marble - en to tr translation catalogue (2787 entries)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:5
en: Moon
tr: Ay

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:15
en: <p>The moon.</p><p>The map is based on data from the Clementine Moon mission (UVVIS Basemap Mosaic). Credits: NASA/SDIO, Courtesy <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrogeology Research Program</a></p>
tr: <p>Ay.</p><p>Harita, Clementine Ay görevi (UVVIS Basemap Mosaic) tabanlıdır. Emeği Geçenler: NASA/SDIO, Saygı <a href="http://astrogeology.usgs.gov">USGS Astrojeoloji Araştırma Programı</a></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:111
en: Explore the Moon
tr: Ayı Keşfet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:118
en: Landing Sites
tr: İniş Yerleri

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:138
en: Craters
tr: Kraterler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:151
en: Other features
tr: Diğer özellikler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:178 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:129 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:223 file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:285 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetm
en: Places of Interest
tr: İlgilenilen Yerler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:179 ---------- file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:274 file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:175 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:376 file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:92 file data/maps/earth/vectorosm/vectoros
en: Coordinate Grid
tr: Koordinat Ekseni

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:114
en: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Play a tour of different landing sites.</a>
tr: <a href="tour://moon/clementine/tour.kml">Farklı iniş yerlerinde tur atın.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:121
en: Manned landing site
tr: İnsanlı iniş yeri

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:125
en: Robotic rover
tr: Robotik gezgin

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:129
en: Unmanned soft landing
tr: İnsansız yumuşak iniş

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:133
en: Unmanned hard landing
tr: İnsansız sert iniş

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:142
en: Crater, impact crater
tr: Krater, krater çarpışması

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:155
en: Mons, mountain
tr: Dağ, tepe

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:159
en: Vallis, valley
tr: Vadi, koyak

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:163
en: Other
tr: Diğer

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/moon/clementine/clementine.dgml:173
en: Selenographic Pole
tr: Selenografik Kutup

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:11
en: Temperature (July)
tr: Sıcaklık (Temmuz)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in July.
tr: Temmuz ayındaki ortalama sıcaklığı gösteren bir harita.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:165 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:116 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:210 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:196 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:165 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:164
en: Terrain
tr: Arazi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:203 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:248 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:234 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:203 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:202 file data/maps/earth/political/political.dgml:98 fi
en: Boundaries
tr: Sınırlar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:216 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:269 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:255 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:216 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:215 file data/maps/earth/political/political.dgml:110 f
en: Water Bodies
tr: Su Kütleleri

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:228
en: Temperature
tr: Sıcaklık

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:169 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:120 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:214 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:200 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:169 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:168
en: Mountain
tr: Dağ

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:173 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:124 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:218 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:204 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:173 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:172
en: Volcano
tr: Volkan

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:133 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:227 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:213 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:182 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:181
en: Geographic Pole
tr: Coğrafi Kutup

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:137 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:231 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:217 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:186 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:185
en: Magnetic Pole
tr: Manyetik Kutup

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:141 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:235 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:221 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:190 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:189
en: Airport
tr: Havaalanı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:145 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:239 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:225 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:194 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:193
en: Shipwreck
tr: Gemi Enkazı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:149 file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:243 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:229 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:198 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:197
en: Astronomical Observatory
tr: Gökbilimsel Gözlem Evi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:207 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:252 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:238 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:207 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:206 file data/maps/earth/political/political.dgml:102 f
en: International
tr: Uluslararası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:211 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:256 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:242 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:211 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:210 file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:211 fil
en: State
tr: Eyalet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:220 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:273 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:259 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:220 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:219 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: Lake
tr: Göl

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:224 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:285 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:271 file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:224 file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:223 file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:1
en: River
tr: Nehir

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:232
en: 42&deg;C
tr: 42 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:236
en: 32&deg;C
tr: 32 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:240
en: 23&deg;C
tr: 23 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:244
en: 12&deg;C
tr: 12 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:248
en: 1&deg;C
tr: 1 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:252
en: -10&deg;C
tr: −10 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:256
en: -21&deg;C
tr: −21 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:260
en: -32&deg;C
tr: −32 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:264
en: -41&deg;C
tr: −41 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-july/temp-july.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:268
en: -69&deg;C
tr: −69 &deg;C

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:11
en: Earth at Night
tr: Dünya’nın Gece Görünümü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:21
en: This image of <i>Earth's city lights</i> was created with data from the Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) Operational Linescan System (OLS).
tr: <i>Dünya’nın şehir ışıkları</i> görüntüsü, Savunma Meteoroloji Uydu Programı (DMSP) Operasyonel Hatlar Sistemi (OLS) verisi ile oluşturulmuştur.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:162 file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:248
en: Surface
tr: Yüzey

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:144
en: Populated Places
tr: Yerleşim Yerleri

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:162
en: Light terrain
tr: Hafif arazi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:166
en: Dark terrain
tr: Karanlık arazi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/citylights/citylights.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:268
en: Water
tr: Su

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:21
en: <p>A <i>classic topographic map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines, country borders etc. and bitmap graphics to create the height relief.</p>
tr: <p><i>Klasik topografik harita</i>.</p><p>Kıyı çizgileri, ülke sınırları vb. işaretlemek için vektör çizgileri ve yükseklik için bitmap grafiklerini kullanır.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:201 ---------- file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:205 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:187 file data/maps/earth/plain/plain.dgml:191
en: Urban Areas
tr: Kentsel Alan

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:290 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:276
en: Ice and Glaciers
tr: Buz ve Buzullar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:302
en: Relief
tr: Kabartma

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:306
en: Elevation
tr: Yükseklik

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:260 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:246 file data/maps/earth/political/political.dgml:106
en: Disputed Areas
tr: Tartışmalı Alanlar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:264 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:250
en: Maritime Borders
tr: Deniz Sınırları

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:263
en: Historic Lake
tr: Tarihsel Göl

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:267
en: Playa
tr: Kumsal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:293 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:279
en: Glaciers
tr: Buzul

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:297 ---------- file data/maps/earth/plain/plain.dgml:283
en: Antarctic Iceshelves
tr: Antartik Buz Sahanlığı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:346
en: 0 m (Water)
tr: 0 m (Su)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:350
en: -50 m
tr: −50 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:354
en: -200 m
tr: −200 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:358
en: -2000 m
tr: −2000 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:362
en: -4000 m
tr: −4000 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:366
en: -6500 m
tr: −6500 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm/srtm.dgml:370
en: -11000 m
tr: −11000 m

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:12
en: Vector OSM (Development)
tr: Vektör OSM (Geliştirme)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps.</p>
tr: <p><i>Küresel yol haritası</i> OpenStreetMap (OSM) projesi tarafından oluşturulmuştur.</p><p>OSM, özgür düzenlenebilir haritalar oluşturan bir açık kaynak topluluğudur.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:85 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:109 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:112
en: Explore the Earth
tr: Dünya’yı Keşfet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm-dev/vectorosm-dev.dgml:87 ---------- file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:111 file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:114
en: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Play a tour of popular places.</a>
tr: <a href="tour://earth/openstreetmap/tour.kml">Popüler yerleri gezin.</a>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:12
en: Vector OSM
tr: Vektör OSM

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:17 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:17
en: <p>A <i>global roadmap</i> created by the OpenStreetMap (OSM) project.</p><p>OSM is an open community which creates free editable maps. The OSM data was rendered using Mapnik.</p>
tr: <p><i>Küresel yol haritası</i> OpenStreetMap (OSM) projesi tarafından oluşturulmuştur.</p><p>OSM, özgür düzenlenebilir haritalar oluşturan bir açık kaynak topluluğudur. OSM verisi, Mapnik kullanılarak gerçeklenmiştir.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:105
en: OSM Bitmap Tiles
tr: OSM Biteşlem Karoları

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:119 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:125
en: Transportation
tr: Ulaşım

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:208
en: Areas
tr: Alanlar

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:300 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:306
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:323 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:329
en: Financial
tr: Finansal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:338 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:344
en: Healthcare
tr: Sağlık Hizmeti

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:357 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:363
en: Entertainment
tr: Eğlence

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:368 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:374
en: Public Buildings
tr: Kamu Binası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:403 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:409
en: Accommodation
tr: Konaklama

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:414 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:420
en: Emergency
tr: Acil Durum

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:425 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:431
en: Historic
tr: Tarihsel

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:436 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:442
en: Food and Drinks
tr: Yiyecek İçeçek

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:471 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:477
en: Shop
tr: Alışveriş

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:122 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:128
en: Motorway
tr: Otoyol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:126 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:132
en: Trunk road
tr: Anayol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:130 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:136
en: Primary road
tr: Birincil yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:134 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:140
en: Secondary road
tr: İkincil yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:138 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:144
en: Unclassified road
tr: Sınıflandırılmamış yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:142 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:148
en: Unsurfaced road
tr: Bozuk yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:146 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:152
en: Track
tr: Yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:150 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:156
en: Byway
tr: Yan yol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:154 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:160
en: Bridleway
tr: At binme yolu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:158 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:164
en: Cycleway
tr: Bisiklet yolu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:162 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:168
en: Footway
tr: Yürüyüş yolu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:166 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:172
en: Railway station
tr: Tren istasyonu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:170 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:176
en: Railway
tr: Tren yolu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:174 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:180
en: Subway
tr: Metro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:178 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:184
en: Lightrail, tram
tr: Hafif raylı, tramway

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:182 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:188
en: Airport runway, taxiway
tr: Havaalanı pisti , taksiyolu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:186 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:192
en: Airport apron, terminal
tr: Havaalanı apronu, terminal

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:190 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:196
en: Administrative boundary
tr: İdari Sınır

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:194 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:200
en: Bridge
tr: Köprü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:198 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:204
en: Tunnel
tr: Tünel

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:205 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:211
en: Forest
tr: Orman

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:209 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:215
en: Wood
tr: Ağaç

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:213 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:219
en: Golf course
tr: Golf sahası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:221 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:227
en: Residential Area
tr: Yerleşim Alanı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:225 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:231
en: Tourist attraction
tr: Turistik yer

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:235
en: Common, meadow
tr: Halka açık, yeşil alan

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:233 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:239
en: Retail area
tr: Perakende alanı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:237 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:243
en: Industrial Area
tr: Endüstri Bölgesi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:241 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:247
en: Commercial Area
tr: Ticari Bölge

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:245 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:251
en: Heathland
tr: Fundalık

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:249 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:255
en: Lake, reservoir
tr: Göl, baraj gölü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:253 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:259
en: Farm
tr: Çiftlik

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:257 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:263
en: Brownfield site
tr: Terkedilmiş endüstri bölgesi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:261 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:267
en: Cemetery
tr: Mezarlık

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:271
en: Allotments
tr: Parseller

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:269 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:275
en: Sports pitch
tr: Spor sahası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:273 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:279
en: Sports centre
tr: Spor merkezi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:277 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:283
en: Nature reserve
tr: Doğa koruma alanı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:281 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:287
en: Military area
tr: Askeri bölge

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:288 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:294
en: School, university
tr: Okul, üniversite

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:292 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:298
en: Significant Building
tr: Önemli Bina

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:296 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:302
en: Summit, peak
tr: Zirve, doruk

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:303 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:309
en: College
tr: Kolej

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:307 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:313
en: Kindergarten
tr: Anaokulu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:311 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:317
en: Library
tr: Kitaplık

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:315 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:321
en: School
tr: Okul

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:319 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:325
en: University
tr: Üniversite

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:330 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:336
en: Bank
tr: Banka

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:334 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:340
en: Bureau de change
tr: Döviz Bürosu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:341 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:347
en: Dentist
tr: Dişçi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:345 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:351
en: Doctors
tr: Doktor

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:349 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:355
en: Pharmacy
tr: Eczane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:353 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:359
en: Veterinary
tr: Veteriner

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:360 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:366
en: Cinema
tr: Sinema

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:364 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:370
en: Theatre
tr: Tiyatro

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:371 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:377
en: Court
tr: Mahkeme

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:375 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:381
en: Embassy
tr: Elçilik

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:379 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:385
en: Church
tr: Kilise

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:383 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:389
en: Playground
tr: Oyun alanı

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:387 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:393
en: Place of worship
tr: İbadethane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:391 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:397
en: Post office
tr: Postane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:395 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:401
en: Public building
tr: Kamu binası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:399 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:405
en: Toilets
tr: Tuvalet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:417 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:423
en: Hospital
tr: Hastane

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:421 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:427
en: Fire station
tr: İtfaiye

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:428 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:434
en: Monument
tr: Anıt

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:432 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:438
en: Ruins
tr: Harabe

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:443 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:449
en: Biergarten
tr: Bira bahçesi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:447 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:453
en: Cafe
tr: Kafe

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:451 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:457
en: Drinking water
tr: İçme suyu

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:455 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:461
en: Fast Food
tr: Fast Foot

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:459 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:465
en: Ice Cream
tr: Dondurma

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:467 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:473
en: Restaurant
tr: Restoran

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:474 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:480
en: Alcohol
tr: Alkol

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:478 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:484
en: Bakery
tr: Fırın

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:482 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:488
en: Books
tr: Kitap

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:486 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:492
en: Car
tr: Araba

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:490 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:496
en: Clothes
tr: Giysi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:494 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:500
en: Convenience
tr: Umumi Tuvalet

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:498 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:504
en: Gas
tr: Benzin

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/vectorosm/vectorosm.dgml:502 ---------- file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:508
en: Gift
tr: Hediye

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:6
en: Empty globe
tr: Boş küre

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/empty/empty.dgml:11
en: <p>An <i>empty globe</i> used as a base to load and view .osm files (offline maps).</p>
tr: <p><i>Boş küre</i> .osm dosyalarını görüntülemek ve yüklemek için kullanılır (çevrimdışı haritalar).</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/openstreetmap/openstreetmap.dgml:122
en: Humanitarian OSM Team
tr: Yardımserver OSM Ekibi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:11
en: Plain Map
tr: Düz Harita

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/plain/plain.dgml:21
en: <p>A <i>plain map</i>.</p><p>It uses vector lines to mark coastlines and country borders, etc...</p>
tr: <p><i>düz harita</i>.</p><p>Sahillerini, ülke sınırlarını, vb işaretlemek için vektör çizgileri kullanır.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:10
en: Behaim Globe 1492
tr: Behaim Küresi 1492

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:20
en: <p> Martin Behaim's <i>Erdapfel</i> is the oldest existent globe of the Earth. <i>Credits: Germanisches Nationalmuseum, Nuremberg, License: CC BY-SA 3.0.</i></p>
tr: <p> Martin Behaim’in <i>Erdapfel’i</i> Dünya’nın var olan en eski küresidir. <i>Emeği Geçenler: Alman Ulusal Müzesi, Nürnberg, Lisans: License: CC BY-SA 3.0.</i></p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:181
en: Places (in German)
tr: Yerler (Almanya)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:184
en: Behaim Places
tr: Behaim Yerleri

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:187
en: Texts and illustrations
tr: Metinler ve Örnekler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:190
en: Facsimile drawings
tr: Kopya çizimler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:199
en: Reference lines
tr: Kaynak satırları

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/behaim1492/behaim1492.dgml:202 ---------- file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:184
en: Accurate Coastline
tr: Tam Kıyı Şeridi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:11
en: Precipitation (July)
tr: Yağış (Temmuz)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation (rain/snow/hail/etc) in July.
tr: Temmuz’daki ortalam yağışı gösteren bir harita (yağmur/kar/dolu/vb).

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:229 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:228
en: Precipitation
tr: Yağış

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-july/precip-july.dgml:265 ---------- file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:264
en: 1024 mm or more
tr: 1024 mm ya da daha fazla

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:11
en: Precipitation (December)
tr: Yağış (Aralık)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/precip-dec/precip-dec.dgml:21
en: A map which shows the average precipitation in December.
tr: Aralık ayındaki ortalama yağış oranını gösteren harita.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:11
en: Historical Map 1689
tr: Tarihi Harita 1689

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:21
en: <i>Historical world map</i> from the year 1689 created by G. van Schagen in Amsterdam.
tr: <i>Tarihi dünya haritası</i>, 1689 yılında, van Schagen tarafından, Amsterdam’da oluşturulmuştur.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/schagen1689/schagen1689.dgml:148
en: Town
tr: Şehir

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/srtm2/srtm2.dgml:9
en: SRTM Data
tr: SRTM Verisi

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:11
en: Political Map
tr: Siyasi Harita

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:21
en: <p>A <i>Political Map</i>.</p><p>The theme displays various countries.</p>
tr: <p><i>Siyasi Harita</i>.</p><p>Çeşitli ülkeleri görüntüler.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/political/political.dgml:114
en: Rivers
tr: Nehirler

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:5
en: Sentinel2 Satellite Map
tr: Sentinel2 Uydu Haritası

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/sentinel2/sentinel2.dgml:11
en: <p>A <i>satellite map</i> based on ESA's Sentinel 2 mission.</p>
tr: <p>ESA’nın Sentinel 2 görevi temelli bir <i>uydu haritası</i>.</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:11
en: Temperature (December)
tr: Sıcaklık (Aralık)

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/temp-dec/temp-dec.dgml:21
en: A map which shows the average temperature in December.
tr: Aralık ayındaki ortalama sıcaklığı gösteren harita.

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:11
en: Satellite View
tr: Uydu Görünümü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:21
en: <p>Earth as seen from Space.</p><p>The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p>
tr: <p>Dünya’nın Uzay’dan görünümü.</p><p>Harita NASA’nın güzel “Blue Bilye Next Generation” görsellerine dayanmaktadır. Emeği Geçenler: NASA’nın Dünya Gözlemevi</p>

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:252
en: Ice
tr: Buz

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:260
en: Vegetation
tr: Bitki Örtüsü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/earth/bluemarble/bluemarble.dgml:264
en: Desert
tr: Çöl

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:10
en: Night Sky
tr: Gece Gökyüzü

[ctx: DGML|]
note: file data/maps/sky/nightsky/nightsky.dgml:20
en: <p>The <i>night sky</i>.</p><p>Displays the stars and constellations at night.</p>
tr: <p><i>Gece gökyüzü</i>.</p><p>Yıldızlar ve takımyıldızlarını gece gösterir.</p>

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Marble: Legend
tr: Bilye: Gösterge

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Populated Places
tr: Yerleşim Yerleri

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Population:
tr: Nüfus:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Capitals:
tr: Başkentler:

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Red:&nbsp;Nation
tr: Kırmızı:&nbsp;Ulus

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Orange:&nbsp;State
tr: Turuncu:&nbsp;Eyalet

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: Yellow:&nbsp;County
tr: Sarı:&nbsp;Vilayet

[ctx: Legends|]
note: file data/legend.html
en: White:&nbsp;None
tr: Beyaz:&nbsp;Hiçbiri

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Andromeda
tr: Zincirli Prenses

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Antlia
tr: Pompa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Apus
tr: Cennetkuşu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquarius
tr: Kova

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aquila
tr: Kartal

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ara
tr: Sunak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Aries
tr: Koç

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Auriga
tr: Arabacı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Boötes
tr: Çoban

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Caelum
tr: Çelikkalem

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Camelopardalis
tr: Zürafa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cancer
tr: Yengeç

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canes Venatici
tr: Av Köpekleri

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Major
tr: Büyük Köpek

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Canis Minor
tr: Küçük Köpek

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Capricornus
tr: Oğlak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Carina
tr: Karina

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cassiopeia
tr: Kraliçe

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Centaurus
tr: Erboğa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cepheus
tr: Kral

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cetus
tr: Balina

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Chamaeleon
tr: Bukalemun

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Circinus
tr: Pergel

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Columba
tr: Güvercin

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Coma Berenices
tr: Berenis’in Saçı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Australis
tr: Güney Tacı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corona Borealis
tr: Kuzey Tacı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Corvus
tr: Karga

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crater
tr: Kupa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Crux
tr: Güney Haçı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Cygnus
tr: Kuğu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Delphinus
tr: Yunus

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Dorado
tr: Kılıç Balığı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Draco
tr: Ejderha

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Equuleus
tr: Tay

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Eridanus
tr: Irmak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Fornax
tr: Ocak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Gemini
tr: İkizler

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Grus
tr: Turna

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hercules
tr: Herkül

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Horologium
tr: Saat

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydra
tr: Su Yılanı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Hydrus
tr: Küçük Su Yılanı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Indus
tr: Hintli

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lacerta
tr: Kertenkele

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo
tr: Aslan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Leo Minor
tr: Küçük Aslan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lepus
tr: Tavşan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Libra
tr: Terazi

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lupus
tr: Kurt

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lynx
tr: Vaşak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Lyra
tr: Çalgı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Mensa
tr: Masa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Microscopium
tr: Mikroskop

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Monoceros
tr: Tekboynuzlu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Musca
tr: Sinek

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Norma
tr: Cetvel

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Octans
tr: Sekizlik

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ophiuchus
tr: Yılancı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Orion
tr: Avcı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pavo
tr: Tavus Kuşu

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pegasus
tr: Kanatlı At

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Perseus
tr: Kahraman

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Phoenix
tr: Anka

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pictor
tr: Ressam

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pisces
tr: Balıklar

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Piscis Austrinus
tr: Güney Balığı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Puppis
tr: Pupa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Pyxis
tr: Kumpas

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Reticulum
tr: Ağcık

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagitta
tr: Okçuk

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sagittarius
tr: Yay

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scorpius
tr: Akrep

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sculptor
tr: Yontar

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Scutum
tr: Kalkan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Serpens
tr: Yılan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Sextans
tr: Altılık

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Taurus
tr: Boğa

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Telescopium
tr: Dürbün

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum
tr: Üçgen

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Triangulum Australe
tr: Güney Üçgeni

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Tucana
tr: Tukan

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Major
tr: Büyük Ayı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Ursa Minor
tr: Küçük Ayı

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vela
tr: Yelken

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Virgo
tr: Başak

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Volans
tr: Uçan Balık

[ctx: StarNames|]
note: file data/stars/names.csv
en: Vulpecula
tr: Tilkicik

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble - Virtual Globe
tr: Bilye — Masaüstünde Dünya

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble
tr: Bilye

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Sorry, unable to open '%1':
    '%2'
tr: Üzgünüm, “%1” açılamıyor:
    “%2”

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Open...
tr: &Aç…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open a file for viewing on Marble
tr: Marbe üzerinde görüntülemek için bir dosya aç

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Download Maps...
tr: Haritalar &İndir…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Export Map...
tr: Haritayı &Dışa Aktar…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Save a screenshot of the map
tr: Haritanın bir ekran görüntüsünü kaydet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download &Region...
tr: &Bölge İndir…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Download a map region in different zoom levels for offline usage
tr: Çevrimiçi kullanım için farklı yakılaştırma düzeylerinde bir bölge haritası indir

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Print...
tr: &Yazdır…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ctrl+P
tr: Kontrol+P

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print a screenshot of the map
tr: Haritanın ekran görüntüsünü yazdır

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Print Previe&w ...
tr: Yazdırma &Önizleme…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Quit
tr: &Çık

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ctrl+Q
tr: Kontrol+Q

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Quit the Application
tr: Uygulamadan Çık

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Copy Map
tr: Haritayı Ko&pyala

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy a screenshot of the map
tr: Haritanın ekran görüntüsünü kopyala

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit Map...
tr: Haritayı Dü&zenle…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Edit the current map region in an external editor
tr: Dış bir düzenleyicide geçerli bölge haritasını düzenle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Record Movie
tr: Video &Kaydet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Records a movie of the globe
tr: Dünyanın bir videosunu kaydeder

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Stop Recording
tr: Kaydetmeyi &Durdur

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Stop recording a movie of the globe
tr: Dünyanın videosunu kaydetmeyi durdur

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Configure Marble
tr: Bilye’yi &Yapılandır

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the configuration dialog
tr: Yapılandırma penceresini göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: C&opy Coordinates
tr: Koordinatları Ko&pyala

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Copy the center coordinates as text
tr: Merkez koordinatlarını metin olarak kopyala

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Full Screen Mode
tr: &Tam Ekran Kipi

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Full Screen Mode
tr: Tam Ekran Kipi

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Show Status Bar
tr: Durum Çubuğunu &Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Status Bar
tr: Durum Çubuğunu Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position
tr: Konumu Kilitle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Lock Position of Floating Items
tr: Kayan Cisimlerin Konumlarını Kilitle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Clouds
tr: &Bulutlar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Real Time Cloud Cover
tr: Gerçek Zamanlı Bulut Kaplamasını Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Work Off&line
tr: Çevrim&dışı Çalış

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Time Control...
tr: &Zaman Denetimi…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Time Control
tr: Zaman Denetimini Yapılandır

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: S&un Control...
tr: &Güneş Denetimi…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Configure Sun Control
tr: Güneş Denetimini Yapılandır

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Redisplay
tr: &Yeniden Görüntüle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Reload Current Map
tr: Geçerli Haritayı Yeniden Yükle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe &Handbook
tr: Bilye Masaüstünde Dünya &El Kitabı

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Handbook for Marble Virtual Globe
tr: Bilye Masaüstünde Dünya El Kitabını Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: What's &This
tr: Bu &Nedir?

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show a detailed explanation of the action.
tr: Eylemin detaylı açıklamasını göster.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Community Forum
tr: &Topluluk Forumu

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Visit Marble's Community Forum
tr: Bilye Topluluk Forumunu Ziyaret Et

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &About Marble Virtual Globe
tr: Bilye Masaüstünde Dünya &Hakkında

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the application's About Box
tr: Uygulamanın Hakkında Kutusunu Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: About &Qt
tr: &Qt Hakkında

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show the Qt library's About box
tr: Qt Kitaplığının Hakkında Kutusunu Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add &Bookmark...
tr: Y&er İmi Koy…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Set Home Location
tr: Ev Konumunu &Ayarla

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show &Bookmarks
tr: Ye&r İmlerini Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Toggle display of Bookmarks
tr: Yer İmlerini Aç/Kapat

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Manage Bookmarks...
tr: Yer İmlerini &Yönet…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Manage Bookmarks
tr: Yer İmlerini Yönet

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Create a New Map...
tr: &Yeni bir Harita Oluştur…

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: A wizard guides you through the creation of your own map theme.
tr: Kendi harita temanızı oluşturmanıza rehberlik eden bir sihirbaz.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Show Tile Zoom Level
tr: Karo Yakınlaştırma Düzeyini Göster

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (DMS)
tr: Derece (DMS)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Degree (Decimal)
tr: Derece (Onluk)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
tr: Evrensel Çapraz Mercator (UTM)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &File
tr: &Dosya

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Edit
tr: Düz&en

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View
tr: &Görünüm

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutuları

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Online Services
tr: Çevrim&içi Hizmetler

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Bookmarks
tr: Y&er İmleri

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Panels
tr: &Panolar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &View Size
tr: &Görünüm Boyutu

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Settings
tr: Ayar&lar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Help
tr: &Yardım

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Home
tr: &Başlangıç

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Export Map
tr: Haritayı Dışa Aktar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Images (*.jpg *.png)
tr: Görseller (*.jpg *.png)

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: An error occurred while trying to save the file.
tr: Dosya kaydedilmeye çalışılırken bir hata oluştu.

