marble - en to ru translation catalogue (2883 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
ru: Луна

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
ru: <p>Луна.</p><p>Карта основана на данных, полученных во время миссии Клементина. Принадлежность: NASA/SDIO, при поддержке по <a href="http://astrogeology.usgs.gov">программе астрогеологических исследований</a> Геологической службы США.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
ru: Исследуйте Луну

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
ru: Места посадки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
ru: Кратеры

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:147
en: Maria
ru: Моря

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
ru: Другие элементы рельефа

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:285 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
ru: Особые места

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
ru: Координатная сетка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
ru: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Запустить виртуальную экскурсию по местам посадки космических аппаратов</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
ru: Место пилотируемой посадки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
ru: Луноход

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
ru: Беспилотная мягкая посадка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
ru: Беспилотная жёсткая посадка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
ru: Кратер или ударный кратер

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
ru: Возвышенность или гора

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
ru: Долина или впадина

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
ru: Другое

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
ru: Селенографический полюс

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
ru: Температура в июле

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
ru: Карта, показывающая среднюю температуру в июле.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
ru: Ландшафт

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
ru: Границы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
ru: Вода

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
ru: Температура

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
ru: Горы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
ru: Вулкан

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
ru: Географические полюсы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
ru: Магнитные полюсы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
ru: Аэропорт

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
ru: Место кораблекрушения

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
ru: Астрономическая обсерватория

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:252 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:238 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:207 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:206 file data/maps/earth/political/political.dgml:102 f
en: International
ru: Международные

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
ru: Штаты

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
ru: Озёра

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
ru: Реки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
ru: Земля ночью

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
ru: Это изображение <i>городских огней Земли</i> было создано на основе данных системы Operational Linescan System (OLS) в рамках программы Defense Meteorological Satellite Program (DMSP).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
ru: Поверхность

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
ru: Населённые пункты

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
ru: Светлая местность

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
ru: Тёмная местность

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
ru: Вода

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:11
en: Atlas
ru: Атлас

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
ru: <p><i>Классическая топографическая карта</i>.</p><p>Границы стран и береговые линии обозначаются векторными линиями, а рельеф представляется растровыми изображениями.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
ru: Городские территории

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
ru: Ледники и ледниковые покровы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:302
en: Relief
ru: Рельеф

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
ru: Высота

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
ru: Оспариваемые территории

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
ru: Морские границы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
ru: Историческое озеро

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:267
en: Playa
ru: Плайя

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
ru: Ледники

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:297 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:283
en: Antarctic Iceshelves
ru: Антарктические шельфовые ледники

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:310
en: 7000 m
ru: 7000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:314
en: 5000 m
ru: 5000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:322
en: 2000 m
ru: 2000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:326
en: 1000 m
ru: 1000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:330
en: 500 m
ru: 500 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:334
en: 200 m
ru: 200 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:338
en: 50 m
ru: 50 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:342
en: 0 m
ru: 0 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
ru: 0 m (вода)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:350
en: -50 m
ru: -50 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:354
en: -200 m
ru: -200 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:358
en: -2000 m
ru: -2000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:362
en: -4000 m
ru: -4000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:366
en: -6500 m
ru: -6500 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:370
en: -11000 m
ru: -11000 м

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:12
en: Vector OSM (Development)
ru: Векторная карта OSM (в разработке)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps.</p>
ru: <p><i>Глобальный атлас автомобильных дорог</i>, созданный в рамках проекта OpenStreetMap (OSM).</p><p>Открытое сообщество OSM занимается созданием бесплатных редактируемых карт.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:109 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:112
en: Explore the Earth
ru: Исследуйте Землю

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:114
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
ru: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Запустить виртуальную экскурсию по популярным местам.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
ru: Векторная карта OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
ru: <p><i>Глобальный атлас автомобильных дорог</i>, созданный в рамках проекта OpenStreetMap (OSM).</p><p>Открытое сообщество OSM занимается созданием бесплатных редактируемых карт. Графические данные OSM подготовлены с помощью набора инструментов Mapnik.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:105
en: OSM Bitmap Tiles
ru: Растровая карта OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:119 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:125
en: Transportation
ru: Транспорт

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:208
en: Areas
ru: Зоны

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:300 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Education
ru: Образование

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:323 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:329
en: Financial
ru: Финансы

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:338 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: Healthcare
ru: Медицина

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:357 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Entertainment
ru: Развлечения

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:368 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Public Buildings
ru: Общественные здания

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:403 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:409
en: Accommodation
ru: Проживание

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:414 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Emergency
ru: Экстренные ситуации

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:425 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:431
en: Historic
ru: Исторические памятники

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:436 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:442
en: Food and Drinks
ru: Еда и напитки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:471 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:477
en: Shop
ru: Магазины

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:122 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Motorway
ru: Автомагистраль

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:126 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:132
en: Trunk road
ru: Дорога для автомобилей

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:130 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:136
en: Primary road
ru: Первостепенная дорога

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:134 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:140
en: Secondary road
ru: Второстепенная дорога

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:138 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Unclassified road
ru: Местная дорога

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:142 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:148
en: Unsurfaced road
ru: Дорога без твёрдого покрытия

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:146 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:152
en: Track
ru: Полевые и лесные дороги

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:150 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:156
en: Byway
ru: Объездная дорога

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:160
en: Bridleway
ru: Конная тропа

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:164
en: Cycleway
ru: Велодорожка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:162 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:168
en: Footway
ru: Пешеходная дорожка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:166 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:172
en: Railway station
ru: Железнодорожная станция

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:176
en: Railway
ru: Железная дорога

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:174 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:180
en: Subway
ru: Метро

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:178 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:184
en: Lightrail, tram
ru: Легкорельсовый транспорт или трамвайная линия

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:188
en: Airport runway, taxiway
ru: Взлётно-посадочная полоса или рулёжная дорожка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:192
en: Airport apron, terminal
ru: Перрон или аэровокзал

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:196
en: Administrative boundary
ru: Административная граница

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:200
en: Bridge
ru: Мост

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:204
en: Tunnel
ru: Туннель

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:205 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Forest
ru: Лес

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:209 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Wood
ru: Дикий лес

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:213 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Golf course
ru: Поле для гольфа

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:217 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:223
en: Park
ru: Парк

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:221 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Residential Area
ru: Жилой квартал

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:225 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:231
en: Tourist attraction
ru: Достопримечательность

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:235
en: Common, meadow
ru: Земля для общего пользования или поляна

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:239
en: Retail area
ru: Торговая зона

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:243
en: Industrial Area
ru: Промышленная зона

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:247
en: Commercial Area
ru: Коммерческая зона

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:251
en: Heathland
ru: Пустошь

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:255
en: Lake, reservoir
ru: Озёро или водоём

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:259
en: Farm
ru: Сельскохозяйственные земли

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:263
en: Brownfield site
ru: Пустырь

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:267
en: Cemetery
ru: Кладбище

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:271
en: Allotments
ru: Участки для земледелия

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:275
en: Sports pitch
ru: Спортивная площадка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:273 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:279
en: Sports centre
ru: Спортивный комплекс

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:283
en: Nature reserve
ru: Заповедник

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:287
en: Military area
ru: Военная территория

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:288 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: School, university
ru: Школа или университет

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:292 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Significant Building
ru: Значимое здание

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:296 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Summit, peak
ru: Вершина или пик

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:303 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:309
en: College
ru: Колледж

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:307 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: Kindergarten
ru: Детский сад

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:311 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Library
ru: Библиотека

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:315 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: School
ru: Школа

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:319 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: University
ru: Университет

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:326 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:332
en: ATM
ru: Банкомат

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:330 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Bank
ru: Банк

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:334 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: Bureau de change
ru: Пункт обмена валюты

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:341 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:347
en: Dentist
ru: Стоматологический кабинет

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:345 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: Doctors
ru: Медицинский центр

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:349 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:355
en: Pharmacy
ru: Аптека

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:353 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Veterinary
ru: Ветеринарная клиника

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:360 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:366
en: Cinema
ru: Кинотеатр

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:364 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Theatre
ru: Театр

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:371 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:377
en: Court
ru: Суд

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:375 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:381
en: Embassy
ru: Посольство

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:379 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Church
ru: Церковь

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:383 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Playground
ru: Игровая площадка

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:387 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Place of worship
ru: Молитвенный дом

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:391 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:397
en: Post office
ru: Почтовое отделение

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:395 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:401
en: Public building
ru: Общественные здания

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:399 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:405
en: Toilets
ru: Туалет

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:406 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:412
en: Hotel
ru: Гостиница

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:410 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:416
en: Motel
ru: Мотель

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:417 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:423
en: Hospital
ru: Больница

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:421 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:427
en: Fire station
ru: Пожарное депо

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:428 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:434
en: Monument
ru: Памятник

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:432 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:438
en: Ruins
ru: Руины

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:439 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:445
en: Bar
ru: Бар

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:443 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:449
en: Biergarten
ru: Пивной сад

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:447 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:453
en: Cafe
ru: Кафе

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:451 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Drinking water
ru: Питьевая вода

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:455 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Fast Food
ru: Ресторан быстрого питания

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:459 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:465
en: Ice Cream
ru: Мороженое

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:463 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:469
en: Pub
ru: Паб

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:467 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:473
en: Restaurant
ru: Ресторан

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:474 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Alcohol
ru: Алкогольная продукция

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:478 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Bakery
ru: Хлебобулочный магазин

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:482 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:488
en: Books
ru: Книжный магазин

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:486 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:492
en: Car
ru: Автосалон

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:490 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Clothes
ru: Магазин одежды

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:494 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:500
en: Convenience
ru: Магазин шаговой доступности

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:498 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:504
en: Gas
ru: Автозаправочная станция

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:502 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:508
en: Gift
ru: Магазины подарков

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
ru: Пустой глобус

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:11
en: <p>An <i>empty globe</i> used as a base to load and view .osm files (offline maps).</p>
ru: <p><i>Пустой глобус</i>, используемый в качестве основы для загрузки и просмотра файлов в формате .osm (автономных карт).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:122
en: Humanitarian OSM Team
ru: Гуманитарная группа OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
ru: Плоская карта

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
ru: <p><i>Обычная карта</i> без обозначения высот.</p><p>Границы стран и береговые линии обозначаются векторными линиями.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:10
en: Behaim Globe 1492
ru: Глобус Бехайма 1492 года

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:20
en: <p> Martin Behaim's <i>Erdapfel</i> is the oldest existent globe of the Earth. <i>Credits: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, License: CC BY-SA 3.0.</i></p>
ru: <p><i>&laquo;Земное яблоко&raquo;</i> Мартина Бехайма является старейшим существующим глобусом Земли. <i>Авторские права: Германский национальный музей, Нюрнберг. Лицензия: CC BY-SA 3,0.</i></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:181
en: Places (in German)
ru: Места (на немецком)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:184
en: Behaim Places
ru: Места Бехайма

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:187
en: Texts and illustrations
ru: Тексты и иллюстрации

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:190
en: Facsimile drawings
ru: Факсимильные рисунки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:193
en: Ravenstein (1908)
ru: Равенштайн (1908)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:196
en: Ghillany (1853)
ru: Гиллани (1853)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:199
en: Reference lines
ru: Опорные линии

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
ru: Точная береговая линия

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
ru: Осадки в июле

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
ru: Карта, показывающая среднее количество осадков в июле.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
ru: Осадки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:232
en: 0 mm
ru: 0 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:236
en: 10 mm
ru: 10 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:240
en: 40 mm
ru: 40 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:244
en: 63 mm
ru: 63 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:248
en: 89 mm
ru: 89 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:252
en: 127 mm
ru: 127 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:256
en: 256 mm
ru: 256 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:260
en: 512 mm
ru: 512 мм

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
ru: 1024 мм и более

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
ru: Осадки в декабре

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
ru: Карта, показывающая среднее количество осадков в декабре.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
ru: Историческая карта 1689 года

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
ru: <i>Историческая карта мира</i>, созданная в 1689 году в Амстердаме Герардом ван Шагеном.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
ru: Город

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
ru: Данные SRTM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
ru: Политическая карта

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
ru: <p><i>Политическая карта</i>.</p><p>Государства показаны разными цветами.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
ru: Реки

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:5
en: Sentinel2 Satellite Map
ru: Спутниковая карта Sentinel-2

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:11
en: <p>A <i>satellite map</i> based on ESA's Sentinel 2 mission.</p>
ru: <p><i>Спутниковая карта</i> на основе данных миссии ESA Sentinel-2.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
ru: Температура в декабре

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
ru: Карта, показывающая среднюю температуру в декабре.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
ru: Спутниковая карта

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
ru: <p>Вид Земли из космоса.</p><p>Карта основана на коллекции снимков «Blue Marble Next Generation» от НАСА. Принадлежность: Обсерватория Земли НАСА (NASA Earth Observatory).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
ru: Лёд

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:260
en: Vegetation
ru: Растительность

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
ru: Пустыня

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
ru: Ночное небо

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
ru: <p><i>Ночное небо</i>.</p><p>Показывает звёзды и созвездия.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
ru: Marble: легенда

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
ru: Населённые пункты

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
ru: Население:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
ru: Столицы:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
ru: Красным:&nbsp;национальные

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
ru: оранжевым:&nbsp;штатов

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
ru: жёлтым:&nbsp;стран

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
ru: белым:&nbsp;другие города

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Andromeda
ru: Андромеда

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Antlia
ru: Насос

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Apus
ru: Райская Птица

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
ru: Водолей

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquila
ru: Орёл

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ara
ru: Жертвенник

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
ru: Овен

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Auriga
ru: Возничий

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Boötes
ru: Волопас

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Caelum
ru: Резец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Camelopardalis
ru: Жираф

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
ru: Рак

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canes Venatici
ru: Гончие Псы

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
ru: Большой Пёс

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
ru: Малый Пёс

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
ru: Козерог

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Carina
ru: Киль

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cassiopeia
ru: Кассиопея

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
ru: Центавр

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cepheus
ru: Цефей

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cetus
ru: Кит

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
ru: Хамелеон

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Circinus
ru: Циркуль

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Columba
ru: Голубь

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Coma Berenices
ru: Волосы Вероники

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
ru: Южная Корона

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
ru: Северная Корона

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
ru: Ворон

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
ru: Кратер

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
ru: Южный Крест

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
ru: Лебедь

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
ru: Дельфин

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
ru: Золотая Рыба

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
ru: Дракон

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
ru: Малый Конь

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Eridanus
ru: Эридан

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Fornax
ru: Печь

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
ru: Близнецы

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Grus
ru: Журавль

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hercules
ru: Геркулес

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
ru: Часы

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
ru: Гидра

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
ru: Южная Гидра

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Indus
ru: Индеец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lacerta
ru: Ящерица

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
ru: Лев

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
ru: Малый Лев

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lepus
ru: Заяц

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
ru: Весы

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
ru: Волк

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
ru: Рысь

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
ru: Лира

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Mensa
ru: Столовая Гора

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
ru: Микроскоп

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Monoceros
ru: Единорог

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Musca
ru: Муха

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Norma
ru: Наугольник

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Octans
ru: Октант

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
ru: Змееносец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Orion
ru: Орион

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pavo
ru: Павлин

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pegasus
ru: Пегас

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Perseus
ru: Персей

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
ru: Феникс

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pictor
ru: Живописец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
ru: Рыбы

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
ru: Южная Рыба

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Puppis
ru: Корма

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
ru: Компас

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Reticulum
ru: Сетка

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
ru: Стрела

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
ru: Стрелец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
ru: Скорпион

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
ru: Скульптор

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
ru: Щит

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
ru: Змея

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
ru: Секстант

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
ru: Телец

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
ru: Телескоп

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
ru: Треугольник

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
ru: Южный Треугольник

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Tucana
ru: Тукан

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
ru: Большая Медведица

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
ru: Малая Медведица

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vela
ru: Паруса

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
ru: Дева

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Volans
ru: Летучая Рыба

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vulpecula
ru: Лисичка

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
ru: Marble — Виртуальный глобус

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
ru: Не удалось открыть «%1»:
    «%2»

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
ru: О&ткрыть...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
ru: Открыть файл для просмотра в Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
ru: &Загрузить данные...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
ru: &Экспорт карты...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
ru: Сохранить снимок карты

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
ru: Загрузить &регион...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
ru: Загрузить участок карты в различных масштабах для автономного использования

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
ru: &Печать...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
ru: Напечатать снимок карты

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
ru: Предп&росмотр печати...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
ru: &Выйти

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
ru: Выйти из программы

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
ru: &Поместить снимок экрана в буфер обмена

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
ru: Поместить снимок экрана в буфер обмена

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit Map...
ru: &Правка карты…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
ru: Редактировать текущий участок карты с помощью внешнего редактора

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
ru: З&аписать видео

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
ru: Начать запись видео о земном шаре

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
ru: О&становить запись

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
ru: Остановить запись видео о земном шаре

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
ru: &Настроить Marble...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
ru: Открыть диалог настройки

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
ru: Поместить координаты в буфер обмена

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
ru: Скопировать координаты центра в виде текста

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
ru: &Полноэкранный режим

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
ru: &Полноэкранный режим

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
ru: &Показать строку состояния

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
ru: Показать строку состояния

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
ru: Зафиксировать расположение

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
ru: Зафиксировать расположение плавающих элементов

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
ru: &Облака

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
ru: Показывать облачность в реальном времени

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
ru: &Работать автономно

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
ru: Уп&равление временем...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
ru: Настроить Time Control

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
ru: &Солнце...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
ru: Настроить управление Солнцем

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
ru: Перепоказат&ь

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
ru: Обновить текущую карту

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
ru: &Руководство пользователя Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
ru: Показать руководство пользователя Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
ru: Что &это?

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
ru: Показать детальное описание действия.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Community Forum
ru: &Форум сообщества

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Visit Marble's Community Forum
ru: Перейти на форум сообщества Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
ru: &О виртуальном глобусе Marble

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
ru: Показать диалог о программе

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
ru: &О Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
ru: Показать диалог о библиотеке Qt

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add &Bookmark...
ru: Добавить &закладку…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
ru: Добавить закладку

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
ru: &Указать домашнее расположение

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
ru: Показать &закладки

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
ru: Показывать закладки

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Manage Bookmarks...
ru: &Изменить закладки...

