en: Retail area
ar: منطقة بيع بالتجزئة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:243
en: Industrial Area
ar: منطقة صناعية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:247
en: Commercial Area
ar: منطقة تجارية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:251
en: Heathland
ar: أرض بور

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:255
en: Lake, reservoir
ar: خزان، بحيرة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:259
en: Farm
ar: مزرعة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:263
en: Brownfield site
ar: أرض ملوثة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:267
en: Cemetery
ar: مقبرة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:271
en: Allotments
ar: الحدائق/المزارع المحصصة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:275
en: Sports pitch
ar: ملعب رياضي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:273 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:279
en: Sports centre
ar: مركز رياضة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:283
en: Nature reserve
ar: محمية طبيعية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:287
en: Military area
ar: منطقة عسكرية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:288 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: School, university
ar: جامعة، مدرسة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:292 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Significant Building
ar: مبنى مهم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:296 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Summit, peak
ar: قمة، علو

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:303 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:309
en: College
ar: كلية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:307 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: Kindergarten
ar: رياض الأطفال

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:311 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Library
ar: مكتبة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:315 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: School
ar: مدرسة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:319 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: University
ar: جامعة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:326 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:332
en: ATM
ar: آلة الصرف الآليّ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:330 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Bank
ar: مصرف

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:334 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: Bureau de change
ar: مكتب الصرافة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:341 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:347
en: Dentist
ar: طبيب أسنان

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:345 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: Doctors
ar: أطباء

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:349 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:355
en: Pharmacy
ar: صيدلية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:353 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Veterinary
ar: بيطري

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:360 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:366
en: Cinema
ar: سينما

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:364 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Theatre
ar: مسرح

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:371 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:377
en: Court
ar: محكمة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:375 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:381
en: Embassy
ar: سفارة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:379 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Church
ar: كنيسة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:383 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Playground
ar: ملعب

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:387 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Place of worship
ar: مكان عبادة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:391 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:397
en: Post office
ar: مكتب بريد

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:395 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:401
en: Public building
ar: مبنى عام

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:399 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:405
en: Toilets
ar: مراحيض

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:406 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:412
en: Hotel
ar: فندق

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:410 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:416
en: Motel
ar: نزل صغير

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:417 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:423
en: Hospital
ar: مستشفى

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:421 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:427
en: Fire station
ar: محطة إطفاء

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:428 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:434
en: Monument
ar: نصب تذكاري

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:432 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:438
en: Ruins
ar: أطلال

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:439 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:445
en: Bar
ar: شريط

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:443 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:449
en: Biergarten
ar: مقهى بيرة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:447 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:453
en: Cafe
ar: مقهى

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:451 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Drinking water
ar: مياه شرب

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:455 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:459 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:465
en: Ice Cream
ar: مثلجات

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:463 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:469
en: Pub
ar: حانة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:467 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:473
en: Restaurant
ar: مطعم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:474 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Alcohol
ar: كحول

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:478 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Bakery
ar: مخبز

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:482 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:488
en: Books
ar: كتب

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:486 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:492
en: Car
ar: سيارة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:490 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Clothes
ar: ملابس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:494 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:500
en: Convenience
ar: وسائل الراحة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:498 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:504
en: Gas
ar: غاز

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:502 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:508
en: Gift
ar: هدية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
ar: كرة خالية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:11
en: <p>An <i>empty globe</i> used as a base to load and view .osm files (offline maps).</p>
ar: <p><i>كرة أرضية فارغة</i> تستخدم كقاعدة لتحميل وعرض ملفات .osm (الخرائط غير المتصلة بالإنترنت).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:12
en: OpenStreetMap
ar: خريطة الشّوارع المفتوحة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:122
en: Humanitarian OSM Team
ar: فريق OSM الإنساني

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
ar: خريطة عادية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
ar: <p><i>خريطة عادية</i>.</p><p>تستخدم خطوطًا متجهة لتحديد الخطوط الساحلية وحدود البلاد، وما إلى ذلك...</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:10
en: Behaim Globe 1492
ar: بهايم جلوب 1492

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:20
en: <p> Martin Behaim's <i>Erdapfel</i> is the oldest existent globe of the Earth. <i>Credits: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, License: CC BY-SA 3.0.</i></p>
ar: <p>إن كرة <i>إردابفيل</i> التي صممها مارتن بيهايم هي أقدم كرة أرضية موجودة. <i>حقوق النشر: المتحف الوطني الألماني، نورمبرج، الترخيص: CC BY-SA 3.0.</i></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:181
en: Places (in German)
ar: الأماكن (بالألمانية)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:184
en: Behaim Places
ar: أماكن بهايم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:187
en: Texts and illustrations
ar: النصوص والرسوم التوضيحية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:190
en: Facsimile drawings
ar: رسومات الفاكس

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:193
en: Ravenstein (1908)
ar: رافنشتاين (1908)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:196
en: Ghillany (1853)
ar: غيلاني (1853)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:199
en: Reference lines
ar: الخطوط المرجعية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
ar: الخط الساحلي الدقيق

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
ar: هطول الأمطار (يوليو)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
ar: خريطة توضح متوسط ​​هطول الأمطار (أمطار/ثلج/برد/إلخ) في شهر يوليو.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
ar: هطول

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:232
en: 0 mm
ar: 0 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:236
en: 10 mm
ar: 10 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:240
en: 40 mm
ar: 40 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:244
en: 63 mm
ar: 63 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:248
en: 89 mm
ar: 89 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:252
en: 127 mm
ar: 127 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:256
en: 256 mm
ar: 256 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:260
en: 512 mm
ar: 512 مم

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
ar: 1024 مم أو أكثر

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
ar: هطول الأمطار (ديسمبر)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
ar: خريطة توضح متوسط ​​هطول الأمطار في ديسمبر.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
ar: الخريطة التاريخية 1689

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
ar: <i>خريطة العالم التاريخية</i> من عام 1689 رسمها ج. فان شاجين في أمستردام.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
ar: بلدة

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
ar: بيانات SRTM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
ar: خريطة سياسية

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
ar: <p><i>خريطة سياسية</i>.</p><p>يعرض الموضوع بلدانًا مختلفة.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
ar: أنهار

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:5
en: Sentinel2 Satellite Map
ar: خريطة القمر الصناعي Sentinel2

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:11
en: <p>A <i>satellite map</i> based on ESA's Sentinel 2 mission.</p>
ar: <p><i>خريطة قمر صناعي</i> استنادًا إلى مهمة Sentinel 2 التابعة لوكالة الفضاء الأوروبية.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
ar: درجة الحرارة (ديسمبر)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
ar: خريطة توضح متوسط ​​درجات الحرارة في شهر ديسمبر.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
ar: عرض قمر اصطناعي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
ar: <p>الأرض كما نراها من الفضاء.</p><p>تستند الخريطة إلى صور "الجيل القادم من الرخام الأزرق" الجميلة التي نشرتها وكالة ناسا. حقوق النشر: مرصد الأرض التابع لوكالة ناسا</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
ar: جليد

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:260
en: Vegetation
ar: غطاء نباتي

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
ar: صحراء

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
ar: سماء الليل

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
ar: <p><i>سماء الليل</i>.</p><p>تعرض النجوم والأبراج ليلاً.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
ar: ماربل: مفتاح الرسم

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
ar: أماكن مأهول بالسكان

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
ar: السكان:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
ar: العواصم:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
ar: أحمر:&nbsp; الأمة

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
ar: برتقالي:&nbsp; الولاية

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
ar: أصفر:&nbsp; المقاطعة

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
ar: أبيض:&nbsp; لا شيء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Andromeda
ar: اندروميدا

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Antlia
ar: مضخة الهواء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Apus
ar: طائر الفردوس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
ar: الدلو

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquila
ar: العقاب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ara
ar: المجمرة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
ar: الحمل

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Auriga
ar: ممسك الأعنة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Boötes
ar: العواء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Caelum
ar: قلم النحات

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Camelopardalis
ar: الزرافة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
ar: السرطان

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canes Venatici
ar: السلوقيان

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
ar: الكلب الأكبر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
ar: الكلب الأصغر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
ar: الجدي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Carina
ar: القاعدة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cassiopeia
ar: ذات الكرسي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
ar: قنطورس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cepheus
ar: الملتهب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cetus
ar: قيطس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
ar: الحرباء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Circinus
ar: الفرجار

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Columba
ar: الحمامة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Coma Berenices
ar: الذؤابة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
ar: الإكليل الجنوبي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
ar: الإكليل الشمالي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
ar: الغراب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
ar: الباطية

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
ar: الصليب الجنوبي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
ar: الدجاجة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
ar: الدلفين

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
ar: دورادو

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
ar: التنين

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
ar: قطعة الفرس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Eridanus
ar: النهر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Fornax
ar: لفرن

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
ar: الجوزاء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Grus
ar: الكركي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hercules
ar: الجاثي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
ar: الساعة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
ar: الشجاع

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
ar: ثعبان البحر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Indus
ar: اندوس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lacerta
ar: الورل

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
ar: الأسد

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
ar: الأسد الأصغر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lepus
ar: الأرنب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
ar: الميزان

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
ar: الذئب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
ar: الوشق

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
ar: الشلياق

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Mensa
ar: المائدة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
ar: المجهر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Monoceros
ar: وحيد القرن

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Musca
ar: الذبابة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Norma
ar: مسطرة النقاش

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Octans
ar: الثمن

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
ar: الحواء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Orion
ar: الجبار

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pavo
ar: الطاووس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pegasus
ar: الفرس الأعظم

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Perseus
ar: حامل رأس الغول

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
ar: فينكس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pictor
ar: كرسي المصور

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
ar: الحوت

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
ar: الحوت الجنوبي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Puppis
ar: الكوثل

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
ar: البوصلة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Reticulum
ar: الشبكة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
ar: السهم

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
ar: القوس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
ar: العقرب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
ar: معمل النحات

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
ar: الترس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
ar: رأس الحية

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
ar: السدس

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
ar: الثور

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
ar: المرقاب

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
ar: المثلث

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
ar: المثلث الجنوبي

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Tucana
ar: الطوقان

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
ar: الدب الأكبر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
ar: الدب الأصغر

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vela
ar: الشراع

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
ar: العذراء

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Volans
ar: السمكة الطائرة

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vulpecula
ar: الثعلب

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
ar: ماربل - الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble
ar: ماربل

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
ar: تعذّر فتح الملفّ '%1':
    '%2'

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
ar: ا&فتح...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
ar: افتح ملف لتعرضه في ماربل

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
ar: &نزل الخرائط...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
ar: &صدِّر الخريطة...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
ar: احفظ لقطة من الخريطة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
ar: نزّل &منطقة…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
ar: نزل خريطة للمنطقة في مستويات تكبير مختلفة لاستخدامها بلا اتصال

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
ar: ا&طبع...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
ar: اطبع لقطة من الخريطة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
ar: معاينة الطباعة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
ar: أ&نهِ

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
ar: أنهِ تطبيق

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
ar: ا&نسخ الخريطة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
ar: انسخ لقطة من الخريطة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit Map...
ar: &حرّر الخريطة…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
ar: حرر منطقة الخريطة الحالية في محرر خارجي

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
ar: &سجل فلم

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
ar: يسجل فلم الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
ar: أ&وقف التسجيل

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
ar: أوقف تسجيل فلم الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
ar: ا&ضبط ماربل

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
ar: اعرض حواري الضبط

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
ar: انسخ الإ&حداثيّات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
ar: انسخ إحداثيات المركز كنص

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
ar: وضع ملء ال&شاشة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
ar: وضع ملء الشاشة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
ar: اعرض &شريط الحالة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
ar: اعرض &شريط الحالة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
ar: اقفل الموقع

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
ar: اقفل موضع العناصر العائمة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
ar: &غيوم

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
ar: اعرض الغطاء السحابي في الوقت الحقيقي

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
ar: اعمل بلا اتّصال

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
ar: &تحكم الوقت…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
ar: اضبط تحكم الوقت

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
ar: تحكم ال&شمس…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
ar: اضبط تحكم الشمس

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
ar: أ&عِد العرض

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
ar: أعد تحميل الخريطة الحالية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
ar: &دليل ماربل الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
ar: اعرض دليل ماربل الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
ar: ما &هذا؟

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
ar: اعرض شرح مفصل حول الإجراء

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Community Forum
ar: &منتدى المجتمع

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Visit Marble's Community Forum
ar: زر منتدى مجتمع ماربل

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
ar: &حول ماربل الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
ar: اعرض صندوق التعريف بالتطبيق

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
ar: عن &كيوت

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
ar: اعرض صندوق التعريف بكيوت

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add &Bookmark...
ar: أضف &علامة…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
ar: عين موقع ال&بيت

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
ar: أ&ظهر العلامات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
ar: تبدل عرض العلامات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Manage Bookmarks...
ar: أ&در العلامات…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
ar: أدر العلامات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
ar: أنشئ &خريطة جديدة…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
ar: يرشدك المعالج خلال عملية إنشاء سمة الخريطة الخاصة بك.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
ar: اعرض مستوى تكبير القطعة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
ar: الدرجة (DMS)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
ar: الدرجة (عشرية)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ar: نظام إسقاط ميركاتور المستعرض العالمي(UTM)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
ar: &ملف

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
ar: ت&حرير

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
ar: من&ظور

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
ar: مربعات المعلومات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
ar: الخدمات على ال&شابكة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
ar: ال&علامات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
ar: ال&لوحات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
ar: &حجم العرض

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
ar: إ&عدادات

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
ar: م&ساعدة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
ar: الصفحة الأ&ولى

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
ar: جاهز

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
ar: صدِّر الخريطة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
ar: الصور (*.png *.jpeg)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة حفظ الملف.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
ar: ماربل - الكرة الأرضية %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Position: %1
ar: الموقع: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Altitude: %1
ar: الارتفاع: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Zoom: %1
ar: التكبير: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
ar: الوقت: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
ar: كلّ الملفّات المدعومة

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
ar: افتح الملف

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Angle Display Unit
ar: &وحدة عرض الزاوية

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
ar: غير مسمًّى

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
ar: ماربل - الكرة الأرضية

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
ar: المبدئي (متغير الحجم)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
ar: يتمنى لكم فريق تطوير ماربل رحلة ممتعة وآمنة.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
ar: تنبيه: قد تكون تعليمات القيادة غير كاملة أو غير دقيقة.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
ar: يمكن أن تؤدي أعمال بناء الطرق والطقس والمتغيرات غير المتوقعة الأخرى إلى جعل هذا الطريق المقترح ليس الطريق الأكثر ملاءمة أو أمانًا إلى وجهتك.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
ar: يرجى استخدام الحس السليم أثناء التنقل.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
ar: تعذر بدء تشغيل المحرر الخارجي. تحقق من تثبيت %1 أو اختر محررًا خارجيًا مختلفًا في مربع حوار الإعدادات.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
ar: تعذر بدء المحرر الخارجي

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
ar: المفتاح

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
ar: التوجيه

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
ar: المكان

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
ar: ابحث عن المدن والعناوين ونقاط الاهتمام والمزيد (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
ar: عرض الخريطة

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
ar: الملفات

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
ar: جولة

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
ar: &حرّر الخرائط

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
ar: ا&خف كل اللوحات

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
ar: أظهر أو اخف كل اللوحات.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
ar: أظهر &كل اللوحات

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
ar: ا&قفل

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
ar: أ&خفِ

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
ar: ا&ضبط...

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
ar: لم يحدد عنوان URL.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a URL for this link.
ar: من فضلك حدد مسار لهذه الوصلة.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a name for this link.
ar: من فضلك حدد اسم لهذه الوصلة.

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
ar: أضف رابط

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: URL:
ar: المسار:

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: QObject|]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
ar: المجلد %1 ليس فارغًا. سيؤدي حذفه إلى حذف جميع الإشارات المرجعية التي يحتوي عليها. هل أنت متأكد من أنك تريد حذف المجلد؟

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
ar: أزل المجلد

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
ar: صدّر العلامات

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
ar: ملفات KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
ar: تعذر حفظ العلامات. يرجى التأكد من إمكانية الكتابة في الملف.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
ar: تصدير العلامات

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
ar: استورد العلامات

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
ar: ملفات KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
ar: لا يمكن فتح الملف %1 كملف KML.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
ar: استيراد العلامات

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
ar: يحتوي الملف على علامات موجودة فعلًا ضمن علامتك.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
ar: علامة مستوردة

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
ar: علامة موجودة

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
ar: هل تريد استبدال بالعلامات الموجودة العلامات المستوردة؟

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
ar: استبدل

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
ar: استبدل الكلّ

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip
ar: تخطّى

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
ar: تخطى الكل

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
ar: مدير العلامات

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks…
ar: استورد العلامات…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks…
ar: صدّر العلامات…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
ar: المجلّدات

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: New…
ar: جديد…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Rename…
ar: أعد التسمية…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
ar: غير قادر على إدراج البيانات في الخبيئة

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
ar: القمر

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
ar: القمر

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
ar: كوكب قزم

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
ar: مسرات السحاب

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
ar: لا يوجد طريق متاح.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
ar: استعمل المحلي

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
ar: استعمل السحابة

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
ar: دائما استعمل المحلي

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
ar: دائما استعمل السحابة

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
ar: علامة موضعية محلية

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
ar: المسار: %0 <br /> الاسم: %1 <br /> الوصف: %2 <br /> الحالة: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
ar: مُغير

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
ar: محذوف

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
ar: علامة موضعية سحابية

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
ar: تتعارض الإشارة المرجعية الموجودة على هذا الجهاز مع الإشارة المرجعية السحابية. أيا منها تريد؟

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
ar: تعارض التزامن

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
ar: تعذر الوصول إلى الخادم '%1'

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
ar: لم يُثبت تطبيق ماربل على خادم ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
ar: الخادم ليس خادم ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
ar: اسم المستخدم أو كلمة السر غير صحيحة

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
ar: ولج بنجاح

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
ar: افتح

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
ar: حمّل

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
ar: أزل من الجهاز

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
ar: احذف من السحابة

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
ar: رفع إلى السحابة

[ctx: Marble::CurrentLocationWidget|]
en: <p>No Position Tracking Plugin installed.</p>
ar: <p>لم يثبت ملحق تتبع الموضع.</p>

[ctx: QObject|]
en: No position available.
ar: لا يوجد موقع.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
ar: في انتظار معلومات الموقع الحالي...

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
ar: خطأ في تحديد الموقع الحالي:

[ctx: QObject|]
en: km/h
ar: كم/سا

[ctx: QObject|]
en: m
ar: م

[ctx: QObject|]
en: km
ar: كم

[ctx: QObject|]
en: m/h
ar: م/س

[ctx: QObject|]
en: ft
ar: ق

[ctx: QObject|]
en: kt
ar: عقدة

[ctx: QObject|]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: QObject|]
en: Placemark
ar: علامة مكانية

[ctx: QObject|]
en: Save Track
ar: احفظ المسار

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
ar: ملف KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
ar: افتح مسار

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
ar: امحُ المسار الحالي

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد مسح المسار الحالي؟

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
ar: الموقع الحالي

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
ar: تتبع الموضع

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
ar: أظهر المسار

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
ar: امحُ المسار

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
ar: لا يوجد موقع.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
ar: حدد الطريقة التي ستُستخدم لإعادة توسيط موقع GPS الخاص بك على الخريطة.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
ar: تكيف الخريطة

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
ar: ابق في المركز

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
ar: عند الاقتضاء

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
ar: تكبير آليّ إلى مستوى التكبير المناسب

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
ar: تكبير آليّ

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
ar: تحويل بيانات ماربل

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
ar: تحويل البيانات ...

