marble - en to el translation catalogue (2205 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
el: <p>Η σελήνη.</p><p>Ο χάρτης βασίζεται σε δεδομένα από την αποστολή Clementine Moon (UVVIS Basemap Mosaic). Ευχαριστήρια: NASA/SDIO, Ιδιοκτησία <a href="http://astrogeology.usgs.gov">Αστρογεωλογικό πρόγραμμα έρευνας USGS</a></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
el: Εξερευνήστε τη σελήνη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
el: Τοποθεσίες προσγείωσης

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
el: Κρατήρες

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
el: Άλλα χαρακτηριστικά

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:285 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
el: Περιοχές ενδιαφέροντος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
el: Πλέγμα συντεταγμένων

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
el: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Αναπαραγωγή περιήγησης διαφορετικών τοποθεσιών προσεδάφισης.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
el: Τοποθεσία προσεδάφισης επανδρωμένης αποστολής

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
el: Πλανόδιο ρομπότ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
el: Μη επανδρωμένη ομαλή προσεδάφιση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
el: Μη επανδρωμένη ανώμαλη προσεδάφιση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
el: Κρατήρας, κρατήρας σύγκρουσης

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
el: Μονς, βουνό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
el: Βάλις, κοιλάδα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
el: Άλλο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
el: Σεληνογραφικός πόλος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
el: Θερμοκρασία (Ιούλιος)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
el: Ένας χάρτης που εμφανίζει τη μέση θερμοκρασία τον Ιούλιο.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
el: Έδαφος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
el: Σύνορα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
el: Υδάτινες οντότητες

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
el: Θερμοκρασία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
el: Βουνό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
el: Ηφαίστειο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
el: Γεωγραφικός πόλος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
el: Μαγνητικός πόλος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
el: Αεροδρόμιο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
el: Ναυάγιο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
el: Αστρονομικό παρατηρητήριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:252 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:238 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:207 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:206 file data/maps/earth/political/political.dgml:102 f
en: International
el: Διεθνές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
el: Πολιτεία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
el: Λίμνη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
el: Ποταμός

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
el: Η γη τη νύχτα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
el: Αυτή η εικόνα της <i>Γης με τα φώτα των πόλεων</i> δημιουργήθηκε από το Αμυντικό Μετεωρολογικό Δορυφορικό Πρόγραμμα (DMSP), σύστημα σάρωσης γραμμής (OLS).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
el: Επιφάνεια

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
el: Κατοικημένες περιοχές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
el: Φωτεινό έδαφος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
el: Σκοτεινό έδαφος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
el: Νερό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:11
en: Atlas
el: Άτλας

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
el: <p>Ένας <i>κλασικός τοπογραφικός χάρτης</i>.</p><p>Χρησιμοποιεί διανυσματικές γραμμές για τη σήμανση των ακτογραμμών, των συνόρων των χωρών, κλπ και γραφικά bitmap για τη δημιουργία του αναγλύφου του εδάφους.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
el: Αστικές περιοχές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
el: Πάγοι και παγετώνες

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:302
en: Relief
el: Ανάγλυφο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
el: Υψόμετρο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
el: Αμφισβητούμενες περιοχές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
el: Θαλάσσια σύνορα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
el: Ιστορική λίμνη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:267
en: Playa
el: Παραλία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
el: Παγετώνες

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:310
en: 7000 m
el: 7000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:314
en: 5000 m
el: 5000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:318
en: 3500 m
el: 3500 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:322
en: 2000 m
el: 2000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:326
en: 1000 m
el: 1000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:330
en: 500 m
el: 500 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:334
en: 200 m
el: 200 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:338
en: 50 m
el: 50 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:342
en: 0 m
el: 0 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
el: 0 μ (νερό)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:350
en: -50 m
el: -50 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:354
en: -200 m
el: -200 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:358
en: -2000 m
el: -2000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:362
en: -4000 m
el: -4000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:366
en: -6500 m
el: -6500 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:370
en: -11000 m
el: -11000 μ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:12
en: Vector OSM (Development)
el: Διάνυσμα OSM (Ανάπτυξη)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps.</p>
el: <p>Ένας <i>παγκόσμιος οδικός χάρτης</i> δημιουργημένος από το έργο OpenStreetMap (OSM).</p><p>Η OSM είναι μια ανοιχτή κοινότητα που δημιουργεί ελεύθερα επεξεργάσιμους χάρτες.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:109 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:112
en: Explore the Earth
el: Εξερευνήστε τη γη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:114
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
el: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Αναπαραγωγή περιήγησης στις δημοφιλείς τοποθεσίες.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
el: Διάνυσμα OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
el: <p>Ένας <i>παγκόσμιος οδικός χάρτης</i> δημιουργημένος από το έργο OpenStreetMap (OSM).</p><p>Η OSM είναι μια ανοιχτή κοινότητα που δημιουργεί ελεύθερους επεξεργάσιμους χάρτες. Τα δεδομένα OSM αποτυπώθηκαν με τη χρήση του Mapnik.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:105
en: OSM Bitmap Tiles
el: OSM bitmap πλακίδια

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:119 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:125
en: Transportation
el: Μεταφορές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:208
en: Areas
el: Περιοχές

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:300 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Education
el: Εκπαίδευση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:323 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:329
en: Financial
el: Οικονομικά

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:338 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: Healthcare
el: Υγειονομική περίθαλψη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:357 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Entertainment
el: Διασκέδαση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:368 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Public Buildings
el: Δημόσια κτήρια

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:403 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:409
en: Accommodation
el: Κατάλυμα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:414 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Emergency
el: Επείγοντα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:425 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:431
en: Historic
el: Ιστορικά

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:436 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:442
en: Food and Drinks
el: Φαγητό και πότο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:471 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:477
en: Shop
el: Κατάστημα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:122 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Motorway
el: Αυτοκινητόδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:126 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:132
en: Trunk road
el: Οδός φορτηγών

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:130 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:136
en: Primary road
el: Κύριος δρόμος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:134 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:140
en: Secondary road
el: Δευτερεύων δρόμος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:138 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Unclassified road
el: Μη κατηγοριοποιημένος δρόμος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:142 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:148
en: Unsurfaced road
el: Μη καλυμμένος δρόμος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:150 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:156
en: Byway
el: Παράδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:160
en: Bridleway
el: Δρόμος αναβατών

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:164
en: Cycleway
el: Ποδηλατόδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:162 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:168
en: Footway
el: Πεζόδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:166 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:172
en: Railway station
el: Σιδηροδρομικός σταθμός

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:176
en: Railway
el: Σιδηρόδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:174 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:180
en: Subway
el: Υπόγειος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:178 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:184
en: Lightrail, tram
el: Τραμ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:188
en: Airport runway, taxiway
el: Αεροδιάδρομος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:192
en: Airport apron, terminal
el: Τερματικό αεροδρομίου

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:196
en: Administrative boundary
el: Διοικητικό όριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:200
en: Bridge
el: Γέφυρα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:204
en: Tunnel
el: Τούνελ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:205 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Forest
el: Δάσος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:209 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Wood
el: Μικρό δάσος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:213 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Golf course
el: Γήπεδο γκολφ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:217 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:223
en: Park
el: Πάρκο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:221 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Residential Area
el: Κατοικημένη περιοχή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:225 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:231
en: Tourist attraction
el: Τουριστικό αξιοθέατο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:235
en: Common, meadow
el: Λιβάδι

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:239
en: Retail area
el: Λιανεμπόριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:243
en: Industrial Area
el: Βιομηχανική περιοχή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:247
en: Commercial Area
el: Εμπορική περιοχή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:251
en: Heathland
el: Ακαλλιέργητη περιοχή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:255
en: Lake, reservoir
el: Λίμνη, τεχνητή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:259
en: Farm
el: Φάρμα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:263
en: Brownfield site
el: Μολυσμένη τοποθεσία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:267
en: Cemetery
el: Κοιμητήριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:271
en: Allotments
el: Κλήροι

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:275
en: Sports pitch
el: Αθλητικός χώρος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:273 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:279
en: Sports centre
el: Αθλητικό κέντρο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:283
en: Nature reserve
el: Προστατευόμενος φυσικός χώρος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:287
en: Military area
el: Στρατιωτική περιοχή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:288 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: School, university
el: Σχολείο, πανεπιστήμιο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:292 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Significant Building
el: Σημαντικό κτίσμα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:296 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Summit, peak
el: Κορυφή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:303 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:309
en: College
el: Κολλέγιο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:307 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: Kindergarten
el: Νηπιαγωγείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:311 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Library
el: Βιβλιοθήκη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:315 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: School
el: Σχολείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:319 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: University
el: Πανεπιστήμιο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:330 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Bank
el: Τράπεζα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:334 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: Bureau de change
el: Ανταλλακτήριο συναλλάγματος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:341 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:347
en: Dentist
el: Οδοντίατρος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:345 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: Doctors
el: Γιατροί

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:349 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:355
en: Pharmacy
el: Φαρμακείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:353 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Veterinary
el: Κτηνίατρος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:360 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:366
en: Cinema
el: Κινηματογράφος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:364 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Theatre
el: Θέατρο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:371 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:377
en: Court
el: Γήπεδο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:375 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:381
en: Embassy
el: Πρεσβεία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:379 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Church
el: Εκκλησία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:383 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Playground
el: Γήπεδο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:387 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Place of worship
el: Τόπος λατρείας

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:391 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:397
en: Post office
el: Ταχυδρομείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:395 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:401
en: Public building
el: Δημόσιο κτήριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:399 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:405
en: Toilets
el: Τουαλέτες

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:406 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:412
en: Hotel
el: Ξενοδοχείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:410 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:416
en: Motel
el: Μοτέλ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:417 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:423
en: Hospital
el: Νοσοκομείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:421 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:427
en: Fire station
el: Πυροσβεστικός σταθμός

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:428 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:434
en: Monument
el: Μνημείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:432 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:438
en: Ruins
el: Ερείπια

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:439 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:445
en: Bar
el: Μπαρ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:443 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:449
en: Biergarten
el: Μπυραρία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:447 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:453
en: Cafe
el: Καφέ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:451 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Drinking water
el: Πόσιμο νερό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:455 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Fast Food
el: Γρήγορο φαγητό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:459 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:465
en: Ice Cream
el: Παγωτό

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:463 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:469
en: Pub
el: Παμπ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:467 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:473
en: Restaurant
el: Εστιατόριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:474 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Alcohol
el: Αλκοόλ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:478 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Bakery
el: Αρτοποιείο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:482 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:488
en: Books
el: Βιβλία

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:486 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:492
en: Car
el: Αυτοκίνητο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:490 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Clothes
el: Ρουχισμός

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:494 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:500
en: Convenience
el: Ανέσεις

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:498 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:504
en: Gas
el: Αέριο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:502 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:508
en: Gift
el: Δώρο

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
el: Κενή υδρόγειος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:11
en: <p>An <i>empty globe</i> used as a base to load and view .osm files (offline maps).</p>
el: <p>Μια <i>κενή υδρόγειος</i> χρησιμοποιείται για τη φόρτωση και την προβολή αρχείων .osm (χάρτες εκτός σύνδεσης).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:122
en: Humanitarian OSM Team
el: Ανθρωπιστική OSM ομάδα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
el: Απλός χάρτης

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
el: <p>Ένας <i>απλός χάρτης</i>.</p><p>Χρησιμοποιεί διανυσματικές γραμμές για τη σήμανση των ακτογραμμών και των συνόρων των χωρών, κοκ ...</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:10
en: Behaim Globe 1492
el: Υδρόγειος Behaim 1492

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:20
en: <p> Martin Behaim's <i>Erdapfel</i> is the oldest existent globe of the Earth. <i>Credits: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, License: CC BY-SA 3.0.</i></p>
el: <p>Η <i>Erdapfel</i> του Martin Behaim είναι η παλαιότερη υδρόγειος που υπάρχει. <i>Ευχαριστίες: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, Άδεια χρήσης: CC BY-SA 3.0.</i></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:181
en: Places (in German)
el: Τοποθεσίες (στη Γερμανία)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:184
en: Behaim Places
el: Τοποθεσίες Behaim

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:187
en: Texts and illustrations
el: Κείμενα και απεικονίσεις

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:190
en: Facsimile drawings
el: Σχέδια Facsimile

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:199
en: Reference lines
el: Γραμμές αναφοράς

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
el: Ακριβής ακτογραμμή

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
el: Κατακρήμνιση (Ιούλιος)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
el: Ένας χάρτης εμφάνισης της μέσης κατακρήμνισης (βροχή/χιόνι/πάγος/κ.τ.λ.) τον Ιούλιο.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
el: Κατακρήμνιση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:232
en: 0 mm
el: 0 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:236
en: 10 mm
el: 10 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:240
en: 40 mm
el: 40 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:244
en: 63 mm
el: 63 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:248
en: 89 mm
el: 89 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:252
en: 127 mm
el: 127 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:256
en: 256 mm
el: 256 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:260
en: 512 mm
el: 512 χιλστα

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
el: 1024 χιλστα και πάνω

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
el: Κατακρήμνιση (Δεκέμβριος)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
el: Ένας χάρτης εμφάνισης της μέσης κατακρήμνισης τον μήνα Δεκέμβριο.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
el: Ιστορικός χάρτης 1689

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
el: <i>Ιστορικός παγκόσμιος χάρτης</i> για το έτος 1689, μια δημιουργία του G. van Schagen στο Amsterdam.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
el: Πόλη

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
el: Δεδομένα SRTM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
el: Πολιτικός χάρτης

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
el: <p>Ένας <i>πολιτικός χάρτης</i>.</p><p>Στο θέμα αυτό εμφανίζονται διάφορες χώρες.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
el: Ποταμοί

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:5
en: Sentinel2 Satellite Map
el: Δορυφορικός χάρτης Sentinel2

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:11
en: <p>A <i>satellite map</i> based on ESA's Sentinel 2 mission.</p>
el: <p><i>Δορυφορικός χάρτης</i> βασισμένος στην αποστολή ESA Sentinel 2.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
el: Θερμοκρασία (Δεκέμβριος)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
el: Ένας χάρτης εμφάνισης της μέσης θερμοκρασίας τον Δεκέμβριο.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
el: Προβολή δορυφόρου

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
el: <p>Η Γη όπως εμφανίζεται από το διάστημα.</p><p>Ο χάρτης βασίζεται στις όμορφες εικόνες "Blue Marble Next Generation" της NASA. Ευχαριστίες: Παρατηρητήριο Γης της NASA</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
el: Πάγος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:260
en: Vegetation
el: Βλάστηση

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
el: Έρημος

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
el: Νυχτερινός ουρανός

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
el: <p>Ο<i>νυχτερινός ουρανός</i>.</p><p>Εμφανίζει άστρα και αστερισμούς τη νύχτα.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
el: Marble: Υπόμνημα

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
el: Κατοικημένες περιοχές

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
el: Πληθυσμός:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
el: Πρωτεύουσες:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
el: Κόκκινο:&nbsp;Έθνος

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
el: Πορτοκαλί:&nbsp;Πολιτεία

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
el: Κίτρινο:&nbsp;Επαρχία

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
el: Λευκό:&nbsp;Κανένα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Andromeda
el: Ανδρομέδα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Antlia
el: Αντλία

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Apus
el: Πτηνόν

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
el: Υδροχόος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquila
el: Αετός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ara
el: Βωμός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
el: Κριός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Auriga
el: Ηνίοχος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Boötes
el: Βοώτης

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Caelum
el: Γλυφείον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Camelopardalis
el: Καμηλοπάρδαλις

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
el: Καρκίνος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canes Venatici
el: Κύνες θηρευτικοί

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
el: Κύων μέγας

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
el: Κύων μικρός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
el: Αιγόκερως

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Carina
el: Τρόπις

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cassiopeia
el: Κασσιόπη

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
el: Κένταυρος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cepheus
el: Κηφεύς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cetus
el: Κήτος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
el: Χαμαιλέων

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Circinus
el: Διαβήτης

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Columba
el: Περιστερά

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Coma Berenices
el: Κόμη Βερενίκης

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
el: Νότιος Στέφανος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
el: Βόρειος Στέφανος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
el: Κόραξ