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
ru: Управление закладками

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
ru: &Создать новую карту…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
ru: Мастер поможет вам создать новую тему карты

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
ru: Показать уровень масштаба тайла

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
ru: Градусы-минуты-секунды

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
ru: Десятичные градусы

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ru: Универсальная поперечная проекция Меркатора (UTM)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
ru: &Файл

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
ru: &Правка

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
ru: &Вид

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
ru: &Информация

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
ru: С&етевые службы

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
ru: &Закладки

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
ru: &Панели

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
ru: Р&азмер области просмотра

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
ru: &Настройка

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
ru: &Справка

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
ru: П&ерейти к домашнему расположению

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
ru: Готово

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
ru: Экспорт карты

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
ru: Изображения (*.jpg *.png)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
ru: Произошла ошибка при попытке сохранения файла.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
ru: Виртуальный глобус Marble %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Position: %1
ru: Местоположение: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Altitude: %1
ru: Высота: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Zoom: %1
ru: Уровень масштаба клетки: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
ru: Время: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
ru: Все поддерживаемые файлы

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
ru: Открыть файл

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Angle Display Unit
ru: &Единица измерения углов

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
ru: Безымянный

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
ru: Marble — Виртуальный глобус

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
ru: По умолчанию (изменяемый)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: NTSC (%1x%2)
ru: NTSC (%1⨯%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: PAL (%1x%2)
ru: PAL (%1⨯%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: NTSC 16:9 (%1x%2)
ru: NTSC 16:9 (%1⨯%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: PAL 16:9 (%1x%2)
ru: PAL 16:9 (%1⨯%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: DVD (%1x%2p)
ru: DVD (%1⨯%2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: HD (%1x%2p)
ru: HD (%1⨯%2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Full HD (%1x%2p)
ru: Full HD (%1⨯%2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Digital Cinema (%1x%2)
ru: Цифровое кино (%1×%2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
ru: Команда разработчиков Marble желает вам приятной и безопасной поездки.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
ru: Внимание: подсказки могут быть неполными или неправильными.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
ru: Строительство дороги, погодные условия и другие непредсказуемые условия могут сделать ваш маршрут не самым ожидаемым или безопасным.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
ru: Пожалуйста, используйте здравый смысл во время навигации.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
ru: Не удается запустить внешний редактор. Проверьте, что %1 установлен или укажите другой внешний редактор в диалоге настроек.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
ru: Не удается запустить внешний редактор

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
ru: Легенда

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
ru: Маршрут

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
ru: Расположение

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
ru: Ищет города, адреса, достопримечательности и многое другое (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
ru: Карта

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
ru: Файлы

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
ru: Экскурсия

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
ru: Правка карты

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
ru: Скрыть &все панели

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
ru: Показать или скрыть все панели.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
ru: Показать &все панели

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
ru: &Заблокировать

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
ru: &Скрыть

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
ru: &Настроить...

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
ru: Адрес ссылки не указан

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a URL for this link.
ru: Для создания ссылки необходимо указать адрес URL.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
ru: Текст не указан

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a name for this link.
ru: Для создания ссылки необходимо указать её название.

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
ru: Вставка ссылки

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: URL:
ru: Адрес URL:

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
ru: Текст:

[ctx: QObject|]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
ru: Папка %1 не пуста. Её удаление приведёт к удалению всех закладок, которые она содержит. Удалить папку?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
ru: Удалить папку

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
ru: Экспортировать закладки

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
ru: файлы KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
ru: Невозможно сохранить закладки. Проверьте, имеете ли вы права на запись в файл.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
ru: Экспорт закладок

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
ru: Импорт закладок

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
ru: Файлы KML (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
ru: Файл %1 не может быть открыт как KML.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
ru: Импорт закладок

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
ru: Файл содержит закладку, которая уже существует среди ваших закладок.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
ru: Импортируемая закладка

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
ru: Существующая закладка

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
ru: Заменить существующую закладку импортируемой?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
ru: Заменить

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
ru: Заменить все

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip
ru: Пропустить

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
ru: Пропустить все

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
ru: Диспетчер закладок

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
ru: Папки

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
ru: Не удалось сохранить данные в кэше

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
ru: Луна

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
ru: луна

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
ru: карликовая планета

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
ru: Облачные маршруты

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
ru: Нет маршрутов.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
ru: Использовать локальные

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
ru: Использовать облачные

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
ru: Всегда использовать локальные

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
ru: Всегда использовать облачные

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
ru: Локальная метка

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
ru: Путь: %0 <br /> Название: %1 <br /> Описание: %2 <br /> Состояние: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
ru: Изменено

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
ru: Удалено

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
ru: Облачная метка

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
ru: Закладка на этом устройстве конфликтует с облачной закладкой. Какую из них сохранить?

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
ru: Конфликт синхронизации

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
ru: Сервер «%1» недоступен

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
ru: Приложение Marble не установлено на сервере ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
ru: Сервер не является сервером ownCloud

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
ru: Неверное имя пользователя или пароль

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
ru: Вход выполнен успешно

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
ru: Загрузить

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
ru: Удалить из устройства

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
ru: Удалить из облака

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
ru: Загрузить в облако

[ctx: QObject|]
en: No position available.
ru: Информация о местоположении недоступна.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
ru: Ожидание получения информации о текущем местонахождении...

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
ru: Ошибка определения текущего местоположения:

[ctx: QObject|]
en: km/h
ru: км/ч

[ctx: QObject|]
en: m
ru: м

[ctx: QObject|]
en: km
ru: км

[ctx: QObject|]
en: m/h
ru: м/ч

[ctx: QObject|]
en: ft
ru: фут

[ctx: QObject|]
en: kt
ru: узел

[ctx: QObject|]
en: nm
ru: нм

[ctx: QObject|]
en: Placemark
ru: Метка

[ctx: QObject|]
en: Save Track
ru: Сохранить маршрут

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
ru: Файлы KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
ru: Открыть маршрут

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
ru: Очистить текущий путь

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
ru: Действительно удалить путь?

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
ru: Текущее расположение

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
ru: Отслеживание местоположения

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
ru: Выключенный

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
ru: Показать траекторию

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
ru: Очистить траекторию

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
ru: Информация о местоположении недоступна.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
ru: Укажите метод, используемый для центрирования по положению GPS на карте.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
ru: Выравнивание карты

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
ru: Отключено

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
ru: По центру

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
ru: При необходимости

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
ru: Автоматический выбор подходящего уровня масштабирования

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
ru: Автоматическое масштабирование

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
ru: Преобразование данных Marble

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
ru: Преобразование данных...

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
ru: Перенос данных

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
ru: Обнаружены данные карты, сохранённые в предыдущей версии Marble.<br/>Преобразовать эти данные для использования в текущей версии программы?

[ctx: QObject|]
en: Current Location
ru: Текущее расположение

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n rooms | %n rooms
ru[0]: %n комната
ru[1]: %n комнаты
ru[2]: %n комнат

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n beds | %n beds
ru[0]: %n кровать
ru[1]: %n кровати
ru[2]: %n кроватей

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 parking spaces
ru: Мест для парковки: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum parking time %1
ru: Максимальное время парковки: %1

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides computers for customer use]
en: Computers available
ru: Доступ к компьютеру

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide computers for customer use]
en: No computers available
ru: Нет доступа к компьютеру

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides photocopying service]
en: Photocopying service
ru: Услуга ксерокопирования

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide photocopying service]
en: No photocopying service
ru: Нет услуги ксерокопирования

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service for scanning documents into digital files]
en: Digital scanning
ru: Услуга цифрового сканирования

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service for scanning documents into digital files]
en: No digital scanning
ru: Нет услуги цифрового сканирования

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service to send documents through fax]
en: Fax service
ru: Услуга факсимильной связи

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service to send documents through fax]
en: No fax service
ru: Нет услуги факсимильной связи

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a paid service to make phone calls]
en: Phone service
ru: Услуга телефонной связи

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a paid service to make phone calls]
en: No phone service
ru: Нет услуги телефонной связи

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides services to print paper documents from digital files]
en: Digital printing
ru: Услуга цифровой печати

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide services to print paper documents from digital files]
en: No digital printing
ru: Нет услуги цифровой печати

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a professional service to print a large number of copies of a document]
en: Press printing service
ru: Услуга массовой печати

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a professional service to print a large number of copies of a document]
en: No press printing service
ru: Нет услуги массовой печати

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides help with preparing special printing techniques]
en: Press printing assistance
ru: Услуга допечатной подготовки

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide help with preparing special printing techniques]
en: No press printing assistance
ru: Нет услуги допечатной подготовки

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides individual copy machines for self-service]
en: Self service
ru: Самообслуживание

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide individual machines for self-service]
en:  No self service
ru: Без самообслуживания

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells organic food]
en: Sells organic food
ru: Продажа органической пищи

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell organic food]
en: Does not sell organic food
ru: Продажа органической пищи не осуществляется

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells organic food]
en: Only sells organic food
ru: Продажа только органической пищи

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells gluten free food]
en: Sells gluten free food
ru: Продажа пищи без растительного белка

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell gluten free food]
en: Does not sell gluten free food
ru: Продажа пищи без растительного белка не осуществляется

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells gluten free food]
en: Only sells gluten free food
ru: Продажа только пищи без растительного белка

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells lactose free food]
en: Sells lactose free food
ru: Продажа безлактозной пищи

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell lactose free food]
en: Does not sell lactose free food
ru: Продажа безлактозной пищи не осуществляется

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells lactose free food]
en: Only sells lactose free food
ru: Продажа только безлактозной пищи

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells lottery tickets]
en: Sells lottery tickets
ru: Продажа лотерейных билетов

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells revenue stamps]
en: Sells revenue stamps
ru: Продажа гербовых марок

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells salt]
en: Sells salt
ru: Продажа соли

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Diesel
ru: Дизельное топливо

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Biodiesel
ru: Биодизельное топливо

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
ru: АИ-91

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
ru: АИ-95

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
ru: АИ-98

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 100
ru: АИ-100

[ctx: Marble::Placemark|]
en: LPG
ru: СУГ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
ru: Элементы питания

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
ru: Одежда

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
ru: Стекло

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
ru: Стеклянные бутылки

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
ru: Отходы древесины

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
ru: Отходы садоводства

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
ru: Электрические приборы

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Metal
ru: Металл

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
ru: Мобильные телефоны

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
ru: Газеты

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
ru: Краска

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
ru: Бумага

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
ru: Бумажная упаковка

[ctx: Marble::Placemark|]
en: PET
ru: ПЭТ

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
ru: Пластик

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
ru: Полиэтиленовые пакеты

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
ru: Пластиковые бутылки

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
ru: Пластиковая упаковка

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Polyester
ru: Полиэстер

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
ru: Автомобильные шины

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
ru: Отходы

[ctx: Marble::Placemark|]
en: White goods
ru: Крупная бытовая техника

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
ru: Древесина

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
ru: Действующий

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
ru: Спящий

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
ru: Потухший

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Stratovolcano
ru: Стратовулкан

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shield volcano
ru: Щитовой вулкан

[ctx: Marble::Placemark|A scoria cone volcano.]
en: Scoria cone
ru: Шлаковый конус

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
ru: Альтернативная медицина

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
ru: Отоларинголог

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
ru: Станция переливания крови

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
ru: Донорство крови

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical center
ru: Медицинский центр

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
ru: Клиника

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
ru: Стоматологический кабинет

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
ru: Практикующий врач

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Hospital
ru: Больница

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
ru: Акушерка

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Optometrist
ru: Оптометрист

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
ru: Физиотерапевт

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Podiatrist
ru: Врач-ортопед

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
ru: Психотерапевт

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Rehabilitation
ru: Реабилитация

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
ru: Логопед

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
ru[0]: %n место
ru[1]: %n места
ru[2]: %n мест

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
ru: Есть спинка

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
ru: Нет спинки

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 km/h
ru: %1 км/ч

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
ru: Охраняемая парковка

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
ru: Неохраняемая парковка

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
ru: Мест для инвалидов: %1

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
ru: Мест для женщин: %1

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
ru: Мест для родителей с детьми: %1

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
ru: Мест с зарядными станциями: %1

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
ru: Есть наружное видеонаблюдение

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
ru: Есть видеонаблюдение в помещении

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
ru: Есть уличное видеонаблюдение

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
ru: Есть душевые кабины

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
ru: Нет душевых кабин

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides mattress]
en: Has mattress
ru: Есть матрас

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide mattress]
en: Has no mattress
ru: Нет матраса

[ctx: Marble::Placemark|Water is available inside or aside]
en: Has water
ru: Есть вода

[ctx: Marble::Placemark|Water is not available inside nor aside]
en: Has no water
ru: Нет воды

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
ru: Есть туалет

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide toilets]
en: Has no toilets
ru: Нет туалета

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is possible
ru: Доступно бронирование

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No reservation possible
ru: Бронирование недоступно

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is required
ru: Необходимо бронирование

[ctx: Marble::Placemark|You should make reservation]
en: Reservation is recommended
ru: Рекомендуется бронирование

[ctx: Marble::Placemark|Reservation is only possible for members of the organisation running the hut]
en: Only for members
ru: Только для сотрудников

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
ru: Художник: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 vehicles
ru: Транспортных средств: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 ampere
ru: %1 А

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 volt
ru: %1 В

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 blue CEE sockets
ru: Синих розеток стандарта CEE: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (16 A)
ru: Красных розеток стандарта CEE (16 А): %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (32 A)
ru: Красных розеток стандарта CEE (32 А): %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (64 A)
ru: Красных розеток стандарта CEE (64 А): %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (125 A)
ru: Красных розеток стандарта CEE (125 А): %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-15P plugs
ru: Вилок NEMA-5-15P: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-20P plugs
ru: Вилок NEMA-5-20P: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-30 sockets
ru: Розеток NEMA 14-30: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-50 sockets
ru: Розеток NEMA 14-50: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Schuko sockets
ru: Розеток Schuko: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 BS 1363 sockets
ru: Розеток BS 1363: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 plugs
ru: Вилок типа 1: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 combo plugs
ru: Комбинированных вилок типа 1: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 sockets
ru: Розеток типа 2: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 combo sockets
ru: Комбинированных розеток типа 2: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 3 sockets
ru: Розеток типа 3: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 CHAdeMO plugs
ru: Вилок CHAdeMO: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Magne Charge plugs
ru: Вилок Magne Charge: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs
ru: Стандартных вилок Tesla: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs (Supercharger)
ru: Стандартных вилок Tesla Supercharger: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla roadster plugs
ru: Вилок Tesla Roadster: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle width: %1
ru: Максимальная ширина транспортного средства: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle height: %1
ru: Максимальная высота транспортного средства: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Self-service
ru: Самообслуживание

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No self-service
ru: Без самообслуживания

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Automated
ru: Автоматическая

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Manual
ru: Ручная

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Group home
ru: Интернат

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing home
ru: Центр сестринского ухода

[ctx: Marble::Placemark|Like group home but for more independent people, e.g. who have flats]
en: Assisted living
ru: Заведение для проживания с уходом

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing services on a daily basis
ru: Услуги медсестры на ежедневной основе

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shelter
ru: Приют

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Ambulatory care
ru: Амбулаторная помощь

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Social welfare services
ru: Социально-бытовое обеспечение

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Employment and workshops for offenders and people with disabilities
ru: Работа и мастер-классы для преступников и людей с ограниченными возможностями

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Pre-packaged food for free or below market price
ru: Упакованные заранее продукты питания бесплатно или по цене ниже рыночной

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Prepared meals for free or below market price
ru: Готовые блюда бесплатно или по цене ниже рыночной

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Free dairy food (subject to local regulations)
ru: Бесплатные молочные продукты (согласно местным постановлениям)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For abused
ru: Для жертв злоупотреблений

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For children
ru: Для детей

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For people with physical disabilities
ru: Для людей с ограниченными физическими возможностями

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those who suffer of a disease
ru: Для заболевших

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For drug-addicted
ru: Для наркозависимых

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For homeless
ru: Для бездомных

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For juvenile
ru: Для несовершеннолетних

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those with mental/psychological problems
ru: Для людей с психическими/психологическими расстройствами

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For migrants
ru: Для мигрантов

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For orphans
ru: Для сирот

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For elder people
ru: Для пожилых людей

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For poor or disadvantaged people
ru: Для бедных или малообеспеченных людей

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For unemployed
ru: Для безработных

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For victims of crimes
ru: Для жертв преступлений

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Inscription: %1
ru: Обозначение: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 places per carriage
ru: Мест в вагоне: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 people per hour
ru: Человек в час: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
ru: Минут: %1

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is protected from the weather]
en: Has weather protection
ru: Есть защита от непогоды

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not protected from the weather]
en: No weather protection
ru: Нет защиты от непогоды

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is heated]
en: Is heated
ru: С отоплением

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not heated]
en: Not heated
ru: Без отопления

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can be transported]
en: Bicycle transportation possible
ru: Есть возможность перевозки велосипедов

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can only be transported in summer]
en: Bicycle transportation only in summer
ru: Есть возможность перевозки велосипедов в летний период

[ctx: Marble::Placemark|Bicyles cannot be transported]
en: Bicycle transportation impossible
ru: Возможность перевозки велосипедов отсутствует

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit at night
ru: Освещается ночью

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit in winter
ru: Освещается зимой

[ctx: Marble::Placemark|A ski piste with trees (gladed)]
en: Contains trees
ru: Содержит деревья

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Not patrolled
ru: Не патрулируется

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic style nordic or downhill skiing
ru: Обрабатываемая ратраками трасса для классических лыжных и горнолыжных видов спорта

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mogul piste
ru: Горнолыжная трасса для могула

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for free style or skating
ru: Обрабатываемая ратраками трасса для фристайла или сноускейта

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic and free style skiing
ru: Обрабатываемая ратраками трасса для классических видов лыжного спорта и фристайла

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed by a smaller snowmobile
ru: Трасса, обрабатываемая небольшими снегоходами

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Unmarked piste (backcountry touring)
ru: Неподготовленная трасса для бэккантри

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is covered]
en: Is covered
ru: Крытая стоянка

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is not covered]
en: Not covered
ru: Открытая стоянка

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Collection times %1
ru: Время выемки: %1

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
ru: Станция прибытия

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
ru: Станция отправления

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
ru: Станция прибытия и отправления

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
ru: Транзитная станция

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway during summer]
en: Entry during summer
ru: Станция прибытия в летнее время

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway during summer]
en: Exit during summer
ru: Станция отправления в летнее время

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway during summer]
en: Entry and exit during summer
ru: Станция прибытия и отправления в летнее время

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway during summer]
en: No entry or exit during summer
ru: Транзитная станция в летнее время

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
ru: Высота: %1 м

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
ru: Только для посетителей

[ctx: Marble::Placemark|The public has an official, legally-enshrined right of access; i.e., it's a right of way]
en: Accessible by anyone
ru: Свободный доступ

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
ru: Частный доступ

[ctx: Marble::Placemark|Open to general traffic but permission can be revoked by the owner]
en: Open to general traffic
ru: Открыто для общего движения

[ctx: Marble::Placemark|No access for the general public]
en: No access
ru: Вход воспрещён

[ctx: Marble::Placemark|]
en: no fee
ru: без комиссии

[ctx: Marble::Placemark|]
en: formerly <i>%1</i>
ru: ранее <i>%1</i>

[ctx: Marble::Placemark|Positive floor level]
en: Floor %1
ru: Этаж %1

[ctx: Marble::Placemark|Negative floor level]
en: Basement %1
ru: Подвальный этаж %1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 2, two levels above ground level]
en: Floor 2
ru: 3-й этаж

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 1, one level above ground level]
en: Floor 1
ru: 2-й этаж

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 0]
en: Ground floor
ru: 1-й этаж

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -1, one level below ground level]
en: Basement 1
ru: -1-й этаж

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -2, two levels below ground level]
en: Basement 2
ru: -2-й этаж

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair accessible
ru: Приспособлено для использования людьми на инвалидных колясках

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair inaccessible
ru: Не приспособлено для использования людьми на инвалидных колясках