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Marble Virtual Globe %1
tr: Bilye Masaüstünde Dünya %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Position: %1
tr: Konum: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Altitude: %1
tr: Rakım: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Zoom: %1
tr: Yakınlaştırma: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Time: %1
tr: Zaman: %1

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: All Supported Files
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: &Angle Display Unit
tr: &Açı Görüntü Birimi

[ctx: Marble::MainWindow|]
en: Unnamed
tr: Adsız

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Marble - Virtual Globe
tr: Bilye — Masaüstünde Dünya

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Default (Resizable)
tr: Öntanımlı (Yeniden Boyutlandırılabilir)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: NTSC (%1x%2)
tr: NTSC (%1 × %2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: PAL (%1x%2)
tr: PAL (%1 × %2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: NTSC 16:9 (%1x%2)
tr: NTSC 16:9 (%1 × %2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: PAL 16:9 (%1x%2)
tr: PAL 16:9 (%1 × %2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: DVD (%1x%2p)
tr: DVD (%1 × %2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: HD (%1x%2p)
tr: HD (%1 × %2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Full HD (%1x%2p)
tr: Full HD (%1 × %2p)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Digital Cinema (%1x%2)
tr: Sayısal Sinema (%1 × %2)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
tr: Bilye geliştirme ekibi, size keyifli ve güvende bir yolculuk diler.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or inaccurate.
tr: Dikkat: Sürüş talimatları eksik veya yanlış olabilir.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in this suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
tr: Yol yapımı, hava durumu ve diğer öngörülemeyen değişkenler yüzünden, bu önerilmiş rota en uygun ya da güvenli rota olmayabilir.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Please use common sense while navigating.
tr: Lütfen gezinme sırasında genel kurallara uyun.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Unable to start the external editor. Check that %1 is installed or choose a different external editor in the settings dialog.
tr: Dış düzenleyici başlatılamadı. %1 kurulumunu denetleyin veya ayarlar penceresinden başka bir düzenleyici seçin.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Cannot start external editor
tr: Dış düzenleyici başlatılamıyor

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Legend
tr: Gösterge

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Routing
tr: Rotalama

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Location
tr: Konum

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search
tr: Ara

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Search for cities, addresses, points of interest and more (%1)
tr: Şehirler, adresler, ilgi alanları ve fazlası için ara (%1)

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Map View
tr: Harita Görünümü

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Files
tr: Dosyalar

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Tour
tr: Tur

[ctx: QObject|]
en: Edit Maps
tr: Haritaları Düzenle

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Hide &All Panels
tr: &Tüm Panoları Gizle

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show or hide all panels.
tr: Tüm panoları göster veya gizle.

[ctx: Marble::ControlView|]
en: Show &All Panels
tr: &Tüm Panoları Gizle

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Lock
tr: &Kilitle

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Hide
tr: &Gizle

[ctx: Marble::AbstractFloatItem|]
en: &Configure...
tr: &Yapılandır…

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No URL specified
tr: URL belirtilmedi

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a URL for this link.
tr: Lütfen bu bağlantı için bir URL belirtin.

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::AddLinkDialog|]
en: Please specify a name for this link.
tr: Lütfen bu bağlantı için bir ad belirtin.

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Add link
tr: Bağlantı ekle

[ctx: UiAddLinkDialog|]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: QObject|]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: QObject|]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: Marble::BookmarkManager|]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The folder %1 is not empty. Removing it will delete all bookmarks it contains. Are you sure you want to delete the folder?
tr: %1 klasörü boş değil. Klasörü silmek, içerdiği tüm yer imlerini de silecektir. Bu klasörü silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Remove Folder
tr: Klasörü Sil

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks
tr: Yer İmlerini Dışa Aktar

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML files (*.kml)
tr: KML dosyaları (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Unable to save bookmarks. Please check that the file is writable.
tr: Yer imleri kaydedilemiyor. Lütfen dosyanın yazılabilir olduğunu denetleyin.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Export
tr: Yer İmi Dışa Aktarma

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks
tr: Yer İmi İçe Aktarma

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: KML Files (*.kml)
tr: KML dosyaları (*.kml)

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: The file %1 cannot be opened as a KML file.
tr: %1 dosyası, bir KML dosyası olarak açılamıyor.

[ctx: Marble::BookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Import
tr: Yer imi İçe Aktarma

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: The file contains a bookmark that already exists among your Bookmarks.
tr: Dosya, halihazırda Yer İmleri’nde bulunan bir yer imini içeriyor.

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Imported bookmark
tr: İçe aktarılmış yer imi

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Existing bookmark
tr: Var olan yer imi

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Do you want to replace the existing bookmark with the imported one?
tr: Var olan yer imini içe aktarılanla değiştirmek istiyor musunuz?

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace
tr: Değiştir

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip
tr: Atla

[ctx: BookmarkManagerDialogPrivate|]
en: Skip All
tr: Tümünü Atla

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmark Manager
tr: Yer İmi Yöneticisi

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Import Bookmarks…
tr: Yer İmleri İçe Aktar…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Export Bookmarks…
tr: Yer İmlerini Dışa Aktar…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Folders
tr: Klasörler

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: New…
tr: Yeni…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Rename…
tr: Yeniden Adlandır…

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: UiBookmarkManagerDialog|]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: QObject|]
en: Unable to insert data into cache
tr: Ön belleğe veri eklenemedi

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: moon
tr: ay

[ctx: Marble::CelestialSortFilterProxyModel|]
en: dwarf planet
tr: cüce gezegen

[ctx: Marble::BookmarkSyncManager|]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: Cloud Routes
tr: Bulut Rotaları

[ctx: CloudRoutesDialog|]
en: No route available.
tr: Kullanılabilir rota yok.

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use local
tr: Yereli kullan

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Use cloud
tr: Bulutu kullan

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use local
tr: Her zaman yereli kullan

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Always use cloud
tr: Her zaman bulutu kullan

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Local placemark
tr: Yerel yer işareti

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Path: %0 <br /> Name: %1 <br /> Description: %2 <br /> Status: %3
tr: Yol: %0 <br /> Ad: %1 <br /> Açıklama: %2 <br /> Durum: %3

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Changed
tr: Değiştirilmiş

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Deleted
tr: Silinmiş

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Cloud placemark
tr: Bulut yer işareti

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: A bookmark on this device conflicts with a cloud bookmark. Which one do you want to keep?
tr: Bu aygıttaki bir yer imi, bir bulut yeri imi ile çakışıyor. Hangisini tutmak istiyorsunuz?

[ctx: Marble::ConflictDialog|]
en: Synchronization Conflict
tr: Eşzamanlama Çakışması

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Server '%1' could not be reached
tr: “%1” sunucusuna ulaşılamadı

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The Marble app is not installed on the ownCloud server
tr: Bilye uygulaması, ownCloud sunucusunda kurulu değil

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: The server is not an ownCloud server
tr: Sunucu, ownCloud sunucusu değil

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Username or password are incorrect
tr: Kullanıcı adı veya parola yanlış

[ctx: Marble::OwncloudSyncBackend|]
en: Login successful
tr: Oturum açma başarılı

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Open
tr: Aç

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Load
tr: Yükle

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Remove from device
tr: Aygıttan kaldır

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Delete from cloud
tr: Buluttan sil

[ctx: Marble::RouteItemDelegate|]
en: Upload to cloud
tr: Buluta yükle

[ctx: Marble::CurrentLocationWidget|]
en: <p>No Position Tracking Plugin installed.</p>
tr: <p>Kurulu konum izleme eklentisi yok.</p>

[ctx: QObject|]
en: No position available.
tr: Kullanılabilir konum yok.

[ctx: QObject|]
en: Waiting for current location information...
tr: Geçerli konum bilgisi bekleniyor…

[ctx: QObject|]
en: Error when determining current location:
tr: Geçerli konum belirlenirken hata oluştu:

[ctx: QObject|]
en: km/h
tr: km/s

[ctx: QObject|]
en: Placemark
tr: Yer İşareti

[ctx: QObject|]
en: Save Track
tr: Yolu Kaydet

[ctx: QObject|]
en: KML File (*.kml)
tr: KML dosyası (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Open Track
tr: Yol Aç

[ctx: QObject|]
en: Clear current track
tr: Geçerli yolu temizle

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear the current track?
tr: Geçerli yolu silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Current Location
tr: Geçerli Konum

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Position Tracking
tr: Konum İzleme

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Disabled
tr: Kapalı

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Show Track
tr: Yolu Göster

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Clear Track
tr: Yolu Temizle

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: No position available.
tr: Kullanılabilir konum yok.

[ctx: CurrentLocationWidget|Select the method to use to recenter your GPS location on map.]
en: Select the method to use to re-center your GPS location on map.
tr: GPS konumunuzu, haritada ortalamak için kullanılacak yöntemi seçin.

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Map Adjustment
tr: Harita Ayarlama

[ctx: CurrentLocationWidget|Disable Auto Recenter]
en: Disabled
tr: Kapalı

[ctx: CurrentLocationWidget|Always keep gps location at the center of the map]
en: Keep at Center
tr: Merkezde Tut

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto center when required]
en: When required
tr: Gerektiğinde

[ctx: CurrentLocationWidget|Auto Zoom to appropriate zoom level]
en: Auto Zoom to appropriate zoom level
tr: Uygun düzeye otomatik yakınlaştırma

[ctx: CurrentLocationWidget|]
en: Auto Zoom
tr: Otomatik Yakınlaştırma

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Marble data conversion
tr: Bilye veri dönüştürme

[ctx: Marble::DataMigration|]
en: Converting data ...
tr: Veri dönüştürülüyor …

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Data Migration
tr: Veri Göçü

[ctx: DataMigrationWidget|]
en: Marble has found map data stored by a previous Marble version.<br/>Should this data get converted so that it can be used by the current version?
tr: Bilye, önceki Bilye sürümü ile depolanmış bir harita verisine sahip.<br/>Bu veriler, geçerli sürüm tarafından kullanılabilecek şekilde dönüştürülsün mü?

[ctx: QObject|]
en: Current Location
tr: Geçerli Konum

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n rooms | %n rooms
tr[0]: %n oda
tr[1]: %n oda

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %n beds | %n beds
tr[0]: %n yatak
tr[1]: %n yatak

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 parking spaces
tr: %1 park alanı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum parking time %1
tr: Azami park zamanı %1

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides computers for customer use]
en: Computers available
tr: Bilgisayarlar kullanılabilir

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide computers for customer use]
en: No computers available
tr: Kullanılabilir bilgisyar yok.

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides photocopying service]
en: Photocopying service
tr: Fotokopi hizmeti

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide photocopying service]
en: No photocopying service
tr: Fotokopi hizmeti yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service for scanning documents into digital files]
en: Digital scanning
tr: Sayısal tarama

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service for scanning documents into digital files]
en: No digital scanning
tr: Sayısal tarama yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a service to send documents through fax]
en: Fax service
tr: Faks hizmeti

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a service to send documents through fax]
en: No fax service
tr: Faks hizmeti yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a paid service to make phone calls]
en: Phone service
tr: Telefon hizmeti

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a paid service to make phone calls]
en: No phone service
tr: Telefon hizmeti yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides services to print paper documents from digital files]
en: Digital printing
tr: Sayısal yazdırma

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide services to print paper documents from digital files]
en: No digital printing
tr: Sayısal yazdırma yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides a professional service to print a large number of copies of a document]
en: Press printing service
tr: Baskı hizmeti

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide a professional service to print a large number of copies of a document]
en: No press printing service
tr: Baskı makinesi hizmeti yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides help with preparing special printing techniques]
en: Press printing assistance
tr: Baskı makinesi hizmeti yardımı

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide help with preparing special printing techniques]
en: No press printing assistance
tr: Baskı makinesi asistanı yok

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop provides individual copy machines for self-service]
en: Self service
tr: Self Servis

[ctx: Marble::Placemark|A copy shop does not provide individual machines for self-service]
en:  No self service
tr: Self Servis yok

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells organic food]
en: Sells organic food
tr: Organik yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell organic food]
en: Does not sell organic food
tr: Organik yiyecekler satılmaz

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells organic food]
en: Only sells organic food
tr: Yalnızca organik yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells gluten free food]
en: Sells gluten free food
tr: Glutensiz yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell gluten free food]
en: Does not sell gluten free food
tr: Glutensiz yiyecekler satılmaz

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells gluten free food]
en: Only sells gluten free food
tr: Yalnızca glutensiz yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A deli that sells lactose free food]
en: Sells lactose free food
tr: Laktoz içermeyen yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A deli that does not sell lactose free food]
en: Does not sell lactose free food
tr: Laktoz içermeyen yiyecekler satılmaz

[ctx: Marble::Placemark|A deli that only sells lactose free food]
en: Only sells lactose free food
tr: Yalnızca laktoz içermeyen yiyecekler satılır

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells lottery tickets]
en: Sells lottery tickets
tr: Piyango bileti satılır

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells revenue stamps]
en: Sells revenue stamps
tr: Damga vergisi satılır

[ctx: Marble::Placemark|A tobacco shop that also sells salt]
en: Sells salt
tr: Tuz satılır

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Diesel
tr: Dizel

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Biodiesel
tr: Biyodizel

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 91
tr: 91 Oktan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 95
tr: 95 Oktan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 98
tr: 98 Oktan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Octane 100
tr: 100 Oktan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Batteries
tr: Bataryalar

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clothes
tr: Giysiler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass
tr: Cam

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Glass bottles
tr: Cam şişeler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Green waste
tr: Yeşil atık

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Garden waste
tr: Bahçe atığı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Electrical items
tr: Elektrikli ürünler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mobile phones
tr: Cep telefonları

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Newspaper
tr: Gazete

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paint
tr: Boya

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper
tr: Kâğıt

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Paper packaging
tr: Kâğıt ambalaj

[ctx: Marble::Placemark|]
en: PET
tr: Evcil Hayvan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic
tr: Plastik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bags
tr: Plastik poşetler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic bottles
tr: Plastik şişeler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Plastic packaging
tr: Plastik ambalaj

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Tyres
tr: Lastikler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Waste
tr: Atık

[ctx: Marble::Placemark|]
en: White goods
tr: Beyaz eşya

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wood
tr: Ahşap

[ctx: Marble::Placemark|An active volcano]
en: Active
tr: Hareketli

[ctx: Marble::Placemark|A dormant volcano that will erupt at some point in the future.]
en: Dormant
tr: Hareketsiz

[ctx: Marble::Placemark|A volcano considered extinct, it has not erupted within the last 10000 years and likely never will again.]
en: Extinct
tr: Sönmüş

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Stratovolcano
tr: Stratovolkan

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shield volcano
tr: Kalkan volkan

[ctx: Marble::Placemark|A scoria cone volcano.]
en: Scoria cone
tr: Sinder Konisi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Alternative medicine
tr: Alternatif Tıp

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Audiologist
tr: Odyolog

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood bank
tr: Kan bankası

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Blood donation
tr: Kan bağışı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical center
tr: Sağlık Merkezi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Clinic
tr: Klinik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Dentist
tr: Dişçi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Medical practitioner
tr: Pratisyen hekim

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Hospital
tr: Hastane

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Midwife
tr: Ebe

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Optometrist
tr: Göz Doktoru

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Physiotherapist
tr: Fizyoterapist

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Podiatrist
tr: Ayak hastalıkları uzmanı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Psychotherapist
tr: Psikoterapist

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Rehabilitation
tr: Rehabilitasyon

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Speech therapist
tr: Konuşma terapisti

[ctx: Marble::Placemark|number of seats a bench provides]
en: %n seats | %n seats
tr[0]: %n koltuk
tr[1]: %n koltuk

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides a backrest to lean against]
en: Has backrest
tr: Sırtlık var

[ctx: Marble::Placemark|A bench provides no backrest to lean against]
en: No backrest
tr: Sırtlık yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 km/h
tr: %1 km/s

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are supervised by guards]
en: Is supervised
tr: Denetleniyor

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces are not supervised by guards]
en: Not supervised
tr: Denetlenmiyor

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 disabled spaces
tr: %1 engelli alanı

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 women spaces
tr: %1 kadın alanı

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 parent and child spaces
tr: %1 ebeveyn ve çocuk alanı

[ctx: Marble::Placemark|Parking spaces]
en: %1 spaces with electric chargers
tr: %1 elektrik şarj alanı

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has outdoor surveillance]
en: Has outdoor surveillance
tr: Dış alan kamerası var

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has indoor surveillance]
en: Has indoor surveillance
tr: İç alan kamerası var

[ctx: Marble::Placemark|A parking space has public surveillance]
en: Has public surveillance
tr: Açık kamera var

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides showers inside or aside]
en: Has shower
tr: Duş var

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide showers inside or aside]
en: Has no shower
tr: Duş yok

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides mattress]
en: Has mattress
tr: Yatak var

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide mattress]
en: Has no mattress
tr: Yatak yok

[ctx: Marble::Placemark|Water is available inside or aside]
en: Has water
tr: Su var

[ctx: Marble::Placemark|Water is not available inside nor aside]
en: Has no water
tr: Su yok

[ctx: Marble::Placemark|A hut provides toilets]
en: Has toilets
tr: Tuvalet var

[ctx: Marble::Placemark|A hut does not provide toilets]
en: Has no toilets
tr: Tuvalet yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is possible
tr: Rezervasyon mümkün

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No reservation possible
tr: Rezervasyon mümkün değil

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Reservation is required
tr: Rezervasyon mümkün gerekli

[ctx: Marble::Placemark|You should make reservation]
en: Reservation is recommended
tr: Rezervasyon mümkün tavsiye ediliyor

[ctx: Marble::Placemark|Reservation is only possible for members of the organisation running the hut]
en: Only for members
tr: Yalnızca üyeler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: By %1
tr: %1 tarafından

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 vehicles
tr: %1 araçlar

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 ampere
tr: %1 amper

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 blue CEE sockets
tr: %1 mavi CEE prizi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (16 A)
tr: %1 kırmızı CEE prizi (16 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (32 A)
tr: %1 kırmızı CEE prizi (32 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (64 A)
tr: %1 kırmızı CEE prizi (64 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 red CEE sockets (125 A)
tr: %1 kırmızı CEE prizi (125 A)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-15P plugs
tr: %1 NEMA-5-15P fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA-5-20P plugs
tr: %1 NEMA-5-20P fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-30 sockets
tr: %1 NEMA 14-30 soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 NEMA 14-50 sockets
tr: %1 NEMA 14-50 soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Schuko sockets
tr: %1 Schuko soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 BS 1363 sockets
tr: %1 BS 1363 soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 plugs
tr: %1 Tür 1 fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 1 combo plugs
tr: %1 Tür 1 kombo fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 sockets
tr: %1 Tür 2 soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 2 combo sockets
tr: %1 Tür 3 kombo soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Type 3 sockets
tr: %1 Tür 3 soketi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 CHAdeMO plugs
tr: %1 CHAdeMO fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Magne Charge plugs
tr: %1 Magne Şarj fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs
tr: %1 tesla standart fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla standard plugs (Supercharger)
tr: %1 Tesla standart fişi (Hızlı şarj)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 Tesla roadster plugs
tr: %1 Tesla bisiklet fişi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle width: %1
tr: Azami araç genişliği: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Maximum vehicle height: %1
tr: Azami araç yüksekliği: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Self-service
tr: Self Servis

[ctx: Marble::Placemark|]
en: No self-service
tr: Self Servis yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Automated
tr: Otomatik

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Group home
tr: Toplu ev

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing home
tr: Bakım Evi

[ctx: Marble::Placemark|Like group home but for more independent people, e.g. who have flats]
en: Assisted living
tr: Destekli yaşam

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Nursing services on a daily basis
tr: Günlük bakım hizmetleri

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Shelter
tr: Barınak

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Ambulatory care
tr: Ayakta tedavi

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Social welfare services
tr: Sosyal refah hizmetleri

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Employment and workshops for offenders and people with disabilities
tr: Suçlular için istihdam ve atölye çalışmaları

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Pre-packaged food for free or below market price
tr: Ücretsiz veya piyasa fiyatının altında amblajlanmış gıdalar

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Prepared meals for free or below market price
tr: Ücretsiz veya piyasa fiyatının altında hazır yemekler

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Free dairy food (subject to local regulations)
tr: Ücretsiz günlük yemek (yerel düzenlemelere tabidir)

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For abused
tr: İstismara uğrayanlar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For children
tr: Çocuklar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For people with physical disabilities
tr: Fiziksel engelli insanlar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those who suffer of a disease
tr: Hastalıklı insanlar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For drug-addicted
tr: Uyuşturucu bağımlıları için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For homeless
tr: Evsizler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For juvenile
tr: Gençler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For those with mental/psychological problems
tr: Zihinsel/Psikolojik sorunlu olanlar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For migrants
tr: Göçmenler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For orphans
tr: Yetimler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For elder people
tr: Yaşlılar için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For poor or disadvantaged people
tr: Fakir ve ezilenler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For unemployed
tr: İşsizler için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: For victims of crimes
tr: Suç mağdurları için

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Inscription: %1
tr: Yazıt: %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 places per carriage
tr: Taşıma başına %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 people per hour
tr: Saatte kişi başına %1

[ctx: Marble::Placemark|]
en: %1 minutes
tr: %1 dakika

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is protected from the weather]
en: Has weather protection
tr: Hava koşulları korumas var

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not protected from the weather]
en: No weather protection
tr: Hava koşulları koruması yok

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is heated]
en: Is heated
tr: Isıtılmış

[ctx: Marble::Placemark|A carriage is not heated]
en: Not heated
tr: Isıtılmamış

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can be transported]
en: Bicycle transportation possible
tr: Bisiklet taşıma mümkün

[ctx: Marble::Placemark|Bicycles can only be transported in summer]
en: Bicycle transportation only in summer
tr: Bisiklet taşıma yalnızca yazın mümkün

[ctx: Marble::Placemark|Bicyles cannot be transported]
en: Bicycle transportation impossible
tr: Bisiklet taşıma mümkün değil

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit at night
tr: Gece aydınlatma

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Lit in winter
tr: Kışın aydınlatma

[ctx: Marble::Placemark|A ski piste with trees (gladed)]
en: Contains trees
tr: Ağaçlar bulunur

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Not patrolled
tr: Devriye yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic style nordic or downhill skiing
tr: Klasik stilde nordik veya yokuş aşağı kayak için bakımlı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Mogul piste
tr: Moğol pistleri

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for free style or skating
tr: Serbest stil veya paten için bakımlı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed for classic and free style skiing
tr: Klasik ve serbest stil için bakımlı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Groomed by a smaller snowmobile
tr: Küçük kar arabası için bakımlı

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Unmarked piste (backcountry touring)
tr: İşaretsiz kayak pisti (uzak bölge turu)

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is covered]
en: Is covered
tr: Kapalı

[ctx: Marble::Placemark|A parking space is not covered]
en: Not covered
tr: Kapalı değil

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Collection times %1
tr: Toplama saatleri %1

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway]
en: Entry
tr: Giriş

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway]
en: Exit
tr: Çıkış

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway]
en: Entry and exit
tr: Giriş ve çıkış

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway]
en: No entry or exit
tr: Giriş veya çıkış yok

[ctx: Marble::Placemark|Entry station of an aerialway during summer]
en: Entry during summer
tr: Yaz aylarında giriş

[ctx: Marble::Placemark|Exit station of an aerialway during summer]
en: Exit during summer
tr: Yaz aylarında çıkış

[ctx: Marble::Placemark|Entry and exit station of an aerialway during summer]
en: Entry and exit during summer
tr: Yaz aylarında giriş ve çıkış

[ctx: Marble::Placemark|Transit only station of an aerialway during summer]
en: No entry or exit during summer
tr: Yaz aylarında giriş veya çıkış yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Elevation: %1 m
tr: Yükseklik: %1 m

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Customers only
tr: Yanlızca müşteriler

[ctx: Marble::Placemark|The public has an official, legally-enshrined right of access; i.e., it's a right of way]
en: Accessible by anyone
tr: Herkes için açık

[ctx: Marble::Placemark|Only with permission of the owner on an individual basis.]
en: Private
tr: Özel

[ctx: Marble::Placemark|Open to general traffic but permission can be revoked by the owner]
en: Open to general traffic
tr: Genel trafiğe açık

[ctx: Marble::Placemark|No access for the general public]
en: No access
tr: Erşim yok

[ctx: Marble::Placemark|]
en: no fee
tr: Ücretsiz

[ctx: Marble::Placemark|]
en: formerly <i>%1</i>
tr: eskiden <i>%1</i>

[ctx: Marble::Placemark|Positive floor level]
en: Floor %1
tr: Kat %1

[ctx: Marble::Placemark|Negative floor level]
en: Basement %1
tr: Bodrum %1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 2, two levels above ground level]
en: Floor 2
tr: Kat 2

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 1, one level above ground level]
en: Floor 1
tr: Kat 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level 0]
en: Ground floor
tr: Zemin kat

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -1, one level below ground level]
en: Basement 1
tr: Bodrum 1

[ctx: Marble::Placemark|Floor level -2, two levels below ground level]
en: Basement 2
tr: Bodrum 2

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair accessible
tr: Tekerlekli sandalye kullanımına uygun

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Wheelchair inaccessible
tr: Tekerlekli sandalye kullanımına uygun değil

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Limited wheelchair accessibility
tr: Sınırlı tekerlekli sandalye kullanımına uygunluk

[ctx: Marble::Placemark|]
en: Designated wheelchair access
tr: Tekerlekli sandalye erişimi için tasarlanmış

[ctx: Marble::Placemark|This location does not provide public Internet access]
en: No public Internet access
tr: Açık İnternet erişimi yok

[ctx: Marble::Placemark|This location provides an unknown type of public Internet access.]
en: Public Internet access available
tr: Açık İnternet erişimi var

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for a fee.]
en: Charged public wifi available
tr: Ücretli kablosuz bağlantı var

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
tr: Ücretsiz kablosuz bağlantı var

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet access is available here.]
en: Public wifi available
tr: Kablosuz bağlantı var

[ctx: Marble::Placemark|Public wifi is not available here.]
en: No public wifi
tr: Kablosuz bağlantı yok

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here.]
en: Public wifi available
tr: Kablosuz bağlantı var

[ctx: Marble::Placemark|Public wireless Internet is available here for no cost.]
en: Free public wifi available
tr: Ücretsiz kablosuz bağlantı var

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International walking route
tr: Uluslararası yürüyüş rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National walking route
tr: Ulusal yürüyüş rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional walking route
tr: Bölgesel yürüyüş rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local walking route
tr: Yerel yürüyüş rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: International cycling route
tr: Uluslararası bisiklet rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National cycling route
tr: Ulusal bisiklet rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional cycling route
tr: Bölgesel bisiklet rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local cycling route
tr: Yerel bisiklet rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|State or county road in Texas, USA]
en: Farm to Market Road
tr: Çiftlikten Pazar Yoluna

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Regional route
tr: Bölgesel rota

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: National route
tr: Ulusal rota

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Municipal route
tr: Belediye rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Territorial route
tr: Karasal rota

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Local route
tr: Yerel rota

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: Prefectural route
tr: Valilik rotası

[ctx: Marble::RouteRelationModel|]
en: United States route
tr: Birleşik Devletler rotası

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Visible region
tr: Görünür bölge

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Specify region
tr: Bölge belirt

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Route
tr: Rota İndir

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Enabled when a route exists
tr: Bir rota var olduğunda etkinleştir

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Offset from route:
tr: Rotadan uzaklık:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Selection Method
tr: Seçim Yöntemi

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Number of tiles to download:
tr: İndirilecek karoların sayısı:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Download Region
tr: Bölge İndir

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Tile type to be downloaded:
tr: İndirilecek karo türü:

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Texture tiles
tr: Doku karoları

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Vector tiles
tr: Vektör karoları

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
tr: Görünür bir biçimde sunulmakta olan katman türleri arasında seçim yapılmasına izin verir.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: There is a limit of %n tile(s) to download. | There is a limit of %n tile(s) to download.
tr[0]: İndirilecek %n karoluk bir sınır vardır.
tr[1]: İndirilecek %n karoluk bir sınır vardır.