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
el: Κρατήρ

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
el: Σταυρός του νότου

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
el: Κύκνος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
el: Δελφίν

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
el: Δοράς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
el: Δράκων

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
el: Ιππάριον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Eridanus
el: Ηριδανός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Fornax
el: Κάμινος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
el: Δίδυμοι

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Grus
el: Γερανός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hercules
el: Ηρακλής

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
el: Ωρολόγιον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
el: 'Υδρα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
el: Ύδρος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Indus
el: Ινδός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lacerta
el: Σαύρα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
el: Λέων

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
el: Λέων μικρός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lepus
el: Λαγωός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
el: Ζυγός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
el: Λύκος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
el: Λυγξ

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
el: Λύρα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Mensa
el: Τράπεζα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
el: Μικροσκόπιον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Monoceros
el: Μονόκερως

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Musca
el: Μυία

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Norma
el: Γνώμων

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Octans
el: Οκτάς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
el: Οφιούχος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Orion
el: Ωρίων

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pavo
el: Ταώς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pegasus
el: Πήγασος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Perseus
el: Περσεύς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
el: Φοίνιξ

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pictor
el: Οκρίβας

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
el: Ιχθύς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
el: Νότιος Ιχθύς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Puppis
el: Πρύμνη

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
el: Πυξίς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Reticulum
el: Δίκτυον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
el: Βέλος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
el: Τοξότης

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
el: Σκορπιός

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
el: Γλύπτης

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
el: Ασπίς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
el: Όφις

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
el: Εξάς

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
el: Ταύρος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
el: Τηλεσκόπιον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
el: Τρίγωνον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
el: Τρίγωνον Νότιον

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Tucana
el: Τουκάνα

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
el: Μεγάλη Άρκτος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
el: Μικρή Άρκτος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vela
el: Ιστία

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
el: Παρθένος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Volans
el: Ιχθύς ιπτάμενος

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vulpecula
el: Αλώπηξ

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
el: Marble - Εικονική υδρόγειος

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
el: &Άνοιγμα...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
el: Άνοιγμα ενός αρχείου για προβολή στο Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
el: &Λήψη χαρτών...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
el: &Εξαγωγή χάρτη...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
el: Αποθήκευση ενός στιγμιότυπου του χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
el: Λήψη &περιοχής...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
el: Λήψη μιας περιοχής του χάρτη με διαφορετικό επίπεδο εστίασης για χρήση χωρίς σύνδεση

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
el: Εκτύπωση ενός στιγμιότυπου του χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
el: Προεπισκόπηση &εκτύπωσης ...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
el: Έ&ξοδος

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
el: Έξοδος από την εφαρμογή

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
el: &Αντιγραφή χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
el: Αντιγραφή ενός στιγμιότυπου του χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit Map...
el: &Επεξεργασία χάρτη...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
el: Επεξεργασία της τρέχουσας περιοχής του χάρτη σε έναν εξωτερικό επεξεργαστή

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
el: &Εγγραφή βίντεο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
el: Έγγραφή βίντεο με την υδρόγειο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
el: &Σταμάτημα εγγραφής

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
el: Σταμάτημα εγγραφής βίντεο με την υδρόγειο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
el: &Διαμόρφωση του Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
el: Εμφάνιση του διαλόγου διαμόρφωσης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
el: Α&ντιγραφή συντεταγμένων

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
el: Αντιγραφή συντεταγμένων του κέντρου ως κείμενο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
el: &Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
el: &Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
el: Εμφάνιση γραμμής κατάστασης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
el: Κλείδωμα θέσης

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
el: Κλείδωμα θέσης των κινητών αντικειμένων

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
el: &Σύννεφα

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
el: Εμφάνιση σύννεφων σε πραγματικό χρόνο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
el: Εργασία &χωρίς σύνδεση

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
el: Έλεγχος &χρόνου...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
el: Διαμόρφωση του συστατικού ελέγχου του χρόνου

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
el: Έλεγχος ή&λιου...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
el: Διαμόρφωση του συστατικού ελέγχου του ήλιου

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
el: &Επανεμφάνιση

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
el: Επαναφόρτωση του τρέχοντος χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
el: &Εγχειρίδιο χρήσης της εικονικής υδρογείου Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
el: Εμφάνιση του εγχειριδίου χρήσης της εικονικής υδρογείου Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
el: Τι &είναι αυτό

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
el: Εμφάνιση μιας λεπτομερούς εξήγησης της ενέργειας.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Community Forum
el: &Φόρουμ κοινότητας

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Visit Marble's Community Forum
el: Επισκεφθείτε το φόρουμ της κοινότητας του Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
el: &Σχετικά με την εικονική υδρόγειο Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
el: Εμφάνιση των σχετικών πληροφοριών της εφαρμογής

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
el: Σχετικά με την &Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
el: Εμφάνιση πληροφοριών σχετικά με τη βιβλιοθήκη Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add &Bookmark...
el: Προσθήκη &σελιδοδείκτη...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
el: &Ορισμός αρχικής τοποθεσίας

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
el: Εμφάνιση &σελιδοδεικτών

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
el: Εναλλαγή εμφάνισης σελιδοδεικτών

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Manage Bookmarks...
el: &Διαχείριση σελιδοδεικτών...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
el: Διαχείριση σελιδοδεικτών

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
el: &Δημιουργία νέου χάρτη...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
el: Οδηγός που σας καθοδηγεί κατά τη δημιουργία του δικού σας θέματος χάρτη.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
el: Εμφάνιση επιπέδου εστίασης πλακιδίων

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
el: Μοίρες (Εξηνταδικό)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
el: Μοίρες (Δεκαδικό)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
el: Παγκόσμια εγκάρσια προβολή Μερκάτορ (UTM)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
el: &Αρχείο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
el: Π&ροβολή

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
el: Πλαίσια &πληροφοριών

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
el: &Διαδικτυακές υπηρεσίες

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
el: &Πίνακες

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
el: &Μέγεθος προβολής

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
el: &Βοήθεια

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
el: &Αρχική τοποθεσία

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
el: Προκαθορισμένος

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
el: Έτοιμο

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
el: Εξαγωγή χάρτη

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
el: Εικόνες (*.jpg *.png)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια αποθήκευσης του αρχείου.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
el: Marble - Εικονική υδρόγειος %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Position: %1
el: Θέση: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Altitude: %1
el: Υψόμετρο: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Zoom: %1
el: Εστίαση: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
el: Ώρα: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Angle Display Unit
el: &Μονάδα εμφάνισης γωνίας

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
el: Χωρίς όνομα

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
el: Marble - Εικονική υδρόγειος

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
el: Προκαθορισμένο (με αλλαγή μεγέθους)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Digital Cinema (%1x%2)
el: Ψηφιακός κινηματογράφος (%1x%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του Marble σάς εύχεται ένα ευχάριστο και ασφαλές ταξίδι.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
el: Προσοχή: Οι οδηγίες ενδέχεται να είναι ελλείπείς ή ανακριβείς.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
el: Οδικά έργα, καιρός και άλλοι απρόβλεπτοι παράγοντες μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα η προτεινόμενη διαδρομή να μην είναι η πιο αποτελεσματική ή η ασφαλέστερη προς τον προορισμό σας.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
el: Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε την κοινή λογική κατά την πλοήγηση.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
el: Αδυναμία εκκίνησης του εξωτερικού επεξεργαστή. Ελέγξτε ότι το %1 έχει εγκατασταθεί ή επιλέξτε έναν διαφορετικό εξωτερικό επεξεργαστή στον διάλογο ρυθμίσεων.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
el: Αδυναμία εκκίνησης του εξωτερικού επεξεργαστή

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
el: Υπόμνημα

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
el: Δρομολόγηση

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
el: Τοποθεσία

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
el: Αναζήτηση πόλεων, διευθύνσεων, σημείων ενδιαφέροντος και άλλων (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
el: Προβολή χάρτη

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
el: Αρχεία

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
el: Περιήγηση

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
el: Επεξεργασία χαρτών

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
el: Απόκρυψη ό&λων των πινάκων

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη όλων των πινάκων.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
el: Εμφάνιση ό&λων των πινάκων

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
el: &Κλείδωμα

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
el: &Απόκρυψη

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
el: &Διαμόρφωση...

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
el: Δεν ορίσθηκε URL

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a URL for this link.
el: Καθορίστε ένα URL για αυτόν το δεσμό.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
el: Δεν ορίσθηκε όνομα

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a name for this link.
el: Καθορίστε ένα όνομα για αυτόν το δεσμό.

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
el: Προσθήκη δεσμού

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: QObject|]
en: Default
el: Προκαθορισμένος

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
el: Προκαθορισμένος

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
el: Ο φάκελος %1 δεν είναι άδειος. Αφαιρώντας τον θα σβηστούν όλοι οι σελιδοδείκτες που περιέχει. Επιθυμείτε πραγματικά να σβήσετε το φάκελο;

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
el: Αφαίρεση φακέλου

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
el: Εξαγωγή σελιδοδεικτών

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
el: Αρχεία KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
el: Αδυναμία αποθήκευσης σελιδοδεικτών. Παρακαλώ ελέγξτε ότι το αρχείο είναι εγγράψιμο.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
el: Εξαγωγή σελιδοδείκτη

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
el: Εισαγωγή σελιδοδεικτών

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
el: Αρχεία KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
el: Το αρχείο %1 δεν είναι δυνατό να ανοιχθεί ως αρχείο KML.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
el: Εισαγωγή σελιδοδείκτη

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
el: Το αρχείο περιέχει έναν σελιδοδείκτη που ήδη υπάρχει μεταξύ των σελιδοδεικτών σας.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
el: Εισηγμένος σελιδοδείκτης

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
el: Υπάρχων σελιδοδείκτης

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
el: Επιθυμείτε την αντικατάσταση του υπάρχοντος σελιδοδείκτη με αυτόν που θα εισαχθεί;

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip
el: Παράλειψη

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
el: Παράλειψη όλων

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
el: Διαχειριστής σελιδοδεικτών

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks…
el: Εισαγωγή σελιδοδεικτών…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks…
el: Εξαγωγή σελιδοδεικτών…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
el: Φάκελοι

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Rename…
el: Μετονομασία…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
el: Αδυναμία εισαγωγής δεδομένων στη λανθάνουσα μνήμη

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
el: σελήνη

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
el: πλανήτης νάνος

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
el: Νεφώδεις διαδρομές

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες διαδρομές.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
el: Χρήση τοπικού

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
el: Χρήση νέφους

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
el: Πάντα να γίνεται χρήση τοπικού

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
el: Πάντα να γίνεται χρήση νέφους

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
el: Τοπική σήμανση τοποθεσίας

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
el: Διαδρομή: %0 <br /> Όνομα: %1 <br /> Περιγραφή: %2 <br /> Κατάσταση: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
el: Άλλαξε

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
el: Διεγράφη

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
el: Σήμανση νεφών

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
el: Ένας σελιδοδείκτης σε αυτήν τη συσκευή είναι σε σύγκρουση με ένα σελιδοδείκτη νέφους. Ποιον θέλετε να κρατήσετε;

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
el: Συγχρονισμός συγκρούσεων

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
el: Αδυναμία επικοινωνίας με τον διακομιστή '%1'

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
el: Η εφαρμογή Marble δεν είναι εγκατεστημένη σε διακομιστή ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
el: Ο διακομιστής δεν είναι ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
el: Λανθασμένο όνομα χρήστη ή κωδικός πρόσβασης

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
el: Επιτυχής σύνδεση

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
el: Φόρτωση

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
el: Αφαίρεση από τη συσκευή

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
el: Διαγραφή από το νέφος

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
el: Αποστολή στο νέφος

[ctx: QObject|]
en: No position available.
el: Μη διαθέσιμη τοποθεσία.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
el: Αναμονή για πληροφορίες σχετικά με την τρέχουσα τοποθεσία...

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
el: Σφάλμα κατά τον προσδιορισμό της τρέχουσας τοποθεσίας:

[ctx: QObject|]
en: km/h
el: χλμ/ω

[ctx: QObject|]
en: m
el: μ

[ctx: QObject|]
en: km
el: χλμ

[ctx: QObject|]
en: m/h
el: μ/ω

[ctx: QObject|]
en: ft
el: πόδια

[ctx: QObject|]
en: Placemark
el: Σήμανση τοποθεσίας

[ctx: QObject|]
en: Save Track
el: Αποθήκευση πορείας

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
el: Αρχείο KML (*kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
el: Άνοιγμα πορείας

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
el: Καθαρισμός τρέχουσας πορείας

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τον καθαρισμό της τρέχουσας πορείας;

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
el: Τρέχουσα τοποθεσία

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
el: Ιχνηλάτηση θέσης

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
el: Αποθήκευση πορείας

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
el: Καθαρισμός πορείας

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
el: Μη διαθέσιμη τοποθεσία.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο επικέντρωσης της θέσης σας στο GPS πάνω στο χάρτη.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
el: Προσαρμογή χάρτη

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένη

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
el: Διατήρηση στο κέντρο

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
el: Όταν απαιτείται

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
el: Αυτόματη εστίαση στο κατάλληλο επίπεδο

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
el: Αυτόματη εστίαση

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
el: Μετατροπή δεδομένων Marble

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
el: Μετατροπή δεδομένων ...

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
el: Μεταφορά δεδομένων

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
el: Το Marble έχει βρει δεδομένα χαρτών από προηγούμενη έκδοση.<br/>Να μετατραπούν έτσι ώστε να χρησιμεύσουν στην τρέχουσα έκδοση;

[ctx: QObject|]
en: Current Location
el: Τρέχουσα τοποθεσία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n rooms | %n rooms
el[0]: %n δωμάτια
el[1]: %n δωμάτια

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n beds | %n beds
el[0]: %n κρεβάτια
el[1]: %n κρεβάτια

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 parking spaces
el: %1 χώροι στάθμευσης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum parking time %1
el: Μέγιστος χρόνος στάθμευσης %1

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides computers for customer use]
en: Computers available
el: Διαθέσιμοι υπολογιστές

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide computers for customer use]
en: No computers available
el: Μη διαθέσιμοι υπολογιστές

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides photocopying service]
en: Photocopying service
el: Υπηρεσία φωτοαντιγράφων

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide photocopying service]
en: No photocopying service
el: Χωρίς υπηρεσία φωτοαντιγράφων

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service for scanning documents into digital files]
en: Digital scanning
el: Ψηφιακή σάρωση

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service for scanning documents into digital files]
en: No digital scanning
el: Χωρίς ψηφιακή σάρωση

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service to send documents through fax]
en: Fax service
el: Υπηρεσία φαξ

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service to send documents through fax]
en: No fax service
el: Χωρίς υπηρεσία φαξ

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a paid service to make phone calls]
en: Phone service
el: Υπηρεσία τηλεφώνου

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a paid service to make phone calls]
en: No phone service
el: Χωρίς υπηρεσία τηλεφώνου

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides services to print paper documents from digital files]
en: Digital printing
el: Ψηφιακή εκτύπωση

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide services to print paper documents from digital files]
en: No digital printing
el: Χωρίς ψηφιακή εκτύπωση

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a professional service to print a large number of copies of a document]
en: Press printing service
el: Υπηεσία πιεστηρίου

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a professional service to print a large number of copies of a document]
en: No press printing service
el: Χωρίς υπηεσία πιεστηρίου

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides help with preparing special printing techniques]
en: Press printing assistance
el: Βοήθεια στο πιεστήριο

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide help with preparing special printing techniques]
en: No press printing assistance
el: Χωρίς βοήθεια στο πιεστήριο

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides individual copy machines for self-service]
en: Self service
el: Αυτοεξυπηρέτηση

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide individual machines for self-service]
en:  No self service
el: Χωρίς αυτοεξυπηρέτηση

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells organic food]
en: Sells organic food
el: Πωλεί βιολογικά τρόφιμα

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell organic food]
en: Does not sell organic food
el: Δεν πωλεί βιολογικά τρόφιμα

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells organic food]
en: Only sells organic food
el: Πωλεί μόνο βιολογικά τρόφιμα