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Limited wheelchair accessibility
ru: Ограниченный доступ для людей на инвалидных колясках

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Designated wheelchair access
ru: Специальный доступ для людей на инвалидных колясках

[ctx: Marble::Placemark|This location does not provide public Internet access]
en: No public Internet access
ru: Коллективный доступ в Интернет отсутствует

[ctx: Marble::Placemark|This location provides an unknown type of public Internet access.]
en: Public Internet access available
ru: Есть коллективный доступ в Интернет

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for a fee.]
en: Charged public wifi available
ru: Доступна платная беспроводная сеть общего пользования

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
ru: Доступна бесплатная беспроводная сеть общего пользования

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here.]
en: Public wifi available
ru: Доступна беспроводная сеть общего пользования

[ctx: Marble::Placemark|Public wifi is not available here.]
en: No public wifi
ru: Беспроводная сеть общего пользования недоступна

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here.]
en: Public wifi available
ru: Доступна беспроводная сеть общего пользования

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
ru: Доступна бесплатная беспроводная сеть общего пользования

[ctx: Marble::Placemark|House number (first argument) and street name (second argument) in an address]
en: %1 %2
ru: %2, %1

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International walking route
ru: Международный пешеходный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National walking route
ru: Национальный пешеходный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional walking route
ru: Региональный пешеходный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local walking route
ru: Местный пешеходный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International cycling route
ru: Международный велосипедный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National cycling route
ru: Национальный велосипедный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional cycling route
ru: Региональный велосипедный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local cycling route
ru: Велосипедный маршрут местного значения

[ctx: Marble::RouteRelationModel|State or county road in Texas, USA]
en: Farm to Market Road
ru: Дорога в сельской местности

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional route
ru: Региональный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National route
ru: Национальный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Municipal route
ru: Муниципальный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Territorial route
ru: Территориальный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local route
ru: Маршрут местного значения

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Prefectural route
ru: Префектурный маршрут

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: United States route
ru: Маршрут США

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
ru: Видимая область

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
ru: Указать область

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
ru: Загрузить маршрут

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
ru: Включён, когда маршрут существует

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
ru: Смещение от маршрута:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
ru: Метод выбора

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
ru: Количество клеток для загрузки:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
ru: Загрузить область

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Tile type to be downloaded:
ru: Тип клеток для загрузки:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Texture tiles
ru: Клетки текстуры

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Vector tiles
ru: Векторные клетки

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
ru: Позволяет выбирать между типами слоёв, которые визуально отрисовываются.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: There is a limit of %n tile(s) to download. | There is a limit of %n tile(s) to download.
ru[0]: Количество тайлов для загрузки не должно превышать %n.
ru[1]: Количество тайлов для загрузки не должно превышать %n.
ru[2]: Количество тайлов для загрузки не должно превышать %n.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
ru: Примерный размер клеток для загрузки:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
ru: Примерный размер загрузки: %1 Мб

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
ru: Примерный размер загрузки: %1 Кб

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
ru: Изменить закладку

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Description:
ru: Оп&исание:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Folder:
ru: &Папка:

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Untitled Placemark
ru: Метка без названия

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
ru: Теги

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
ru: Отношения

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
ru: Высота

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
ru: Не указано имя

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a name for this placemark.
ru: Укажите имя метки.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No ID specified
ru: Не указан идентификатор

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a ID for this placemark.
ru: Укажите идентификатор метки.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: ID is invalid
ru: Недопустимый идентификатор

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid ID for this placemark.
ru: Укажите допустимый идентификатор метки.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No image specified
ru: Не указано изображение

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify an icon for this placemark or add a valid tag.
ru: Укажите значок для этой метки или добавьте допустимый тег.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Invalid icon path
ru: Недопустимый путь значка

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid path for the icon file.
ru: Укажите допустимый путь к файлу значка.

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Edit placemark
ru: Изменить метку

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
ru: Описание

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show Balloon Popup
ru: Показывать всплывающее сообщение

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
ru: Стиль и цвет

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
ru: Подпись

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
ru: Цвет:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
ru: Масштаб:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
ru: Значок

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show placemark
ru: Показывать метку

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
ru: Полужирный

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
ru: Курсив

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Underlined
ru: Подчёркнутый

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
ru: Вставить изображение...

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
ru: Вставить ссылку...

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
ru: Высота:

[ctx: ElevationWidget|]
en:  m
ru:  м

[ctx: ElevationWidget|]
en: above sea level
ru: над уровнем моря

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
ru: Выбор внешнего редактора карт

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
ru: Внешний редактор карт

[ctx: ExternalEditor|]
en: Web browser (iD)
ru: Веб-браузер (iD)

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
ru: Снимите флажок, чтобы в следующий раз отобразился запрос на выбор редактора карт. В противном случае ваш выбор будет сохранён и автоматически использован в будущем. Изменить редактор карт, установленный по умолчанию, возможно в окне настройки Marble.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
ru: Сделать редактором карт по умолчанию

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
ru: Описание редактора

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
ru: Предварительный просмотр

[ctx: ExternalEditor|]
en: iD is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser.
ru: iD — редактор OpenStreetMap для решения задач быстрого изменения карт, а также для начинающих пользователей. Для его работы необходим веб-браузер.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
ru: Merkaartor — мощный и лёгкий в использовании редактор OpenStreetMap. Он хорошо интегрируется в используемое рабочее пространство.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
ru: Попросите системного администратора установить %1.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
ru: JOSM — мощный редактор OpenStreetMap, но более сложный в использовании, чем остальные. Он построен на платформе Java, следовательно работает на всех системах, для которых доступна Java, но слабо интегрируется в рабочее пространство. Требуется SE-совместимая исполнительная среда Java.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: iD is a very easy to use OpenStreetMap editor, though lacks the power of Merkaartor and JOSM. It runs on all platforms with a web browser.
ru: iD — простой в использовании редактор OpenStreetMap, хотя и без возможностей Merkaartor и JOSM. Он работает на всех платформах, где установлен веб-браузер.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
ru: Просмотр свойств

[ctx: QObject|]
en: Select filename for KML document
ru: Выберите имя документа KML

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
ru: Файлы

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
ru: &Сохранить

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
ru: За&крыть

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
ru: Длительность:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|seconds]
en:  s
ru:  с

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
ru: Режим:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
ru: Непрерывное движение (smooth)

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
ru: Скачкообразное движение (bounce)

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
ru: Центр текущей карты

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
ru: Выбор изображения

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: All Supported Files (*.png *.jpg *.jpeg)
ru: Все поддерживаемые файлы изображений (*.png *.jpg *.jpeg)

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Formatted text
ru: Форматированный текст

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
ru: Панель инструментов

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
ru: Полужирный

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
ru: Курсив

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
ru: Подчёркнутый

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
ru: Добавить изображение

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
ru: Добавить ссылку

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
ru: З

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: E
ru: В

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: N
ru: С

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: S
ru: Ю

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
ru: Долина

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
ru: Рельеф

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
ru: Кратер

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
ru: Море

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
ru: Место пилотируемой посадки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
ru: Луноход

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Soft Landing Site
ru: Место беспилотной мягкой посадки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Hard Landing Site
ru: Место беспилотной жёсткой посадки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
ru: Гора

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
ru: Город

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
ru: Административный центр округа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
ru: Административный центр штата

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
ru: Столица государства

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation
ru: Государство

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
ru: Вулкан

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
ru: Континент

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
ru: Океан

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
ru: Географический полюс

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
ru: Магнитный полюс

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
ru: Кораблекрушение

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
ru: Аэропорт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
ru: Обсерватория

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
ru: Опасная зона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: OSM Site
ru: Сайт OSM

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
ru: Координата

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
ru: Закладка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
ru: Спутник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Capital
ru: Административный центр округа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
ru: Столица государства

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
ru: Район/пригород

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hamlet
ru: Деревня

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
ru: Урочище, местность

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
ru: Город

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Capital
ru: Административный центр

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
ru: Село (более 300 жителей)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village Capital
ru: Административный центр региона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
ru: Водоём

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
ru: Риф

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
ru: Лес

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
ru: Пляж (рельеф)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wetland
ru: Болото

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
ru: Ледник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Shelf
ru: Шельфовый ледник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Scrub
ru: Дикий кустарник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cliff
ru: Скальный обрыв

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Heath
ru: Вересковая пустошь

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
ru: Светофор

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Elevator
ru: Лифт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
ru: Лестница

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
ru: Неизвестный тип дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
ru: Тропа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
ru: Пешеходная дорожка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
ru: Полевые и лесные дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
ru: Велодорожка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Service Road
ru: Служебная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
ru: Неизвестный тип дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
ru: Улица

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Living Street
ru: Улица в жилой зоне

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
ru: Дорога, ниже «местной дороги»

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Link Road
ru: Съезд с местной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Road
ru: Местная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Link Road
ru: Съезд с второстепенной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
ru: Второстепенная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Link Road
ru: Съезд с первостепенной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
ru: Первостепенная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Raceway
ru: Гоночный трек (автоспорт)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Link Road
ru: Съезд с основной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Road
ru: Дорога для автомобилей

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway Link Road
ru: Съезд с автомагистрали

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
ru: Автомагистраль

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Corridor
ru: Внутренний коридор

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
ru: Здание без конкретного типа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Camping
ru: Кемпинг

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hostel
ru: Хостел

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hotel
ru: Гостиница

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motel
ru: Мотель

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
ru: Молодёжная турбаза

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
ru: Гостевой дом

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
ru: Библиотека

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
ru: Детский сад

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
ru: Колледж

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
ru: Школа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
ru: Университет

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bar
ru: Бар

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Biergarten
ru: Пивной сад

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
ru: Кафе

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fast Food
ru: Фаст-фуд

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pub
ru: Паб

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Restaurant
ru: Ресторан

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
ru: Стоматология

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
ru: Кабинет врача

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hospital
ru: Больница

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
ru: Аптека

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
ru: Ветеринар

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: ATM
ru: Банкомат

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bank
ru: Банк

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
ru: Археологические раскопки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
ru: Посольство

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
ru: Экстренный телефон

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain Rescue
ru: Поисково-спасательная служба

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Park
ru: Аквапарк

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Community Centre
ru: Культурный центр

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
ru: Фонтан

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
ru: Ночной клуб

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
ru: Скамейка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
ru: Суд

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
ru: Пожарная часть

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hunting Stand
ru: Охотничья вышка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
ru: Полиция

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
ru: Почтовый ящик

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
ru: Почтовое отделение

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
ru: Тюрьма

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
ru: Контейнер приёма вторичного сырья

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shelter
ru: Укрытие от непогоды

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
ru: Телефон

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
ru: Туалет

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
ru: Администрация

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
ru: Мусорная корзина

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
ru: Питьевая вода

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
ru: Небольшие захоронения при местах служения

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
ru: Станция зарядки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
ru: Автомойка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Social Facility
ru: Социальное учреждение

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
ru: Городская стена

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gate
ru: Ворота/калитка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lift Gate
ru: Шлагбаум

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
ru: Стена

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Peak
ru: Вершина

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
ru: Дерево

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
ru: Вход в пещеру

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
ru: Магазин по продаже алкогольных и безалкогольных напитков

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hifi
ru: Магазин по продаже Hi-Fi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
ru: Супермаркет

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
ru: Алкогольный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
ru: Булочная

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
ru: Мясной

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
ru: Кондитерская

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
ru: Магазин шаговой доступности

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
ru: Магазин овощей и фруктов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
ru: Магазин морепродуктов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
ru: Универсальный магазин (с отделами)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kiosk
ru: Магазин в виде киоска

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
ru: Магазин сумок и саквояжа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
ru: Магазин одежды

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
ru: Магазин модной одежды

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
ru: Ювелирный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
ru: Обувь

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Variety Store
ru: Товары по одной цене

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
ru: Салон красоты

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chemist
ru: Бытовая химия

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
ru: Магазин косметики

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
ru: Парикмахерская

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
ru: Оптика

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
ru: Парфюмерия

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
ru: Магазин инструментов и крепежа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
ru: Цветочный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
ru: Мебельный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
ru: Магазин бытовой электроники

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
ru: Магазин мобильных телефонов и аксессуаров

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
ru: Веломагазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
ru: Автодилер

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
ru: Автомастерская

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
ru: Автозапчасти

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
ru: Магазин мотоциклов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
ru: Магазин снаряжения для активного отдыха

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
ru: Спорттовары

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
ru: Магазин копирования, печати

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
ru: Магазин произведений искусства

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
ru: Магазин музыкальных инструментов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
ru: Фототовары

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
ru: Книжный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
ru: Магазины подарков

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
ru: Канцелярские товары

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
ru: Прачечная

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
ru: Зоомагазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
ru: Игрушки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
ru: Бюро путешествий

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Deli
ru: Магазин деликатесов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
ru: Табачный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
ru: Чайный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
ru: Компьютерный магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
ru: Садовые принадлежности

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
ru: Магазин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
ru: Мост

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
ru: Маяк

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
ru: Пирс

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
ru: Водонапорная башня

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
ru: Ветряная мельница

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
ru: Телебашня

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
ru: Достопримечательность

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
ru: Произведение искусства

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
ru: Замок

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cinema
ru: Кинотеатр

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Information
ru: Инфопункт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monument
ru: Монумент (огромный)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Museum
ru: Музей

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ruin
ru: Руины с историческим значением

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
ru: Театр

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
ru: Парк развлечений

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
ru: Обзорная точка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
ru: Зоопарк

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
ru: Горный приют

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
ru: Охотничий домик

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Memorial
ru: Памятник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerodrome
ru: Аэропорт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
ru: Вертолётная площадка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
ru: Выход на посадку

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
ru: Взлётно-посадочная полоса

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Apron
ru: Перрон

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Taxiway
ru: Рулёжная дорожка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
ru: Терминал аэропорта

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
ru: Автобусная станция/терминал

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
ru: Место остановки автобуса

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
ru: Каршеринг

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
ru: Автозаправочная станция

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
ru: Парковка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking Space
ru: Отдельное парковочное место на парковке

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platform
ru: Платформа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
ru: Велопрокат

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
ru: Аренда автомобилей

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
ru: Прокат лыж

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taxi Rank
ru: Стоянка такси

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
ru: Железнодорожная станция

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
ru: Место остановки трамвая

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
ru: Велопарковка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
ru: Парковка для мотоциклов

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
ru: Вход в метро

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
ru: Камера для замера скорости

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
ru: Место поклонения

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bahai
ru: Дом поклонения бахаи

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
ru: Буддийский храм

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
ru: Христианская церковь

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
ru: Мусульманская мечеть

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hindu
ru: Индуистский храм

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jain
ru: Джайнистский храм

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
ru: Иудейская синагога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shinto
ru: Дзиндзя

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sikh
ru: Гурдвара

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
ru: Даосский храм

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
ru: Площадка для гольфа

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Marina
ru: Стоянка для яхт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Park
ru: Парк отдыха

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
ru: Детская площадка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
ru: Спортивная площадка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
ru: Спортивный центр/комплекс

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
ru: Стадион (территория)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
ru: Бассейн

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
ru: Мини-гольф

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
ru: Садовые участки

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Basin
ru: Хранилище сточных вод

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
ru: Кладбище

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
ru: Коммерческая застройка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
ru: Строительная зона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
ru: Сельскохозяйственные угодья

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
ru: Территория фермы (без полей)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
ru: Территория гаражей

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
ru: Газон

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Industrial
ru: Промышленная зона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
ru: Свалка

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
ru: Сенокосный луг (пастбище)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
ru: Военная зона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
ru: Территория карьера

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
ru: Железнодорожный коридор

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reservoir
ru: Водохранилище

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
ru: Жилая территория

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
ru: Торговая территория

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Orchard
ru: Территория плодового сада

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
ru: Виноградник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
ru: Рельсовый путь

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Narrow Gauge
ru: Узкоколейная железная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
ru: Трамвайные пути

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
ru: Легкорельсовый транспорт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
ru: Разобранная железная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
ru: Метро

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Preserved Railway
ru: Историческая железная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Railway
ru: Мини-железная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Construction
ru: Строящаяся железная дорога

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monorail
ru: Монорельс

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Funicular Railway
ru: Фуникулёр

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Power Tower
ru: Опора ЛЭП

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerialway Station
ru: Станция канатной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
ru: Опора канатной дороги

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cable Car
ru: Канатный трамвай

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gondola
ru: Гондола-кабина (по кругу)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chair Lift
ru: Ряд кресел

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mixed Lift
ru: Смешанный подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drag Lift
ru: Горнолыжный подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: T-Bar
ru: T-образный бугельный подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: J-Bar
ru: J-образный бугельный подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platter
ru: Тарельчатый подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rope Tow
ru: Бугельный подъёмник

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magic Carpet
ru: Ковёр-лифт

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zip Line
ru: Зиплайн

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Goods
ru: Торговая авиалиния

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Downhill Piste
ru: Трасса для скоростного спуска

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nordic Piste
ru: Прогулочная или беговая лыжня

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Skitour
ru: Маршрут для скитура

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sled Piste
ru: Санная трасса

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Winter Hike
ru: Маршрут для зимнего похода

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sleigh Piste
ru: Санная трасса для упряжек

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Skate
ru: Трасса для катания на коньках

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Snow Park
ru: Сноупарк

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Playground
ru: Детская лыжная зона

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Jump
ru: Трамплин

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 1)
ru: Административная граница (уровень 1)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 2)
ru: Административная граница (уровень 2)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 3)
ru: Административная граница (уровень 3)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 4)
ru: Административная граница (уровень 4)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 5)
ru: Административная граница (уровень 5)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 6)
ru: Административная граница (уровень 6)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 7)
ru: Административная граница (уровень 7)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 8)
ru: Административная граница (уровень 8)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 9)
ru: Административная граница (уровень 9)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 10)
ru: Административная граница (уровень 10)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 11)
ru: Административная граница (уровень 11)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Boundary (Maritime)
ru: Морская граница

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Land Mass
ru: Суша

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Urban Area
ru: Городская территория

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: International Date Line
ru: Линия перемены даты

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bathymetry
ru: Батиметрия

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Canal
ru: Искусственный канал

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drain
ru: Дренажный канал

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
ru: Сточная канава

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
ru: Ручей

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
ru: Река

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Weir
ru: Плотина

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
ru: Пешеходный переход

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
ru: Железнодорожный переход

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
ru: Внутренняя дверь

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
ru: Внутреннее помещение

[ctx: GeoDataCoordinates|North direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
ru: C

[ctx: GeoDataCoordinates|East direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
ru: В

[ctx: GeoDataCoordinates|South direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
ru: Ю

[ctx: GeoDataCoordinates|West direction terms]
note: See https://community.kde.org/Marble/GeoDataCoordinatesTranslation#Direction_terms
en: *
ru: З

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Detour
ru: Маршрут для постоянного объездного пути

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Ferry Route
ru: Паромный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
ru: Железнодорожный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
ru: Маршрут метрополитена

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
ru: Трамвайный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bus
ru: Автобусный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Trolley Bus
ru: Троллейбусный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
ru: Велосипедный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Mountainbike Route
ru: Маршрут для горных велосипедов

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
ru: Пешеходный маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Hiking Route
ru: Туристический маршрут

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bridleway
ru: Конная тропа

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Inline Skates Route
ru: Маршрут для роллерблейдинга

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
ru: Трасса для скоростного спуска

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Nordic Ski Trail
ru: Прогулочная или беговая лыжня

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Skitour
ru: Маршрут для скитура

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Sled Trail
ru: Санная трасса

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
ru: Невозможно преобразовать текст %1 <maximum> в целое.