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Approximate size of the tiles to be downloaded
tr: İndirilecek karoların yaklaşık boyutu

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 MB
tr: Tahmini indirme boyutu: %1 MB

[ctx: Marble::DownloadRegionDialog|]
en: Estimated download size: %1 kB
tr: Tahmini indirme boyutu: %1 kB

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: Edit Bookmark
tr: Yer İmi Düzenle

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Description:
tr: &Açıklama:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Folder:
tr: &Klasör:

[ctx: UiEditBookmarkDialog|]
en: &Add Folder…
tr: Klasör &Ekle…

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Untitled Placemark
tr: Başlıksız Yer İşareti

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Relations
tr: İlişkiler

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Elevation
tr: Yükseklik

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a name for this placemark.
tr: Lütfen bu yer işareti için bir ad belirtin.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No ID specified
tr: Kimlik belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a ID for this placemark.
tr: Lütfen bu yer işareti için bir kimlik belirtin.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: ID is invalid
tr: Kimlik geçersiz

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid ID for this placemark.
tr: Lütfen bu yer işareti için geçerli bir kimlik berlirtin.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: No image specified
tr: Görsel belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify an icon for this placemark or add a valid tag.
tr: Lütfen bu yer işareti için bir simge belirtin veya bir geçerli etiket ekleyin.

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Invalid icon path
tr: Geçersiz simge yolu

[ctx: Marble::EditPlacemarkDialog|]
en: Please specify a valid path for the icon file.
tr: Lütfen simge dosyası için geçerli bir yol belirtin.

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Edit placemark
tr: Yer işareti düzenle

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show Balloon Popup
tr: Açılır Balon Göster

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Style, Color
tr: Biçim, Renk

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Label
tr: Etiket

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Color:
tr: Renk:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Scale:
tr: Ölçek:

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Icon
tr: Simge

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Show placemark
tr: Yer işareti göster

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Italics
tr: Yatık

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Underlined
tr: Altı Çizili

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add image
tr: Görsel ekle

[ctx: UiEditPlacemarkDialog|]
en: Add link
tr: Bağlantı ekle

[ctx: ElevationWidget|]
en: Elevation:
tr: Yükseklik:

[ctx: ElevationWidget|]
en: above sea level
tr: deniz düzeyinden yukarıda

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor Selection
tr: Dış Harita Düzenleyicisi Seçimi

[ctx: ExternalEditor|]
en: External Map Editor
tr: Dış Harita Düzenleyicisi

[ctx: ExternalEditor|]
en: Web browser (iD)
tr: Web tarayıcısı (iD)

[ctx: ExternalEditor|]
en: Deactivate to be prompted for a map editor selection next time again. Otherwise, your choice is remembered and will be used automatically in the future. If you want to alter the default map editor later, you can do so in the Marble Settings.
tr: Bir dahakine harita düzenleyicisi seçimini yeniden devre dışı bırakın. Aksi takdirde seçiminiz anımsanır ve ileride kendiliğinden kullanılacaktır. Öntanımlı harita düzenleyicisini daha sonra değiştirmek isterseniz Bilye Ayarları’nda bunu yapabilirsiniz.

[ctx: ExternalEditor|]
en: Make my selection the default map editor
tr: Öntanımlı harita düzenleyici seçimimi uygula

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Details
tr: Düzenleyici Ayrıntıları

[ctx: ExternalEditor|]
en: Editor Preview
tr: Düzenleyici Önizleme

[ctx: ExternalEditor|]
en: iD is an OpenStreetMap editor for quick editing tasks and beginners. It requires a web browser.
tr: iD, yeni başlayanlar ve tez düzenleme için bir OpenStreetMap düzenleyicisidir. Web tarayıcısına gereksinim duyar.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Merkaartor is an OpenStreetMap editor that is powerful and easy to use. It integrates well into the used workspace.
tr: Merkaartor, güçlü ve kolay kullanılabilir bir OpenStreetMap düzenleyicisidir. Kullanılan bir çalışma alanın güzel bir şekilde bütünleştirir.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: Please ask your system administrator to install %1 on your system.
tr: %1 uygulamasının sisteminize kurulması için sistem yöneticiniz ile görüşün.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: JOSM is a powerful OpenStreetMap editor which is more complex to use than other editors. It is built on the Java platform and therefor runs on all systems for which Java is available but does not integrate well into the workspace. A Java SE-compatible runtime is required.
tr: JOSM, diğer düzenleyicilerden çok daha karmaşık kullanımı olan bir OpenStreetMap düzenleyicisidir. Java ile yazılmıştır ve Java yüklü olan tüm sistemlerde çalışabilir, ancak kolayca çalışma alanınız ile bütünleşemez. JAVA SE-uyumlu bir kurulum gereklidir.

[ctx: Marble::ExternalEditorDialog|]
en: iD is a very easy to use OpenStreetMap editor, though lacks the power of Merkaartor and JOSM. It runs on all platforms with a web browser.
tr: iD’yi OpenStreetMap düzenleyicisi olarak kullanmak çok kolaydır; ancak Merkaartor ve JOSM’nin gücünden yoksundur. Tüm platformlarda bir web tarayıcısı ile çalışır.

[ctx: QObject|]
en: View Properties
tr: Özellikleri Görüntüle

[ctx: QObject|]
en: Select filename for KML document
tr: KML belgeleri için dosya adı seçin

[ctx: FileViewWidget|]
en: File View
tr: Dosya Görünümü

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Save
tr: &Kaydet

[ctx: FileViewWidget|]
en: &Close
tr: K&apat

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Duration:
tr: Süre:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Mode:
tr: Kip:

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Smooth
tr: Yumuşak

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Bounce
tr: Sıçrama

[ctx: Marble::FlyToEditWidget|]
en: Current map center
tr: Geçerli harita merkezi

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: Choose image
tr: Görsel seç

[ctx: Marble::FormattedTextWidget|]
en: All Supported Files (*.png *.jpg *.jpeg)
tr: Tüm desteklenen dosyalar (*.png *.jpg *.jpeg)

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Formatted text
tr: Biçimlendirilmiş metin

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: toolBar
tr: araçÇubuğu

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Italics
tr: Yatık

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Underlined
tr: Altı Çizili

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add image
tr: Görsel ekle

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Add link
tr: Bağlantı ekle

[ctx: FormattedTextWidget|]
en: Color
tr: Renk

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: W
tr: B

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: E
tr: D

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: N
tr: K

[ctx: GeoDataCoordinates|]
en: S
tr: G

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Valley
tr: Vadi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Terrain
tr: Arazi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crater
tr: Krater

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sea
tr: Deniz

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Manned Landing Site
tr: İnsanlı İniş Yeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Robotic Rover
tr: Robotic Gezgin

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Soft Landing Site
tr: İnsansız Yumuşak İniş Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unmanned Hard Landing Site
tr: İnsansız Sert İniş Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain
tr: Dağ

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City
tr: Şehir

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: County Capital
tr: Şehir Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: State Capital
tr: Eyalet Başkenti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation Capital
tr: Ulusal Başkent

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nation
tr: Ulus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Volcano
tr: Volkan

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Continent
tr: Kıta

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ocean
tr: Okyanus

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Geographic Pole
tr: Coğrafik Kutup

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magnetic Pole
tr: Manyetik Kutup

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ship Wreck
tr: Gemi Enkazı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Air Port
tr: Hava Limanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Observatory
tr: Gözlemevi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military Danger Area
tr: Askeri Tehlike Bölgesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: OSM Site
tr: OSM Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Coordinate
tr: Koordinat

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookmark
tr: Yer İmi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Satellite
tr: Uydu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Capital
tr: Şehir Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: National Capital
tr: Ulusal Başkent

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Suburb
tr: Varoş

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hamlet
tr: Mezra

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Locality
tr: Mevki

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town
tr: Şehir

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Capital
tr: Şehir Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village
tr: Köy

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Village Capital
tr: Köy Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water
tr: Su

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reef
tr: Resif

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wood
tr: Ahşap

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beach
tr: Kumsal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wetland
tr: Sulak

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Glacier
tr: Buzul

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Shelf
tr: Buz Sahanlığı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Scrub
tr: Maki

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cliff
tr: Uçurum

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Heath
tr: Fundalık

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Traffic Signals
tr: Trafik Işıkları

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Elevator
tr: Asansör

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Steps
tr: Merdiven

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unknown Road
tr: Bilinmeyen Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Path
tr: Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Footway
tr: Kaldırım

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Track
tr: Patika

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cycleway
tr: Bisiklet Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Service Road
tr: Servis Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Road
tr: Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential Road
tr: Ağaçlı Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Living Street
tr: Yaşanabilir Sokaklar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Unclassified Road
tr: Sınıflandırılmamış Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Link Road
tr: Üçüncü Bağlantı Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tertiary Road
tr: Üçüncül Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Link Road
tr: İkinci Bağlantı Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Secondary Road
tr: İkincil Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Link Road
tr: Birinci Bağlantı Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Primary Road
tr: Birincil Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Raceway
tr: Su Kanalı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Link Road
tr: Ana Bağlantı Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Trunk Road
tr: Ana Yol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway Link Road
tr: Otoyol Bağlantı Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorway
tr: Otoyol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Corridor
tr: Geçit

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Building
tr: Bina

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Camping
tr: Kamp Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Youth Hostel
tr: Öğrenci Yurdu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Guest House
tr: Misafirhane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Library
tr: Kütüphane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kindergarten
tr: Anaokulu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: College
tr: Kolej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: School
tr: Okul

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: University
tr: Universite

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Biergarten
tr: Bira Bahçesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cafe
tr: Kafe

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Restaurant
tr: Restoran

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Dentist
tr: Dişçi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Doctors
tr: Doktor

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hospital
tr: Hastane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pharmacy
tr: Eczane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Veterinary
tr: Veteriner

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bank
tr: Banka

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Archaeological Site
tr: Arkeolojik Kazı Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Embassy
tr: Elçilik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Emergency Phone
tr: Acil Telefon

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mountain Rescue
tr: Dağ Kurtarma

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Park
tr: Su Parkı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Community Centre
tr: Topluluk Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fountain
tr: Çeşme

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Night Club
tr: Gece Klübü

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bench
tr: Bank

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Court House
tr: Adliye

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fire Station
tr: İtfaiye

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hunting Stand
tr: Avcı Kulesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Police
tr: Polis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Box
tr: Posta Kutusu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Post Office
tr: Postane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Prison
tr: Hapishane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Recycling
tr: Geri Dönüşüm

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shelter
tr: Barınak

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Telephone
tr: Telefon

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toilets
tr: Tuvalet

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Town Hall
tr: Belediye Binası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Waste Basket
tr: Çöp Kutusu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drinking Water
tr: İçme Suyu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Graveyard
tr: Mezarlık

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Charging Station
tr: Şarj İstasyonu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Wash
tr: Araba Yıkama

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Social Facility
tr: Sosyal Tesis

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: City Wall
tr: Şehir Duvarı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gate
tr: Kapı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lift Gate
tr: Açılır Kapı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wall
tr: Duvar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Peak
tr: Zirve

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tree
tr: Ağaç

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cave Entrance
tr: Mağara Girişi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beverages
tr: Meşrubat

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hifi
tr: Yüksek Ses

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Supermarket
tr: Süpermarket

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Liquor Store
tr: Tekel

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bakery
tr: Fırın

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Butcher
tr: Kasap

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Confectionery
tr: Şekerleme

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Convenience Shop
tr: Bakkal

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Greengrocer
tr: Manav

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Seafood Shop
tr: Deniz Ürünleri Marketi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Department Store
tr: Alışveriş Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Kiosk
tr: Büfe

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bag Shop
tr: Çanta Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Clothes Shop
tr: Giyim Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Fashion Shop
tr: Moda Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewelry Shop
tr: Kuyumcu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shoe Shop
tr: Ayakkabı Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Variety Store
tr: Ucuzcu Tuhafiye Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Beauty Services
tr: Güzellik Hizmetleri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chemist
tr: Kimyager

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cosmetics
tr: Makyaj Malzemeleri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hairdresser
tr: Kuaför

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Optician
tr: Gözlükçü

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Perfumery
tr: Parfümeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Hardware Store
tr: Donanım Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Florist
tr: Çiçekçi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Furniture Store
tr: Mobilya Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Electronics Shop
tr: Elektronik Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mobile Phone Shop
tr: Cep Telefonu Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Shop
tr: Bisiklet Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Dealer
tr: Oto Galeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Repair Shop
tr: Araba Tamir Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Parts
tr: Araba Parçaları

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Shop
tr: Motosiklet Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Outdoor Shop
tr: Açık Hava Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Shop
tr: Spor Mağazası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Printing Services
tr: Baskı Hizmetleri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Art Shop
tr: Sanat Evi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Musical Instrument Shop
tr: Müzik Enstrümanı Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Photo Shop
tr: Fotoğraf Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bookshop
tr: Kitabevi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gift Shop
tr: Hediye Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stationery
tr: Kırtasiye

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Laundry
tr: Çamaşırhane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pet Shop
tr: Evcil Hayvan Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Toy Store
tr: Oyuncak Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Deli
tr: Şarküteri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tobacco Shop
tr: Tütün Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tea Shop
tr: Çay Ocağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Computer Shop
tr: Bilgisayar Dükkanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garden Centre
tr: Bahçe Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shop
tr: Dükkan

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bridge
tr: Köprü

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Lighthouse
tr: Deniz Feneri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pier
tr: İskele

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Water Tower
tr: Su Kulesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wind Mill
tr: Yel Değirmeni

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Communications Tower
tr: İletişim Kulesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tourist Attraction
tr: Turizm Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Artwork
tr: Sanat Eseri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Castle
tr: Kale

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cinema
tr: Sinema

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monument
tr: Anıt

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Museum
tr: Müze

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ruin
tr: Harabe

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theatre
tr: Tiyatro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Theme Park
tr: Tema Parkı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: View Point
tr: Manzara

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Alpine Hut
tr: Dağ Barınağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Wilderness Hut
tr: Vahşi Doğa Kulübesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Memorial
tr: Abide

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerodrome
tr: İniş Pisti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Helipad
tr: Helikopter Pisti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Gate
tr: Havaalanı Kapısı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Runway
tr: Havaalanı Pisti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Apron
tr: Havaalanı Apronu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Taxiway
tr: Havaalanı Taksiyolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Airport Terminal
tr: Havaalanı Terminali

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Station
tr: Otobüs Terminali

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bus Stop
tr: Otobüs Durağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Sharing
tr: Araç Paylaşımı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gas Station
tr: Benzin İstasyonu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking
tr: Otopark

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Parking Space
tr: Park Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Rental
tr: Bisiklet Kiralama

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Car Rental
tr: Araç Kiralama

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Rental
tr: Kayak Kiralama

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taxi Rank
tr: Taksi Durağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Train Station
tr: Tren İstasyonu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram Stop
tr: Tramvay Durağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bicycle Parking
tr: Bisiklet Park Yeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Motorcycle Parking
tr: Motosiklet Park Yeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway Entrance
tr: Metro Girişi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Speed Camera
tr: Hız Kamerası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Place Of Worship
tr: İbadethane

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Buddhist
tr: Budist

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Christian
tr: Hristiyan

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Muslim
tr: Müslüman

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jain
tr: jain

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Jewish
tr: Musevi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Shinto
tr: Şinto

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sikh
tr: Sih

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Taoist
tr: Taocu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Golf Course
tr: Golf Sahası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Marina
tr: Yat Limanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Playground
tr: Oyun Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Pitch
tr: Saha

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sports Centre
tr: Spor Merkezi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stadium
tr: Stadyum

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Swimming Pool
tr: Yüzme Havuzu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Golf Course
tr: Minyatür Golf Sahası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Allotments
tr: Şehir Tarımı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Basin
tr: Havza

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cemetery
tr: Mezarlık

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Commercial
tr: Ticari

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Construction
tr: İnşaat

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmland
tr: Tarım Arazisi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Farmyard
tr: Çiftlik Avlusu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Garages
tr: Garajlar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Grass
tr: Çayır

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Industrial
tr: Sanayi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Landfill
tr: Çöplük

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Meadow
tr: Çayır

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Military
tr: Askeri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Quarry
tr: Taş Ocağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway
tr: Tren Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Reservoir
tr: Rezervuar

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Residential
tr: Yerleşim

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Retail
tr: Perakende

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Orchard
tr: Meyve Bahçesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Vineyard
tr: Üzüm Bağı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rail
tr: Demir Yolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Narrow Gauge
tr: Dar Hatlı Demiryolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Tram
tr: Tramvay

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Light Rail
tr: Hafif Raylı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Abandoned Railway
tr: Terkedilmiş Demiryolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Subway
tr: Metro

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Preserved Railway
tr: Korunmuş Demiryolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Miniature Railway
tr: Minyatür Demiryolu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Construction
tr: Demiryolu İnşaatı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Monorail
tr: Tek Raylı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Funicular Railway
tr: Füniküler

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Power Tower
tr: Güç Kulesi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Aerialway Station
tr: Teleferik İstasyonu

[ctx: GeoDataPlacemark|A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
tr: Teleferik Direği

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Cable Car
tr: Teleferik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Gondola
tr: Gondol

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Chair Lift
tr: Telesiyej

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Mixed Lift
tr: Karma Teleferik

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drag Lift
tr: Kayak Teleferiği

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: T-Bar
tr: T Çubuğu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: J-Bar
tr: J Çubuğu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Platter
tr: Levha

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Rope Tow
tr: Çekme Halatı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Magic Carpet
tr: Sihirli Kilim

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Zip Line
tr: Teleferik Hattı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Goods
tr: Malzeme

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Downhill Piste
tr: Yokuş Aşağı Pist

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Nordic Piste
tr: Nordik Pist

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Skitour
tr: Kayak Turu

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sled Piste
tr: Kızak Pisti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Winter Hike
tr: Kış Yürüyüşü

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Sleigh Piste
tr: Büyük Kızak Pisti

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ice Skate
tr: Buz Pateni

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Snow Park
tr: Kar Parkı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Playground
tr: Kayak Oyun Alanı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ski Jump
tr: Kayakla Atlama

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 1)
tr: İdari Sınır (1. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 2)
tr: İdari Sınır (2. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 3)
tr: İdari Sınır (3. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 4)
tr: İdari Sınır (4. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 5)
tr: İdari Sınır (5. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 6)
tr: İdari Sınır (6. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 7)
tr: İdari Sınır (7. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 8)
tr: İdari Sınır (8. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 9)
tr: İdari Sınır (9. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 10)
tr: İdari Sınır (10. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Admin Boundary (Level 11)
tr: İdari Sınır (11. Düzey)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Boundary (Maritime)
tr: Sınır (Deniz)

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Land Mass
tr: Büyük Kara Parçası

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Urban Area
tr: Kentsel Alan

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: International Date Line
tr: Tarih Değiştirme Çizgisi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Bathymetry
tr: Batimetri

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Canal
tr: Oluk

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Drain
tr: Drenaj

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Ditch
tr: Hendek

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Stream
tr: Dere

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: River
tr: Nehir

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Weir
tr: Su Bendi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Crosswalk
tr: Yaya Geçidi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Railway Crossing
tr: Tren Yolu Geçidi

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Door
tr: Kapı

[ctx: GeoDataPlacemark|]
en: Room
tr: Oda

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Detour
tr: Sapak

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Ferry Route
tr: Vapur Hattı

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Train
tr: Tren

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Subway
tr: Metro

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Tram
tr: Tramvay

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bus
tr: Otobüs

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Trolley Bus
tr: Troleybüs

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bicycle Route
tr: Bisiklet Rotası

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Mountainbike Route
tr: Dağ Bisikleti Rotası

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Walking Route
tr: Yürüyüş Rotası

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Hiking Route
tr: Doğa Yürüyüşü Rotası

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Bridleway
tr: At Binme Yolu

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Inline Skates Route
tr: Paten Rotası

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Downhill Piste
tr: Yokuş Aşağı Pist

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Nordic Ski Trail
tr: Nordik Kayak Yolu

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Skitour
tr: Kayak Turu

[ctx: GeoLineStringGraphicsItem|]
en: Sled Trail
tr: Kızak İzi

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
tr: <maximum>, alt kademe yazı içeriği tamsayıya çevirilemedi. İçerik: “%1”

[ctx: QObject|]
en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
tr: <minimum>, alt kademe yazı içeriği tamsayıya çevirilemedi. İçerik: “%1”

[ctx: QObject|]
en: Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.  | Parsing failed line %1. Still %n unclosed tag(s) after document end.
tr[0]: %1 satırında ayrıştırma başarısız oldu. Belgenin sonunda hala %n kapanmamış etiket var.
tr[1]: %1 satırında ayrıştırma başarısız oldu. Belgenin sonunda hala %n kapanmamış etiket var.

[ctx: QObject|]
en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
tr: %1 satırı ve %2 sütunda ayrıştırma hatası var.

[ctx: QObject|]
en: This is an Invalid File
tr: Bu Geçersiz Bir Dosya

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Type
tr: Tür

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Popularity
tr: Popülerlik

[ctx: Marble::GeoDataTreeModel|]
en: Playlist
tr: Çalma Listesi

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Current Location: %1
tr: Geçerli Konum: %1

[ctx: Marble::TargetModel|]
en: Home
tr: Başlangıç

[ctx: Marble::GoToDialog|]
en: Address or search term
tr: Adres veya arama ifadesi

[ctx: QObject|Number of search results]
en: %n result(s) found. | %n result(s) found.
tr[0]: %n sonuç bulunamadı.
tr[1]: %n sonuç bulunamadı.

[ctx: GoTo|]
en: Go To…
tr: Git…

[ctx: GoTo|]
en: Enter a search term and press Enter. <a href="https://userbase.kde.org/Marble/Search">Details…</a>
tr: Arama ifadesi girin ve Giriş düğmesine basın. <a href="https://userbase.kde.org/Bilye/Search">Ayrıntılar…</a>

[ctx: GoTo|]
en: Browse
tr: Göz At

[ctx: GoTo|]
en: Search
tr: Ara

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Select a geographic region
tr: Coğrafi bir bölge seçin

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Northern Latitude
tr: Kuzey Boylamı

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &N
tr: &K

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Western Longitude
tr: Batı Boylamı

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &W
tr: &B

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Eastern Longitude
tr: Doğu Boylamı

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &E
tr: &D

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: Southern Latitude
tr: Güney Boylamı

[ctx: LatLonBoxWidget|]
en: &S
tr: &G

[ctx: Marble::LatLonEdit|]
en: '
tr: ’

[ctx: Marble::LatLonEdit|]
en: "
tr: ”

[ctx: Marble::LatLonEdit|East, the direction]
en: E
tr: D

[ctx: Marble::LatLonEdit|West, the direction]
en: W
tr: B

[ctx: Marble::LatLonEdit|North, the direction]
en: N
tr: K

[ctx: Marble::LatLonEdit|South, the direction]
en: S
tr: G

[ctx: LegendWidget|]
en: Legend
tr: Gösterge

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Install
tr: Kur

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Upgrade
tr: Yükselt

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: Marble::MapItemDelegate|]
en: Open
tr: Aç

[ctx: MapThemeDownloadDialog|]
en: Install Maps
tr: Haritaları Kur

[ctx: QObject|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Globe View
tr: Dünya Görünümü

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Spherical view
tr: Küresel görünüm

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Mercator View
tr: Mercator Görünümü

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Flat View
tr: Düz Görünüm

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Gnomonic view
tr: Nomonik görünüm

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Stereographic view
tr: Stereografik görünüm

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area view
tr: Lambert Güneyaçısal Eşdeğer Alan görünümü

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant view
tr: Güneyaçısal Eşituzaklık görünümü

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Perspective Globe view
tr: Persfektif Dünya görünümü

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Show Large Icons
tr: Büyük Simgeleri &Göster

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Favorite
tr: &Favori

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Create a New Map...
tr: &Yeni bir Harita Oluştur…

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: &Delete Map Theme
tr: Harita Temasını &Sil

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Marble
tr: Bilye

[ctx: Marble::MapViewWidget|]
en: Are you sure that you want to delete "%1"?
tr: “%1” ögesini silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: MapViewWidget|]
en: Map View
tr: Harita Görünümü

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Projection
tr: Pro&jeksiyon

[ctx: MapViewWidget|]
en: Globe
tr: Küre

[ctx: MapViewWidget|]
en: Flat Map
tr: Düz Harita

[ctx: MapViewWidget|]
en: Gnomonic
tr: Nomonik

[ctx: MapViewWidget|]
en: Stereographic
tr: Selenografik

[ctx: MapViewWidget|]
en: Lambert Azimuthal Equal Area
tr: Lambert Güneyaçısal Eşdeğer Alan

[ctx: MapViewWidget|]
en: Azimuthal Equidistant
tr: Güneyaçısal Eşituzaklık

[ctx: MapViewWidget|]
en: Vertical Perspective Globe
tr: Dikey Persfektifli Yansıma

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Celestial Body
tr: &Göksel Gövde

[ctx: MapViewWidget|]
en: &Theme
tr: &Tema

[ctx: MapViewWidget|]
en: Here you can choose the preferred map view from different topics.
tr: Burada, farklı konuardan tercih edilmiş haritaları seçebilirsiniz.