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
ar: نقل البيانات

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
ar: عثرت ماربل على بيانات خريطة مخزنة بواسطة إصدار سابق من ماربل.<br/> هل يجب تحويل هذه البيانات بحيث يمكن استخدامها بواسطة الإصدار الحالي؟

[ctx: QObject|]
en: Current Location
ar: الموقع الحالي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n rooms | %n rooms
ar[0]: لا يوجد غرف
ar[1]: غرفة واحدة
ar[2]: غرفتان
ar[3]: %n غرف
ar[4]: %n غرفة
ar[5]: %n غرفة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n beds | %n beds
ar[0]: لا يوجد سرير
ar[1]: سرير واحد
ar[2]: سريران
ar[3]: %n أسرّة
ar[4]: %n سريرًا
ar[5]: %n سرير

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 parking spaces
ar: %1 مساحة وقوف

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum parking time %1
ar: الحد الأقصى لوقت ركن السيارة %1

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides computers for customer use]
en: Computers available
ar: حواسيب متوفرة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide computers for customer use]
en: No computers available
ar: لا يوجد حواسيب متوفرة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides photocopying service]
en: Photocopying service
ar: خدمة نسخ

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide photocopying service]
en: No photocopying service
ar: لا يوجد خدمة نسخ

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service for scanning documents into digital files]
en: Digital scanning
ar: مسح رقمي

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service for scanning documents into digital files]
en: No digital scanning
ar: لا يوجد مسح ضوئي

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service to send documents through fax]
en: Fax service
ar: خدمة فاكس

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service to send documents through fax]
en: No fax service
ar: لا يوجد خدمة فاكس

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a paid service to make phone calls]
en: Phone service
ar: خدمة هاتف

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a paid service to make phone calls]
en: No phone service
ar: لا يوجد خدمة هاتف

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides services to print paper documents from digital files]
en: Digital printing
ar: طباعة رقمية

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide services to print paper documents from digital files]
en: No digital printing
ar: لا يوجد طباعة رقمية

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a professional service to print a large number of copies of a document]
en: Press printing service
ar: خدمة مطبعة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a professional service to print a large number of copies of a document]
en: No press printing service
ar: لا يوجد خدمة مطبعة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides help with preparing special printing techniques]
en: Press printing assistance
ar: مساعدة مطبعة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide help with preparing special printing techniques]
en: No press printing assistance
ar: لا يوجد مساعدة مطبعة

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides individual copy machines for self-service]
en: Self service
ar: خدمة ذاتية

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide individual machines for self-service]
en:  No self service
ar: لا يوجد خدمة ذاتية

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells organic food]
en: Sells organic food
ar: يبيع طعام عضوي

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell organic food]
en: Does not sell organic food
ar: لا يبيع طعام عضوي

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells organic food]
en: Only sells organic food
ar: يبيع طعام عضوي فقط

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells gluten free food]
en: Sells gluten free food
ar: يبيع طعام خالي من الغلوتين

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell gluten free food]
en: Does not sell gluten free food
ar: لا يبيع طعام خالي من الغلوتين

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells gluten free food]
en: Only sells gluten free food
ar: يبيع طعام خالي من الغلوتين فقط

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells lactose free food]
en: Sells lactose free food
ar: يبيع أغذية خالية من اللاكتوز

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell lactose free food]
en: Does not sell lactose free food
ar: لا يبيع أغذية خالية من اللاكتوز

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells lactose free food]
en: Only sells lactose free food
ar: يبيع أغذية خالية من اللاكتوز فقط

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells lottery tickets]
en: Sells lottery tickets
ar: يبيع تذاكر يانصيب

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells revenue stamps]
en: Sells revenue stamps
ar: يبيع طوابع الإيرادات

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells salt]
en: Sells salt
ar: يبيع ملح طعام

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Diesel
ar: ديزل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Biodiesel
ar: ديزل حيوي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
ar: أوكتان 91

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
ar: أوكتان 95

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
ar: أوكتان 98

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 100
ar: أوكتان 100

[ctx: Marble::Placemark|]
en: E10
ar: إي 10

[ctx: Marble::Placemark|]
en: LPG
ar: غاز البترول المسال

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
ar: بطاريات

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
ar: ملابس

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
ar: كأس

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
ar: قوارير زجاجية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
ar: النفايات الخضراء

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
ar: نفايات الحدائق

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
ar: أغراض إلكترونية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Metal
ar: معدن

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
ar: هواتف نقالة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
ar: جرائد

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
ar: لوّن

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
ar: ورق

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
ar: تغليف ورقي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
ar: بلاستيك

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
ar: أكياس بلاستيكية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
ar: زجاجات البلاستيكية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
ar: تعبئة وتغليف البلاستيكي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Polyester
ar: بوليستر

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
ar: إطارات

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
ar: نفاية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: White goods
ar: سلع بيضاء

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
ar: خشب

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
ar: نشط

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
ar: خامل

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
ar: منقرض

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Stratovolcano
ar: بركان طبقي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shield volcano
ar: بركان درعي

[ctx: Marble::Placemark|A scoria cone volcano.]
en: Scoria cone
ar: بركان مخروط رماد

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
ar: طب بديل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
ar: أخصائي سمع

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
ar: بنك دم

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
ar: التبرع بالدم

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical center
ar: مركز صحي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
ar: عيادة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
ar: طبيب أسنان

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
ar: ممارس صحي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Hospital
ar: مستشفى

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
ar: قابلة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Optometrist
ar: طبيب العيون

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
ar: أخصائي علاج طبيعي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Podiatrist
ar: طبيب الأرجل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
ar: معالج نفسي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Rehabilitation
ar: إعادة التأهيل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
ar: معالج النطق

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
ar[0]: %n مقعد
ar[1]: %n مقعد
ar[2]: %n مقعدين
ar[3]: %n مقاعد
ar[4]: %n مقعداً
ar[5]: %n مقعد

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
ar: لديه مسند ظهر

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
ar: بلا مسند ظهر

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 km/h
ar: %1 كم/س

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
ar: فيها إشراف

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
ar: بلا إشراف

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
ar: %1 مساحة وقوف للمعاقين

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
ar: %1 مساحة وقوف للنساء

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
ar: %1 مساحة وقوف للآباء والأبناء

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
ar: %1 مساحات بها شواحن كهربائية

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
ar: يوجد به مراقبة خارجية

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
ar: لديه مراقبة داخلية

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
ar: لديه مراقبة عامة

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
ar: فيه دش

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
ar: بلا دش

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides mattress]
en: Has mattress
ar: فيه مرتبة

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide mattress]
en: Has no mattress
ar: بلا مرتبة

[ctx: Marble::Placemark|Water is available inside or aside]
en: Has water
ar: فيه ماء

[ctx: Marble::Placemark|Water is not available inside nor aside]
en: Has no water
ar: بلا ماء

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
ar: فيه مرحاض

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide toilets]
en: Has no toilets
ar: بلا مرحاض

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is possible
ar: الحجز ممكن

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No reservation possible
ar: بلا حجز

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is required
ar: الحجز مطلوب

[ctx: Marble::Placemark|You should make reservation]
en: Reservation is recommended
ar: الحجز مفضل

[ctx: Marble::Placemark|Reservation is only possible for members of the organisation running the hut]
en: Only for members
ar: للأعضاء فقط

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
ar: بواسطة %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 vehicles
ar: %1 مركبة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 ampere
ar: %1 أمبير

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 volt
ar: %1 فولت

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 blue CEE sockets
ar: %1 مآخذ CEE زرقاء

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (16 A)
ar: %1 مآخذ CEE حمراء (16 أ)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (32 A)
ar: %1 مآخذ CEE حمراء (32 أ)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (64 A)
ar: %1 مآخذ CEE حمراء (64 أ)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (125 A)
ar: %1 مآخذ CEE حمراء (125 أ)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-15P plugs
ar: %1 مقابس NEMA-5-15P

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-20P plugs
ar: %1 مقابس NEMA-5-20P

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-30 sockets
ar: %1 مآخذ توصيل NEMA 14-30

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-50 sockets
ar: %1 مآخذ توصيل NEMA 14-50

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Schuko sockets
ar: %1 مآخذ توصيل شوكو

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 BS 1363 sockets
ar: %1 BS 1363 مآخذ توصيل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 plugs
ar: %1 مقابس من النوع 1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 combo plugs
ar: %1 مآخذ مجمعة من النوع 1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 sockets
ar: %1 مآخذ التوصيل من النوع 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 combo sockets
ar: %1 مآخذ مدمج من النوع 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 3 sockets
ar: %1 مآخذ التوصيل من النوع 3

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 CHAdeMO plugs
ar: %1 مقابس CHAdeMO

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Magne Charge plugs
ar: %1 مقابس الشحن المغناطيسي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs
ar: %1 مقابس تسلا القياسية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs (Supercharger)
ar: %1 مقابس تسلا القياسية (شاحن فائق)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla roadster plugs
ar: %1 قابس تيسلا رودستر

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle width: %1
ar: أقصى عرض للمركبة: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle height: %1
ar: أقصى ارتفاع للمركبة: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Self-service
ar: خدمة ذاتية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No self-service
ar: لا يوجد خدمة ذاتية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Automated
ar: آليّ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Manual
ar: يدويّ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Group home
ar: دار جماعية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing home
ar: دار تمريض

[ctx: Marble::Placemark|Like group home but for more independent people, e.g. who have flats]
en: Assisted living
ar: مساعدة معيشية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing services on a daily basis
ar: خدمات التمريض بشكل يومي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shelter
ar: مأوى

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Ambulatory care
ar: رعاية إسعافية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Social welfare services
ar: خدمات الرعاية الاجتماعية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Employment and workshops for offenders and people with disabilities
ar: التوظيف وورش العمل للمخالفين وذوي الإعاقة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Pre-packaged food for free or below market price
ar: الأغذية المعبئة مجاناً أو بأقل من سعر السوق

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Prepared meals for free or below market price
ar: الوجبات الجاهزة مجاناً أو بأقل من سعر السوق

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Free dairy food (subject to local regulations)
ar: منتجات الألبان المجانية (تخضع للوائح المحلية)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For abused
ar: للمتعرضين للإساءة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For children
ar: للأطفال

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For people with physical disabilities
ar: لذوي الإعاقات الجسدية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those who suffer of a disease
ar: لمن يعاني من مرض

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For drug-addicted
ar: لمدمني المخدرات

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For homeless
ar: للمشردين

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For juvenile
ar: للأحداث

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those with mental/psychological problems
ar: لذوي المشاكل النفسية والعقلية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For migrants
ar: للمهاجرين

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For orphans
ar: لليتامى

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For elder people
ar: لكبار السن

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For poor or disadvantaged people
ar: للفقراء والمحرومين

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For unemployed
ar: للعاطلين عن العمل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For victims of crimes
ar: لضحايا الجرائم

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Inscription: %1
ar: الهيئة: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 places per carriage
ar: %1 مكان لكل عربة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 people per hour
ar: %1 شخص في الساعة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
ar: %1 دقيقة

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is protected from the weather]
en: Has weather protection
ar: يحتوي على حماية من الطقس

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not protected from the weather]
en: No weather protection
ar: لا يوجد حماية من الطقس

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is heated]
en: Is heated
ar: مدفئ

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not heated]
en: Not heated
ar: غير مدفئ

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can be transported]
en: Bicycle transportation possible
ar: إمكانية النقل بالدراجة

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can only be transported in summer]
en: Bicycle transportation only in summer
ar: النقل بالدراجة في الصيف فقط

[ctx: Marble::Placemark|Bicyles cannot be transported]
en: Bicycle transportation impossible
ar: النقل بالدراجة مستحيل

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit at night
ar: مضاءً ليلًا

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit in winter
ar: مضاءً شتاءً

[ctx: Marble::Placemark|A ski piste with trees (gladed)]
en: Contains trees
ar: يحتوي أشجار

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Not patrolled
ar: لا توجد دوريات

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic style nordic or downhill skiing
ar: مُعد للتزلج على المنحدرات أو التزلج على المنحدرات على الطراز الكلاسيكي

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mogul piste
ar: الزحلقة المغولية

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for free style or skating
ar: مهيأ للأسلوب الحر أو التزلج

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic and free style skiing
ar: مهيأ للتزلج على الطراز الكلاسيكي والحر

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed by a smaller snowmobile
ar: معدة بعربة ثلج أصغر حجماً

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Unmarked piste (backcountry touring)
ar: زحلقة غير مميزة (جولة في الريف)

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is covered]
en: Is covered
ar: مغطى

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is not covered]
en: Not covered
ar: غير مغطاة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Collection times %1
ar: أوقات الجمع %1

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
ar: المدخلة

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
ar: اخرج

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
ar: الدخول والخروج

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
ar: ممنوع الدخول والخروج

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway during summer]
en: Entry during summer
ar: الدخول في الصيف

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway during summer]
en: Exit during summer
ar: الخروج في الصيف

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway during summer]
en: Entry and exit during summer
ar: الدخول والخروج في الصيف

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway during summer]
en: No entry or exit during summer
ar: ممنوع الدخول والخروج خلال فصل الصيف

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
ar: الارتفاع: %1 م

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
ar: العملاء فقط

[ctx: Marble::Placemark|The public has an official, legally-enshrined right of access; i.e., it's a right of way]
en: Accessible by anyone
ar: يمكن لأي شخص الوصول إليه

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
ar: خاص

[ctx: Marble::Placemark|Open to general traffic but permission can be revoked by the owner]
en: Open to general traffic
ar: مفتوح أمام حركة السر العامة

[ctx: Marble::Placemark|No access for the general public]
en: No access
ar: ممنوع الوصول

[ctx: Marble::Placemark|]
en: no fee
ar: بلا رسوم

[ctx: Marble::Placemark|]
en: formerly <i>%1</i>
ar: سابقا <i>%1</i>

[ctx: Marble::Placemark|Positive floor level]
en: Floor %1
ar: الطابق %1

[ctx: Marble::Placemark|Negative floor level]
en: Basement %1
ar: سرداب %1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 2, two levels above ground level]
en: Floor 2
ar: الطابق 2

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 1, one level above ground level]
en: Floor 1
ar: الطابق 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 0]
en: Ground floor
ar: الطابق الأرضي

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -1, one level below ground level]
en: Basement 1
ar: سرداب 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -2, two levels below ground level]
en: Basement 2
ar: سرداب 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair accessible
ar: يمكن الوصول إليه بواسطة الكراسي المتحركة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair inaccessible
ar: لا يمكن الوصول إلى الكرسي المتحرك

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Limited wheelchair accessibility
ar: إمكانية وصول محدودة للكراسي المتحركة

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Designated wheelchair access
ar: الوصول المخصص للكراسي المتحركة

[ctx: Marble::Placemark|This location does not provide public Internet access]
en: No public Internet access
ar: لا يوجد وصول عام إلى الإنترنت

[ctx: Marble::Placemark|This location provides an unknown type of public Internet access.]
en: Public Internet access available
ar: الوصول إلى الإنترنت العام متاح

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for a fee.]
en: Charged public wifi available
ar: تتوفر خدمة واي فاي العامة المشحونة

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
ar: تتوفر خدمة واي فاي العامة المجانية

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here.]
en: Public wifi available
ar: شبكة واي فاي عامة متاحة

[ctx: Marble::Placemark|Public wifi is not available here.]
en: No public wifi
ar: لا يوجد واي فاي عام

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here.]
en: Public wifi available
ar: شبكة واي فاي عامة متاحة

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
ar: تتوفر خدمة واي فاي العامة مجانًا

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International walking route
ar: مسار مشي عالمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National walking route
ar: مسار مشي وطني

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional walking route
ar: طريق المشي الإقليمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local walking route
ar: طريق المشي المحلي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International cycling route
ar: مسار دراجات عالمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National cycling route
ar: الطريق الوطني لركوب الدراجات

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional cycling route
ar: مسار درجات إقليمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local cycling route
ar: مسار درجات محليّ

[ctx: Marble::RouteRelationModel|State or county road in Texas, USA]
en: Farm to Market Road
ar: طريق المزرعة إلى السوق

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional route
ar: طريق إقليمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National route
ar: طريق وطنية

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Municipal route
ar: مسار بلدي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Territorial route
ar: مسار إقليمي

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local route
ar: مسار محليّ

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Prefectural route
ar: طريق المحافظة

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: United States route
ar: طريق الولايات المتحدة

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
ar: منطقة مرئية

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
ar: حدد المنطقة

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
ar: نزّل المسار

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
ar: ممكّن عند وجود مسار

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
ar: الإزاحة من الطريق:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
ar: طريقة التحديد

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
ar: عدد القطع المراد تنزيلها:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
ar: نزّل منطقة

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Tile type to be downloaded:
ar: نوع التجانب الذي سيُنزل:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Texture tiles
ar: قطع نسيج

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Vector tiles
ar: قطع متجهة

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
ar: يسمح بالاختيار بين أنواع الطبقات التي تظهر بشكل واضح.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: There is a limit of %n tile(s) to download. | There is a limit of %n tile(s) to download.
ar[0]: يوجد حد أقصى يبلغ قطعة للتنزيل.
ar[1]: يوجد حد أقصى يبلغ قطعة للتنزيل.
ar[2]: يوجد حد أقصى يبلغ قطعتين للتنزيل.
ar[3]: يوجد حد أقصى يبلغ %n قطع للتنزيل.
ar[4]: يوجد حد أقصى يبلغ %n قطعة للتنزيل.
ar[5]: يوجد حد أقصى يبلغ %n قطعة للتنزيل.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
ar: الحجم التقريبي للقطع التي ستُنزل

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
ar: حجم التنزيل المقدر: %1 ميغابايت

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
ar: حجم التحميل المقدر: %1 كيلو بايت

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
ar: تعديل العلامة

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Description:
ar: الو&صف:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Folder:
ar: الم&جلّد:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Add Folder…
ar: أ&ضف مجلدًا…

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Untitled Placemark
ar: علامة مكانية دون عنوان

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
ar: العلاقات

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
ar: الارتفاع

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a name for this placemark.
ar: من فضلك حدد اسم لهذه العلامة المكانية.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No ID specified
ar: لم يُحدد معرف

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a ID for this placemark.
ar: يرجى تحديد معرف لهذه العلامة الموضعية.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: ID is invalid
ar: المعرف غير صالح

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid ID for this placemark.
ar: يرجى تحديد معرف صالح لهذه العلامة الموضعية.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No image specified
ar: لم تُحدد صورة

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify an icon for this placemark or add a valid tag.
ar: يرجى تحديد أيقونة لهذه العلامة الموضعية أو إضافة وشم صالح.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Invalid icon path
ar: مسار الرمز غير صالح

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid path for the icon file.
ar: يرجى تحديد مسار صالح لملف الأيقونة.

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Edit placemark
ar: حرّر علامة مكانية

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show Balloon Popup
ar: إظهار البالون المنبثق

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
ar: النمط، اللون

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
ar: اللصيقة

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
ar: اللون:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
ar: المقياس:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
ar: الأيقونة

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show placemark
ar: أظهر علامة مكانية

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
ar: مائل

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Underlined
ar: مسطر

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
ar: أضف صورة

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
ar: أضف رابط

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
ar: الارتفاع:

[ctx: ElevationWidget|]
en:  m
ar:  م

[ctx: ElevationWidget|]
en: above sea level
ar: فوق مستوى سطح البحر

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
ar: اختيار محرر الخرائط الخارجية

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
ar: محرر الخرائط الخارجية

[ctx: ExternalEditor|]
en: Web browser (iD)
ar: متصفح الويب (iD)

[ctx: ExternalEditor|]
en: Merkaartor
ar: ميركارتور

[ctx: ExternalEditor|]
en: JOSM
ar: جوسم

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
ar: ألغِ تنشيط الخيار حتى تُطالب باختيار محرر الخرائط في المرة التالية. وإلا، فسيحفظ اختيارك ويستخدم آليًّا في المستقبل. إذا كنت تريد تغيير محرر الخرائط المبدئي لاحقًا، فيمكنك القيام بذلك في إعدادات ماربل.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
ar: اجعل اختياري هو محرر الخريطة المبدئي

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
ar: محرر التفاصيل

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
ar: معاينة المحرر

[ctx: ExternalEditor|]
en: iD is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser.
ar: iD هو محرر OpenStreetMap لمهام التحرير السريعة والمبتدئين. يحتاج متصفح ويب

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
ar: ميركارتور هو محرر OpenStreetMap قوي وسهل الاستخدام. يتكامل بشكل جيد مع مساحة العمل المستخدمة.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
ar: الرجاء مطالبة مسؤول النظام بتثبيت %1 على نظامك.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
ar:  هو محرر OpenStreetMap قوي وأكثر تعقيدًا في الاستخدام من المحررات الأخرى. بُني على منصة جافا وبالتالي يعمل على جميع الأنظمة التي يتوفر لها جافا ولكنها لا تتكامل جيدًا في مساحة العمل. تحتاج إلى  برنامج متوافق مع Java SE.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: iD is a very easy to use OpenStreetMap editor, though lacks the power of Merkaartor and JOSM. It runs on all platforms with a web browser.
ar:  هو محرر OpenStreetMap سهل الاستخدام للغاية، على الرغم من افتقاره إلى قوة Merkaartor وJOSM. وهو يعمل على جميع الأنظمة الأساسية التي تحتوي على متصفح ويب.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
ar: اعرض الخصائص

[ctx: QObject|]
en: Select filename for KML document
ar: حدد اسم الملف لوثيقة KML

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
ar: عرض الملف

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
ar: ا&حفظ

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
ar: أ&غلق

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
ar: المدّة:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|seconds]
en:  s
ar:  ث

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
ar: الوضع:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
ar: سَلِس

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
ar: مرتد

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
ar: مركز الخريطة الحالي

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
ar: اختر صورة

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: All Supported Files (*.png *.jpg *.jpeg)
ar: كلّ الملفّات المدعومة (*.png *.jpg *.jpeg)

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Formatted text
ar: نص منسق

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
ar: شريط الأدوات

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
ar: ثخين

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
ar: مائل

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
ar: مسطر

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
ar: أضف صورة

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
ar: أضف رابط

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
ar: اللون

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
ar: غ

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: E
ar: شر

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: N
ar: ش

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: S
ar: ج

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
ar: وادي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
ar: تضاريس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
ar: باطية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
ar: بحر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
ar: موقع هبوط مأهول