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells gluten free food]
en: Sells gluten free food
el: Πωλεί τρόφιμα χωρίς γλουτένη

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell gluten free food]
en: Does not sell gluten free food
el: Δεν πωλεί τρόφιμα χωρίς γλουτένη

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells gluten free food]
en: Only sells gluten free food
el: Πωλεί μόνο τρόφιμα χωρίς γλουτένη

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells lactose free food]
en: Sells lactose free food
el: Πωλεί τρόφιμα χωρίς λακτόζη

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell lactose free food]
en: Does not sell lactose free food
el: Δεν πωλεί τρόφιμα χωρίς λακτόζη

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells lactose free food]
en: Only sells lactose free food
el: Πωλεί μόνο τρόφιμα χωρίς λακτόζη

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells lottery tickets]
en: Sells lottery tickets
el: Πωλεί τυχερούς λαχνούς

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells revenue stamps]
en: Sells revenue stamps
el: Πωλεί σφραγίδες εσόδων

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells salt]
en: Sells salt
el: Πωλεί αλάτι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Diesel
el: Πετρέλαιο κίνησης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Biodiesel
el: Βιοντίζελ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
el: Οκτάνια 91

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
el: Οκτάνια 95

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
el: Οκτάνια 98

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 100
el: Οκτάνια 100

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
el: Μπαταρίες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
el: Ρουχισμός

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
el: Υαλικά

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
el: Γυάλινα μπουκάλια

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
el: Πράσινα απόβλητα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
el: Απόβλητα κήπου

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
el: Ηλεκτρολογικό υλικό

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Metal
el: Μέταλα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
el: Κινητά τηλέφωνα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
el: Εφημερίδα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
el: Βαφή

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
el: Χαρτί

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
el: Χάρτινη συσκευασία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
el: Πλαστικό

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
el: Πλαστικές σακούλες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
el: Πλαστικά μπουκάλια

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
el: Πλαστική συσκευασία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Polyester
el: Πολυεστέρας

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
el: Λάστιχα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
el: Απόβλητα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: White goods
el: Λευκά είδη

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
el: Ξύλο

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
el: Ενεργό

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
el: Αδρανές

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
el: Ανενεργό

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Stratovolcano
el: Στρωματοηφαίστειο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shield volcano
el: Ασπιδοειδές ηφαίστειο

[ctx: Marble::Placemark|A scoria cone volcano.]
en: Scoria cone
el: Κώνος στάχτης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
el: Εναλλακτική ιατρική

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
el: Ωτορινολαρυγγολόγος

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
el: Τράπεζα αίματος

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
el: Αιμοδοσία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical center
el: Ιατρικό κέντρο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
el: Κλινική

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
el: Οδοντίατρος

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
el: Ιατρός

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Hospital
el: Νοσοκομείο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
el: Μαία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Optometrist
el: Οπτομέτρης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
el: Φυσικοθεραπευτής

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Podiatrist
el: Ποδίατρος

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
el: Ψυχοθεραπευτής

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Rehabilitation
el: Αποκατάσταση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
el: Λογοθεραπευτής

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
el[0]: %n θέσεις
el[1]: %n θέσεις

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
el: Εχει ερεισίνωτο

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
el: Χωρίς ερεισίνωτο

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
el: Με φύλαξη

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
el: Χωρίς φύλαξη

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
el: %1 θέσεις για άτομα με ειδικές ανάγκες

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
el: %1 θέσεις για γυναίκες

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
el: %1 θέσεις για γονείς με παιδιά

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
el: %1 θέσεις με ηλεκτρικούς φορτιστές

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
el: Με εξωτερική επιτήρηση

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
el: Με εσωτερική επιτήρηση

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
el: Με δημόσια επιτήρηση

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
el: Με ντους

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
el: Χωρίς ντους

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides mattress]
en: Has mattress
el: Με στρώματα

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide mattress]
en: Has no mattress
el: Χωρίς στρώματα

[ctx: Marble::Placemark|Water is available inside or aside]
en: Has water
el: Με νερό

[ctx: Marble::Placemark|Water is not available inside nor aside]
en: Has no water
el: Χωρίς νερό

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
el: Με τουαλέτες

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide toilets]
en: Has no toilets
el: Χωρίς τουαλέτες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is possible
el: Δυνατότητα κράτησης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No reservation possible
el: Χωρίς δυνατότητα κράτησης

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is required
el: Απαιτείται κράτηση

[ctx: Marble::Placemark|You should make reservation]
en: Reservation is recommended
el: Συνιστάται κράτηση

[ctx: Marble::Placemark|Reservation is only possible for members of the organisation running the hut]
en: Only for members
el: Μόνο για μέλη

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
el: Από %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 vehicles
el: %1 οχήματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 blue CEE sockets
el: %1 μπλε CEE πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (16 A)
el: %1 κόκκινες CEE πρίζες (16 Α)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (32 A)
el: %1 κόκκινες CEE πρίζες (32 Α)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (64 A)
el: %1 κόκκινες CEE πρίζες (64 Α)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (125 A)
el: %1 κόκκινες CEE πρίζες (125 Α)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-15P plugs
el: %1 NEMA-5-15P βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-20P plugs
el: %1 NEMA-5-20P βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-30 sockets
el: %1 NEMA 14-30 πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-50 sockets
el: %1 NEMA 14-50 πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Schuko sockets
el: %1 σούκο πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 BS 1363 sockets
el: %1 BS 1363 πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 plugs
el: %1 Type 1 βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 combo plugs
el: %1 Type 1 combo βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 sockets
el: %1 Type 2 πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 combo sockets
el: %1 Type 2 combo πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 3 sockets
el: %1 Type 3 πρίζες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 CHAdeMO plugs
el: %1 CHAdeMO βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Magne Charge plugs
el: %1 Magne Charge βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs
el: %1 Tesla standard βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs (Supercharger)
el: %1 Tesla standard βύσματα (υπερτροφοδοσίας)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla roadster plugs
el: %1 Tesla roadster βύσματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle width: %1
el: Μέγιστο πλάτος οχήματος: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle height: %1
el: Μέγιστο ύψος οχήματος: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Self-service
el: Αυτοεξυπηρέτηση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No self-service
el: Χωρίς αυτοεξυπηρέτηση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Automated
el: Αυτόματο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Manual
el: Χειροκίνητο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Group home
el: Μονάδα φροντίδας ατόμων με ειδικές ανάγκες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing home
el: Μονάδα φροντίδας ηλικιωμένων

[ctx: Marble::Placemark|Like group home but for more independent people, e.g. who have flats]
en: Assisted living
el: Βοήθεια στο σπίτι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing services on a daily basis
el: Φροντίδα ηλικιωμένων σε καθημερινή βάση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shelter
el: Καταφύγιο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Ambulatory care
el: Περιπατητική φροντίδα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Social welfare services
el: Υπηρεσίες κοινωνικής πρόνοιας

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Employment and workshops for offenders and people with disabilities
el: Απασχόληση και σεμινάρια για παραβάτες και άτομα με αναπηρία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Pre-packaged food for free or below market price
el: Προσυσκευασμένα τρόφιμα δωρεάν ή χαμηλότερα της τιμής αγοράς

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Prepared meals for free or below market price
el: Έτοιμα γεύματα δωρεάν ή χαμηλότερα της τιμής αγοράς

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Free dairy food (subject to local regulations)
el: Δωρεάν γαλακτοκομικά (σύμφωνα με τους τοπικούς κανονισμούς)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For abused
el: Για θύματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For children
el: Για παιδιά

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For people with physical disabilities
el: Για άτομα με σωματική αναπηρία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those who suffer of a disease
el: Για πάσχοντες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For drug-addicted
el: Για εξαρτημένα άτομα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For homeless
el: Για άστεγους

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For juvenile
el: Για νεαρές ηλικίες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those with mental/psychological problems
el: Για άτομα με νοητικά/ψυχολογικά προβλήματα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For migrants
el: Για μετανάστες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For orphans
el: Για ορφανά

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For elder people
el: Για ηλικιωμένους

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For poor or disadvantaged people
el: Για πένητες ή μειονεκτούντες

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For unemployed
el: Για ανέργους

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For victims of crimes
el: Για θύματα εγκλημάτων

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Inscription: %1
el: Συνταγή: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 places per carriage
el: %1 θέσεις ανά μεταφορέα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 people per hour
el: %1 άτομα ανά ώρα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
el: %1 λεπτά

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is protected from the weather]
en: Has weather protection
el: Έχει προστασία από καιρικές συνθήκες

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not protected from the weather]
en: No weather protection
el: Χωρίς προστασία από καιρικές συνθήκες

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is heated]
en: Is heated
el: Θερμαινόμενο

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not heated]
en: Not heated
el: Μη θερμαινόμενο

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can be transported]
en: Bicycle transportation possible
el: Διαθέσιμη μεταφορά ποδηλάτου

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can only be transported in summer]
en: Bicycle transportation only in summer
el: Διαθέσιμη μεταφορά ποδηλάτου μόνο το καλοκαίρι

[ctx: Marble::Placemark|Bicyles cannot be transported]
en: Bicycle transportation impossible
el: Αδυναμία μεταφοράς ποδηλάτου

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit at night
el: Φωτισμένο τη νύχτα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit in winter
el: Φωτισμένο το χειμώνα

[ctx: Marble::Placemark|A ski piste with trees (gladed)]
en: Contains trees
el: Περιέχει δέντρα

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Not patrolled
el: Χωρίς επιτήρηση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic style nordic or downhill skiing
el: Έτοιμη για κλασική σκανδιναβική ή ελεύθερης κατάβασης χιονοδρομία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mogul piste
el: Πίστα mogul

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for free style or skating
el: Έτοιμη για ελεύθερο στιλ ή πατινάζ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic and free style skiing
el: Έτοιμη για κλασική και ελεύθερου στιλ χιονοδρομία

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed by a smaller snowmobile
el: Έτοιμη για μικρότερο οχήματα χιονιού

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Unmarked piste (backcountry touring)
el: Χωρίς σήμανση έδαφος (περιήγηση απομακρυσμένης περιοχής)

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is covered]
en: Is covered
el: Καλύπτεται

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is not covered]
en: Not covered
el: Δεν καλύπτεται

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Collection times %1
el: Χρόνοι συλλογής %1

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
el: Είσοδος

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
el: Έξοδος

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
el: Είσοδος και έξοδος

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
el: Χωρίς είσοδο ή έξοδο

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway during summer]
en: Entry during summer
el: Είσοδος το καλοκαίρι

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway during summer]
en: Exit during summer
el: Έξοδος το καλοκαίρι

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway during summer]
en: Entry and exit during summer
el: Είσοδος και έξοδος το καλοκαίρι

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway during summer]
en: No entry or exit during summer
el: Όχι είσοδος ή έξοδος το καλοκαίρι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
el: Υψόμετρο: %1 m

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
el: Πελάτες μόνο

[ctx: Marble::Placemark|The public has an official, legally-enshrined right of access; i.e., it's a right of way]
en: Accessible by anyone
el: Προσβάσιμο από όλους

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
el: Ιδιωτικό

[ctx: Marble::Placemark|Open to general traffic but permission can be revoked by the owner]
en: Open to general traffic
el: Ανοιχτό στην κυκλοφορία

[ctx: Marble::Placemark|No access for the general public]
en: No access
el: Χωρίς πρόσβαση

[ctx: Marble::Placemark|]
en: no fee
el: χωρίς αντίτιμο

[ctx: Marble::Placemark|]
en: formerly <i>%1</i>
el: πρώην <i>%1</i>

[ctx: Marble::Placemark|Positive floor level]
en: Floor %1
el: Όροφος %1

[ctx: Marble::Placemark|Negative floor level]
en: Basement %1
el: Υπόγειο %1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 2, two levels above ground level]
en: Floor 2
el: Όροφος 2

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 1, one level above ground level]
en: Floor 1
el: Όροφος 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 0]
en: Ground floor
el: Ισόγειο

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -1, one level below ground level]
en: Basement 1
el: Υπόγειο 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -2, two levels below ground level]
en: Basement 2
el: Υπόγειο 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair accessible
el: Πρόσβαση με αναπηρικό καροτσάκι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair inaccessible
el: Χωρίς πρόσβαση με αναπηρικό καροτσάκι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Limited wheelchair accessibility
el: Περιορισμένη πρόσβαση με αναπηρικό καροτσάκι

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Designated wheelchair access
el: Καθορισμένη πρόσβαση με αναπηρικό καροτσάκι

[ctx: Marble::Placemark|This location does not provide public Internet access]
en: No public Internet access
el: Χωρίς δημόσια πρόσβαση στο Διαδίκτυο

[ctx: Marble::Placemark|This location provides an unknown type of public Internet access.]
en: Public Internet access available
el: Διαθέσιμη δημόσια πρόσβαση στο Διαδίκτυο

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for a fee.]
en: Charged public wifi available
el: Διαθέσιμη δημόσια ασύρματη πρόσβαση με χρέωση

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
el: Διαθέσιμη δημόσιαασύρματη πρόσβαση χωρίς χρέωση

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here.]
en: Public wifi available
el: Διαθέσιμη δημόσια ασύρματη πρόσβαση

[ctx: Marble::Placemark|Public wifi is not available here.]
en: No public wifi
el: Χωρίς δημόσια ασύρματη πρόσβαση

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here.]
en: Public wifi available
el: Διαθέσιμη δημόσια ασύρματη πρόσβαση

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
el: Δωρεάν διαθέσιμη δημόσια ασύρματη πρόσβαση

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International walking route
el: Διεθνής οδός πεζοπορίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National walking route
el: Εθνική οδός πεζοπορίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional walking route
el: Περιφερειακή οδός πεζοπορίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local walking route
el: Τοπική οδός πεζοπορίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International cycling route
el: Διεθνής οδός ποδηλατοδρομίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National cycling route
el: Εθνική οδός ποδηλατοδρομίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional cycling route
el: Περιφερειακή οδός ποδηλατοδρομίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local cycling route
el: Τοπική οδός ποδηλατοδρομίας

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional route
el: Περιφερειακή οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National route
el: Εθνική οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Municipal route
el: Δημοτική οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Territorial route
el: Εδφική οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local route
el: Τοπική οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Prefectural route
el: Νομαρχιακή οδός

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: United States route
el: Οδός ΗΠΑ

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
el: Ορατή περιοχή

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
el: Καθορισμός περιοχής

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
el: Λήψη διαδρομής

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
el: Ενεργοποιημένο όταν υπάρχει διαδρομή

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
el: Απόσταση γύρω από τη διαδρομή:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
el: Μέθοδος επιλογής

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
el: Αριθμός πλακιδίων προς λήψη:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
el: Λήψη περιοχής

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: There is a limit of %n tile(s) to download. | There is a limit of %n tile(s) to download.
el[0]: Υπάρχει όριο %n πλακιδίων προς λήψη.
el[1]: Υπάρχει όριο %n πλακιδίων προς λήψη.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
el: Προσεγγιστική τιμή του μεγέθους των πλακιδίων που θα ληφθούν

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
el: Εκτιμώμενο μέγεθος λήψης: %1 MB

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
el: Εκτιμώμενο μέγεθος λήψης: %1 kB

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
el: Επεξεργασία σελιδοδείκτη

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Description:
el: &Περιγραφή:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Folder:
el: &Φάκελος:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Add Folder…
el: &Προσθήκη φακέλου…

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Untitled Placemark
el: Άτιτλη σήμανση

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
el: Σχέσεις

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
el: Υψόμετρο

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
el: Δεν ορίσθηκε όνομα

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a name for this placemark.
el: Καθορίστε ένα όνομα για αυτήν τη σήμανση.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No ID specified
el: Δεν ορίσθηκε ταυτότητα

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a ID for this placemark.
el: Καθορίστε ταυτότητα για αυτήν τη σήμανση.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: ID is invalid
el: Μη έγκυρη ταυτότητα

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid ID for this placemark.
el: Καθορίστε μια έγκυρη ταυτότητα για αυτήν τη σήμανση.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No image specified
el: Δεν ορίσθηκε εικόνα

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify an icon for this placemark or add a valid tag.
el: Καθορίστε ένα εικονίδιο για αυτήν τη σήμανση ή προσθέστε μία έγκυρη ετικέτα.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Invalid icon path
el: Μη έγκυρη διαδρομή εικονιδίου

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid path for the icon file.
el: Καθορίστε μια έγκυρη διαδρομή για το αρχείο εικονιδίου.