[ctx: Marble::PreviewDialog|]
en: Preview Map
tr: Harita Önizleme

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Error while parsing
tr: Ayrıştırılırken hata oluştu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Wizard cannot parse server's response
tr: Sihirbaz, sunucudan gelen yanıtı ayrıştıramadı

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Server is not an OWS Server.
tr: Sunucu, bir OWS Sunucusu değil.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Web Mercator (epsg:3857)
tr: Web Merkatör’u (epsg:3857)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (epsg:4326)
tr: Eşdikdörtgen (epsg:4326)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Equirectangular (crs:84)
tr: Eşdikdörtgen (crs:84)

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Projection:
tr: Karo Projeksiyonu:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Tile Matrix Set:
tr: Matris Kümesi:

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Preview Image
tr: Görseli Önizle

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Base Tile
tr: Taban Karosu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Legend Image
tr: Gösterge Görseli

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded.
tr: %1 indirilemedi.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The %1 could not be downloaded successfully. The server replied:
    
    %2
tr: %1 başarılı bir biçimde indirilemedi. Sunucu yanıtı:
    
    %2

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving failed
tr: Arşivleme başarısız oldu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process cannot be started.
tr: Arşivleme süreci başlatılamadı.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Archiving process crashed.
tr: Arşivleme süreci çöktü.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Source Image
tr: Kaynak Görsel

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a source image.
tr: Lütfen bir kaynak görsel belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not exist. Please specify a different one.
tr: Belirttiğiniz kaynak görsel yok. Lütfen başka bir tane belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: The source image you specified does not seem to be an image. Please specify a different image file.
tr: Belirttiğiniz kaynak görsel, bir görsel dosyası değil gibi görünüyor. Lütfen başka bir görsel dosyası belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Title
tr: Harita Başlığı

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map title.
tr: Lütfen bir harita başlığı belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Map Name
tr: Harita Adı

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a map name.
tr: Lütfen bir harita adı belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify another map name, since there is already a map named "%1".
tr: Lütfen başka bir harita adı belirtin, “%1” adında bir harita halihazırda var.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Please specify a preview image.
tr: Lütfen bir önizleme görseli belirtin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Problem while creating files
tr: Dosyalar oluşturulurken problem oluştu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: Check if a theme with the same name exists.
tr: Aynı adda bir tema oldup olmadığını denetle.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMS Server
tr: WMS Sunucusu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMS Server</h4>Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> server or enter a custom server URL.
tr: <h4>WMS Sunucusu</h4>Lütfen bir <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service">WMS</a> sunucusu seçin veya özel bir sunucu URL’si girin.

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: WMTS Server
tr: WMTS Sunucusu

[ctx: Marble::MapWizard|]
en: <h4>WMTS Server</h4>Please choose a <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> server or enter a custom server URL.
tr: <h4>WMTS Sunucusu</h4>Lütfen bir <a href="https://de.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Tile_Service">WMTS</a> sunucusu seçin veya özel bir sunucu URL’si girin.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme Creation Wizard
tr: Harita Teması Oluşturma Sihirbazı

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Welcome to the Map Creation Wizard!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">We will guide you through the process of creating a map theme for Marble. In the end you will have your own map that you can view in Marble.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the source that you want to use for the data of your map theme:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Harita Oluşturma Sihirbazı’na Hoşgeldiniz!</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Size, Bilye için harita oluşturma sürecinde yardım edeceğiz. Sonunda kendi oluşturduğunuz haritayı Bilye üzerinde görebileceksiniz.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Harita temanızın verisi için kullanmak istediğiniz kaynağı seçin:</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via the WMS protocol.
tr: İnternet üzerinden bir sunucuya bağlanır. Harita, WMS protokolü üzerinden sorgulanır.

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Service (WMS)
tr: Web Harita hizmeti (WMS)

[ctx: MapWizard|]
en: Web Map Tile Service (WMTS)
tr: Web Haritası Karo Hizmeti (WMS)

[ctx: MapWizard|]
en: You need to provide a bitmap image of a world map that is stored on disk.
tr: Disk üzerinde saklanması için dünyanın bir biteşlem görselini temin etmelisiniz.

[ctx: MapWizard|]
en: A single image showing the whole world
tr: Tüm dünyayı gösteren tek bir görsel

[ctx: MapWizard|]
en: Connects to a server on the Internet. The map data is queried via a static URL.
tr: İnternet üzerinden bir sunucuya bağlanır. Harita verisi, sabit bir URL üzerinden sorgulanır.

[ctx: MapWizard|]
en: Online map providing indexed tiles (e.g. Open Street Map)
tr: İndekslenmiş karolar sağlayan çevrimiçi harita (örn. OpenStreetMap)

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Server</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> server or enter a custom server URL.</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">WMS Sunucusu</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose a <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Web_Map_Service"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">WMS</span></a> sunucusu veya özel bir sunucu URL’si girin.</p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: WMS Server:
tr: WMS Sunucusu:

[ctx: MapWizard|]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: MapWizard|]
en: Enter the base Url of the WMS service (e.g. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)
tr: WMS hizmetinin taban URL’sini girin (örn. <i>https://www.wms.nrw.de/geobasis/wms_nw_dop_overlay</i>)

[ctx: MapWizard|]
en: Wms-Service:
tr: Wms hizmeti:

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Selection
tr: Katman Seçimi

[ctx: MapWizard|]
en: Choose your Layer(s):
tr: Katmanlarınızı seçin:

[ctx: MapWizard|]
en: Search:
tr: Ara:

[ctx: MapWizard|]
en: The order in which multiple layers are selected directly affects their rendering order.
tr: Birden çok katmanın seçilme sırası, onların görüntülenme sıralarını doğrudan etkiler.

[ctx: MapWizard|]
en: Enable this to select multiple layers without keyboard shortcuts (Shift, Ctrl, Ctrl+A, …)
tr: Klavye kısayolları olmadan birden çok katmanı seçmek için bunu etkinleştirin (Üst Karakter, Kontrol, Kontrol+A, …)

[ctx: MapWizard|]
en: Multiple Selections
tr: Çoklu Seçimler

[ctx: MapWizard|]
en: Custom Backdrop
tr: Özel Fon

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Projection:
tr: Karo Projeksiyonu:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the projection in which the tiles are rendered.
tr: Karoların sunulduğu projeksiyonu belirtir.

[ctx: MapWizard|]
en: Tile Format:
tr: Karo Biçimi:

[ctx: MapWizard|]
en: Indicates the file format of the tiles.
tr: Karoların dosya biçimini belirtir.

[ctx: MapWizard|]
en: Layer Info
tr: Katman Bilgisi

[ctx: MapWizard|]
en: Service Info
tr: Hizmet Bilgisi

[ctx: MapWizard|]
en: Customize Backdrop
tr: Fonu Özelleştir

[ctx: MapWizard|]
en: Preset Layers
tr: Önayar Katmanları

[ctx: MapWizard|]
en: XYZ Server Url
tr: XYZ Sunucusu URL’si

[ctx: MapWizard|]
en: The XYZ server needs to provide map tiles in Mercator projection.
tr: XYZ sunucusunun harita karolarını Mercator projeksiyonunda sağlaması gerekiyor.

[ctx: MapWizard|]
en: Color
tr: Renk

[ctx: MapWizard|]
en: Select Color
tr: Renk Seç

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">World Map Bitmap Image</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please choose the location of a world map that is stored in a single image file (JPG, PNG, etc.). It needs to be provided in <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Equirectangular projection</span></a>, so the shape should look like this (size ratio: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Dünya Haritası Biteşlem Resmi</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tek bir resim dosyasında (JPG, PNG, vb.) depolanmış olan dünya haritasının konumunu seçin. <a href="httpb://en.wikipedia.org/wiki/Equirectangular_projection"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Eşkenar dikdörtgen şeklinde sunulmalıdır;</span></a>, böylece şekil şu şekilde gözükecektir (ölçek: 2:1):</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><img src=":/data/svg/worldmap.svg" width="150" /></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Source Image:
tr: Kaynak Görsel:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">URL Scheme for Indexed Tiles</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please enter the URL used for downloading individual tiles. Use the placeholders </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> to reference a tile from the index.</span></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">İndekslenmiş Karolar için URL Şeması</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Karoları indirmek için bir URL girin. Yer tutucuları kullanarak </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{x}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{y}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';">, and </span><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-style:italic;">{zoomLevel}</span><span style=" font-family:'Sans Serif';"> indeks üzerinden bir karoyu örnek gösterin.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: URL Scheme:
tr: URL Şeması:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">General Information</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Please specify a title, a name and an icon for your new map. Add a description to let users know what your map is about. </span></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-weight:600;">Genel Bilgiler</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Lütfen yeni haritanız için bir başlık, bir ad ve bir simge belirtin. Kullanıcıların haritanızın ne hakkında olduğunu bildirmek için bir açıklama ekleyin.</span></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map Title:
tr: Harita Başlığı:

[ctx: MapWizard|]
en: A short concise name for your map theme.
tr: Harita temanız için kısa özet bir ad.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Name:
tr: Harita Adı:

[ctx: MapWizard|]
en: The lowercase map theme id.
tr: Küçük harfle harita tema kimliği.

[ctx: MapWizard|]
en: The folder name of your new theme.
tr: Yeni temanız için klasör adı.

[ctx: MapWizard|]
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: MapWizard|]
en: A short description of your map theme. Here you can provide information about the purpose, origin, copyright and license of the data used in your map theme.
tr: Harita temanızın kısa bir açıklama. Burada, harita temanızdaki verilerin amacı, kökeni, telif hakkı ve lisansıyla ilgili bilgiler koyabilirsiniz.

[ctx: MapWizard|]
en: It will appear in a tool tip and may contain HTML formatting.
tr: Bir ipucu balonu, HTML biçimlendirilmiş metin içerebilir.

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Image:
tr: Görseli Önizle:

[ctx: MapWizard|]
en: preview image
tr: önizleme görseli

[ctx: MapWizard|]
en: Change…
tr: Değiştir…

[ctx: MapWizard|]
en: <b>Optional: Addition of a Map Key</b>
tr: <b>İsteğe bağlı: Harita Anahtarı Eklenmesi</b>

[ctx: MapWizard|]
en: Legend Image:
tr: Gösterge Görseli:

[ctx: MapWizard|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Summary</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Congratulations! You have entered all the data that is necessary to create your map theme. Check the summary below carefully and press the &quot;Finish&quot; button to create the theme. </p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please consider contributing the map theme back to the Marble community if the license and the terms of use allow for it.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Özet</span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tebrikler! Harita temanızı oluşturmak için gerekli tüm verileri girdiniz. Aşağıdaki özeti dikkatle denetleyin ve temayı yaratmak için “Bitir” düğmesine tıklayın.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lütfen lisans ve kullanım şartları buna izin veriyorsa harita temasını Bilye topluluğuna katkıda bulunmayı düşünün.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

[ctx: MapWizard|]
en: Map name goes here.
tr: Harita adı buraya.

[ctx: MapWizard|]
en: Map Theme:
tr: Harita Teması:

[ctx: MapWizard|]
en: Map theme goes here.
tr: Harita teması buraya.

[ctx: MapWizard|]
en: Thumbnail
tr: Küçük Görsel

[ctx: MapWizard|]
en: Preview Map
tr: Harita Önizleme

[ctx: QObject|]
en: Marble Virtual Globe
tr: Bilye Masaüstünde Dünya

[ctx: QObject|]
en: <b>Active Development Team of Marble</b>
tr: <b>Bilye Etkin Geliştirme Ekibi</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Developer and Original Author</i></p>
tr: <p>Torsten Rahn <a href="mailto:rahn@kde.org">rahn@kde.org</a><br /><i>Geliştirici ve Asıl Yazar</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Routing, Navigation, Mobile</i></p>
tr: <p>Dennis Nienh&uuml;ser <a href="mailto:nienhueser@kde.org">nienhueser@kde.org</a><br /><i>Rota, Dolaşım, Mobil</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS Support, Mobile, Performance</i></p>
tr: <p>Bernhard Beschow <a href="mailto:bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>WMS desteği, taşınabilir, başarım</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma Integration, Bugfixes</i></p>
tr: <p>Friedrich W. H. Kossebau, <a href="mailto:kossebau@kde.org">kossebau@kde.org</a><br /><i>Plasma tümleştirmesi, hata düzeltme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Geodata</i></p>
tr: <p>Thibaut Gridel <a href="mailto:tgridel@free.fr">tgridel@free.fr</a><br /><i>Coğrafi veri</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap Support, Download Management</i></p>
tr: <p>Jens-Michael Hoffmann <a href="mailto:jensmh@gmx.de">jensmh@gmx.de</a><br /><i>OpenStreetMap desteği, indirme yönetimi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Elevation Profile</i></p>
tr: <p>Florian E&szlig;er <a href="mailto:f.esser@rwth-aachen.de">f.esser@rwth-aachen.de</a><br /><i>Yükselti profili</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amateur Radio Support</i></p>
tr: <p>Wes Hardaker <a href="mailto:marble@hardakers.net">marble@hardakers.net</a><br /><i>Amatör Radyo Desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Online Services Support</i></p>
tr: <p>Bastian Holst, <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Çevrimiçi Hizmetler Desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Satellites</i></p>
tr: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Uydular</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Planetary Satellites</i></p>
tr: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Gezegen Uyduları</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Routing, Elevation Profile</i></p>
tr: <p>Niko Sams <a href="mailto:niko.sams@gmail.com">niko.sams@gmail.com</a><br /><i>Rota, Yükseklik, Profil</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML and Windows Support</i></p>
tr: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>KML ve Windows Desktek</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Bugfixes</i></p>
tr: <p>Eckhart W&ouml;rner <a href="mailto:kde@ewsoftware.de">kde@ewsoftware.de</a><br /><i>Hata Düzeltme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Developers</b>
tr: <b>Geliştiriciler</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Astronomical Observatories</i></p>
tr: <p>M&eacute;d&eacute;ric Boquien <a href="mailto:mboquien@free.fr">mboquien@free.fr</a><br /><i>Gökbilimsel Gözlemevleri</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Planet Filter, Bugfixes</i></p>
tr: <p>Harshit Jain <a href="mailto:sonu.itbhu@googlemail.com">sonu.itbhu@googlemail.com</a><br /><i>Gezegen süzgeci, hata düzeltme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proxy Support</i></p>
tr: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Vekil sunucu desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Network plugins</i></p>
tr: <p>Pino Toscano <a href="mailto:pino@kde.org">pino@kde.org</a><br /><i>Ağ eklentileri</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Marble Runners, World-Clock Plasmoid</i></p>
tr: <p>Henry de Valence <a href="mailto:hdevalence@gmail.com">hdevalence@gmail.com</a><br /><i>Bilye çalıştırıcıları, dünya saati Plasmoid’i</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Magnus Valle<br /><i>Historical Maps</i></p>
tr: <p>Magnus Valle<br /><i>Tarihsel Haritalar</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Original Co-Maintainer</i></p>
tr: <p>Inge Wallin <a href="mailto:inge@lysator.liu.se">inge@lysator.liu.se</a><br /><i>Özgün yardımcı proje bakımcısı</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Development &amp; Patches:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>
tr: <p><i>Geliştirme ve yamalar:</i> Simon Schmeisser, Claudiu Covaci, David Roberts, Nikolas Zimmermann, Jan Becker, Stefan Asserh&auml;ll, Laurent Montel, Prashanth Udupa, Anne-Marie Mahfouf, Josef Spillner, Frerich Raabe, Frederik Gladhorn, Fredrik H&ouml;glund, Albert Astals Cid, Thomas Zander, Joseph Wenninger, Kris Thomsen, Daniel Molkentin  </p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Artwork:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>
tr: <p><i>Çizim:</i> Nuno Pinheiro, Torsten Rahn</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Join us</b>
tr: <b>Bize katılın</b>

[ctx: QObject|]
en: <p>You can reach the developers of the Marble Project at <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a></p>
tr: <p>Bilye projesinin geliştiricilerine <a href="mailto:marble-devel@kde.org">marble-devel@kde.org</a> adresinden ulaşabilirsiniz.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>ESA - Summer of Code in Space</b>
tr: <b>ESA — Summer of Code in Space</b>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in ESA SoCiS for their successful work on Marble:</p>
tr: <p> The Bilye Ekibi ESA SoCiS içinde gösterdikleri başarıdan dolayı katılımcı üyelerine teşekkür eder:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Project: Improving Marble's Satellite maps using Sentinel-2 mission data</i></p>
tr: <p>Judit Bartha, <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com"> bartha.m.judit@gmail.com </a><br /><i>Proje: Sentinel-2 görev verisini kullanarak Bilye uydu haritalarını geliştirme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Project: Integrate data provided by the Sentinel missions</i></p>
tr: <p>Ana Badescu, <a href="mailto:anabee.emacs@gmail.com"> anabee.emacs@gmail.com </a><br /><i>Proje: Sentinel görevlerinden sağlanmış verileri tümleştirme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Project: Panoramic Picture Support for celestial bodies in Marble   </i></p>
tr: <p>G&#xE1;bor P&#xE9;terffy, <a href="mailto:peterffy95@gmail.com"> peterffy95@gmail.com </a><br /><i>Proje: Bilye içindeki gök nesneleri için panoramik görsel desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Project: Displaying Solar / Lunar Eclipses in Marble </i></p>
tr: <p>Marek Hakala, <a href="mailto:hakala.marek@gmail.com">hakala.marek@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye içinde Güneş/Ay tutulmalarını görüntüleme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: Visualization of planetary satellites</i></p>
tr: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner, <a href="mailto:rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Proje: Gezegen uydularının görselleştirilmesi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Project: Visualization of Satellite Orbits</i></p>
tr: <p>Guillaume Martres, <a href="mailto:smarter@ubuntu.com">smarter@ubuntu.com</a><br /><i>Proje: Uydu yörüngelerinin görselleştirilmesi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Code-in for their successful work on Marble:</p>
tr: <p>Bilye Ekibi, Google Code-in’de gösterdikleri başarıdan dolayı katılımcı üyelerine teşekkür eder:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="mailto:utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br />
tr: <p>Utku Aydın <a href="mailto:utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br />

[ctx: QObject|]
en: Furkan &Uuml;z&uuml;mc&uuml; <a href="mailto:furkanuzumcu@gmail.com">furkanuzumcu@gmail.com</a></p>
tr: Furkan Üzümcü <a href="mailto:furkanuzumcu@gmail.com">furkanuzumcu@gmail.com</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p> The Marble Team would like to thank its members who participated in the Google Summer of Code for their successful work on Marble:</p>
tr: <p>Bilye Ekibi, Google Summer of Code’da gösterdikleri başarıdan dolayı katılımcı üyelerine teşekkür eder:</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Indoor Maps</i></p>
tr: <p>Mohammed Nafees <a href="mailto:nafees.technocool@gmail.com">nafees.technocool@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye iç mekan haritaları</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Material Maps</i></p>
tr: <p>Judit Bartha <a href="mailto:bartha.m.judit@gmail.com">bartha.m.judit@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye materyal haritaları</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Fluent graphics across every tile level in Marble's OSM vector map</i></p>
tr: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye OSM vektör haritasındaki her karo düzeyinde akıcı grafik sağlama</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Project: Support for medium and low tile levels in the OSM Vector Map of Marble</i></p>
tr: <p>Akshat Tandon <a href="akshat.tandon@research.iiit.ac.in">akshat.tandon@research.iiit.ac.in</a><br /><i>Proje: Bilye OSM Vektör Haritası’nda orta ve düşük karo düzeyleri için destek</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Project: Improve Marble's OSM vector rendering support</i></p>
tr: <p>Dávid Kolozsvári <a href="freedawson@gmail.com">freedawson@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye’nin OSM vektör sunum desteğini geliştirme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Project: Porting Marble to Android platform</i></p>
tr: <p>Gábor Péterffy <a href="gabor.peterffy@gmail.com">gabor.peterffy@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye’yi Android platformuna taşımak</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Project: Offering OpenStreetMap support and improving Edit Mode for Marble</i></p>
tr: <p>Marius Valeriu Stanciu <a href="stanciumarius94@gmail.com">stanciumarius94@gmail.com</a><br /><i>Proje: OpenStreetMap desteği ve Bilye için Düzenleme Kipi’ni geliştirme</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble Game</i></p>
tr: <p>Abhinav Gangwar <a href="abhgang@gmail.com">abhgang@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye oyunu</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Project: Editing Mode for Polygons</i></p>
tr: <p>Calin Cruceru <a href="crucerucalincristian@gmail.com">crucerucalincristian@gmail.com</a><br /><i>Proje: Çokgenler için düzenleme kipi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Project: Interactive Tours </i></p>
tr: <p>Sanjiban Bairagya <a href="sanjiban22393@gmail.com">sanjiban22393@gmail.com</a><br /><i>Proje: Etkileşimli turlar</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble KML Map Editor</i></p>
tr: <p>Adrian Draghici <a href="draghici.adrian.b@gmail.com">draghici.adrian.b@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye KML haritası düzenleyicisi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Project: Marble meets ownCloud</i></p>
tr: <p>Andrei Duma <a href="andrei.duma.dorian@gmail.com">andrei.duma.dorian@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye ownCloud ile tanışıyor</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Utku Ayd&#x131;n <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Project: ownCloud storage and synchronization for Marble </i></p>
tr: <p>Utku Aydın <a href="utkuaydin34@gmail.com">utkuaydin34@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye için ownCloud ile depolama ve eşzamanlama </i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Project: OpenGL SceneGraph</i></p>
tr: <p>Ren&#xE9; K&#xFC;ttner <a href="rene@bitkanal.net">rene@bitkanal.net</a><br /><i>Proje: OpenGL SceneGraph</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
tr: <p>Ander Pijoan <a href="ander.pijoan@deusto.es">ander.pijoan@deusto.es</a><br /><i>Proje: OpenStreetMap vektör sunumu</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Project: Natural Earth Vector Map</i></p>
tr: <p>Cezar Mocan <a href="mocancezar@gmail.com">mocancezar@gmail.com</a><br /><i>Proje: Doğal Dünya vektör haritası</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Project: OpenGL Mode for Marble</i></p>
tr: <p>Bernhard Beschow <a href="bbeschow@cs.tu-berlin.de">bbeschow@cs.tu-berlin.de</a><br /><i>Proje: Bilye için OpenGL kipi</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Project: OpenStreetMap Vector Rendering</i></p>
tr: <p>Konstantin Oblaukhov <a href="oblaukhov.konstantin@gmail.com">oblaukhov.konstantin@gmail.com</a><br /><i>Proje: OpenStreetMap vektör sunumu</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Project: Marble Touch on MeeGo</i></p>
tr: <p>Daniel Marth <a href="danielmarth@gmx.at">danielmarth@gmx.at</a><br /><i>Proje: Meego üstünde Bilye Dokunmatik</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Project: Bookmarks</i></p>
tr: <p>Gaurav Gupta <a href="mailto:1989.gaurav@gmail.com">1989.gaurav@gmail.com</a><br /><i>Proje: Yer imleri</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Project: Time Support</i></p>
tr: <p>Harshit Jain <a href="mailto:hjain.itbhu@gmail.com">hjain.itbhu@gmail.com</a><br /><i>Proje: Zaman desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Project: Turn-by-turn Navigation</i></p>
tr: <p>Siddharth Srivastava <a href="mailto:akssps011@gmail.com">akssps011@gmail.com</a><br /><i>Proje: Adım adım dolaşım</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: OSM Annotation</i></p>
tr: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proje: OSM bilgi notu</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Project: Online Services</i></p>
tr: <p>Bastian Holst <a href="mailto:bastianholst@gmx.de">bastianholst@gmx.de</a><br /><i>Proje: Çevrimiçi hizmetler</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Project: Vector Tiles for Marble</i></p>
tr: <p>Patrick Spendrin <a href="pspendrin@gmail.com">pspendrin@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye için vektör karolar</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Project: Panoramio / Wikipedia -photo support for Marble</i></p>
tr: <p>Shashank Singh <a href="mailto:shashank.personal@gmail.com">shashank.personal@gmail.com</a><br /><i>Proje: Panoramio/Bilye için Vikipedi fotoğrafları desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Project: Equirectangular Projection ("Flat Map")</i></p>
tr: <p>Carlos Licea <a href="mailto:carlos.licea@kdemail.net">carlos.licea@kdemail.net</a><br /><i>Proje: Eşitkenar dikdörtgen yansıtma (“Düz Harita”)</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Project: GPS Support for Marble</i></p>
tr: <p>Andrew Manson <a href="mailto:g.real.ate@gmail.com">g.real.ate@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye için GPS desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Project: KML Support for Marble</i></p>
tr: <p>Murad Tagirov <a href="mailto:tmurad@gmail.com">tmurad@gmail.com</a><br /><i>Proje: Bilye için KML desteği</i></p>

[ctx: QObject|]
en: <p>... and of course we'd like to thank the people at Google Inc. for making these projects possible.</p>
tr: <p>… ve tabiki Google Inc.’teki insanlara, bu projelerin gerçekleştirilmesi için sağladıkları olanaklar için teşekkür ederiz.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Credits</b>
tr: <b>Emeği Geçenler</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Various Suggestions &amp; Testing:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>
tr: <p><i>Çeşitli Öneriler &amp; Test:</i> Stefan Jordan, Robert Scott, Lubos Petrovic, Benoit Sigoure, Martin Konold, Matthias Welwarsky, Rainer Endres, Luis Silva, Ralf Gesellensetter, Tim Alder</p>