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
ar: متجول آليّ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Soft Landing Site
ar: موقع هبوط لين غير مأهول

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Hard Landing Site
ar: موقع هبوط قاسي غير مأهول

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
ar: جبل

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
ar: مدينة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
ar: عاصمة المدينة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
ar: عاصمة الولاية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
ar: العاصمة الوطنية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation
ar: أمة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
ar: بركان

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
ar: قارة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
ar: محيطات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
ar: القطب الجغرافي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
ar: القطب المغناطيسي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
ar: حطام السفينة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
ar: منفذ جوي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
ar: مرصد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
ar: منطقة عسكرية خطرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: OSM Site
ar: موقع OSM

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
ar: إحداثيّات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
ar: علامة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
ar: القمر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Capital
ar: عاصمة المدينة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
ar: العاصمة الوطنية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
ar: ضاحية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hamlet
ar: قرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
ar: محلّة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
ar: بلدة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Capital
ar: عاصمة البلدة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
ar: قرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village Capital
ar: عاصمة القرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
ar: ماء

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
ar: شعاب مرجانية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
ar: خشب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
ar: شاطئ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wetland
ar: أراضي رطبة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
ar: نهر جليدي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Shelf
ar: جرف جليدي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Scrub
ar: عِيص

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cliff
ar: جُرف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Heath
ar: براح/قفار ( أراضي الأشجار القميئة)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
ar: إشارات مرور

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Elevator
ar: مصعد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
ar: خطوات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
ar: طريق مجهول

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
ar: مسار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
ar: طريق للمشاة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
ar: مسار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
ar: طريق الدراجات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Service Road
ar: طريق خدمة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
ar: طريق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
ar: طريق سكني

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Living Street
ar: طريق معيشة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
ar: طريق غير مصنف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Link Road
ar: طريق واصل للطريق ثالث

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Road
ar: طريق ثالث

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Link Road
ar: طريق واصل بطريق ثانوي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
ar: طريق ثانوي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Link Road
ar: طريق واصل بطريق رئيس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
ar: طريق رئيس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Raceway
ar: مضمار سباق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Link Road
ar: طريق واصل للطريق رئيس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Road
ar: طريق الرئيس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway Link Road
ar: طريق واصل للطريق سيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
ar: طريق سريع

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Corridor
ar: ممر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
ar: مبنى

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Camping
ar: تخييم

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hostel
ar: شقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hotel
ar: فندق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motel
ar: نزل صغير

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
ar: بيوت الشباب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
ar: بيت ضيافة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
ar: مكتبة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
ar: رياض الأطفال

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
ar: كلية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
ar: مدرسية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
ar: جامعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bar
ar: شريط

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Biergarten
ar: مقهى بيرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
ar: مقهى

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pub
ar: حانة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Restaurant
ar: مطعم

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
ar: طبيب أسنان

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
ar: أطباء

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hospital
ar: مستشفى

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
ar: صيدلية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
ar: بيطري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: ATM
ar: آلة الصرف الآليّ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bank
ar: مصرف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
ar: موقع أثري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
ar: سفارة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
ar: هاتف الطوارئ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain Rescue
ar: إنقاذ الجبال

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Park
ar: حديقة مائية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Community Centre
ar: مراكز مجتمعية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
ar: نافورة مياه

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
ar: نادي ليلي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
ar: مقعد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
ar: مجمع محاكم

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
ar: محطة إطفاء

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hunting Stand
ar: شرفة صيد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
ar: شرطة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
ar: صندوق البريد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
ar: مكتب بريد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
ar: سجن

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
ar: إعادة تدوير

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shelter
ar: مأوى

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
ar: هاتف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
ar: مراحيض

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
ar: مَبنى البَلدِيّة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
ar: سلة مهملات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
ar: مياه شرب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
ar: مقبرة داخل الكنيسة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
ar: محطة شحن

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
ar: غسيل السيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Social Facility
ar: مرفق اجتماعي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
ar: جدار مدينة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gate
ar: بوابة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lift Gate
ar: بوابة رفع

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
ar: حائط

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Peak
ar: قمة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
ar: شجرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
ar: مدخل كهف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
ar: مشروبات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hifi
ar: هيفي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
ar: سوبر ماركت

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
ar: محل الخمور

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
ar: مخبز

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
ar: جزارة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
ar: حلويات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
ar: بقالة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
ar: بائع خضار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
ar: متجر مأكولات بحرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
ar: متجر متعدد الأقسام

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kiosk
ar: كشك

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
ar: متجر حقائب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
ar: متجر ملابس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
ar: متجر موضة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
ar: متجر مجوهرات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
ar: متجر أحذية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Variety Store
ar: متجر متنوع

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
ar: خدمات تجميل

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chemist
ar: كيميائي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
ar: مستحضرات التجميل

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
ar: حلاق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
ar: محل نظارات/بصريات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
ar: متجر عطور

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
ar: متجر عتاد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
ar: متجر زهور

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
ar: متجر أثاث

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
ar: متجر إلكترونيات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
ar: متجر هواتف متنقلة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
ar: متجر دراجات هوائية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
ar: معرض سيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
ar: إصلاح السيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
ar: قطع غيار السيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
ar: متجر درجات نارية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
ar: متجر أنشطة خارجية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
ar: متجر رياضة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
ar: خدمة طباعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
ar: متجر فنون

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
ar: متجر آلات موسيقية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
ar: متجر صور

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
ar: مكتبة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
ar: دكان الهدايا

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
ar: قرطاسية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
ar: غسيل الملابس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
ar: متجر حيوانات أليفة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
ar: متجر ألعاب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
ar: وكالة سفر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Deli
ar: محل أطعمة مستوردة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
ar: متجر تبغ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
ar: متجر شاي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
ar: متجر حاسوب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
ar: مركز الحديقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
ar: متجر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
ar: جسر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
ar: منارة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
ar: رصيف بحري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
ar: برج خزان مياه

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
ar: طاحونة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
ar: برج اتصالات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
ar: جذب سياحي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
ar: عمل الفنّي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
ar: قصر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cinema
ar: سينما

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monument
ar: نصب تذكاري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Museum
ar: متحف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ruin
ar: خراب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
ar: مسرح

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
ar: حديقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
ar: نقطة مشاهدة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
ar: حديقة حيوانات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
ar: كوخ جبلي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
ar: كوخ البرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Memorial
ar: معلم تذكاري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerodrome
ar: مهبط

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
ar: مهبط للطائرات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
ar: بوابة مطار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
ar: ممر مطار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Apron
ar: موقف الطائرات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Taxiway
ar: مدرج مطار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
ar: محطة مطار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
ar: محطة حافلات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
ar: موقف حافلات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
ar: مشاركة السيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
ar: محطة وقود

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
ar: موقف سيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking Space
ar: أماكن لوقوف السيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platform
ar: منصّة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
ar: تأجير دراجات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
ar: تأجير سيارات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
ar: استئجار لوازم التزلج

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taxi Rank
ar: موقف سيارات الأجرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
ar: محطة القطار

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
ar: توقف الترام

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
ar: موقف دراجات هوائية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
ar: موقف دراجات نارية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
ar: مدخل مترو الإنفاق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
ar: كاميرا مراقبة السرعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
ar: مكان عبادة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bahai
ar: بهائي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
ar: بوذي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
ar: مسيحية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
ar: إسلامية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hindu
ar: هندوسية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jain
ar: ياني

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
ar: يهودية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shinto
ar: شنتو

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sikh
ar: سيخ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
ar: طاوية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
ar: ملعب غولف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Marina
ar: مرسى لليخوت والقوارب الصغيرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Park
ar: منتزه

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
ar: ملعب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
ar: ملعب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
ar: مركز رياضة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
ar: ملعب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
ar: حوض سباحة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
ar: ملعب غولف مصغر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
ar: الحدائق/المزارع المحصصة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Basin
ar: أرض حوضية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
ar: مقبرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
ar: تجاري

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
ar: بناء

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
ar: أرض زراعية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
ar: مرافق مزرعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
ar: مرائب/كراجات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
ar: عشب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Industrial
ar: صناعي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
ar: مكب نفايات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
ar: مرعى/مرج/روضة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
ar: عسكرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
ar: مقلع

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
ar: سكة حديدية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reservoir
ar: خزان/مستودع مياه

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
ar: سكني

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
ar: بيع بالتجزئة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Orchard
ar: بستان

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
ar: حقل عنب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
ar: قطار خفيف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Narrow Gauge
ar: ضيقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
ar: ترام

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
ar: السكك الحديدية الخفيفة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
ar: سكة الحديد المهجورة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
ar: مترو أنفاق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Preserved Railway
ar: سكة حديدية محفوظة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Railway
ar: سكة حديدية مصغرة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Construction
ar: بناء سكة حديدية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monorail
ar: سكة حديد أحادية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Funicular Railway
ar: سكة حديدية معلقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Power Tower
ar: برج طاقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerialway Station
ar: محطة هوائية

[ctx: GeoDataPlacemark|A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
ar: صرح

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cable Car
ar: جمازة جوية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gondola
ar: غندول

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chair Lift
ar: مصعد مقعدي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mixed Lift
ar: رافعة مختلطة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drag Lift
ar: مصعد جر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: T-Bar
ar: مصعد قضيب-T

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: J-Bar
ar: مصعد قضيب-J

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platter
ar: مصعد طبق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rope Tow
ar: سحب الحبل

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magic Carpet
ar: بساط الريح

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zip Line
ar: مسار انزلاقي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Goods
ar: سلعة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Downhill Piste
ar: انحدار الزحلقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nordic Piste
ar: ممر زحلقة شمالي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Skitour
ar: تزلج

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sled Piste
ar: مضمار خاص بالمنزلقة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Winter Hike
ar: نزهة شتوية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sleigh Piste
ar: مضمار زلاجات

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Skate
ar: تزلج على الجليد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Snow Park
ar: حديقة الثلج

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Playground
ar: ملعب تزلج

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Jump
ar: قفز على الجليد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 1)
ar: حدود إدارية (المستوى 1)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 2)
ar: حدود إدارية (المستوى 2)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 3)
ar: حدود إدارية (المستوى 3)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 4)
ar: حدود إدارية (المستوى 4)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 5)
ar: حدود إدارية (المستوى 5)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 6)
ar: حدود إدارية (المستوى 6)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 7)
ar: حدود إدارية (المستوى 7)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 8)
ar: حدود إدارية (المستوى 8)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 9)
ar: حدود إدارية (المستوى 9)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 10)
ar: حدود إدارية (المستوى 10)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 11)
ar: حدود إدارية (المستوى 11)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Boundary (Maritime)
ar: الحدود (بحرية)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Land Mass
ar: كتلة أرضية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Urban Area
ar: منطقة حضرية

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: International Date Line
ar: خط التاريخ الدولي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bathymetry
ar: قياس الأعماق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Canal
ar: قناة

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drain
ar: تصريف

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
ar: خندق

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
ar: مجرى مائي

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
ar: نهر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Weir
ar: سدّ غاطس

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
ar: معبر

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
ar: تقاطع سكة حديد

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
ar: باب

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
ar: غرفة

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Detour
ar: تحويل مروري

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Ferry Route
ar: مسار عبارة

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
ar: قطار

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
ar: مترو أنفاق

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
ar: ترام

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bus
ar: حافلة

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Trolley Bus
ar: باص مقطور

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
ar: مسار درجات هوائية

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Mountainbike Route
ar: مسار درجات جبلية

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
ar: مسار المشي

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Hiking Route
ar: مسار التنزه مشيًا

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bridleway
ar: طريق أحصنة

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Inline Skates Route
ar: طريق التزلج على الجليد

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
ar: انحدار الزحلقة

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Nordic Ski Trail
ar: مسار التزلج الشمالي

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Skitour
ar: التزلج

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Sled Trail
ar: درب الزلاجات

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
ar: تعذر تحويل محتوى النص الفرعي <maximum>  إلى عدد صحيح. كانت : '%1'

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
ar: تعذر تحويل محتوى النص الفرعي <minimum> إلى عدد صحيح. كانت : '%1'

[ctx: QObject|]
en: Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.  | Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.
ar[0]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك %n وسم غير مغلقة بعد نهاية المستند.
ar[1]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك وسم واحد غير مغلقة بعد نهاية المستند.
ar[2]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك وسمان غير مغلقة بعد نهاية المستند.
ar[3]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك %n وسوم غير مغلقة بعد نهاية المستند.
ar[4]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك %n وسمًا غير مغلقة بعد نهاية المستند.
ar[5]: فشل تحليل السطر %1. لا يزال هناك %n وسم غير مغلقة بعد نهاية المستند.

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
ar: حدث خطأ أثناء تحليل الملف في السطر: %1 والعمود %2.

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
ar: هذا ملف غير صالح

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
ar: الشعبية

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|Popularity index]
en: PopIndex
ar: مؤشر الشعبية

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
ar: قائمة التشغيل

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
ar: الموقع الحالي: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
ar: منزل

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
ar: العنوان أو مصطلح البحث

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
ar[0]: لا يوجد نتائج.
ar[1]: يوجد نتيجة واحدة
ar[2]: يوجد نتيجتان
ar[3]: يوجد %n نتائج.
ar[4]: يوجد %n نتيجة.
ar[5]: يوجد %n نتيجة.

[ctx: GoTo|]
en: Go To…
ar: اذهب إلى…

[ctx: GoTo|]
en: Enter a search term and press Enter. <a href="https://userbase.kde.org/Marble/Search">Details…</a>
ar: أدخل مصطلح البحث ثم اضغط على Enter. <a href="https://userbase.kde.org/Marble/Search">التفاصيل…</a>

[ctx: GoTo|]
en: Browse
ar: تصفح

[ctx: GoTo|]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
ar: حدد منطقة جغرافية

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
ar: خط العرض الشمالي

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &N
ar: &ش

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
ar: خط الطول الغربي

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &W
ar: &غ

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
ar: خط الطول الشرقي

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &E
ar: &شر

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
ar: خط العرض الجنوبي

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &S
ar: &ج

[ctx: Marble::LatLonEdit|East, the direction]
en: E
ar: شر

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
ar: غ

[ctx: Marble::LatLonEdit|North, the direction]
en: N
ar: ش

[ctx: Marble::LatLonEdit|South, the direction]
en: S
ar: ج

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
ar: المفتاح

[ctx: LegendWidget|]
en: about:blank
ar: حول:فارغ

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
ar: رقّ

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
ar: افتح

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
ar: ثبّت الخرائط

[ctx: QObject|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
ar: عرض الكرة الأرضية

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
ar: عرض كروي

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
ar: عرض مركاتور

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
ar: عرض مسطح

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
ar: عرض مزولي

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
ar: عرض مجسم

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area view
ar: عرض منطقة لامبرت السمتية المتساوية

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant view
ar: عرض السمت متساوي البعد

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Perspective Globe view
ar: عرض منظور للكرة الأرضية

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
ar: أ&ظهر الأيقونات الكبيرة

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
ar: ال&مفضّلة

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
ar: أنشئ &خريطة جديدة…

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
ar: احذف &سمة الخطرية

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Marble
ar: ماربل

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
ar: أمتأكّد من حذف "%1؟

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
ar: عرض الخريطة

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
ar: الإسقاط

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
ar: الكرة الأرضية

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
ar: خريطة مسطحة

[ctx: MapViewWidget|]
en: Mercator
ar: ميراكور

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
ar: المزولي

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
ar: المجسامي

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
ar: لامبارت السمتي متساوي المساحات

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
ar: سمتي متساوي المسافات

[ctx: MapViewWidget|]
en: Vertical Perspective Globe
ar: منظور عمودي للكرة الأرضية

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
ar: جسم &سماوي

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
ar: ال&سمة

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
ar: هنا يمكنك اختيار عرض الخريطة المفضل من مواضيع مختلفة.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
ar: معاينة الخريطة

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
ar: خطأ أثناء تحليل

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
ar: لا يمكن للمعالج تحليل استجابة الخادم

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Server is not an OWS Server.
ar: الخادم ليس خادم OWS.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Web Mercator (epsg:3857)
ar: ويب ميركاتور (epsg:3857)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (epsg:4326)
ar: مستطيل متساوي الأضلاع (epsg:4326)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (crs:84)
ar: متساوي المستطيلات (crs:84)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Projection:
ar: إسقاط القطع:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Matrix Set:
ar: مجموعة مصفوفة القطعة:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
ar: معاينة الصورة

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
ar: القطعة الأساس

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Legend Image
ar: مفتاح الرسم

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded.
ar: لم يتمكن من تنزيل %1.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded successfully. The server replied:
    
    %2
ar: تعذر تنزيل %1 بنجاح. رد الخادم:
    
    %2

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
ar: فشلت الأرشفة

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
ar: لا يمكن بدء عملية الأرشفة.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
ar: انهارت عملية الأرشفة.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
ar: صورة المصدر

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
ar: يرجى تحديد صورة المصدر.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
ar: الصورة المصدرية التي حددتها غير موجودة. يرجى تحديد صورة أخرى.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
ar: يبدو أن الصورة المصدرية التي حددتها ليست صورة. يرجى تحديد ملف صورة مختلف.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
ar: عنوان الخريطة

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
ar: يرجى تحديد عنوان الخريطة.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
ar: اسم الخريطة

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
ar: يرجى تحديد اسم الخريطة.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
ar: يرجى تحديد اسم خريطة آخر، نظرًا لوجود خريطة باسم "%1" فعلًا.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
ar: يرجى تحديد صورة المعاينة.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
ar: مشكلة أثناء إنشاء الملفات

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
ar: تحقق من وجود سمة بنفس الاسم.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMS Server
ar: خادم WMS

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMS Server</h4>Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> server or enter a custom server URL.
ar: <h4>خادم WMS</h4>يُرجى اختيار خادم <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> أو إدخال عنوان URL المخصص للخادم.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMTS Server
ar: خادم WMTS

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMTS Server</h4>Please choose a <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> server or enter a custom server URL.
ar: <h4>خادم WMTS</h4>يُرجى اختيار خادم <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> أو إدخال عنوان URL المخصص للخادم.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
ar: معالج إنشاء سمة الخريطة

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">مرحبًا بك في معالج إنشاء الخريطة!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">سنرشدك خلال عملية إنشاء سمة خريطة لبرنامج ماربل. وفي النهاية، سيكون لديك خريطتك الخاصة التي يمكنك عرضها في برنامج ماربل.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يرجى اختيار المصدر الذي تريد استخدامه لبيانات سمة الخريطة الخاصة بك:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
ar: يتصل بخادم على الإنترنت. يستعلم عن بيانات الخريطة عبر ميفاق WMS.

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Service (WMS)
ar: خدمة خرائط الويب (WMS)

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Tile Service (WMTS)
ar: خدمة بلاط خريطة الويب (WMTS)

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
ar: يجب توفير صورة نقطية لخريطة العالم المخزنة على القرص.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
ar: صورة واحدة تظهر العالم كله

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
ar: يتصل بخادم على الإنترنت. يستعلم عن بيانات الخريطة عبر عنوان URL ثابت.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
ar: خريطة على الإنترنت توفر مربعات مفهرسة (مثل خريطة الشارع المفتوحة)

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> server or enter a custom server URL.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">خادم WMS</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يرجى اختيار <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; اللون:#0057ae;">خادم WMS</span></a> أو أدخل عنوان URL مخصصًا للخادم.</p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
ar: خادم WMS:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
ar: مخصّص

[ctx: MapWizard|]
en: URL:
ar: المسار:

[ctx: MapWizard|]
en: Enter the base Url of the WMS service (e.g. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)
ar: أدخل عنوان URL الأساسي لخدمة WMS (على سبيل المثال <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)

[ctx: MapWizard|]
en: Wms-Service:
ar: خدمة Wms:

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Selection
ar: تحديد الطّبقة

[ctx: MapWizard|]
en: Choose your Layer(s):
ar: اختر الطبقة (الطبقات) الخاصة بك:

[ctx: MapWizard|]
en: Search:
ar: ابحث:

[ctx: MapWizard|]
en: The order in which multiple layers are selected directly affects their rendering order.
ar: الترتيب الذي يُحدد الطبقات المتعددة يؤثر بشكل مباشر على ترتيب العرض الخاص بها.

[ctx: MapWizard|]
en: Enable this to select multiple layers without keyboard shortcuts (Shift, Ctrl, Ctrl+A, …)
ar: مكّن هذا لتحديد طبقات متعددة دون استخدام اختصارات لوحة المفاتيح (Shift، Ctrl، Ctrl A، ...)

[ctx: MapWizard|]
en: Multiple Selections
ar: تحديدات متعددة

[ctx: MapWizard|]
en: Custom Backdrop
ar: خلفية مخصصة

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Projection:
ar: إسقاط القطع:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the projection in which the tiles are rendered.
ar: يشير إلى الإسقاط الذي ستعرض فيه القطع.

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Format:
ar: تنسيق القطع:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the file format of the tiles.
ar: يشير إلى تنسيق الملف الخاص بالقطع.