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Edit placemark
el: Επεξεργασία σήμανσης τοποθεσίας

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show Balloon Popup
el: Εμφάνιση αναδυόμενου μπαλονιού

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
el: Στιλ, χρώμα

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
el: Ετικέτα

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
el: Χρώμα:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
el: Κλίμακα:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
el: Εικονίδιο

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show placemark
el: Εμφάνιση σήμανση τοποθεσίας

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
el: Έντονα

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
el: Πλάγια

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Underlined
el: Υπογραμμισμένα

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
el: Προσθήκη εικόνας

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
el: Προσθήκη δεσμού

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
el: Υψόμετρο:

[ctx: ElevationWidget|]
en: above sea level
el: πάνω από το επίπεδο της θάλασσας

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
el: Επιλογή εξωτερικού επεξεργαστή χαρτών

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
el: Εξωτερικός επεξεργαστής χαρτών

[ctx: ExternalEditor|]
en: Web browser (iD)
el: Περιηγητής ιστού (iD)

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
el: Απενεργοποιήστε το για να εμφανιστούν οι επιλογές επεξεργασίας χαρτών και την επόμενη φορά. Διαφορετικά, η επιλογή σας θα απομνημονευθεί και θα ανακληθεί αυτόματα σε μελλοντική χρήση. Αν θέλετε να μεταβάλλετε αργότερα τον προκαθορισμένο επεξεργαστή χαρτών, μπορείτε να το κάνετε στις Ρυθμίσεις του Marble.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
el: Να γίνει προκαθορισμένη η επιλογή μου για τον επεξεργαστή χαρτών

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
el: Λεπτομέρειες επεξεργαστή

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
el: Προεπισκόπηση επεξεργαστή

[ctx: ExternalEditor|]
en: iD is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser.
el: Ο iD είναι επεξεργαστής OpenStreetMap για γρήγορη επεξεργασία εργασιών και χρήση από αρχάριους. Απαιτεί έναν περιηγητή ιστού.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
el: O Merkaartor είναι ένας πανίσχυρος και εύκολος στη χρήση επεξεργαστής OpenStreetMap. Ενσωματώνεται καλά στον χρησιμοποιούμενο χώρο εργασίας.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
el: Ζητήστε παρακαλώ από τον διαχειριστή του συστήματός σας την εγκατάσταση του %1 στο σύστημά σας.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
el: Ο JOSM είναι ένας πανίσχυρος επεξεργαστής OpenStreetMap ο οποίος είναι πολύ πιο πολύπλοκος στη χρήση από άλλους επεξεργαστές. Έχει αναπτυχθεί στην πλατφόρμα Java κι έτσι τρέχει σε όλα τα συστήματα στα οποία είναι διαθέσιμη η Java, αλλά δεν ενσωματώνεται καλά στον χώρο εργασίας. Απαιτείται περιβάλλον εκτέλεσης συμβατό με Java SE.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: iD is a very easy to use OpenStreetMap editor, though lacks the power of Merkaartor and JOSM. It runs on all platforms with a web browser.
el: Ο iD αποτελεί έναν πολύ εύκολο στη χρήση επεξεργαστή OpenStreetMap, χωρίς όμως τις δυνατότητες του Merkaartor και του JOSM. Τρέχει σε όλες τις πλατφόρμες στις οποίες υπάρχουν διαθέσιμοι περιηγητές ιστού.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
el: Προβολή ιδιοτήτων

[ctx: QObject|]
en: Select filename for KML document
el: ΕΠιλογή ονόματος αρχείου για το KML έγγραφο

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
el: Προβολή αρχείου

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
el: Απο&θήκευση

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
el: &Κλείσιμο

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
el: Διάρκεια:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
el: Λειτουργία:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
el: Απαλή

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
el: Αναπήδηση

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
el: Τρέχον κέντρο χάρτη

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
el: Επιλογή εικόνας

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: All Supported Files (*.png *.jpg *.jpeg)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (*.png *.jpg *.jpeg)

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Formatted text
el: Μορφοποιημένο κείμενο

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
el: γραμμή εργαλείων

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
el: Έντονα

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
el: Πλάγια

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
el: Υπογραμμισμένα

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
el: Προσθήκη εικόνας

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
el: Προσθήκη δεσμού

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
el: Δ

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: E
el: Α

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: N
el: Β

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: S
el: Ν

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
el: Κοιλάδα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
el: Έδαφος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
el: Κρατήρ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
el: Θάλασσα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
el: Επανδρωμένη τοποθεσία προσγείωσης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
el: Πλανόδιο ρομπότ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Soft Landing Site
el: Μη επανδρωμένη ομαλή προσγείωση

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Hard Landing Site
el: Μη επανδρωμένη ανώμαλη προσγείωση

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
el: Βουνό

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
el: Πόλη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
el: Πρωτεύουσα επαρχίας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
el: Πρωτεύουσα πολιτείας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
el: Εθνική πρωτεύουσα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation
el: Έθνος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
el: Ηφαίστειο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
el: Ήπειρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
el: Ωκεανός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
el: Γεωγραφικός πόλος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
el: Μαγνητικός πόλος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
el: Ναυάγιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
el: Αεροδρόμιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
el: Παρατηρητήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
el: Επικίνδυνη στρατιωτική περιοχή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
el: Συντεταγμένη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
el: Δορυφόρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Capital
el: Πρωτεύουσα πόλης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
el: Εθνική πρωτεύουσα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
el: Προάστιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hamlet
el: Οικισμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
el: Τοπικότητα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
el: Κωμόπολη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
el: Χωριό

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
el: Νερό

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
el: Ύφαλος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
el: Μικρό δάσος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
el: Παραλία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
el: Παγετώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Shelf
el: Παγονησίδα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Scrub
el: Θαμνώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cliff
el: Γκρεμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Heath
el: Θάμνοι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
el: Σήματα κυκλοφορίας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Elevator
el: Ανελκυστήρας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
el: Βήματα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
el: Άγνωστος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
el: Διαδρομή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
el: Πεζόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
el: Ανίχνευση

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
el: Ποδηλατόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Service Road
el: Παράδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
el: Δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
el: Κατοικημένη περιοχή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Living Street
el: Δρόμος μειωμένης ταχύτητας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
el: Μη κατηγοριοποιημένος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Link Road
el: Τριτεύων συνδεδεμένος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Road
el: Τριτεύων δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Link Road
el: Δευτερεύων συνδεδεμένος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
el: Δευτερεύων δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Link Road
el: Κύριος συνδεδεμένος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
el: Κύριος δρόμος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Raceway
el: Δρόμος αγώνων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Road
el: Οδός φορτηγών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
el: Αυτοκινητόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Corridor
el: Διάδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
el: Κτήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Camping
el: Κάμπινγκ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hostel
el: Ξενώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hotel
el: Ξενοδοχείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motel
el: Μοτέλ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
el: νεολαιίστικος ξενώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
el: Ξενώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
el: Βιβλιοθήκη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
el: Νηπιαγωγείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
el: Κολλέγιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
el: Σχολείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
el: Πανεπιστήμιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bar
el: Μπαρ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Biergarten
el: Μπυραρία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
el: Καφέ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fast Food
el: Γρήγορο φαγητό

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pub
el: Παμπ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Restaurant
el: Εστιατόριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
el: Οδοντίατρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
el: Γιατροί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hospital
el: Νοσοκομείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
el: Φαρμακείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
el: Κτηνίατρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bank
el: Τράπεζα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
el: Αρχαιολογικός χώρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
el: Πρεσβεία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
el: Επείγουσες κλήσεις

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain Rescue
el: Διάσωση ορειβατών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Park
el: Θαλάσσιο πάρκο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Community Centre
el: Κέντρο κοινότητας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
el: Πηγή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
el: Νύχτερινό κέντρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
el: Παγκάκι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
el: Δικαστήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
el: Πυροσβεστική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hunting Stand
el: Κυνηγετική πλατφόρμα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
el: Αστυνομία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
el: Ταχυδρομικό κουτί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
el: Ταχυδρομείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
el: Φυλακή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
el: Ανακύκλωση

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shelter
el: Καταφύγιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
el: Τηλέφωνο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
el: Τουαλέτες

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
el: Δημαρχείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
el: Κάλαθος αχρήστων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
el: Πόσιμο νερό

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
el: Νεκροταφείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
el: Σταθμός φόρτισης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
el: Πλυντήριο αυτοκίνητων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Social Facility
el: Κοινωνική υπηρεσία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
el: Δημαρχείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gate
el: Πύλη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lift Gate
el: Πύλη ανέλκυσης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
el: Τοίχος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Peak
el: Κορυφή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
el: Δέντρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
el: Είσοδος σπηλαίου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
el: Ποτά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hifi
el: Σύστημα ήχου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
el: Σουπερμάρκετ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
el: Κάβα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
el: Αρτοποιείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
el: Κρεοπώλης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
el: Ζαχαροπλαστική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
el: Παντοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
el: Μανάβης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
el: Ιχθυοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
el: Πολυκατάστημα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kiosk
el: Περίπτερο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
el: Κατάστημα με τσάντες

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
el: Κατάστημα ρούχων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
el: Κατάστημα μόδας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
el: Κοσμηματοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
el: Κατάστημα υποδημάτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Variety Store
el: Κατάστημα ποικίλων ειδών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
el: Υπηρεσίες ομορφιάς

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chemist
el: Χημικός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
el: Καλλυντικά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
el: Κομμωτήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
el: Οπτικός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
el: Αρώματα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
el: Εξοπλισμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
el: Ανθοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
el: Κατάστημα επίπλων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
el: Κατάστημα ηλεκτρονικών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
el: Κατάστημα κινητών τηλεφώνων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
el: Ποδήλατα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
el: Πωλήσεις αυτοκινήτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
el: Συνεργείο αυτοκινήτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
el: Ανταλλακτικά αυτοκινήτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
el: Κατάστημα μοτοποδηλάτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
el: Κατάστημα ειδών εξωτερικής χρήσης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
el: Αθλητικά είδη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
el: Υπηρεσίες εκτυπώσεων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
el: Γκαλερί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
el: Κατάστημα μουσικών οργάνων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
el: Φωτογραφίες

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
el: Βιβλιοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
el: Είδη δώρων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
el: Γραφική ύλη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
el: Πλυντήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
el: Κατάστημα κατοικιδίων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
el: Κατάστημα παιχνιδιών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
el: Ταξιδιωτικό πρακτορείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
el: Καπνοπωλείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
el: Κατάστημα τσαγιού

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
el: Ηλεκτρονικοί υπολογιστές

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
el: Κέντρο κήπου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
el: Κατάστημα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
el: Γέφυρα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
el: Φάρος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
el: Προβλήτα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
el: Πύργος νερού

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
el: Ανεμόμυλος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
el: Πύργος τηλεπικοινωνιών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
el: Τουριστικό αξιοθέατο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
el: Καλλιτεχνήματα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
el: κάστρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cinema
el: Κινηματογράφος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Information
el: Πληροφορίες

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monument
el: Μνημείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Museum
el: Μουσείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ruin
el: Ερείπια

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
el: Θέατρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
el: Θεματικό πάρκο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
el: Άποψη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
el: Ζωολογικός κήπος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
el: Αλπική καλύβα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
el: Ερημική καλύβα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Memorial
el: Μνημείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerodrome
el: Αεροδρόμιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
el: Ελικοδρόμιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
el: Πύλη αεροδρομίου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
el: Αεροδιάδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Apron
el: Πίστα στάθμευσης αεροδρομίου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Taxiway
el: Διάδρομος ταξί αεροδρομίου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
el: Τερματικός σταθμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
el: Σταθμός λεωφορείων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
el: Στάση λεωφορείων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
el: Διαμοιρασμός αυτοκινήτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
el: Βενζινάδικο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
el: Στάθμευση

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking Space
el: Χώρος στάθμευσης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platform
el: Πλατφόρμα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
el: Ενοικίαση ποδηλάτου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
el: Ενοικίαση αυτοκινήτου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
el: Ενοικίαση χιονοπέδιλων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taxi Rank
el: Πιάτσα ταξί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
el: Σιδηροδρομικός σταθμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
el: Στάση τραμ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
el: Στάθμευση ποδηλάτων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
el: Στάθμευση δικύκλων

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
el: Είσοδος υπόγειου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
el: Κάμερα ελέγχου ταχύτητας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
el: Περιοχές λατρείας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bahai
el: Μπαχάι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
el: Βουδιστική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
el: Χριστιανική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
el: Μωαμεθανική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hindu
el: Ινδουιστική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jain
el: Ζαϊνιστική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
el: Ιουδαϊκή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shinto
el: Σίντο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sikh
el: Σιχ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
el: Τάο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
el: Γήπεδο γκολφ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Marina
el: Μαρίνα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Park
el: Πάρκο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
el: Παιδική χαρά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
el: Γήπεδο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
el: Αθλητικό κέντρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
el: Στάδιο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
el: Πισίνα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
el: Μίνι γκολφ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
el: Κλήροι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Basin
el: Υπόγειο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
el: Κοιμητήριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
el: Εμπορική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
el: Οικοδομική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
el: Χωράφι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
el: Χωράφι σε αγρόκτημα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
el: Γκαράζ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
el: Γρασίδι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Industrial
el: Βιομηχανική

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
el: Χωματερή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
el: Λιβάδι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
el: Στρατός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
el: Λατομείο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
el: Σιδηρόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reservoir
el: Δεξαμενή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
el: Κατοικημένη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
el: Λιανεμπόριο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Orchard
el: Περιβόλι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
el: Αμπέλι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
el: Σιδηροτροχιά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Narrow Gauge
el: Σιδηροτροχιά μικρού εύρους

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
el: Τραμ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
el: Ελαφρά σιδηροτροχιά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
el: Εγκαταλελειμμένος σιδηρόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
el: Υπόγειος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Preserved Railway
el: Διατηρημένος σιδηρόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Railway
el: Μικροσκοπικός σιδηρόδρομος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Construction
el: Κατασκευή σιδηροδρόμου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monorail
el: Μονής τροχιάς

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Funicular Railway
el: Τελεφερίκ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Power Tower
el: Πύργος υψηλής ισχύος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerialway Station
el: Σταθμός τελεφερίκ

[ctx: GeoDataPlacemark|A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
el: Πυλώνας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cable Car
el: Τελεφερίκ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gondola
el: Γόνδολα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chair Lift
el: Εναέρια διαδρομή με καρέκλα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mixed Lift
el: Εναέρια διαδρομή με διάφορα μέσα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drag Lift
el: Ανυψωτική έλξη

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platter
el: Δίσκος

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rope Tow
el: Σκοινί ρυμούλκησης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magic Carpet
el: Μαγικό χαλί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zip Line
el: Εναέρια διαδρομή με σχοινί

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Goods
el: Αγαθά

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Downhill Piste
el: Πίστα κατάβασης

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nordic Piste
el: Σκανδιναβική πίστα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Skitour
el: Περιήγηση με χιονοπέδιλα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sled Piste
el: Πίστα για μικρό έλκηθρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Winter Hike
el: Πεζοπορία το χειμώνα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sleigh Piste
el: Πίστα για έλκηθρο με ζώα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Skate
el: Παγοδρομία

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Snow Park
el: Χιονοδρομικό πάρκο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Playground
el: Γήπεδο χιονοδρομιών

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Jump
el: Άλμα με χιονοπέδιλα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 1)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 1)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 2)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 2)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 3)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 3)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 4)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 4)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 5)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 5)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 6)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 6)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 7)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 7)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 8)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 8)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 9)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 9)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 10)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 10)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 11)
el: Όριο δικαιοδοσίας (Επίπεδο 11)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Boundary (Maritime)
el: Όριο (Ναυτικό)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Urban Area
el: Αστική περιοχή

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: International Date Line
el: Γραμμή διεθνούς ημερομηνίας

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bathymetry
el: Βαθύμετρο

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Canal
el: Κανάλι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
el: Χαντάκι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
el: Ρεύμα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
el: Ποταμός

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Weir
el: Φράγμα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
el: Σταυροδρόμι

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
el: Διέλευση σιδηροδρόμου

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
el: Θύρα

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
el: Δωμάτιο

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
el: Τρένο

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
el: Υπόγειος

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
el: Τραμ

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bus
el: Λεωφορείο

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Trolley Bus
el: Τρόλεϊ

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
el: Διαδρομή ποδηλάτου

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
el: Διαδρομή πεζοπορίας

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bridleway
el: Δρόμος αναβατών

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
el: Πίστα κατάβασης

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Nordic Ski Trail
el: Μονοπάτι σκανδιναβικού σκι

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Skitour
el: ΠΕριήγηση με χιονοπέδιλα

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Sled Trail
el: Μονοπάτι για μικρό έλκηθρο

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
el: Αδυναμία μετατροπής του κειμένου <maximum> σε ακέραιο. Το κείμενο: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
el: Αδυναμία μετατροπής του κειμένου <minimum> σε ακέραιο. Το κείμενο: '%1'

[ctx: QObject|]
en: Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.  | Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.
el[0]: Αποτυχία ανάλυσης στη γραμμή %1. Ακόμη %n μη κλειστές ετικέτες μετά το τέλος του εγγράφου.
el[1]: Αποτυχία ανάλυσης στη γραμμή %1. Ακόμη %n μη κλειστές ετικέτες μετά το τέλος του εγγράφου.