[ctx: QObject|]
en: <p> We'd especially like to thank John Layt who provided an important source of inspiration by creating Marble's predecessor "Kartographer".</p>
tr: <p> Özellikle John Layt’a, Bilye’nin atası olan “Kartographer”ı yaratarak önemli bir ilham kaynağı olmasından dolayı teşekkür ederiz.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Maps</b>
tr: <b>Haritalar</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Blue Marble Next Generation (500 m / pixel)</i><br />NASA Goddard Space Flight Center Earth Observatory <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>
tr: <p><i>Sonraki Nesil Mavi Bilye (500 m/pks)</i><br />NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve Dünya Gözlemevi <a href="http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueBilye/">http://earthobservatory.nasa.gov/Newsroom/BlueMarble/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Earth's City Lights</i><br />Data courtesy Marc Imhoff of NASA GSFC and Christopher Elvidge of NOAA NGDC. Image by Craig Mayhew and Robert Simmon, NASA GSFC.</p>
tr: <p><i>Dünya’nın Gece Işıkları</i><br />NASA GSFC’den Marc Imhoff ve NOAA NGDC'den Christopher Elvidge izniyle. Görseller, Craig Mayhew ve Robert Simmon, NASA GSFC.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Shuttle Radar Topography Mission (SRTM30, 1 km / pixel )</i><br />NASA Jet Propulsion Laboratory <a href="https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>
tr: <p><i>Uzay Mekiği Radar Topografi Görevi (SRTM30, 1 km/pks)</i><br />NASA Jet Yürütme Laboratuvarı <a href="http://www2.jpl.nasa.gov/srtm/">https://www2.jpl.nasa.gov/srtm/</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Micro World Data Bank in Polygons ("MWDB-POLY / MWDBII")</i><br />CIA ; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil and Antonio Rivera</p>
tr: <p><i>Çokgen içinde Mikro Dünya Veri Bankası (“MWDB-POLY/MWDBII”)</i><br />CIA; Global Associates, Ltd.; Fred Pospeschil ve Antonio Rivera</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Temperature and Precipitation Maps (July and December)</i><br />A combination of two datasets:<ul><li>Legates, D.R. and Willmott, C.J. 1989. Average Monthly Surface Air Temperature and Precipitation. Digital Raster Data on a .5 degree Geographic (lat/long) 361x721 grid (centroid-registered on .5 degree meridians). Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002: A high-resolution data set of surface climate over global land areas. Climate Research 21.<a href="https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>
tr: <p>İki veri kümesinin birleştirilmesiyle oluşturulan <i>Sıcaklık ve Yağış Haritaları(Temmuz ve Aralık)</i><br />:<ul><li>Legates, D.R. and Willmott, C.J. 1989. Aylık ortalama yüzey sıcaklık ve yağış miktarı. 0.5 derecelik Coğrafik (enlem/boylam) 361 × 721’lik ızgarada sayısal tarama örüntüsü verisi. Boulder CO: National Center for Atmospheric Research. <a href="https://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm">http://www.ngdc.noaa.gov/ecosys/cdroms/ged_iia/datasets/a04/lw.htm</a></li><li>CRU CL 2.0: New, M., Lister, D., Hulme, M. and Makin, I., 2002:  Küresel yer alanları üzerinde yüzey ikliminin yüksek çözünürlüklü veri kümesi. İklim Araştırması 21.<a href="https://www.cru.uea.ac.uk/cru/data/hrg">https://crudata.uea.ac.uk/cru/data/hrg</a></li></ul></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Street Map</b>
tr: <b>Sokak Haritası</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenStreetMap</i><br />The street maps used in Marble via download are provided by the <a href="https://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Project ("OSM"). OSM is an open community which creates free editable maps.<br /><i>License</i>: OpenStreetMap data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
tr: <p><i>OpenStreetMap</i><br /><a href="http://www.openstreetmap.org">OpenStreetMap</a> Projesi (“OSM”) üzerinden indirilen ve Bilye ile kullanılan sokak haritaları. OSM, düzenlenebilir haritalar oluşturan bir açık topluluktur.<br /><i>Lisans</i>: OpenStreetMap verisi <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a> lisansı altında özgürce kullanılabilir.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Icons</i><br />Some icons are taken from <a href="https://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> and <a href="https://thenounproject.com">NounProject</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> license.</p>
tr: <p><i>Simgeler</i><br />Bazı simgeler <a href="http://www.sjjb.co.uk/mapicons">SJJB Management</a> ve <a href="http://thenounproject.com">NounProject</a> üzerinden alınmıştır. Bu simgeler, <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">CC0 1.0 Universal</a> lisansı altında özgürce kullanılabilirler.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p>Some icons are taken from <a href="https://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a>. These icons can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> license.</p>
tr: <p>Bazı simgeler, <a href="http://fortawesome.github.com/Font-Awesome">Font Awesome</a> üzerinden alınmıştır. Bu simgeler, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">CC BY 3.0</a> lisansı altında özgürce kullanılabilirler.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>OpenRouteService</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="https://maps.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Project ("ORS"). <br /><i>License</i>: OpenRouteService data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
tr: <p><i>OpenRouteService</i><br />İndirilerek Bilye içinde kullanılan rotaların bazıları, <a href="http://www.openrouteservice.org">OpenRouteService</a> Projesi (“ORS”) tarafından sağlanmıştır. <br /><i>Lisans</i>: OpenRouteService verisi, <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a> altında özgürce kullanılabilir.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by the <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Project ("OSRM"). <br /><i>License</i>: Open Source Routing Machine data can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>.</p>
tr: <p><i>Open Source Routing Machine</i><br />İndirilerek Bilye içinde kullanılan rotaların bazıları, <a href="http://project-osrm.org">Open Source Routing Machine</a> Projesi (“OSRM”) tarafından sağlanmıştır. <br /><i>Lisans</i>: Open Source Routing Machine verisi, <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a> altında özgürce kullanılabilir.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>MapQuest</i><br />Some of the routes used in Marble via download are provided by <a href="https://www.mapquest.com/">MapQuest</a> and their Open Data Map APIs and Web Services.<br />Directions courtesy of MapQuest working on OpenStreetMap data that can be used freely under the terms of the <a href="https://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a>. Usage of the MapQuest routing service is subject to the <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a>.</p>
tr: <p><i>MapQuest</i><br />İndirilerek Bilye içinde kullanılan rotaların bazıları, <a href="http://www.mapquest.com/">MapQuest</a> ve onun Open Data Map API’leri ve web hizmetleri tarafından sağlanmıştır.<br />OpenStreetMap verisi üstünde çalışan MapQuest’in yol tarifleri <a href="http://wiki.openstreetmap.org/index.php/OpenStreetMap_License">Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license</a> altında özgürce kullanılabilir. MapQuest rota hizmetini kullanımı <a href="https://info.mapquest.com/terms-of-use/">MapQuest terms of use</a> şeklindedir.</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Cities and Locations</b>
tr: <b>Şehirler ve Konumlar</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="https://www.geonames.org/">https://www.geonames.org/</a><i>License</i>: Geonames.org data can be used freely under the terms of the <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a>.</p>
tr: <p><i>Geonames.org</i><br /><a href="http://www.geonames.org/">http://www.geonames.org/</a><i>Lisans</i>: Geonames.org verisi, <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/">Creative Commons Attribution 3.0 license</a> altında özgürce kullanılabilir.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Czech Statistical Office</i><br />Public database <a href="https://vdb.czso.cz/vdbvo2">https://www.czso.cz</a></p>
tr: <p><i>Çek İstatistik Ofisi</i><br />Halka açık veritabanı <a href="https://www.czso.cz/eng/redakce.nsf/i/home">https://www.czso.cz</a></p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Flags</b>
tr: <b>Bayraklar</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>Flags of the World</i><br />The flags were taken from Wikipedia (<a href="https://www.wikipedia.org">https://www.wikipedia.org</a>) which in turn took a subset from <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> and reworked them. All flags are under the public domain (see comments inside the svg files).</p>
tr: <p><i>Dünya Bayrakları</i><br />Bayraklar Wikipedia (<a href="http://www.wikipedia.org">http://www.wikipedia.org</a>) üzerinden alınmıştır ve <a href="https://www.openclipart.org">https://www.openclipart.org</a> içindeki bir parçadır. Tüm bayraklar açık bir alandadır (svg dosyalarındaki yorumlara bakın).</p>

[ctx: QObject|]
en: <b>Stars</b>
tr: <b>Yıldızlar</b>

[ctx: QObject|]
en: <p><i>The Bright Star Catalogue</i><br />5th Revised Ed. (Preliminary Version) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://heasarc.gsfc.nasa.gov/W3Browse/star-catalog/bsc5p.html"> https://heasarc.gsfc.nasa.gov</a></p>
tr: <p><i>The Bright Star Katologu</i><br />5th Revised Ed. (Taslak) Hoffleit D., Warren Jr W.H., Astronomical Data Center, NSSDC/ADC (1991)<a href="https://adc.gsfc.nasa.gov/adc-cgi/cat.pl?/catalogs/5/5050"> http://adc.gsfc.nasa.gov</a></p>

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: Using Marble Library version %1
tr: Bilye kitaplığının %1 sürümü kullanılıyor

[ctx: Marble::MarbleAboutDialog|]
en: <br />(c) 2007-%1 by the authors of Marble Virtual Globe<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
tr: <br />© 2007–%1 Bilye Masaüstünde Dünya’nın yazarları<br /><br /><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: About Marble
tr: Bilye Hakkında

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Marble Virtual Globe</span></p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Bilye Sanal Küre</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: Version Unknown
tr: Sürüm Bilinmiyor

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &About
tr: &Hakkında

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">(c) 2007, The Marble Project</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">© 2007, Bilye Projesi</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-size:9pt; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:9pt;">https://marble.kde.org/</span></p></body></html>

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: A&uthors
tr: Y&azarlar

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &Data
tr: &Veri

[ctx: MarbleAboutDialog|]
en: &License Agreement
tr: &Lisans Anlaşması

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">There are two caches being used for Marble: The physical memory which is needed to keep map data in the computer's memory. Increasing the value will make the application more responsive. The hard disc memory cache is used by download contents from the Internet (e.g. Wikipedia data or map data). Decrease this value if you want to save space on the hard disc and if high usage of the Internet is not an issue. </p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bilye için kullanılan iki önbellek vardır: Harita verilerini bilgisayarın belleğinde tutmak için gereken fiziksel bellek. Değeri artırmak, uygulamanın daha hızlı tepki verecektir. Sabit disk önbellekleri, İnternet’ten içeriği indirerek kullanılır (ör. Vikipedi verileri veya harita verileri). Sabit diskte yerden tasarruf etmek istiyorsanız ve İnternet’in yüksek kullanımı bir sorun değilse bu değeri azaltın.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&ache
tr: Ön&bellek

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Physical memory:
tr: &Fiziksel bellek:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: C&lear
tr: &Temizle

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Hard disc:
tr: &Sabit disk:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Unlimited
tr: Sınırsız

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Cl&ear
tr: &Temizle

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yerel ağınız için vekil sunucu ayarları. Vekil sunucu yoksa lütfen boş bırakın.</p></body></html>

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy
tr: &Vekil Sunucu

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Proxy:
tr: &Vekil sunucu:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: P&ort:
tr: K&apı:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Proxy type:
tr: Vekil sunucu türü:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: Requires authentication
tr: Kimlik doğrulama gerekiyor

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: U&sername:
tr: &Kullanıcı adı:

[ctx: MarbleCacheSettingsWidget|]
en: &Password:
tr: &Parola:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable synchronization
tr: Eşzamanlamayı etkinleştir

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Allows you to store routes in owncloud. Each route must be uploaded/downloaded manually.
tr: Rotalarınızı owncloud üstünde tutmanıza izin verir. Her rota, elle yüklenmelidir/indirilmelidir.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable route synchronization
tr: Rota eşzamanlamasını etkinleştir

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Automatically sync all bookmarks to the server.
tr: Tüm yer imlerini sunucuya otomatik olarak eşitle.

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Enable bookmark synchronization
tr: Yer imi eşzamanlamasını etkinleştir

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Sync now
tr: Şimdi Eşzamanla

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Credentials
tr: Kimlik Bilgileri

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Server:
tr: Sunucu:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Remote server URL, e.g. myserver.com/owncloud
tr: Uzak sunucu URL, örn. sunucum.com/owncloud

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: MarbleCloudSyncSettingsWidget|]
en: Test Login
tr: Oturumu Sına

[ctx: Marble|]
en: not available
tr: Kullanılamıyor

[ctx: QObject|]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Dragging and Animation
tr: Sürükleme ve Canlandırma

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Drag location:
tr: Konum &sürükle:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">While dragging the mouse there are two standard behaviours when dealing with a virtual globe:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The location below mouse pointer will follow the cursor exactly: As a result e.g. the north pole will not stay at the top which can lead to confusion. By default Marble makes sure that north is always up which results in a dragging behaviour where the location below the mouse pointer slightly "detaches" from the cursor. </p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fareyi sürüklerken sanal bir dünyayla uğraşırken iki standart davranış vardır:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Fare işaretçisinin altındaki konum tam olarak imleci takip edecektir: Sonuç olarak; Kuzey kutbu üstte kalmayacaktır. Bu karışıklığa neden olabilir. Öntanımlı olarak Bilye, kuzeyin daima yukarıya gelmesini sağlar ve bunun sonucunda fare işaretçisinin altındaki konumun imlecin hafifçe “ayrıldığı” bir sürükleyici davranış ortaya çıkar.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Keep Planet Axis Vertically
tr: Gezegen Eksenini Dik Tut

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Follow Mouse Pointer
tr: Fare İşaretçisini İzle

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use kinetic spinning when dragging the map
tr: Haritayı sürüklerken hareketli döndürme kullan

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Inertial globe rotation
tr: &Eylemsiz küre dönüşü

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">When searching for a location Marble can either move instantly to the new location or it can show a travel animation from the previous place to the new place.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bir yer ararken Bilye anında yeni konuma taşınabilir veya bir önceki yerden yeni yerine seyahat canlandırması gösterebilir.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Animate voyage to the target
tr: Hedef yolculuğu &canlandır

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Use right mouse button to rotate the camera around
tr: Kamerayı döndürmek için sağ fare düğmesini kullanın

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &Mouse view rotation
tr: &Fare görünümü döndürmesi

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &On startup:
tr: &Başlangıçta:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">By default Marble will display the home location immediately after the application has started. As an alternative it can also show the last position that was active when the user left the application. </p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Öntanımlı olarak Bilye, uygulama başladıktan hemen sonra ev konumunu görüntüler. Alternatif olarak, kullanıcı uygulamadan çıktığında etkin olan son konumu da gösterebilir.</p></body></html>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Show Home Location
tr: Başlangıç konumunu göster

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Return to Last Location Visited
tr: Son ziyaret edilen konuma dön

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: &External editor:
tr: &Dış düzenleyici:

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: <p>The application that is launched to edit maps. Potlatch (default) requires a web browser with flash support to be installed. When selecting josm or merkaartor, make sure that the respective application is installed.</p>
tr: <p>Haritaları düzenlemek için başlatılan uygulama. Potlatch (öntanımlı), flash desteği olan bir web tarayıcısına gereksinim duyar. Josm veya Mercator’ü seçerken, ilgili uygulamanın kurulu olduğundan emin olun.</p>

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Always ask
tr: Her zaman sor

[ctx: MarbleNavigationSettingsWidget|]
en: Potlatch (Web browser)
tr: Potlatch (Web tarayıcısı)

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis towards the user.
tr: Küre’nin eksenini kullanıcıya doğru yatırır.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Left
tr: Sol

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe counterclockwise around its axis.
tr: Küre’yi ekseni etrafında saat yönünün tersine döndürür.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Reset View
tr: Görünümü Sıfırla

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Click this button to restore the original zoom level and view angle.
tr: Öntanımlı yakınlaştırma düzeyine ve görüş açısına dönmek için düğmeyi tıklayın.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Home
tr: Başlangıç

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Rotates the globe clockwise around its axis.
tr: Küreyi ekseni etrafında saat yönünde döndürür.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Tilts the globe's axis away from the user.
tr: Küre’nin eksenini kullanıcıdan uzaklaşacak şekilde yatırır.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom in by pressing this button to see more detail.
tr: Daha fazla bilgi için bu düğmeye basarak yakınlaştırın.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Slider
tr: Yakınlaştırma Sürgüsü

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Use this slider to adjust the zoom level of the map.
tr: Haritanın yakınlaştırma düzeyini ayarlamak için bu sürgüyü kullanın.

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: MarbleNavigator|]
en: Zoom out by pressing this button to see less detail.
tr: Daha az ayrıntı görmek için bu düğmeye basarak uzaklaştırın.

[ctx: QObject|]
en: <br/>(c) %1 The Marble Project<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>
tr: <br/>© %1 Bilye Projesi<br /><br/><a href="https://edu.kde.org/marble">https://edu.kde.org/marble</a>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">This is Marble's machine room for advanced users. Here you can select and deselect the functionality that is provided through plugins. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Deselecting a plugin will remove the functionality from the map, menus and toolbars. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Also some of the plugins might allow for tweaking their configuration a bit. </span></p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Bilye’nin ileri düzey kullanıcılar için makine dairesidir. Burada, eklentilerle sağlanan işlevselliği seçebilir veya seçimini kaldırabilirsiniz. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Bir eklentinin seçimini kaldırmak, işlevleri haritadan, menülerden ve araç çubuklarından kaldırır. </span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif';">Ayrıca bazı eklentilerin yapılandırmalarını biraz daha düzeltmeye izin verebilir. </span></p></body></html>

[ctx: MarblePluginSettingsWidget|]
en: P&lugins
tr: &Eklentiler

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Time Zone
tr: Zaman Dilimleri

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: System time zone
tr: Sistem zaman dilimi

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Choose Time zone
tr: Zaman dilimi seç

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Universal Time Coordinated
tr: Evrensel Zaman Koordinatı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: European Central Time
tr: Avrupa Merkez Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern European Time
tr: Doğu Avrupa Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Egypt Standard Time
tr: Mısır Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern African Time
tr: Doğu Afrika Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Middle East Time
tr: Orta Doğu Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Near East Time
tr: Yakın Doğu Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pakistan Lahore Time
tr: Pakistan Lahore Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: India Standard Time
tr: Hindistan Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Bangladesh Standard Time
tr: Bangladeş Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Vietnam Standard Time
tr: Vietnam Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: China Taiwan Time
tr: Çin Tayvan Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Japan Standard Time
tr: Japonya Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Central Time
tr: Avustralya Merkez Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Australia Eastern Time
tr: Avustralya Doğu Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Solomon Standard Time
tr: Solomon Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: New Zealand Standard Time
tr: Yeni Zelanda Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Midway Islands Time
tr: Midway Adaları Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Hawaii Standard Time
tr: Havai Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Alaska Standard Time
tr: Alaska Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Pacific Standard Time
tr: Pasifik Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Phoenix Standard Time
tr: Phoenix Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Mountain Standard Time
tr: Sıradağlar Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central Standard Time
tr: Merkez Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Eastern Standard Time
tr: Doğu Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Indiana Eastern Standard Time
tr: İndiana Doğu Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Puerto Rico and US Virgin Islands Time
tr: Porto Riko ve BM Virgin Adaları Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Canada Newfoundland Time
tr: Kanada Newfoundland Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Argentina Standard Time
tr: Arjantin Standart Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Brazil Eastern Time
tr: Brezilya Doğu Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Central African Time
tr: Orta Afrika Zamanı

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: When Marble starts
tr: Bilye Başlatıldığında

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load system time
tr: Sistem saatini yükle

[ctx: MarbleTimeSettingsWidget|]
en: Load last session time
tr: Son oturum saatini yükle

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Units
tr: &Birimler

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Distance:
tr: &Uzaklık:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yüksekliği, uzunlukları ve mesafeleri ölçmek için kullanılan birim (örneğin; km, mi, ft).</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Kilometer, Meter
tr: Kilometre, Metre

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Miles, Feet
tr: Mil, Fit

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Nautical miles, Knots
tr: Deniz mili, Knot

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: An&gle:
tr: &Açı:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the notation of angles in coordinates: By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used. As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Açıların koordinatlarla gösterilmesini belirtir: Öntanımlı olarak Derece-Dakika-Saniye gösterimi (örn. 54° 30’ 00”) kullanılır. Alternatif olarak ondalık derece (örn. 54,5°) seçebilirsiniz.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (DMS)
tr: Derece (DMS)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Degree (Decimal)
tr: Derece (Onluk)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Universal Transverse Mercator (UTM)
tr: Evrensel Çapraz Mercator (UTM)

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Map &Quality
tr: Harita &Kalitesi

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Still image:
tr: &Hareketsiz görsel:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input. Usually this allows for high map quality as speed is no concern.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kullanıcı girişi olmadığındaki görüntülenen harita kalitesini belirtir. Genellikle, hızdan bağımsız olarak harita kalitesi sağlar.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Outline Quality
tr: Çerçeve Kalitesi

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Low Quality
tr: Düşük Kalite

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Print Quality
tr: Yazdırma Kalitesi

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: During &animations:
tr: &Canlandırmalar sırasında:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Specifies the map quality that gets displayed during map animations (e.g. while dragging the globe). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Especially on slow machines it is advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Harita animasyonları sırasında görüntülenen harita kalitesini belirtir (örn. Gezegeni sürüklerken). </p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Özellikle yavaş makinelerde bu seçeneği daha düşük hızda, “düşük kalite” olarak ayarlamanız önerilir.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Text Labels
tr: &Metin Etiketleri

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: &Place names:
tr: &Yer adları:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Places often have different names in different languages. The label on the map can show the name in the user's language. Alternatively it can display the name in the official language and glyphs of that place. </p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yerler farklı dillerde farklı adlara sahiptir. Harita üzerindeki etiket, kullanıcının dilindeki adı gösterebilir. Alternatif olarak, adı resmi dilde ve o yerin gliflerinde görüntüleyebilir.</p></body></html>

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom & Native Language
tr: Özel & Doğal Dil

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Custom Language
tr: Özel Dil

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Native Language
tr: Doğal Dil

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: Default map &font:
tr: Öntanımlı harita &yazıtipi:

[ctx: MarbleViewSettingsWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The default font that gets used on the map.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Haritada kullanılan öntanımlı yazıtipi.</p></body></html>

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: MarbleWebView|]
en: Copy selected content
tr: Seçili içeriği kopyala

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Copy geo: URL
tr: geo: URL’sini Kopyala

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &from here
tr: &Buradan yol tarifi

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Directions &to here
tr: &Şuraya yol tarifi

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Add &Bookmark
tr: Y&er İmi Ekle

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Full Screen Mode
tr: Ta&m Ekran Kipi

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &About
tr: &Hakkında

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Address Details
tr: &Adres Ayrıntıları

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: No description available.
tr: Kullanılabilir açıklama yok.

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: National Capital
tr: Ulusal Başkent

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: City
tr: Şehir

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: State Capital
tr: Eyalet Başkenti

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: County Capital
tr: Şehir Merkezi

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Capital
tr: Başkent

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Village
tr: Köy

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutuları

[ctx: Marble::MarbleWidgetPopupMenu|]
en: Address Details
tr: Adres Ayrıntıları

[ctx: QObject|]
en: Missing encoding tools
tr: Eksik kodlama araçları

[ctx: QObject|]
en: Marble requires additional software in order to create movies. Please get %1
tr: Bilye, videolar oluşturmak amacıyla ek yazılımlara gereksinim duyuor. Lütfen %1 kurun

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|Start recording a movie]
en: &Start
tr: &Başlat

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
tr: Kodekler kullanılabilir değil

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found.
tr: Desteklenen kodekler bulunamadı.

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Save video file
tr: Video dosyasını kaydet

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
tr: Dosya adı geçerli değil

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
tr: Bu dosya biçimi desteklenmiyor. Lütfen, yerine %1 kullanın

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Missing filename
tr: Dosya adı eksik

[ctx: Marble::MovieCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
tr: Hedef video dosyası ayarlı değil. Kaydedilmiş videoyu nereye kaydedilecek bilmiyorum. Lütfen, bir yer belirtin.

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Movie Recording
tr: Film Kaydı

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Destination video:
tr: Hedef video:

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: Open…
tr: Aç…

[ctx: MovieCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
tr: FPS (saniyede kare sayısı)

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: New Bookmark Folder
tr: Yeni Yer İmi Klasörü

[ctx: UiNewBookmarkFolderDialog|]
en: &Folder name:
tr: &Klasör adı:

[ctx: Marble::NewstuffModel|]
en: Installation aborted by user.
tr: Kurulum kullanıcı tarafından iptal edildi.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please specify a name for this relation.
tr: Lütfen ilişki için bir ad belirtin.

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: No type tag specified
tr: Hiç tür etiketi belirtilmemiş

[ctx: Marble::OsmRelationEditorDialog|]
en: Please add a type tag for this relation.
tr: Lütfen bu ilişki için bir tür etiketi ekleyin.

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: New Relation
tr: Yeni İlişki

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Marble::OsmRelationManagerWidget|]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Current Relations
tr: Geçerli İlişkiler

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Type
tr: Tür

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Role
tr: Rol

[ctx: OsmRelationManagerWidgetPrivate|]
en: Add Relation
tr: İlişki Ekle

[ctx: QObject|]
en: New Relation
tr: Yeni İlişki

[ctx: Marble::OsmTagEditorWidget|]
en: value
tr: değer

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Current Tags
tr: Geçerli Etiketler

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Key
tr: Anahtar

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Value
tr: Değer

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: <<
tr: ≪

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: >>
tr: ≫

[ctx: OsmTagEditorWidgetPrivate|]
en: Related Tags
tr: İlişkili Etiketler

[ctx: QObject|]
en: Add custom tag...
tr: Özel etiket ekle…

[ctx: QObject|]
en: value
tr: değer

[ctx: QObject|]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: QObject|]
en: All Supported Files (*.png)
tr: Tüm desteklenen dosyalar (*.png)

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Browse…
tr: Göz At…

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Icon link:
tr: Simge bağlantısı:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: ID:
tr: Kimlik:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Target ID:
tr: Hedef kimliği:

[ctx: PlacemarkEditHeaderPrivate|]
en: Position:
tr: Konum:

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark position provider Plugin
tr: Yer işareti konumu sağlayıcı Eklenti

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Placemark
tr: Yer İşareti

[ctx: Marble::PlacemarkPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a placemark
tr: Bir yer işaretinin konumunu raporlar

[ctx: QObject|the planet]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: QObject|the planet]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: QObject|the planet]
en: Earth
tr: Dünya

[ctx: QObject|the planet]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: QObject|the planet]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: QObject|the planet]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: QObject|the planet]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: QObject|the planet]
en: Pluto
tr: Plüton

[ctx: QObject|the earth's star]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: QObject|the earth's moon]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: QObject|]
en: Sky
tr: Gökyüzü

[ctx: QObject|a planet without data]
en: Unknown Planet
tr: Bilinmeyen Gezegen

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: About %1
tr: %1 Hakkında

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Version %1
tr: Sürüm %1

[ctx: Marble::PluginAboutDialog|]
en: Data
tr: Veri

[ctx: PluginAuthor|]
en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Marble::PluginItemDelegate|]
en: Configure
tr: Yapılandır

[ctx: QObject|]
en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

[ctx: PrintOptions|]
en: Marble
tr: Bilye

[ctx: PrintOptions|]
en: Map
tr: Harita

[ctx: PrintOptions|]
en: Visible Globe Region
tr: Görünür Küre Bölgesi

[ctx: PrintOptions|]
en: Outer Space
tr: Uzay Boşluğu

[ctx: PrintOptions|]
en: Legend
tr: Gösterge

[ctx: PrintOptions|]
en: Route
tr: Rota

[ctx: PrintOptions|]
en: Route Summary
tr: Rota Özeti

[ctx: PrintOptions|]
en: Driving Instructions
tr: Sürüş Talimatları

[ctx: PrintOptions|]
en: Footer
tr: Alt Bilgi

[ctx: QObject|]
en: Azimuthal Equidistant
tr: Güneyaçısal Eşituzaklık

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
tr: <p><b>Güneyaçısal Eşituzaklık Yansıması</b> (“balık gözü”)</p><p>Uygulamalar: Sismik, radyo verilenin görüntüleri ve bunu kullanacak sayısal gökevi.</p>

[ctx: QObject|]
en: Flat Map
tr: Düz Harita

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
tr: <p><b>Eşitkenar Dikdörtgen Yansıması</b> (“Düz köşeli”)</p><p>Uygulamalar: Bilgisayar yazılımı için evrensel doku veri kümeleri için fiili bir standart.</p>

[ctx: QObject|]
en: Gnomonic
tr: Nomonik

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
tr: <p><b>Nomonik Yansıma</b> (“düz çizgili”)</p><p>Uygulamalar: Panorama fotoğrafları görüntülemek için kullanılır. Ayrıca gezinme, radyo ve sismik çalışmalar için de kullanılmaktadır.</p>

[ctx: QObject|]
en: Lambert Azimuthal Equal-Area
tr: Lambert Güneyaçısal Eşdeğer-Alan

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
tr: <p><b>Lambert Güneyaçısal Eşdeğer-Alan Yansıma</b></p><p>Uygulamalar: Yönlü veri çizmek için yapısal jeolojide kullanılır.</p>

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
tr: <p><b>Mercator Yansıması</b></p><p>Uygulamalar: Dolaşım için popüler, standart harita yansıması.</p>

[ctx: QObject|]
en: Globe
tr: Küre

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
tr: <p><b>Dikey Yansıma</b> (“dikey”)</p><p>Uygulamalar: Dünyanın, uzaydan görüldüğü şekilde bir yarım küreyi görüntülemek için kullanılan yansıma.</p>

[ctx: QObject|]
en: Stereographic
tr: Selenografik

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
tr: <p><b>Selenografik Yansıma</b> (“dikey”)</p><p>Uygulamalar: Gezegen haritacılığı, jeoloji ve panorama fotoğrafçılığında kullanılır.</p>

[ctx: QObject|]
en: Vertical Perspective Projection
tr: Dikey Persfektifli Yansıma

[ctx: QObject|]
en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
tr: <p><b>Dikey Persfektifli Yansıma</b> (“dikey”)</p><p> Bir yüzeyi nispeten daha yakın bir uzaklıktan görülüyormuş gibi gösterir. Uygulamalar: Sanal Küre için kullanılır.</p>

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Navigation
tr: Dolaşım

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Cache and Proxy
tr: Önbellek ve Vekil Sunucu

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Routing
tr: Rotalama

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Plugins
tr: Eklentiler

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Synchronization
tr: Eşzamanlama

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Never synchronized.
tr: Daha önce eşzamanlanmamış.