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
ru: Невозможно преобразовать текст %1 <minimum> в целое

[ctx: QObject|]
en: Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.  | Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.
ru[0]: Ошибка синтаксического разбора строки %1. После конца документа присутствует %n незакрытый тег.
ru[1]: Ошибка синтаксического разбора строки %1. После конца документа присутствуют %n незакрытых тега.
ru[2]: Ошибка синтаксического разбора строки %1. После конца документа присутствуют %n незакрытых тегов.

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
ru: Ошибка на строке %1, позиция %2.

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
ru: Указанный файл не является корректным.

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
ru: Название

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
ru: Популярность

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|Popularity index]
en: PopIndex
ru: Индекс популярности

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
ru: Список воспроизведения

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
ru: Текущее местоположение: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
ru: Домашняя папка

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
ru: Адрес или поисковый запрос

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
ru[0]: Найден %n результат.
ru[1]: Найдено %n результата.
ru[2]: Найдено %n результатов.

[ctx: GoTo|]
en: Browse
ru: Обзор

[ctx: GoTo|]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
ru: Выбор географического региона

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
ru: Северная широта

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &N
ru: &С

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
ru: Западная долгота

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &W
ru: &З

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
ru: Восточная долгота

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &E
ru: &В

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
ru: Южная широта

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &S
ru: &Ю

[ctx: Marble::LatLonEdit|East, the direction]
en: E
ru: В

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
ru: З

[ctx: Marble::LatLonEdit|North, the direction]
en: N
ru: С

[ctx: Marble::LatLonEdit|South, the direction]
en: S
ru: Ю

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
ru: Легенда

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
ru: Установить

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
ru: Обновить

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
ru: Установка карт

[ctx: QObject|]
en: Name
ru: Название

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
ru: Вид на глобусе

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
ru: Сферический вид

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
ru: Проекция Меркатора

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
ru: На плоскости

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
ru: Гномоническая проекция

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
ru: Стереографическая проекция

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area view
ru: Равновеликая азимутальная проекция Ламберта

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant view
ru: Эквидистантная азимутальная проекция

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Perspective Globe view
ru: Глобус

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
ru: &Крупные значки

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
ru: &Избранный

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
ru: &Создать новую карту

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
ru: &Удалить тему карты

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
ru: Действительно удалить «%1»?

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
ru: Карта

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
ru: &Проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
ru: Глобус

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
ru: Равнопромежуточная проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: Mercator
ru: Проекция Меркатора

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
ru: Гномоническая проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
ru: Стереографическая проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
ru: Равновеликая азимутальная проекция Ламберта

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
ru: Эквидистантная азимутальная проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: Vertical Perspective Globe
ru: Вертикальная перспективная проекция

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
ru: &Небесное тело

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
ru: &Оформление

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
ru: Здесь можно указать предпочтительное представление карты.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
ru: Предпросмотр карты

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
ru: Ошибка при разборе

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
ru: Программа не может разобрать ответ сервера

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Server is not an OWS Server.
ru: Это не сервер OWS.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Web Mercator (epsg:3857)
ru: Веб-проекция Меркатора (epsg:3857)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (epsg:4326)
ru: Равнопромежуточная проекция (epsg:4326)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (crs:84)
ru: Равнопромежуточная проекция (crs:84)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Projection:
ru: Проекция тайлов:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Matrix Set:
ru: Набор матриц тайлов:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
ru: Эскиз изображения

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
ru: Базовая клетка

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Legend Image
ru: Изображение легенды

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded.
ru: Не удалось загрузить %1.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded successfully. The server replied:
    
    %2
ru: Не удалось загрузить %1. Сервер ответил:
    
    %2

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
ru: Пользовательский

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
ru: Архивирование не удалось

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
ru: Архивирование не может быть начато.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
ru: Процесс архивирования завершился аварийно.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
ru: Исходное изображение

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
ru: Укажите исходное изображение.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
ru: Указанное исходное изображение не существует. Следует указать другое.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
ru: Выбранный файл не является изображением. Следует указать другой.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
ru: Заголовок карты

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
ru: Укажите заголовок карты.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
ru: Название карты

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
ru: Укажите название карты.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
ru: Карта с названием «%1» уже существует. Следует указать другое название.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
ru: Укажите эскиз изображения

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
ru: Не удалось создать файлы

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
ru: Проверьте, существует ли тема с таким же названием.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMS Server
ru: Сервер WMS

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMS Server</h4>Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> server or enter a custom server URL.
ru: <h4>Сервер WMS</h4>Выберите сервер <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> или введите нестандартный URL-адрес сервера.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMTS Server
ru: Сервер WMTS

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMTS Server</h4>Please choose a <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> server or enter a custom server URL.
ru: <h4>Сервер WMTS</h4>Выберите сервер <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> или введите нестандартный URL-адрес сервера.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
ru: Мастер создания оформлений карт

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Вас приветствует Мастер создания тем карт.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Мы поможем вам создать оформление карты для Marble. В результате вы получите собственную карту, которую возможно будет просмотреть.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Укажите источник данных для темы карты:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
ru: Подключение к серверу в Интернете. Данные карты запрашиваются по протоколу WMS.

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Service (WMS)
ru: Сервис веб-карт (WMS)

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Tile Service (WMTS)
ru: Сервис тайлов веб-карт (WMTS)

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
ru: Необходимо указать расположение точечного рисунка карты мира на диске.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
ru: Одиночное изображение, показывающее весь мир

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
ru: Подключение к серверу в Интернете. Данные карты запрашиваются по статическому URL-адресу.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
ru: Онлайн-карта с индексированными тайлами (например, Open Street Map)

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> server or enter a custom server URL.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Сервер WMS</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Выберите сервер <a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> или введите URL-адрес другого сервера.</p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
ru: Сервер WMS:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
ru: Пользовательский

[ctx: MapWizard|]
en: Enter the base Url of the WMS service (e.g. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)
ru: Введите базовый адрес службы WMS (например, <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)

[ctx: MapWizard|]
en: Wms-Service:
ru: Служба WMS:

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Selection
ru: Выбор слоя

[ctx: MapWizard|]
en: Choose your Layer(s):
ru: Выбор слоёв:

[ctx: MapWizard|]
en: Search:
ru: Поиск:

[ctx: MapWizard|]
en: The order in which multiple layers are selected directly affects their rendering order.
ru: Порядок выбора слоёв напрямую влияет на порядок их обработки.

[ctx: MapWizard|]
en: Multiple Selections
ru: Множественный выбор

[ctx: MapWizard|]
en: Custom Backdrop
ru: Пользовательский фоновый план

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Projection:
ru: Проекция тайлов:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the projection in which the tiles are rendered.
ru: Определяет проекцию, в которой обрабатываются тайлы.

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Format:
ru: Формат тайлов:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the file format of the tiles.
ru: Определяет формат файлов тайлов.

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Info
ru: Информация о слое

[ctx: MapWizard|]
en: Service Info
ru: Информация о службе

[ctx: MapWizard|]
en: Customize Backdrop
ru: Настроить фоновый план

[ctx: MapWizard|]
en: Preset Layers
ru: Предустановленные слои

[ctx: MapWizard|]
en: XYZ Server Url
ru: Адрес сервера XYZ

[ctx: MapWizard|]
en: The XYZ server needs to provide map tiles in Mercator projection.
ru: Серверу XYZ требуется предоставить тайлы карты в проекции Меркатора.

[ctx: MapWizard|]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: MapWizard|]
en: Select Color
ru: Выбор цвета

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">World Map Bitmap Image</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the location of a world map that is stored in a single image file (JPG, PNG, etc.). It needs to be provided in <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Equirectangular projection</span></a>, so the shape should look like this (size ratio: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Точечный рисунок карты мира</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Укажите расположение файла изображения карты мира (JPG, PNG и так далее). Карта должна быть составлена в <a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/Равнопромежуточная_проекция"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">равнопромежуточной проекции</span></a>, чтобы её вид был похож на следующий (соотношение сторон: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
ru: Исходное изображение:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL Scheme for Indexed Tiles</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please enter the URL used for downloading individual tiles. Use the placeholders </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> to reference a tile from the index.</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Схема URL для индексированных клеток</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Введите URL-адрес, используемый для загрузки отдельных клеток. Используйте заполнители </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> и </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> для ссылки на клетку из индекса.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
ru: Схема URL:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">General Information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please specify a title, a name and an icon for your new map. Add a description to let users know what your map is about. </span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd"> 
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Общие сведения</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Укажите заголовок, название и значок для вашей новой карты. Добавьте описание с информацией о назначении карты. </span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
ru: Заголовок карты:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
ru: Краткое название для создаваемого оформления карты.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
ru: Название карты:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
ru: Идентификатор темы карты в нижнем регистре.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
ru: Имя папки для нового оформления.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
ru: Описание:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
ru: Краткое описание оформления карты. Здесь вы можете указать информацию о назначении, происхождении, авторских правах и лицензии на данные, используемые в вашей теме карты.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
ru: Оно появится в виде всплывающей подсказки и может содержать форматирование HTML.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
ru: Просмотр изображения:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
ru: изображение для предварительного просмотра

[ctx: MapWizard|]
en: <b>Optional: Addition of a Map Key</b>
ru: <b>Необязательно: добавление ключа карты</b>

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
ru: Изображение легенды:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Сводка</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вы указали все данные, необходимые для создания вашей темы карты. Внимательно проверьте информацию ниже и нажмите кнопку &laquo;Завершить&raquo;, чтобы создать тему. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Если позволяют лицензия и условия использования, рассмотрите возможность обнародования созданной темы в сообществе Marble.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
ru: Здесь указывается название карты.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
ru: Оформление карты:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
ru: Здесь указывается оформление карты.

[ctx: MapWizard|]
en: Thumbnail
ru: Эскиз

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
ru: Предпросмотр карты

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
ru: Виртуальный глобус Marble

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
ru: <b>Текущая команда разработчиков Marble</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
ru: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Автор идеи и основной разработчик</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
ru: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Прокладка маршрутов, навигация, версия для мобильных устройств</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
ru: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Поддержка WMS, исправления производительности, версия для мобильных</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
ru: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Интеграция с Plasma, исправления ошибок</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Geodata</i></p>
ru: <p>Тибо́ Гридель (Thibaut Gridel) <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Геоданные</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
ru: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>Поддержка OpenStreetMap, управление загрузками</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
ru: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Высотный профиль</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
ru: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Поддержка любительского радио</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
ru: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Поддержка онлайн-служб</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
ru: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Спутники</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
ru: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Планетарные спутники</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
ru: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Прокладка маршрутов, высотный профиль</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
ru: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Поддержка Windows и KML</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
ru: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a> <br /><i>Исправление ошибок</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
ru: <b>Разработчики</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
ru: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Астрономические обсерватории</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
ru: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Фильтр планет, исправления ошибок</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
ru: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Поддержка прокси</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
ru: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Сетевые модули</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
ru: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, виджет World-Clock</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
ru: <p>Magnus Valle<br /><i>Исторические карты</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
ru: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Первоначальный помощник сопровождающего</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
ru: <p><i>Разработка и патчи:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Platforms &amp; Distributions:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>
ru: <p><i>Платформы и дистрибутивы:</i> Tim Sutton, Christian Ehrlicher, Ralf Habacker, Steffen Joeris, Marcus Czeslinski, Marcus D. Hanwell, Chitlesh Goorah, Sebastian Wiedenroth, Christophe Leske</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
ru: <p><i>Графика:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
ru: <b>Присоединяйтесь</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
ru: <p>Связаться с разработчиками можно по адресу <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>ESA - Summer of Code in Space</b>
ru: <b>ESA &mdash; Summer of Code in Space</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
ru: <p>Команда Marble благодарит участвовавших в ESA SoCiS:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Project: Improving Marble's Satellite maps using Sentinel-2 mission data</i></p>
ru: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Проект: улучшение спутниковых карт Marble с помощью данных миссии Sentinel-2</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Project: Integrate data provided by the Sentinel missions</i></p>
ru: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Проект: интеграция данных миссий Sentinel</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Project: Panoramic Picture Support for celestial bodies in Marble   </i></p>
ru: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Проект: поддержка панорамных фотографий небесных тел в Marble   </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Project: Displaying Solar / Lunar Eclipses in Marble </i></p>
ru: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Проект: просмотр солнечных и лунных затмений в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: Visualization of planetary satellites</i></p>
ru: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Проект: визуализация планетарных спутников</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
ru: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Проект: визуализация орбит спутников</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
ru: <p>Команда Marble благодарит участвовавших в Google Code-In:</p>

[ctx: QObject|]
en: Ilya Kowalewski <a href="mailto:illya.kovalevskyy@gmail.com">illya.kovalevskyy@gmail.com</a><br />
ru: Илья Ковалевский <a href="mailto:illya.kovalevskyy@gmail.com">illya.kovalevskyy@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Mikhail Ivchenko <a href="mailto:ematirov@gmail.com">ematirov@gmail.com</a><br />
ru: Михаил Ивченко <a href="mailto:ematirov@gmail.com">ematirov@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Sergey Popov <a href="mailto:sergobot256@gmail.com">sergobot256@gmail.com</a><br />
ru: Сергей Попов <a href="mailto:sergobot256@gmail.com">sergobot256@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a></p><br />
ru: Мохаммед Нафиз (Mohammed Nafees )<a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a></p><br />

[ctx: QObject|]
en: Mayank Madan <a href="mailto:maddiemadan@gmail.com">maddiemadan@gmail.com</a><br />
ru: Маянк Мадан (Mayank Madan )<a href="mailto:maddiemadan@gmail.com">maddiemadan@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Timothy Lanzi <a href="mailto:trlanzi@gmail.com">trlanzi@gmail.com</a></p>
ru: Тимоти Ланци (Timothy Lanzi )<a href="mailto:trlanzi@gmail.com">trlanzi@gmail.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
ru: <p> Команда Marble благодарит участников Google Summer of Code за значительный вклад в развитие Marble:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Indoor Maps</i></p>
ru: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Проект: схемы помещений в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Material Maps</i></p>
ru: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Проект: Marble Material Maps</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Fluent graphics across every tile level in Marble's OSM vector map</i></p>
ru: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Проект: плавное изображение на каждом уровне тайлов векторной карты OSM в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Project: Support for medium and low tile levels in the OSM Vector Map of Marble</i></p>
ru: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Проект: поддержка средних и низких уровней тайлов векторной карты OSM в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Improve Marble's OSM vector rendering support</i></p>
ru: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Проект: улучшение поддержки векторной отрисовки OSM в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Project: Porting Marble to Android platform</i></p>
ru: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Проект: портирование Marble на платформу Android</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Project: Offering OpenStreetMap support and improving Edit Mode for Marble</i></p>
ru: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Проект: поддержка OpenStreetMap и улучшение режима редактирования в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Game</i></p>
ru: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Проект: Marble Game</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Project: Editing Mode for Polygons</i></p>
ru: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Проект: режим редактирования многоугольников</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Project: Interactive Tours </i></p>
ru: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Проект: интерактивные экскурсии </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble KML Map Editor</i></p>
ru: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Проект: редактор карт KML в Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble meets ownCloud</i></p>
ru: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Проект: интеграция Marble с ownCloud</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Project: ownCloud storage and synchronization for Marble </i></p>
ru: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Проект: хранение данных и синхронизация с ownCloud для Marble </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: OpenGL SceneGraph</i></p>
ru: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Проект: OpenGL SceneGraph</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
ru: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Проект: векторная отрисовка OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Project: Natural Earth Vector Map</i></p>
ru: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Проект: векторная карта Natural Earth</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Project: OpenGL Mode for Marble</i></p>
ru: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Проект: режим OpenGL для Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
ru: <p>Константин Облаухов <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Проект: векторная отрисовка OpenStreetMap</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
ru: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Проект: Marble Touch на MeeGo</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
ru: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Проект: закладки</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
ru: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Проект: поддержка времени</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
ru: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a> <br /><i>Проект: Навигация turn-by-turn</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
ru: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Проект: аннотации к OSM</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
ru: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Проект: онлайн-службы</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
ru: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Проект: векторные клетки для Marble</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
ru: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Проект: поддержка фотографий с Panoramio / Wikipedia</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
ru: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Проект: Равнопромежуточная проекция ("плоская карта")</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
ru: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Проект: поддержка GPS</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
ru: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Проект: поддержка KML</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
ru: <p>... и, конечно, мы благодарим сотрудников Google Inc. за возможность существования этих проектов..</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
ru: <b>Благодарности</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
ru: <p><i>Разные предложения и тестирование:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
ru: <p>Выражаем особую благодарность John Layt за его проект «Kartographer», предшественник и источник вдохновения для Marble</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
ru: <b>Карты</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 m / pixel)</i><br />NASA Goddard Space Flight Center Earth Observatory <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>
ru: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 м/пиксель)</i><br />Обсерватория Центра космических полётов им. Годдарда, NASA, США <a href="http://earthobservatory.nasa. gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
ru: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Данные любезно предоставил Марк Имхофф (Marc Imhoff) из NASA GSFC и Кристофер Элвидж (Christopher Elvidge) из NOAA NGDC. Фото: Крейг Мейхью (Craig Mayhew) и Роберт Симмон (Robert Simmon), NASA GSFC.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Shuttle Radar Topography Mission (SRTM30, 1 km / pixel )</i><br />NASA Jet Propulsion Laboratory <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>
ru: <p><i>Радиолокационная топографическая миссия шаттла (SRTM30, 1 км/пиксел)</i><br />Лаборатория реактивного движения НАСА <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">http://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>
ru: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Фред Поспешил (Fred Pospeschil) и Антонио Ривера (Antonio Rivera)</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Temperature and Precipitation Maps (July and December)</i><br />A combination of two datasets:<ul><li>Legates, D.R. and Willmott, C.J. 1989. Average Monthly Surface Air Temperature and Precipitation. Digital Raster Data on a .5 degree Geographic (lat/long) 361x721 grid (centroid-registered on .5 degree meridians). Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: A high-resolution data set of surface climate over global land areas. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>
ru: <p><i>Карты температуры и осадков (июль и декабрь)</i><br />Комбинация двух наборов данных:<ul><li>Legates, D.R. и Willmott, C.J. 1989. Среднемесячная температура приземного слоя воздуха и осадки. Цифровые растровые данные на географической сетке с шагом в 5 градусов, (широта/долгота, размер 361x721, центроид рассчитан по 5-ти градусным меридианам) Национальный центр атмосферных исследований (Боулдер, Колорадо,США). <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: A high-resolution data set of surface climate over global land areas. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
ru: <b>Карта улиц</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenStreetMap</i><br />The street maps used in Marble via download are provided by the <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Project ("OSM"). OSM is an open community which creates free editable maps.<br /><i>License</i>: OpenStreetMap data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ru: <p><i>OpenStreetMap</i><br />Карты улиц, используемые в Marble, взяты с сайта проекта <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> (&laquo;OSM&raquo;). OSM &mdash; открытое сообщество, создающее бесплатные редактируемые карты.<br /><i>Лицензия</i>: информация из OpenStreetMap может быть использована на условиях лицензии <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Icons</i><br />Some icons are taken from <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> and <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> license.</p>
ru: <p><i>Значки</i><br />Часть значков была взята с сайтов <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> и <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. Эти значки можно свободно использовать на условиях лицензии <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Some icons are taken from <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> license.</p>
ru: <p>Некоторые значки были взяты с ресурса <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>.  Эти значки можно свободно использовать на условиях лицензии <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenRouteService</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Project ("ORS"). <br /><i>License</i>: OpenRouteService data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ru: <p><i>OpenRouteService</i><br />Некоторые из загружаемых маршрутов, используемых в Marble, предоставлены проектом <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> (&laquo;ORS&raquo;). <br /><i>Лицензия</i>: данные OpenRouteService могут свободно использоваться на условиях лицензии <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>License</i>: Open Source Routing Machine data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
ru: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Некоторые из загружаемых маршрутов, используемых в Marble, предоставлены проектом <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> (&laquo;OSRM&raquo;). <br /><i>Лицензия</i>: данные Open Source Routing Machine могут свободно использоваться на условиях лицензии<a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>MapQuest</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> and their Open Data Map APIs and Web Services.<br />Directions courtesy of MapQuest working on OpenStreetMap data that can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>. Usage of the MapQuest routing service is subject to the <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a>.</p>
ru: <p><i>MapQuest</i><br />Некоторые из загружаемых маршрутов, используемых в  Marble, предоставлены проектом <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a>, а также API и Web-службами Open Data Map.<br />Направления любезно предоставлены MapQuest на основе данных OpenStreetMap, свободно используемых на условиях лицензии <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0</a>. Использование маршрутных служб MapQuest регламентируется <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">условиями использования MapQuest</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
ru: <b>Города и местоположения</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>License</i>: Geonames.org data can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a>.</p>
ru: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a> <i>Лицензия</i>: информация Geonames.org может быть использована на условиях лицензии <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0</a>.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Public database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>
ru: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Публичная база данных <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
ru: <b>Флаги</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Flags of the World</i><br />The flags were taken from Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) which in turn took a subset from <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> and reworked them. All flags are under the public domain (see comments inside the svg files).</p>
ru: <p><i>Флаги мира</i><br />Флаги были взяты с Википедии (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>), которая, в свою очередь, использовала часть информации с сайта <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> и переработала их. Все флаги являются общественным достоянием (смотрите комментарии к файлам svg).</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
ru: <b>Звёзды</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>The Bright Star Catalogue</i><br />5th Revised Ed. (Preliminary Version) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html"> https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>
ru: <p><i>Каталог ярких звёзд</i><br />, 5-е издание (предварительная версия). Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html"> https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
ru: Используется библиотека Marble версии %1