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
el: Σφάλμα ανάλυσης αρχείου στη γραμμή: %1 και στήλη %2.

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
el: Το συγκεκριμένο αρχείο δεν είναι έγκυρο

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
el: Δημοτικότητα

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|Popularity index]
en: PopIndex
el: Δείκτης δημοτικότητας

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
el: Τρέχουσα τοποθεσία: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
el: Αρχική τοποθεσία

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
el: Διεύθυνση ή όρος αναζήτησης

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
el[0]: βρέθηκαν %n αποτελέσματα.
el[1]: βρέθηκαν %n αποτελέσματα.

[ctx: GoTo|]
en: Go To…
el: Μετάβαση σε…

[ctx: GoTo|]
en: Browse
el: Περιήγηση

[ctx: GoTo|]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
el: Επιλογή γεωγραφικής περιοχής

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
el: Βόρειο γεωγραφικό πλάτος

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
el: Δυτικό γεωγραφικό μήκος

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
el: Ανατολικό γεωγραφικό μήκος

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
el: Νότιο γεωγραφικό &πλάτος

[ctx: Marble::LatLonEdit|East, the direction]
en: E
el: A

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
el: Δ

[ctx: Marble::LatLonEdit|North, the direction]
en: N
el: Β

[ctx: Marble::LatLonEdit|South, the direction]
en: S
el: Ν

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
el: Υπόμνημα

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
el: Εγκατάσταση

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
el: Εγκατάσταση χαρτών

[ctx: QObject|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
el: Προβολή υδρογείου

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
el: Σφαιρική προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
el: Μερκατορική προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
el: Επίπεδη προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
el: Γνωμονική προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
el: Στερεογραφική προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area view
el: Lambert αζιμουθιακή ισο-εδαφική προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant view
el: Αζιμουθιακή ισαπέχουσα προβολή

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Perspective Globe view
el: Προοπτική προβολή υδρογείου σφαίρας

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
el: &Εμφάνιση μεγάλων εικονιδίων

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
el: &Αγαπημένο

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
el: &Δημιουργία νέου χάρτη...

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
el: Δια&γραφή θέματος χάρτη

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
el: Επιθυμείτε πραγματικά να διαγράψετε το "%1";

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
el: Προβολή χάρτη

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
el: &Προβολή

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
el: Σφαίρα

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
el: Επίπεδος χάρτης

[ctx: MapViewWidget|]
en: Mercator
el: Μερκάτορ

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
el: Γνωμονική

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
el: Στερεογραφική

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
el: Lambert αζιμουθιακή ίσου εδάφους

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
el: Αζιμουθιακή ισαπέχουσα

[ctx: MapViewWidget|]
en: Vertical Perspective Globe
el: Υδρόγειος με κατακόρυφη προοπτική

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
el: &Ουράνιο σώμα

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
el: &Θέμα

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την προτιμώμενη προβολή χάρτη μέσα από διάφορα θέματα.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
el: Προεπισκόπηση χάρτη

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
el: Σφάλμα συντακτικής ανάλυσης

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
el: Ο οδηγός δεν μπορεί να αναλύσει την απάντηση του διακομιστή

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
el: Εικόνα προεπισκόπησης

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
el: Πλακίδιο βάσης

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Legend Image
el: Εικόνα υπομνήματος

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένος

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
el: Η αρχειοθέτηση απέτυχε

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
el: Αδυναμία εκκίνησης της διαδικασίας αρχειοθέτησης.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
el: Η διαδικασία αρχειοθέτησης κατέρρευσε.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
el: Πηγαία εικόνα

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
el: Παρακαλώ καθορίστε μια πηγαία εικόνα.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
el: Η πηγαία εικόνα που καθορίσατε δεν υπάρχει. Παρακαλώ καθορίστε μια άλλη εικόνα.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
el: Η πηγαία εικόνα που καθορίσατε δε φαίνεται να αποτελεί όντως εικόνα. Παρακαλώ καθορίστε ένα άλλο αρχείο εικόνας.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
el: Τίτλος χάρτη

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
el: Παρακαλώ καθορίστε έναν τίτλο για τον χάρτη.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
el: Όνομα χάρτη

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
el: Παρακαλώ καθορίστε ένα όνομα για τον χάρτη.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
el: Παρακαλώ καθορίστε ένα άλλο όνομα για τον χάρτη, αφού υπάρχει ήδη χάρτης με το όνομα "%1".

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
el: Παρακαλώ καθορίστε μια εικόνα προεπισκόπησης.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
el: Πρόβλημα κατά τη δημιουργία των αρχείων

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
el: Ελέγξτε αν υπάρχει θέμα με το ίδιο όνομα.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMS Server
el: WMS διακομιστής

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
el: Βοηθός δημιουργίας θέματος χάρτη

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Καλώς ορίσατε στον οδηγό δημιουργίας χαρτών!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Θα σας καθοδηγήσουμε μέσα από τη διαδικασία δημιουργίας θέματος χάρτη για το Marble. Στο τέλος θα έχετε το δικό σας χάρτη να τον βλέπετε στο Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Επιλέξτε την πηγή των δεδομένων για το θέμα του χάρτη σας:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
el: Συνδέεται σε έναν διακομιστή στο Διαδίκτυο. Τα χαρτογραφικά δεδομένα ανακτώνται με το πρωτόκολλο WMS.

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
el: Πρέπει να δώσετε μια bitmap εικόνα ενός παγκόσμιου χάρτη αποθηκευμένου στο δίσκο.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
el: Μια απλή εικόνα αναπαριστά όλον τον κόσμο

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
el: Συνδέεται σε έναν διακομιστή στο Διαδίκτυο. Τα χαρτογραφικά δεδομένα ανακτώνται με ένα στατικό URL.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
el: Διαδικτυακός χάρτης με δεικτοδοτημένα πλακίδια (π.χ. Open Street Map)

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
el: WMS διακομιστής:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
el: Προσαρμοσμένος

[ctx: MapWizard|]
en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: MapWizard|]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
el: Πηγαία εικόνα:

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
el: URL σχήμα:

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
el: Τίτλος χάρτη:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
el: Ένα σύντομο όνομα για το θέμα του χάρτη σας.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
el: Όνομα χάρτη:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
el: Η ταυτότητα του θέματος χάρτη με πεζά.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
el: Το όνομα φακέλου του νέου θέματος.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
el: Περιγραφή:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
el: Μια μικρή περιγραφή του θέματος του χάρτη. Εδώ μπορείτε να δώσετε πληροφορίες για το σκοπό, την προέλευση, τα πνευματικά δικαιώματα και την άδεια χρήσης των δεδομένων που χρησιμοποιούνται στο θέμα του χάρτη σας.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
el: Θα εμφανίζεται σε υπόδειξη και ίσως περιέχει διαμόρφωση HTML.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
el: Εικόνα προεπισκόπησης:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
el: εικόνα προεπισκόπησης

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
el: Εικόνα υπομνήματος:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Περίληψη</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Συγχαρητήρια! Έχετε εισαγάγει όλα τα δεδομένα που απαιτούνται για τη δημιουργία του θέματος του χάρτη. Ελέγξτε προσεκτικά την παρακάτω περίληψη και πατήστε το κουμπί &quot;Τέλος&quot; για να δημιουργηθεί το θέμα. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Εξετάστε το ενδεχόμενο να συνεισφέρετε το θέμα του χάρτη στην κοινότητα του Marble αν η άδεια και οι όροι χρήσης το επιτρέπουν.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
el: Το όνομα του χάρτη πηγαίνει εδώ.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
el: Θέμα χάρτη:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
el: Το θέμα του χάρτη πηγαίνει εδώ.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
el: Προεπισκόπηση χάρτη

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
el: Εικονική υδρόγειος Marble

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
el: <b>Ενεργός ομάδα ανάπτυξης του Marble</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
el: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Προγραμματιστής και αρχικός συγγραφέας</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
el: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:earthwings@gentoo.org">earthwings@gentoo.org</a><br /><i>Δρομολόγηση, πλοήγηση, κινητά</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
el: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Υποστήριξη WMS, κινητά, επιδόσεις</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
el: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Ενσωμάτωση στο Plasma, διορθώσεις σφαλμάτων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Geodata</i></p>
el: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Γεωδεδομένα</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
el: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>Υποστήριξη OpenStreetMap, διαχείριση λήψεων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
el: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Προφίλ υψομέτρου</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
el: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Υποστήριξη ερασιτεχνικής ραδιοφωνίας</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
el: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Υποστήριξη διαδικτυακών υπηρεσιών</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
el: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Δορυφόροι</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
el: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Πλανητικοί δορυφόροι</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
el: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Δρομολόγηση, προφίλ υψομέτρου</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
el: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Υποστήριξη KML και Windows</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
el: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Διορθώσεις σφαλμάτων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
el: <b>Προγραμματιστές</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
el: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Αστρονομικά παρατηρητήρια</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
el: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Φίλτρο πλανητών, διορθώσεις σφαλμάτων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
el: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Υποστήριξη διαμεσολαβητή</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
el: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Δικτυακά πρόσθετα</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
el: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Εκτελεστές Marble, πλασμοειδές παγκόσμιου ρολογιού</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
el: <p>Magnus Valle<br /><i>Ιστορικοί χάρτες</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
el: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Αρχικός συν-συντηρητής</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
el: <p><i>Ανάπτυξη &amp; διορθώσεις:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Platforms &amp; Distributions:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>
el: <p><i>Πλατφόρμες &amp; Διανομές:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
el: <p><i>Γραφικά:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
el: <b>Ελάτε μαζί μας</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
el: <p>Μπορείτε να βρείτε τους προγραμματιστές του έργου του Marble στη διεύθυνση <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
el: <p>Η ομάδα του Marble θα ήθελε να ευχαριστήσει τα μέλη της που συμμετείχαν στο ESA SoCiS για την επιτυχημένη δουλειά που έκαναν στο Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Project: Improving Marble's Satellite maps using Sentinel-2 mission data</i></p>
el: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Έργο: Βελτίωση των δορυφορικών χαρτών του Marble με χρήση δεδομένων από τις αποστολές Sentinel-2</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Project: Integrate data provided by the Sentinel missions</i></p>
el: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Έργο: Ενσωμάτωση δεδομένων από τις αποστολές Sentinel</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Project: Panoramic Picture Support for celestial bodies in Marble   </i></p>
el: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη πανοραμικών φωτογραφιών για ουράνια σώματα στο Marble   </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Project: Displaying Solar / Lunar Eclipses in Marble </i></p>
el: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Εμφάνιση ηλιακών / σεληνιακών εκλείψεων στο Marble </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: Visualization of planetary satellites</i></p>
el: <p>Rene Kuettner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Έργο: Αναπαράσταση πλανητικών δορυφόρων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
el: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Έργο: Αναπαράσταση δορυφορικών τροχιών</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
el: <p>Η ομάδα του Marble θέλει να ευχαριστήσει τα μέλη της που συμμετείχαν στο Google Code-in για την επιτυχημένη δουλειά που έκαναν στο Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
el: <p>Η ομάδα του Marble θα ήθελε να ευχαριστήσει τα μέλη της που συμμετείχαν στο Google Summer of Code για την επιτυχημένη δουλειά που έκαναν στο Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Project: Support for medium and low tile levels in the OSM Vector Map of Marble</i></p>
el: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη για μεσαία και χαμηλά επίπεδα πλακιδίων στον OSM διανυσματικό χάρτη του Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Improve Marble's OSM vector rendering support</i></p>
el: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Βελτίωση της υποστήριξης αποτύπωσης OSM διανυσμάτων στο Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Project: Porting Marble to Android platform</i></p>
el: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Μεταφορά του Marble στην πλατφόρμα Android</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Project: Offering OpenStreetMap support and improving Edit Mode for Marble</i></p>
el: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Προσφορά υποστήριξης για OpenStreetMap και βελτίωση της λειτουργίας επεξεργασίας για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Game</i></p>
el: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Marble Game</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Project: Editing Mode for Polygons</i></p>
el: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Λειτουργία επεξεργασίας για πολύγωνα</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Project: Interactive Tours </i></p>
el: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Διαδραστικές περιηγήσεις </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble meets ownCloud</i></p>
el: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Το Marble συναντά το ownCloud</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Project: ownCloud storage and synchronization for Marble </i></p>
el: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Αποθήκη ownCloud και συγχρονισμός για το Marble </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: OpenGL SceneGraph</i></p>
el: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Έργο: OpenGL SceneGraph</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
el: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Έργο: Αποτύπωση OpenStreetMap διανυσμάτων</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Project: Natural Earth Vector Map</i></p>
el: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Διανυσματικός χάρτης Natural Earth</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Project: OpenGL Mode for Marble</i></p>
el: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Έργο: Λειτουργία OpenGL για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
el: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Αποτύπωση διανυσμάτων OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
el: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Έργο: Marble Touch στο MeeGo</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
el: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Σελιδοδείκτες</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
el: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη ώρας</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
el: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Πλοήγηση στροφή-στροφή (turn-by-turn)</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
el: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Σχολιασμός OSM</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
el: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Έργο: Διαδικτυακές υπηρεσίες</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
el: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Διανυσματικά πλακίδια για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
el: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη φωτογραφιών Panoramio / Wikipedia για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
el: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Έργο: Ισορθογώνια προβολή ("Επίπεδος χάρτης")</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
el: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη GPS για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
el: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Έργο: Υποστήριξη KML για το Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
el: <p>...και φυσικά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους ανθρώπους της Google Inc. που έκαναν δυνατή την πραγματοποίηση αυτών των έργων.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
el: <b>Ευχαριστίες</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
el: <p><i>Διάφορες προτάσεις &amp; Έλεγχος:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
el: <p> Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον John Layt που παρείχε μια σημαντική πηγή έμπνευσης με τη δημιουργία του "Kartographer", του προγόνου του Marble.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
el: <b>Χάρτες</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 m / pixel)</i><br />NASA Goddard Space Flight Center Earth Observatory <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>
el: <p><i>Νέα γενιά Blue Marble (500 m / pixel)</i><br />Παρατηρητήριο Κέντρου Διαστημικών Πτήσεων Γκοντάρ της NASA <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
el: <p><i>Φώτα πόλεων της γης</i><br />Τα δεδομένα είναι μια ευγενική προσφορά του Marc Imhoff της f NASA GSFC και του Christopher Elvidge της NOAA NGDC. Η εικόνα από τους Craig Mayhew και Robert Simmon, NASA GSFC.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>
el: <p><i>Συμπιεσμένη έκδοση της Γεωγραφικής Τράπεζας Δεδομένων σε πολύγωνα ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
el: <b>Οδικός χάρτης</b>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
el: <b>Πόλεις και τοποθεσίες</b>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
el: <b>Σημαίες</b>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
el: <b>Αστέρες</b>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
el: Χρήση της έκδοσης %1 της βιβλιοθήκης του Marble