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Info
ar: معلومات الطبقة

[ctx: MapWizard|]
en: Service Info
ar: معلومات الخدمة

[ctx: MapWizard|]
en: Customize Backdrop
ar: تخصيص الخلفية

[ctx: MapWizard|]
en: Preset Layers
ar: طبقات محددة مسبقًا

[ctx: MapWizard|]
en: OpenStreetMap
ar: خريطة الشّوارع المفتوحة

[ctx: MapWizard|]
en: XYZ Server Url
ar: عنوان URL لخادم XYZ

[ctx: MapWizard|]
en: The XYZ server needs to provide map tiles in Mercator projection.
ar: يحتاج خادم XYZ إلى توفير مربعات الخريطة في إسقاط مركاتور.

[ctx: MapWizard|]
en: Color
ar: اللون

[ctx: MapWizard|]
en: Select Color
ar: اختر لوناً

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">World Map Bitmap Image</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the location of a world map that is stored in a single image file (JPG, PNG, etc.). It needs to be provided in <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Equirectangular projection</span></a>, so the shape should look like this (size ratio: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">صورة خريطة العالم النقطية</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الرجاء اختيار موقع خريطة العالم المخزنة في ملف صورة واحد (JPG، PNG، وما إلى ذلك). يجب توفيره في <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">إسقاط متساوي الأضلاع</span></a>، لذا يجب أن يبدو الشكل على هذا النحو (نسبة الحجم: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
ar: صورة المصدر:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL Scheme for Indexed Tiles</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please enter the URL used for downloading individual tiles. Use the placeholders </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> to reference a tile from the index.</span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">مخطط URL للقطع المفهرسة</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">يرجى إدخال عنوان URL المستخدم لتنزيل القطع الفردية. استخدم العناصر النائبة </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">، </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">، و </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;"> {مستوى التكبير} </span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> للإشارة إلى قطعة من الفهرس.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
ar: مخطط URL:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">General Information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please specify a title, a name and an icon for your new map. Add a description to let users know what your map is about. </span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">معلومات عامة</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">يرجى تحديد عنوان واسم ورمز لخريطتك الجديدة. أضف وصفًا لإعلام المستخدمين بما تدور حوله خريطتك. </span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
ar: عنوان الخريطة:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
ar: اسم قصير ومختصر لموضوع الخريطة الخاص بك.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
ar: اسم الخريطة:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
ar: معرف سمة الخريطة الصغيرة.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
ar: اسم المجلد الخاص بالموضوع الجديد.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
ar: وصف موجز لموضوع خريطتك. يمكنك هنا تقديم معلومات حول الغرض والأصل وحقوق النشر والترخيص للبيانات المستخدمة في موضوع خريطتك.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
ar: سيظهر في تلميح الأداة وقد يحتوي على تنسيق HTML.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
ar: معاينة الصورة:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
ar: معاينة الصورة

[ctx: MapWizard|]
en: Change…
ar: غيّر…

[ctx: MapWizard|]
en: <b>Optional: Addition of a Map Key</b>
ar: <b>اختياري: إضافة مفتاح الخريطة</b>

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
ar: صورة مفتاح الرسم:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">الملخص</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">تهانينا! لقد أدخلت جميع البيانات اللازمة لإنشاء سمة الخريطة الخاصة بك. راجع الملخص أدناه بعناية واضغط على زر "إنهاء" لإنشاء السمة. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يرجى التفكير في المساهمة بموضوع الخريطة مرة أخرى في مجتمع ماربل إذا كان الترخيص وشروط الاستخدام تسمح بذلك.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
ar: اسم الخريطة يظهر هنا.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
ar: سمة الخريطة:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
ar: سمة الخريطة تظهر هنا.

[ctx: MapWizard|]
en: Thumbnail
ar: المصغّرة

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
ar: معاينة الخريطة

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
ar: ماربل - الكرة الأرضية

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
ar: <b>فريق التطوير النشط لمربال</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
ar: <p>تورستن راهن <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>المطور والمؤلف الأصلي</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
ar: <p>دينيس نينهوزر <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>التوجيه، الملاحة، الجوال</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
ar: <p>برنهارد بيشو <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>إتاحة WMS، الهاتف المحمول، الأداء</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
ar: <p>فريدريش دبليو. إتش. كوسيباو، <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>تكامل البلازما، إصلاح الأخطاء</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Geodata</i></p>
ar: <p>ثيبوت جريدل <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>بيانات جغرافية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
ar: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>إتاحة OpenStreetMap وإدارة التنزيل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
ar: <p>فلوريان إيسر <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>ملف الارتفاع</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
ar: <p>ويس هارداكر <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>إتاحة راديو الهواة</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
ar: <p>باستيان هولست، <a href="mailto:bastian holst@gmx.de">bastian holst@gmx.de</a><br /><i>إتاحة الخدمات عبر الإنترنت</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
ar: <p>غيوم مارتريس، <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>الأقمار الصناعية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
ar: <p>رينيه كيتنر، <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>الأقمار الصناعية الكوكبية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
ar: <p>نيكو سامز <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>التوجيه، ملف تعريف الارتفاع</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
ar: <p>باتريك سبندرين <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>إتاحة KML وWindows</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
ar: <p>إيكهارت وورنر <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>إصلاح الأخطاء</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
ar: <b>المطورون</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
ar: <p>ميديريك بوكوين <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>المراصد الفلكية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
ar: <p>هارشيت جين <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>مرشح الكواكب وإصلاح الأخطاء</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
ar: <p>أندرو مانسون <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>التعامل مع الوكيل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
ar: <p>صنوبر توسكاني <a href="mailto:pine@kde.org">pine@kde.org</a><br /><i>إضافات الشبكة</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
ar: <p>هنري دي فالينس <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>عدائو ماربل، بلازمويد الساعة العالمية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
ar: <p>ماغنوس فالي<br /><i>الخرائط التاريخية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
ar: <p>إنجي والين <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>المساعد الأصلي في الصيانة</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
ar: <p><i>التطوير و الرقع: </i>سيمون شمايسر، كلاوديو كوفاسي، ديفيد روبرتس، نيكولاس زيمرمان، جان بيكر، ستيفان أسيرهول، لوران مونتيل، براشانث أودوبا، آن ماري محفوظ، جوزيف سبيلنر، فريريش رابي، فريدريك جلادهورن، فريدريك هولوند، ألبرت أستالس سيد توماس زاندر، جوزيف ويننجر، كريس تومسون، دانييل مولكنتين</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Platforms &amp; Distributions:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>
ar: <p><i>المنصات و التوزيع: </i>تيم ساتون، كريستيان إيرليشر، رالف هاباكر، ستيفن جويريس، ماركوس تشيسلينسكي، ماركوس دي هانويل، تشيتليش جوراه، سيباستيان ويدنروث، كريستوف ليسكي</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
ar: <p><i>العمل الفني:</i> نونو بينهيرو، تورستن ران</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
ar: <b>انضم إلينا</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
ar: <p>يمكنك التواصل مع مطوري مشروع ماربل على <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>ESA - Summer of Code in Space</b>
ar: <b>وكالة الفضاء الأوروبية - صيف البرمجة في الفضاء</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
ar: <p>يرغب فريق ماربل في توجيه الشكر إلى أعضائه الذين شاركوا في ESA SoCiS لعملهم الناجح على ماربل:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Project: Improving Marble's Satellite maps using Sentinel-2 mission data</i></p>
ar: <p>جوديت بارثا، <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>المشروع: تحسين خرائط الأقمار الصناعية لمسبار ماربل باستخدام بيانات مهمة سنتينل-2</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Project: Integrate data provided by the Sentinel missions</i></p>
ar: <p>آنا باديسكو، <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>المشروع: دمج البيانات التي توفرها بعثات Sentinel</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Project: Panoramic Picture Support for celestial bodies in Marble   </i></p>
ar: <p>جبور بيرتيرفي، <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>المشروع: إتاحة الصور البانورامية للأجرام السماوية في ماربل </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Project: Displaying Solar / Lunar Eclipses in Marble </i></p>
ar: <p>ماريك هاكالا، <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>المشروع: عرض خسوف الشمس/القمر في ماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: Visualization of planetary satellites</i></p>
ar: <p>رينيه كيتنر، <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>المشروع: تصور الأقمار الصناعية الكوكبية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
ar: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>المشروع: تصور مدارات الأقمار الصناعية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Google Code-in</b>
ar: <b>غوغل كود إن</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
ar: <p>يرغب فريق ماربل في توجيه الشكر إلى أعضائه الذين شاركوا في غوغل كود إن لعملهم الناجح على ماربل:</p>

[ctx: QObject|]
en: Ilya Kowalewski <a href="mailto:illya.kovalevskyy@gmail.com">illya.kovalevskyy@gmail.com</a><br />
ar: إيليا كوواليفسكي <a href="mailto:illya.kovalevskyy@gmail.com">illya.kovalevskyy@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Mikhail Ivchenko <a href="mailto:ematirov@gmail.com">ematirov@gmail.com</a><br />
ar: ميخائيل إيفتشينكو <a href="mailto:ematirov@gmail.com">ematirov@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Sergey Popov <a href="mailto:sergobot256@gmail.com">sergobot256@gmail.com</a><br />
ar: سيرجي بوبوف <a href="mailto:sergobot256@gmail.com">sergobot256@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Daniel Pastushchak <a href="mailto:danikpastushchak90@gmail.com">danikpastushchak90@gmail.com</a><br />
ar: دانييل باستوشاك <a href="mailto:danikpastushchak90@gmail.com">danikpastushchak90@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Levente Kurusa <a href="mailto:levex@linux.com">levex@linux.com</a><br />
ar: ليفينتي كوروسا <a href="mailto:levex@linux.com">levex@linux.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Benjamin Kaiser <a href="mailto:benjaminjkaiser@gmail.com">benjaminjkaiser@gmail.com</a><br />
ar: بنيامين كايزر <a href="mailto:benjaminjkaiser@gmail.com">benjaminjkaiser@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a></p><br />
ar: محمد نفيس <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a></p><br />

[ctx: QObject|]
en: Mayank Madan <a href="mailto:maddiemadan@gmail.com">maddiemadan@gmail.com</a><br />
ar: مايانك مادان <a href="mailto:maddiemadan@gmail.com">maddiemadan@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Timothy Lanzi <a href="mailto:trlanzi@gmail.com">trlanzi@gmail.com</a></p>
ar: تيموثي لانزي <a href="mailto:trlanzi@gmail.com">trlanzi@gmail.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="mailto:utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br />
ar: <p>أوتكو أيدون <a href="mailto:utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Daniel Marth <a href="mailto:danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br />
ar: دانيال مارث <a href="mailto:danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Cezar Mocan <a href="mailto:mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br />
ar: سيزار موكان <a href="mailto:mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Furkan &Uuml;z&uuml;mc&uuml; <a href="mailto:furkanuzumcu@gmail.com">furkanuzumcu@gmail.com</a></p>
ar: فرقان وزومكو <a href="mailto:furkanuzumcu@gmail.com">furkanuzumcu@gmail.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Google Summer of Code</b>
ar: <b>صيف غوغل البرمجي</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
ar: <p>يرغب فريق ماربل في توجيه الشكر إلى أعضائه الذين شاركوا في صيف غوغل البرمجي لعملهم الناجح على ماربل:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Indoor Maps</i></p>
ar: <p>محمد نفيس <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Indoor Maps</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Material Maps</i></p>
ar: <p>جوديت بارثا <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>المشروع: خرائط مواد ماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Fluent graphics across every tile level in Marble's OSM vector map</i></p>
ar: <p>ديفيد كولوزفاري <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>المشروع: رسومات سلسة عبر كل مستوى من مستويات القطع في خريطة OSM المتجهة الخاصة بـ Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Project: Support for medium and low tile levels in the OSM Vector Map of Marble</i></p>
ar: <p>أكشات تاندون <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>المشروع: إتاحة مستويات القطع المتوسطة والمنخفضة في خريطة OSM المتجهة لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Improve Marble's OSM vector rendering support</i></p>
ar: <p>ديفيد كولوزفاري <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>المشروع: تحسين العرض متجه OSM في ماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Project: Porting Marble to Android platform</i></p>
ar: <p>جابور بيترفي <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>المشروع: نقل ماربل إلى منصة أندرويد</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Project: Offering OpenStreetMap support and improving Edit Mode for Marble</i></p>
ar: <p>ماريوس فاليريو ستانسيو <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i> المشروع: إتاحة OpenStreetMap وتحسين وضع التحرير لـ لماربل </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Game</i></p>
ar: <p>أبيناف جانجوار <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>المشروع: لعبة ماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Project: Editing Mode for Polygons</i></p>
ar: <p>كالين كروسيرو <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>المشروع: وضع التحرير للمضلعات</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Project: Interactive Tours </i></p>
ar: <p>سانجيبان بايراجيا <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>المشروع: جولات تفاعلية</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble KML Map Editor</i></p>
ar: <p>أدريان دراجيتشي <a href="dragici.adrian.b@gmail.com">dragici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>المشروع: محرر خرائط Marble KML</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble meets ownCloud</i></p>
ar: <p>أندريه دوما <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>المشروع: Marble meets ownCloud</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Project: ownCloud storage and synchronization for Marble </i></p>
ar: <p>أوتكو أيدن <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>المشروع: التخزين والمزامنة الخاصة بماربل </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: OpenGL SceneGraph</i></p>
ar: <p>رينيه كيتنر <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>المشروع: OpenGL SceneGraph</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
ar: <p>أندر بيجوان <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>المشروع: عرض متجه OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Project: Natural Earth Vector Map</i></p>
ar: <p>سيزار موكان <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>المشروع: خريطة متجهية طبيعية للأرض</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Project: OpenGL Mode for Marble</i></p>
ar: <p>بيرنهارد بيشو <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>المشروع: وضع OpenGL لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
ar: <p>كونستانتين أوبلاخوف <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.constantin@gmail.com</a><br /><i>المشروع: عرض متجه OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
ar: <p>دانييل مارث <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>المشروع: Marble Touch على MeeGo</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
ar: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>المشروع: العلامات</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
ar: <p>هارشيت جين <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>المشروع: إتاحة الوقت</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
ar: <p>سيدهارث سريفاستافا <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>المشروع: التنقل خطوة بخطوة</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
ar: <p>أندرو مانسون <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>المشروع: شرح OSM</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
ar: <p>باستيان هولست <a href="mailto:bastian holst@gmx.de">باستيان هولست@gmx.de</a><br /><i>المشروع: الخدمات عبر الإنترنت</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
ar: <p>باتريك سبندرين <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>المشروع: بلاط متجه لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
ar: <p>شاشانك سينغ <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>المشروع: بانوراميو / ويكيبيديا - إتاحة الصور لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
ar: <p>كارلوس ليشيا <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>المشروع: الإسقاط المستطيلي المتساوي الأضلاع ("خريطة مسطحة")</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
ar: <p>أندرو مانسون <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>المشروع: إتاحة نظام تحديد المواقع العالمي (GPS) لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
ar: <p>مراد تاجيروف <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br/><i> المشروع: إتاحة KML لماربل</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
ar: <p>... وبالطبع نود أن نشكر الأشخاص في Google Inc. على تمكين هذه المشاريع.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
ar: <b>إشادات</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
ar: <p><i>اقتراحات واختبارات مختلفة:</i> ستيفان جوردان، روبرت سكوت،لوبوس بيتروفيتش، بينوا سيجور، مارتن كونولد، ماثياس ويلووارسكي، راينر إندريس، لويس سيلفا، رالف جيزيلينسيتر، تيم ألدر</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
ar: <p>نود أن نشكر بشكل خاص جون لايت الذي قدم مصدرًا مهمًا للإلهام من خلال إنشاء سلف ماربل "Kartographer".</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
ar: <b>الخرائط</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 m / pixel)</i><br />NASA Goddard Space Flight Center Earth Observatory <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>
ar: <p><i>الجيل القادم من الرخام الأزرق (500 متر / بكسل)</i><br />مرصد الأرض التابع لمركز جودارد لرحلات الفضاء التابع لوكالة ناسا  <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
ar: <p><i>أضواء مدينة الأرض</i><br />البيانات مقدمة من مارك إيمهوف من مركز أبحاث الفضاء التابع لوكالة ناسا وكريستوفر إلفيدج من مركز بيانات البيانات الوطنية للمحيطات والغلاف الجوي.الصورة من تصوير كريج مايو وروبرت سيمون، مركز أبحاث الفضاء التابع لوكالة ناسا.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Shuttle Radar Topography Mission (SRTM30, 1 km / pixel )</i><br />NASA Jet Propulsion Laboratory <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>
ar: <p><i>مهمة تضاريس رادار المكوك (SRTM30، 1 كم / بكسل)</i><br />مختبر الدفع النفاث التابع لوكالة ناسا <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>
ar: <p><i>بنك بيانات العالم الصغير في شكل مضلعات ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />وكالة المخابرات المركزية ; شركة جلوبال أسوسيتس المحدودة؛ فريد بوسبيشيل وأنطونيو ريفيرا</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Temperature and Precipitation Maps (July and December)</i><br />A combination of two datasets:<ul><li>Legates, D.R. and Willmott, C.J. 1989. Average Monthly Surface Air Temperature and Precipitation. Digital Raster Data on a .5 degree Geographic (lat/long) 361x721 grid (centroid-registered on .5 degree meridians). Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: A high-resolution data set of surface climate over global land areas. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>
ar: <p><i>خرائط درجات الحرارة وهطول الأمطار (يوليو وديسمبر)</i><br />مزيج من مجموعتي بيانات:<ul><li>Legates, D.R. وWillmott, C.J. 1989. متوسط الهواء السطحي الشهري درجة الحرارة وهطول الأمطار. البيانات النقطية الرقمية على درجة جغرافية 0.5(خطوط العرض/الطول) شبكة مقاس 361 × 721 (النقطة الوسطى مسجلة على خطوط الطول بمقدار 0.5 ).شركة بولدر: المركز الوطني لأبحاث الغلاف الجوي. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: مجموعة بيانات عالية الدقة للمناخ السطحي على مساحات اليابسة العالمية. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
ar: <b>خريطة الشارع</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenStreetMap</i><br />The street maps used in Marble via download are provided by the <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Project ("OSM"). OSM is an open community which creates free editable maps.<br /><i>License</i>: OpenStreetMap data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ar: <p><i>OpenStreetMap</i><br />توفر خرائط الشوارع المستخدمة في ماربل عبر التنزيل بواسطة مشروع <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> ("OSM").OSM هو مجتمع مفتوح ينشئ خرائط مجانية قابلة للتعديل.<br /><i>الترخيص</i>: يمكن استخدام بيانات OpenStreetMap بحرية بموجب شروط<a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">رخصة Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Icons</i><br />Some icons are taken from <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> and <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> license.</p>
ar: <p><i>الأيقونات</i><br />بعض الرموز مأخوذة من <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJBالإدارة</a> و <a href="https://theounproject.com">NounProject</a>.يمكن استخدام هذه الرموز بحرية بموجب شروط ترخيص <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Some icons are taken from <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> license.</p>
ar: <p>أخذت بعض الأيقونات من <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. ويمكن استخدام هذه الأيقونات بحرية بموجب شروط ترخيص <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenRouteService</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Project ("ORS"). <br /><i>License</i>: OpenRouteService data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ar: <p><i>OpenRouteService</i><br />تُوفر بعض المسارات المستخدمة في ماربل عبر التنزيل بواسطة <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> المشروع("ORS"). <br /><i>الترخيص</i>: يمكن استخدام بيانات OpenRouteService بحرية بموجب شروط<a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">رخصة Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>License</i>: Open Source Routing Machine data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ar: <p><i>آلة التوجيه مفتوحة المصدر</i><br />تُوفر بعض المسارات المستخدمة في ماربل عبر التنزيل بواسطة مشروع <a href="http://project-osrm.org">آلة التوجيه مفتوحة المصدر</a>("OSRM"). <br /><i>الترخيص</i>: يمكن استخدام بيانات آلة التوجيه مفتوحة المصدر بحرية بموجب شروط <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">رخصة Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>MapQuest</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> and their Open Data Map APIs and Web Services.<br />Directions courtesy of MapQuest working on OpenStreetMap data that can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>. Usage of the MapQuest routing service is subject to the <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a>.</p>
ar: <p><i>MapQuest</i><br />تُوفر بعض الطرق المستخدمة في ماربل عبر التنزيل بواسطة <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> وواجهات برمجة تطبيقات الخرائط المفتوحة للبيانات وخدمات الويب.<br />التوجيهات مقدمة من MapQuest التي تعمل على بيانات OpenStreetMap والتي يمكن استخدامها بحرية بموجب شروط <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">رخصة Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>. يخضع استخدام خدمة التوجيه MapQuest لـ  <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">شروط استخدام MapQuest</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
ar: <b>المدن والمواقع</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>World Gazetteer</i><br />Stefan Helders <a href="http://www.world-gazetteer.com">http://www.world-gazetteer.com</a></p>
ar: <p><i>دليل العالم</i><br />ستيفان هيلدرز <a href="http://www.world-gazetteer.com">http://www.world-gazetteer.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>License</i>: Geonames.org data can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a>.</p>
ar: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>الترخيص</i>: يمكن استخدام بيانات Geonames.org بحرية بموجب شروط <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">ترخيص Creative Commons Attribution 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Public database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>
ar: <p><i>المكتب الإحصائي التشيكي</i><br />قاعدة بيانات عامة <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
ar: <b>الأعلام</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Flags of the World</i><br />The flags were taken from Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) which in turn took a subset from <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> and reworked them. All flags are under the public domain (see comments inside the svg files).</p>
ar: <p><i>أعلام العالم</i><br />أُخذت الأعلام من ويكيبيديا (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) والتي أخذت بدورها مجموعة فرعية من <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> وأعادت صياغتها. جميع الأعلام خاضعة للملكية العامة (انظر التعليقات داخل ملفات svg).</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
ar: <b>النجوم</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>The Bright Star Catalogue</i><br />5th Revised Ed. (Preliminary Version) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html"> https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>
ar: <p><i>دليل النجوم الساطعة</i><br />الطبعة الخامسة المنقحة (النسخة الأولية) Hoffleit D., Warren Jr W.H.,مركز البيانات الفلكية، NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html">https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
ar: استخدام مكتبة ماربل الإصدار %1