[ctx: Marble::QtMarbleConfigDialog|]
en: Last synchronization: %1
tr: Son eşzamanlama: %1

[ctx: Marble::RemoveItemEditWidget|]
en: Choose item:
tr: Öge seç:

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route Position Provider Plugin
tr: Geçerli Rota Konumu Sağlayıcı Eklenti

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Current Route
tr: Geçerli Rota

[ctx: Marble::RouteSimulationPositionProviderPlugin|]
en: Simulates traveling along the current route.
tr: Geçerli rota boyuncaki seyahati simüle eder.

[ctx: QObject|]
en: Enter the roundabout.
tr: Yuvarlak kavşağa gir.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit.
tr: Çıkış yap.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit towards %1.
tr: %1 yönünden çıkış yap.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp.
tr: Yokuşu çık.

[ctx: QObject|]
en: Take the ramp towards %1.
tr: %1 yönündeki yokuşu çık.

[ctx: QObject|]
en: Follow the road for %1 %2.
tr: %1 %2 için yolu takip et.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout.
tr: Yuvarlak kavşaktan %1 tarafından çık.

[ctx: QObject|]
en: Take the %1. exit in the roundabout into %2.
tr: Yuvarlak kavşaktan %1 tarafından şuraya çık, %2.

[ctx: QObject|]
en: Continue.
tr: Sürdür.

[ctx: QObject|]
en: Merge.
tr: Birleştir.

[ctx: QObject|]
en: Turn around.
tr: Çevresinde dön.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left.
tr: Sola keskin dön.

[ctx: QObject|]
en: Turn left.
tr: Sola dön.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left.
tr: Hafif solda kal.

[ctx: QObject|]
en: Go straight ahead.
tr: Dümdüz ilerle.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right.
tr: Hafif sağda kal.

[ctx: QObject|]
en: Turn right.
tr: Sağa dön.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right.
tr: Sağa keskin dön.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout.
tr: Dönel kavşaktan çık.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left.
tr: Soldan çıkış yap.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right.
tr: Sağdan çıkış yap.

[ctx: QObject|]
en: Continue onto %1.
tr: %1 üzerinde sürdür.

[ctx: QObject|]
en: Merge onto %1.
tr: %1 yoluna birleş.

[ctx: QObject|]
en: Turn around onto %1.
tr: %1 üzerinde geri dön.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp left on %1.
tr: %1 üzerinde keskin sol yap.

[ctx: QObject|]
en: Turn left into %1.
tr: %1 üzerine sola dön.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly left on %1.
tr: %1 üzerinde hafifçe solda kal.

[ctx: QObject|]
en: Continue on %1.
tr: %1 üzerinde sürdür.

[ctx: QObject|]
en: Keep slightly right on %1.
tr: Şurada hafifçe sağda kal, %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn right into %1.
tr: Şuradan sağa dön, %1.

[ctx: QObject|]
en: Turn sharp right into %1.
tr: Şuradan sağa keskin dön, %1.

[ctx: QObject|]
en: Exit the roundabout into %2.
tr: Yuvarlak kavşaktan çıkıp, şuraya git, %2.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the left onto %1.
tr: %1 üzerinden solu kullanarak çık.

[ctx: QObject|]
en: Take the exit to the right onto %1.
tr: %1 üzerinden sağı kullanarak çık.

[ctx: QObject|]
en: Address or search term...
tr: Adres veya arama ifadesi…

[ctx: QObject|]
en: Remove via point
tr: Nokta üzerinden kaldır

[ctx: QObject|]
en: &Center Map here
tr: &Haritayı buraya Ortala

[ctx: QObject|]
en: Current &Location
tr: Geçerli &Konum

[ctx: QObject|]
en: From &Map...
tr: &Haritadan…

[ctx: QObject|]
en: From &Bookmark
tr: Yer &İminden

[ctx: QObject|]
en: &Home
tr: &Başlangıç

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Current Location
tr: Geçerli Konum

[ctx: Marble::RoutingInputWidget|]
en: Choose Placemark
tr: Yer İşareti Seç

[ctx: QObject|]
en: &Remove this Destination
tr: Bu Hedefi &Kaldır

[ctx: QObject|]
en: &Export Route...
tr: Rotayı &Dışa Aktar…

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: Export Route
tr: Rotayı Dışa Aktar

[ctx: Marble::RoutingLayer|]
en: GPX and KML files (*.gpx *.kml)
tr: GPX ve KML dosyaları (*.gpx *.kml)

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Caution: Driving instructions may be incomplete or wrong.
tr: Uyarı: Sürüş talimatları eksik veya yanlış olabilir.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Road construction, weather and other unforeseen variables can result in the suggested route not to be the most expedient or safest route to your destination.
tr: Yol yapımı, hava durumu ve diğer umulmadık değişkenler, tavsiye edilen rotayı en iyisi veya güvenlisi yapmayabilir.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Please use common sense while navigating.
tr: Lütfen gezinme sırasında genel kurallara uyun.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: The Marble development team wishes you a pleasant and safe journey.
tr: Bilye geliştirme ekibi, size keyifli ve güvende bir yolculuk diler.

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Guidance Mode
tr: Kılavuz Kipi

[ctx: Marble::RoutingManager|]
en: Show again
tr: Yeniden göster

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure Routing Profile
tr: Rota Profilini Yapılandır

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Active Route Services
tr: Etkin Rota Hizmetleri

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Service Settings
tr: Hizmetleri Ayarları

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: No configuration available
tr: Kullanılabilir yapılandırma yok

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Select Service to Configure
tr: Yapılandırılacak Hizmeti Seç

[ctx: RoutingProfileSettingsDialog|]
en: Configure
tr: Yapılandır

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (fastest)
tr: Araba (en hızlı)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (shortest)
tr: Araba (en kısa)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Car (ecological)
tr: Araba (ekolojik)

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Pedestrian
tr: Yaya

[ctx: Marble::RoutingProfilesModel|]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Marble::RoutingProfilesWidget|]
en: New Profile
tr: Yeni Profil

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Add…
tr: &Ekle…

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Configure…
tr: &Yapılandır…

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: &Remove
tr: &Kaldır

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Up
tr: &Yukarı Taşı

[ctx: RoutingSettingsWidget|]
en: Move &Down
tr: &Aşağı Taşı

[ctx: QObject|]
en: Get Directions
tr: Yol Tarifi Al

[ctx: QObject|]
en: Retrieve routing instructions for the selected destinations.
tr: Seçili hedefler için rota talimatlarını getir.

[ctx: QObject|]
en: Search
tr: Ara

[ctx: QObject|]
en: Find places matching the search term
tr: Arama ifadesiyle eşleşen yerleri bul

[ctx: QObject|]
en: Open Route
tr: Rota Aç

[ctx: QObject|]
en: Save Route
tr: Rota Kaydet

[ctx: QObject|]
en: Preview Route
tr: Rotayı Ön İzle

[ctx: QObject|]
en: Upload to Cloud
tr: Buluta Yükle

[ctx: QObject|]
en: Manage Cloud Routes
tr: Bulut Rotalarını Yönet

[ctx: QObject|]
en: Add Via
tr: Şununla Ekle

[ctx: QObject|]
en: Reverse Route
tr: Ters Rota

[ctx: QObject|]
en: Clear Route
tr: Rotayı Temizle

[ctx: QObject|]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: placemarks found: %1
tr: yer işaretleri bulundu: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No placemark found
tr: Yer işareti bulunamadı

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: No route found
tr: Rota bulunamadı

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: routes found: %1
tr: rotalar bulundu: %1

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Open Route
tr: Rota Aç

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML Files (*.kml)
tr: KML dosyaları (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Save Route
tr: Rota Kaydet

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: KML files (*.kml)
tr: KML dosyaları (*.kml)

[ctx: Marble::RoutingWidget|]
en: Uploading route...
tr: Rota yükleniyor…

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (fastest)
tr: Araba (en hızlı)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Car (shortest)
tr: Araba (en kısa)

[ctx: RoutingWidget|]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: RoutingWidget|]
en: Pedestrian
tr: Yaya

[ctx: RoutingWidget|]
en: Search
tr: Ara

[ctx: RoutingWidget|]
en: No results.
tr: Sonuç yok.

[ctx: RoutingWidget|]
en: Show Details
tr: Ayrıntıları Göster

[ctx: RoutingWidget|]
en: Choose alternative routes
tr: Alternatif rota seç

[ctx: Marble::RoutingRunner|journey duration]
en: %1:%2 h
tr: %1:%2 s

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Global Search
tr: Global Arama

[ctx: Marble::SearchInputWidget|]
en: Area Search
tr: Alan Arama

[ctx: QObject|]
en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

[ctx: QObject|]
en: Search for '%1'
tr: Ara: “%1”

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Audio location
tr: Ses konumu

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Select sound files...
tr: Ses dosyaları seç…

[ctx: Marble::SoundCueEditWidget|]
en: Supported Sound Files (*.mp3 *.ogg *.wav)
tr: Desteklenen ses dosyaları (*mp3 *.ogg *.wav)

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sun Control
tr: Güneş Denetimi

[ctx: SunControlWidget|]
en: S&un Shading
tr: Güneş Gö&lgelendirme

[ctx: SunControlWidget|]
en: Sha&dow
tr: Gö&lge

[ctx: SunControlWidget|]
en: &Night Map
tr: &Gece Haritası

[ctx: SunControlWidget|]
en: Subsolar Point
tr: Alt Güneş Noktası

[ctx: SunControlWidget|]
en: Display <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a> icon
tr: <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Alt Güneş Noktası</a>’nın simgesini görüntüleyin.

[ctx: SunControlWidget|]
en: <b>Lock</b> map view to <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Subsolar Point</a>.
tr: Harita görünümünü <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Subsolar_point">Alt Güneş Noktası</a>’na sabitleyin.

[ctx: SunControlWidget|]
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Attention: Panning the map is disabled now! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uncheck the &quot;Lock map view to Subsolar Point&quot; option to allow for viewing a different place on the globe again.</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Dikkat: Harita kaydırma şuan devre dışı! </span></p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">“Harita görünümünü Alt Güneş Noktası’na kilitle” seçeneği, dünyadaki farklı bir yeri yeniden izlemenize olanak tanır.</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Creating Map
tr: Harita Oluşturma

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Uydu Görnümü</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uzaydan görüldüğü gibi Dünya. Harita, NASA’nın güzel “Blue Marble Next Generation” resimlerine dayanmaktadır. Emeği Geçenler: NASA’nın Dünya Gözlemevi</p></body></html>

[ctx: TileCreatorDialog|]
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
tr: Bilye’nin bu haritayı oluşturması gerekiyor. Bu işlem yalnızca bir defa gerçekleştirilir ve yalnızca birkaç saniye sürer.

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Zoom
tr: Yaklaştırma

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: &Tile level range:
tr: &Karo düzeyi aralığı:

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Minimum Tile Level
tr: En Düşük Karo Düzeyi

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: to
tr: -

[ctx: TileLevelRangeWidget|]
en: Maximum Tile Level
tr: En Yüksek Karo Düzeyi

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Control
tr: Zaman Denetimi

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: TimeControlWidget|]
en: &New date and time:
tr: &Yeni tarih ve zaman:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Refresh &interval:
tr: Yenileme &aralığı:

[ctx: TimeControlWidget|]
en:  seconds
tr:  saniye

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Now
tr: Şimdi

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Current &date and time:
tr: Geçerli &tarih ve zaman:

[ctx: TimeControlWidget|]
en: Time Speed
tr: Zaman Hızı

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Codecs are unavailable
tr: Kodekler kullanılabilir değil

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Supported codecs are not found. (ffmpeg/avconv needs to be installed and in PATH.)
tr: Desteklenen kod çözücü bulunamadı. (ffmpeg/avconv kurulmalı ve PATH’a eklenmeli.)

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Save video file
tr: Video dosyasını kaydet

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Filename is not valid
tr: Dosya adı geçerli değil

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: This file format is not supported. Please, use %1 instead
tr: Bu dosya biçimi desteklenmiyor. Lütfen, yerine %1 kullanın

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Missing filename
tr: Dosya adı eksik

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Destination video file is not set. I don't know where to save recorded video. Please, specify one.
tr: Hedef video dosyası ayarlı değil. Kaydedilmiş videoyu nereye kaydedilecek bilmiyorum. Lütfen, bir tane belirtin.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video writing failed.
tr: Video yazma başarısız.

[ctx: Marble::TourCaptureDialog|]
en: Video export completed.
tr: Video dışa aktarma tamamlandı.

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Movie Recording
tr: Film Kaydı

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Destination video
tr: Hedef video

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Open…
tr: Aç…

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: FPS (frames per second)
tr: FPS (saniyede kare sayısı)

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: TourCaptureDialog|]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: Marble::TourControlEditWidget|]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Play the tour
tr: Turu oynat

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Pause the tour
tr: Turu duraklat

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Wait for %1 seconds
tr: %1 saniye bekleyin

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Create item %1
tr: %1 ögesini oluştur

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Remove item %1
tr: %1 ögesini kaldır

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Change item %1
tr: %1 ögesini değiştir

[ctx: Marble::TourItemDelegate|]
en: Update items
tr: Ögeleri güncelle

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark to Tour
tr: Tura Yer İşareti Ekle

[ctx: QObject|]
en: Change Placemark in Tour
tr: Turdaki Yer İşaretini Değiştir

[ctx: QObject|]
en: Add FlyTo
tr: FlyTo Ekle

[ctx: QObject|]
en: Add Wait
tr: Bekleme Ekle

[ctx: QObject|]
en: Add SoundCue
tr: SoundCue Ekle

[ctx: QObject|]
en: Add Placemark
tr: Yer İşareti Ekle

[ctx: QObject|]
en: Remove placemark
tr: Yer işareti kaldır

[ctx: QObject|]
en: Change placemark
tr: Yer işaretini değiştir

[ctx: QObject|]
en: Loop
tr: Döngü

[ctx: QObject|]
en: Save tour
tr: Turu kaydet

[ctx: QObject|]
en: There are unsaved Tours. Do you want to save your changes?
tr: Kayıtlı olmayan Turlar var. Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: QObject|]
en: Open Tour
tr: Tur Aç

[ctx: QObject|]
en: KML Tours (*.kml)
tr: KML Turları (*.kml)

[ctx: QObject|]
en: Remove Selected Items
tr: Seçili Ögeleri Kaldır

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to remove selected items?
tr: Seçili ögeleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: QObject|]
en: Save Tour as
tr: Turu Farklı Kaydet

[ctx: QObject|]
en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri Kaydetme

[ctx: QObject|]
en: Are you sure want to discard all unsaved changes and close current document?
tr: Tüm kaydedilmemiş değişikliklerden vazgeçmek ve geçerli belgeyi kapatmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: TourWidget|]
en: Tour
tr: Tur

[ctx: TourWidget|]
en: toolBar
tr: araçÇubuğu

[ctx: TourWidget|]
en: Move up
tr: Yukarı taşı

[ctx: TourWidget|]
en: Move down
tr: Aşağı taşı

[ctx: TourWidget|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: TourWidget|]
en: New Tour
tr: Yeni Tur

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour
tr: Turu kaydet

[ctx: TourWidget|]
en: Save Tour As
tr: Turu Farklı Kaydet

[ctx: TourWidget|]
en: Open Tour
tr: Tur Aç

[ctx: TourWidget|]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: TourWidget|]
en: Begins touring
tr: Tura başlar

[ctx: TourWidget|]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: TourWidget|]
en: Stops touring (playing again will start tour from the start)
tr: Turu durdurur (yeniden başlatıldığında tura baştan başlar)

[ctx: TourWidget|]
en: Record tour
tr: Turu kaydet

[ctx: TourWidget|]
en: Converts the loaded tour into a movie
tr: Yüklü turu bir filme dönüştür

[ctx: Marble::WaitEditWidget|]
en: Wait duration:
tr: Bekleme süresi:

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: FlightGear position provider Plugin
tr: FligtGear konumu sağlayıcısı Eklentisi

[ctx: Marble::FlightGearPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of running flightgear application.
tr: Çalışan flightgear uygulamasının konumunu raporlar.

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: GeoClue position provider Plugin
tr: GeoClue konumu sağlayıcısı Eklentisi

[ctx: Marble::GeoCluePositionProviderPlugin|]
en: Reports the position via the GeoClue Location Framework.
tr: GeoClue Konum Çatısı ile konumları raporlar.

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get service entry)
tr: Dahili gpsd hatası (hizmet girişi alınamadı)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get host entry)
tr: Dahili gpsd hatası (sunucu girişi alınamadı)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (cannot get protocol entry)
tr: Dahili gpsd hatası (protokol girişi alınamadı)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to create socket)
tr: Dahili gpsd hatası (soket oluşturulamadı)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Internal gpsd error (unable to set socket option)
tr: Dahili gpsd hatası (soket seçenekleri ayarlanamadı)

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: No GPS device found by gpsd.
tr: gpsd tarafından herhangi bir GPS aygıtı bulunamadı

[ctx: Marble::GpsdConnection|]
en: Unknown error when opening gpsd connection
tr: gpsd bağlantısı açılırken bilinmeyen bir hata oluştu

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Gpsd position provider Plugin
tr: Gpsd konum sağlayıcı Eklentisi

[ctx: Marble::GpsdPositionProviderPlugin|]
en: Reports the position of a GPS device.
tr: Bir GPS aygıtının konumunu raporlar.

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Position Provider Plugin
tr: Qt Konumlandırma Konumu Sağlayıcısı Eklenti

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Qt Positioning Location
tr: Qt Konumlandırma Konumu

[ctx: Marble::QtPositioningPositionProviderPlugin|]
en: Reports the GPS position of a QtPositioning compatible device.
tr: Bir QtPositioning uyumlu aygıtın GPS konumunu raporlar.

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Wlocate Position Provider Plugin
tr: Wlocate Konumu Sağlayıcısı Eklentisi

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: WLAN (Open WLAN Map)
tr: WLAN (Açık WLAN Haritası)

[ctx: Marble::WlocatePositionProviderPlugin|]
en: Reports the current position based on nearby WLAN access points
tr: En yakın WLAN erişim noktası tabanlı geçerli konumu raporlar

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotation
tr: Bilgi Notu

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: &Annotation
tr: &Bilgi Notu

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Draws annotations on maps with placemarks or polygons.
tr: Bilgi notlarını, yer işaretleri veya çokgenleri kullanarak harita üzerine çizer.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Annotations
tr: Bilgi Notları

[ctx: QObject|]
en: Remove current item
tr: Geçerli ögeyi kaldır

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to remove the current item?
tr: Geçerli ögeyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: QObject|]
en: Clear all annotations
tr: Tüm bilgi notlarını temizle

[ctx: QObject|]
en: Are you sure you want to clear all annotations?
tr: Tüm bilgi notlarını temizlemek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Save Annotation File
tr: Bilgi Notu Dosyasını Kaydet

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;KML file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar (*.kml *.osm);;KML dosyası (*.kml);;Open Street Map dosyası (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Open Annotation File
tr: Bilgi Notu Dosyası Aç

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: All Supported Files (*.kml *.osm);;Kml Annotation file (*.kml);;Open Street Map file (*.osm)
tr: Tüm Desteklenen Dosyalar (*.kml *.osm);;Kml Bilgi Notu dosyası (*.kml);;Open Street Map dosyası (*.osm)

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Operation not permitted
tr: İşleme izin verilmiyor

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge a node from polygon's outer boundary with a node from one of its inner boundaries.
tr: Çokgenin dış sınırından, iç sınırlarından birindeki bir düğüm ile, bir düğüm birleştirilemiyor.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge two nodes from two different inner boundaries.
tr: Farklı iç sınırlardaki iki düğüm birleştirilemez.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot merge the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
tr: Seçili düğümler birleştirilemez. Büyük olasılıkla, bu çokgenin dış sınırı, tüm iç sınırdaki düğümleri barındırmıyor.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Item
tr: Öge Seç

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon
tr: Çokgen Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Polygon Hole
tr: Çokgen Deliği Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Nodes
tr: Düğümler Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Placemark
tr: Yer İşareti Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Path
tr: Yol Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Add Ground Overlay
tr: Zemin Kaplaması Ekle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove Item
tr: Öge Sil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Load Annotation File
tr: Bilgi Notu Dosyasını Yükle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Clear all Annotations
tr: Tüm Bilgi Notlarını Temizle

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap Data
tr: OpenStreetMap Verisi İndir

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Download OpenStreetMap data of the visible region
tr: Görünür bölgenin OpenStreetMap Verisini İndir

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cut
tr: Kes

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Untitled Ground Overlay
tr: Başlıksız Zemin Kaplaması

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect All Nodes
tr: Tüm Düğümlerin Seçimini Kaldır

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete All Selected Nodes
tr: Seçili Tüm Düğümleri Sil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Cannot delete one of the selected nodes. Most probably this would make the polygon's outer boundary not contain all its inner boundary nodes.
tr: Seçili düğümlerden bir tanesi silinemiyor. Büyük olasılıkla bu, çokgenin dış sınırının, iç sınır düğümlerini kapsamamasından kaynaklı.

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Select Node
tr: Düğüm Seç

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Delete Node
tr: Düğümü Sil

[ctx: Marble::AnnotatePlugin|]
en: Deselect Node
tr: Düğümün Seçimini Kaldır

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Download
tr: İndir

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: ERROR
tr: HATA

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Unable to create temporary file to download OSM data to.
tr: OSM verisini indirmek için geçici dosya oluşturulamıyor.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The selected region contains too much data. Please select a smaller region and try again.
tr: Seçim noktalarından bir tanesi Yeryüzü üzerinde değil. Lütfen yalnızca bir alan seçin.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: The bandwidth limit exceeded. Please try again later.
tr: Bant genişliği sınırı aşıldı. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

[ctx: Marble::DownloadOsmDialog|]
en: Sorry, a network error occurred. Please check your internet connection or try again later.
tr: Üzgünüm, bir ağ hatası oluştu. İnternet bağlantınızı denetleyin veya daha sonra yeniden deneyin.

[ctx: DownloadOsmDialog|]
en: Dialog
tr: Pencere

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a name for this ground overlay.
tr: Lütfen bu zemin döşemesi için bir ad belirtin.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: No image specified
tr: Görsel belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify an image file.
tr: Lütfen bir görsel dosyası belirtin.

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Invalid image path
tr: Geçersiz görsel yolu

[ctx: Marble::EditGroundOverlayDialog|]
en: Please specify a valid path for the image file.
tr: Lütfen görsel dosyası için geçerli bir yol belirtin.

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Edit ground overlay
tr: Zemin kaplamasını düzenle

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Coordinates
tr: Koordinatlar:

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: N
tr: K

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: W
tr: B

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: E
tr: D

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: S
tr: G

[ctx: UiEditGroundOverlayDialog|]
en: Rotation
tr: Döndürme

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Relations
tr: İlişkiler

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Untitled Polygon
tr: Başlıksız Çokgen

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify a name for this polygon.
tr: Bu çokgen için bir ad belirtin.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Not enough nodes specified.
tr: Yeterli sayıda düğüm belirtilmemiş.

[ctx: Marble::EditPolygonDialog|]
en: Please specify at least 3 nodes for the polygon by clicking on the map.
tr: Lütfen, çokgen için harita üzerine tıklayarak en az 3 düğüm belirtin.

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Add polygon
tr: Çokgen ekle

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Style, Color
tr: Biçim, Renk

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Lines
tr: Çizgiler

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Color:
tr: Renk:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Width:
tr: Genişlik:

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Area
tr: Alan

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Filled
tr: Doldurulmuş

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Not Filled
tr: Doldurulmamış

[ctx: UiEditPolygonDialog|]
en: Nodes
tr: Düğümler

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Relations
tr: İlişkiler

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Untitled Path
tr: Başlıksız Yol

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: No name specified
tr: Ad belirtilmemiş

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify a name for this polyline.
tr: Bu çokgen için bir ad belirtin.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Not enough nodes specified.
tr: Yeterli sayıda düğüm belirtilmemiş.

[ctx: Marble::EditPolylineDialog|]
en: Please specify at least 2 nodes for the path by clicking on the map.
tr: Lütfen, çokgen için harita üzerine tıklayarak en az 2 düğüm belirtin.

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Add path
tr: Yol Ekle

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Style, Color
tr: Biçim, Renk

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Lines
tr: Çizgiler

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Color:
tr: Renk:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Width:
tr: Genişlik:

[ctx: UiEditPolylineDialog|]
en: Nodes
tr: Düğümler

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: No.
tr: Hayır.

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Longitude
tr: Boylam

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Latitude
tr: Enlem

[ctx: Marble::NodeModel|]
en: Elevation
tr: Yükseklik

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Plugin
tr: APRS Eklentisi

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Display
tr: Görüntüle

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Fade data older than (minutes)
tr: Bundan eski verileri karart (dakika)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Do not show data older than (minutes)
tr: Bundan daha eski verileri gösterme (dakika)

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Internet
tr: İnternet

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: APRS Data Sources
tr: APRS Veri Kaynakları

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from the Internet APRS data source?
tr: Bilgiler İnternet APRS veri kaynağından alınsın mı?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from an APRS Internet server
tr: Veriyi bir APRS Internet sunucundan topla

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Server
tr: Sunucu

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TCP/IP records to the debug stream
tr: TCP/IP kayıtlarını hata ayıklama akışına dök

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Device
tr: Aygıt

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: TNC Terminal Port
tr: TNC Terminal Portu

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a serial port?
tr: Bilgiler seri porttan alınsın mı?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a serial TNC (In Text Mode)
tr: Veriyi seri TNC (Metin Kipinde)’den topla

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump TTY records to the debug stream
tr: TTY kayıtlarını hata ayıklama akışına dök

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: File
tr: Dosya

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Should information be gathered from a file?
tr: Bilgiler bir dosya üzerinden alınsın mı?

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Collect data from a file
tr: Veriyi bir dosyadan topla

[ctx: AprsConfigWidget|]
en: Dump file records to the debug stream
tr: Dosya kayıtlarını hata ayıklama akışına dök

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio Aprs Plugin
tr: Amatör Radyo Aprs Eklentisi

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: Amateur Radio &Aprs Plugin
tr: Amatör Radyo &Aprs Eklentisi

[ctx: Marble::AprsPlugin|]
en: This plugin displays APRS data gleaned from the Internet.  APRS is an Amateur Radio protocol for broadcasting location and other information.
tr: Bu eklenti, Internet üzerinden toplanmış APRS verisini görüntüler. APRS, konum yaymak ve diğer bilgiler için geliştirilmiş bir Amatör Radyo protokolüdür.