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Εικονική Υδρόγειος Marble</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
el: Άγνωστη έκδοση

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
el: &Σχετικά

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
el: Συ&γγραφείς

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &Data
el: &Δεδομένα

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Υπάρχουν δύο λανθάνουσες μνήμες σε χρήση από το Marble: Η φυσική μνήμη για τη διατήρηση των δεδομένων του χάρτη στη μνήμη του υπολογιστή. Η αύξηση της τιμής της έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερη ανταποκρισιμότητα της εφαρμογής. Η λανθάνουσα μνήμη στο σκληρό δίσκο που χρησιμοποιείται για τη λήψη περιεχομένου από οτ διαδίκτυο (π.χ. δεδομένα Wikipedia ή δεδομένα χάρτη). Μειώστε την τιμή αυτή αν επιθυμείτε να ελευθερώσετε χώρο στο δίσκο και αν η υψηλή χρήση του διαδικτύου δεν αποτελεί πρόβλημα. </p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&ache
el: Λαν&θάνουσα μνήμη

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
el: &Φυσική μνήμη:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
el: Κα&θαρισμός

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
el: &Σκληρός δίσκος:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
el: Καθαρ&ισμός

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ρυθμίσεις διαμεσολαβητή για το τοπικό σας δίκτυο intranet. Παρακαλώ αφήστε το κενό αν δεν υπάρχει διαμεσολαβητής.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy
el: &Διαμεσολαβητής

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy:
el: &Διαμεσολαβητής:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: P&ort:
el: &Θύρα:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
el: Τύπος διαμεσολαβητή:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
el: Απαιτεί ταυτοποίηση

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
el: Ό&νομα χρήστη:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
el: Επιτρέπει την αποθήκευση διαδρομών στο ownCloud. Κάθε διαδρομή πρέπει να σταλεί/ληφθεί χειροκίνητα.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού διαδρομών

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
el: Αυτόματος συγχρονισμός όλων των σελιδοδεικτών με το διακομιστή.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
el: Ενεργοποίηση συγχρονισμού σελιδοδεικτών

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
el: Συγχρονισμός τώρα

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
el: Διαπιστεύσεις

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Server:
el: Διακομιστής:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
el: URL απομακρυσμένου διακομιστή, π.χ. myserver.com/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
el: Δοκιμαστική είσοδος

[ctx: Marble|]
en: not available
el: μη διαθέσιμο

[ctx: QObject|]
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
el: &Σύρσιμο τοποθεσίας:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Κατά το σύρσιμο του ποντικιού υπάρχουν δύο τυπικές συμπεριφορές ως προς το χειρισμό της εικονικής υδρογείου:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η τοποθεσία κάτω από το ποντίκι θα ακολουθεί το δρομέα ακριβώς: Ως αποτέλεσμα π.χ. ο βόρειος πόλος δε θα παραμένει στο πάνω μέρος το οποίο μπορεί να προκαλέσει σύγχυση. Προκαθορισμένα το Marble διατηρεί πάντα το βορρά στο πάνω μέρος, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα η θέση του ποντικιού να "αποκολλάται" ελαφρά από το δρομέα. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
el: Κατακόρυφη διατήρηση άξονα του πλανήτη

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
el: Να ακολουθείται ο δείκτης του ποντικιού

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
el: Χρήση κινητικής ενέργειας από περιστροφή στην έλξη του χάρτη

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Inertial globe rotation
el: Περ&ιστροφή αδρανούς υδρογείου σφαίρας

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ατά την αναζήτηση μιας τοποθεσίας το Marble μπορεί να κινηθεί ακαριαία στη νέα τοποθεσία ή να εμφανίσει μια κίνηση ταξιδιού από την τρέχουσα τοποθεσία στη νέα.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
el: &Κίνηση ταξιδιού στον προορισμού

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
el: &Κατά την εκκίνηση:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Προκαθορισμένα το Marble θα εμφανίζει την αρχική τοποθεσία αμέσως μετά την εκκίνηση της εφαρμογής. Εναλλακτικά μπορεί να εμφανίζει την τελευταία τοποθεσία που ήταν ενεργή κατά την έξοδο από την εφαρμογή από τον χρήστη. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
el: Εμφάνιση αρχικής τοποθεσίας

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
el: Επιστροφή στην τελευταία τοποθεσία

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &External editor:
el: &Εξωτερικός επεξεργαστής:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
el: <p>Η εφαρμογή που εκτελείται για την επεξεργασία χαρτών. Το Potlatch (προκαθορισμένο) απαιτεί την εγκατάσταση περιηγητή ιστού με υποστήριξη flash. Όταν επιλέξετε josm ή merkaartor, νεναιωθείτε ότι η αντίστοιχη εφαρμογή έχει εγκατασταθεί.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
el: Να γίνεται πάντα ερώτηση

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Potlatch (Web browser)
el: Potlatch (περιηγητής ιστού)

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
el: Πάνω

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
el: Κλίση του άξονα της Γης προς το χρήστη.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
el: Περιστρέφει την υδρόγειο αριστερόστροφα γύρω από τον άξονά της.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
el: Επαναφορά προβολής

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για την επαναφορά του επιπέδου εστίασης και της γωνίας προβολής.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
el: Αρχική τοποθεσία

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
el: Περιστρέφει την υδρόγειο δεξιόστροφα γύρω από τον άξονά της.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
el: Κάτω

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
el: Κλίση του άξονα της υδρογείου μακρυά από το χρήστη.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
el: Εστιάστε περισσότερο πατώντας αυτό το κουμπί για να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
el: Κύλιση εστίασης

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την κύλιση για τη ρύθμιση του επιπέδου εστίασης του χάρτη.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
el: Μικρύνετε την εστίαση πατώντας αυτό το κουμπί για να δείτε λιγότερες λεπτομέρειες.

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: P&lugins
el: Π&ρόσθετα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
el: Ωρολογιακή ζώνη

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
el: Ζώνη ώρας συστήματος

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
el: Επιλογή ζώνης ώρας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Universal Time Coordinated
el: Συντονισμένη Παγκόσμια Ώρα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
el: Ευρωπαϊκή Κεντρική Ώρα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
el: Ώρα Ανατολικής Ευρώπης

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
el: Τυπική Ώρα Αιγύπτου

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
el: Ώρα Ανατολικής Αφρικής

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
el: Ώρα Μέσης Ανατολής

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
el: Ώρα Εγγύς Ανατολής

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
el: Ώρα Λαχώρης Πακιστάν

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
el: Τυπική Ώρα Ινδίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
el: Τυπική Ώρα Μπαγκλαντές

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
el: Τυπική Ώρα Βιετνάμ

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
el: Ώρα Κίνας Ταϊβάν

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
el: Τυπική Ώρα Ιαπωνίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
el: Κεντρική Ώρα Αυστραλίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
el: Ανατολική Ώρα Αυστραλίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
el: Τυπική Ώρα Νήσων Σολομώντος

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
el: Τυπική Ώρα Νέας Ζηλανδίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
el: Ώρα Νήσων Μίντγουαιη

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
el: Τυπική Ώρα Χαβάης

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
el: Τυπική Ώρα Αλάσκας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pacific Standard Time
el: Τυπική Ώρα Ειρηνικού

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Phoenix Standard Time
el: Τυπική Ώρα Phoenix

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Mountain Standard Time
el: Ορεινή Τυπική Ώρα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central Standard Time
el: Κεντρική Τυπική Ώρα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern Standard Time
el: Ανατολική Τυπική Ώρα

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Indiana Eastern Standard Time
el: Ανατολική Τυπική Ώρα Ινδιάνας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
el: Ώρα Πουέρτ Ρίκο και Παρθένων Νήσων ΗΠΑ

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Canada Newfoundland Time
el: Ώρα Newfoundland Καναδά

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
el: Τυπική Ώρα Αργεντινής

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
el: Ανατολική Ώρα Βραζιλίας

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
el: Ώρα Κεντρικής Αφρικής

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
el: Όταν το Marble ξεκινά

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
el: Φόρτωση ώρας συστήματος

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
el: Φόρτωση ώρας τελευταίας συνεδρίας

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
el: &Μονάδες

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
el: Απόσταση:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η μονάδα μέτρησης υψομέτρων, μηκών και αποστάσεων (π.χ. km, mi, ft).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
el: Χιλιόμετρα, μέτρα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
el: Μίλια, πόδια

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
el: Ναυτικά μίλια, κόμβοι

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
el: &Γωνία:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Καθορίζει την έκφραση των γωνιών σε συντεταγμένες: Προκαθορισμένα χρησιμοποιείται η σημειολογία Μοίρες-Λεπτά-Δεύτερα (π.χ. 54°30'00" ). Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε δεκαδικές μοίρες (π.χ. 54.5°).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
el: Μοίρες (Εξηνταδικό)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
el: Μοίρες (Δεκαδικό)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
el: &Ποιότητα χάρτη

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Καθορίζει την ποιότητα του χάρτη που εμφανίζεται όταν δεν υπάρχει είσοδος από το χρήστη. Συνήθως αυτό επιτρέπει την υψηλή ποιότητα του χάρτη όταν δεν υπάρχει ανάγκη για ταχύτητα.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
el: Ποιότητα περιγράμματος

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
el: Χαμηλή ποιότητα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Normal
el: Κανονική

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
el: Υψηλή ποιότητα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
el: Ποιότητα εκτύπωσης

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
el: Κατά την &κίνηση:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Καθορίζει την ποιότητα του χάρτη κατά την κίνηση (π.χ. κατά την έλκυση της υδρογείου). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ειδικά για αργά μηχανήματα προτείνεται η χρήση της επιλογής "χαμηλή ποιότητα" καθώς αυτό θα δώσει καλύτερη ταχύτητα.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
el: Ετικέτες &κειμένου

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
el: &Ονόματα τοποθεσιών:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Οι τοποθεσίες έχουν διαφορετικά ονόματα σε διάφορες γλώσσες. Η ετικέτα στον χάρτη μπορεί να εμφανίζει το όνομα στη γλώσσα του χρήστη. Εναλλακτικά μπορεί να εμφανίσει το όνομα στην επίσημη γλώσσα και γλυφές της συγκεκριμένης τοποθεσίας. </p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
el: Προσαρμοσμένη και εγγενής γλώσσα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
el: Προσαρμοσμένη γλώσσα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
el: Εγγενής γλώσσα

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
el: Προκαθορισμένη &γραμματοσειρά χάρτη:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η προκαθορισμένη γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιείται στον χάρτη.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
el: Αντιγραφή επιλεγμένου περιεχομένου

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
el: Αντιγραφή συντεταγμένων

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
el: Οδηγίες &από εδώ

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
el: Οδηγίες &προς εδώ

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
el: Προσθήκη &σελιδοδείκτη

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
el: &Λειτουργία πλήρους οθόνης

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
el: &Σχετικά

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
el: &Λεπτομέρειες διεύθυνσης

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
el: Εθνική πρωτεύουσα

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
el: Πόλη

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
el: Πρωτεύουσα πολιτείας

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
el: Πρωτεύουσα επαρχίας

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Capital
el: Πρωτεύουσα

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
el: Χωριό

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
el: Πλαίσια &πληροφοριών

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
el: Λεπτομέρειες διεύθυνσης

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Open…
el: Άνοιγμα…

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
el: Η εγκατάσταση εγκαταλείφθηκε από τον χρήστη.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
el: Ρόλος

[ctx: QObject|]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Browse…
el: Περιήγηση…

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης επισήμανσης τοποθεσίας

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark
el: Επισήμανση τοποθεσίας

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
el: Αναφέρει τη θέση μιας επισήμανσης τοποθεσίας

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
el: Ερμής

[ctx: QObject|the planet]
en: Venus
el: Αφροδίτη

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
el: Γη

[ctx: QObject|the planet]
en: Mars
el: Άρης

[ctx: QObject|the planet]
en: Jupiter
el: Δίας

[ctx: QObject|the planet]
en: Saturn
el: Κρόνος

[ctx: QObject|the planet]
en: Uranus
el: Ουρανός

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
el: Ποσειδώνας

[ctx: QObject|the planet]
en: Pluto
el: Πλούτωνας

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
el: Ήλιος

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: QObject|]
en: Sky
el: Ουρανός

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
el: Άγνωστος πλανήτης

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
el: Σχετικά με το %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Version %1
el: Έκδοση %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Data
el: Δεδομένα

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
el: Σχετικά

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
el: Υπόμνημα

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
el: Επίπεδος χάρτης

[ctx: QObject|]
en: Globe
el: Σφαίρα

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
el: Προβολή

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
el: Λανθάνουσα μνήμη και διαμεσολαβητής

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
el: Ημερομηνία και ώρα

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
el: Δρομολόγηση

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Plugins
el: Πρόσθετα

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης τρέχουσας διαδρομής

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
el: Τρέχουσα διαδρομή

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
el: Προσομοίωση κίνησης κατά μήκος της τρέχουσας διαδρομής

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
el: Μπείτε στον κυκλικό κόμβο.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
el: Πάρτε την έξοδο.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
el: Πάρτε την έξοδο προς τη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
el: Περάστε από τη ράμπα.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
el: Περάστε από τη ράμπα προς τη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
el: Ακολουθήστε το δρόμο προς %1 %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
el: Πάρτε τη(ν) έξοδο %1 στον κυκλικό κόμβο.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
el: Πάρτε την έξοδο %1 στον κυκλικό κόμβο προς τη(ν) %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
el: Συνεχίστε.

[ctx: QObject|]
en: Merge.
el: Ενωθείτε.

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
el: Γυρίστε.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
el: Στρίψτε κάθετα αριστερά.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
el: Στρίψτε αριστερά.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
el: Μείνετε ελαφρώς αριστερά.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
el: Προχωρήστε ευθεία.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
el: Μείνετε ελαφρώς δεξιά.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
el: Στρίψτε δεξιά.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
el: Στρίψτε κάθετα δεξιά.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
el: Βγείτε από τον κυκλικό κόμβο.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
el: Πάρτε την αριστερή έξοδο.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
el: Πάρτε τη δεξιά έξοδο.

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
el: Συνεχίστε στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
el: Ενωθείτε με την %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
el: Γυρίστε στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
el: Στρίψτε κάθετα αριστερά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
el: Στρίψτε αριστερά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
el: Κρατηθείτε ελαφρώς αριστερά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
el: Συνεχίστε στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
el: Κρατηθείτε ελαφρώς δεξιά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
el: Στρίψτε δεξιά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
el: Στρίψτε κάθετα δεξιά στη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
el: Βγείτε από τον κυκλικό κόμβο στη(ν) %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
el: Πάρτε την αριστερή έξοδο προς τη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
el: Πάρτε τη δεξιά έξοδο προς τη(ν) %1.

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
el: Διεύθυνση ή όρος αναζήτησης...

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
el: Αφαίρεση ενδιάμεσου σημείου

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
el: &Κεντράρισμα του χάρτη εδώ

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
el: Τρέχουσα &τοποθεσία

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
el: Από &χάρτη...

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
el: Από &σελιδοδείκτη

[ctx: QObject|]
en: &Home
el: &Αρχική τοποθεσία

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
el: Τρέχουσα τοποθεσία

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
el: Επιλογή επισήμανσης τοποθεσίας

[ctx: QObject|]
en: &Remove this Destination
el: Α&φαίρεση του συγκεκριμένου προορισμού

[ctx: QObject|]
en: &Export Route...
el: &Εξαγωγή διαδρομής...