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: <br />(c) 2007-%1 by the authors of Marble Virtual Globe<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
ar: <br />(c) 2007-%1 بواسطة مؤلفي ماربل الكرة الأرضية الافتراضية<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: About Marble
ar: حول ماربل

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">ماربل: كرة أرضية افتراضية</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
ar: الإصدارة: مجهولة

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
ar: &عن

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(ج) 2007، مشروع ماربل</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
ar: الم&ؤلّفون

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &Data
ar: ال&بيانات

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &License Agreement
ar: اتّفاقيّة التّر&خيص

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">هناك نوعان من ذاكرات التخزين المؤقت المستخدمة في ماربل: الذاكرة الفعلية المطلوبة للاحتفاظ ببيانات الخريطة في ذاكرة الحاسوب. زيادة القيمة ستجعل التطبيق أكثر استجابة. تُستخدم ذاكرة التخزين المؤقت لذاكرة القرص الصلب من خلال تنزيل المحتويات من الإنترنت (على سبيل المثال بيانات ويكيبيديا أو بيانات الخريطة).  اخفض هذه القيمة إذا كنت تريد توفير مساحة على القرص الصلب وإذا لم يكن الاستخدام المرتفع للإنترنت يمثل مشكلة. </p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&ache
ar: ال&خبيئة

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
ar: الذاكرة ال&فيزيائية:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en:  MB
ar:  م.بايت

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
ar: ام&حُ

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
ar: ال&قرص الصلب:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
ar: غير محدود

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
ar: امحُ

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">إعدادات الوكيل لشبكة الإنترنت المحلية الخاصة بك. يرجى ترك الحقل فارغًا إذا لم يكن هناك وكيل.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy
ar: ال&وكيل

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy:
ar: ال&وكيل:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: P&ort:
ar: المنف&ذ:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
ar: نوع الوكيل:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
ar: يحتاج  إلى استيثاق

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
ar: ا&سم المستخدم:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
ar: &كلمة السّر:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
ar: مكن المزامنة

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
ar: يتيح لك تخزين المسارات في owncloud. يجب تحميل/تنزيل كل مسار يدويًا.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
ar: مكن مزامنة المسار

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
ar: زامن كل العلامات إلى الخادم آليّا.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
ar: مكّن مزامنة العلامات

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
ar: مزامنة الآن

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
ar: المؤهّلات

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Server:
ar: الخادم:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
ar: عنوان URL للخادم البعيد، على سبيل المثال myserver.com/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
ar: كلمة السر:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
ar: اختبر الولوج

[ctx: Marble|]
en: not available
ar: غير متوفّر

[ctx: QObject|]
en: Clear
ar: امحُ

[ctx: QObject|means meter]
en: m
ar: م

[ctx: QObject|means milimeters]
en: mm
ar: مم

[ctx: QObject|means kilometers]
en: km
ar: كم

[ctx: QObject|means centimeters]
en: cm
ar: سم

[ctx: QObject|means feet]
en: ft
ar: ق

[ctx: QObject|means inches]
en: in
ar: ب

[ctx: QObject|means yards]
en: yd
ar: ي

[ctx: QObject|means miles]
en: mi
ar: مي

[ctx: QObject|means nautical miles]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Dragging and Animation
ar: السحب والرسوم المتحركة

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
ar: &موقع السحب:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">أثناء سحب الفأرة هناك سلوكان قياسيان عند التعامل مع الكرة الأرضية الافتراضية:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">سيتبع الموقع الموجود أسفل مؤشر الفأرة المؤشر تمامًا: ونتيجة لذلك، لن يظل القطب الشمالي في الأعلى، مما قد يؤدي إلى حدوث ارتباك. بشكل مبدئي، يتأكد ماربل من أن الشمال دائمًا في الأعلى، مما يؤدي إلى سلوك سحب حيث ينفصل الموقع الموجود أسفل مؤشر الفأرة قليلاً عن المؤشر.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
ar: أبقِ محور الكوكب عموديا

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
ar: اتبع مؤشر الفأرة

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
ar: استخدم الدوران الحركي عند سحب الخريطة

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Inertial globe rotation
ar: &دوران الكرة الأرضية بالقصور الذاتي

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">عند البحث عن موقع، يمكن لماربل أن يتحرك على الفور إلى الموقع الجديد أو يمكنه عرض رسوم متحركة للسفر من المكان السابق إلى المكان الجديد.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
ar: &تحريك الرحلة إلى الهدف

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use right mouse button to rotate the camera around
ar: استخدم زر الفأرة الأيمن لتدوير الكاميرا

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Mouse view rotation
ar: &تدوير عرض الفأرة

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
ar: &عند البدء:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">مبدئيًا، سيعرض برنامج ماربل موقع المنزل مباشرة بعد بدء التطبيق. وكبديل لذلك، يمكنه أيضًا عرض آخر موضع كان نشطًا عندما غادر المستخدم التطبيق.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
ar: اعرض موقع المنزل

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
ar: ارجع إلى آخر موقع زرته

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &External editor:
ar: &محرّر خارجي:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
ar: <p> التطبيق الذي يُشغل لتحرير الخرائط. يتطلب Potlatch (مبدئيًا) متصفح ويب يمكنه يتعامل الفلاش ليثبت. عند تحديد josm أو merkaartor، تأكد من تثبيت التطبيق المعني.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
ar: اسأل دائمًا

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: JOSM
ar: جوسم

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Merkaartor
ar: ميركاتور

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
ar: أعلى

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
ar: إمالة محور الكرة الأرضية نحو المستخدم.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
ar: تدوير الكرة الأرضية عكس اتجاه عقارب الساعة حول محورها.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
ar: صفّر العرض

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
ar: انقر فوق هذا الزر لاستعادة مستوى التكبير/التصغير الأصلي وزاوية العرض.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
ar: المنزل

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
ar: يدور الكرة الأرضية في اتجاه عقارب الساعة حول محورها.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
ar: لأسفل

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
ar: إمالة محور الكرة الأرضية بعيدًا عن المستخدم.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
ar: كبّر بالضغط على هذا الزر لرؤية المزيد من التفاصيل.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
ar: منزلقة التقريب

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
ar: استخدم شريط التمرير هذا لضبط مستوى تكبير/تصغير الخريطة.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
ar: صغّر بالضغط على هذا الزر لرؤية تفاصيل أقل.

[ctx: QObject|]
en: <br/>(c) %1 The Marble Project<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
ar: <br/>(ج) %1 مشروع ماربل<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">هذه هي غرفة آلات ماربل للمستخدمين المتقدمين.هنا يمكنك تحديد وإلغاء تحديد الوظائف التي توفّر من خلال الملحقات. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">إلغاء تحديد أحد الملحقات سيؤدي إلى إزالة الوظائف من الخريطة والقوائم وأشرطة الأدوات. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">كما أن بعض الملحقات قد تسمح بتعديل ضبطها قليلاً. </span></p></body></html>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: P&lugins
ar: الملحقات

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
ar: المنطقة الزمنيّة

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: UTC
ar: ت ع م

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
ar: منطقة النظام الزمنية

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
ar: اختر المنطقة الزمنيّة

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Universal Time Coordinated
ar: التوقيت العالمي المنسق

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
ar: التوقيت المركزي الأوروبي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
ar: توقيت شرق أوروبا

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
ar: توقيت مصر القياسي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
ar: توقيت شرق أفريقيا

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
ar: توقيت الشرق الأوسط

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
ar: توقيت الشرق الأدنى

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
ar: توقيت لاهور الباكستاني

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
ar: توقيت الهند الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
ar: توقيت بنغلاديش

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
ar: توقيت فيتنام الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
ar: توقيت الصين وتايوان

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
ar: توقيت اليابان

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
ar: توقيت أستراليا المركزي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
ar: توقيت شرق أستراليا

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
ar: توقيت سليمان الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
ar: توقيت نيوزيلندا الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
ar: توقيت جزر ميدواي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
ar: توقيت هاواي الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
ar: توقيت ألاسكا الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pacific Standard Time
ar: توقيت المحيط الهادئ

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Phoenix Standard Time
ar: توقيت فينيكس القياسي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Mountain Standard Time
ar: التوقيت الجبلي القياسي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central Standard Time
ar: التوقيت القياسي الأوسط

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern Standard Time
ar: التوقيت الشرقي القياسي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Indiana Eastern Standard Time
ar: توقيت إنديانا الشرقي القياسي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
ar: بتوقيت بورتوريكو وجزر فيرجن الأمريكية

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Canada Newfoundland Time
ar: بتوقيت نيوفاوندلاند بكندا

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
ar: توقيت الأرجنتين الرسمي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
ar: توقيت البرازيل الشرقي

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
ar: توقيت وسط أفريقيا

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
ar: عندما يبدأ ماربل

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
ar: وقت تحميل النظام

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
ar: تحميل وقت الجلسة الأخيرة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
ar: ال&وحدات

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
ar: الم&سافة:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الوحدة المستخدمة لقياس الارتفاع والأطوال والمسافات (على سبيل المثال: كم، ميل، قدم).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
ar: الكيلومتر، المتر

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
ar: ميل، قدم

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
ar: ميل بحري، عقدة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
ar: ال&زّاوية:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يحدد تدوين الزوايا في الإحداثيات: بشكل مبدئي، سيستخدم تدوين الدرجة-الدقيقة-الثانية (على سبيل المثال 54°30'00" ). كبديل، يمكنك اختيار الدرجات العشرية (على سبيل المثال 54.5°).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
ar: الدرجة (DMS)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
ar: الدرجة (عشرية)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ar: نظام إسقاط ميركاتور المستعرض العالمي(UTM)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
ar: &جودة الخريطة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Still image:
ar: ال&صورة ثابتة:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يحدد جودة الخريطة المعروضة في حالة عدم وجود إدخال من المستخدم. وعادةً ما يسمح هذا بجودة عالية للخريطة حيث لا تشكل السرعة أي أهمية.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
ar: جودة الحدود:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
ar: أدنى جودة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Normal
ar: عادي

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
ar: جودة عالية

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
ar: جودة الطباعة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
ar: &خلال التحريك:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يحدد جودة الخريطة التي  تُعرض أثناء رسوم الخريطة المتحركة (على سبيل المثال أثناء سحب الكرة الأرضية). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">من المستحسن، وخاصةً على الأجهزة البطيئة، ضبط هذا الخيار على "جودة منخفضة" لأن هذا سيعطي سرعة أفضل.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
ar: &نصوص اللصائق

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
ar: أ&سماء الأماكن:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">غالبًا ما تحمل الأماكن أسماء مختلفة بلغات مختلفة. يمكن أن يعرض الملصق الموجود على الخريطة الاسم بلغة المستخدم. أو يمكن أن يعرض الاسم باللغة الرسمية والرموز الخاصة بهذا المكان.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
ar: اللغة المخصصة واللغة الأصلية

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
ar: اللغة االمخصصة

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
ar: اللغة الأصلية

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
ar: &خط الخريطة المبدئي:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الخط المبدئي الذي سيستخدم في الخريطة.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
ar: انسخ المحتوى المحدد

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
ar: انسخ الإحداثيّات

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy geo: URL
ar: انسخ الموقع الجغرافي: عنوان URL

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
ar: الاتجاهات من &هنا

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
ar: الا&تجاهات إلى هنا

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
ar: أضف علامة

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
ar: وضع ملء ال&شاشة

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
ar: &عن

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
ar: &تفاصيل العنوان

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
ar: لا يوجد وصف متاح.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
ar: العاصمة الوطنية

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
ar: المدينة

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
ar: عاصمة الولاية

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
ar: عاصمة المدينة

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Capital
ar: العاصمة

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
ar: قرية

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
ar: مربعات المعلومات

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
ar: تفاصيل العنوان

[ctx: QObject|]
en: Missing encoding tools
ar: أدوات الترميز المفقودة

[ctx: QObject|]
en: Marble requires additional software in order to create movies. Please get %1
ar: يتطلب ماربل برامج إضافية لإنشاء الأفلام. يُرجى الحصول على %1

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: Matroska (h264)
ar: ماتروسكا (h264)

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: MPEG-4
ar: إم بي إي جي - 4

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: OGG
ar: أوغ

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: SWF
ar: إس دبليو إف

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|Start recording a movie]
en: &Start
ar: ا&بدأ

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
ar: الترميزات غير متوفرة

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
ar: لم يعثر على الترميزات المدعومة

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Save video file
ar: احفظ ملف الفيديو

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
ar: اسم الملف غير صالح

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
ar: تنسيق الملف هذا غير مدعوم. الرجاء استخدام %1 بدلاً من ذلك

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Missing filename
ar: اسم الملف مفقود

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
ar: لم تُعين مقصد ملف الفيديو. لا أعرف أين أحفظ الفيديو المسجل. الرجاء تحديد مكان.

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Movie Recording
ar: تسجيل الفيلم

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Destination video:
ar: فيديو المقصد:

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Open…
ar: افتح…

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
ar: إ.ف.ث (إطارًا في الثانية)

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: New Bookmark Folder
ar: مجلد علامات جديد…

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: &Folder name:
ar: اسم المجلد:

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
ar: ألغي التثبيت بواسطة المستخدم.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please specify a name for this relation.
ar: يرجى تحديد اسم لهذه العلاقة.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No type tag specified
ar: لم يُحدد نوع الوسم

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please add a type tag for this relation.
ar: يرجى إضافة وسم نوع لهذه العلاقة.

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: New Relation
ar: علاقة جديدة

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
ar: حرّر

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Current Relations
ar: العلاقات الحالية

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
ar: الدّور

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Add Relation
ar: أضف علاقة

[ctx: QObject|]
en: New Relation
ar: علاقة جديدة

[ctx: Marble::OsmTagEditorWidget|]
en: value
ar: القيمة

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Current Tags
ar: الوسوم الحالية

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Key
ar: المفتاح

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Value
ar: القيمة

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Related Tags
ar: الوسوم المرتبطة

[ctx: QObject|]
en: Add custom tag...
ar: أضف وسمًا مخصصًا...

[ctx: QObject|]
en: value
ar: القيمة

[ctx: QObject|]
en: Open File
ar: افتح الملف

[ctx: QObject|]
en: All Supported Files (*.png)
ar: جميع الملفات المدعومة (*.png)

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Browse…
ar: تصفّح…

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Icon link:
ar: رابط الأيقونة:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: ID:
ar: المعرّف:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Target ID:
ar: معرف الهدف:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Position:
ar: الموقع:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
ar: ملحق يوفر مواقع العلامة المكانية

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark
ar: علامة مكانية

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
ar: يشير إلى موضع العلامة المكانية

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
ar: عطارد

[ctx: QObject|the planet]
en: Venus
ar: الزهرة

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
ar: الأرض

[ctx: QObject|the planet]
en: Mars
ar: المريخ

[ctx: QObject|the planet]
en: Jupiter
ar: المشتري

[ctx: QObject|the planet]
en: Saturn
ar: زحل

[ctx: QObject|the planet]
en: Uranus
ar: أورانوس

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
ar: نبتون

[ctx: QObject|the planet]
en: Pluto
ar: بلوتو

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
ar: القمر

[ctx: QObject|]
en: Sky
ar: السماء

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
ar: كوكب مجهول

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
ar: حول %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Version %1
ar: الإصدار %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Data
ar: البيانات

[ctx: PluginAuthor|]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
ar: عن

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

[ctx: PrintOptions|]
en: Marble
ar: ماربل

[ctx: PrintOptions|]
en: Map
ar: الخريطة

[ctx: PrintOptions|]
en: Visible Globe Region
ar: منطقة الكرة الأرضية المرئية

[ctx: PrintOptions|]
en: Outer Space
ar: فضاء خارجي

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
ar: المفتاح

[ctx: PrintOptions|]
en: Route
ar: طريق

[ctx: PrintOptions|]
en: Route Summary
ar: ملخص المسار

[ctx: PrintOptions|]
en: Driving Instructions
ar: تعليمات السياقة

[ctx: PrintOptions|]
en: Footer
ar: تذييل

[ctx: QObject|]
en: Azimuthal Equidistant
ar: سمتي متساوي المسافات

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
ar: <p><b>عرض السمت متساوي البعد</b> ("عين السمكة")</p><p>التطبيقات: عرض البيانات الزلزالية والراديويّة واستخدامها في القبة السماوية الرقمية.</p>

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
ar: خريطة مسطحة

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
ar: <p><b>الإسقاط متساوي المستطيلات</b> ("اللوحة المنقولة")</p><p>التطبيقات:المعيار الفعلي لمجموعات بيانات النسيج العالمية لبرامج الحاسوب.</p>

[ctx: QObject|]
en: Gnomonic
ar: المزولي

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
ar: <p><b>الإسقاط المزولي</b> ("المستقيم")</p><p>التطبيقات: يستخدم لـعرض التصوير البانورامي. كما يستخدم في أعمال الملاحة والراديو والزلازل.</p>

[ctx: QObject|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area
ar: لامبارت السمتي متساوي المساحات

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
ar: <p><b>إسقاط لامبرت السمتي للمنطقة المتساوية</b></p><p>التطبيقات: يستخدم في الجيولوجيا الهيكلية لرسم بيانات الاتجاه.</p>

[ctx: QObject|]
en: Mercator
ar: ميراكور

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
ar: <p><b>إسقاط مركاتور</b></p><p>التطبيقات: إسقاط الخرائط القياسي الشائع للملاحة.</p>

[ctx: QObject|]
en: Globe
ar: الكرة الأرضية

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
ar: <p><b>الإسقاط العمودي</b> ("متعامد")</p><p>التطبيقات: إسقاط منظور يستخدم لعرض نصف الكرة الأرضية كما يظهر من الفضاء الخارجي. </p>

[ctx: QObject|]
en: Stereographic
ar: المجسامي

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
ar: <p><b>العرض المجسم</b> ("متعامد")</p><p>التطبيقات: يستخدم في رسم خرائط الكواكب والجيولوجيا والتصوير البانورامي.</p>

[ctx: QObject|]
en: Vertical Perspective Projection
ar: الإسقاط المنظور العمودي

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
ar: <p><b>إسقاط منظور عمودي</b> ("متعامد")</p><p> يُظهر الأرض كما تظهر من مسافة قصيرة نسبيًا فوق السطح. التطبيقات: تستخدم للكرات الأرضية الافتراضية.</p>

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
ar: اعرض

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Navigation
ar: التّنقّل

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
ar: الخبيئة والوكيل

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
ar: التاريخ والوقت

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
ar: التوجيه

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Plugins
ar: الملحقات

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Synchronization
ar: المزامنة

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Never synchronized.
ar: لم يزامن قط.

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Last synchronization: %1
ar: آخر مزامنة: %1

[ctx: Marble::RemoveItemEditWidget|]
en: Choose item:
ar: اختر عنصراً:

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
ar: ملحق موفر موضع الطريق الحالي

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
ar: الطريق الحالي

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
ar: يحاكي السفر على طول المسار الحالي.

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
ar: ادخل الدوار.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
ar: خذ المخرج.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
ar: خذ المخرج نحو %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
ar: خذ المنحدر.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
ar: خذ الطريق المنحدر نحو %1.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
ar: اتبع الطريق لـ %1 %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
ar: خذ المخرج %1 في الدوار.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
ar: خذ المخرج %1 في الدوار إلى %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
ar: تابع

[ctx: QObject|]
en: Merge.
ar: ادمج.

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
ar: استدارة.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
ar: انعطف بحدة لليسار.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
ar: اتجه إلى اليسار.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
ar: اتجه إلى اليسار قليلاً.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
ar: اذهب للأمام مباشرة.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
ar: اتجه إلى اليمين قليلاً.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
ar: انعطف يمينًا.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
ar: انعطف بحدة لليمين.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
ar: اخرج من الدوار.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
ar: خذ المخرج إلى اليسار.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
ar: خذ المخرج إلى اليمين.