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Atmosphere
tr: Atmosfer

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: &Atmosphere
tr: &Atmosfer

[ctx: Marble::AtmospherePlugin|]
en: Shows the atmosphere around the earth.
tr: Dünya üzerindeki atmosferi gösterir.

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Configure Compass Plugin
tr: Pusula Eklentisini Yapılandır

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Theme
tr: Tema

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Arrows
tr: Oklar

[ctx: CompassConfigWidget|]
en: Magnet
tr: Mıknatıs

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: Compass
tr: Pusula

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: &Compass
tr: &Pusula

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: This is a float item that provides a compass.
tr: Pusulayı etkinleştiren yüzen nesne.

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: N
tr: K

[ctx: Marble::CompassFloatItem|]
en: S
tr: G

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Configure Crosshairs Plugin
tr: Hedef İşareti Eklentisini Yapılandır

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Theme
tr: Tema

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 1
tr: Silah 1

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Gun 2
tr: Silah 2

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: Circled
tr: Çevrelenmiş

[ctx: CrosshairsConfigWidget|]
en: German
tr: Almanca

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Crosshairs
tr: Hedef İşaretleri

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: Cross&hairs
tr: Hedef &İşaretleri

[ctx: Marble::CrosshairsPlugin|]
en: A plugin that shows crosshairs.
tr: Hedef işaretlerini gösteren bir eklenti.

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Configure Earthquakes Plugin
tr: Depremler Eklentisini Yapılandır

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
tr: Azami sonuç sayısı:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Minimum magnitude:
tr: Asgari büyüklük:

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Time Range
tr: Zaman Aralığı

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: Past
tr: Geçmiş

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: From
tr: Başlangıç

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: days
tr: gün

[ctx: EarthquakeConfigWidget|]
en: to
tr: bitiş

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Date:
tr: Tarih:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Magnitude:
tr: Şiddet:

[ctx: Marble::EarthquakeItem|]
en: Depth:
tr: Derinlik:

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Earthquakes
tr: Depremler

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: &Earthquakes
tr: &Depremler

[ctx: Marble::EarthquakePlugin|]
en: Shows earthquakes on the map.
tr: Harita üzerinde depremleri gösterir.

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Eclipse Browser
tr: Tutulmalar

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: Show eclipses for year:
tr: Şu yıldaki tutulmaları göster:

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Settings…
tr: Ayar&lar…

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Close
tr: &Kapat

[ctx: EclipsesBrowserDialog|]
en: &Go To Selected Eclipse
tr: Seçili Tutulmaya G&it

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Eclipses Configuration
tr: Tutulmalar Yapılandırması

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &View
tr: &Görünüm

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: View &Options
tr: &Seçenekleri Göster

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Enable &Lunar Eclipses
tr: &Güneş Tutulmalarını Etkinleştir

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Show Eclipse Control &Widget
tr: Tutulma Denetim &Parçacığını Göster

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Eclipse Elements
tr: &Tutulma Ögeleri

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Northern Penumbra
tr: &Kuzey Yarıgölgesi

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Umbra
tr: &Tam Gölge

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Position of Eclipse &Maximum
tr: Tutulmanın Konumu &Azami

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Central &Line
tr: Merkez &Çizgisi

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Full &Penumbra
tr: Tam &Yarıgölge

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Sunrise and Sunset &Boundaries
tr: Gündoğumu ve Günbatımı &Sınırları

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Southern Penumbra
tr: &Güney Yarıgölgesi

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Penumbra with 60% Ma&gnitude
tr: %​60 büyüklüğünde yarıgölge

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: &Reminder
tr: &Anımsatıcı

[ctx: EclipsesConfigDialog|]
en: Remind about eclipse events
tr: Tutulma olaylarını anımsat

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Total
tr: Ay, Tam

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Partial
tr: Ay, Kısmi

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Moon, Penumbral
tr: Ay, Yarı Gölgeli

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Partial
tr: Güneş, Kısmi

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Annular
tr: Güneş, merkezi olmayan, Dairesel

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, non-central, Total
tr: Güneş, merkezi olmayan, Tam

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular
tr: Güneş, Dairesel

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Total
tr: Güneş, Tam

[ctx: Marble::EclipsesItem|]
en: Sun, Annular/Total
tr: Güneş, Dairesel/Tam

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Start
tr: Başlangıç

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: End
tr: Son

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Type
tr: Tür

[ctx: Marble::EclipsesModel|]
en: Magnitude
tr: Şiddet

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses
tr: Tutulmalar

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: E&clipses
tr: &Tutulmalar

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: This plugin visualizes solar eclipses.
tr: Bu eklenti, güneş tutulmalarını görseller.

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Browse Ecli&pses...
tr: &Tutulmalara Göz At…

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Maximum of Eclipse
tr: Tutulmanın En Fazlası

[ctx: Marble::EclipsesPlugin|]
en: Eclipses in %1
tr: %1 Yılındaki Tutulmalar

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Eclipse Event
tr: Tutulma Olayı

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: <html><head/><body><p>Marble has detected that the following <span style=" font-weight:600;">eclipse events</span> will occur in the near future. If you want more information on a specific event, select it and click OK.</p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Bilye, yakın gelecekte aşağıdaki <span style=" font-weight:600;">tutulma olaylarının</span> bulunduğunu algıladı. Belirli bir olay hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız seçin ve Tamam’a tıklayın.</p></body></html>

[ctx: EclipsesReminderDialog|]
en: Do not remind me about eclipse events again
tr: Tutulma olaylarını bir daha bana anımsatma

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Configure Elevation Profile Plugin
tr: Yükseklik Profili Eklentisini Yapılandır

[ctx: ElevationProfileConfigWidget|]
en: Zoom to viewport
tr: Görüş alanına yakınlaştır

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Configure...
tr: &Yapılandır…

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: &Zoom to viewport
tr: Görüş alanına &yakınlaştır

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Route
tr: Rota

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Track:
tr: Patika:

[ctx: Marble::ElevationProfileContextMenu|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
tr: Yükseklik profilini görebilmek için bir rota yaratın veya dosyadan bir yol yükleyin.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Elevation Profile
tr: Yükseklik Profili

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: &Elevation Profile
tr: &Yükseklik Profili

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: A float item that shows the elevation profile of the current route.
tr: Uçan bir öge, geçerli rotanın yüksekli profilini gösterir.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Create a route or load a track from file to view its elevation profile.
tr: Yükseklik profilini görebilmek için bir rota yaratın veya dosyadan bir yol yükleyin.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Not enough points in the current viewport.
    Try to disable 'Zoom to viewport'.
tr: Geçerli görüş alanı içinde yeterli nokta yok.
    “Görüş alanına yakınlaştır” seçeneğinin işaretini kaldırmayı deneyin.

[ctx: Marble::ElevationProfileFloatItem|]
en: Difference: %1 %2
tr: Fark: %1 %2

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Elevation Profile Marker
tr: Yükseklik Profili İşaretçisi

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: &Elevation Profile Marker
tr: &Yükseklik Profili İşaretçisi

[ctx: Marble::ElevationProfileMarker|]
en: Marks the current elevation of the elevation profile on the map.
tr: Yükseklik profilinin geçerli yüksekliğini harita üzerinde işaretler.

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: File View
tr: Dosya Görünümü

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: &File View
tr: &Dosya Görünümü

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: A list of currently opened files
tr: Şu anda açık olan dosyaların bir listesi

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open file...
tr: Dosya aç…

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Close this file
tr: Bu dosyayı kapat

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: Open File
tr: Dosya Aç

[ctx: Marble::FileViewFloatItem|]
en: All Supported Files (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS Data (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT Data (*.pnt)
tr: Tüm desteklenen dosyalar (*.gpx *.kml *.pnt);;GPS verisi (*.gpx);;Google Earth KML (*.kml);PNT verisi (*.pnt)

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Places
tr: Mekanlar

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: &Places
tr: &Mekanlar

[ctx: Marble::FoursquarePlugin|]
en: Displays trending Foursquare places
tr: Gündemdeki Foursquare mekanlarını görüntüler.

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: This is a float item that provides Gps Information.
tr: Bu uçan öge, GPS bilgisi sunar

[ctx: Marble::GpsInfo|]
en: km/h
tr: km/s

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Speed
tr: Hız

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Direction
tr: Yön

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Altitude
tr: Rakım

[ctx: GpsInfoPlugin|]
en: Precision
tr: Hassasiyet

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Coordinate Grid Plugin
tr: Koordinat Ekseni Eklentisi

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: C&olors
tr: R&enkler

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Grid:
tr: &Izgara:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the coordinate grid.
tr: Lütfen koordinat ekseni için bir renk seçin.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Tropics:
tr: &Dönenceler:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the tropical circles.
tr: Dönenceler için bir renk seçin.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Equator:
tr: &Ekvator:

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Color of the equator.
tr: Ekvator’un rengi.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Named Labels
tr: &Adlandırılmış Etiketler

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
tr: Başlangıç meridyeni, Ekvator ve Dönenceler için Etiketleri Göster.

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: &Numerical Labels
tr: &Sayısal Etiketler

[ctx: GraticuleConfigWidget|]
en: Show numerical Labels.
tr: Sayısal Etiketleri göster.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate Grid
tr: Koordinat Ekseni

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Coordinate &Grid
tr: Koordinat &Ekseni

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: A plugin that shows a coordinate grid.
tr: Koordinat eksenini gösteren bir eklenti.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the coordinate grid.
tr: Lütfen koordinat ekseni için bir renk seçin.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the tropic circles.
tr: Lütfen Dönenceler için bir renk seçin.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Please choose the color for the equator.
tr: Lütfen ekvator için bir renk seçin.

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Equator
tr: Ekvator

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Prime Meridian
tr: Başlangıç Meridyeni

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antimeridian
tr: Antimeridyen

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Cancer
tr: Yengeç Dönencesi

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Tropic of Capricorn
tr: Oğlak Dönencesi

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Arctic Circle
tr: Kuzey Kutbu Çemberi

[ctx: Marble::GraticulePlugin|]
en: Antarctic Circle
tr: Güney Kutbu Çemberi

[ctx: Marble::License|]
en: License
tr: Lisans

[ctx: Marble::License|]
en: &License
tr: &Lisans

[ctx: Marble::License|]
en: This is a float item that provides copyright information.
tr: Bu kayan öge, telif hakkı bilgisini sağlar.

[ctx: Marble::License|]
en: &Full License
tr: Lisansın &Tamamı

[ctx: Marble::License|]
en: &Show Details
tr: Ayrıntıları &Göster

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Configure Scale Bar Plugin
tr: Ölçek Çubuğu Eklentisini Yapılandır

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Show Ratio Scale
tr: Oran Ölçeğini Göster

[ctx: MapScaleConfigWidget|]
en: Minimize
tr: Küçült

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Minimize
tr: Küçült

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Scale Bar
tr: Ölçek Çubuğu

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Scale Bar
tr: &Ölçek Çubuğu

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: This is a float item that provides a map scale.
tr: Harita ölçeklendirmesi sağlayan bir yüzen nesnedir.

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: Original Developer
tr: Asıl Geliştirici

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Configure...
tr: &Yapılandır…

[ctx: Marble::MapScaleFloatItem|]
en: &Ratio Scale
tr: &Oran Ölçeği

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Measure Tool Configuration
tr: Ölçü Aracı Yapılandırması

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Ruler Type
tr: Cetvel Türü

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Polygon
tr: Çokgen

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circle
tr: Çember

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Segment labels
tr: Bölüt etiketleri

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Distance
tr: Uzaklık

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing
tr: Rulman

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Bearing Change
tr: Rulman Değişimi

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Perimeter
tr: Çevre

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Area
tr: Alan

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Radius
tr: Yarıçağ

[ctx: MeasureConfigDialog|]
en: Circumference
tr: Çember Çevresi

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure Tool
tr: Ölçü Aracı

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Measure Tool
tr: &Ölçü Aracı

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Measure distances between two or more points.
tr: İki veya daha fazla nokta arasındaki uzaklığı ölç.

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area:
    %1
tr: Alan:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference:
    %1
tr: Çember Çevresi:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter:
    %1
tr: Çevre:
    %1

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Polygon Ruler
tr: Çokgen Çetveli

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circle Ruler
tr: Çember Cetveli

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Total Distance: %1<br/>
tr: Toplam Uzaklık: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Area: %1<br/>
tr: Alan: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Perimeter: %1<br/>
tr: Çevre: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Radius: %1<br/>
tr: Yarıçap: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Circumference: %1<br/>
tr: Çember Çevresi: %1<br/>

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Add &Measure Point
tr: &Ölçü Noktası Ekle

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: Remove &Last Measure Point
tr: &Son Ölçü Noktasını Kaldır

[ctx: Marble::MeasureToolPlugin|]
en: &Remove Measure Points
tr: Ölçü Noktalarını &Kaldır

[ctx: Navigation|]
en: Navigation
tr: Dolaşım

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Navigation
tr: Dolaşım

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: &Navigation
tr: &Dolaşım

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: A mouse control to zoom and move the map
tr: Haritayı oynatmak ve yakınlaştırmak için kullanılan bir fare denetimi

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Current Location Button
tr: Geçerli Konum Düğmesi

[ctx: Marble::NavigationFloatItem|]
en: Home Button
tr: Başlangıç Düğmesi

[ctx: Marble::NotesItem|The author name is not known]
en: anonymous
tr: anonim

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: OSM Mapper Notes
tr: OSM Mapper Notları

[ctx: Marble::NotesPlugin|]
en: Display OpenStreetMap Mapper Notes.
tr: OpenStreetMap Mapper notlarını görüntüleyin.

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Dialog
tr: Pencere

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: General
tr: Genel

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Cache name:
tr: Önbellek adı:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: User name:
tr: Kullanıcı:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Status:
tr: Durum:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Country:
tr: Ülke:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Difficulty:
tr: Zorluk:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Terrain:
tr: Arazi:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Longitude:
tr: Boylam:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Latitude:
tr: Enlem:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date hidden:
tr: Gizli tarih:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date created:
tr: Oluşturulma tarihi:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Date last modified:
tr: Son düzenleme tarihi:

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Log
tr: Günlük

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: OpenCachingCacheDialog|]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Dialog
tr: Pencere

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum number of results:
tr: Azami sonuç sayısı:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Minimum difficulty:
tr: Asgari zorluk:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum difficulty:
tr: Azami zorluk:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Maximum Distance:
tr: Azami Uzaklık:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Time Range
tr: Zaman Dilimi

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: Start:
tr: Başlangıç:

[ctx: OpenCachingConfigWidget|]
en: End:
tr: Bitiş:

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Cache name</td>
tr: <tr><td align="right">Önbellek adı</td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">User name</td><td>
tr: <tr><td align="right">Kullanıcı adı</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Date hidden</td><td>
tr: <tr><td align="right">Gizlendiği tarih</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Difficulty</td><td>
tr: <tr><td align="right">Zorluk</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingItem|]
en: <tr><td align="right">Size</td><td>
tr: <tr><td align="right">Boyut</td><td>

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Cache positions by opencaching.de.
tr: Opencaching.de tarafından sağlanan önbellek konumları

[ctx: Marble::OpenCachingPlugin|]
en: Shows caches from OpenCaching.de on the screen.
tr: OpenCachin.de üzerindeki önbellekleri ekranda göster.

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: OpenDesktop plugin configuration
tr: OpenDesktop eklentisi yapılandırması

[ctx: OpenDesktopConfigWidget|]
en: Number of displayed items on the screen:
tr: Ekranda görüntülenecek öge sayısı:

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: OpenDesktop Items
tr: OpenDesktop Ögeleri

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: &OpenDesktop Community
tr: &OpenDesktop Topluluğu

[ctx: Marble::OpenDesktopPlugin|]
en: Shows OpenDesktop users' avatars and some extra information about them on the map.
tr: OpenDesktop kullanıcılarının avatarlarını ve harita üzerinden onun hakkında fazladan bilgiler gösterir

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Overview Map
tr: Genel Bakış Haritası

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: &Overview Map
tr: &Genel Bakış Haritası

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: This is a float item that provides an overview map.
tr: Bir genel bakış haritası sağlayan yüzen nesnedir.

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Choose Overview Map
tr: Genel Bakış Haritası Seç

[ctx: Marble::OverviewMap|]
en: Please choose the color for the position indicator
tr: Lütfen konum göstergesi için bir renk seçin

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Configure Overview Map
tr: Genel Bakış Haritası Yapılandır

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Map &Image
tr: Harita Gö&rseli

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Planet:
tr: &Gezegenleri

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: &Size:
tr: &Boyut:

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Filename
tr: Dosya adı

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: C&olors
tr: &Renkler

[ctx: OverviewMapConfigWidget|]
en: Position I&ndicator:
tr: Konum İ&şaretçisi

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Panoramio Photos
tr: Panoramio Fotoğrafları

[ctx: Marble::PanoramioPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
tr: Popülerliklerine göre dünya çapından görselleri otomatik olarak indirir

[ctx: QObject|]
en: Query failed
tr: Sorgu başarısız oldu

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Flickr answer.
tr: Dosya, geçerli bir Flickr yanıtı değil.

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Configure Photo Plugin
tr: Fotograf Eklentisini Yapılandır

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
tr: Ekrandaki öge sayısı

[ctx: PhotoConfigWidget|]
en: License
tr: Lisans

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Photos
tr: Fotoğraflar

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: &Photos
tr: &Fotoğraflar

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Automatically downloads images from around the world in preference to their popularity
tr: Popülerliklerine göre dünya çapından görselleri otomatik olarak indirir

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
tr: Attribution-NonCommercial-ShareAlike Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial License
tr: Attribution-NonCommercial Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NonCommercial-NoDerivs License
tr: Attribution-NonCommercial-NoDerivs Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution License
tr: Attribution Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-ShareAlike License
tr: Attribution-ShareAlike Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: Attribution-NoDerivs License
tr: Attribution-NoDerivs Lisansı

[ctx: Marble::PhotoPlugin|]
en: No known copyright restrictions
tr: Bilinen bir telif hakkı kısıtlaması yok

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Position Marker
tr: Konum İşaretçisi

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: &Position Marker
tr: &Konum İşaretçisi

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: draws a marker at the current position
tr: geçerli konuma bir işaretçi çizer

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Cursor Size: %1
tr: İmleç Boyutu: %1

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Choose Custom Cursor
tr: Özel Bir İmleç Seç

[ctx: Marble::PositionMarker|]
en: Please choose a color
tr: Lütfen bir renk seçin

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Configure Position Marker Plugin
tr: Konum İşaretleyici Eklentisini Yapılandır

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Cursor Shape
tr: İmleç Şekli

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Arrow
tr: &Ok

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Custom:
tr: &Özel:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Position marker images indicating the direction should point north (top).
tr: Konum işaretçisi görselleri kuzeyi (yukarı) göstermelidir.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail
tr: İz

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: C&olors
tr: &Renkler

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: &Accuracy:
tr: &Doğruluk:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's accuracy indicator.
tr: Konum işaretleyicinin doğruluk rengi.

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Trail:
tr: İz:

[ctx: PositionMarkerConfigWidget|]
en: Color of the position marker's trail.
tr: Konum işaretleyicinin iz rengi.

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Postal Codes
tr: Posta Kodları

[ctx: Marble::PostalCodePlugin|]
en: Shows postal codes of the area on the map.
tr: Haritadaki bölgenin posta kodlarını gösterir.

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Download Progress Indicator
tr: İndirme Süreci Göstergesi

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: &Download Progress
tr: &İndirme Süreci

[ctx: Marble::ProgressFloatItem|]
en: Shows a pie chart download progress indicator
tr: İndirme süreci göstergesini pasta grafik şeklinde gösterir

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Routing Configuration
tr: Rota Yapılandırması

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Audible Turn Instructions
tr: Sesli Dönüş Talimatları

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Play a sound
tr: Ses çal

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: Use this speaker
tr: Bu konuşmacıyı kullan

[ctx: RoutingConfigDialog|]
en: <a href="https://userbase.kde.org/Marble/CustomSpeakers">Get more speakers</a>
tr: <a href="http://userbase.kde.org/Bilye/CustomSpeakers">Daha fazla konuşmacı indir</a>

[ctx: QObject|]
en: Starting guidance mode, please wait...
tr: Kılavuz kipi başlatılıyor, lütfen bekleyin…

[ctx: QObject|]
en: Calculate a route to get directions.
tr: Yol tarifini almak için bir rota hesapla.

[ctx: QObject|]
en: Route left.
tr: Sola dön.

[ctx: QObject|]
en: Destination ahead.
tr: Öndeki hedef.

[ctx: QObject|]
en: Arrived at destination. <a href="#reverse">Calculate the way back.</a>
tr: Varış noktasına ulaşıldı. <a href="#reverse">Geriye yol hesaplanıyor.</a>

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing
tr: Rota

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: &Routing
tr: &Rota

[ctx: Marble::RoutingPlugin|]
en: Routing information and navigation controls
tr: Rota bilgisi ve dolaşım denetimi

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Guidance Mode
tr: Kılavuz Kipi

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Toggle GPS
tr: GPS Aç/Kapat

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: RoutingPlugin|]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: RoutingPlugin|]
en: total time remaining
tr: toplam kalan zaman

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Comets
tr: Kuyruklu yıldızlar

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moons
tr: Aylar

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spacecrafts
tr: Uzay Araçları

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Spaceprobes
tr: Uzay İncelemeleri

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Earth
tr: Dünya

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
tr: &Uydular

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
tr: &Veri Kaynakları

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
tr: Eklentiyi &Etkinleştir

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Add Data Source
tr: Veri Kaynağı Ekle

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: URL or File path:
tr: URL veya Dosya yolu:

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Invalid data source input
tr: Geçersiz veri kaynağı girişi

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Please enter a valid URL or file path!
tr: Lütfen geçerli bir URL veya dosya yolu girin!

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Supported Files (*.txt *.msc)
tr: Tüm desteklenen dosyalar (*.txt *.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Marble Satellite Catalog (*.msc)
tr: Bilye Uydu Kataloğu (*.msc)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Two Line Element Set (*.txt)
tr: İki Satırlı Öge Kümesi (*.txt)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: All Files (*.*)
tr: Tüm dosyalar (*.*)

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Open Satellite Data File
tr: Uydu Verisi Dosyası Aç

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Delete selected data source
tr: Seçili veri kaynağını sil

[ctx: Marble::SatellitesConfigDialog|]
en: Do you really want to delete the selected data source?
tr: Veri kaynağını silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellites Configuration
tr: Uyduları Yapılandırma

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Satellites
tr: &Uydular

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Data Sources
tr: &Veri Kaynakları

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Last update:</span></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Son güncelleme:</span></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Reload All Data Sources
tr: &Tüm Veri Kaynaklarını Yenile

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Satellite Data Sources:
tr: Uydu Veri Kaynakları:

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Add a new data source (URL).
tr: Yeni bir veri kaynağı ekle (URL).

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Open a new data source from disk.
tr: Diskten yeni veri kaynağı ekle.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Remove selected data source.
tr: Seçili veri kaynağını sil.

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: (Built-in Data Sources for Earth Satellites)
tr: (Dünya Uyduları için Yerleşik Veri Kaynakları)

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: <html><head/><body><p>Supported formats: <a href="https://techbase.kde.org/Projects/Marble/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Marble Satellite Catalogue</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Two-Line-Element Set</span></a></p></body></html>
tr: <html><head/><body><p>Desteklenen biçimler: <a href="http://techbase.kde.org/Projects/Bilye/SatelliteCatalogFormat"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">Bilye Uydu Kataloğu</span></a>, <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Two-line_element_set"><span style=" text-decoration: underline; color:#0000ff;">İki Çizgili Element Kümesi</span></a></p></body></html>

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Plugin Inactive
tr: Eklenti Etkin Değil

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: &Activate Plugin
tr: Eklentiyi &Etkinleştir

[ctx: SatellitesConfigDialog|]
en: Configuration options not available since the plugin is disabled at the moment.
tr: Eklendi şuan kapalı olduğundan, yapılandırma ayarları etkin değil.

[ctx: Marble::SatellitesConfigModel|]
en: Catalogs
tr: Kataloglar

[ctx: QObject|]
en: No info available.
tr: Kullanılabilir bilgi yok.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Display orbit
tr: Yörüngeyi görüntüle

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Keep centered
tr: Merkezde tut

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Satellites
tr: Uydular

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: &Satellites
tr: &Uydular

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: This plugin displays satellites and their orbits.
tr: Bu eklenti, uyduları ve onların yörüngelerini görüntüler.

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Earth-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://www.celestrak.com">https://www.celestrak.com</a></li></ul>Planetary-Satellites orbital elements from <ul><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>
tr: Şuradan Dünya uyduları yörünge ögeleri <ul><li><a href="http://www.celestrak.com">http://www.celestrak.com</a></li></ul>Gezegensel Dünya-Uyduları yörünge ögeleri <ul><li><a href="http://tasc.esa.int/">ESA TASC hizmeti</a></li><li><a href="https://ssd.jpl.nasa.gov/?horizons">JPL Horizons</a></li></ul>

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Special-Interest Satellites
tr: Özel İlgi Uyduları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Last 30 Days' Launches
tr: Son 30 Günün Çalışmaları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space Stations
tr: Uzay İstasyonları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: 100 (or so) Brightest
tr: 100 (veya daha fazla) Parlaklık

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: FENGYUN 1C Debris
tr: FENGYUN 1C Enkazı

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: IRIDIUM 33 Debris
tr: IRIDIUM 33 Enkazı

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: COSMOS 2251 Debris
tr: COSMOS 2251 Enkazı

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Weather & Earth Resources Satellites
tr: Hava Durumu ve Dünya Kaynakları Uyduları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Weather
tr: Hava Durumu

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Earth Resources
tr: Dünya Kaynakları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Search & Rescue (SARSAT)
tr: Arama ve Kurtarma (SARSAT)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Disaster Monitoring
tr: Afet Görüntüleme

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Tracking and Data Relay Satellite System (TDRSS)
tr: İzleme ve Veri Aktarma Uydusu Sistemi (TDRSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Communications Satellites
tr: İletişim Uyduları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geostationary
tr: Sabit Konumlu

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Amateur radio
tr: Amatör radyo

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Experimental
tr: Deneysel

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Navigation Satellites
tr: Navigasyon Uyduları

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: GPS Operational
tr: GPS İşlevsel

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Glonass Operational
tr: Glonass İşlemsel

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Satellite-Based Augmentation System (WAAS/EGNOS/MSAS)
tr: Uydu Tabanlı Takviye Sistemi (WAAS/EGNOS/MSAS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Navy Navigation Satellite System (NNSS)
tr: Deniz Navigasyon Uydusu Sistemi (NNSS)

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Russian LEO Navigation
tr: Rus LEO Navigasyonu

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Scientific Satellites
tr: Bilimsel Uydular

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Space & Earth Science
tr: Uzay ve Yer Bilimi

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Geodetic
tr: Jeodezik

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Engineering
tr: Mühendislik

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|]
en: Miscellaneous Satellites
tr: Çeşitli Uydular

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Miscellaneous Military
tr: Çeşitli Askeri

[ctx: Marble::SatellitesPlugin|Name of a satellite group]
en: Radar Calibration
tr: Radar Ölçüleme

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Speedometer
tr: Hız ölçer

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: &Speedometer
tr: &Hız ölçer

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: Display the current cruising speed.
tr: Geçerli seyir hızını görüntüleyin.