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: <br />(c) 2007-%1 by the authors of Marble Virtual Globe<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
ru: <br />© Авторы виртуального глобуса Marble, 2007-%1<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: About Marble
ru: О программе Marble

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Виртуальный глобус Marble</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
ru: Неизвестная версия

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
ru: &О компоненте

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">© Проект Marble, 2007</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
ru: А&вторы

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &Data
ru: Д&анные

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &License Agreement
ru: Ли&цензионное соглашение

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">В Marble используется два типа кэш-памяти: физическая память, необходимая для хранения данных карты в памяти компьютера, и кэш-память на жёстком диске, используемая для загрузки содержимого из Интернета (например, статьи из Википедии или сведения об объектах на карте). Уменьшите второе значение, если хотите сэкономить место на жёстком диске ценой более частого использования Интернета. </p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&ache
ru: &Кэш

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
ru: &Физическая память:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en:  MB
ru:  МБ

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
ru: О&чистить

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
ru: &Жёсткий диск:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
ru: Без ограничений

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
ru: Очи&стить

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Параметры прокси вашей местной интрасети. Оставьте поле пустым, если прокси не используется.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy
ru: &Прокси

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy:
ru: &Прокси:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: P&ort:
ru: По&рт:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
ru: Тип прокси:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
ru: Требуется проверка подлинности

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
ru: &Имя пользователя:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
ru: П&ароль:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
ru: Включить синхронизацию

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
ru: Позволяет хранить маршруты в ownCloud. Каждый маршрут должен быть загружен/отправлен вручную.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
ru: Включить синхронизацию маршрутов

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
ru: Автоматически синхронизировать все закладки с сервером.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
ru: Включить синхронизацию закладок

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
ru: Синхронизировать

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
ru: Учётные данные

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Server:
ru: Сервер:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
ru: URL-адрес удалённого сервера, например, myserver.com/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
ru: Имя пользователя:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
ru: Пароль:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
ru: Тестовый вход

[ctx: Marble|]
en: not available
ru: недоступно

[ctx: QObject|]
en: Clear
ru: Очистить

[ctx: QObject|means meter]
en: m
ru: м

[ctx: QObject|means milimeters]
en: mm
ru: мм

[ctx: QObject|means kilometers]
en: km
ru: км

[ctx: QObject|means centimeters]
en: cm
ru: см

[ctx: QObject|means feet]
en: ft
ru: фут

[ctx: QObject|means inches]
en: in
ru: дюйм

[ctx: QObject|means yards]
en: yd
ru: ярд

[ctx: QObject|means miles]
en: mi
ru: миля

[ctx: QObject|means nautical miles]
en: nm
ru: морская миля

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Dragging and Animation
ru: Перетаскивание и анимация

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
ru: При &перетаскивании:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">При вращении виртуального глобуса перетаскиванием мыши возможны две стандартные модели поведения:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Точка под указателем мыши будет в точности следовать за указателем; это может привести, например, к ситуации, когда северный полюс переместится из верхней части, что создаст путаницу. По умолчанию в Marble северный полюс всегда находится в верхней части глобуса, что приводит к модели поведения при перетаскивания, при которой место под указателем мыши слегка &laquo;отделяется&raquo; от указателя. </p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
ru: Сохранять вертикальное положение оси планеты

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
ru: Следовать за указателем мыши

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
ru: Использовать кинетическое вращение при перетаскивании карты

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Inertial globe rotation
ru: Вращение глобуса по &инерции

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">При поиске места Marble может либо осуществлять мгновенное перемещение к результату поиска, либо показывать анимацию перехода от старого места к новому.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
ru: &Анимация перехода к месту назначения

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use right mouse button to rotate the camera around
ru: Использовать правую кнопку мыши для вращения камеры

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Mouse view rotation
ru: &Вращение вида мышкой

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
ru: &При запуске:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">По умолчанию Marble показывает домашнее расположение сразу после запуска приложения. В качестве альтернативы может показываться последнее активное во время предыдущего сеанса расположение.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
ru: Показать домашнее расположение

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
ru: Показать последнее посещённое расположение

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &External editor:
ru: &Внешний редактор:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
ru: <p>Приложение для редактирования карт. Для Potlatch (по умолчанию) необходим установленный веб-браузер с поддержкой Flash. При выборе JOSM или Merkaartor убедитесь, что установлено соответствующее приложение.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
ru: Всегда спрашивать

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Potlatch (Web browser)
ru: Potlatch (веб-браузер)

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
ru: Вверх

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
ru: Наклон оси глобуса в сторону пользователя.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
ru: Влево

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
ru: Вращение глобуса вокруг оси против часовой стрелки.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
ru: Сброс вида

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
ru: Нажмите эту кнопку, чтобы восстановить исходный уровень масштабирования и угол обзора.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
ru: Домашняя папка

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
ru: Вправо

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
ru: Вращение глобуса вокруг оси по часовой стрелке.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
ru: Вниз

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
ru: Наклон оси глобуса в направлении от пользователя.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
ru: Увеличить масштаб

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
ru: Увеличьте масштаб, нажав эту кнопку, чтобы увидеть больше деталей.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
ru: Ползунок масштаба

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
ru: Используйте этот ползунок для регулировки уровня масштабирования карты.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
ru: Уменьшить масштаб

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
ru: Уменьшите масштаб, нажав эту кнопку, чтобы увидеть меньше деталей.

[ctx: QObject|]
en: <br/>(c) %1 The Marble Project<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
ru: <br/>© Проект Marble, %1<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Это &laquo;машинное отделение&raquo; Marble для продвинутых пользователей. Здесь возможно добавить или убрать функциоальность, предоставляемую посредством подключаемых модулей. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Снятие выбора модуля приведёт к удалению функциональности из карты, меню и панелей инструментов. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Кроме того, некоторые модули позволяют частично изменять их конфигурацию. </span></p></body></html>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: P&lugins
ru: &Модули

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
ru: Часовой пояс

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
ru: Часовой пояс системы

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
ru: Настраиваемый часовой пояс:

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Universal Time Coordinated
ru: Всемирное координированное время (UTC±0:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
ru: Центральноевропейское время (UTC+1:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
ru: Восточноевропейское время (UTC+2:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
ru: Египетское время (UTC+2:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
ru: Восточноафриканское время (UTC+3:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
ru: Средневосточное время

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
ru: Ближневосточное время

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
ru: Пакистанское время (UTC+5:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
ru: Индийское время (UTC+5:30)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
ru: Бангладешское время (UTC+6:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
ru: Вьетнамское время (UTC+7:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
ru: Гонконгское время (UTC+8:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
ru: Японское стандартное время (UTC+9:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
ru: Центральноавстралийское время (UTC+9:30)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
ru: Восточноавстралийское время (UTC+10:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
ru: Норфолкское островное время (UTC+11:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
ru: Стандартное новозеландское время (UTC+12:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
ru: Стандартное время Самоа (UTC−11:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
ru: Гавайско-Алеутское стандартное время (UTC−10:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
ru: Аляскинское время (UTC−9:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pacific Standard Time
ru: Тихоокеанское время (UTC−8:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Phoenix Standard Time
ru: Время на островах Феникс (UTC+13:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Mountain Standard Time
ru: Горное время (UTC−7:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central Standard Time
ru: Центральноамериканское время (UTC−6:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern Standard Time
ru: Североамериканское восточное время (UTC−5:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Indiana Eastern Standard Time
ru: Североамериканское восточное время (UTC−5:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
ru: Атлантическое время (UTC−4:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Canada Newfoundland Time
ru: Ньюфаундлендское время (UTC−3:30)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
ru: Аргентинское время (UTC−3:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
ru: Бразильское время (UTC−2:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
ru: Центральноафриканское время (UTC+2:00)

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
ru: При запуске Marble

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
ru: Использовать системное время

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
ru: Использовать время последнего сеанса

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
ru: &Единицы измерения

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
ru: &Расстояние:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Единицы измерения высоты, длины и расстояния (например, километры, мили, футы).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
ru: Километры, метры

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
ru: Мили, футы

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
ru: Морские мили, узлы

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
ru: &Угол:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Определяет порядок отображения градусов в координатах: по умолчанию используется обозначение в виде &laquo;градусы-минуты-секунды&raquo; (например, 54°30'00"). В качестве альтернативы возможно выбрать десятичные градусы (например, 54,5°).</p></body></htm>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
ru: Градусы-минуты-секунды

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
ru: Десятичные градусы

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
ru: Универсальная поперечная проекция Меркатора (UTM)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
ru: &Качество изображения

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Still image:
ru: &Неподвижное изображение:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Определяет качество отрисовки карты при отсутствии действий со стороны пользователя. Обычно этот параметр позволяет обеспечить высокое качество изображения, поскольку скорость не играет роли.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
ru: Только контуры

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
ru: Низкое качество

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Normal
ru: Обычное качество

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
ru: Высокое качество

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
ru: Качество для печати

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
ru: Во время &анимации:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Определяет качество карты, отображаемой во время анимации (например, во время перемещения по глобусу).</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Рекомендуемое значение &mdash; &laquo;Низкое качество&raquo;, особенно на медленных компьютерах.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
ru: Текстовые &метки

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
ru: &Названия мест:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Названия мест на карте часто имеют различные названия на разных языках. Возможно выбрать отображение названия либо на языке пользователя, либо в оригинальном виде. </p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
ru: Настраиваемый и родной языки

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
ru: Настраиваемый язык

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
ru: Родной язык

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
ru: Стандартный шри&фт карты:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Стандартный шрифт, используемый на карте.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
ru: Копировать выбранное

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
ru: Скопировать координаты

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy geo: URL
ru: Копирование геоданных: URL

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
ru: Маршруты &отсюда

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
ru: Маршруты с&юда

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
ru: Добавить &закладку

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
ru: &Полноэкранный режим

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
ru: &О компоненте

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
ru: Подробный &адрес

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
ru: Описание отсутствует.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
ru: Столица государства

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
ru: Город

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
ru: Административный центр региона

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
ru: Административный центр округа

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Capital
ru: Административный центр

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
ru: Деревня

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
ru: Ин&формационные таблички

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
ru: Подробный адрес

[ctx: QObject|]
en: Missing encoding tools
ru: Инструмент кодирования отсутствует

[ctx: QObject|]
en: Marble requires additional software in order to create movies. Please get %1
ru: Для создания фильмов Marble требуется дополнительное программное обеспечение. Загрузите %1

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: AVI (mpeg4)
ru: Видеофайлы AVI (mpeg4)

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: FLV
ru: Видеофайлы FLV

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: Matroska (h264)
ru: Видеофайлы Matroska (H-264)

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: MPEG-4
ru: Видеофайлы MPEG-4

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: MPEG-2 PS (VOB)
ru: Видеофайлы MPEG-2 PS (VOB)

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: OGG
ru: Видеофайлы OGG

[ctx: Marble::MovieCapture|]
en: SWF
ru: Видеофайлы SWF

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|Start recording a movie]
en: &Start
ru: &Начать

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
ru: Кодеки недоступны

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
ru: Поддерживаемые кодеки не найдены.

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Save video file
ru: Выбор файла для сохранения видео

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
ru: Недопустимое имя файла

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
ru: Этот формат файла не поддерживается. Можно использовать форматы %1.

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Missing filename
ru: Не указано имя файла

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
ru: Необходимо указать путь для сохранения видеофайла.

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Movie Recording
ru: Запись видео

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Destination video:
ru: Выходной видеофайл:

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
ru: Частота кадров (кадры в секунду)

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: New Bookmark Folder
ru: Создание папки закладок

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: &Folder name:
ru: &Имя папки:

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
ru: Установка прервана пользователем.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
ru: Название

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No name specified
ru: Название не указано

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please specify a name for this relation.
ru: Укажите название для этого отношения.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No type tag specified
ru: Не указан тег типа

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please add a type tag for this relation.
ru: Добавьте тег типа для этого отношения.

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: New Relation
ru: Новое отношение

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Current Relations
ru: Текущие отношения

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
ru: Название

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Type
ru: Тип

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
ru: Роль

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Add Relation
ru: Добавить отношение

[ctx: QObject|]
en: New Relation
ru: Новое отношение

[ctx: Marble::OsmTagEditorWidget|]
en: value
ru: значение

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Current Tags
ru: Текущие теги

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Key
ru: Ключ

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Value
ru: Значение

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Related Tags
ru: Связанные теги

[ctx: QObject|]
en: Add custom tag...
ru: Добавить пользовательский тег...

[ctx: QObject|]
en: value
ru: значение

[ctx: QObject|]
en: Open File
ru: Выбор файла

[ctx: QObject|]
en: All Supported Files (*.png)
ru: Все поддерживаемые файлы (*.png)

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
ru: Название:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Icon link:
ru: Ссылка на значок:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: ID:
ru: Идентификатор:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Target ID:
ru: Целевой идентификатор:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Position:
ru: Местоположение:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения метки

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark
ru: Метка

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
ru: Сообщает положение метки

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
ru: Меркурий

[ctx: QObject|the planet]
en: Venus
ru: Венера

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
ru: Земля

[ctx: QObject|the planet]
en: Mars
ru: Марс

[ctx: QObject|the planet]
en: Jupiter
ru: Юпитер

[ctx: QObject|the planet]
en: Saturn
ru: Сатурн

[ctx: QObject|the planet]
en: Uranus
ru: Уран

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
ru: Нептун

[ctx: QObject|the planet]
en: Pluto
ru: Плутон

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
ru: Солнце

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
ru: Луна

[ctx: QObject|]
en: Sky
ru: Небо

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
ru: Неизвестная планета

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
ru: О %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Version %1
ru: Версия %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Data
ru: Данные

[ctx: PluginAuthor|]
en: Developer
ru: Разработчик

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
ru: О программе

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

[ctx: PrintOptions|]
en: Map
ru: Карта

[ctx: PrintOptions|]
en: Visible Globe Region
ru: Видимая область

[ctx: PrintOptions|]
en: Outer Space
ru: Космическое пространство

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
ru: Легенда

[ctx: PrintOptions|]
en: Route
ru: Маршрут

[ctx: PrintOptions|]
en: Route Summary
ru: Сведения о маршруте

[ctx: PrintOptions|]
en: Driving Instructions
ru: Подсказки для водителя

[ctx: PrintOptions|]
en: Footer
ru: Нижний колонтитул

[ctx: QObject|]
en: Azimuthal Equidistant
ru: Эквидистантная азимутальная проекция

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
ru: <p><b>Эквидистантная азимутальная проекция</b> (&laquo;рыбий глаз&raquo;)</p><p>Сферы применения: отображение сейсмических и радиотехнических данных и использование в цифровых планетариях.</p>

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
ru: Равнопромежуточная проекция

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
ru: <p><b>Равнопромежуточная проекция</b> (&laquo;Plate carrée&raquo;)</p><p>Сферы применения: стандарт наборов глобальных данных текстур для компьютерного программного обеспечения.</p>

[ctx: QObject|]
en: Gnomonic
ru: Гномоническая проекция

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
ru: <p><b>Гномоническая проекция</b> (&laquo;прямолинейная&raquo;)</p><p>Сферы применения: отображение панорамных фотографий, использование в навигации, радиотехнике и сейсмических работах.</p>

[ctx: QObject|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area
ru: Равновеликая азимутальная проекция Ламберта

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
ru: <p><b>Равновеликая азимутальная проекция Ламберта</b></p><p>Сферы применения: использование в структурной геологии для построения графиков о направлении движения.</p>

[ctx: QObject|]
en: Mercator
ru: Проекция Меркатора

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
ru: <p><b>Проекция Меркатора</b></p><p>Сферы применения: популярная стандартная картографическая проекция, используемая при навигации.</p>

[ctx: QObject|]
en: Globe
ru: Глобус

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
ru: <p><b>Ортографическая проекция</b> (&laquo;ортогональная&raquo;)</p><p>Сферы применения: отображение полусферы земного шара в том виде, в котором она наблюдается из космоса.</p>

[ctx: QObject|]
en: Stereographic
ru: Стереографическая проекция

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
ru: <p><b>Стереографическая проекция</b> ("orthogonal")</p><p>Сферы применения: использование для планетарной картографии, геологии и панорамной съёмки.</p>

[ctx: QObject|]
en: Vertical Perspective Projection
ru: Вертикальная перспективная проекция

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
ru: <p><b>Вертикальная перспективная проекция</b> (&laquo;ортогональная&raquo;)</p><p> Вид на Землю с относительно небольшого расстояния от поверхности планеты. Сферы применения: использование в виртуальных глобусах.</p>

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
ru: Вид

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
ru: Кэш и прокси

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
ru: Дата и время

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
ru: Маршрут

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Plugins
ru: Модули

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Synchronization
ru: Синхронизация

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Never synchronized.
ru: Никогда не синхронизировалось.