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
el: Εξαγωγή διαδρομής

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: GPX and KML files (*.gpx *.kml)
el: Αρχεία GPX και KML (*.gpx *.kml)

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
el: Προσοχή: Οι οδηγίες μπορεί να είναι ελλείπείς ή λανθασμένες.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
el: Οδικά έργα, καιρός και άλλοι απρόβλεπτοι παράγοντες μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα η προτεινόμενη διαδρομή να μην είναι η πιο αποτελεσματική ή η ασφαλέστερη προς τον προορισμό σας.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
el: Παρακαλούμε να χρησιμοποιείτε την κοινή λογική κατά την πλοήγηση.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
el: Η ομάδα ανάπτυξης του Marble σάς εύχεται ένα ευχάριστο και ασφαλές ταξίδι.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
el: Εμφάνιση ξανά

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
el: Αυτοκίνητο (ταχύτερη)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
el: Αυτοκίνητο (συντομότερη)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
el: Αυτοκίνητο (οικολογική)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
el: Ποδήλατο

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
el: Πεζή

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
el: Νέο προφίλ

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Configure…
el: &Διαμόρφωση…

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
el: Αφαίρεσ&η

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
el: Λήψη οδηγιών

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
el: Ανάκτηση οδηγιών δρομολόγησης για τους επιλεγμένους προορισμούς.

[ctx: QObject|]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
el: Αναζήτηση τοποθεσιών που ταιριάζουν με τον όρο αναζήτησης

[ctx: QObject|]
en: Open Route
el: Άνοιγμα διαδρομής

[ctx: QObject|]
en: Save Route
el: Αποθήκευση διαδρομής

[ctx: QObject|]
en: Add Via
el: Προσθήκη ενδιάμεσου

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
el: Αντιστροφή διαδρομής

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
el: Καθαρισμός διαδρομής

[ctx: QObject|]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
el: βρέθηκαν %1 επισημάνσεις τοποθεσίας

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
el: Δε βρέθηκε επισήμανση τοποθεσίας

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
el: Δε βρέθηκε διαδρομή

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
el: βρέθηκαν %1 διαδρομές

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
el: Άνοιγμα διαδρομής

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
el: Αρχεία KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
el: Αποθήκευση διαδρομής

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
el: Αρχεία KML (*.kml)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
el: Αυτοκίνητο (ταχύτερη)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
el: Αυτοκίνητο (συντομότερη)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
el: Ποδήλατο

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
el: Πεζή

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: m
el: μ

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: ft
el: πόδια

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: km
el: χλμ

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
el: Καθολική Αναζήτηση

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
el: Αναζήτηση περιοχής

[ctx: QObject|]
en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
el: Αναζήτηση για '%1'

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
el: Έλεγχος Ήλιου

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
el: Σ&κίαση Ήλιου

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
el: Νυχτερινός χάρτ&ης

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
el: Δημιουργία χάρτη

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Προβολή δορυφόρου </span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Η Γη όπως φαίνεται από το διάστημα, ο χάρτης βασίστηκε στις όμορφες φωτογραφίες της NASA "Blue Marble Next Generation". Ευχαριστήρια: Παρατηρητήριο Γης της NASA</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
el: Το Marble πρέπει να δημιουργήσει αυτόν το χάρτη. Αυτό απαιτείται να γίνει μια φορά και μπορεί να διαρκέσει κάποια δευτερόλεπτα.

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
el: Έλεγχος χρόνου

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
el: Ώρα

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
el: Τώρα

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Open…
el: Άνοιγμα…

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
el: Επισήμανση τοποθεσίας

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης FlightGear

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
el: Αναφέρει τη θέση της εκτελούμενης εφαρμογής flightgear.

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης GeoClue

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
el: Αναφέρει τη θέση μέσω του πλαισίου εργασίας τοποθεσιών GeoClue.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
el: Εσωτερικό σφάλμα gpsd (αδυναμία ανάκτησης καταχώρησης υπηρεσίας)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
el: Εσωτερικό σφάλμα gpsd (αδυναμία ανάκτησης καταχώρησης υπολογιστή)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
el: Εσωτερικό σφάλμα gpsd (αδυναμία ανάκτησης καταχώρησης πρωτοκόλλου)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
el: Εσωτερικό σφάλμα (αδυναμία δημιουργίας υποδοχής)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
el: Εσωτερικό σφάλμα (αδυναμία καθορισμού επιλογής υποδοχής)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
el: Δε βρέθηκε συσκευή GPS από το gspd.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
el: Άγνωστο σφάλμα κατά το άνοιγμα της σύνδεσης gpsd.

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης Gpsd

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
el: Αναφέρει τη θέση μιας συσκευής GPS.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
el: Πρόσθετο παροχής θέσης Wlocate

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
el: Αναφέρει την τρέχουσα θέση βασιζόμενο στα κοντινότερα σημεία ασύρματης δικτυακής πρόσβασης (WLAN)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotation
el: Σημείωση

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: &Annotation
el: &Σημείωση

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
el: Σχεδιασμός σημειώσεων στους χάρτες με πινέζες (επισήμανση τοποθεσίας) ή πολύγωνα.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
el: Σημειώσεις

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
el: Αφαίρεση τρέχοντος αντικειμένου

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
el: Επιθυμείτε πραγματικά την αφαίρεση του τρέχοντος αντικειμένου;

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
el: Καθαρισμός όλων των σημειώσεων

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τον καθαρισμό όλων των σημειώσεων;

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
el: Αποθήκευση αρχείου σημειώσεων

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
el: Άνοιγμα αρχείου σημειώσεων

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
el: Προσθήκη πολυγώνου

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
el: Επισήμανση τοποθεσίας

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
el: Φόρτωση αρχείου σημειώσεων

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
el: Καθαρισμός όλων των σημειώσεων

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: N
el: Β

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
el: Δ

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: E
el: Α

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: S
el: Ν

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
el: Προσθήκη πολυγώνου

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
el: Υψόμετρο

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
el: Πρόσθετο ερασιτεχνικής ραδιοφωνίας Aprs

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
el: Πρόσθετο ερασιτεχνικής ραδιοφωνίας &Aprs

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
el: Το συγκεκριμένο πρόσθετο εμφανίζει δεδομένα APRS , σταχυολογημένα από το διαδίκτυο. Το APRS αποτελεί πρωτόκολλο ερασιτεχνικής ραδιοφωνίας για την εκπομπή τοποθεσίας και άλλων πληροφοριών.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
el: Ατμόσφαιρα

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
el: &Ατμόσφαιρα

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
el: Εμφάνιση της ατμόσφαιρας γύρω από τη γη.

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
el: Θέμα

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
el: Προκαθορισμένος

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
el: Πυξίδα

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
el: &Πυξίδα

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
el: Το συγκεκριμένο κινητό αντικείμενο σάς παρέχει μια πυξίδα.

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: N
el: Β

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: S
el: Ν

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
el: Θέμα

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
el: Προκαθορισμένος

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
el: Σταυρόνημα

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
el: Σταυρό&νημα

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
el: Πρόσθετο που εμφανίζει ένα σταυρόνημα.

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
el: Ημερομηνία:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
el: Σεισμοί

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
el: &Σεισμοί

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
el: Εμφάνιση σεισμών στον χάρτη.

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Settings…
el: &Ρυθμίσεις…

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
el: &Κλείσιμο

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
el: Π&ροβολή

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
el: Εστίαση στην προβαλλόμενη περιοχή

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
el: &Διαμόρφωση...

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
el: &Εστίαση στην προβαλλόμενη περιοχή

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
el: Προφίλ υψόμετρου

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
el: &Προφίλ υψόμετρου

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
el: Αυτό το κινούμενο αντικείμενο εμφανίζει το υψομετρικό προφίλ της τρέχουσας διαδρομής.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
el: Δεν υπάρχουν αρκετά σημεία στην τρέχουσα προβαλλόμενη περιοχή.
    Δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε την 'Εστίαση στην προβαλλόμενη περιοχή'.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
el: Διαφορά: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: km
el: χλμ

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: m
el: μ

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: ft
el: πόδια

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
el: Σημείωση προφίλ υψομέτρου

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
el: &Σημείωση προφίλ υψομέτρου

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
el: Σημειώνει το τρέχον υψόμετρο του προφίλ υψομέτρου στον χάρτη.

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: m
el: μ

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: ft
el: πόδια

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
el: Προβολή αρχείου

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
el: &Προβολή αρχείου

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
el: Λίστα με τα αρχεία που είναι ανοιγμένα αυτή τη στιγμή

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
el: Κλείσιμο αυτού του αρχείου

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
el: Τοποθεσίες

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
el: &Τοποθεσίες

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
el: Εμφανίζει τις τάσεις του Foursquare για τις τοποθεσίες

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
el: Το συγκεκριμένο κινητό αντικείμενο παρέχει πληροφορίες Gps.

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: mph
el: μαω

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: ft
el: πόδια

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: km/h
el: χλμ/ω

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: m
el: μ

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
el: Ταχύτητα

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Altitude
el: Υψόμετρο

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
el: Ισημερι&νός:

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
el: Κάνναβος συντεταγμένων

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
el: &Κάνναβος συντεταγμένων

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
el: Πρόσθετο που εμφανίζει έναν κάνναβο συντεταγμένων.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα του καννάβου συντεταγμένων.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα των τροπικών κύκλων.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα του ισημερινού.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
el: Ισημερινός

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
el: Πρώτος μεσημβρινός

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
el: Μεσημβρινός 180°

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
el: Τροπικός του Καρκίνου

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
el: Τροπικός του Αιγόκερω

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
el: Αρκτικός κύκλος

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
el: Ανταρκτικός κύκλος

[ctx: Marble::License|]
en: License
el: Άδεια χρήσης

[ctx: Marble::License|]
en: &License
el: &Άδεια χρήσης

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
el: Το συγκεκριμένο κινητό αντικείμενο παρέχει πληροφορίες για τα πνευματικά δικαιώματα.

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
el: &Πλήρης άδεια χρήσης

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
el: &Εμφάνιση λεπτομερειών

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
el: Γραμμή κλίμακας

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
el: &Γραμμή κλίμακας

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
el: Το συγκεκριμένο κινητό αντικείμενο σάς παρέχει μια κλίμακα χάρτη.

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
el: Αρχικός προγραμματιστής

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: km
el: χλμ

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: m
el: μ

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
el: &Διαμόρφωση...

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
el: &Κλίμακα αναλογιών

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
el: Απόσταση

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
el: Εργαλείο μέτρησης αποστάσεων

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
el: &Εργαλείο μέτρησης αποστάσεων

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
el: Μέτρηση των αποστάσεων μεταξύ δύο ή περισσοτέρων σημείων.

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
el: &Προσθήκη σημείου μέτρησης

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
el: &Αφαίρεση του τελευταίου σημείου μέτρησης

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
el: &Αφαίρεση σημείων μέτρησης

[ctx: Navigation|]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: &Navigation
el: &Πλοήγηση

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
el: Συστατικό ελέγχου για την εστίαση και την μετακίνηση του χάρτη με τη χρήση του ποντικιού

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
el: Κουμπί τρέχουσας τοποθεσίας

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
el: Κουμπί αρχικής τοποθεσίας

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Type:
el: Τύπος:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
el: Χώρα:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
el: Δυσκολία:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
el: Έδαφος:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Longitude:
el: Γεωγραφικό μήκος:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Latitude:
el: Γεωγραφικό πλάτος:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
el: <tr><td align="right">Όνομα κρύπτης</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
el: <tr><td align="right">Όνομα χρήστη</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
el: <tr><td align="right">Ημερομηνία απόκρυψης</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
el: <tr><td align="right">Δυσκολία</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
el: <tr><td align="right">Μέγεθος</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
el: Θέσεις για τις κρύπτες του opencaching.de.

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
el: Εμφανίζει κρύπτες από το OpenCaching.de στην οθόνη.

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
el: Αντικείμενα OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
el: &Κοινότητα του ΟpenDesktop.org

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
el: Εμφάνιση των προσωπικών εικόνων (άβαταρ) των χρηστών του OpenDesktop και κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες σχετικά με αυτούς στον χάρτη.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
el: Χάρτης επισκόπησης

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
el: Χάρτης ε&πισκόπησης

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
el: Το συγκεκριμένο κινητό αντικείμενο σας παρέχει έναν χάρτη επισκόπησης.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
el: Επιλογή χάρτη επισκόπησης

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα της ένδειξης θέσης

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
el: Μέ&γεθος:

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
el: Φωτογραφίες panoramio

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
el: Κατεβάζει αυτόματα εικόνες από όλον τον κόσμο ανάλογα με τη δημοτικότητά τους

[ctx: QObject|]
en: Query failed
el: Αποτυχία ερωτήματος

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
el: Το αρχείο δεν αποτελεί μια έγκυρη απάντηση από το Flickr.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
el: Άδεια χρήσης

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
el: Φωτογραφίες

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
el: &Φωτογραφίες

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
el: Κατεβάζει αυτόματα εικόνες από όλον τον κόσμο ανάλογα με τη δημοτικότητά τους

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
el: Άδεια χρήσης Attribution-NonCommercial-ShareAlike

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
el: Άδεια χρήσης Attribution-NonCommercial

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
el: Άδεια χρήσης Attribution-NonCommercial-NoDerivs

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
el: Άδεια χρήσης Attribution

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
el: Άδεια χρήσης Attribution-ShareAlike

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
el: Άδεια χρήσης Attribution-NoDerivs

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
el: Χωρίς γνωστούς περιορισμούς πνευματικών δικαιωμάτων

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
el: Δείκτης θέσης

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
el: &Δείκτης θέσης

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
el: σχεδιασμός ενός δείκτη στην τρέχουσα θέση

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
el: Μέγεθος δρομέα: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
el: Επιλογή προσαρμοσμένου δρομέα

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
el: Επιλέξτε παρακαλώ ένα χρώμα

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
el: Προσαρ&μοσμένος:

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
el: Ταχυδρομικοί κώδικες

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
el: Εμφάνιση ταχυδρομικών κωδικών μιας περιοχής στον χάρτη.

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
el: Ένδειξη προόδου λήψης

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
el: &Πρόοδος λήψης

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
el: Εμφάνιση ενός γραφήματος πίτας - ένδειξη της προόδου λήψης

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
el: Εκκίνηση της λειτουργίας καθοδήγησης, παρακαλώ περιμένετε...

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
el: Υπολογισμός διαδρομής για τη λήψη οδηγιών.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
el: Εγκατάλειψη διαδρομής.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
el: Ο προορισμός βρίσκεται μπροστά σας.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
el: Άφιξη στον προορισμό. <a href="#reverse">Υπολογισμός διαδρομής επιστροφής.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
el: Δρομολόγηση

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
el: &Δρομολόγηση

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
el: Πληροφορίες δρομολόγησης και συστατικά ελέγχου πλοήγησης

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
el: Κομήτες

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
el: Σελήνες

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
el: Διαστημόπλοια

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
el: Μη επανδρωμένες αποστολές

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
el: Ήλιος

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
el: Ερμής

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Venus
el: Αφροδίτη

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
el: Γη

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mars
el: Άρης

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Jupiter
el: Δίας

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Saturn
el: Κρόνος

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Uranus
el: Ουρανός

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
el: Ποσειδώνας

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
el: &Δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
el: &Πηγές δεδομένων

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
el: &Ενεργοποίηση πρόσθετου

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
el: Προσθήκη πηγής δεδομένων

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
el: URL ή διαδρομή αρχείου

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
el: Μη έγκυρη καταχώρηση πηγής δεδομένων

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
el: Καταχωρήστε παρακαλώ έγκυρο URL ή διαδρομή αρχείου!