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
ar: تابع إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
ar: انضم إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
ar: استدر إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
ar: انعطف بحدة لليسار على %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
ar: اتجه يسارًا إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
ar: اتجه إلى اليسار قليلاً على %1.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
ar: تابع على %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
ar: اتجه إلى اليمين قليلاً على %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
ar: اتجه يمينًا إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
ar: انعطف بحدة لليمين إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
ar: اخرج من الدوار إلى %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
ar: خذ المخرج إلى اليسار إلى %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
ar: خذ المخرج إلى اليمين إلى %1.

[ctx: QObject|An address with parameters %1=house number, %2=road, %3=city]
en: %1 %2, %3
ar: %1 %2، %3

[ctx: QObject|An address with parameters %1=road, %2=city]
en: %2, %3
ar: %2، %3

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
ar: العنوان أو مصطلح البحث...

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
ar: أزل نقطة "عبر"

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
ar: &وسط الخريطة هنا

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
ar: الموقع ال&حالي

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
ar: من ال&خريطة...

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
ar: &من العلامات

[ctx: QObject|]
en: &Home
ar: الصفحة الأ&ولى

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
ar: الموقع الحالي

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
ar: اختر علامة مكانية

[ctx: QObject|]
en: &Remove this Destination
ar: أزل هذا ال&مقصد

[ctx: QObject|]
en: &Export Route...
ar: &صدِّر المسار...

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
ar: صدِّر المسار

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: GPX and KML files (*.gpx *.kml)
ar: GPX و KML files (*.gpx *.kml)

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
ar: تنبيه: تعليمات القيادة قد تكون غير كاملة أو خاطئة.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
ar: يمكن أن تؤدي أعمال بناء الطرق والطقس والمتغيرات غير المتوقعة الأخرى إلى جعل الطريق المقترح ليس الطريق الأكثر ملاءمة أو أمانًا إلى وجهتك.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
ar: يرجى استخدام الحس السليم أثناء التنقل.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
ar: يتمنى لكم فريق تطوير ماربل رحلة ممتعة وآمنة.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Guidance Mode
ar: وضع التوجيه

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
ar: اعرض مجددًا

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure Routing Profile
ar: اضبط تشكيلة التوجيه

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
ar: الاسم:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Active Route Services
ar: خدمات الطريق النشطة

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Service Settings
ar: إعدادات الخدمات

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: No configuration available
ar: لا يوجد ضبط متاح

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Select Service to Configure
ar: اختر الخدمة المراد ضبطها

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
ar: سيارة (الأسرع)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
ar: السيارة (الأقصر)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
ar: سيارة (بيئية)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
ar: ماشي

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
ar: مجهول

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
ar: حساب جديد

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Add…
ar: أ&ضف…

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Configure…
ar: ا&ضبط…

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
ar: أ&زل

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Up
ar: انقل لأ&على

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Down
ar: انقل لأ&سفل

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
ar: احصل على الاتجاهات

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
ar: استرجاع تعليمات التوجيه للوجهات المحددة.

[ctx: QObject|]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
ar: البحث عن الأماكن المطابقة لمصطلح البحث

[ctx: QObject|]
en: Open Route
ar: افتح المسار

[ctx: QObject|]
en: Save Route
ar: احفظ المسار

[ctx: QObject|]
en: Preview Route
ar: عاين المسار

[ctx: QObject|]
en: Upload to Cloud
ar: ارفع إلى السحابة

[ctx: QObject|]
en: Manage Cloud Routes
ar: إدارة الطرق السحابية

[ctx: QObject|]
en: Add Via
ar: أضف نقطة

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
ar: اعكس الطريق

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
ar: امحُ المسار

[ctx: QObject|]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
ar: عثر على علامات مكانية: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
ar: لم يعثر على علامة مكانية

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
ar: لم يعثر على مسار

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
ar: المسارات الموجودة: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
ar: افتح المسار

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
ar: ملفات KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
ar: احفظ المسار

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
ar: ملفات KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Uploading route...
ar: يرفع المسار...

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
ar: سيارة (الأسرع)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
ar: السيارة (الأقصر)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
ar: ماشي

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: RoutingWidget|]
en: No results.
ar: لا نتائج.

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
ar: أظهر التّفاصيل

[ctx: RoutingWidget|]
en: Choose alternative routes
ar: اختر طرقًا بديلة

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: m
ar: م

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: mi
ar: ميل

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: ft
ar: ق

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: km
ar: كم

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: Marble::RoutingRunner|journey duration]
en: %1:%2 h
ar: %1:%2 س

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
ar: بحث عام

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
ar: منطقة البحث

[ctx: QObject|]
en: Search Results
ar: نتائج البحث

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
ar: بحث عن '%1'

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Audio location
ar: موقع الصوتيات

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Select sound files...
ar: حدد ملفات الصوت...

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Supported Sound Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
ar: ملفات الصوت المدعومة (*.mp3 *.ogg *.wav)

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
ar: تحكم الشمس

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
ar: &تظليل من الشمس

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sha&dow
ar: &تظليل

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
ar: خريطة &ليلية

[ctx: SunControlWidget|]
en: Subsolar Point
ar: نقطة تحت الشمس مباشرة

[ctx: SunControlWidget|]
en: Display <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a> icon
ar: اعرض رمز <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">نقطة تحت الشمس</a>

[ctx: SunControlWidget|]
en: <b>Lock</b> map view to <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a>.
ar: <b>اقفل</b> عرض الخريطة على <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">النقطة تحت الشمسية</a>.

[ctx: SunControlWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: Panning the map is disabled now! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uncheck the &quot;Lock map view to Subsolar Point&quot; option to allow for viewing a different place on the globe again.</p></body></html>
ar: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN""http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt;font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">انتبه: عطلت تحريك الخريطة الآن! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ألغ تحديد&quot;قفل عرض الخريطة على نقطة تحت الشمس&quot; خيار يسمح لك بعرض مكان مختلف على الكرة الأرضية مرة أخرى.</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
ar: ينشئ الخريطة

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style="white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt;font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style="font-weight:600;">منظر القمر الصناعي</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px;margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الأرض كما نراها من الفضاء. تعتمد الخريطة على صور "الجيل القادم من الرخام الأزرق" الجميلة التي نشرتها وكالة ناسا. حقوق النشر: مرصد الأرض التابع لوكالة ناسا</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
ar: يحتاج ماربل إلى إنشاء هذه الخريطة. ولا يلزم القيام بذلك إلا مرة واحدة وقد يستغرق بضع ثوانٍ.

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Zoom
ar: تكبير

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: &Tile level range:
ar: &نطاق مستوى القطعة:

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Minimum Tile Level
ar: أدنى مستوى للقطعة

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: to
ar: إلى

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Maximum Tile Level
ar: أقصى مستوى للقطعة

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
ar: تحكم الوقت

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
ar: الوقت

[ctx: TimeControlWidget|]
en: &New date and time:
ar: ال&تاريخ والوقت الجديد:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Refresh &interval:
ar: فترة ال&تحديث:

[ctx: TimeControlWidget|]
en:  seconds
ar:  ثانية

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
ar: الآن

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Current &date and time:
ar: التاريخ والوقت ال&حالي:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Speed
ar: سرعة الوقت

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
ar: الترميزات غير متوفرة

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found. (ffmpeg/avconv needs to be installed and in PATH.)
ar: لم يعثر على الترميزات المدعومة.(يجب تثبيت ffmpeg/avconv ووضعه في PATH.)

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Save video file
ar: احفظ ملف الفيديو

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
ar: اسم الملف غير صالح

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
ar: تنسيق الملف هذا غير مدعوم. الرجاء استخدام %1 بدلاً من ذلك

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Missing filename
ar: اسم الملف مفقود

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
ar: لم تُعين مقصد ملف الفيديو. لا أعرف أين أحفظ الفيديو المسجل. الرجاء تحديد مكان.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video writing failed.
ar: فشلت كتابة الفيديو

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video export completed.
ar: انتهى تصدير الفيديو

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Movie Recording
ar: تسجيل الفيلم

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Destination video
ar: فيديو المقصد

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Open…
ar: افتح…

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
ar: إ.ف.ث (إطارًا في الثانية)

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Play the tour
ar: شغّل الجولة

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Pause the tour
ar: ألبث الجولة

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Wait for %1 seconds
ar: انتظر لمدة %1 ثانية

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Create item %1
ar: أنشئ العنصر %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Remove item %1
ar: %1 أزل العنصر

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Change item %1
ar: غير العنصر %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Update items
ar: حدّث العناصر

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark to Tour
ar: أضف علامة مكانية للجولة

[ctx: QObject|]
en: Change Placemark in Tour
ar: غيّر علامة مكانية في الجولة

[ctx: QObject|]
en: Add FlyTo
ar: أضف إلى "طِر إليه"

[ctx: QObject|]
en: Add Wait
ar: أضف انتظار

[ctx: QObject|]
en: Add SoundCue
ar: أضف SoundCue

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
ar: أضف علامة مكانية

[ctx: QObject|]
en: Remove placemark
ar: احذف علامة مكانية

[ctx: QObject|]
en: Change placemark
ar: غير علامة مكانية

[ctx: QObject|]
en: Loop
ar: حلقة

[ctx: QObject|]
en: Save tour
ar: احفظ الجولة

[ctx: QObject|]
en: There are unsaved Tours. Do you want to save your changes?
ar: هناك جولات غير محفوظة. هل تريد حفظ التغييرات؟

[ctx: QObject|]
en: Open Tour
ar: افتح جولة

[ctx: QObject|]
en: KML Tours (*.kml)
ar: جولات KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Remove Selected Items
ar: أزل العناصر المحددة

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to remove selected items?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة العناصر المحددة؟

[ctx: QObject|]
en: Save Tour as
ar: احفظ الجولة كـ

[ctx: QObject|]
en: Discard Changes
ar: ارفض التّغييرات

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to discard all unsaved changes and close current document?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تجاهل كافة التغييرات غير المحفوظة وإغلاق المستند الحالي؟

[ctx: TourWidget|]
en: Tour
ar: الجولة

[ctx: TourWidget|]
en: toolBar
ar: شريط الأدوات

[ctx: TourWidget|]
en: Move up
ar: انقل لأعلى

[ctx: TourWidget|]
en: Move down
ar: انقل لأسفل

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: TourWidget|]
en: New Tour
ar: جولة جديدة

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour
ar: احفظ الجولة

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour As
ar: احفظ الجولة كـ

[ctx: TourWidget|]
en: Open Tour
ar: افتح جولة

[ctx: TourWidget|]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: TourWidget|]
en: Begins touring
ar: يبدأ الجولة

[ctx: TourWidget|]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: TourWidget|]
en: Stops touring (playing again will start tour from the start)
ar: توقف التجول (اللعب مرة أخرى سيبدأ الجولة من البداية)

[ctx: TourWidget|]
en: Record tour
ar: سجّل جولة

[ctx: TourWidget|]
en: Converts the loaded tour into a movie
ar: تحويل الجولة المحملة إلى فيلم

[ctx: Marble::WaitEditWidget|]
en: Wait duration:
ar: مدة الانتظار:

[ctx: Marble::WaitEditWidget|seconds]
en:  s
ar:  ث

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
ar: ملحق موفر مواقع FlightGear

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear
ar: فلايت جير

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
ar: الإبلاغ عن موضع تشغيل تطبيق Flightgear.

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
ar: ملحق موفر مواقع جيوكلو

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue
ar: جيوكلو

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
ar: الإبلاغ عن الموقع عبر GeoClue Location Framework.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
ar: خطأ داخلي في نظام تحديد المواقع العالمي (لا يمكن الحصول على إدخال الخدمة)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
ar: خطأ داخلي في نظام تحديد المواقع العالمي (لا يمكن الحصول على إدخال المضيف)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
ar: خطأ داخلي في نظام تحديد المواقع العالمي (لا يمكن الحصول على مدخلة الميفاق)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
ar: خطأ داخلي في نظام تحديد المواقع العالمي (غير قادر على إنشاء مأخذ توصيل)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
ar: خطأ داخلي في نظام تحديد المواقع العالمي (غير قادر على ضبط خيار المقبس)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
ar: لم يعثر على جهاز GPS بواسطة GPSD.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
ar: خطأ غير معروف عند فتح اتصال GPSD

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
ar: ملحق موفر مواقع Gpsd

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: gpsd
ar: نظام تحديد المواقع

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
ar: يشير إلى موقع جهاز GPS.

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Position Provider Plugin
ar: ملحق موفر تحديد المواقع كيو تي

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Location
ar: موقع تحديد المواقع كيو تي

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Reports the GPS position of a QtPositioning compatible device.
ar: الإبلاغ عن موقع GPS لجهاز متوافق مع QtPositioning.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
ar: ملحق موفر المواقع Wlocate

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: WLAN (Open WLAN Map)
ar: WLAN (خريطة WLAN المفتوحة)

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
ar: الإبلاغ عن الموقع الحالي بناءً على نقاط وصول WLAN القريبة

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotation
ar: شرح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: &Annotation
ar: &شرح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
ar: رسم التعليقات التوضيحية على الخرائط باستخدام العلامات المكانية أو المضلعات.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
ar: الشروح

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
ar: أزل العنصر الحالي

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة العنصر الحالي؟

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
ar: أمحو كل الشروح

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد مسح كافة التعليقات التوضيحية؟

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
ar: احفظ ملف الشروح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;KML file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
ar: جميع الملفات المدعومة (*.kml *.osm);;ملف KML (*.kml);;فتح ملف خريطة الشارع (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
ar: افتح ملف الشروح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;Kml Annotation file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
ar: جميع الملفات المدعومة (*.kml *.osm);;ملف التعليقات التوضيحية Kml (*.kml);;فتح ملف خريطة الشارع (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Operation not permitted
ar: العملية غير مسموح بها

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge a node from polygon's outer boundary with a node from one of its inner boundaries.
ar: لا يمكن دمج عقدة من الحدود الخارجية للمضلع مع عقدة من أحد حدوده الداخلية.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge two nodes from two different inner boundaries.
ar: لا يمكن دمج عقدتين من حدين داخليين مختلفين.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
ar: لا يمكن دمج العقد المحددة. من المحتمل أن يؤدي هذا إلى عدم احتواء الحدود الخارجية للمضلع على كل عقد حدوده الداخلية.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Item
ar: حدّد العنصر

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
ar: أضف مضلع

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon Hole
ar: أضف ثقب المضلع

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Nodes
ar: إضافة العقد

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
ar: أضف علامة مكانية

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Path
ar: أضِف مسارا

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Ground Overlay
ar: أضف تراكب أرضي

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
ar: أزل العنصر

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
ar: حمّل ملف الشروح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
ar: امحُ كل الشروح

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap Data
ar: نزّل بيانات OpenStreetMap

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap data of the visible region
ar: نزّل بيانات OpenStreetMap للمنطقة المرئية

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Paste
ar: ألصق

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cut
ar: قصّ

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
ar: انسخ

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Properties
ar: خصائص

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Untitled Ground Overlay
ar: تراكب أرضي بلا عنوان

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect All Nodes
ar: ألغ تحديد كافة العقد

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete All Selected Nodes
ar: احذف كافة العقد المحددة

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot delete one of the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
ar: لا يمكن حذف إحدى العقد المحددة. من المحتمل أن يؤدي هذا إلى عدم احتواء الحد الخارجي للمضلع على كل عقد حدوده الداخلية.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Node
ar: حدد عقدة

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete Node
ar: احذف عقدة

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect Node
ar: أزل تحديد العقدة

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Download
ar: نزّل

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: ERROR
ar: خطأ

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Unable to create temporary file to download OSM data to.
ar: غير قادر على إنشاء ملف مؤقت لتنزيل بيانات OSM إليه.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The selected region contains too much data. Please select a smaller region and try again.
ar: تحتوي المنطقة المحددة على قدر كبير جدًا من البيانات. يُرجى تحديد منطقة أصغر حجمًا والمحاولة مرة أخرى.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The bandwidth limit exceeded. Please try again later.
ar: سعة التنزيل استهلكت. الرجاء المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Sorry, a network error occurred. Please check your internet connection or try again later.
ar: عذرًا، حدث خطأ في الشبكة. يرجى التحقق من اتصالك بالإنترنت أو المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

[ctx: DownloadOsmDialog|]
en: Dialog
ar: حواريّ

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a name for this ground overlay.
ar: يرجى تحديد اسم لهذا التراكب الأرضي.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No image specified
ar: لم تحدد صورة

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify an image file.
ar: يرجى تحديد ملف الصورة.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Invalid image path
ar: مسار الصورة غير صالح

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a valid path for the image file.
ar: يرجى تحديد مسار صالح لملف الصورة.

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Edit ground overlay
ar: حرّر التراكب الأرضي

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
ar: الإحداثيات

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: N
ar: ش

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
ar: غ

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: E
ar: شر

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: S
ar: ج

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Rotation
ar: التّدوير

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Relations
ar: العلاقات

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Untitled Polygon
ar: مضلع بلا عنوان

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify a name for this polygon.
ar: الرجاء تحديد اسم لهذا المضلع.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Not enough nodes specified.
ar: لم تحدد عقد كافية.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify at least 3 nodes for the polygon by clicking on the map.
ar: يرجى تحديد 3 عقد على الأقل للمضلع بالضغط على الخريطة.

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
ar: أضف مضلع

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Style, Color
ar: النمط، اللون

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Lines
ar: الخطوط

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Color:
ar: اللون:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Width:
ar: العرض:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Area
ar: المساحة

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Filled
ar: مملوء

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Not Filled
ar: فارغ

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Nodes
ar: العقد

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Relations
ar: العلاقات

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Untitled Path
ar: مسار بلا عنوان

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: No name specified
ar: لم يحدّد الاسم

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify a name for this polyline.
ar: يرجى تحديد اسم لهذا الخط المتعدد.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Not enough nodes specified.
ar: لم تحدد عقد كافية.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify at least 2 nodes for the path by clicking on the map.
ar: يرجى تحديد عقدتين على الأقل للمسار من خلال النقر على الخريطة.

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Add path
ar: أضِف مسارا

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Style, Color
ar: النمط، اللون

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Lines
ar: الخطوط

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Color:
ar: اللون:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Width:
ar: العرض:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Nodes
ar: العقد

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: No.
ar: الرّقم

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Longitude
ar: خطّ الطّول

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Latitude
ar: دائرة العرض

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
ar: الارتفاع

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Plugin
ar: ملحق APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Display
ar: العرض

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Fade data older than (minutes)
ar: طمس البيانات الأقدم من (دقائق)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Do not show data older than (minutes)
ar: لا تظهر البيانات الأقدم من (دقائق)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Internet
ar: الشّابكة

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Data Sources
ar: مصادر بيانات APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
ar: هل يجب جمع المعلومات من مصدر بيانات APRS على الإنترنت؟

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from an APRS Internet server
ar: اجمع البيانات من خادم إنترنت APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Server
ar: الخادم

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Port
ar: المنفذ

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
ar: تفريغ سجلات TCP/IP إلى دفق التصحيح

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Device
ar: الجهاز

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: TNC Terminal Port
ar: منفذ محطة TNC

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a serial port?
ar: هل يجب جمع المعلومات من منفذ تسلسلي؟

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
ar: جمع البيانات من TNC التسلسلي (في وضع النص)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TTY records to the debug stream
ar: تفريغ سجلات TTY إلى دفق التصحيح

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
ar: ملف

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a file?
ar: هل يجب جمع المعلومات من ملف؟

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a file
ar: جمع البيانات من ملف

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump file records to the debug stream
ar: تفريغ سجلات الملفات إلى تدفق التصحيح

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
ar: ملحق هواة الراديو اللاسلكي Aprs

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
ar: ملحق &هواة الراديو اللاسلكي Aprs

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
ar: يعرض هذا ملحق بيانات APRS المجموعة من الإنترنت. APRS هو ميفاق راديو للهواة لبث الموقع والمعلومات الأخرى.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
ar: غلاف جوي

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
ar: &غلاف جوي

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
ar: يظهر الغلاف الجوي حول الأرض.

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Configure Compass Plugin
ar: اضبط ملحق البوصلة

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
ar: السمة

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Arrows
ar: الأسهم

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Atom
ar: ذرّة

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Magnet
ar: مغناطيس

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
ar: بوصلة

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
ar: &بوصلة

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
ar: هذا عنصر عائم يوفر بوصلة.

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: N
ar: ش

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: S
ar: ج

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Configure Crosshairs Plugin
ar: ضبط ملحق Crosshairs

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
ar: السمة

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
ar: المبدئيّ

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 1
ar: بندقية 1

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 2
ar: بندقية 2

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Circled
ar: محاط بدائرة

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: German
ar: الألمانية

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
ar: شعرتان متقاطعتان

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
ar: شعرتان متقاطعتان

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
ar: ملحق يظهر علامة التصويب.