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Last synchronization: %1
ru: Последняя синхронизация: %1

[ctx: Marble::RemoveItemEditWidget|]
en: Choose item:
ru: Выберите элемент:

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения текущего маршрута

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
ru: Текущий маршрут

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
ru: Эмуляция путешествия по текущему маршруту

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
ru: Въезжайте на круг.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
ru: Выезд

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
ru: Выезд по направлению к %1.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
ru: Сверните на съезд.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
ru: Сверните на съезд к %1.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
ru: Следуйте по дороге на %1 %2

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
ru: %1 съезд с круга.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
ru: %1 съезд с круга на %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
ru: Продолжайте в этом направлении.

[ctx: QObject|]
en: Merge.
ru: Слить

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
ru: Развернитесь.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
ru: Круто поверните налево.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
ru: Поверните налево.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
ru: Держитесь левой стороны.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
ru: Продолжайте движение вперёд.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
ru: Держитесь правой стороны.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
ru: Поверните направо.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
ru: Круто поверните направо.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
ru: Выезжайте с круга

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
ru: Левый съезд.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
ru: Правый съезд

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
ru: Продолжайте движение на %1

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
ru: Вливайтесь в поток на %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
ru: Поверните на %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
ru: Круто поверните налево к %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
ru: Поверните налево на %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
ru: Держитесь левой стороны на %1.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
ru: Продолжайте на %1.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
ru: Держитесь правой стороны на %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
ru: Поверните направо на %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
ru: Круто поверните направо к %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
ru: Выезжайте с круга на %2

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
ru: Съезжайте налево на %1

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
ru: Съезжайте направо на %1

[ctx: QObject|An address with parameters %1=house number, %2=road, %3=city]
en: %1 %2, %3
ru: %3, %2 %1

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
ru: Адрес или поисковый запрос...

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
ru: Удалить промежуточный пункт

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
ru: &Центрировать карту

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
ru: Текущее &местоположение

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
ru: Из &карты

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
ru: Из &закладки

[ctx: QObject|]
en: &Home
ru: &Домашняя папка

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
ru: Текущее расположение

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
ru: Выберите метку

[ctx: QObject|]
en: &Remove this Destination
ru: &Удалить это место назначения

[ctx: QObject|]
en: &Export Route...
ru: &Экспорт маршрута...

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
ru: Экспорт маршрута

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: GPX and KML files (*.gpx *.kml)
ru: Файлы GPX и KML (*.gpx *.kml)

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
ru: Внимание: подсказки могут быть неполными или неправильными.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
ru: Строительство дороги, погодные условия и другие непредсказуемые условия могут сделать ваш маршрут не самым ожидаемым или безопасным.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
ru: Пожалуйста, используйте здравый смысл во время навигации.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
ru: Команда разработчиков Marble желает вам приятной и безопасной поездки.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Guidance Mode
ru: Режим сопровождения

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
ru: Показать снова

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure Routing Profile
ru: Настройка профиля маршрута

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
ru: Название:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Active Route Services
ru: Активные службы маршрутов

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Service Settings
ru: Параметры службы

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: No configuration available
ru: Нет параметров для настройки

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Select Service to Configure
ru: Выберите службу для настройки

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
ru: Автомобиль (быстрейший)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
ru: Автомобиль (кратчайший)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
ru: Автомобиль (экологичный)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
ru: Велосипед

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
ru: Пешком

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
ru: Неизвестный

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
ru: Новый профиль

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
ru: &Удалить

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Up
ru: Переместить &выше

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Down
ru: Переместить &ниже

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
ru: Получить подсказки

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
ru: Получить маршруты для выбранных назначений.

[ctx: QObject|]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
ru: Найти места, содержащие поисковый запрос

[ctx: QObject|]
en: Open Route
ru: Открыть маршрут

[ctx: QObject|]
en: Save Route
ru: Сохранить маршрут

[ctx: QObject|]
en: Preview Route
ru: Предварительный просмотр маршрута

[ctx: QObject|]
en: Upload to Cloud
ru: Загрузка в облако

[ctx: QObject|]
en: Manage Cloud Routes
ru: Управление маршрутами облака

[ctx: QObject|]
en: Add Via
ru: Добавить промежуточный пункт

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
ru: Маршрут в обратном порядке

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
ru: Очистить маршрут

[ctx: QObject|]
en: Settings
ru: Настройка

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
ru: найдено меток: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
ru: Метки не найдены

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
ru: Маршруты не найдены

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
ru: найдено маршрутов: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
ru: Открыть маршрут

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
ru: Файлы KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
ru: Сохранить маршрут

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
ru: файлы KML (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Uploading route...
ru: Загрузка маршрута...

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
ru: Автомобиль (быстрейший)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
ru: Автомобиль (кратчайший)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
ru: Велосипед

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
ru: Пешком

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
ru: Поиск

[ctx: RoutingWidget|]
en: No results.
ru: Нет результатов.

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
ru: Показать подробности

[ctx: RoutingWidget|]
en: Choose alternative routes
ru: Выберите альтернативный маршрут

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: m
ru: м

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: mi
ru: мили

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: ft
ru: фут

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: km
ru: км

[ctx: Marble::RoutingRunner|]
en: nm
ru: нм

[ctx: Marble::RoutingRunner|journey duration]
en: %1:%2 h
ru: %1:%2

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
ru: Глобальный поиск

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
ru: Поиск по территории

[ctx: QObject|]
en: Search Results
ru: Результаты поиска

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
ru: Искать для '%1'

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Select sound files...
ru: Выберите звуковые файлы...

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Supported Sound Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
ru: Все поддерживаемые аудиофайлы (*.mp3 *.ogg *.wav)

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
ru: Управление солнцем

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
ru: З&атенение

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sha&dow
ru: &Тень

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
ru: Карта но&чной Земли

[ctx: SunControlWidget|]
en: Subsolar Point
ru: Подсолнечная точка

[ctx: SunControlWidget|]
en: Display <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a> icon
ru: Показывать значок <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">подсолнечной точки</a>

[ctx: SunControlWidget|]
en: <b>Lock</b> map view to <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a>.
ru: <b>Зафиксировать</b> положение карты в <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">подсолнечной точке</a>.

[ctx: SunControlWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: Panning the map is disabled now! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uncheck the &quot;Lock map view to Subsolar Point&quot; option to allow for viewing a different place on the globe again.</p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Внимание: прокрутка карты теперь отключена! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Снимите флажок &laquo;Зафиксировать положение карты в подсолнечной точке &raquo; для разрешения просмотра других мест на карте.</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
ru: Создание карты

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Вид со спутника</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Вид на Землю из космоса. Карта основана на коллекции снимков &laquo;Blue Marble Next Generation&raquo; агенства НАСА. Авторские права: Обсерватория Земли НАСА (NASA Earth Observatory).</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
ru: Программе необходимо создать эту карту. Данную операцию достаточно выполнить один раз, её выполнение может занять несколько секунд.

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Zoom
ru: Масштаб

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: &Tile level range:
ru: Диапазон &уровней тайлов:

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Minimum Tile Level
ru: Минимальный уровень тайлов

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: to
ru: до

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Maximum Tile Level
ru: Максимальный уровень тайлов

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
ru: Управление временем

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
ru: Время

[ctx: TimeControlWidget|]
en: &New date and time:
ru: &Новые дата и время:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Refresh &interval:
ru: &Интервал обновления:

[ctx: TimeControlWidget|]
en:  seconds
ru:  с

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
ru: Текущие

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Current &date and time:
ru: &Текущие дата и время:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Speed
ru: Скорость времени

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
ru: Отсутствуют кодеки

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found. (ffmpeg/avconv needs to be installed and in PATH.)
ru: Поддерживаемые кодеки не найдены. (ffmpeg/avconv необходимо установить и указать в переменной среды PATH.)

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Save video file
ru: Выбор файла для сохранения видео

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
ru: Недопустимое имя файла

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
ru: Этот формат файла не поддерживается. Можно использовать форматы %1.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Start
ru: Начать

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Missing filename
ru: Не указано имя файла

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
ru: Необходимо указать путь для сохранения видеофайла.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video writing failed.
ru: Не удалось записать видеофайл.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video export completed.
ru: Сохранение видеофайла завершено.

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Movie Recording
ru: Запись видео

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Destination video
ru: Выходной видеофайл:

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
ru: Частота кадров (кадры в секунду)

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Start
ru: Начать

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
ru: Закрыть

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Play
ru: Воспроизвести

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Pause
ru: Приостановить

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Play the tour
ru: Воспроизвести виртуальную экскурсию

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Pause the tour
ru: Приостановить виртуальную экскурсию

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Wait for %1 seconds
ru: Ожидание %1 с

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Create item %1
ru: Создать объект %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Remove item %1
ru: Удалить объект %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Change item %1
ru: Изменить объект %1

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Update items
ru: Обновить объекты

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark to Tour
ru: Добавить метку в экскурсию

[ctx: QObject|]
en: Change Placemark in Tour
ru: Изменить метку в экскурсии

[ctx: QObject|]
en: Add FlyTo
ru: Добавить переход

[ctx: QObject|]
en: Add Wait
ru: Добавить ожидание

[ctx: QObject|]
en: Add SoundCue
ru: Добавить звуковой сигнал

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
ru: Добавить метку

[ctx: QObject|]
en: Remove placemark
ru: Удалить метку

[ctx: QObject|]
en: Change placemark
ru: Изменить метку

[ctx: QObject|]
en: Loop
ru: Повторять

[ctx: QObject|]
en: Save tour
ru: Сохранить экскурсию

[ctx: QObject|]
en: There are unsaved Tours. Do you want to save your changes?
ru: Имеются несохранённые экскурсии. Сохранить изменения?

[ctx: QObject|]
en: Open Tour
ru: Открыть экскурсию

[ctx: QObject|]
en: KML Tours (*.kml)
ru: Экскурсии KML (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Remove Selected Items
ru: Удаление выделенных элементов

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to remove selected items?
ru: Удалить выделенные элементы?

[ctx: QObject|]
en: Save Tour as
ru: Сохранить экскурсию как

[ctx: QObject|]
en: Discard Changes
ru: Отмена изменений

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to discard all unsaved changes and close current document?
ru: Отменить все несохранённые изменения и закрыть текущий документ?

[ctx: TourWidget|]
en: Tour
ru: Виртуальная экскурсия

[ctx: TourWidget|]
en: Move up
ru: Сдвинуть вверх

[ctx: TourWidget|]
en: Move down
ru: Сдвинуть вниз

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: TourWidget|]
en: New Tour
ru: Создать экскурсию

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour
ru: Сохранить экскурсию

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour As
ru: Сохранить экскурсию как

[ctx: TourWidget|]
en: Open Tour
ru: Открыть экскурсию

[ctx: TourWidget|]
en: Play
ru: Воспроизвести

[ctx: TourWidget|]
en: Begins touring
ru: Начать виртуальную экскурсию

[ctx: TourWidget|]
en: Stop
ru: Остановить

[ctx: TourWidget|]
en: Stops touring (playing again will start tour from the start)
ru: Остановить виртуальную экскурсию (при воспроизведении экскурсия начнётся сначала)

[ctx: TourWidget|]
en: Record tour
ru: Записать экскурсию

[ctx: TourWidget|]
en: Converts the loaded tour into a movie
ru: Преобразовать загруженную экскурсию в видеофайл

[ctx: Marble::WaitEditWidget|]
en: Wait duration:
ru: Продолжительность ожидания:

[ctx: Marble::WaitEditWidget|seconds]
en:  s
ru:  с

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения для FlightGear

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
ru: Сообщает местоположение работающего приложения flightgear

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения для GeoClue

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
ru: Сообщает местоположение при помощи GeoClue Location Framework

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
ru: Внутренняя ошибка gpsd (невозможно получить информацию о службе)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
ru: Внутренняя ошибка gpsd (невозможно получить информацию о хосте)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
ru: Внутренняя ошибка gpsd (невозможно получить информацию о протоколе)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
ru: Внутренняя ошибка gpsd (невозможно создать сокет)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
ru: Внутренняя ошибка gpsd (невозможно установить параметры сокета)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
ru: Gpsd не нашёл устройств GPS.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
ru: Неизвестная ошибка при установлении соединения gpsd

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения для Gpsd

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
ru: Сообщает местоположение при помощи GPS

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Position Provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения для Qt Positioning

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Location
ru: Местоположение Qt Positioning

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Reports the GPS position of a QtPositioning compatible device.
ru: Сообщает местоположение устройства, совместимого с QtPositioning, в системе GPS.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
ru: Модуль источника местоположения для Wlocate

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: WLAN (Open WLAN Map)
ru: WLAN (открытая карта WLAN)

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
ru: Сообщает о текущем местоположении на основе данных с ближайших точек доступа WLAN.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotation
ru: Аннотация

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: &Annotation
ru: &Аннотация

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
ru: Отрисовка аннотаций на карте с метками или многоугольниками

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
ru: Аннотация

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
ru: Удалить текущий элемент

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
ru: Действительно удалить текущий элемент?

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
ru: Очистить все аннотации

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
ru: Действительно очистить все аннотации?

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
ru: Сохранить файл аннотаций

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;KML file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
ru: Все поддерживаемые файлы (*.kml *.osm);;Файлы KML (*.kml);;Файлы Open Street Map (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
ru: Открытие файла аннотаций

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;Kml Annotation file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
ru: Все поддерживаемые файлы (*.kml *.osm);;файлы примечаний KML (*.kml);;файлы Open Street Map (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Operation not permitted
ru: Операция не разрешена

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge a node from polygon's outer boundary with a node from one of its inner boundaries.
ru: Невозможно объединить узел из внешней границы многоугольника с узлом из одной из его внутренних границ.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge two nodes from two different inner boundaries.
ru: Невозможно объединить два узла из двух разных внутренних границ.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
ru: Невозможно объединить выделенные узлы. Скорее всего, это привело бы к тому, что внешняя граница многоугольника не содержала бы всех его внутренних граничных узлов.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Item
ru: Выбрать элемент

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
ru: Добавить многоугольник

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon Hole
ru: Добавить отверстие

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Nodes
ru: Добавить узлы

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
ru: Добавить метку

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Path
ru: Добавить контур

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Ground Overlay
ru: Добавить наложение фона

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
ru: Удалить объект

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
ru: Загрузить файл примечаний

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
ru: Очистить все аннотации

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap Data
ru: Загрузить данные OpenStreetMap

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap data of the visible region
ru: Загрузить данные OpenStreetMap для видимой области

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Paste
ru: Вставить

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cut
ru: Вырезать

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
ru: Копировать

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Properties
ru: Свойства

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Untitled Ground Overlay
ru: Наложение фона без названия

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect All Nodes
ru: Отменить выбор всех узлов

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete All Selected Nodes
ru: Удалить все выделенные узлы

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot delete one of the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
ru: Невозможно удалить один из выделенных узлов. Скорее всего, это привело бы к тому, что внешняя граница многоугольника не содержала бы всех его внутренних граничных узлов.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Node
ru: Выбрать узел

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete Node
ru: Удалить узел

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect Node
ru: Отменить выбор узла

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Download
ru: Загрузить

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: ERROR
ru: ОШИБКА

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Unable to create temporary file to download OSM data to.
ru: Не удалось создать временный файл для загрузки в него данных OSM.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The selected region contains too much data. Please select a smaller region and try again.
ru: Выделенная область содержит слишком много данных. Уменьшите область выделения и повторите попытку.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The bandwidth limit exceeded. Please try again later.
ru: Превышена предельная пропускная способность. Повторите попытку позже.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Sorry, a network error occurred. Please check your internet connection or try again later.
ru: Произошла сетевая ошибка. Проверьте подключение к Интернету или повторите попытку позже.

[ctx: DownloadOsmDialog|]
en: Dialog
ru: Диалоговое окно

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No name specified
ru: Не указано имя

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a name for this ground overlay.
ru: Укажите имя для данного наложения фона.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No image specified
ru: Не указано изображение

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify an image file.
ru: Укажите файл изображения.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Invalid image path
ru: Недопустимый путь к изображению

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a valid path for the image file.
ru: Укажите допустимый путь к файлу изображения.

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Edit ground overlay
ru: Изменить наложение фона

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
ru: Описание

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
ru: Координаты

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: N
ru: С

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
ru: З

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: E
ru: В

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: S
ru: Ю

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Rotation
ru: Вращение

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
ru: Теги

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Relations
ru: Отношения

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Untitled Polygon
ru: Многоугольник без названия

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: No name specified
ru: Не указано название

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify a name for this polygon.
ru: Укажите название для данного многоугольника.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Not enough nodes specified.
ru: Указано недостаточно узлов.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify at least 3 nodes for the polygon by clicking on the map.
ru: Укажите не менее 3 узлов для многоугольника, щёлкнув точки на карте.

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
ru: Добавить многоугольник

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
ru: Название

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
ru: Описание

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Style, Color
ru: Стиль и цвет

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Lines
ru: Линии

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Color:
ru: Цвет:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Width:
ru: Толщина:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Area
ru: Площадь

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Filled
ru: С заливкой

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Not Filled
ru: Без заливки

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Nodes
ru: Узлы

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
ru: Теги

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Relations
ru: Отношения

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Untitled Path
ru: Контур без названия

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: No name specified
ru: Не указано название

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify a name for this polyline.
ru: Укажите название для данной ломаной линии.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Not enough nodes specified.
ru: Указано недостаточно узлов.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify at least 2 nodes for the path by clicking on the map.
ru: Укажите не менее 3 узлов для контура, щёлкнув точки на карте.