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Two Line Element Set (*.txt)
el: Τροχιακά στοιχεία TLE (*.txt)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
el: Όλα τα αρχεία (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
el: Αρχείο δεδομένων Open Satellite

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
el: Διαγραφή της επιλεγμένης πηγής δεδομένων

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή της επιλεγμένης πηγής δεδομένων;

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
el: &Δορυφόροι

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
el: &Πηγές δεδομένων

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
el: &Ενεργοποίηση πρόσθετου

[ctx: QObject|]
en: No info available.
el: Μη διαθέσιμες πληροφορίες.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
el: Εμφάνιση τροχιάς

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
el: Διατήρηση στο κέντρο

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
el: Δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
el: &Δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
el: Το συγκεκριμένο πρόσθετο εμφανίζει δορυφόρους και τις τροχιές τους.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
el: Δορυφόροι ειδικού ενδιαφέροντος

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
el: Εκτοξεύσεις των τελευταίων 30 ημερών

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
el: Διαστημικοί σταθμοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
el: 100 (περίπου) πιο φωτεινοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
el: Μετεωρολογικοί δορυφόροι και δορυφόροι πόρων της γης

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
el: Καιρός

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
el: Πόρων γης

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
el: Αναζήτησης & διάσωσης (SARSAT)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
el: Παρακολούθησης καταστροφών

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
el: Δορυφορικό σύστημα παρακολούθησης και μετάδοσης στοιχείων (TDRSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
el: Τηλεπικοινωνιακοί δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
el: Γεωστατικοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
el: Ερασιτεχνική ραδιοφωνία

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Experimental
el: Πειραματικοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
el: Δορυφόροι πλοήγησης

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Galileo
el: -galileo

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
el: Δορυφορικό σύστημα επαύξησης (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
el: Δορυφορικό σύστημα πλοήγησης ναυτικού (NNSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
el: Επιστημονικοί δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
el: Επιστήμης διαστήματος & γης

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geodetic
el: Γεωδαιτικοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
el: Μηχανικής

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
el: Εκπαίδευσης

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
el: Διάφοροι δορυφόροι

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
el: Διάφοροι στρατιωτικοί

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
el: Βαθμονόμηση ραντάρ

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Speedometer
el: Ταχύμετρο

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: &Speedometer
el: &Ταχύμετρο

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
el: Εμφάνιση της τρέχουσας ταχύτητας πλεύσης.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: mph
el: μαω

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: km/h
el: χλμ/ω

[ctx: Speedometer|]
en: km/h
el: χλμ/ω

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
el: Ήλιος

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
el: Σελήνη

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
el: Ερμής

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Venus
el: Αφροδίτη

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
el: Γη

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mars
el: Άρης

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Jupiter
el: Δίας

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Saturn
el: Κρόνος

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Uranus
el: Ουρανός

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
el: Ποσειδώνας

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
el: Κάνναβος συντεταγμένων

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
el: Αστέρες

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
el: &Αστέρες

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
el: Πρόσθετο που εμφανίζει τον έναστρο ουρανό και τον ήλιο.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα των γραμμών των αστερισμών.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα των ετικετών των αστερισμών.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα των ετικετών dso.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα της εκλειπτικής.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
el: Επιλέξτε παρακαλώ το χρώμα του ουράνιου ισημερινού.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
el: Ήλιος

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
el: Εμφάνιση αντικειμένων &βαθέως ουρανού

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
el: &Διαμόρφωση...

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
el: Ήλιος

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
el: Πρόσθετο που εμφανίζει τον ήλιο.

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
el: εμφάνιση δημόσιων twitt στις τοποθεσίες τους

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
el: Το αρχείο δεν αποτελεί μια έγκυρη απάντηση από το BBC.

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
el: Το συγκεκριμένο αρχείο δεν είναι έγκυρο.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
el: Μονάδες

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
el: Κόμβοι

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Beaufort
el: Μποφόρ

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
el: λιακάδα

[ctx: WeatherData|]
en: clear
el: καθαρός

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
el: λίγα σύννεφα

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
el: μερικώς συννεφιασμένος

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
el: νεφελώδης

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
el: ασθενείς μπόρες

[ctx: WeatherData|]
en: showers
el: μπόρες

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
el: ασθενής βροχόπτωση

[ctx: WeatherData|]
en: rain
el: βροχόπτωση

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
el: περιστασιακά καταιγίδα

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
el: καταιγίδα

[ctx: WeatherData|]
en: hail
el: χαλάζι

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
el: περιστασιακά χιονόπτωση

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
el: ασθενής χιονόπτωση

[ctx: WeatherData|]
en: snow
el: χιονόπτωση

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
el: χιόνι και βροχή

[ctx: WeatherData|]
en: mist
el: ομίχλη

[ctx: WeatherData|]
en: sandstorm
el: αμμοθύελλα

[ctx: WeatherData|]
en: N
el: Β

[ctx: WeatherData|]
en: NNE
el: ΒΒΑ

[ctx: WeatherData|]
en: NE
el: ΒΑ

[ctx: WeatherData|]
en: ENE
el: ΑΒΑ

[ctx: WeatherData|]
en: E
el: Α

[ctx: WeatherData|]
en: SSE
el: ΝΝΑ

[ctx: WeatherData|]
en: SE
el: ΝΑ

[ctx: WeatherData|]
en: ESE
el: ΑΝΑ

[ctx: WeatherData|]
en: S
el: Ν

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
el: ΒΒΔ

[ctx: WeatherData|]
en: NW
el: ΒΔ

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
el: ΔΒΔ

[ctx: WeatherData|]
en: W
el: Δ

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
el: ΝΝΔ

[ctx: WeatherData|]
en: SW
el: ΝΔ

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
el: ΔΝΔ

[ctx: QObject|]
en: mph
el: μαω

[ctx: QObject|]
en: m/s
el: μ/δ

[ctx: QObject|]
en: knots
el: κόμβοι

[ctx: QObject|]
en: Beaufort
el: Μποφόρ

[ctx: WeatherData|]
en: hPa
el: hpa (εκατοπασκάλ)

[ctx: WeatherData|]
en: kPa
el: kpa (χιλιοπασκάλ)

[ctx: WeatherData|]
en: Bar
el: Μπαρ

[ctx: WeatherData|]
en: mmHg
el: χιλιοστόμετρα υδραργύρου (mmhg)

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
el: ίντσες υδραργύρου

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
el: αύξουσα

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
el: σταθερή

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
el: φθίνουσα

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
el: Ώρα δημοσίευσης: %1 <br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
el: Συνθήκες: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
el: Θερμοκρασία: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
el: Μέγιστη θερμοκρασία: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
el: Ελάχιστη θερμοκρασία: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
el: Διεύθυνση ανέμου: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
el: Ταχύτητα ανέμου: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
el: Πίεση: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
el: Ανάπτυξη πίεσης: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
el: Υγρασία: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
el: Καιρός

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Station: %1
el: Σταθμός: %1

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
el: Άνεμος: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
el: Άνεμος: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
el: Άνεμος: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
el: Πίεση: %6, %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
el: Πίεση: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
el: Πίεση %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
el: %1: %2, %3 με %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
el: Αφαίρεση από τα αγαπημένα

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
el: Προσθήκη στα αγαπημένα

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
el: Καιρός

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
el: &Καιρός

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
el: Λήψη καιρικών πληροφοριών από πολλούς μετεωρολογικούς σταθμούς σε όλο τον κόσμο

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
el: Υποστήριξη από backstage.bbc.co.uk.
    Μετεωρολογικά δεδομένα από το UK MET Office

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
el: Το αρχείο δεν αποτελεί μια έγκυρη απάντηση από το Geonames.

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
el: Άρθρα από Wikipedia

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
el: Αυτόματη λήψη άρθρων από Wikipedia και εμφάνισή τους στη δεξιά πλευρά του χάρτη

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
el: Γεωγραφικές θέσεις από το geonames.org
    Κείμενα από το wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
el: Ανάλυση αρχείων λανθάνουσας μνήμης

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία στη λανθάνουσα μνήμη

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
el: Αρχεία λανθάνουσας μνήμης του Marble

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
el: Ταχύτητα:

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
el: Η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
el: Αντεστραμμένη γεωκωδικοποίηση Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
el: Αντεστραμμένη γεωκωδικοποίηση χωρίς σύνδεση χρησιμοποιώντας το Gosmore.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
el: Δρομολόγηση Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
el: Λήψη δρομολόγησης χωρίς σύνδεση χρησιμοποιώντας το Gosmore

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
el: Ανάλυση αρχείων Gpx

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία Gpx

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
el: Δεδομένα GPS

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
el: Αναζήτηση στο Hostip.info

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
el: Αναζήτηση γεωγραφικής τοποθεσίας ονόματος υπολογιστή και IP χρησιμοποιώντας την υπηρεσία hostip.info

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
el: Ανάλυση αρχείων KML

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία KML και KMZ

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
el: Αναζήτηση γεωγραφικών συντεταγμένων

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
el: Γεωγραφικές συντεταγμένες

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
el: Απευθείας καταχώρηση γεωγραφικών συντεταγμένων

[ctx: QObject|]
en: pois
el: σημεία ενδιαφέροντος

[ctx: QObject|]
en: camping
el: κάμπινγκ

[ctx: QObject|]
en: hostel
el: ξενώνας (χόστελ)

[ctx: QObject|]
en: hotel
el: ξενοδοχείο

[ctx: QObject|]
en: motel
el: μοτέλ

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
el: νεολαιίστικος ξενώνας (χόστελ)

[ctx: QObject|]
en: library
el: βιβλιοθήκη

[ctx: QObject|]
en: college
el: κολλέγιο

[ctx: QObject|]
en: school
el: σχολείο

[ctx: QObject|]
en: university
el: πανεπιστήμιο

[ctx: QObject|]
en: bar
el: μπαρ

[ctx: QObject|]
en: biergarten
el: μπυραρία

[ctx: QObject|]
en: cafe
el: καφέ

[ctx: QObject|]
en: fast food
el: γρήγορο φαγητό

[ctx: QObject|]
en: pub
el: παμπ

[ctx: QObject|]
en: restaurant
el: εστιατόριο

[ctx: QObject|]
en: doctor
el: ιατρός

[ctx: QObject|]
en: hospital
el: νοσοκομείο

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
el: φαρμακείο

[ctx: QObject|]
en: bank
el: τράπεζα

[ctx: QObject|]
en: beverages
el: ροφήματα/ποτά

[ctx: QObject|]
en: supermarket
el: σουπερμάρκετ

[ctx: QObject|]
en: attraction
el: αξιοθέατο

[ctx: QObject|]
en: castle
el: κάστρο

[ctx: QObject|]
en: cinema
el: κινηματογράφος

[ctx: QObject|]
en: monument
el: μνημείο

[ctx: QObject|]
en: museum
el: μουσείο

[ctx: QObject|]
en: ruin
el: ερείπια

[ctx: QObject|]
en: theatre
el: θέατρο

[ctx: QObject|]
en: theme park
el: θεματικό πάρκο

[ctx: QObject|]
en: view point
el: θέα

[ctx: QObject|]
en: zoo
el: ζωολογικός κήπος

[ctx: QObject|]
en: airport
el: αεροδρόμιο

[ctx: QObject|]
en: bus station
el: σταθμός λεωφορείων

[ctx: QObject|]
en: bus stop
el: στάση λεωφορείων

[ctx: QObject|]
en: car share
el: σύντομη ενοικίαση αυτοκινήτου

[ctx: QObject|]
en: fuel
el: καύσιμα

[ctx: QObject|]
en: parking
el: πάρκινγκ

[ctx: QObject|]
en: train station
el: σιδηροδρομικός σταθμός

[ctx: QObject|]
en: atm
el: ατμ

[ctx: QObject|]
en: tram stop
el: στάση τραμ

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
el: ενοικίαση ποδηλάτου

[ctx: QObject|]
en: car rental
el: ενοικίαση αυτοκινήτου

[ctx: QObject|]
en: speed camera
el: κάμερα ελέγχου ταχύτητας

[ctx: QObject|]
en: taxi
el: ταξί

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
el: Αναζήτηση Local OSM

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
el: Αναζήτηση OpenStreetMap χωρίς σύνδεση

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
el: Αναζήτηση διευθύνσεων και σημείων ενδιαφέροντος σε χάρτες χωρίς σύνδεση

[ctx: QObject|]
en: north
el: βόρεια

[ctx: QObject|]
en: north-west
el: βορειοδυτικά

[ctx: QObject|]
en: west
el: δυτικά

[ctx: QObject|]
en: south-west
el: νοτιοδυτικά

[ctx: QObject|]
en: south
el: νότια

[ctx: QObject|]
en: south-east
el: νοτιοανατολικά

[ctx: QObject|]
en: east
el: ανατολικά

[ctx: QObject|]
en: north-east
el: βορειοανατολικά

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
el: Αναζήτηση στην τοπική βάση δεδομένων

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
el: Τοπική βάση δεδομένων

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
el: Αναζήτηση στην εσωτερική βάση δεδομένων του Marble για επισημάνσεις τοποθεσιών

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
el: Αναζήτηση αρχείων καταγραφών TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
el: Επιτρέπει τη φόρτωση αρχείων καταγραφών TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
el: Αρχεία καταγραφών TangoGPS

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
el: Η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
el: Δρομολόγηση MapQuest

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
el: Δρομολόγηση σε όλο τον κόσμο με το mapquest.org

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
el: Αυτοκίνητο (ταχύτερη διαδρομή)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
el: Αυτοκίνητο (συντομότερη διαδρομή)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
el: Πεζή

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
el: Ποδήλατο

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
el: Μέσα μεταφοράς (δημόσια συγκοινωνία)

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
el: Λήψη του '%1'

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
el: Εγκατάσταση του '%1'

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
el: Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση. Κάντε κλικ για εγκατάσταση.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση. Εκτελείτε την τελευταία έκδοση.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του συγκεκριμένου χάρτη από το σύστημα;

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
el: Αφαίρεση χάρτη

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
el: Καμία ενέργεια προς υλοποίηση.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
el: Ήπειρος

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
el: Χώρα

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
el: Εγκατάσταση

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
el: Καμία ενέργεια προς υλοποίηση.

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Transport
el: Μεταφορά

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
el: Ημερομηνία

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί ακόμα χάρτες διαθέσιμοι χωρίς σύνδεση.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
el: Ο δαίμονας δρομολόγησης monav δε φαίνεται να έχει εγκατασταθεί στο σύστημά σας.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
el: Δρομολόγηση Monav

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
el: Δρομολόγηση χωρίς σύνδεση χρησιμοποιώντας τον δαίμονα monav

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
el: Αντεστραμμένη γεωκωδικοποίηση OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
el: Διαδικτυακή αντεστραμμένη γεωκωδικοποίηση χρησιμοποιώντας την υπηρεσία OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
el: Αναζήτηση OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
el: Αναζήτηση στο διαδίκτυο για επισημάνσεις τοποθεσιών χρησιμοποιώντας την υπηρεσία OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
el: Η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
el: Μηχανή δρομολόγησης ανοιχτού κώδικα (OSRM)

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
el: Δρομολόγηση σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας το project-osrm.org

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
el: Η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
el: Δρομολόγηση OpenRouteService

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
el: Δρομολόγηση στην Ευρώπη χρησιμοποιώντας το openrouteservice.org

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
el: Αυτοκίνητο (ταχύτερη διαδρομή)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
el: Αυτοκίνητο (συντομότερη διαδρομή)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
el: Πεζή (συντομότερη διαδρομή)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
el: Ποδήλατο (συντομότερο μονοπάτι)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
el: Ποδήλατο (για χρήση εκτός δρόμου)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
el: Ποδήλατο (αγωνιστικό)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
el: Ποδήλατο (ασφαλέστερο μονοπάτι)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
el: Ποδήλατο (να προτιμηθεί διαδρομή με ποδηλατόδρομο)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
el: Ανάλυση αρχείων Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
el: Δεδομένα OpenStreetMap

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
el: Ανάλυση αρχείων Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
el: Συμπιεσμένο Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
el: Ανάλυση αρχείων Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία Pnt

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Transport:
el: Μεταφορά:

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
el: Δρομολόγηση Routino

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
el: Ανάκτηση διαδρομών από το routino

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
el: Πεζή

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
el: Ποδήλατο

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
el: Ανάλυση αρχείων Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
el: Δημιουργία GeoDataDocument από αρχεία Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
el: Αρχεία χαρτών Shapefile

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
el: Ανάκτηση διαδρομών από το traveling salesman

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
el: Δρομολόγηση Traveling Salesman

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Transport:
el: Μεταφορά:

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
el: Η συγκεκριμένη υπηρεσία απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
el: Δρομολόγηση Yours

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
el: Δρομολόγηση σε όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας έναν διακομιστή YOURS

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
el: Πεζή

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
el: Ποδήλατο

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
el: &Πρότυπο κινητού αντικειμένου

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
el: Αυτή είναι μια κλάση προτύπου για κινητά αντικείμενα.