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Configure Earthquakes Plugin
ar: ضبط ملحق الزلازل

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Filter
ar: المرشّح

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
ar: الحد الأقصى لعدد النتائج:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Minimum magnitude:
ar: الحد الأدنى للقوة:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Time Range
ar: نطاق الوقت

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Past
ar: ماض

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: From
ar: من

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: days
ar: يوم

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: to
ar: إلى

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
ar: التّاريخ:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Magnitude:
ar: قدر السطوع:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Depth:
ar: العمق:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
ar: الزلازل

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
ar: ال&زلازل

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
ar: تعرض الزلازل على الخريطة

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Eclipse Browser
ar: متصفح الكسوف

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Show eclipses for year:
ar: إظهار خسوفات سنة:

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Settings…
ar: إ&عدادات…

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
ar: أ&غلق

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Go To Selected Eclipse
ar: ا&نتقل إلى الكسوف المحدد

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Eclipses Configuration
ar: ضبط الخسوف

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
ar: ال&عرض

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: View &Options
ar: &خيارات العرض

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Enable &Lunar Eclipses
ar: تمكين &خسوفات القمر

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Show Eclipse Control &Widget
ar: ا&عرض أداة التحكم في الكسوف

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Eclipse Elements
ar: &عناصر الكسوف

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Northern Penumbra
ar: &شبه الظل الشمالي

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Umbra
ar: ال&ظلام

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Position of Eclipse &Maximum
ar: &موضع الكسوف والحد الأقصى

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Central &Line
ar: ال&خط المركزي

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Full &Penumbra
ar: &ظل شبه كامل

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Sunrise and Sunset &Boundaries
ar: &حدود شروق الشمس وغروبها

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Southern Penumbra
ar: &شبه الظل الجنوبي

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Penumbra with 60% Ma&gnitude
ar: شبه الظل مع 60٪ من ال&قدرة

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Reminder
ar: ال&تذكير

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Remind about eclipse events
ar: ذكّر بأحداث الكسوف

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Total
ar: القمر، الإجمالي

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Partial
ar: القمر، جزئي

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Penumbral
ar: القمر، شبه الظل

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Partial
ar: الشمس، جزئي

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Annular
ar: شمس، غير مركزية، حلقية

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Total
ar: شمس، غير مركزية، المجموع

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular
ar: الشمس، الحلقي

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Total
ar: الشمس، المجموع

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular/Total
ar: الشمس، الحلقي/الإجمالي

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: End
ar: النهاية

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Type
ar: النّوع

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Magnitude
ar: المقدار

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses
ar: كسوف

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: E&clipses
ar: &كسوف

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: This plugin visualizes solar eclipses.
ar: هذا الملحق يصور كسوف الشمس.

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Browse Ecli&pses...
ar: &تصفح الكسوفات...

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Maximum of Eclipse
ar: الحد الأقصى للكسوف

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses in %1
ar: الكسوفات في %1

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Eclipse Event
ar: حدث كسوف

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: <html><head/><body><p>Marble has detected that the following <span style=" font-weight:600;">eclipse events</span> will occur in the near future. If you want more information on a specific event, select it and click OK.</p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>اكتشف برنامج ماربل أن الأحداث التالية <span style=" font-weight:600;">الكسوف</span> ستحدث في المستقبل القريب. إذا كنت تريد المزيد من المعلومات حول حدث معين، فحدده وانقر فوق موافق.</p></body></html>

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Do not remind me about eclipse events again
ar: لا تذكّر بأحداث الكسوف مرة أخرى

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Configure Elevation Profile Plugin
ar: بحث سطر

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
ar: تكبير عرض النافذة

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
ar: ا&ضبط...

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
ar: &تكبير عرض النافذة

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Route
ar: طريق

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Track:
ar: المسار:

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
ar: أنشئ مسارًا أو حمّل مسارًا من ملف لعرض تشكيلة الارتفاع الخاص به.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
ar: ملف تعريف الارتفاع

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
ar: &ملف تعريف الارتفاع

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
ar: عنصر عائم يوضح تشكيلة الارتفاع للمسار الحالي.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
ar: أنشئ مسارًا أو حمّل مسارًا من ملف لعرض تشكيلة الارتفاع الخاص به.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
ar: لا يوجد عدد كافٍ من النقاط في نافذة العرض الحالية.
    حاول تعطيل "التكبير/التصغير في نافذة العرض".

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
ar: الفرق: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: km
ar: كم

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: m
ar: م

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: mi
ar: ميل

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: ft
ar: ق

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
ar: معلم ملف تعريف الارتفاع

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
ar: &معلم ملف تعريف الارتفاع

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
ar: يحدد الارتفاع الحالي لملف تعريف الارتفاع على الخريطة.

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: m
ar: م

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: ft
ar: ق

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
ar: عرض الملف

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
ar: &عرض الملف

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
ar: قائمة بالملفات المفتوحة حالياً

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
ar: افتح ملفًّا...

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
ar: أغلق هذا الملف

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
ar: افتح الملف

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
ar: جميع الملفات المدعومة (*.gpx *.kml *.pnt);;بيانات GPS (*.gpx);;ملفات KML لبرنامج Google Earth (*.kml);بيانات PNT (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
ar: الأماكن

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
ar: الأ&ماكن

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
ar: يعرض الأماكن الرائجة على موقع فورسكوير

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: GpsInfo
ar: معلومات نظام تحديد المواقع العالمي (GPS)

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: &GpsInfo
ar: &معلومات نظام تحديد المواقع العالمي (GPS)

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
ar: هذا العنصر العائم يوفر معلومات نظام تحديد المواقع العالمي (GPS).

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: mph
ar: ميل ساعة

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: ft
ar: ق

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: km/h
ar: كم/س

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: m
ar: م

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: kt
ar: عقدة

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
ar: السرعة

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Direction
ar: الاتجاه

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Altitude
ar: الارتفاع

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Precision
ar: الدقّة

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Coordinate Grid Plugin
ar: ملحق شبكة الإحداثيات

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: C&olors
ar: الأل&وان

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Grid:
ar: ال&شبكة:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the coordinate grid.
ar: لون شبكة الإحداثيات

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Tropics:
ar: &منطقة استوائية:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the tropical circles.
ar: لون الدوائر الاستوائية.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
ar: &خط الاستواء:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the equator.
ar: لون خط الاستواء.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Labels
ar: اللاصقات

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Named Labels
ar: اللصائق ال&مسماة

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
ar: أظهر لصائق خط الطول الرئيسي، خط الاستواء، المناطق المدارية.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Numerical Labels
ar: اللصائق ال&رقمية

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show numerical Labels.
ar: اعرض اللصائق الرقمية.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
ar: شبكة الإحداثيات

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
ar: &شبكة الإحداثيات

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
ar: ملحق يعرض شبكة الإحداثيات.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
ar: يرجى اختيار لون شبكة الإحداثيات.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
ar: يرجى اختيار اللون للدوائر الاستوائية.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
ar: الرجاء اختيار لون خط الاستواء.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
ar: خط الاستواء

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
ar: خط الطول الأول

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
ar: أنتيميرديان

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
ar: مدار السرطان

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
ar: مدار الجدي

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
ar: الدائرة القطبية الشمالية

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
ar: الدائرة القطبية الجنوبية

[ctx: Marble::License|]
en: License
ar: الرخصة

[ctx: Marble::License|]
en: &License
ar: الرّ&خصة:

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
ar: هذا عنصر عائم يوفر معلومات حقوق النشر.

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
ar: &كامل الرخصة

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
ar: أ&ظهر التفاصيل

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Configure Scale Bar Plugin
ar: اضبط ملحقة المقياس

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Show Ratio Scale
ar: اعرض مقياس النسبة

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
ar: صغّر

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
ar: صغّر

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
ar: شريط المقياس

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
ar: &شريط المقياس

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
ar: هذا عنصر عائم يوفر مقياس الخريطة.

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
ar: المطور الأصلي

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: km
ar: كم

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: m
ar: م

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: mi
ar: ميل

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: nm
ar: ميل بحري

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
ar: ا&ضبط...

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
ar: &مقياس النسبة

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Measure Tool Configuration
ar: ضبط أداة القياس

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Ruler Type
ar: نوع المسطرة

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Polygon
ar: مضلّع

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circle
ar: دائرة

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Segment labels
ar: لصائق القطاعات

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
ar: المسافة:

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing
ar: اتجاه

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing Change
ar: تغير  الاتجاه الزاوي

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Perimeter
ar: محيط

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Area
ar: المساحة

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Labels
ar: اللاصقات

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Radius
ar: نصف القطر

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circumference
ar: محيط

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
ar: أداة القياس

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
ar: أداة القياس

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
ar: قِس المسافة بين نقطتين أو أكثر.

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area:
    %1
ar: المساحة:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference:
    %1
ar: محيط منحنى مغلق:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter:
    %1
ar: المحيط:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Polygon Ruler
ar: مسطرة المضلع

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circle Ruler
ar: مسطرة الدائرة

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Total Distance: %1<br/>
ar: المسافة الإجمالية: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area: %1<br/>
ar: المساحة: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter: %1<br/>
ar: المحيط: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Radius: %1<br/>
ar: نصف القطر: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference: %1<br/>
ar: محيط منحنى مغلق:%1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
ar: أضف &نقطة قياس

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
ar: أزل أخر نقطة &قياس

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
ar: أزل نقا&ط القياس

[ctx: Navigation|]
en: Navigation
ar: التّنقّل

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Navigation
ar: التّنقّل

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: &Navigation
ar: &تنقّل

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
ar: التحكم بالفأرة لتكبير وتحريك الخريطة

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
ar: زر الموقع الحالي

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
ar: زر المنزل

[ctx: Marble::NotesItem|The author name is not known]
en: anonymous
ar: مجهّل

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: OSM Mapper Notes
ar: ملاحظات مخططي OSM

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: Display OpenStreetMap Mapper Notes.
ar: اعرض ملاحظات مخططي خريطة الشارع المفتوحة.

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Dialog
ar: حواريّ

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: General
ar: عامّ

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Cache name:
ar: اسم الخبيئة:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: User name:
ar: اسم المستخدم:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Type:
ar: النوع:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Status:
ar: الحالة:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
ar: الدّولة:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
ar: الصعوبة:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
ar: تضاريس:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Longitude:
ar: خط الطول:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Latitude:
ar: خط العرض:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date hidden:
ar: التاريخ المخفي:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date created:
ar: تاريخ الإنشاء:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date last modified:
ar: تاريخ التعديل الأخير:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Log
ar: سجل

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Previous
ar: السابق

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Next
ar: التالي

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Dialog
ar: حواريّ

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Filter
ar: المرشّح

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
ar: الحد الأقصى لعدد النتائج:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Minimum difficulty:
ar: أدني صعوبة:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum difficulty:
ar: أقصى صعوبة:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum Distance:
ar: أقصى مسافة:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Time Range
ar: نطاق الوقت

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Start:
ar: البدء:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: End:
ar: الانتهاء:

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
ar: <tr><td align="right">اسم الخبيئة</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
ar: <tr><td align="right">اسم المستخدم</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
ar: <tr><td align="right">التاريخ مخفي</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
ar: <tr><td align="right">الصعوبة</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
ar: <tr><td align="right">الحجم</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
ar: خبيئة المواقع بواسطة opencaching.de.

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: OpenCaching
ar: فتح الخبيئة

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: &OpenCaching
ar: &فتح الخبيئة

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
ar: يعرض الخبيئة من OpenCaching.de على الشاشة.

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: OpenDesktop plugin configuration
ar: ضبط ملحق OpenDesktop

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: Number of displayed items on the screen:
ar: عدد العناصر المعروضة على الشاشة:

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
ar: عناصر OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
ar: &مجتمع OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
ar: يظهر الصور الرمزية لمستخدمي OpenDesktop وبعض المعلومات الإضافية عنها على الخريطة.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
ar: الخريطة العامّة

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
ar: ال&خريطة العامّة

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
ar: هذا عنصر عائم يوفر خريطة عامة.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
ar: اختر الخريطة العامّة

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
ar: الرجاء اختيار لون مؤشر الموضع

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Configure Overview Map
ar: اضبط خريطة النظرة العامة

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Map &Image
ar: &صورة الخريطة

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Planet:
ar: ال&كوكب:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
ar: ال&حجم:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: x
ar: ×

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Preview
ar: معاينة

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Filename
ar: اسم الملفّ

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: C&olors
ar: الأل&وان

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Position I&ndicator:
ar: &مؤشر الموقع:

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
ar: صور بانورامية

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: &Panoramio
ar: &بانورامية

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
ar: ينزل الصور آليًّا من جميع أنحاء العالم وفقًا لشعبيتها

[ctx: QObject|]
en: Query failed
ar: فشل الاستعلام

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
ar: الملف ليس إجابة فلكر صالحة.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Configure Photo Plugin
ar: اضبط الملحقة الصور

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
ar: عدد العناصر التي تظهر على الشاشة

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
ar: الرخصة

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
ar: الصور

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
ar: ال&صور

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
ar: ينزل الصور آليًّا من جميع أنحاء العالم وفقًا لشعبيتها

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
ar: رخصة نَسب المُصنَّف-غير تجاري-الترخيص بالمثل

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
ar: رخصة نَسب المُصنَّف-غير تجاري

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
ar: رخصة نَسب المُصنَّف-غير تجاري-منع الاشتقاق

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
ar: رخصة عزو

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
ar: رخصة نَسب المُصنَّف-الترخيص بالمثل

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
ar: رخصة نَسب المُصنَّف-منع الاشتقاق

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
ar: لا توجد قيود معروفة على حقوق النشر

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
ar: علامة موضع

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
ar: &علامة موضع

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
ar: يرسم علامة في الموقع الحالي

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
ar: حجم المؤشر: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
ar: اختر مؤشر مخصص

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
ar: الرجاء اختيار لون

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Configure Position Marker Plugin
ar: اضبط ملحقة علامة الموضع

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Cursor Shape
ar: شكل المؤشر:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Arrow
ar: &سهم

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
ar: م&خصّص:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Position marker images indicating the direction should point north (top).
ar: صور علامة الموضع التي تشير إلى الاتجاه يجب أن تشير إلى الشمال (أعلى).

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail
ar: مسلك

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: C&olors
ar: الأل&وان

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Accuracy:
ar: ال&دقة:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's accuracy indicator.
ar: لون مؤشر دقة علامة الموضع.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail:
ar: المسلك:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's trail.
ar: لون أثر علامة الموضع.

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
ar: الرموز البريدية

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
ar: يظهر الرموز البريدية للمنطقة على الخريطة.

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
ar: مؤشر تقدم التحميل

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
ar: &تقدّم التّنزيل

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
ar: يظهر مؤشر تقدم تنزيل المخطط الدائري

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Routing Configuration
ar: ضبط التوجيه

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Audible Turn Instructions
ar: تعليمات التوجيه المسموعة

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Play a sound
ar: شغّل صوتًا

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Use this speaker
ar: استخدم هذه السماعة

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Get more speakers</a>
ar: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">الحصول على المزيد من المتحدثين</a>

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
ar: بدء وضع التوجيه، يرجى الانتظار...

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
ar: يحسب المسار للحصول على الاتجاهات.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
ar: الطريق لليسار.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
ar: الوجهة أمامك.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
ar: وصلت إلى الوجهة. <a href="#reverse">احسب طريق العودة.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
ar: التوجيه

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
ar: ال&توجيه

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
ar: معلومات التوجيه وضوابط التنقل

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Guidance Mode
ar: وضع التوجيه

[ctx: RoutingPlugin|]
en: R
ar: التوجيه

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Toggle GPS
ar: بدّل نظام تحديد المواقع

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: RoutingPlugin|]
en: total time remaining
ar: إجمالي الوقت المتبقي

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
ar: المذنبات

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
ar: الأقمار

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
ar: المركبات الفضائية

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
ar: مسابر الفضاء

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
ar: القمر

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
ar: عطارد

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Venus
ar: الزهرة

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
ar: الأرض

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mars
ar: المريخ

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Jupiter
ar: المشتري

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Saturn
ar: زحل

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Uranus
ar: أورانوس

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
ar: نبتون

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
ar: الأ&قمار الصناعية

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
ar: &مصادر البيانات

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
ar: &فعّل الملحقة

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
ar: أضف مصدر البيانات

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
ar: عنوان أو مسار الملف:

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
ar: مصدر بيانات الإدخال غير صالح

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
ar: الرجاء إدخال عنوان URL أو مسار الملف صالحًا!

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
ar: كلّ الملفّات المدعومة (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Marble Satellite Catalog (*.msc)
ar: دليل القمر الصناعي ماربل (*.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Two Line Element Set (*.txt)
ar: مجموعة عناصر مكونة من سطرين (*.txt)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
ar: كل الملفات (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
ar: افتح ملف بيانات القمر الصناعي

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
ar: احذف مصدر البيانات المحدد

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
ar: هل تريد حقًا حذف مصدر البيانات المحدد؟

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellites Configuration
ar: اضبط الأقمار

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
ar: الأ&قمار الصناعية

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
ar: &مصادر البيانات

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Last update:</span></p></body></html>
ar: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">آخر تحديث:</span></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Reload All Data Sources
ar: أعد &تحميل كافة مصادر البيانات

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellite Data Sources:
ar: مصادر بيانات الأقمار الصناعية:

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Add a new data source (URL).
ar: أضف مصدر بيانات جديدا (عنوان URL).

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Open a new data source from disk.
ar: افتح مصدر بيانات جديد من القرص.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Remove selected data source.
ar: أزل مصدر البيانات المحدد.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: (Built-in Data Sources for Earth Satellites)
ar: (مصادر البيانات المدمجة للأقمار الصناعية الأرضية)

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p>Supported formats: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>
ar: <html><head/><body><p>التنسيقات المدعومة: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Plugin Inactive
ar: محلق خامل

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
ar: &فعّل الملحقة

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Configuration options not available since the plugin is disabled at the moment.
ar: خيارات الضبط غير متاحة لأن الملحق معطل في الوقت الحالي.

[ctx: Marble::SatellitesConfigModel|]
en: Catalogs
ar: أدلة النجوم

[ctx: QObject|]
en: No info available.
ar: لا توجد معلومات متاحة.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
ar: اعرض المدار

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
ar: حافظ عليه موسّط

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
ar: الأقمار الصناعية

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
ar: الأ&قمار الصناعية

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
ar: يعرض هذا الملحق الأقمار الصناعية ومداراتها.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Earth-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Planetary-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>
ar: عناصر مدارات أقمار صناعية للأرض من <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>عناصر مدارات أقمار صناعية للكواكب من <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
ar: الأقمار الصناعية ذات الاهتمامات الخاصة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
ar: الإطلاقات في آخر 30 يومًا

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
ar: محطات الفضاء

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
ar: ألمع 100 (أو نحو ذلك)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: FENGYUN 1C Debris
ar: حطام فنغيون 1C

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: IRIDIUM 33 Debris
ar: حطام إيريديوم 33

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: COSMOS 2251 Debris
ar: كوزموس 2251 الحطام

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
ar: أقمار الطقس وموارد الأرض

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
ar: الطقس

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
ar: موارد الأرض

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
ar: البحث والإنقاذ (سارسات)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
ar: مراقبة الكوارث

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
ar: نظام التتبع ونقل البيانات عبر الأقمار الصناعية (TDRSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
ar: أقمار الاتصالات

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
ar: ثابتة بالنسبة للأرض

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Intelsat
ar: إنتل سات

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Gorizont
ar: جوريزونت

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Raduga
ar: رادوغا

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Molniya
ar: مولنيا

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Iridium
ar: الإريديوم

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Orbcomm
ar: أوربكوم

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Globalstar
ar: جلوبال ستار

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
ar: اللاسلكي للهواة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Experimental
ar: تجريبي

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
ar: أقمار الملاحة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: GPS Operational
ar: نظام تحديد المواقع العالمي (GPS) التشغيلي

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Glonass Operational
ar: جلوناس التشغيلية

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Galileo
ar: غاليليو

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
ar: نظام التعزيز القائم على الأقمار الصناعية (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
ar: نظام الملاحة البحرية عبر الأقمار الصناعية (NNSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Russian LEO Navigation
ar: نظام الملاحة LEO الروسي

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
ar: الأقمار العلمية

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
ar: الفضاء وعلوم الأرض

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
ar: الهندسة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
ar: التعليم

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
ar: أقمار متنوعة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
ar: عسكرية متنوعة

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
ar: معايرة الرادار

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Speedometer
ar: عداد سرعة

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: &Speedometer
ar: &عداد سرعة

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
ar: اعرض سرعة السير الحالية.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: mph
ar: ميل ساعة

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: km/h
ar: كم/سا

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: kt
ar: عقدة

[ctx: Speedometer|]
en: km/h
ar: كم/سا

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Configure Stars Plugin
ar: ضبط ملحق النجوم

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Objects
ar: الأجرام السماوية

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Star Magnitude Limit
ar: المقدار الحدي

[ctx: StarsConfigWidget|]
en:  mag
ar: قوة

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Solar System
ar: النظام الشمسي

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
ar: القمر

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
ar: عطارد

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Venus
ar: الزهرة

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
ar: الأرض

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mars
ar: المريخ

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Jupiter
ar: المشتري

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Saturn
ar: زحل

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Uranus
ar: أورانوس

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
ar: نبتون

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Use name labels
ar: استخدم طوابع الأسماء

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Magnify Sun and Moon
ar: كبّر الشمس والقمر

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
ar: أخرى

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Objects
ar: أجرام الفضاء السحيق

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Object Labels
ar: لصائق كائنات السماء العميقة

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines and Orientation
ar: الخطوط والاتجاه

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Constellations
ar: الكوكبات

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines
ar: الخطوط

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Labels
ar: اللاصقات

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Names
ar: الأسماء:

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Latin Name
ar: الاسم اللاتيني

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Native Translation
ar: الترجمة الأصلية

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Abbreviation
ar: الاختصار

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
ar: شبكة الإحداثيات

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Equator
ar: خط الاستواء السماوي

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Poles
ar: الأقطاب السماوية

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Ecliptic
ar: الخط الكسوفي

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
ar: النجوم

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
ar: ال&نجوم

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
ar: ملحق  يعرض السماء المرصعة بالنجوم والشمس.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
ar: يرجى اختيار اللون لخطوط الكوكبة.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
ar: يرجى اختيار اللون اللصائق الكوكبة

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
ar: الرجاء اختيار لون ملصقات DSO.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
ar: الرجاء اختيار اللون الخاص بمسار الشمس.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
ar: الرجاء اختيار لون خط الاستواء السماوي.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Constellations
ar: أ&ظهر الأبراج

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Sun and Moon
ar: أظهر ال&شمس والقمر

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Planets
ar: أظهر ال&كواكب

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
ar: أظهر أجرام ال&فضاء السحيق

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
ar: ا&ضبط...