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Add path
ru: Добавить контур

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
ru: Название

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
ru: Описание

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Style, Color
ru: Стиль и цвет

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Lines
ru: Линии

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Color:
ru: Цвет:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Width:
ru: Толщина:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Nodes
ru: Узлы

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: No.
ru: №

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Longitude
ru: Долгота

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Latitude
ru: Широта

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
ru: Высота

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Plugin
ru: Модуль APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Display
ru: Отображение

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Fade data older than (minutes)
ru: Применять затухание к данным старше (мин)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Do not show data older than (minutes)
ru: Не показывать данные старше (мин)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Internet
ru: Интернет

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Data Sources
ru: Источники данных APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
ru: Следует ли получать информацию из сетевого источника данных APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from an APRS Internet server
ru: Получать данные с сервера APRS

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Server
ru: Сервер

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Port
ru: Порт

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
ru: Выгружать записи TCP/IP в поток отладки

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Device
ru: Устройство

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: TNC Terminal Port
ru: Порт терминала TNC

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a serial port?
ru: Следует ли получать информацию из последовательного порта

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
ru: Получать данные из последовательного порта TNC (в текстовом режиме)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TTY records to the debug stream
ru: Выгружать записи TTY в поток отладки

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
ru: Файл

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a file?
ru: Следует ли получать информацию из файла

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a file
ru: Получать данные из файла

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump file records to the debug stream
ru: Выгружать записи из файла в поток отладки

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
ru: Модуль любительского радио Arps

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
ru: Модуль любительского &радио Arps

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
ru: Этот модуль отображает информацию ARPS из Интернета. ARPS - протокол любительского радио, используемый для широковещательной передачи местоположения и другой информации.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
ru: Атмосфера

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
ru: Атмос&фера

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
ru: Показывает атмосферу вокруг земли

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Configure Compass Plugin
ru: Настройка модуля компаса

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
ru: Тема

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Arrows
ru: Стрелки

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Atom
ru: Атом

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Magnet
ru: Магнит

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
ru: Компас

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
ru: &Компас

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
ru: Плавающая панель с компасом

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: N
ru: С

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: S
ru: Ю

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Configure Crosshairs Plugin
ru: Настройка модуля перекрестий

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
ru: Оформление

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 1
ru: Прицел 1

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 2
ru: Прицел 2

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Circled
ru: В кружке

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: German
ru: Немецкое перекрестие

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
ru: Перекрестие

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
ru: Пере&крестие

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
ru: Модуль, показывающий курсоры

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Configure Earthquakes Plugin
ru: Настройка модуля землетрясений

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
ru: Максимальное число результатов:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Minimum magnitude:
ru: Минимальная магнитуда:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Time Range
ru: Диапазон времени

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Past
ru: Последние

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: From
ru: С

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: days
ru: дней

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: to
ru: до

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
ru: Дата:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Magnitude:
ru: Магнитуда:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Depth:
ru: Глубина очага:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
ru: Землетрясения

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
ru: Землетрясения

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
ru: Показывает землетрясения на карте.

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Eclipse Browser
ru: Список затмений

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Show eclipses for year:
ru: Показать затмения для года:

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
ru: &Закрыть

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Go To Selected Eclipse
ru: Пок&азать выбранное затмение

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Eclipses Configuration
ru: Настройка затмений

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
ru: &Вид

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: View &Options
ru: П&араметры просмотра

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Enable &Lunar Eclipses
ru: Показывать &лунные затмения

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Show Eclipse Control &Widget
ru: Пок&азывать блок управления затмением

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Eclipse Elements
ru: &Элементы затмения

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Northern Penumbra
ru: &Северная полутень

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Umbra
ru: &Тень

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Position of Eclipse &Maximum
ru: Положение с &максимальной фазой затмения

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Central &Line
ru: &Центральная линия

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Full &Penumbra
ru: &Полная полутень

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Sunrise and Sunset &Boundaries
ru: &Границы восхода и заката солнца

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Southern Penumbra
ru: Юж&ная полутень

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Penumbra with 60% Ma&gnitude
ru: Полутень с м&агнитудой 60%

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Reminder
ru: &Напоминания

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Remind about eclipse events
ru: Напоминать о событиях затмения

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Total
ru: Лунное, полное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Partial
ru: Лунное, частное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Penumbral
ru: Лунное, полутеневое

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Partial
ru: Солнечное, частное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Annular
ru: Солнечное, нецентральное, кольцеобразное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Total
ru: Солнечное, нецентральное, полное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular
ru: Солнечное, кольцеобразное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Total
ru: Солнечное, полное

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular/Total
ru: Солнечное, гибридное

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Start
ru: Начало

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: End
ru: Окончание

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Type
ru: Тип

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Magnitude
ru: Магнитуда

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses
ru: Затмения

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: E&clipses
ru: З&атмения

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: This plugin visualizes solar eclipses.
ru: Данный модуль визуализирует солнечные затмения.

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Browse Ecli&pses...
ru: С&писок затмений...

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Maximum of Eclipse
ru: Максимальная фаза затмения

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses in %1
ru: Затмения в %1 году

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Eclipse Event
ru: Затмения

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: <html><head/><body><p>Marble has detected that the following <span style=" font-weight:600;">eclipse events</span> will occur in the near future. If you want more information on a specific event, select it and click OK.</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Следующие <span style=" font-weight:600;">затмения</span> произойдут в ближайшем будущем. Для просмотра подробной информации об определённом затмении выберите его и нажмите ОК.</p></body></html>

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Do not remind me about eclipse events again
ru: Больше не напоминать о событиях затмения

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Configure Elevation Profile Plugin
ru: Настройка модуля высотного профиля

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
ru: Масштабировать область просмотра

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
ru: &Настроить...

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
ru: &Масштабировать область просмотра

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Route
ru: Маршрут

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Track:
ru: Маршрут:

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
ru: Создать или загрузить маршрут для просмотра его высотного профиля.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
ru: Высотный профиль

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
ru: В&ысотный профиль

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
ru: Плавающий элемент, показывающий высотный профиль текущего маршрута.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
ru: Создать или загрузить маршрут для просмотра его высотного профиля.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
ru: Недостаточно точек на текущей области просмотра.
    Попробуйте отключить функцию «Масштабировать область просмотра»

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
ru: Разница: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: km
ru: км

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: m
ru: м

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: mi
ru: мили

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: ft
ru: фут

[ctx: Marble::ElevationProfilePlotAxis|]
en: nm
ru: нм

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
ru: Маркёр высотного профиля

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
ru: &Маркёр высотного профиля

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
ru: Отмечает текущую возвышенность высотного профиля на карте.

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: m
ru: м

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: ft
ru: фут

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
ru: Файлы

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
ru: Открытые файлы

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
ru: Список открытых файлов

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
ru: Открыть файл...

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
ru: Закрыть этот файл

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
ru: Открыть файл

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
ru: Все поддерживаемые файлы (*.gpx *.kml *.pnt *.osm);;Данные GPS (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);Данные PNT (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
ru: Локации

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
ru: &Локации

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
ru: Показывает места, где на данный момент присутствует наибольшее количество пользователей Foursquare

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
ru: Плавающая панель с информацией GPS.

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: mph
ru: миль/ч

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: ft
ru: футов

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: km/h
ru: км/ч

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: m
ru: м

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: kt
ru: узлов

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: nm
ru: морских миль

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Direction
ru: Направление

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Altitude
ru: Высота

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Precision
ru: Точность

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Coordinate Grid Plugin
ru: Модуль координатной сетки

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: C&olors
ru: &Цвета

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Grid:
ru: &Сетка:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the coordinate grid.
ru: Цвет координатной сетки.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Tropics:
ru: &Тропики Рака и Козерога:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the tropical circles.
ru: Цвет для тропиков Рака и Козерога.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
ru: Эк&ватор:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the equator.
ru: Цвет линии экватора.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Labels
ru: Метки

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Named Labels
ru: &Именованные метки

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
ru: Показывать метки для нулевого меридиана, экватора и тропиков Рака и Козерога.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Numerical Labels
ru: &Числовые метки

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show numerical Labels.
ru: Показывать числовые метки.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
ru: Координатная сетка

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
ru: Координатная &сетка

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
ru: Модуль отображения координатной сетки.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
ru: Выберите цвет для координатной сетки

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
ru: Выберите цвет для тропических кругов.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
ru: Выберите цвет для экватора.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
ru: Экватор

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
ru: Начальный меридиан

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
ru: Дополуденный

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
ru: Тропик Рака

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
ru: Тропик Козерога

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
ru: Арктический полярный круг

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
ru: Антарктический полярный круг

[ctx: Marble::License|]
en: License
ru: Лицензия

[ctx: Marble::License|]
en: &License
ru: &Лицензия

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
ru: Плавающий элемент, показывающий информацию об авторских правах

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
ru: &Полный текст лицензии

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
ru: &Показать подробности

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Configure Scale Bar Plugin
ru: Настройка модуля масштабной линейки

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Show Ratio Scale
ru: Показывать шкалу пропорции

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
ru: Свернуть

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
ru: Свернуть

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
ru: Масштабная линейка

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
ru: &Масштабная линейка

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
ru: Плавающая панель масштаба

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
ru: Разработчик

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: km
ru: км

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: m
ru: м

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: mi
ru: мили

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: nm
ru: нм

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
ru: &Настроить...

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
ru: &Шкала пропорции

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Measure Tool Configuration
ru: Настройка измерительного инструмента

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Ruler Type
ru: Тип линейки

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Polygon
ru: Многоугольник

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circle
ru: Окружность

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Segment labels
ru: Подписи к отрезкам

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
ru: Расстояние

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing
ru: Пеленг

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing Change
ru: Изменение пеленга

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Perimeter
ru: Периметр

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Area
ru: Площадь

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Labels
ru: Метки

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Radius
ru: Радиус

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circumference
ru: Длина окружности

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
ru: Измерительный инструмент

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
ru: &Измерительный инструмент

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
ru: Измерение расстояния между двумя или более точками

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area:
    %1
ru: Площадь:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference:
    %1
ru: Длина окружности:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter:
    %1
ru: Периметр:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Polygon Ruler
ru: Многоугольная линейка

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circle Ruler
ru: Круглая линейка

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Total Distance: %1<br/>
ru: Общее расстояние: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area: %1<br/>
ru: Площадь: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter: %1<br/>
ru: Периметр: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Radius: %1<br/>
ru: Радиус: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference: %1<br/>
ru: Длина окружности: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
ru: Добавить &точку измерения

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
ru: Удалить &последнюю точку измерения

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
ru: &Удалить точки измерения

[ctx: Navigation|]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: &Navigation
ru: &Навигация

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
ru: Использовать мышь для изменения масштаба и перемещения карты

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
ru: Кнопка текущего расположения

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
ru: Кнопка перехода в домашнюю папку

[ctx: Marble::NotesItem|The author name is not known]
en: anonymous
ru: аноним

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: OSM Mapper Notes
ru: Заметки OSM Mapper

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: Display OpenStreetMap Mapper Notes.
ru: Отображение заметок OpenStreetMap Mapper.

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Dialog
ru: Диалоговое окно

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: General
ru: Общее

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Cache name:
ru: Имя кэша:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: User name:
ru: Имя пользователя:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Type:
ru: Тип:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Status:
ru: Состояние:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
ru: Страна:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
ru: Размер:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
ru: Сложность:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
ru: Рельеф:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Longitude:
ru: Долгота:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Latitude:
ru: Широта:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date hidden:
ru: Дата сокрытия:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date created:
ru: Дата создания:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date last modified:
ru: Дата последнего изменения:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
ru: Описание

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Log
ru: Журнал

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Previous
ru: Назад

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Next
ru: Вперёд

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Dialog
ru: Диалоговое окно

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Filter
ru: Фильтр

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
ru: Максимальное число результатов:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Minimum difficulty:
ru: Минимальная сложность:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum difficulty:
ru: Максимальная сложность:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum Distance:
ru: Максимальное расстояние:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Time Range
ru: Диапазон времени

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Start:
ru: Начало:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: End:
ru: Окончание:

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
ru: <tr><td align="right">Название тайника</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
ru: <tr><td align="right">Имя пользователя</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
ru: <tr><td align="right">Дата</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
ru: <tr><td align="right">Сложность</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
ru: <tr><td align="right">Размер</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
ru: Местоположения тайников с opencaching.de.

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
ru: Показывает тайники с OpenCaching.de на экране

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: OpenDesktop plugin configuration
ru: Настройка модуля OpenDesktop

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: Number of displayed items on the screen:
ru: Число отображаемых объектов на экране:

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
ru: Элементы OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
ru: Сооб&щество OpenDesktop

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
ru: Показывает аватары и информацию о пользователях OpenDesktop на карте

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
ru: Обзор карты

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
ru: &Обзор карты

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
ru: Это - плавающий элемент, показывающий обзор карты.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
ru: Обзор карты

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
ru: Выберите цвет для индикатора местоположения

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Configure Overview Map
ru: Настройка обзора карты

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Map &Image
ru: &Изображение карты

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Planet:
ru: &Планета:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
ru: &Размер:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: x
ru: ×

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Preview
ru: Предпросмотр

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Filename
ru: Имя файла

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: C&olors
ru: &Цвета

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Position I&ndicator:
ru: &Указатель положения:

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
ru: Фотографии Panoramio

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
ru: Автоматическая загрузка изображений со всего света

[ctx: QObject|]
en: Query failed
ru: Запрос не удался

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
ru: Указанный файл не является корректным ответом Flickr.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Configure Photo Plugin
ru: Настройка модуля фотографий

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
ru: Число объектов на экране

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
ru: Лицензия

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
ru: Фотографии

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
ru: &Фотографии

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
ru: Автоматическая загрузка изображений со всего света

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
ru: Лицензия Attribution-NonCommercial-ShareAlike («С указанием авторства — Некоммерческая — С сохранением условий»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
ru: Лицензия Attribution-NonCommercial («С указанием авторства — Некоммерческая»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
ru: Лицензия Attribution-NonCommercial-NoDerivs («С указанием авторства — Некоммерческая — Без производных»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
ru: Лицензия Attribution («С указанием авторства»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
ru: Лицензия Attribution-ShareAlike («С указанием авторства — С сохранением условий»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
ru: Лицензия Attribution-NoDerivs («С указанием авторства — Без производных»)

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
ru: Нет известных ограничений авторского права

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
ru: Метка местоположения

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
ru: &Метка местоположения

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
ru: рисует метку на текущем местоположении

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
ru: Размер курсора: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
ru: Выбрать пользовательский курсор

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
ru: Выберите цвет

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Configure Position Marker Plugin
ru: Настройка модуля метки местоположения

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Cursor Shape
ru: Форма курсора

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Arrow
ru: &Стрелка

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
ru: &Настраиваемая:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Position marker images indicating the direction should point north (top).
ru: Изображения меток местоположения, указывающих направление, должны указывать на север (вверх).

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail
ru: Оставлять след

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: C&olors
ru: &Цвета

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Accuracy:
ru: &Точность:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's accuracy indicator.
ru: Цвет индикатора точности метки местоположения.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail:
ru: След:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's trail.
ru: Цвет следа метки местоположения.

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
ru: Почтовые индексы

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
ru: Показывает почтовые индексы данного местоположения на карте

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
ru: Индикатор хода загрузки

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
ru: &Ход загрузки

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
ru: Показывает ход загрузки в виде круговой диаграммы

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Routing Configuration
ru: Настройка прокладки маршрутов

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Audible Turn Instructions
ru: Звуковые подсказки для водителя

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Play a sound
ru: Воспроизводить звук

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Use this speaker
ru: Использовать данные звуки

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Get more speakers</a>
ru: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Получить другие звуки</a>

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
ru: Инициализация режима сопровождения...

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
ru: Рассчитайте маршрут для получения подсказок.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
ru: Поверните налево.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
ru: Пункт назначения впереди.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
ru: Прибыли в пункт назначения. <a href="#reverse">Рассчитать путь назад.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
ru: Маршрут

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
ru: &Прокладка маршрутов

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
ru: Информация о маршруте и управление навигацией

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Guidance Mode
ru: Режим сопровождения

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Toggle GPS
ru: Переключение GPS

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
ru: Уменьшение масштаба

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
ru: Увеличение масштаба

[ctx: RoutingPlugin|]
en: total time remaining
ru: Общее оставшееся время

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
ru: Кометы

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
ru: Спутники

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
ru: Другое

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
ru: Космические аппараты

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
ru: Межпланетные станции

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
ru: Луна

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
ru: Солнце

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
ru: Меркурий

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Venus
ru: Венера

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
ru: Земля

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mars
ru: Марс

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Jupiter
ru: Юпитер

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Saturn
ru: Сатурн

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Uranus
ru: Уран

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
ru: Нептун

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
ru: &Спутники

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
ru: &Источники данных

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
ru: &Активировать модуль

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
ru: Добавить источник данных

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
ru: Адрес URL или путь до файла:

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
ru: Неверный ввод источника данных

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
ru: Введите корректный адрес URL или путь до файла

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
ru: Все поддерживаемые файлы (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Marble Satellite Catalog (*.msc)
ru: Каталог спутников Marble (*.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Two Line Element Set (*.txt)
ru: Двухстрочный набор элементов (*.txt)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
ru: Все файлы (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
ru: Файл данных Open Satellite

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
ru: Удалить выделенный источник данных

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
ru: Удалить выделенный источник данных?

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellites Configuration
ru: Настройка спутников

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
ru: &Спутники

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
ru: &Источники данных

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Last update:</span></p></body></html>
ru: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Последнее обновление:</span></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Reload All Data Sources
ru: &Перезагрузить все источники данных

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellite Data Sources:
ru: Источники данных о спутниках:

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Add a new data source (URL).
ru: Добавить источник данных (URL).

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Open a new data source from disk.
ru: Открыть источник данных с диска.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Remove selected data source.
ru: Удалить выделенный источник данных.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: (Built-in Data Sources for Earth Satellites)
ru: (Встроенные источники данных о спутниках Земли)

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p>Supported formats: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Поддерживаемые форматы: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Каталог спутников Marble</span></a>, <a href="https://ru.wikipedia.org/wiki/TLE"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Двухстрочный формат данных (TLE)</span></a></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Plugin Inactive
ru: Неактивный модуль

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
ru: &Активировать модуль

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Configuration options not available since the plugin is disabled at the moment.
ru: Параметры конфигурации недоступны, поскольку модуль в данный момент отключён.