[ctx: Marble::Speedometer|]
en: km/h
tr: km/s

[ctx: Speedometer|]
en: km/h
tr: km/s

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Configure Stars Plugin
tr: Yıldızlar Eklentisini Yapılandır

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Objects
tr: Uzay Nesneleri

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Star Magnitude Limit
tr: Yıldız Şiddet Limiti

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Solar System
tr: Güneş Sistemi

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Moon
tr: Ay

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Earth
tr: Dünya

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Use name labels
tr: Ad etiketleri kullan

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Magnify Sun and Moon
tr: &Güneş ve Ayı Büyüt

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Objects
tr: Uzak Gök Nesneleri

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Deep Sky Object Labels
tr: Uzak Gök Nesnelerinin Etiketleri

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines and Orientation
tr: Hatlar ve Yönlendirme

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Constellations
tr: Takımyıldızlarını

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Lines
tr: Çizgiler

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Names
tr: Adlar

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Latin Name
tr: Latince adı

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Native Translation
tr: Doğal çeviri

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Abbreviation
tr: Kısaltma

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Coordinate Grid
tr: Koordinat Ekseni

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Equator
tr: Gök Ekvatoru

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Celestial Poles
tr: Gök Kutupları

[ctx: StarsConfigWidget|]
en: Ecliptic
tr: Tutulum

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Stars
tr: Yıldızlar

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Stars
tr: &Yıldızlar

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: A plugin that shows the Starry Sky and the Sun.
tr: Yıldızlı Gökyüzünü ve Güneşi gösteren bir eklenti.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation lines.
tr: Takım yıldızı satırları için lütfen bir renk seçin.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the constellation labels.
tr: Takım yıldızı etiketleri için lütfen bir renk seçin.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the dso labels.
tr: Dso etiketleri için lütfen bir renk seçin.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the ecliptic.
tr: Tutulum için için lütfen bir renk seçin.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Please choose the color for the celestial equator.
tr: Gök ekvatoru için lütfen bir renk seçin.

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Constellations
tr: &Takımyıldızlarını Göster

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Sun and Moon
tr: &Güneş ve Ayı Göster

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Planets
tr: &Gezegenleri Göster

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: Show &Deep Sky Objects
tr: &Uzak Gök Nesnelerini Göster

[ctx: Marble::StarsPlugin|]
en: &Configure...
tr: &Yapılandır…

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: Marble::SunPlugin|]
en: A plugin that shows the Sun.
tr: Güneşi gösteren bir eklenti.

[ctx: Marble::twitterPlugin|]
en: show public twitts in their places
tr: halka açık twitleri kendi konumlarında göster

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid BBC answer.
tr: Dosya, geçerli bir BBC yanıtı değil.

[ctx: Marble::BBCWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.bbc.co.uk/blogs/bbcbackstage" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Weather data from UK MET Office
tr: Destekleyen <a href="https://backstage.bbc.co.uk" target="_BLANK">backstage.bbc.co.uk</a>.<br>Hava Durumu Verileri UK MET Ofisi’ndendir.

[ctx: Marble::GeoNamesWeatherItem|]
en: Supported by <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a>
tr: <a href="https://www.geonames.org/export/JSON-webservices.html" target="_BLANK">geonames.org</a> tarafından desteklenmiştir

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid file.
tr: Dosya, geçerli bir dosya değil.

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Configure Weather Plugin
tr: Hava Durumu Eklentisini Yapılandır

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Information
tr: Bilgiler

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Here you can choose if you want the weather condition to be shown (for example, clouds or clear sky.) Marble will only show the condition if this information is available.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Burada hava koşullarının gösterilmesini isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz (örneğin, bulutlar veya açık gökyüzü.) Bilye yalnızca bu bilgi kullanılabilirse durumu gösterecektir.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather condition
tr: Hava durumu

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Selects if you want the temperature to be shown. The temperature will only be shown for the stations it is available for.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sıcaklığın gösterilmesini isteyip istemediğinizi belirler. Sıcaklık, yalnızca kullanılabilir istasyonlar için gösterilir.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Temperature
tr: Sıcaklık

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind direction to be shown. The wind direction will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Rüzgâr yönünün gösterilmesini isteyip istemediğinizi seçin. Rüzgâr yönü, o istasyon için kullanılabilirse gösterilir.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind direction
tr: Rüzgâr yönü

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Select if you want the wind speed to be shown. The wind speed will only be shown if it is available for the particular station.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Rüzgâr hızının gösterilmesini isteyip istemediğinizi seçin. Rüzgâr hızı yalnızca belirli istasyon için kullanılabilirse gösterilecektir.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Wind speed
tr: Rüzgâr hızı

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Units
tr: Birimler

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the temperature.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Sıcaklığı ölçmek için kullanılacak olan birim.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Celsius
tr: Santigrat

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the wind speed.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Rüzgâr hızını ölçmek için kullanılacak olan birim.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilometers per hour
tr: Saatteki kilometre

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miles per hour
tr: Saatteki mil

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Meters per second
tr: Saatteki metre

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Knots
tr: knot

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Pressure
tr: Basınç

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The unit used to measure the air pressure.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">\np, li { white-space: pre-wrap; }\n</style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Basıncı ölçmek için kullanılacak olan birim.</p></body></html>

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Hecto Pascals
tr: Hekto Pascal

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Kilo Pascals
tr: Kilo Paskal

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Bars
tr: Bar

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Millimeters of Mercury
tr: Milimetre Civa

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Inches of Mercury
tr: İnç Civa

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Show only favorite items
tr: Yalnızca favori ögeleri göster

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en: Weather update interval
tr: Hava durumu güncelleme sıklığı

[ctx: WeatherConfigWidget|]
en:  hours
tr:  saat

[ctx: WeatherData|]
en: sunny
tr: güneşli

[ctx: WeatherData|]
en: clear
tr: açık

[ctx: WeatherData|]
en: few clouds
tr: az bulutlu

[ctx: WeatherData|]
en: partly cloudy
tr: parçalı bulutlu

[ctx: WeatherData|]
en: overcast
tr: bulutlu

[ctx: WeatherData|]
en: light showers
tr: hafif sağanak

[ctx: WeatherData|]
en: showers
tr: sağanak

[ctx: WeatherData|]
en: light rain
tr: hafif yağmurlu

[ctx: WeatherData|]
en: rain
tr: yağmurlu

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally thunderstorm
tr: ara sıra gök gürültülü fırtınalı

[ctx: WeatherData|]
en: thunderstorm
tr: gökgürültülü fırtına

[ctx: WeatherData|]
en: hail
tr: dolu

[ctx: WeatherData|]
en: occasionally snow
tr: ara sıra karlı

[ctx: WeatherData|]
en: light snow
tr: hafif karlı

[ctx: WeatherData|]
en: snow
tr: karlı

[ctx: WeatherData|]
en: rain and snow
tr: yağmur ve kar

[ctx: WeatherData|]
en: mist
tr: sisli

[ctx: WeatherData|]
en: sandstorm
tr: kum fırtınası

[ctx: WeatherData|]
en: N
tr: K

[ctx: WeatherData|]
en: NNE
tr: KKD

[ctx: WeatherData|]
en: NE
tr: KD

[ctx: WeatherData|]
en: ENE
tr: DKD

[ctx: WeatherData|]
en: E
tr: D

[ctx: WeatherData|]
en: SSE
tr: GGD

[ctx: WeatherData|]
en: SE
tr: GD

[ctx: WeatherData|]
en: ESE
tr: DGD

[ctx: WeatherData|]
en: S
tr: G

[ctx: WeatherData|]
en: NNW
tr: KKB

[ctx: WeatherData|]
en: NW
tr: KB

[ctx: WeatherData|]
en: WNW
tr: BKB

[ctx: WeatherData|]
en: W
tr: B

[ctx: WeatherData|]
en: SSW
tr: GGB

[ctx: WeatherData|]
en: SW
tr: GB

[ctx: WeatherData|]
en: WSW
tr: BGB

[ctx: QObject|]
en: knots
tr: knot

[ctx: WeatherData|]
en: inch Hg
tr: inç Hg

[ctx: WeatherData|air pressure is rising]
en: rising
tr: doğma

[ctx: WeatherData|air pressure has no change]
en: steady
tr: sabit

[ctx: WeatherData|air pressure falls]
en: falling
tr: batma

[ctx: WeatherData|]
en: Publishing time: %1<br>
tr: Yayınlanma saati: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Condition: %1<br>
tr: Durum: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Temperature: %1<br>
tr: Sıcaklık: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Max temperature: %1<br>
tr: En yüksek sıcaklık: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Min temperature: %1<br>
tr: En düşük sıcaklık: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind direction: %1<br>
tr: Rüzgâr yönü: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Wind speed: %1<br>
tr: Rüzgâr hızı: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure: %1<br>
tr: Basınç: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Pressure development: %1<br>
tr: Basınç gelişimi: %1<br>

[ctx: WeatherData|]
en: Humidity: %1<br>
tr: Nem: %1<br>

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Weather
tr: Hava Durumu

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Station: %1
tr: İstasyon: %1

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed, WindDirection]
en: Wind: %4, %5
tr: Rüzgâr: %4, %5

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindSpeed]
en: Wind: %4
tr: Rüzgâr: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Wind: WindDirection]
en: Wind: %4
tr: Rüzgâr: %4

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure, Development]
en: Pressure: %6, %7
tr: Basınç: %6, %7

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure: Pressure]
en: Pressure: %6
tr: Basınç: %6

[ctx: WeatherItemPrivate|Pressure Development]
en: Pressure %7
tr: Basınç %7

[ctx: WeatherItemPrivate|DayOfWeek: Condition, MinTemp to MaxTemp]
en: %1: %2, %3 to %4
tr: %1: %2, %3 — %4

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Remove from Favorites
tr: Sık Kullanılanlardan Kaldır

[ctx: WeatherItemPrivate|]
en: Add to Favorites
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Weather
tr: Hava Durumu

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: &Weather
tr: &Hava Durumu

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Download weather information from many weather stations all around the world
tr: Dünya çapındaki hava durumu istasyonlarından hava durumu bilgisini indir

[ctx: Marble::WeatherPlugin|]
en: Supported by backstage.bbc.co.uk.
    Weather data from UK MET Office
tr: backstage.bbc.co.uk tarafından desteklenmektedir
    Havadurumu bilgisi UK MET Office

[ctx: QObject|]
en: The file is not a valid Geonames answer.
tr: Dosya, geçerli bir Geonames yanıtı değil.

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Configure Wikipedia Plugin
tr: Vikipedi Eklentisini Yapılandır

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Show thumbnail images
tr: Küçük görselleri göster

[ctx: WikipediaConfigWidget|]
en: Number of items on the screen
tr: Ekrandaki öge sayısı

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Wikipedia Articles
tr: Vikipedi Yazıları

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: &Wikipedia
tr: &Vikipedi

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Automatically downloads Wikipedia articles and shows them on the right position on the map
tr: Vikipedi makalelerini otomatik olarak indirir ve haritanın sağında gösterir

[ctx: Marble::WikipediaPlugin|]
en: Geo positions by geonames.org
    Texts by wikipedia.org
tr: Coğrafik konumlar: geonames.org
    Yazılar: wikipedia.org

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Cache File Parser
tr: Önbellek Dosyası Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Cache Files
tr: Önbellek Dosyasından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::CachePlugin|]
en: Marble Cache Files
tr: Bilye Önbellek Dosyaları

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Route type:
tr: Rota türü:

[ctx: CycleStreetsConfigWidget|]
en: Speed:
tr: Hız:

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: balanced
tr: dengeli

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fastest
tr: azami

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: quietest
tr: en sessiz

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (16 km/h)
tr: yavaş (16 km/h)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (24 km/h)
tr: hızlı (24 km/h)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: slow (10 mph)
tr: yavaş (10 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsConfigWidget|]
en: fast (15 mph)
tr: hızlı (15 mph)

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
tr: Bu hizmet, bir İnternet bağlantısına gereksinim duyuyor.

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: CycleStreets Routing
tr: CycleStreets Rotası

[ctx: Marble::CycleStreetsPlugin|]
en: Bicycle routing for the United Kingdom using cyclestreets.net
tr: Cyclestreets.net kullanarak Birleşik Krallık için bisiklet rotası

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI Search
tr: Coğrafik URI Arama

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Geo URI
tr: Coğrafik URI

[ctx: Marble::GeoUriPlugin|]
en: Input of geographic coordinates by the geo URI scheme
tr: Coğrafik URI şeması tarafından sağlanan koordinatların doğrudan girdisi

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Reverse Geocoding
tr: Gosmore Ters Coğrafi Kodlama

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline reverse geocoding using Gosmore.
tr: Gosmore kullanarak çevrimdışı ters coğrafi kodlama.

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Gosmore Routing
tr: Gosmore Rotalama

[ctx: Marble::GosmorePlugin|]
en: Offline route retrieval using Gosmore
tr: Gosmore kullanarak çevrimdışı rota düzeltme

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel NMEA File Parser
tr: GPSBabel NMEA Dosya Ayrıştırıcısı

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: Allows loading of NMEA files through GPSBabel.
tr: GPSBabel yoluyla NMEA dosyalarının yüklenmesine izin verir.

[ctx: Marble::GpsbabelPlugin|]
en: GPSBabel files
tr: GPSBabel dosyaları

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Gpx File Parser
tr: Gpx Dosya Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Gpx Files
tr: Gpx Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::GpxPlugin|]
en: GPS Data
tr: GPS Verisi

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Hostip.info Search
tr: Hostip.info Arama

[ctx: Marble::HostipPlugin|]
en: Host name and IP geolocation search using the hostip.info service
tr: Hostip.info hizmetini kullanarak makine adı ve IP coğrafi konum araması

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: GeoJSON File Parser
tr: GeoJSON Dosya Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::JsonPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from GeoJSON Files
tr: GeoJSON Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: KML File Parser
tr: KML Dosya Ayrıştıcı

[ctx: Marble::KmlPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from KML and KMZ Files
tr: KML ve KMZ dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates Search
tr: Çoğrafik Koordinat Arama

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Geographic Coordinates
tr: Coğrafi Koordinatlar

[ctx: Marble::LatLonPlugin|]
en: Direct input of geographic coordinates
tr: Çoğrafik koordinatların doğrudan girdisi

[ctx: QObject|]
en: camping
tr: kamp

[ctx: QObject|]
en: hotel
tr: otel

[ctx: QObject|]
en: youth hostel
tr: öğrenci yurdu

[ctx: QObject|]
en: library
tr: kütüphane

[ctx: QObject|]
en: college
tr: kolej

[ctx: QObject|]
en: school
tr: okul

[ctx: QObject|]
en: university
tr: üniversite

[ctx: QObject|]
en: biergarten
tr: bira bahçesi

[ctx: QObject|]
en: cafe
tr: kafe

[ctx: QObject|]
en: restaurant
tr: restoran

[ctx: QObject|]
en: doctor
tr: doktor

[ctx: QObject|]
en: hospital
tr: hastane

[ctx: QObject|]
en: pharmacy
tr: eczane

[ctx: QObject|]
en: bank
tr: banka

[ctx: QObject|]
en: beverages
tr: içecekler

[ctx: QObject|]
en: hifi
tr: yüksek sesli

[ctx: QObject|]
en: supermarket
tr: süpermarket

[ctx: QObject|]
en: attraction
tr: eğlence

[ctx: QObject|]
en: castle
tr: kale

[ctx: QObject|]
en: cinema
tr: sinema

[ctx: QObject|]
en: monument
tr: anıt

[ctx: QObject|]
en: museum
tr: müze

[ctx: QObject|]
en: ruin
tr: harabe

[ctx: QObject|]
en: theatre
tr: tiyatro

[ctx: QObject|]
en: theme park
tr: eğlence parkı

[ctx: QObject|]
en: view point
tr: manzara

[ctx: QObject|]
en: zoo
tr: hayvanat bahçesi

[ctx: QObject|]
en: airport
tr: havaalanı

[ctx: QObject|]
en: airport runway
tr: havaalanı pisti

[ctx: QObject|]
en: airport apron
tr: havaalanı apronu

[ctx: QObject|]
en: airport taxiway
tr: havaalanı taksiyolu

[ctx: QObject|]
en: bus station
tr: otobüs terminali

[ctx: QObject|]
en: bus stop
tr: otobüs durağı

[ctx: QObject|]
en: car share
tr: araba paylaşımı

[ctx: QObject|]
en: fuel
tr: yakıt

[ctx: QObject|]
en: parking
tr: park

[ctx: QObject|]
en: train station
tr: tren istasyonu

[ctx: QObject|]
en: tram stop
tr: tramvay durağı

[ctx: QObject|]
en: bicycle rental
tr: bisiklet kiralama

[ctx: QObject|]
en: car rental
tr: araç kiralama

[ctx: QObject|]
en: speed camera
tr: hız kamerası

[ctx: QObject|]
en: taxi
tr: taksi

[ctx: QObject|]
en: memorial
tr: abide

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Local OSM Search
tr: Yerel OSM Arama

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Offline OpenStreetMap Search
tr: Çevrimdışı OpenStreetMap Arama

[ctx: Marble::LocalOsmSearchPlugin|]
en: Searches for addresses and points of interest in offline maps.
tr: Çevrimdışı haritalarda adresler ve ilgi alanları için aramalar.

[ctx: QObject|]
en: north
tr: kuzey

[ctx: QObject|]
en: north-west
tr: kuzeybatı

[ctx: QObject|]
en: west
tr: batı

[ctx: QObject|]
en: south-west
tr: güneybatı

[ctx: QObject|]
en: south
tr: güney

[ctx: QObject|]
en: south-east
tr: güneydoğu

[ctx: QObject|]
en: east
tr: doğu

[ctx: QObject|]
en: north-east
tr: kuzeybatı

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database Search
tr: Yere Veritabanı Arama

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Local Database
tr: Yerel Veritabanı

[ctx: Marble::LocalDatabasePlugin|]
en: Searches the internal Marble database for placemarks
tr: Yer işaretleri için dahili Bilye veritabanı aramaları

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log File Parser
tr: TangoGPS Günlük Dosyası Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: Allows loading of TangoGPS log files.
tr: TangoGPS günlük dosyalarının yüklenmesine izin verir.

[ctx: Marble::LogfilePlugin|]
en: TangoGPS Log Files
tr: TangoGPS Günlük Dosyaları

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Preference:
tr: Tercih:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid motorways
tr: Motor yollarını iptal et

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid tollways
tr: Paralı yolları iptal et

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid ferries
tr: Feribotları iptal et

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Ascending slope:
tr: Yukarı eğim:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: Descending slope:
tr: Aşağı eğim:

[ctx: MapQuestConfigWidget|]
en: An AppKey is required for MapQuest routing to work. You can register one <a href="https://developer.mapquest.com/plan_purchase/steps/business_edition/business_edition_free/register">here</a>.
tr: MapQuest rotalamanın çalışması için bir AppKey gereklidir. <a href="https://developer.mapquest.com/web/products/open">Şuradan</a> kayıt olabilirsiniz.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
tr: Bu hizmet, bir İnternet bağlantısına gereksinim duyuyor.

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: MapQuest Routing
tr: MapQuest Rotalama

[ctx: Marble::MapQuestPlugin|]
en: Worldwide routing using mapquest.org
tr: Mapquest.org kullanarak dünya çapında rotalama

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
tr: Araba (en hızlı yol)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
tr: Araba (en kısa yol)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Pedestrian
tr: Yaya

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Transit (Public Transport)
tr: Transit (Toplu Taşıma)

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Ignore
tr: Yok Say

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Avoid
tr: İptal Et

[ctx: Marble::MapQuestConfigWidget|]
en: Favor
tr: Beğeni

[ctx: QObject|]
en: Downloading %1
tr: %1 İndiriliyor

[ctx: QObject|]
en: Installing %1
tr: %1 Kuruluyor

[ctx: QObject|]
en: An update is available. Click to install it.
tr: Kullanılabilir güncelleme var. Kurmak için tıklayın.

[ctx: QObject|]
en: No update available. You are running the latest version.
tr: Kullanılabilir güncelleme yok. En son sürümü kullanıyorsunuz.

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Are you sure you want to delete this map from the system?
tr: Bu haritayı, sisteminizden silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: Marble::MonavConfigWidget|]
en: Remove Map
tr: Haritayı Kaldır

[ctx: QObject|]
en: Nothing to do.
tr: Yapılacak bir şey yok.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Monav Configuration
tr: Monav Rotalama

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Configure
tr: Yapılandır

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Transport Type:
tr: Ulaşım Türü:

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Any
tr: Herhangi

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Manage Maps
tr: Haritaları Yönet

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install New
tr: Yeni Kur

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Continent
tr: Kıta

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Country
tr: Ülke

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Download Variant
tr: Farklı İndir

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Install
tr: Kur

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Nothing to do.
tr: Yapılacak bir şey yok.

[ctx: MonavConfigWidget|]
en: Abort
tr: İptal

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Name
tr: Ad

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Transport
tr: Ulaşım

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: Marble::MonavMapsModel|]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: No offline maps installed yet.
tr: Henüz bir çevrimdışı harita kurulmamış.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: The monav routing daemon does not seem to be installed on your system.
tr: Monav rotalama ardalan süreci, sisteminizde kurulu görünmüyor.

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Monav Routing
tr: Monav Rotalama

[ctx: Marble::MonavPlugin|]
en: Offline routing using the monav daemon
tr: Monav ardalan sürecini kullanarak çevrimdışı rotalama

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
tr: OpenStreetMap Nominatim Ter Coğrafik Kodlama

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim service
tr: OpenStreetMap Nominatim hizmetini kullanan çevrimiçi ters coğrafik kodlama

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: OpenStreetMap Nominatim Search
tr: OpenStreetMap Nominatim Arama

[ctx: Marble::NominatimPlugin|]
en: Online search for placemarks using the OpenStreetMap Nominatim service
tr: OpenStreetMap Nominatim hizmetini kullanan, yer işaretleri için çevrimiçi arama

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
tr: Bu hizmet, bir İnternet bağlantısına gereksinim duyuyor.

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Open Source Routing Machine (OSRM) Routing
tr: Açık Kaynak Rotalama Makinası (OSRM) Rotalama

[ctx: Marble::OSRMPlugin|]
en: Worldwide routing using project-osrm.org
tr: project-osrm.org kullanan dünya çapında rotalama

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code Search
tr: Konum Kodu Arama Aç

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Open Location Code
tr: Konum Kodu Aç

[ctx: Marble::OpenLocationCodeSearchPlugin|]
en: Decodes an Open Location Code and creates a placemark with the respective coordinates
tr: Konum Kodu’nu çözer ve o koordinatlarda bir yer işaretçisi oluşturur.

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Preference:
tr: Tercih:

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid motorways
tr: Motor yollarını iptal et

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid tollways
tr: Paralı yolları iptal et

[ctx: OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Avoid ferries
tr: Feribotları iptal et

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
tr: Bu hizmet, bir İnternet bağlantısına gereksinim duyuyor.

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: OpenRouteService Routing
tr: OpenRouteService Rotalama

[ctx: Marble::OpenRouteServicePlugin|]
en: Routing in Europe using openrouteservice.org
tr: openrouteservice.org kullanan Avrupa’da rotalama

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (recommended way)
tr: Araba (en kısa yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (fastest way)
tr: Araba (en hızlı yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Car (shortest way)
tr: Araba (en kısa yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Pedestrian (shortest way)
tr: Yaya (en kısa yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (shortest track)
tr: Bisiklet (en kıza yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Mountainbike)
tr: Bisiklet (Dağ bisikleti)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (Racer)
tr: Bisiklet (Yarışçı)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (safest track)
tr: Bisiklet (en güvenli yol)

[ctx: Marble::OpenRouteServiceConfigWidget|]
en: Bicycle (preferred Cycleway/-route)
tr: Bisiklet (tercihen bisiklet yolu rotası)

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Osm File Parser
tr: Osm Dosya Ayrıştıcı

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Osm Files
tr: Osm Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::OsmPlugin|]
en: OpenStreetMap Data
tr: OpenStreetMap Verisi

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Pn2 File Parser
tr: Pn2 Dosya Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pn2 Files
tr: Pn2 Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::Pn2Plugin|]
en: Compressed Pnt
tr: Sıkıştırılmış Pnt

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Pnt File Parser
tr: Pnt Dosya Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Pnt Files
tr: Pnt Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::PntPlugin|]
en: Micro World Database II
tr: Mikro Dünya Veritabanı II

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Transport:
tr: Ulaşım:

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Method
tr: Yöntem

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Fastest
tr: En Hızlı

[ctx: RoutinoConfigWidget|]
en: Shortest
tr: En Kısa

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Routino Routing
tr: Routino Rotalama

[ctx: Marble::RoutinoPlugin|]
en: Retrieves routes from routino
tr: Rotaları routino üzerinden çeker

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Pedestrian
tr: Yaya

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Horse
tr: At

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Wheelchair
tr: Tekerlekli sandalye

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorbike
tr: Motosiklet

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Motorcar
tr: Motorlu araç

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Small lorry
tr: Küçük kamyon

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Large lorry
tr: Büyük kamyon

[ctx: Marble::RoutinoConfigWidget|]
en: Public Service Vehicle
tr: Kamu Hizmeti Aracı

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shp File Parser
tr: Shp Dosya Ayrıştırıcı

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Create GeoDataDocument from Shp Files
tr: Shp Dosyalarından GeoDataDocument Oluştur

[ctx: Marble::ShpPlugin|]
en: Shapefile Map Files
tr: Shapefile Harita Dosyaları

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Retrieves routes from traveling salesman
tr: Rotaları, traveling salesman üzerinden çeker

[ctx: Marble::TravelingSalesmanPlugin|]
en: Traveling Salesman Routing
tr: Travelin Salesman Rotalama

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Transport:
tr: Ulaşım:

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Method
tr: Yöntem

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Fastest
tr: En Hızlı

[ctx: YoursConfigWidget|]
en: Shortest
tr: En Kısa

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: This service requires an Internet connection.
tr: Bu hizmet, bir İnternet bağlantısına gereksinim duyuyor.

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Yours Routing
tr: Yours Rotalama

[ctx: Marble::YoursPlugin|]
en: Worldwide routing using a YOURS server
tr: YOURS sunucusunu kullanan dünya çapında rotalama

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Pedestrian
tr: Yaya

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Bicycle
tr: Bisiklet

[ctx: Marble::YoursConfigWidget|]
en: Motorcar
tr: Motorlu araç

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: Float Item &Template
tr: Yüzen nesne ve Şablon

[ctx: Marble::FITemplateFloatItem|]
en: This is a template class for float items.
tr: Bu, yüzen nesneler için bir şablon sınıftır.