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
ar: ملحق يعرض الشمس

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: twitter
ar: تويتر

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: &twitter
ar: &تويتر

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
ar: اعرض التغريدات العامة في أماكنها

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
ar: الملف ليس إجابة BBC صالحة.

[ctx: Marble::BBCWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Weather data from UK MET Office
ar: بدعم من  <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage"target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>بيانات الطقس من مكتب الأرصاد الجوية بالمملكة المتحدة

[ctx: Marble::GeoNamesWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>
ar: مدعوم بواسطة <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
ar: الملفّ غير صالح.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Configure Weather Plugin
ar: اضبط ملحقة الطقس

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">هنا يمكنك اختيار ما إذا كنت تريد عرض حالة الطقس (على سبيل المثال، السحب أو السماء الصافية).سيعرض ماربل الحالة فقط إذا كانت هذه المعلومات متاحة.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather condition
ar: حالة الطقس

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">يحدد ما إذا كنت تريد عرض درجة الحرارة. ستُعرض درجة الحرارة فقط للمحطات المتاحة لها.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Temperature
ar: درجة الحرارة

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">حدد هذا الخيار إذا كنت تريد عرض اتجاه الرياح. لن يعرض اتجاه الرياح إلا إذا كان متاحًا للمحطة المعينة.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind direction
ar: اتجاه رياح

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">حدد هذا الخيار إذا كنت تريد عرض سرعة الرياح. لن تعرض سرعة الرياح إلا إذا كانت متوفرة للمحطة المعينة.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind speed
ar: سرعة الرياح

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
ar: الوحدات

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الوحدة المستخدمة لقياس درجة الحرارة.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Celsius
ar: مئوي

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Fahrenheit
ar: فهرنهايت

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الوحدة المستخدمة لقياس سرعة الرياح.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilometers per hour
ar: كم/س

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miles per hour
ar: ميل ساعة

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Meters per second
ar: م/ث

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
ar: عقدة

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Beaufort
ar: بوفورت

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Pressure
ar: الضغط

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">الوحدة المستخدمة لقياس ضغط الهواء.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Hecto Pascals
ar: هكتو باسكال

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilo Pascals
ar: كيلو باسكال

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Bars
ar: شرائط

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Millimeters of Mercury
ar: ميلمتر زئبقي

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Inches of Mercury
ar: بوصة زئبقية

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miscellaneous
ar: متنوّع

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Show only favorite items
ar: أظهر العناصر المفضلة فقط

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather update interval
ar: الفاصل الزمني لتحديث الطقس

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en:  hours
ar:  س

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
ar: مشمس

[ctx: WeatherData|]
en: clear
ar: صافي

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
ar: قليلة الغيوم

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
ar: غائم جزئيا

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
ar: متلبد بالغيوم

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
ar: زخات خفيفة

[ctx: WeatherData|]
en: showers
ar: زخات

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
ar: مطر خفيف

[ctx: WeatherData|]
en: rain
ar: مطر

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
ar: عواصف رعدية في بعض الأحيان

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
ar: عاصفة رعدية

[ctx: WeatherData|]
en: hail
ar: برد

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
ar: ثلوج في بعض الأحيان

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
ar: ثلج خفيف

[ctx: WeatherData|]
en: snow
ar: ثلج

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
ar: مطر وثلج

[ctx: WeatherData|]
en: mist
ar: ضباب خفيف

[ctx: WeatherData|]
en: sandstorm
ar: عاصفة رملية

[ctx: WeatherData|]
en: N
ar: ش

[ctx: WeatherData|]
en: NNE
ar: ش.ش.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: NE
ar: ش.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: ENE
ar: شرق.ش.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: E
ar: شر

[ctx: WeatherData|]
en: SSE
ar: ج.ج.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: SE
ar: ج.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: ESE
ar: شرق.ج.شرق

[ctx: WeatherData|]
en: S
ar: ج

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
ar: ش.ش.غرب

[ctx: WeatherData|]
en: NW
ar: ش.غرب

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
ar: غرب.ش.غرب

[ctx: WeatherData|]
en: W
ar: غ

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
ar: ج.ج.غرب

[ctx: WeatherData|]
en: SW
ar: ج.غرب

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
ar: غرب.ج.غرب

[ctx: QObject|]
en: mph
ar: ميل ساعة

[ctx: QObject|]
en: m/s
ar: م/ثا

[ctx: QObject|]
en: knots
ar: عقدة

[ctx: WeatherData|]
en: hPa
ar: هكتوباسكال

[ctx: WeatherData|]
en: kPa
ar: كيلو باسكال

[ctx: WeatherData|]
en: Bar
ar: شريط

[ctx: WeatherData|]
en: mmHg
ar: مم زئبق

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
ar: بوصة زئبق

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
ar: يصعد

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
ar: ثابت

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
ar: يهبط

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
ar: وقت النشر: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
ar: الشّرط: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
ar: درجة الحرارة: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
ar: أعلى درجة: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
ar: أدنى درجة: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
ar: اتجاه رياح: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
ar: سرعة الرياح: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
ar: الضغط: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
ar: زيادة الضغط: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
ar: الرّطوبة: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
ar: الطقس

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Station: %1
ar: المحطة: %1

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
ar: الرياح: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
ar: الرياح: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
ar: الرياح: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
ar: الضغط: %6، %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
ar: الضغط: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
ar: الضغط %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
ar: %1: %2، %3 إلى %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
ar: أزل من المفضّلة

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
ar: أضف إلى المفضّلة

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
ar: الطقس

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
ar: ال&طقس

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
ar: نزّل معلومات الطقس من العديد من محطات الأرصاد الجوية حول العالم

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
ar: معتمد بواسطة backstage.bbc.co.uk.
    بيانات الطقس من مكتب الأرصاد الجوية في المملكة المتحدة

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
ar: الملف ليس إجابة Geonames صالحة.

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Configure Wikipedia Plugin
ar: ضبط ملحق ويكيبيديا

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Show thumbnail images
ar: إظهار المصغرات

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
ar: عدد العناصر التي تظهر على الشاشة

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
ar: مقالات ويكيبيديا

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: &Wikipedia
ar: &ويكيبيديا

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
ar: ينزل مقالات ويكيبيديا آليًّا ويظهرها في الموضع الصحيح على الخريطة

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
ar: المواقع الجغرافية بواسطة geonames.org
    النصوص بواسطة wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
ar: محلل ملف الخبيئة

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
ar: أنشئ مستند بيانات جغرافية من ملفات الخبيئة

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
ar: ملفات خبيئة ماربل

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Route type:
ar: نوع الطريق:

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
ar: السرعة:

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: balanced
ar: متوازن

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fastest
ar: الأسرع

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: quietest
ar: الأهدى

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (16 km/h)
ar: بطيء (16 كم/ساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: normal (20 km/h)
ar: عادي (20 كم/ساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (24 km/h)
ar: سريع (24 كم/ساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (10 mph)
ar: بطيء (10 ميل في الساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: normal (12 mph)
ar: عادي (12 ميلاً في الساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (15 mph)
ar: سريع (15 ميلاً في الساعة)

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ar: تتطلب هذه الخدمة اتصالاً بالإنترنت.

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets Routing
ar: توجيه CycleStreets

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets
ar: سيكل ستريتس

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: Bicycle routing for the United Kingdom using cyclestreets.net
ar: توجيه الدراجات في المملكة المتحدة باستخدام cyclestreets.net

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI Search
ar: بحث في URI الجغرافي

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI
ar: عنوان URL الجغرافي

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Input of geographic coordinates by the geo URI scheme
ar: إدخال الإحداثيات الجغرافية بواسطة مخطط URI الجغرافي

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
ar: الترميز الجغرافي العكسي لجوسمور

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore
ar: جوسمور

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
ar: الترميز الجغرافي العكسي دون الاتصال بالإنترنت باستخدام Gosmore.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
ar: توجيه جوسمور

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
ar: استرجاع المسار دون الاتصال بالإنترنت باستخدام Gosmore

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel NMEA File Parser
ar: محلل ملفات GPSBabel NMEA

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: Allows loading of NMEA files through GPSBabel.
ar: السماح بتحميل ملفات NMEA من خلال GPSBabel.

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel files
ar: ملفات GPSBabel

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
ar: محلل ملفات Gpx

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
ar: إنشاء مستند بيانات جغرافية من ملفات Gpx

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
ar: بيانات نظام تحديد المواقع

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
ar: بحث Hostip.info

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
ar: البحث عن اسم المضيف وتحديد الموقع الجغرافي IP باستخدام خدمة hostip.info

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: GeoJSON File Parser
ar: محلل ملف GeoJSON

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from GeoJSON Files
ar: إنشاء GeoDataDocument من ملفات GeoJSON

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
ar: محلل ملفات KML

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
ar: أنشئ مستند بيانات جغرافية من ملفات KML وKMZ

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Google Earth KML
ar: جوجل إيرث KML

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
ar: بحث إحداثيات جغرافية

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
ar: إحداثيات جغرافية

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
ar: الإدخال المباشر للإحداثيات الجغرافية

[ctx: QObject|]
en: camping
ar: تخييم

[ctx: QObject|]
en: hostel
ar: شقة

[ctx: QObject|]
en: hotel
ar: فندق

[ctx: QObject|]
en: motel
ar: نزل صغير

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
ar: بيوت الشباب

[ctx: QObject|]
en: library
ar: مكتبة

[ctx: QObject|]
en: college
ar: كلية

[ctx: QObject|]
en: school
ar: مدرسة

[ctx: QObject|]
en: university
ar: جامعة

[ctx: QObject|]
en: bar
ar: بار

[ctx: QObject|]
en: biergarten
ar: مقهى بيرة

[ctx: QObject|]
en: cafe
ar: مقهى

[ctx: QObject|]
en: fast food
ar: وجبات سريعة

[ctx: QObject|]
en: pub
ar: حانة

[ctx: QObject|]
en: restaurant
ar: مطعم

[ctx: QObject|]
en: doctor
ar: طبيب

[ctx: QObject|]
en: hospital
ar: مستشفى

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
ar: صيدلية

[ctx: QObject|]
en: bank
ar: مصرف

[ctx: QObject|]
en: beverages
ar: مشروبات

[ctx: QObject|]
en: hifi
ar: هيفي

[ctx: QObject|]
en: supermarket
ar: سوبر ماركت

[ctx: QObject|]
en: attraction
ar: تجاذب

[ctx: QObject|]
en: castle
ar: قصر

[ctx: QObject|]
en: cinema
ar: سينما

[ctx: QObject|]
en: monument
ar: نصب تذكاري

[ctx: QObject|]
en: museum
ar: متحف

[ctx: QObject|]
en: ruin
ar: خراب

[ctx: QObject|]
en: theatre
ar: مسرح

[ctx: QObject|]
en: theme park
ar: حديقة

[ctx: QObject|]
en: view point
ar: نقطة مشاهدة

[ctx: QObject|]
en: zoo
ar: حديقة حيوانات

[ctx: QObject|]
en: airport
ar: مطار

[ctx: QObject|]
en: airport runway
ar: ممر مطار

[ctx: QObject|]
en: airport apron
ar: موقف الطائرات

[ctx: QObject|]
en: airport taxiway
ar: مدرج مطار

[ctx: QObject|]
en: bus station
ar: محطة حافلات

[ctx: QObject|]
en: bus stop
ar: موقف حافلات

[ctx: QObject|]
en: car share
ar: مشاركة سيارة

[ctx: QObject|]
en: fuel
ar: وقود

[ctx: QObject|]
en: parking
ar: موقف سيارات

[ctx: QObject|]
en: train station
ar: محطة قطار

[ctx: QObject|]
en: atm
ar: آلة الصرف الآليّ

[ctx: QObject|]
en: tram stop
ar: توقف الترام

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
ar: تأجير دراجات

[ctx: QObject|]
en: car rental
ar: تأجير سيارات

[ctx: QObject|]
en: speed camera
ar: كاميرا مراقبة السرعة

[ctx: QObject|]
en: taxi
ar: سيارة أجرة

[ctx: QObject|]
en: memorial
ar: معلم تذكاري

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
ar: بحث OSM المحلي

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
ar: البحث في خريطة الشارع المفتوحة دون اتصال

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
ar: البحث عن العناوين والنقاط المهمة في الخرائط غير المتصلة بالإنترنت.

[ctx: QObject|]
en: north
ar: شمال

[ctx: QObject|]
en: north-west
ar: شمال غربي

[ctx: QObject|]
en: west
ar: غرب

[ctx: QObject|]
en: south-west
ar: جنوب غربي

[ctx: QObject|]
en: south
ar: جنوب

[ctx: QObject|]
en: south-east
ar: جنوب شرقي

[ctx: QObject|]
en: east
ar: شرق

[ctx: QObject|]
en: north-east
ar: شمال شرق

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
ar: بحث قاعدة البيانات المحلية

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
ar: قاعدة البيانات المحلية

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
ar: يبحث في قاعدة بيانات ماربل الداخلية عن العلامات المكانية

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
ar: محلل ملف سجل TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
ar: يسمح بتحميل ملفات سجل TangoGPS.

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
ar: ملفات سجل TangoGPS

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: AppKey
ar: مفتاح التطبيق

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Preference:
ar: التفضيل:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid motorways
ar: تجنب الطرق السريعة

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid tollways
ar: تجنب الطرق ذات الرسوم

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid ferries
ar: تجنب العبارات

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Ascending slope:
ar: المنحدر الصاعد:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Descending slope:
ar: المنحدر الهابط:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: An AppKey is required for MapQuest routing to work. You can register one <a href="https://developer.mapquest.com/plan_purchase/steps/business_edition/business_edition_free/register">here</a>.
ar: مطلوب AppKey لكي يعمل توجيه MapQuest.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ar: تتطلب هذه الخدمة اتصالاً بالإنترنت.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
ar: توجيه ماب كويست

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest
ar: ماب كويست

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
ar: التوجيه العالمي باستخدام mapquest.org

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
ar: سيارة (أسرع طريق)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
ar: سيارة (أقصر طريق)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
ar: ماشي

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
ar: الترانزيت (النقل العام)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid
ar: تجنب

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Favor
ar: صالح

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
ar: تنزيل %1

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
ar: يثبّت %1

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: %1/%2 MB
ar: %1/%2 م.بايت

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
ar: يتوفر تحديث.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
ar: لا يوجد تحديث متاح.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الخريطة من النظام؟

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
ar: أزل الخريطة

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
ar: لا شيء لأفعله.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Monav Configuration
ar: ضبط موناف

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Transport Type:
ar: نوع النقل

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Any
ar: أيّ

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Manage Maps
ar: أدر الخرائط

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install New
ar: تثبيت جديد

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
ar: قارة

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
ar: بلد

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Download Variant
ar: تحميل البديل

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
ar: لا شيء لأفعله.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: %v/%m MB
ar: %v/%m ميغابايت

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Abort
ar: أجهض

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Transport
ar: النقل

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
ar: حدّث

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
ar: احذف

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: %1 MB
ar: %1 م.ب

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
ar: لم تثبت أي خرائط غير متصلة بالإنترنت حتى الآن.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
ar: يبدو أن البرنامج الخفي لتوجيه monav غير مثبت على نظامك.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
ar: توجيه موناف

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav
ar: موناف

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
ar: التوجيه دون اتصال باستخدام البرنامج الخفي monav

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
ar: OpenStreetMap Nominatim عكس الترميز الجغرافي

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim
ar: اسم خريطة الشارع المفتوحة

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
ar: الترميز الجغرافي العكسي عبر الإنترنت باستخدام خدمة OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
ar: بحث ترشيحي لخريطة الشارع المفتوحة

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
ar: البحث عبر الإنترنت عن العلامات المكانية باستخدام خدمة OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ar: تتطلب هذه الخدمة اتصالاً بالإنترنت.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
ar: توجيه آلة التوجيه مفتوحة المصدر (OSRM).

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: OSRM
ar: أو إس آر إم

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
ar: التوجيه العالمي باستخدام project-osrm.org

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code Search
ar: افتح بحث رمز الموقع

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code
ar: افتح رمز الموقع

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Decodes an Open Location Code and creates a placemark with the respective coordinates
ar: تفك رمز الموقع المفتوح وإنشاء علامة مكانية بالإحداثيات المعنية

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Preference:
ar: التفضيل:

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid motorways
ar: تجنب الطرق السريعة

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid tollways
ar: تجنب الطرق ذات الرسوم

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid ferries
ar: تجنب العبارات

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ar: تتطلب هذه الخدمة اتصالاً بالإنترنت.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
ar: توجيه خدمة OpenRoute

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService
ar: خدمة OpenRoute

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
ar: التوجيه في أوروبا باستخدام openrouteservice.org

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (recommended way)
ar: سيارة (الطريقة الموصى بها)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
ar: سيارة (أسرع طريق)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
ar: سيارة (أقصر طريق)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
ar: ماشي (أقصر طريق)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
ar: دراجة هوائية (أقصر مسار)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
ar: دراجة هوائية (دراجة جبلية)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
ar: دراجة (متسابق)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
ar: دراجة هوائية (المسار الأكثر أمانًا)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
ar: دراجة هوائية (طريق الدراجات/المسار المفضل)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
ar: محلل ملفات Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
ar: إنشاء مستند بيانات جغرافية من ملفات Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
ar: بيانات خريطة الشارع المفتوحة

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
ar: محلل ملف Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
ar: إنشاء مستند بيانات جغرافية من ملفات Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
ar: نقطة مضغوطة

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
ar: محلل ملف Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
ar: إنشاء مستند بيانات جغرافية من ملفات Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Micro World Database II
ar: قاعدة بيانات العالم الصغير II

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Transport:
ar: النقل:

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Method
ar: الوسيلة

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Fastest
ar: الأسرع

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Shortest
ar: الأقصر

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
ar: توجيه روتيني

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino
ar: روتينو

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
ar: استرداد المسارات من روتينو

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
ar: ماشي

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Horse
ar: حصان

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Wheelchair
ar: كرسي متحرك

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Moped
ar: دراجة نارية صغيرة

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorbike
ar: دراجة نارية

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorcar
ar: سيارة

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Small lorry
ar: شاحنة صغيرة

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Large lorry
ar: شاحنة كبيرة

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Public Service Vehicle
ar: مركبة خدمة عامة

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
ar: محلل ملفات Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
ar: إنشاء مستند بيانات جغرافية من ملفات Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
ar: ملفات خريطة ملف الشكل

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman
ar: بائع متجول

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
ar: استرداد المسارات من البائع المتجول

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
ar: توجيه البائع المتجول

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Transport:
ar: النقل:

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Method
ar: الوسيلة

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Fastest
ar: الأسرع

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Shortest
ar: الأقصر

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ar: تتطلب هذه الخدمة اتصالاً بالإنترنت.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
ar: التوجيه الخاص بك

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours
ar: لك

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
ar: التوجيه العالمي باستخدام خادم خاص بك

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
ar: ماشي

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Motorcar
ar: سيارة

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
ar: &قالب العنصر العائم

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
ar: هذه فئة قالب للعناصر العائمة.