[ctx: Marble::SatellitesConfigModel|]
en: Catalogs
ru: Каталоги

[ctx: QObject|]
en: No info available.
ru: Нет данных

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
ru: Показать орбиту

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
ru: Держитесь центра

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
ru: Спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
ru: &Спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
ru: Этот модуль показывает спутники с их орбитами.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Earth-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Planetary-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>
ru: Орбитальные элементы спутников Земли с ресурса <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Орбитальные элементы спутников планет с ресурса <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
ru: Интересные спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
ru: Запущенные за последние 30 дней

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
ru: Космические станции

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
ru: Сотня самых ярких

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: FENGYUN 1C Debris
ru: Обломки Фэнъюнь-1C

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: IRIDIUM 33 Debris
ru: Обломки IRIDIUM 33

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: COSMOS 2251 Debris
ru: Обломки Космос-2251

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
ru: Спутники погоды и ресурсов Земли

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
ru: Земные ресурсы

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
ru: Спутниковая поисково-спасательная система (SARSAT)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
ru: Мониторинг катастроф

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
ru: Спутниковая система слежения и ретрансляции данных (TDRSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
ru: Спутники связи

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
ru: Геостационарные

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Gorizont
ru: Горизонт

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Raduga
ru: Радуга

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Molniya
ru: Молния

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
ru: Радиолюбительские

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Experimental
ru: Экспериментальные

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
ru: Другое

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
ru: Навигационные спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: GPS Operational
ru: GPS

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Glonass Operational
ru: ГЛОНАСС

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
ru: Дополнения глобальных навигационных спутниковых систем (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
ru: Радионавигационная спутниковая система ВМФ (NNSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Russian LEO Navigation
ru: Российские низкоорбитальные навигационные

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
ru: Научные спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
ru: Космические и земные науки

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geodetic
ru: Геодезические

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
ru: Технические

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
ru: Учебные

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
ru: Различные спутники

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
ru: Различные военные

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
ru: Спутники для калибровки радаров

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: CubeSats
ru: Наноспутники

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Speedometer
ru: Спидометр

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: &Speedometer
ru: &Спидометр

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
ru: Отображение текущей крейсерской скорости.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: mph
ru: мили/ч

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: km/h
ru: км/ч

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: kt
ru: узлы

[ctx: Speedometer|]
en: km/h
ru: км/ч

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Configure Stars Plugin
ru: Настройка модуля звёзд

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Objects
ru: Небесные тела

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Star Magnitude Limit
ru: Предел звёздной величины

[ctx: StarsConfigWidget|]
en:  mag
ru: ᵐ

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Solar System
ru: Солнечная система

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
ru: Солнце

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
ru: Луна

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
ru: Меркурий

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Venus
ru: Венера

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
ru: Земля

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mars
ru: Марс

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Jupiter
ru: Юпитер

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Saturn
ru: Сатурн

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Uranus
ru: Уран

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
ru: Нептун

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Use name labels
ru: Использовать метки названий

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Magnify Sun and Moon
ru: Увеличивать Солнце и Луну

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
ru: Другое

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Objects
ru: Объекты глубокого космоса

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Object Labels
ru: Названия объектов глубокого космоса

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines and Orientation
ru: Линии и ориентация

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Constellations
ru: Созвездия

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines
ru: Линии

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Labels
ru: Метки

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Names
ru: Названия

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Latin Name
ru: Латинские названия

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Native Translation
ru: Названия на родном языке

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Abbreviation
ru: Аббревиатуры

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
ru: Координатная сетка

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Equator
ru: Небесный экватор

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Poles
ru: Полюсы мира

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Ecliptic
ru: Эклиптика

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
ru: Звёзды

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
ru: З&вёзды

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
ru: Модуль, показывающий  звёздное небо и Солнце

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
ru: Выберите цвет для линий созвездий.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
ru: Выберите цвет для названий созвездий

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
ru: Выберите цвет для названий объектов глубокого космоса

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
ru: Выберите цвет для эклиптики.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
ru: Выберите цвет для небесного экватора.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
ru: Солнце

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Constellations
ru: Показывать &созвездия

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Sun and Moon
ru: Показывать С&олнце и Луну

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Planets
ru: Показывать &планеты

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
ru: Показывать объекты гл&убокого космоса

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
ru: &Настроить...

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
ru: Солнце

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
ru: Модуль, показывающий Солнце

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
ru: показать публичные твиты в этом месте

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
ru: Указанный файл не является корректным ответом BBC.

[ctx: Marble::BBCWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Weather data from UK MET Office
ru: При поддержке <a href="https://backstage.bbc.co.uk" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Сведения о погоде от UK MET Office

[ctx: Marble::GeoNamesWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>
ru: При поддержке <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
ru: Указанный файл не является корректным.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Configure Weather Plugin
ru: Настройка модуля погоды

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Information
ru: Информация

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Здесь возможно указать, следует ли отображать погодные условия (например, показывать или не показывать облака). Marble покажет сведения об условиях только в том случае, если доступна информация о них.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather condition
ru: Погодные условия

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Установите флажок для отображения температуры. Сведения о температуре будут показаны только для тех станций, для которых они доступны.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Temperature
ru: Температура

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Установите флажок для отображения направления ветра. Сведения о направлении будут показаны только для тех станций, для которых они доступны.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind direction
ru: Направление ветра

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Установите флажок для отображения скорости ветра. Сведения о скорости будут показаны только для тех станций, для которых они доступны.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind speed
ru: Скорость ветра

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
ru: Единицы измерения

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Единица измерения температуры.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Celsius
ru: Градусы Цельсия

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Fahrenheit
ru: Градусы Фаренгейта

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Единица измерения скорости ветра.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilometers per hour
ru: Км/ч

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miles per hour
ru: Мили/ч

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Meters per second
ru: М/с

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
ru: Узлы

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Beaufort
ru: Шкала Бофорта

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Pressure
ru: Давление

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Единица измерения давления воздуха.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Hecto Pascals
ru: гПа

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilo Pascals
ru: кПа

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Bars
ru: Бары

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Millimeters of Mercury
ru: Миллиметры ртутного столба

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Inches of Mercury
ru: Дюймы ртутного столба

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miscellaneous
ru: Прочее

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Show only favorite items
ru: Показывать только избранные элементы

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather update interval
ru: Интервал обновления погоды

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en:  hours
ru:  ч

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
ru: солнечно

[ctx: WeatherData|]
en: clear
ru: очистить

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
ru: незначительная облачность

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
ru: переменная облачность

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
ru: сплошная облачность

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
ru: небольшие осадки

[ctx: WeatherData|]
en: showers
ru: обильные осадки

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
ru: слабый дождь

[ctx: WeatherData|]
en: rain
ru: дождь

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
ru: временами грозы

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
ru: гроза

[ctx: WeatherData|]
en: hail
ru: град

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
ru: временами снег

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
ru: небольшой снег

[ctx: WeatherData|]
en: snow
ru: снег

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
ru: дождь со снегом

[ctx: WeatherData|]
en: mist
ru: туман

[ctx: WeatherData|]
en: sandstorm
ru: песчаная буря

[ctx: WeatherData|]
en: N
ru: С

[ctx: WeatherData|]
en: NNE
ru: ССВ

[ctx: WeatherData|]
en: NE
ru: СВ

[ctx: WeatherData|]
en: ENE
ru: СВВ

[ctx: WeatherData|]
en: E
ru: В

[ctx: WeatherData|]
en: SSE
ru: ЮЮВ

[ctx: WeatherData|]
en: SE
ru: ЮВ

[ctx: WeatherData|]
en: ESE
ru: ЮВВ

[ctx: WeatherData|]
en: S
ru: Ю

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
ru: ССЗ

[ctx: WeatherData|]
en: NW
ru: СЗ

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
ru: СЗЗ

[ctx: WeatherData|]
en: W
ru: З

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
ru: ЮЮЗ

[ctx: WeatherData|]
en: SW
ru: ЮЗ

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
ru: ЮЗЗ

[ctx: QObject|]
en: mph
ru: миль/ч

[ctx: QObject|]
en: m/s
ru: м/с

[ctx: QObject|]
en: knots
ru: узлы

[ctx: QObject|]
en: Beaufort
ru: Бофорт

[ctx: WeatherData|]
en: hPa
ru: гПа

[ctx: WeatherData|]
en: kPa
ru: кПа

[ctx: WeatherData|]
en: Bar
ru: Бар

[ctx: WeatherData|]
en: mmHg
ru: мм рт. ст.

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
ru: дюймов рт. ст.

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
ru: повышается

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
ru: неизменно

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
ru: понижается

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
ru: Время публикации: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
ru: Условия: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
ru: Температура: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
ru: Максимальная температура: %1 <br>а: %1 <br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
ru: Минимальная температура: %1 <br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
ru: Направление ветра: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
ru: Скорость ветра: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
ru: Давление: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
ru: Изменение давления: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
ru: Влажность: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Station: %1
ru: Станция: %1

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
ru: Ветер: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
ru: Ветер: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
ru: Ветер: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
ru: Давление: %6, %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
ru: Давление: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
ru: Давление %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
ru: %1: %2, от %3 до %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
ru: Удалить из избранного

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
ru: Добавить в избранное

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
ru: Погода

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
ru: П&огода

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
ru: Сведения о погоде со множества метеостанций по всему миру

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
ru: Получено с backstage.bbc.co.uk.
    Сведения о погоде от UK MET Office

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
ru: Указанный файл не является корректным ответом Geonames.

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Configure Wikipedia Plugin
ru: Настройка модуля Википедии

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Show thumbnail images
ru: Показывать эскизы изображений

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
ru: Число объектов на экране

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
ru: Статьи в Википедии

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: &Wikipedia
ru: &Википедия

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
ru: Автоматически загружать статьи из Википедии и показывать их на карте справа.

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
ru: Географические местоположения с geonames.org
    Информация с wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
ru: Загрузчик файлов кэша

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
ru: Создать документ геоданных из файлов кэша

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
ru: Файлы кеша Marble

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Route type:
ru: Тип маршрута:

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
ru: Скорость:

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: balanced
ru: сбалансированный

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fastest
ru: самый быстрый

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: quietest
ru: самый спокойный

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (16 km/h)
ru: низкая (16 км/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: normal (20 km/h)
ru: обычная (20 км/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (24 km/h)
ru: высокая (24 км/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (10 mph)
ru: низкая (10 миль/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: normal (12 mph)
ru: обычная (12 миль/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (15 mph)
ru: высокая (15 миль/ч)

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ru: Эта служба требует подключение к Интернету.

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets Routing
ru: Прокладка маршрутов CycleStreets

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: Bicycle routing for the United Kingdom using cyclestreets.net
ru: Прокладка велосипедных маршрутов в Великобритании с помощью cyclestreets.net

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI Search
ru: Поиск Geo URI

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Input of geographic coordinates by the geo URI scheme
ru: Ввод географических координат по схеме geo URI

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
ru: Обратное геокодирование Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
ru: Автономное обратное геокодирование с использованием Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
ru: Прокладка маршрутов Gosmore

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
ru: Автономный подбор маршрутов при помощи Gosmore

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel NMEA File Parser
ru: Загрузчик файлов GPSBabel NMEA

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: Allows loading of NMEA files through GPSBabel.
ru: Позволяет загружать файлы NMEA через GPSBabel.

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel files
ru: Файлы GPSBabel

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
ru: Загрузчик файлов GPX

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
ru: Создать документ геоданных из файлов Gpx

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
ru: Данные GPS

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
ru: Поиск hostip.info

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
ru: Поиск имени хоста и геолокация по IP с использованием службы hostip.info

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: GeoJSON File Parser
ru: Загрузчик файлов GeoJSON

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from GeoJSON Files
ru: Создать документ геоданных из файлов GeoJSON

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
ru: Загрузчик файлов KML

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
ru: Создать документ геоданных из файлов KML и KMZ

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
ru: Поиск географических координат

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
ru: Географические координаты

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
ru: Ввод географических координат

[ctx: QObject|]
en: pois
ru: точки достопримечательностей

[ctx: QObject|]
en: camping
ru: кемпинг

[ctx: QObject|]
en: hostel
ru: хостел

[ctx: QObject|]
en: hotel
ru: отель

[ctx: QObject|]
en: motel
ru: турбаза

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
ru: молодёжный хостел

[ctx: QObject|]
en: library
ru: библиотека

[ctx: QObject|]
en: college
ru: колледж

[ctx: QObject|]
en: school
ru: школа

[ctx: QObject|]
en: university
ru: университет

[ctx: QObject|]
en: bar
ru: бар

[ctx: QObject|]
en: biergarten
ru: пивной паб

[ctx: QObject|]
en: cafe
ru: кафе

[ctx: QObject|]
en: fast food
ru: фастфуд

[ctx: QObject|]
en: pub
ru: паб

[ctx: QObject|]
en: restaurant
ru: ресторан

[ctx: QObject|]
en: doctor
ru: доктор

[ctx: QObject|]
en: hospital
ru: госпиталь

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
ru: аптека

[ctx: QObject|]
en: bank
ru: банк

[ctx: QObject|]
en: beverages
ru: напитки

[ctx: QObject|]
en: supermarket
ru: супермаркет

[ctx: QObject|]
en: attraction
ru: аттракцион

[ctx: QObject|]
en: castle
ru: замок

[ctx: QObject|]
en: cinema
ru: кинотеатр

[ctx: QObject|]
en: monument
ru: памятник

[ctx: QObject|]
en: museum
ru: музей

[ctx: QObject|]
en: ruin
ru: руины

[ctx: QObject|]
en: theatre
ru: театр

[ctx: QObject|]
en: theme park
ru: тематический парк

[ctx: QObject|]
en: view point
ru: смотровая площадка

[ctx: QObject|]
en: zoo
ru: зоопарк

[ctx: QObject|]
en: airport
ru: аэропорт

[ctx: QObject|]
en: airport runway
ru: взлётно-посадочная полоса

[ctx: QObject|]
en: airport apron
ru: перрон

[ctx: QObject|]
en: airport taxiway
ru: рулёжная дорожка

[ctx: QObject|]
en: bus station
ru: автобусная станция

[ctx: QObject|]
en: bus stop
ru: автобусная остановка

[ctx: QObject|]
en: car share
ru: авторынок

[ctx: QObject|]
en: fuel
ru: заправочная станция

[ctx: QObject|]
en: parking
ru: парковка

[ctx: QObject|]
en: train station
ru: железнодорожная станция

[ctx: QObject|]
en: atm
ru: банкомат

[ctx: QObject|]
en: tram stop
ru: трамвайная остановка

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
ru: прокат велосипедов

[ctx: QObject|]
en: car rental
ru: прокат машин

[ctx: QObject|]
en: speed camera
ru: скоростная камера

[ctx: QObject|]
en: taxi
ru: такси

[ctx: QObject|]
en: memorial
ru: памятник

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
ru: Локальный поиск по OSM

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
ru: Автономный поиск по локальной карте OpenStreetMap

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
ru: Ищет адреса и достопримечательности в автономных картах

[ctx: QObject|]
en: north
ru: север

[ctx: QObject|]
en: north-west
ru: северо-запад

[ctx: QObject|]
en: west
ru: запад

[ctx: QObject|]
en: south-west
ru: юго-запад

[ctx: QObject|]
en: south
ru: юг

[ctx: QObject|]
en: south-east
ru: юго-восток

[ctx: QObject|]
en: east
ru: восток

[ctx: QObject|]
en: north-east
ru: северо-восток

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
ru: Локальный поиск по базе данных

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
ru: Локальная база данных

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
ru: Ищет метки во внутренней базе данных Marble

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
ru: Анализатор файлов журналов TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
ru: Позволяет загрузку файлов журналов TangoGPS

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
ru: Файлы журналов TangoGPS

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Preference:
ru: Предпочтение:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid motorways
ru: Избегать автомагистралей

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid tollways
ru: Избегать платных дорог

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid ferries
ru: Избегать паромных переправ

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Ascending slope:
ru: Восходящие склоны:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Descending slope:
ru: Нисходящие склоны:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: An AppKey is required for MapQuest routing to work. You can register one <a href="https://developer.mapquest.com/plan_purchase/steps/business_edition/business_edition_free/register">here</a>.
ru: Для работы службы прокладки маршрутов MapQuest требуется AppKey. Зарегистрировать его возможно <a href="http://developer.mapquest.com/web/products/open">здесь</a>.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ru: Эта служба требует подключение к Интернету.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
ru: Маршрутизация MapQuest

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
ru: Маршрутизация по всему миру с использованием mapquest.org

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
ru: Автомобиль (быстрейший)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
ru: Автомобиль (кратчайший)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
ru: Пешком

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
ru: Велосипед

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
ru: Транзит (общественный транспорт)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid
ru: Избегать

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Favor
ru: Отдавать предпочтение

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
ru: Загрузка %1.

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
ru: Установка %1

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
ru: Обновление доступно. Щёлкните, чтобы установить его.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
ru: Обновления недоступны. У вас последняя версия.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
ru: Действительно удалить эту карту из системы?

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
ru: Удалить карту

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
ru: Нечего делать.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Monav Configuration
ru: Настройка Monav

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
ru: Настроить

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Transport Type:
ru: Тип транспорта:

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Any
ru: Любой

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Manage Maps
ru: Управление картами

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install New
ru: Установка карт

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
ru: Континент

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
ru: Страна

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Download Variant
ru: Вариант для загрузки

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
ru: Установить

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
ru: Нечего делать.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: %v/%m MB
ru: %v/%m МБ

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Abort
ru: Прервать

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
ru: Название

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Transport
ru: Транспорт

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
ru: Размер

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
ru: Обновить

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
ru: Дата

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
ru: Автономные карты ещё не установлены.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
ru: Monav не установлен в вашей системе.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
ru: Прокладка маршрутов Monav

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
ru: Автономная прокладка маршрутов при помощи monav

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
ru: Обратное геокодирование OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
ru: Автономное обратное геокодирование с использованием службы OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
ru: Поиск с помощью OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
ru: Искать метки в интернет с помощью сервиса OpenStreetMap Nominatim

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ru: Эта служба требует подключение к Интернету.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
ru: Маршрутизация Open Source Routing Machine (OSRM)

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
ru: Маршрутизация по всему миру с использованием project-osrm.org

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code Search
ru: Поиск Open Location Code

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Decodes an Open Location Code and creates a placemark with the respective coordinates
ru: Декодирует код местоположения Open Location Code и создаёт на карте метку с соответствующими координатами

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Preference:
ru: Предпочтение:

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid motorways
ru: Избегать автомагистралей

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid tollways
ru: Избегать платных дорог

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid ferries
ru: Избегать паромных переправ

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ru: Эта служба требует подключение к Интернету.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
ru: Прокладка маршрутов OpenRouteService

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
ru: Прокладка маршрутов в Европе с использованием openrouteservice.org

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (recommended way)
ru: Автомобиль (рекомендуемый маршрут)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
ru: Автомобиль (быстрейший)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
ru: Автомобиль (кратчайший)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
ru: Пешком (самый короткий путь)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
ru: Велосипед (кратчайшая дистанция)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
ru: Велосипед (горный)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
ru: Велосипед (гоночный)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
ru: Велосипед (безопаснейшая дистанция)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
ru: Велосипед (предпочтительно с велодорожкой)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
ru: Анализатор файлов Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
ru: Создать документ геоданных из файлов Osm

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
ru: Данные OpenStreetMap

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
ru: Анализатор файлов Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
ru: Создать документ геоданных из файлов Pn2

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
ru: Сжатый Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
ru: Анализатор файлов Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
ru: Создать документ геоданных из файлов Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Micro World Database II
ru: База данных «Micro World Database II»

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Transport:
ru: Транспорт:

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Method
ru: Способ

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Fastest
ru: Самый быстрый

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Shortest
ru: Самый короткий

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
ru: Прокладка маршрутов Routino

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
ru: Получить маршруты с routino

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
ru: Пешком

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Horse
ru: Лошадь

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Wheelchair
ru: Инвалидная коляска

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
ru: Велосипед

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Moped
ru: Мопед

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorbike
ru: Мотоцикл

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorcar
ru: Легковой автомобиль

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Small lorry
ru: Маленький грузовик

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Large lorry
ru: Большой грузовик

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Public Service Vehicle
ru: Общественный транспорт

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
ru: Анализатор файлов Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
ru: Создать документ геоданных из файлов Shp

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
ru: Файлы карт Shapefile

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
ru: Получает маршруты от Traveling Salesman

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
ru: Прокладка маршрутов Traveling Salesman

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Transport:
ru: Транспорт:

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Method
ru: Способ

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Fastest
ru: Самый быстрый

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Shortest
ru: Самый короткий

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
ru: Эта служба требует подключение к Интернету.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
ru: Прокладка маршрутов Yours

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
ru: Маршрутизация по всему миру с использованием сервера YOURS

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
ru: Пешком

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
ru: Велосипед

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Motorcar
ru: Легковой автомобиль

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
ru: &Шаблон для плавающих элементов

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
ru: Это шаблонный класс для плавающих элементов.
